آیا تفاوت اندازه ی بیضه ها طبیعی است؟

به طور کلی این موضوع که یکی از بیضه ها از بیضه ی دیگر بزرگ تر باشد، طبیعی است. بیشتر افراد متوجه این تفاوت  اندازه ی بیضه ها می شوند؛ بیضه ی سمت راست کمی بزرگ تر است و بیضه ی سمت چپ پایین تر قرار دارد.

معمولا تفاوت اندازه ها چیزی برای نگرانی نیست، گر چه که ممکن است نشان دهنده ی یک مشکل باشد. اگر بیضه دردناک بود یا شکل آن تغییر کرد، فرد باید بلافاصله به متخصص ارولوژی مراجعه کند.

درمان بزرگی غده پروستات

علت تفاوت اندازه ی بیضه ها

علت های مختلفی وجود دارد که چرا یک بیضه ممکن است بزرگ تر باشد. این علت ها شامل:

1- اپیدیدیمیت

اپیدیدیم یک مجرا است که در پشت بیضه قرار دارد. اپیدیدیمیت زمانی اتفاق می افتد که این مجرا دچار التهاب شود. این بیماری معمولا در اثر عفونت است. این مشکل می تواند یکی از علائم بیماری مقاربتی کلامیدیا باشد.

اگر دچار علائم زیر شدید به پزشک مراجعه کنید:

⚠ درد در هنگام ادرار کردن (سوزش ادرار)

⚠ وجود ترشحاتی از آلت تناسلی

⚠ التهاب در بیضه

2- اورکیت

 اورکیت

اورکیت زمانی اتفاق می افتد که یک عفونت باعث التهاب در بیضه می شود. ممکن است بعد از ابتلای یک شخص به اوریون این اتفاق بیوفتد. اگر شخصی دچار درد در بیضه ی خود شود و شک کند که ممکن است علت آن اورکیت باشد، باید به پزشک مراجعه کند. این بیماری می تواند به بیضه آسیب بزند.

3- کیست اپیدیدیمال

کیست یک کیسه است که با مایع پر شده است. کیست اپیدیدیمال ممکن است زمانی ایجاد شود که مایع اضافی در مجرا تجمع یابد. همچنین ممکن است این اتفاق در اثر رشد اپیدیدیم بروز یابد.

این کیست ها بدون خطر و معمولا بدون درد هستند. درمانی برای آن ها لازم نیست و اغلب خود به خود برطرف می شوند. اگر کیست اپیدیدیمال باعث مشکلاتی شود، می توان آن را با جراحی خارج کرد.

4- هیدروسل

هیدروسل به حالتی گفته می شود که کیسه ای که اطراف بیضه ها ایجاد شده، با مایع پر شود. درحالی که این حالت معمولا نیازی به درمان ندارد، هیدروسل می تواند نشان دهنده ی یک التهاب باشد.  در این صورت فرد باید به پزشک مراجعه کند.

5- واریکوسل

زمانی که ورید های درون کیسه ی بیضه بزرگ شوند، واریکوسل ایجاد می شود. اگر این مشکل علائم دیگری به همراه خود نداشته باشد، معمولا نیازی به درمان آن نیست، اما واریکوسل می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم ها شود.

6- تورشن بیضه ای

پیچش بیضه

تورشن بیضه ای زمانی اتفاق می افتد که بیضه میچرخد و طناب اسپرماتیک پیچ میخورد. این موضوع می تواند باعث درد بیضه شود، دردی که شدید و پایدار است. اگر این درد بعد از یک آسیب (صدمه) ایجاد شود، ممکن است آرام شود و دوباره به صورت ناگهانی بازگردد.

تورشن بیضه ای خطرناک است و باید اورژانسی درمان شود. پیچ خوردن طناب اسپرماتیک می تواند جریان خون بیضه را کاهش دهد یا مسدود کند، و اگر درمان نشود، ممکن است بیضه را خارج کنند.

7- سرطان بیضه

سلول های سرطانی می توانند در بیضه ها ایجاد شوند و تکثیر یابند. پزشک باید سریعا به دنبال برآمدگی یا یک توده در ناحیه بگردد. سرطان بیضه شایع نیست و از هر 250 مرد در 1 نفر بروز می یابد. این سرطان در مردان جوان و میانسال شیوع بیشتری دارد و معمولا با موفقیت درمان می شود.

چه زمانی باید نگران تفاوت اندازه ی بیضه ها شد؟

علائم و نشانه های مختلفی هستند که میتوانند نشان دهنده ی یک مشکل در سلامت بیضه باشند.

اگر یکی از علائم زیر به همراه بزرگی بیضه رخ داد، در صورت امکان زود به پزشک مراجعه کنید:

⛔ یک درد تیز یا درد در اطراف یا خود بیضه

⛔ تورم در بیضه ها

⛔ قرمزی

⛔ وجود ترشحاتی از آلت تناسلی

تفاوت در اندازه بیضه

⛔ مشکل در دفع ادرار

⛔ درد در کمر یا زیر شکم

⛔ تورم یا تحریک پذیری (تندرنس) در بافت سینه

پزشک برای کمک به یافتن علت زمینه ای یک معاینه از بیضه و کیسه ی بیضه برای پیدا کردن هرگونه اختلال یا توده انجام می دهد. اگر پزشک به سرطان بیضه شک کند، از شما یک آزمایش خون می گیرد و درمورد سابقه ی خانوادگی شما میپرسد.

آزمایشات دیگری که ممکن است پزشک برای شما درخواست کند:

 • آزمایش ادرار برای بررسی عفونت و مشکلات کلیوی
 • سونوگرافی برای یافتن توده و ارزیابی گردش خون
 • سی تی اسکن برای یافتن اختلالات بیضه ای

اگر یک مشکل زمینه ای تشخیص داده شود، ممکن است پزشک دارو یا درمان های دیگری برای شما تجویز کند.

درمان تفاوت اندازه ی بیضه ها چیست؟

درمان تفاوت در اندازه ی بیضه ها به علت ایجاد آن بستگی دارد. در زیر به علت های شایع زمینه ای و درمان آن ها اشاره می کنیم:

✅ درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از اپیدیدیمیت

اگر کلامیدیا عامل ایجاد اپیدیدیمیت باشد، معمولا پزشک یک دوره آنتی بیوتیک برای درمان عفونت تجویز خواهد کرد و ممکن است توصیه کند برای درمان اندازه بیضه ها و کاهش تورم، کیسه ی بیضه را بالاتر نگه دارید.

 ✅ درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از اورکیت

 اگر یک بیمای مقاربتی باعث ایجاد اورکیت شده باشد، معمولا پزشک برای مبارزه با عفونت داروهایی تجویز خواهد کرد. داروهای متداول شامل سفتریاکسون (روسفین) یا آزیترومایسین (زیتروماکس) می باشند. مسکن ها و استفاده از یخ نیز ممکن است ناراحتی را کاهش دهد.

✅ درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از تورشن بیضه ای

جراحی

 تورشن بیضه نیازمند درمان خیلی سریع می باشد. ممکن است پزشک بتواند طی فرآیندی پیچ خوردگی را باز کند که به آن فرآیند باز کردن دستی تورشن می گویند؛ اما اغلب برای جلوگیری از بروز دوباره ی این مشکل نیاز است که فرد جراحی شود. تاخیر در درمان این مشکل، شانس این که نیاز شود بیضه ی پیچ خورده از بدن خارج شود را افزایش می دهد.

 درمان اندازه ی بیضه ها ناشی از سرطان بیضه

 ممکن است پزشک توصیه کند قسمتی از بیضه که سرطان در آن بروز یافته، خارج شود. رادیوتراپی، شیمی درمانی، یا ترکیبی از آن ها ممکن است باعث کاهش یا تخریب سلول های سرطانی استفاده شوند. اگر سرطان به جاهای دیگر گسترش یابد، یا سرچشمه ی آن در دیگر اندام های بدن باشد، ممکن است درمان های اضافه تر و جراحی لازم باشد.

چگونه بیضه های خود را معاینه کنیم؟

خیلی مهم است که شکل و اندازه بیضه ها را زیر نظر داشته باشید، پس هر گونه تغییر در آن ها را می توانید متوجه شوید. ماهی یک بار خودتان را معاینه کنید. به دنبال برآمدگی ها، توده ها، درد، تورم و هر نوع اختلال دیگر بگردید.

یک بیضه سالم، صاف و اطراف آن خیلی شبیه به شکل یک تخم مرغ است. هرگونه برآمدگی یا بیرون زدگی باید به محض امکان توسط یک دکتر ارولوژی بررسی شود.

معاینه بیضه ها توسط فرد

برای انجام بررسی اندازه ی بیضه ها اقدامات زیر را انجام دهید:

1- قبل از شروع، مطمئن شوید که کیسه ی بیضه شل و نرم است.

2- به آرامی و با دقت بیضه را بین انگشتان و شست خود حرکت دهید.

3- به طور کامل سطح هر دو بیضه را بررسی کنید، به دنبال برآمدگی، تحریک پذیری (تندر) یا زخم، بیرون زدگی، تورم یا تغییر اندازه بگردید.

4- تا انتهای بیضه را احساس کنید، به اپیدیدیم برسید، چیزی که باید شبیه به چند گروه از لوله ها باشد.

5- هر دو بیضه را حداقل یک بار در ماه ارزیابی کنید

این که اندازه ی بیضه ها متفاوت باشد، شایع است. اگر یک بیضه به صورت قابل توجه بزرگ شد، بیشتر علت های زمینه ای آن به راحتی درمان می شوند. هر چه فرد سریع تر به پزشک مراجعه کند، مشکل او دورنمای بهتری خواهد داشت.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  درود برشما
  چندروز پیش سرکار درد قابله تحملی زیر ناف وزیر شکم داشتم وبصورت قطع وصل شدن تاشب ادامه داش تا اینه به پزشک عمومی مراجعه وموضوع رو بیان وایشان یک سرم وامپول مسکن دادن وتقریبا ارام شدم تا اینکه امروز مشاهده کردم یکی از بیضه ها بزرگ شده .لطفا بگیدچکار کنم .در ضمن ثابقه درد رو در این ناحیه 6تا7ماهه پیش هم داشتم وخودبخود خوب شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   سونو بیضه کنید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر آرش سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید چند ماهه دیگه میشه ۱۷ سالم و حدود ۳ ۴ سال هست خیلی زیاد خود ارضایی میکنم بیضه سمت راستم کمی متورم شد و رفتم سونوگرافی کردم
  و تو سونوگرافی نشون داد که هر دو بیضه سالم هستن و جواب سونوگرافی رو به دکتر اورولوژی نشون دادم و با معاینه فیزیکی مشخص شد که بیضه سمت چپم واریس خفیفی داره و قرص سیلکوسیب ۲۰۰ رو تجویز کرد و الان حدود ۱ ماه گذشته ولی هنوز تیر کشیدن بیضه راستم از بین نرفته ولی خیلی کمتر شده نسبت به اون روز و خب هنوز کاملا از بین نرفته و حس میکنم گاهی بیضه راستم سفت میشه (زمانی که تیر میکشه) و دوباره به حالت اول بر میگرده
  1. تصویر کاربر آرش شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   دکتر لطف میکنید پاسخ دهید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 3 روز پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جوش سفید روی بیضه و سفت هست
  زیر الت هم خیلی ریزه .ولی سفید نیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر عرفان شنبه ۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر،بنده فتق کشاله ران دارم،و چند روزی هس که بیضه سمت راستم بزرگتر از سمت چپ(به نظرم بیش از حد عادی)شده،و در همون ناحیه یعنی بیضه سمت راستم احساس درد خفیف دارم که بعضی اوقات میگیره و ول میکنه،علت چیست؟؟؟؟خواهش میکنم زودتر جواب بدین چون خیلی نگرانم.
  1. تصویر کاربر عرفان چهارشنبه ۴ دی ۹۸( 1 ماه پیش)
   دکتر جوابمو ندادین؟؟؟؟؟؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز خسته نباشید.

  دکتر بیضه چپ من پایینش یه چیز غده مانند چسبیده بهش. به خود سطح بیضم نچسبیده ولی متصل شده حدودا سه یا چهار سالی هست که متوجه این مورد شدم ولی دردی رو احساس نمیکردم اصلا. تا هفته پیش که اینجور بگم یه شلوار پوشیدم کمرش یه مقدار تنگ بود و کلاس رفتم . از اون موقع این غده پایین بیضه چپم درد گرفته و بعضی موقع های درد میگیره. خود بیضم درد نمیکنه این غده درد رو منتقل میکنه . دکتر لطفا کمک کنید . خیلی ممنونم❤❤
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر فیش جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر و عرض خسته نباشیید و طلب پوزش بابت سوال و محتوای عکس ها
  جوان مجرد 23 ساله هستم و قصد ازدواج دارم

  1-باتوجه عکس ها آیا من واریکوسل دارم؟البته هیچ دردی ندارم و پوست زیر بیضه ها گاها افتاده شده و گاها منقبض می شوند.

  2-در شش سالگی بیضه سمت راست مرا از داخل شکم برداشته و با برش جراحی در محل خود قرار داده اند.من هم که قصد ازدواج دارم می ترسم مشکلی برای باروری داشته باشم لطفا راهنمایی کنید

  3-آیا این مقدار انحراف آلت می تواند در نزدیکی بعد ازدواج مشکل ایجاد کند؟
  4-ضمنا آلت در هنگام نعوظ کمی سنگینی کرده و کمی پایین می افتد(90 درجه نمی ایستد)
  5-واحساس میکنم که کمی دچار زود انزالی هم هستم و شاید با معاشقه دچار انزال شوم چون هرچند که تجربه سکس واقعی ندارم ولی از حالات گذشته که برخی عادات زشت جنسی داشتم میشه گفت کمی دچار زود انزالی هستم
  6-و دو سه سال پیش هم گاها لایه سفید رنگی موهای اطراف بیضه را می پوشاندید و با ناخن هم قابل جدا سازی بود و لی چند سالی هست که حالت دیده نمی شود.
  ببخشید سوالها زیاد شد

  آقای دکتر استرس دارم که بابت این سه مشکل در زندگی زناشویی دچار مشکل شوم لطفا راهنمایی کنید
  آیا احتمال بروز مشکل ناباروری و سکس در حدی هست که باید در جلسه گفتگوهای خواستگاری باید به گونه ای اشاره ای به آن داشته باشم؟(چون اگر بعدا مشکل ایجاد شود شاید بگویند که چرا مشکلات جنسی خود را پنهان کرده بودی؟)
  آقای دکتر خیلی ممنون و مچکرم و خواهشمندم کمی بیشتر توضیح دهید چون استرس دارم.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)
   باید بیایید معاینه02122642744
 • تصویر کاربر پوریا پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای پروفسور کرمی
  بنده 35 ساله و مجرد هستم حدود سه ماه قبل بدلیل وجود خون در آزمایش ادرار و کراتین بالا ( 1.34) بنا به توصیه دکتر متخصص داخلی به دکتر نفرولوژیست مراجعه کردم. طی سونوگرافی سی تی اسکن و سیستوسکوپی انجام گرفته طبق نظر آقای دکتر به مورد خاصی برخورد نگردید. حدود یک ماه قبل بدلیل سوزش ادرار و تب و لرز به دکتر متخصص عفونی مراجعه کردم که پنج عدد قرص لووفلوکساسین تجویز کردند که علائم بیماری بهبودی نسبی پیدا کرد تا یک هفته قبل که دوباره تب و لرز شروع شد و این بار لخته های خونی هم در ادرار و هم در منی مشاهده میکردم بیضه طرف چپ متورم شد و بسیار دردناک به دکتر ارولوژی مراجعه کردم آزمایش PSA خواستن که برابر 5.05 شد گفتن که عفونت کردی و 4 عدد آمپول آمیکاسین و 40 عدد قرص سیپروفلوکساسین 250 تجویز کردند الان با وجود گذشت یک هفته بیضه ام همچنان متورم است و احساس درد را نه به شدت گذشته ولی همچنان دارم. ممنون میشم اگر راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)
   از نظر من فقط در اب کرم بشینید وورزش کنید با دارو خوب نمیشود
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید
  دربالای بیضه سمت راست یک توده ی نرم چند سالی هست که همراه با درد خفیف و سوزن مانند دارم
  خواهشمندم با توجه به نتیجه سونوگرافی که در پیوست حضورتان ارسال میشه مشاوره لازم رو نسبت به توده عنوان شده وهم بقیه قسمتهایی که سونو انجام شده بفرمایید.
  قابل ذکر است که ابعاد توده نسبت به سونگرافی 2 سال قبل بزرگتر شده.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)
   گزارش را هم بفرستید
 • تصویر کاربر Asgharzade یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، 57 ساله هستم و از چند روز پیش در بیضه چپ خود احساس درد میکنم و اکنون متوجه شدم که بیضه چپ‌ام مقداری بزرگتر و سفت‌تر از بیضه چپ شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)
   از بیضه سونو کنید بفرستید
 • تصویر کاربر hasan_z74 یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام چند وقت بود سوزش ادار داشتم رفتم آزمایش دادم گفت خوبه مشگلی نیست.امروز بعد از نزدیگی بیضه سمت راستم درد گرفت میخواستم بدونم دلیلش چیه؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)
   بهتر است سونو از بیضه کنید بفرستید ببینم
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر