بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

چگونه تعداد اسپرم را به طور طبیعی افزایش دهیم؟

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

تعداد اسپرم ها در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش است اما روش های غیر داروئی می توانند کمک کننده باشند. راه های طبیعی افزایش تعداد اسپرم ها شامل موارد زیر می شوند :

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است.

یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سیگار کشیدن به صورت مداوم تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد.

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

همچنانکه محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

 

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. داروهایی که برخی مواقع برای درمان تعداد کم اسپرم ها تجویز می شوند عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایلیا سه شنبه ۱۶ آبان ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من حدود ده سال پیش عمل واریکوسل دوطرفه انجام دادم که متاسفانه بعد از سه سال دوباره واریکوسلم عود کرد ولی به پیشنهاد پزشک متخصص تا زمان عدم تصمیم برای بچه دار شدن لزومی به جراحی وجود نداره، اگرچه الان به عارضه ی اون یعنی کوچک شدن بیضه دچار شدم ولی متاسفانه علاوه بر این موضوع من یه مشکل دیگه برام پیش اومد و اون انقباض و جمع شدگی بیضه است،
  من چند سالی است که مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر ام و از اینرو همواره احساس انقباض در عضلات صاف شکمی دارم و دوسالی هست که گرفتار انقباض مجرای لوله های اسپرم بر بیضه هستم که باعث شده همیشه کیسه بیضه در حالت جمع شدگی و بیضه هام حالت انقباض دارن که فکر میکنم به تبع این مشکل تحریک پذیری روده باشه،
  لازم بذکر است که من از طرف متخصص گوارش با داروی کلیدینیوم سی-نورتریپتیلین10-آمپول ویتامین کمپلکس ب1، ب6 واز طرف متخصص اورولوژی با آمپول ضد التهاب دپومدرول تحت مداوا قرار گرفتم ولی متاسفانه اثری چندانی ندیدم،
  توصیه شما چیه؟ آیا به نظرتون این مشکل با تچویز داروهای آرامبخش و شل کننده عضلات صاف حل میشه یا باید هم برای مداوای واریکوسل وهم رفع این مشکل انقباض بیضه ها جراحی انجام بشه؟(در ضمن در ضمن من سی سال سن دارم و مجرد هستم)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ آبان ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  واریکوسل دارم آیا نیاز ب عمل دار یا خیر.بعضی دکترا گفتن باید عمل کنی بعضیا گفتن ن.لطفا منو از بلا تکلیفی در بیار ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۳ شهریور ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  دکتر در مورد طول آلت تناسلیم خاستم بدانم چند سانت باشه نرماله .ببخشید طول آلت من در حالت تحریک سیزده سانته. آیا نرمال هست یا ن سلام آقای دکتر.پیش ی دکتر کلیه و مجاری رفتم بعد معاینه بیضه من گفت ک واریکوسل خفیف داری البته ی کمی هم درد بالای بیضه دارم بعد ازمایش اسپرم دادم ک دکتر گفت یکم اسپرمت ظعیفه. ب نظرتون چ کار کنم.اون دکتر برام دارو تقویت اسپرم نوشت.ب نظرتون عمل کنم بهتره یا ن.میترسم بعدن برام مشکل ساز بشه.متشکرم راهنمایی کنید اینم ازمایش اسپرممه ب نظرتون چ جوره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ شهریور ۹۶( 3 سال پیش)
   اگر در نعوظ بالاي ١٠ است طبيعي است راه بزرگ كردن وجود ندارد تبليغات دروغند
 • تصویر کاربر هادی شنبه ۲۸ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  اینجانب جوانی 24ساله هستم که یکبار عمل جراحی باز سمت چپ(درجه 3) واریکوسل را انجام داده ام که مربوط به دوران خدمت میباشد و به دلیل عدم استراحت کافی واریکوسل اینجانب مجدد و این بار دوطرف(سمت چپ 3 و سمت راست 2) عود نموده است...برای درمان واریکوسل مجدد به دکتر متخصص جهت عمل لاپاراسکوپی واریکوسل مراجعه نمودم که تشخیص دادن که عمل لاپاراسکوپی جوابگوی بیماری بنده نبوده و باید میکرو سرجری عمل کنم...از جنابعالی سوال داشتم که بعد از عود بیماری واریکوسل بهترین روش جراحی چی هست؟؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   بايد بياييد معاينه كنم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر اميرحسين یکشنبه ۱ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده و همسرم قصد داريم به روش iui و تعيين جنسيت ان شاالله صاحب فرزند پسر شويم،سوال بنده اين هست براي اينكه از سلامت اسپرم هايم متوجه بشيم چه ميزان مني براي نمونه لازم هست،همچين در زمان اجراي iui و تحويل نمونه به آزمايشگاه جهت جدا كردن Y و X اسپرم چه ميزان مني لازم است ؟من چندين مرتبه مي خواستم نمونه تحويل بدهم هر كار مي كردم نمونه بنده حدود ١٠ درصد ظرف نمونه ميشد و بيشتر نمي توانستم ظرف را پر كنم آيا راهي براي بيشتر شدن مني هنگام خروج از آلت وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   من معتقد به تعيين جنسيت نيستم وتبليغات دروغه ازمايش مني بعد از ٤٨ ساعت بعد از اخرين نزديكي است
 • تصویر کاربر رضافکور سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  پارسال مردادعمل ئاریکوسل گرید3 انجام دادم
  میشه لطفا راهنماییم کنید
  ایا باعث عودت میشه رژه رفتن؟ایا این درد طبیعیه؟
  تو راهپیمایی های 20کیلومتری و اینکه پوتین پامون هس ایا مشکل سازمبشه؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
   نه عود نميكند نگران نباشيد
 • تصویر کاربر حمیدرضا سه شنبه ۲۰ تیر ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر شکمم درد میکنه گاهی وقتا شبی که جنوب بشم صبح برم سرویس دردش بیشتره باید بادست روش و فشار بدم علت چیه واریکوسل دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
   بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  من واریکوسل درجه سه دارم اینم آزمایش اسپرمم هست میخواستم ببینم باید عمل کنم عملش چه جوریه من خودمم سربازم نمیدونم اگه عمل کنم با درست میشه یا نه لطفا راهنماییم کنید آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جواب ازمايش خوب است
 • تصویر کاربر عليرضا سه شنبه ۱ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشيد آقاي دكتر من شنبه گذشته 5 روز پيش عمل واريكوسل پروستات چپ كردم از ديروز احساس ميكنم همون پروستات يكمي آب آورده و بزرگ شده(با تحقيق تو نت متوجه شدم هيدروسله) متاسفانه دسترسي به دكتر متخصصم ندارم چون شهرستانم و دكتر نيس و من تو مركز استان اهواز عمل كردم داروهايي كه بعد عمل بهم دادن *سيفكسين 4٠٠* و *مترونيدازول* اين موضوع نگرانم كرده آيا با ادامه مصرف اين داروها مشكلم حل ميشه ؟ ممنون ميشم از راهنماييتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۳ بهمن ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام
  بنده مردی 28 ساله و مجرد و دارای بیماری واریکوسل هستم. نتایج آزمایش و سونوگرافی را حضورتان ارسال نموده ام. خواهشمندم مرا راهنمایی فرمایید بیماری من نیاز به عمل جراحی دارد؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ بهمن ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام ديدم نياز به عمل نيست
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر