آیا تفاوت اندازه ی بیضه ها طبیعی است؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
بطور کلی این موضوع که یکی از بیضه ها از بیضه ی دیگر بزرگ تر باشد، طبیعی است. بیشتر افراد متوجه این تفاوت  اندازه ی بیضه ها می شوند؛ بیضه ی سمت راست کمی بزرگ تر است و کمی بالاتر از بیضه چپ قرار دارد.

معمولا تفاوت اندازه ها چیز نگران کننده ای نیست، گر چه که ممکن است نشان دهنده ی یک مشکل باشد. اگر بیضه دردناک بود یا شکل آن تغییر کرد، فرد باید بلافاصله به متخصص ارولوژی مراجعه کند.

اندازه بیضه ها

اندازه طبیعی بیضه چند میلیمتر است؟

اندازه طبیعی بیضه در سنین مختلف و در دوره های مختلف زندگی، متفاوت است. می توان گفت بطور تقریبی اندازه بیضه کودکان در سنین مختلف به صورت زیر است:

 • کودکان دو الی 4 سال: قطر بیضه 0.4 به علاوه و یا منهای 1.2 سانت
 • کودکان 4 الی 6 سال: قطربیضه 0.6 به علاوه و منهای 1.5 سانت
 • کودکان 6 الی 8 سال: قطر بیضه: 0.3 به علاوه  و منهای 1.8 سانت
 • کودکان 8 الی 10 سال: قطر بیضه 0.5 به اضافه و منهای 2 سانت

اندازه نرمال بیضه در نوجوانان بطور تقریبی به شرح زیر است:

 • نوجوان ۱۴ الی ۱۶ سال: قطر بیضه ۱ به علاوه و منهای ۴.۱ سانت
 • نوجوانان ۱۶ الی ۱۸سال: قطر بیضه ۰.۵ به علاوه و یا منهای ۵ سانت
 • نوجوانان ۱۸ الی ۲۰ سال: قطر بیضه ۰.۳ به علاوه و یا منهای ۵ سانت

علت تفاوت اندازه ی بیضه ها

علت های مختلفی برای بزرگتر بودن یک بیضه از بیضه دیگر و هم اندازه نبودن بیضه ها وجود دارد، از جمله:

1- اپیدیدیمیت

اپیدیدیم یک مجرا است که در پشت بیضه قرار دارد. اپیدیدیمیت بیضه زمانی اتفاق می افتد که این مجرا دچار التهاب شود. این بیماری معمولا در اثر عفونت است. این مشکل می تواند یکی از علائم بیماری مقاربتی کلامیدیا باشد. اگر دچار علائم زیر شدید به پزشک مراجعه کنید:

 • درد در هنگام ادرار کردن (سوزش ادرار)
 • وجود ترشحاتی از آلت تناسلی
 • التهاب در بیضه
تفاوت اندازه های بیضه
کوچک بودن یکی از بیضه ها نسبت به دیگری

2- اورکیت

اورکیت زمانی اتفاق می افتد که یک عفونت باعث التهاب در بیضه می شود. ممکن است بعد از ابتلای یک شخص به اوریون این اتفاق بیافتد. اگر شخصی دچار درد در بیضه ی خود شود و شک کند که ممکن است علت آن اورکیت باشد، باید به پزشک مراجعه کند. این بیماری می تواند به بیضه آسیب بزند.

بیشتر بخوانید: علت درد بیضه در مردان چیست؟

درد بیضه

3- کیست اپیدیدیمال

کیست یک کیسه است که با مایع پر شده است. کیست اپیدیدیمال ممکن است زمانی ایجاد شود که مایع اضافی در مجرا تجمع یابد. همچنین ممکن است این اتفاق در اثر رشد اپیدیدیم بروز یابد.

این کیست ها بدون خطر و معمولا بدون درد هستند. درمانی برای آن ها لازم نیست و اغلب خود به خود برطرف می شوند. اگر کیست بیضه اپیدیدیمال باعث مشکلاتی شود، می توان آن را با جراحی خارج کرد.

4- هیدروسل

هیدروسل به حالتی گفته می شود که کیسه ای که اطراف بیضه ها ایجاد شده، با مایع پر شود. درحالی که این حالت معمولا نیازی به درمان ندارد، هیدروسل می تواند نشان دهنده ی یک التهاب باشد.  در این صورت فرد باید به پزشک مراجعه کند.

5- واریکوسل

زمانی که وریدهای درون کیسه ی بیضه بزرگ شوند، واریکوسل ایجاد می شود. اگر این مشکل علائم دیگری به همراه خود نداشته باشد، معمولا نیازی به درمان آن نیست، اما واریکوسل می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم ها شود.

بیشتر بخوانید: آیا واریکوسل درمان دارویی دارد؟ برای آشنایی برروی لینک زیر کلیک کنید.

درمان واریکوسل

6- تورشن بیضه ای

پیچش بیضه

تورشن بیضه ای زمانی اتفاق می افتد که بیضه میچرخد و طناب اسپرماتیک پیچ میخورد. این موضوع می تواند باعث درد بیضه شود، دردی که شدید و پایدار است. اگر این درد بعد از یک آسیب (صدمه) ایجاد شود، ممکن است آرام شود و دوباره به صورت ناگهانی بازگردد.

تورشن بیضه ای خطرناک است و باید اورژانسی درمان شود. پیچ خوردن طناب اسپرماتیک می تواند جریان خون بیضه را کاهش دهد یا مسدود کند، و اگر درمان نشود، ممکن است بیضه را خارج کنند.

7- سرطان بیضه

سلول های سرطانی می توانند در بیضه ها ایجاد شوند و تکثیر یابند. پزشک باید سریعا به دنبال برآمدگی یا یک توده در ناحیه بگردد. سرطان بیضه شایع نیست و از هر 250 مرد در 1 نفر بروز می یابد. این سرطان در مردان جوان و میانسال شیوع بیشتری دارد و معمولا با موفقیت درمان می شود.

چه زمانی باید نگران تفاوت اندازه ی بیضه ها شد؟

علائم و نشانه های مختلفی هستند که میتوانند نشان دهنده ی یک مشکل در سلامت بیضه باشند.

اگر یکی از علائم زیر به همراه بزرگی بیضه رخ داد، در صورت امکان زود به پزشک مراجعه کنید:

⛔ یک درد تیز یا درد در اطراف یا خود بیضه

⛔ تورم در بیضه ها

⛔ قرمزی

⛔ وجود ترشحاتی از آلت تناسلی

⛔ مشکل در دفع ادرار

⛔ درد در کمر یا زیر شکم

⛔ تورم یا تحریک پذیری (تندرنس) در بافت سینه

پزشک برای کمک به یافتن علت زمینه ای یک معاینه از بیضه و کیسه ی بیضه برای پیدا کردن هرگونه اختلال یا توده انجام می دهد. اگر پزشک به سرطان بیضه شک کند، از شما یک آزمایش خون می گیرد و درمورد سابقه ی خانوادگی شما میپرسد.

آزمایشات دیگری که ممکن است پزشک برای شما درخواست کند:

 • آزمایش ادرار برای بررسی عفونت و مشکلات کلیوی
 • سونوگرافی برای یافتن توده و ارزیابی گردش خون
 • سی تی اسکن برای یافتن اختلالات بیضه ای

اگر یک مشکل زمینه ای تشخیص داده شود، ممکن است پزشک دارو یا درمان های دیگری برای شما تجویز کند.

شل شدن بیضه ها نشانه چیست؟

درمان تفاوت اندازه ی بیضه ها چیست؟

درمان تفاوت در اندازه ی بیضه ها به علت ایجاد آن بستگی دارد. در زیر به علت های شایع زمینه ای و درمان آن ها اشاره می کنیم:

درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از اپیدیدیمیت

اگر کلامیدیا عامل ایجاد اپیدیدیمیت باشد، معمولا پزشک یک دوره آنتی بیوتیک برای درمان عفونت تجویز خواهد کرد و ممکن است توصیه کند برای درمان اندازه بیضه ها و کاهش تورم، کیسه ی بیضه را بالاتر نگه دارید.

 درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از اورکیت

اگر یک بیمای مقاربتی باعث ایجاد اورکیت شده باشد، معمولا پزشک برای مبارزه با عفونت داروهایی تجویز خواهد کرد. داروهای متداول شامل سفتریاکسون (روسفین) یا آزیترومایسین (زیتروماکس) می باشند. مسکن ها و استفاده از یخ نیز ممکن است ناراحتی را کاهش دهد.

درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از تورشن بیضه ای

 تورشن بیضه نیازمند درمان خیلی سریع می باشد. ممکن است پزشک بتواند طی فرآیندی پیچ خوردگی را باز کند که به آن فرآیند باز کردن دستی تورشن می گویند؛ اما اغلب برای جلوگیری از بروز دوباره ی این مشکل نیاز است که فرد جراحی شود. تاخیر در درمان این مشکل، شانس این که نیاز شود بیضه ی پیچ خورده از بدن خارج شود را افزایش می دهد.

درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از سرطان بیضه

 ممکن است پزشک توصیه کند قسمتی از بیضه که سرطان در آن بروز یافته، خارج شود. رادیوتراپی، شیمی درمانی، یا ترکیبی از آن ها ممکن است باعث کاهش یا تخریب سلول های سرطانی استفاده شوند. اگر سرطان به جاهای دیگر گسترش یابد، یا سرچشمه ی آن در دیگر اندام های بدن باشد، ممکن است درمان های اضافه تر و جراحی لازم باشد.

معاینه بیضه ها توسط فرد
عکس بیضه طبیعی

علت پایین بودن بیضه چپ

علت دقیق بیضه نزول یافته مشخص نیست. ترکیبی از ژنتیک ، سلامت مادر و سایر عوامل محیطی ممکن است هورمون ها، تغییرات بدنی و فعالیت عصبی را که بر رشد بیضه ها تأثیر می گذارد، مختل کند.

کدام بیضه مهمتر است ؟

نمی توان گفت که مثلا یکی از بیضه ها از دیگر مهم تر است و به آن برتری دارد اما در حالت کلی می توان گفت هر دو بیضه دارای رگهایی هستند که در مکانهای مختلف متصل می شوند. ورید بیضه سمت راست به ورید اجوف تحتانی متصل می شود. ورید چپ به داخل ورید کلیوی چپ تخلیه می شود.

بیضه چپ بزرگتر از راست است. بنابراین، رگ چپ طولانی تر از راست است. از آنجا که رگ چپ طولانی تر است ، هنگام تخلیه بیشتر در معرض مشکلات است. تخلیه ضعیف می تواند منجر به شرایط پاتولوژیک مانند تورم و درد بیضه شود.

همچنین عواقب بالینی مربوط به ورید چپ بیضه و اتصال آن به ورید کلیوی چپ وجود دارد. عفونت کلیه و حتی سرطان کلیه می تواند به ورید بیضه چپ گسترش یابد. این باعث جمع شدن خون می شود و منجر به گشاد شدن رگهای کیسه بیضه می شود.

بیضه بزرگ بهتره یا کوچک

داشتن بیضه های بزرگ با تولید اسپرم بیشتر و سطح بالاتر تستوسترون و همچنین میزان پرخاشگری بیشتر همراه است. تحقیقات دیگر نشان می دهد بیضه های کوچکتر منبع مورد اعتماد تری برای تولید اسپرم هستند. محققان همچنین دریافتند که مردان با بیضه کوچکتر تمایل بیشتری به پدر شدن دارند و به طور متوسط​​، سطح تستوسترون کمتری نیز دارند.

چگونه بیضه های خود را معاینه کنیم؟

خیلی مهم است که شکل و اندازه بیضه ها را زیر نظر داشته باشید، پس هر گونه تغییر در آن ها را می توانید متوجه شوید. ماهی یک بار خودتان را معاینه کنید. به دنبال برآمدگی ها، توده ها، درد، تورم و هر نوع اختلال دیگر بگردید.

یک بیضه سالم، صاف و اطراف آن خیلی شبیه به شکل یک تخم مرغ است. هرگونه برآمدگی یا بیرون زدگی باید به محض امکان توسط یک دکتر ارولوژی بررسی شود.

علت شل شدن بیضه ها

برای انجام بررسی اندازه ی بیضه ها اقدامات زیر را انجام دهید:

 •  قبل از شروع، مطمئن شوید که کیسه ی بیضه شل و نرم است.
 • به آرامی و با دقت بیضه را بین انگشتان و شست خود حرکت دهید.
 • به طور کامل سطح هر دو بیضه را بررسی کنید، به دنبال برآمدگی، تحریک پذیری (تندر) یا زخم، بیرون زدگی، تورم یا تغییر اندازه بگردید.
 • تا انتهای بیضه را احساس کنید، به اپیدیدیم برسید، چیزی که باید شبیه به چند گروه از لوله ها باشد.
 •  هر دو بیضه را حداقل یک بار در ماه ارزیابی کنید.

این که اندازه ی بیضه ها متفاوت باشد، شایع است. اگر یک بیضه به صورت قابل توجه بزرگ شد، بیشتر علت های زمینه ای آن به راحتی درمان می شوند. هر چه فرد سریع تر به پزشک مراجعه کند، مشکل او دورنمای بهتری خواهد داشت.


دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Amir چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام
  با توجه به عکس های ارسالی چند سالی هست که یکی از رگ های بیضه چپم بدین صورت که انگار پاره شدن و خون مردگی دارن مشاهده میشه.. هم چنین از زمانی که یادم میاد زیر همون بیضه یه حالت غده که نمیشه گفت ولی یه برآمدگی نرمی هست که به نظر وقتی دست میزنم انگار یه گوله رگه البته به نظرم هست این طور میاد... ممنون میشم راهنمایی بفرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   این زگیل نیست
  2. تصویر کاربر Amir دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   مشخصا زگیل نیست بله... سوالم در رابطه با اون رگ هست که بدین صورت خون مرده شده است...
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   مهم نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Sonax جمعه ۲۱ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ایا کیست 7 میلی متری در اپیدیدیم راست مشکل زاست و بزرگتر میشه؟
  و بیضه 4×2 سانتی کوچک نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   نیاز به جراحی مدارد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   ندارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید. حدود 3ماه قبل من و همسرم اقدام به بچه دار شدن کردیم و روز بعد اقدام خانومم خیلی درد کمر و شکم داشت ما گفتیم حتما بخاطر حاملگیه تا اینکه در هفته پنجم سقط شد. رفتیم دکتر و گفت طبیعی هستش سونوگرافی خانومم داد که دکتر گفت هیچ مشکلی نداره میتونید 2ماه دیگه اقدام کنید. وبعداز 2ماه اقدام کردیم که خانومم درد کمر و پهلو زیاد داشت و رفتیم دکترش که گفت عفونت شدید شدید داری احتمالا از شوهرت گرفتی شایدم سقط 2ماه قبلت به دلیل همین عفونت بوده. حالا میخواستم بپرسم موقع ادرار ادرارم دوشاخ میشه و بعضی وقتا ی درد مبهمی در پاهام ایجاد میشه واحتمال داره من واریکوسل داشته باشم یا عفونت اپیدیدمیت داشته باشم وبیضه هام مشکل داشته باشه که باعث سقط شده باشه؟میشه راهنماییم کنید خیلی نگرانم. متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۷ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام
  من حدودا دو سال پیش بیضه سمت چپم بزرگ شد و درد میگرفت وقتی دست میزدم دردش بیشتر میشد پیش دکتر هم رفتیم اما نتونستن تشخیص بدن اما بعد یه مدت دردش خوب شد نمیدونم از اون موقع بود یا قبلش ولی افتاده تر و کوچیک تر شده و قشنگ معلومه که با بیضه دیگه فرق داره شنیدم میتونه برای پیچ خوردگی باشه درسته؟احتمال داره از کار افتاده باشه؟
  ممنون میشم جواب بدین🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سونو کنید بفرستید
 • تصویر کاربر احمدرضا سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشيد من وقتي فشار منفي ايجاد ميكنم بيضه راستم مياد بالا ولي نه اينكه وارد حفره شكم بشه بعد كه فشارو بر ميدارم مياد پايين ميتونه از واريكوسل باشه چون احساس ميكنم واريكوسلم دارم ممنون ميشم كامل پاسخ بديد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   سونو كنيد بياييد ببينم
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما جناب دکتر کرمی , به مدت 5 روز است سمت چپ بیضه من درد میکنه به حالت تیر کشیدن وقتی دست به بیضه سمت چپ میزنم درد میگیره وحتی کلا دست به کیسه بیضه از هر طرف میزنم کمی درد به ناف میزنه و پایین تر از نافم البته سونوگرافی هم انجام دادم به پیوست به خدمت شما ارسال میکنم ولی میخواستم این را هم بگم من خیلی پشت میز میشینم (بیشتر از 1 ساعت ) آیا امکان دارد برای فشار امدم و خم شده کار با لپ تاپ باشد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   ممكن است با استراحت خوب ميشود
  2. تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   جناب دکتر ممنونم از جوابتون فقط عکس های که برای شما ارسال کردم مشاهده کردید مشکلی نداشت ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   از نظر من مشكلي ندارد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ابراهیم شنبه ۹ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  تقریبا ۶روزه پیش باموتورم زدم به سنگ پیاده روجای عمل واریکاسلم که عمل کردم بابیضه سمت چپم خورد به باک موتورم که اولش هردوجادردمیکرد بعد دردجای عملم خوب شد ولی بیضه چپم تیرمیکشه ودردخیلی کمی دارم حالت تیرکشیدن
  حتی بیضه ام رانگاه میکنم کبود نشده
  یاخون مردگی نداره ولی تیرمیکشه چکارکنم .
  وقتی بهش دست میزنم حالت تیرکشیدن خیلی کم داره
  لطفا کمک کنید مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سونو كنيد
 • تصویر کاربر کمال پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام دکتر کرمی .بنده در سمت راست و پایین شکم درد مزمن و خفیفی درحدود دوسال دارم دردم به فتق میزد از نظرخودم به دوپزشک ارولوژیست مراجعه کردم یکی با معاینه و دیگری با معاینه و درخواست سونو هرگونه فتق اینگوینال را رد کردند
  اما درد من همچنان هست احساس سنگینی پس از خوردن غذا و پوشیدن شلوار و کمربند دارم اما با طاق باز خوابیدن درد مرتفع میشود همچنین نفخ نیز دارم نفخی که اذیتم میکنه اکنون تشخیص شما چیه دکتر عزیز آیا ممکن است آپاندیسیت مزمن باشم ضمنا سنگ و مشکل حالب و اینا هم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سونو كنيد مشخص ميشود
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  بنده تقریبا 5.6 ماه قبل دچار درد شدید بیضه چپ شدم و بعد مراجعه به پزشک ارولوژی بمن گفتند نگران نباش چیز خاصی نیست... و برایم قرص تجویز کردند (ناپروکسن 500و افلوکسیر200) و گفتند 4.5 روز استراحت کن .... با مصرف قرص ها دردم بسیار کمتر شد
  اما گاهی اوقات دچار درد نه چندان شدید و دردی شبیه به گرفتگی و مبهم گاهی اوقات در بیضه چپ گاهی هم راست . و چیزی که نگرانم کرده بالاتر بودن بیضه چپم است برای همین مجدد به پزشک ارولوژی مراجعه کردم و پس از معاینه گفتند هردو بیضه سالم است و جای نگرانی نیست
  شب گذشته به هنگام ورزش در بیضه چپم احساس درد داشتم ولی پس از ورزش درد قطع شد و الان در بیضه چپم حس مبهمی دارم ... نگرانم اقای دکتر دلیل بالا بودن بیضه چپ یا(پایین بودن بیضه راست) و درد و حس مبهم چیست ؟
  با سپاس فراوان از شما ک بطور رایگان و بدون هیچ چشم داشتی بیماران را راهنمایی میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   با معاينه مشخص ميشود نه عكس
  2. تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   من ساکن تهران نیستم دکتر ساکن ساری هستم اما دوبار به مطب متخصص ارولوژی مراجعه کردم دکتر جمشیدی گفتند مشکلی نیست اما د ر بیضه چپم احساس درد دارم
  3. تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   اگر به گفته ی دکتر جمشیدی ک پس از معاینه گفتند پس چرا درد دارم
  4. تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۳۰ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   من ده تومن ندادم که بگی با معاینه مشخص میشود نه عکس.... جواب بقیه کامنتامم ندی .این ده تومن هایی که گرفتی از مردم بیچاره باشه تو زندگیت ببینم به کجا میرسی
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   من جواب شما را دادم شماره بدهید ۱۰ تومانتان را برگردانیم این ۱۰ تومان جهت جلوگیری از سوالهای بیخودی مثل شما است
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر بهاره یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  با سلام و درود حضور جناب آقای دکتر کرمی
  پدربزرگم 80 و چند سالی سن دارند. جواب سونوگرافیشون منو نگران کرده. برخی مشکلات سونوگرافی ایشون: هیدروسل شدید بیضه ها، بزرگ شدن پروستات و بیضه راست، کوچک شدن اپیدیدیم، ضخیم شدن دیواره اسکروتال هر دو بیضه
  جواب آزمایش ایشون:
  PSA=1
  Free PSA= 0.5
  Free PSA Total PSA= 50
  دکتر براشون تامسولوسین و فینوپروست 5 تجویز کرده. آیا مصرف این قرصها رو ادامه بدن؟ جنابعالی چه دارویی رو تجویز میفرمایید؟
  ضمنا پدربزرگم واسه خوردن قرصها همکاری نمی کنن و به زور چند روز میخورن و باز چند روز نمیخورن.
  اگه امکانش هست جواب سونوگرافیشون رو خدمتتون ارسال نمایم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   تنها راه ادامه دومان فعلي است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…
HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ، به گروهی شامل بیش از 200 ویروس مرتبط گفته می شود که…
آب نارگیل، مایع شفاف درون نارگیل می باشد و با شیر نارگیل متفاوت است. به ترکیب آب…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر