لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه چه هستند؟

لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه می توانند نگران کننده باشند، اما اغلب عوامل ایجاد کننده آنها خوش خیم بوده و ممکن است با درمانی جزئی و یا به صورت خودبخود برطرف شوند. در این مقاله، علل ایجاد لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه بررسی شده و علائم مرتبط با آن ها، نحوه تشخیص پزشک و گزینه های درمانی موجود شرح داده می شوند.

محدوده ای از شرایط می توانند سبب ایجاد این لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه شوند. فرد باید برای دستیابی به درمانی مناسب، تشخیصی حرفه ای از بیماری اش بدست آورد.

عوامل ایجاد لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه می توانند به صورت موقتی یا دائمی بر روی کیسه بیضه ظاهر شوند. موارد گفته شده در زیر از رایج ترین عوامل این عارضه هستند:

کبودی ها

آسیب فیزیکی می تواند به عروق خونی کوچک، آسیب رسانده و سبب جمع شدن خون در بافت ها شود. این وضعیت سبب پدیدار شدن نواحی تیره با پوستی حساس به لمس به نام کبودی می شود. اغلب کبودی ها حداکثر در طول مدت دو هفته رفع می شوند.

فولیکول های موی تیره یا برگشتن مو در زیر پوست

پس از برداشتن مو (غالبا با تراشیدن یا اپیلاسیون)، موهای جدید ممکن است تیره تر از قبل به نظر آیند. اگر یک مو در مرحله اولیه رشد در پوست به دام افتد (مو برگشتگی)، برآمدگی حاصل از این وضعیت ممکن است به صورت لکه ای تیره یا با رنگ متفاوت ظاهر شود. مو برگشتگی ها می توانند متورم، دردناک یا حساس به لمس نیز باشند.

جوش های سرسیاه

این عارضه های کوچک پوستی، توسط عفونتی خفیف یا مسدود شدن منافذ پوست ایجاد می شوند. جوش های سرسیاه به شدت رایج بوده و می توانند به صورت لکه هایی سیاه بر روی کیسه بیضه ظاهر شوند.

اغلب جوش ها و انواع سر سیاه آنها بی خطر هستند و معمولا با مراقبت ساده در خانه مانند رعایت بهداشت و کمپرس آب گرم ظرف مدت چند ماه رفع می شوند.

اختلال افزایش رنگدانه (Hyperpigmentation)

این عارضه هنگامی رخ می دهد که برخی نواحی پوست، رنگدانه های بیشتری می سازند. این عارضه می تواند به صورت طیفی از ضایعات پوستی پدیدار شوند، از جمله:

 • کک و مک
 • خال سیاه (گوشتی)
 • لکه هایی که در اثر نور آفتاب به وجود می آیند.
 • ترک پوستی
 • لکه های به وجود آمده در اثر افزایش سن

مطالعه ای در سال 2013، 400 مرد را در سنین 3 تا 91 سالگی که جهت درمان ضایعات تناسلی مراقبت پزشکی دریافت کرده بودند را مورد بررسی قرار داد. از آن تعداد، 85.6 درصد از موارد عارضه افزایش رنگدانه پوست بود.

ضایعات افزایش رنگدانه پوست، معمولا بی خطر هستند و بسیاری از آنها علائمی فراتر از تغییر رنگ پوست ندارند.

آنژیوکراتوما

این وضعیت سبب اتساع عروق پوستی می شود که در نتیجه آن ضایعاتی غیر سرطانی به رنگ تیره آبی یا قرمز در پوست پدیدار می شوند. این ضایعات لبه هایی شفاف داشته و غالبا خصوصیات زیر را دارا می باشند:

 • اندازه 1 تا 8 میلی متر
 • شکلی گنبدی
 • ضخامتی غیر عادی
 • توزیعی تصادفی در هنگام پدیدار شدن بر روی کیسه بیضه

اگر این ضایعات سبب تحریک پذیری شوند و یا این ضایعات به صورت اتفاقی خارش داده شوند، مواردی مانند پوسته پوسته شدن، سفت شدن پوست، خونریزی و تاول های خونی می توانند، رخ دهند.

ضایعات آنژیوکراتوما معمولا بی خطر بوده و علائم دیگری ندارند. هر چند که، این ضایعات سبب نگرانی افرادی می شود که آن ها را با نشانه های بیماری منتقله از راه جنسی یا سرطان اشتباه می گیرند.

آنژیوکراتوما

احتمال ابتلا به این ضایعات با افزایش سن به شدت افزایش می یابد. یک پسر 16 ساله 0.6 درصد احتمال دارد که به لکه های سیاه بر روی بیضه خود دچار شود. این احتمال در مردان بالای 70 سال تا به 17 درصد افزایش می یابد.

درماتیت کیسه بیضه

درماتیت به التهاب مزمن پوست اشاره دارد. پوست کیسه بیضه بسیار نازک بوده و به آسانی تحریک پذیر و ملتهب می شود. قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا و تحریک کننده مخصوصا به طور متداول می تواند سبب درماتیت کیسه بیضه شود.

خاراندن، خراشیدن و ساییدن پوست ملتهب می تواند عروق خونی کوچک نزدیک به سطح پوست را تحریک کند که این نیز می تواند به کبودی یا ظاهر شدن لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه منجر شود.

با اینکه یک فرد می تواند به هرچیزی حساسیت داشته باشد، برخی مواد و ترکیبات شیمیایی احتمال بیشتری جهت ایجاد درماتیت دارند. عوامل شایع درماتیت جنسی خارجی، شامل موارد زیر می شوند:

 • رنگ لباس ها
 • مواد شیمیایی موجود در مواد شوینده لباس ها
 • مواد اسپرم کش و ژل های لوبریکانت
 • آنتی بیوتیک ها و ضد عفونی کننده های موضعی
 • عرق سوز شدن در اثر لباس زیر یا لباس های ورزشی محافظت کننده

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

این ضایعات می توانند بر نواحی تناسلی، بین ران ها یا نواحی دیگری در کشاله ران پدیدار می شوند. زگیل تناسلی توسط گونه هایی از ویروس پاپیلومای انسان (HPV) ایجاد می شوند. زگیل های تناسلی در میان شایع ترین بیماری های منتقله از راه جنسی قرار دارند. .

زگیل ها می توانند به صورت برآمدگی هایی سفید یا به رنگ پوست پدیدار شده و برخی ممکن است ظاهری شبیه به گل کلم داشته باشند. هر چند که، دیگر زگیل ها ممکن است تیره بوده یا مرکزی تیره داشته باشند.

موثرترین راه در درمان زگیل تناسلی مردان کدام است؟ برای آشنایی بیشتر برروی لینک زیر کلیک کنید.

درمان زگیل تناسلی مردان

عوامل کمتر شایع

به صورت بسیار نادر، لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه می توانند بیانگر یک عارضه پزشکی شدید مانند ویروس ایدز یا سرطان پوست باشند.

تشخیص لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

پزشک جهت تشخیص عامل به وجود آمدن لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه طیفی از آزمایشات را انجام می دهد. پزشکان ممکن است بتوانند تنها بر اساس یک معاینه فیزیکی علت را تشخیص بدهند؛ اما آزمایشات پیچیده تری ممکن است نیاز باشد. احتمال دارد پزشک فرد را به یک متخصص پوست که در ضایعات پوستی تخصص دارد؛ ارجاع دهد. این کار به علائم فرد و دیگر عوامل مختص به او بستگی دارد.

آزمایشاتی که اغلب جهت تشخیص لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه انجام می شوند، شامل موارد زیر می شوند:

 • آزمایش خون کامل
 • آزمایش عملکرد کلیوی و کبدی
 • غربالگری بیماری های منتقله از راه جنسی مانند ایدز، هپایتیت B و C
 • آزمایش سرعت رسوب گلبول های قرمز که می تواند بیانگر وسعت التهاب باشد.
 • نمونه برداری که شامل برداشتن نمونه از پوست جهت مطالعه می شود.
 • سونوگرافی از قسمت پایینی شکم و نواحی تناسلی

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

بسته به عامل ایجاد لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ،طیفی از روش های درمانی، داروها و درمان های خانگی می توانند لکه های تیره را کاهش داده و یا آنها را رفع کنند.

درمان کبودی

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از کبودی ها

اغلب کبودی ها هنگامی که فرد بر روی آنها بسته یخ یا گرمای ملایم قرار می دهد، به خوبی پاسخ می دهند. برخی پماد های بدون نسخه نیز می توانند سبب تسکین درد و التهاب شوند.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از مو برگشتگی

فولیکول های موی تیره با اینکه برخی افراد آن ها را با اهداف آرایشی روشن تر می کنند، اما هیچ نیازی به درمان ندارند. مو برگشتگی ها معمولا می توانند به وسیله لایه برداری یا خراشیدن از بین روند. این کار لایه­ رویی سلول های مرده پوست را برداشته و به جلوگیری از به دام نیافتادن مجدد موها کمک می کند.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از جوش های سر سیاه

بهترین راه درمان جوش ها و انواع سرسیاه آنها این است که آن ناحیه لایه برداری شده و تمیز و خشک نگه داری شود. جوش ها و مخصوصا انواع سر سیاه آنها که مقداری بزرگتر هستند، ممکن است به کمپرس آب گرم به خوبی جواب دهند. این کار به آرامی جریان خون را به این ناحیه زیاد می کند که آن نیز به نوبه خود به باز شدن جوش و رفع آن کمک می کند.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از  افزایش رنگدانه های پوست

در اغلب موارد، هیچ نیازی به درمان نواحی که افزایش رنگدانه های پوست در آن اتفاق افتاده است، وجود ندارد. فرد در صورت تمایل می تواند برجستگی های پوستی خود مانند خال های غیرعادی و بزرگ را مخصوصا در صورتی که سبب ناراحتی می شوند، به وسیله عمل جراحی بردارد. در صورتی که خال فرد حاشیه ای غیر عادی داشته یا به سرعت در حال رشد است باید فورا به یک پزشک مراجعه کند؛ زیرا این وضعیت می تواند نشانگر سرطان باشد.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از آنژیوکراتوما

از آنجایی که این ضایعات بی ضرر هستند، معمولا نیازی به درمان آنژیوکراتوما نیست. فرد ممکن است در صورتی که اندازه و موقعیت ضایعه سبب ناراحتی می شود یا به دلایل زیبایی، آن را به وسیله عمل جراحی رفع کند.

پزشک به طور معمول مخصوصا در مواردی که برداشت کامل ضایعه انجام می شو،د نمونه ای از ضایعه را جهت اطمینان از سرطانی نبودن آن بر می دارد. تکنیک های رایج جهت برداشتن ضایعات آنژیوکراتوما شامل لیزر درمانی و برش یا تراشیدن (معمولا با یک اسکالپل) می شود. برای برداشتن این ضایعات، پزشک ممکن است از روش های فریز کردن یا سوزاندن با جریان الکتریکی استفاده کند.

فریز کردن زگیل تناسلی

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از  زگیل های تناسلی

درمان این بیماری منتقله از راه جنسی به اندازه، وسعت، موقعیت ضایعات و میزان نگرانی فرد بستگی دارد. درمان های بدون نسخه زگیل تناسلی، جهت استفاده بر روی این زگیل ها ایمن نیستند. روش های رایج برداشت زگیل تناسلی شامل موارد زیر می شوند:

 • فریز کردن
 • لیزر درمانی
 • سوزاندن آنها با دستگاه کاتر
 • بریدن یا تراشیدن آنها توسط یک اسکالپل
 • اعمال پماد های تجویز شده و مواد شیمیایی ساخته شده جهت جداسازی زگیل ها از پوست

حذف زگیل ها معمولا علائم را کاهش داده و می تواند خطر آلوده شدن شریک جنسی را کاهش دهد. واکسن گارداسیل می تواتد در برابر دو نوع ویروس HPV که مجموعا حدود 90 درصد زگیل های تناسلی را سبب می شوند، به فرد مصونیت ببخشد.

درمان لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه ناشی از درماتیت کیسه بیضه

بهترین راه جهت درمان درماتیت کیسه بیضه، اجتناب از قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زا یا تحریک کننده ای که عامل حساسیت است، می باشد. جهت کاهش علائم، پوست را با آب ولرم و کمی صابون چند بار در روز بشویید. استفاده از نمک اپسوم (منیزیم سولفات) و بلغور جو دو سر در حمام نیز می تواند مفید واقع شود.

اگر درماتیت شدید بوده یا مداوم می باشد، پزشک می تواند یک پماد استروئیدی جهت کاهش خارش تجویز کند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر البرت پنجشنبه ۱۹ فروردین ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 1213 مشاهده پرسش
  با سلام پسری هستم که بعد از انزال بیضه هام درد خفیفی میکند . و 2 یا 3 روز بعد هم خوب می شود سوال من از شما این است که ایا در آینده که ازدواج کنم و در طول روز بخواهم با همسرم نزدیکی داشته باشم ایا ان موقع هم این درد را دارم؟؟؟؟ (در طول رابطه جنسی ؟)علت چیست؟ ایا به خاطر عدم تخلیه کامل این درد ناشی میشه؟ سوال دوم من این است که من 20 ساله هستم و دایم فکر می کنم که مردان بزرگتر از سن من الت بزرگتری دارند ایا این درست است؟(مردان بالای 40-50 سال). فکر می کنم که این فکر رو همه هم سن های من دارند.(منو نگران کرده این موضوع ها) لطفا جواب کامل بدهید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۹۵( 5 سال پیش)
   بيشتر عصبي است مشكلي نداريد
 • تصویر کاربر آرام پنجشنبه ۱۹ فروردین ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،خسته نباشید، یکی از نزدیکان من پسری حدودا 24ساله است که هنگام تحصیل در خارج از کشور مبتلا به سرطان بیضه شده و هردو بیضه را با جراحی خارج نموده و حالا قصد دارد برای شیمی درمانی به ایران بیاید،فعلا چیزی درمورد جواب پاتولوژی نمیدانم،اما ایا بصورت کلی می توانید بفرمایید چقدر امکان درمان و بهبود دارد و برای ادامه درمان و شیمی درمانی کدام مرکز مناسب تر و مجهزتر است.باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام بايد با مدارك ببينم
 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۱۷ دی ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید . چند روزیه بیضه های من افتاده هستند و دار شده اند و یه توده لوله مانند ریز بالای بیضه ها احساس میکنم که با لمس و حتی فشار دردی احساس نمیکنم . با ایستادن های طولانی و بلند کردن اجسام هم درد ندارد . میخواستم ببینم مشکلم چیه . و در ضمن ۱۷ سال سن دارم.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ دی ۹۴( 5 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۲۸ آذر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام
  فردی هستم 25 ساله که از حدود یک سال پیش با احساس درد در بیضه به پزشک مراجعه نمودم و با انجام سونوگرافی گفته شد که واریکوسل دارم ولی خفیف هست و نیازی به جراحی نمی باشد. بعد از یکسال و برگشت دوباره درد مجددا سونوگرافی انجام دادم که نتیجه آنرا به پیوست برایتان ارسال کردم. من در بالای بیضه چپم توده ای را احساس میکنم که پزشک فرمودن که مربوط به اپیدیدیم هست و هیچ تجویزی برایم انجام ندادند و بیان کردن که در معاینه چیز خاصی مشاهده نکردن و اپیدیدیم مشکل دارد.
  سوالم اینست که برای رفع این توده چکاری باید انجام دهم و اینکه واریکوسلی که دارم نیاز به عمل دارد؟ همچنین آیا اندازه بیضه هایم نرمال بوده و هیدروسل موجود چگونه درمان میشود؟

  باتشکر از شما دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ آذر ۹۴( 5 سال پیش)
   مهم نیست
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۳۰ آبان ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید !آقا دکتر چندسالی هست که بعضی مواقع بیضه هام درد میگیره طوری که راه رفتن برام واقعا سخت میشه که در کنار این ناراحتی وقتی سرالتم رو کمی فشارمیدم با سوزش همراه و این درد و سوزش کلافم کرده تاحالا به دکتر مراجعه نکردم ،اگه خطری تهدید میکنه ممنون میشم راهنمای کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آبان ۹۴( 5 سال پیش)
   بيشتر عصبي است
 • تصویر کاربر مولایی پنجشنبه ۲۸ آبان ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 400 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۵سالمه واتازه اذدواج کردم.پوست بیضه هام چروک و تیره هست.اما بقیه عواملش نرماله میخاستم ببینم این چروکیدگی ورنگش عادیه یا نه
  باتشکر...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ آبان ۹۴( 5 سال پیش)
   طبيعي است
 • تصویر کاربر محبوب شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  باسلام مردی۲۹ساله هستم. تقریبا هر سه چهارروز درد شدیدی درناحیه بیضه احساس میکنم به طوری که قادر به انجام کارهای روزمره نیستم. اما بعداز ارضاشدن و خروج انزال این درد ارام میشود اما درصورت تحریک شدن و ارضانشدن اگرسکس نکنم و اب منی خارج نشود همان درد شدید دوباره احساس میشود.ازطرفی چون شغل بنده طوری است که هفته ای یکباربه منزل میروم و رابطه جنسی دارم این درد مرا از کارهای روزانه می اندازد.
  ۱ نگرانم ایا این درد خطرناک است؟
  ۲ ایا این موضوع باعث ناباروری است؟
  ۳ راه درمان ان چیست؟ایا با دارو قابل درمان است؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 5 سال پیش)
   مهم نیست ئرمان نمی خواهد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 5 سال پیش)
   درمان نمی خواهد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۲۲ آبان ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام. حدود دو ماه است که درد مختصری در بیضه ها دارم. تیر می کشد و به سمت کلیه تمام می شود. معاینه شدم و برای کلیه و مثانه و پروستات و بیضه ها هم سونو گرافی رفته ام ولی چیزی تشخیص داده نشده. مدتی خوب شده بود اما مجددا دو سه روز یکبار تیر می کشد و اذیتم می کند. علت چیست؟ البته برخی گفته اند فکر و خیالات زیاد باعث شده. هیچ علامت ظاهری هم ندارد و دردش همیشگی نیست.
  ولی نگرانم!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آبان ۹۴( 5 سال پیش)
   مهم نیست چون سونو طبیعی است
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۵ آذر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  آیا خود ارضایی در آزمایشات مشخص میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آبان ۹۴( 5 سال پیش)
   نه
  2. تصویر کاربر امیر شنبه ۳۰ آبان ۹۴( 5 سال پیش)
   اگر کسی سخنرانی کرده باشد چگونه مشخص می شود؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۵ آذر ۹۴( 5 سال پیش)
   ار نظر علمی نه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر احسان یکشنبه ۳ آبان ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و احترام
  اینجانب 30 سالمه و چند تا مشکل دارم 1- کیسه بیضه هایم از همان کودکی خیلی بزرگ بودند و همیشه اذیتم می کردند و مجبورم که با دستم جابجا کنم آیا امکان داره با عمل اندازه اش اصلاح بشه ؟2- آلت تناسلیم کوچیکه در حالت نعوظ از بالا 10 سانتیمتر و از پایین 13 سانتیمتره 3 - یکمی هم کجی دراه بنده عکس هاینها را می فرستم خواهش میکنم راجع به موارد ذکر شده نظرتون را بفرمایید. بویژه کیسه بیضه که اگر قابل درمان باشه سریع بیام تهران خدمتتون جهت عمل واقعا دیگه خسته شدم.
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ آبان ۹۴( 5 سال پیش)
   مهم نیست
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر