بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

شمار اسپرم ها یا تعداد کل اسپرم ها، به تعداد کل اسپرم های حاضر در یک نمونه ی منی گفته می شود. تعداد اسپرم یکی از چندین ویژگی است که در طول آزمایش معمول منی بررسی می شود و یک عامل مهم برای باروری به حساب می آید. برای افزایش تعداد اسپرم چه باید کرد؟

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

افزایش اسپرم با طب سنتی

✅ نشان داده شده است که ورزش کردن و خواب مناسب تعداد اسپرم ها را افزایش می دهند.

✅ اولین خط پیشنهادی درمان، امتحان کردن راه های غیر داروئی است.

✅ سیگار کشیدن از دیرباز به عنوان کاهش دهنده ی سلامتی، کاهش تولید اسپرم ها و کیفیت آنها شناخته شده است.

✅ مردانی که تعداد اسپرمشان بسیار کم است، ممکن است برایشان دارو تجویز شود.

راه های افزایش تعداد اسپرم به طور طبیعی

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

تعداد اسپرم ها در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش است اما روش های غیر داروئی می توانند کمک کننده باشند. راه های طبیعی افزایش تعداد اسپرم ها شامل موارد زیر می شوند :

1- ورزش کنید و خواب مناسب داشته باشید.

تقویت اسپرم ضعیف با خواب

هرچندکه، دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که انجام دادن یک برنامه ی ورزش ایروبیک 16 هفته ای که حداقل 50 دقیقه ورزش متعادل 3 بار در هفته انجام می شود و در هر بار قلب به 50 تا 65 درصد حداکثر فعالیت خود می رسد، حجم و غلظت اسپرم را در 45 مرد بی تحرک و چاق می تواند افزایش دهد.

2- استرس را کاهش دهید.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است.

یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

3- سیگار را ترک کنید.

سیگار کشیدن به صورت مداوم تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد.

4- از مصرف بیش از حد الکل و دارو ها اجتناب کنید.

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

5- از برخی تجویزات دارویی اجتناب کنید.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند.

داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند شامل موارد زیر هستند :

درمان واریکوسل با دارو

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

6- مکمل غذائی شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

7- ویتامین D و کلسیم به اندازه ی کافی مصرف کنید.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

8-  اشو واگاندا

تقویت اسپرم سازی

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

9- مواد غذائی غنی از آنتی اکسیدان را بیشتر مصرف کنید.

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند :

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

10- مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

11- مصرف چربی های ناسالم را کاهش دهید.

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

12- از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

آلودگی هوا

همچنانکه محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

13- از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

14- فولات و روی به مقدار کافی مصرف کنید.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

غذاهائی برای افزایش تعداد اسپرم ها

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد.

خوراکی های افزایش دهنده اسپرم

مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند :

✅ گردو

✅ میوه های خانواده مرکبات

✅ گندم کامل (سبوس دار) یا غلات کامل

✅ اکثر ماهی ها مخصوصا سالمون وحشی، روغن ماهی (cod)، و روغن ماهی کوچک (haddock)

✅ شیر و محصولات لبنی غنی شده با ویتامین D

✅  شکلات تلخ

✅ سیر

✅ موز

✅ کلم بروکلی

✅ جنسینگ

✅ زرد چوبه

✅ مارچوبه

✅ اکثر گیاهان برگ دار مخصوصا اسفناج و کلم کالی

✅ دانه ها و آجیل های تخمیر شده

داروهائی برای افزایش تعداد اسپرم ها

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. داروهایی که برخی مواقع برای درمان تعداد کم اسپرم ها تجویز می شوند عبارتند از :

# کلومیفن سیترات دهانی (سروفن)

# سروفن دهانی

# فولی تروپین آلفا یا گونال اف یا تزریقات زیرجلدی

# آنتی بیوتیک ها در صورتی که عفونت های مجاری تناسلی یا ادراری وجود داشته باشد.

# گونادوتروپین کوریونی انسان (HCG) (با نام های تجاری کوراگون یا پرگنیل)

# لتروزول یا آناستروزول

# آندروژن های بیرونی

لازم به ذکر است که تمامی این داروها حتما می بایست با تجویز پزشک مصرف شود؛ چرا که مصرف خودسرانه این داروها می تواند عواقب جبران ناپدیری را به همراه داشته باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابراهیم یکشنبه ۲۷ دی ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشی
  من حدود یکسال ونیمه عروسی کردم ک بعد مراجعه ب دکتر متوجه شدم به واریکوسل گرید دو مبتلا هستم ک دکتر عباسی متخصص ارولوژی گفتن باید عمل
  کنم اولین سوال اینکه بهترین روش عمل کدومه و چند درصد احتمال بهبودی هست وایا روش لاپاراسکوپی در اصفهان انجام میشه و هزینه اش چقدره ؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ دی ۹۴( 3 سال پیش)
   ازمایش اسپرم دهید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۱ دی ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده 6سال است که ازدواج کرده ام بچه دار نمیشویم با آزمایش های انجام شده گفتن که تعداد اسپرم های غیر طبیعی من زیاده و تحرک اسپرم ها یکم کم است که دارو تجویز شد و چند درصد بهتر شد ولی هنوز تعداد نطفه کمه الان مبتلا به زگیل شده ام البته الان کمه بهترین درمان از نظر شما چیه و میخواستم بدونم زگیل و ناباروری به هم ربط دارد یا خیر البته خانمم 5ماه پیش مبتلا به زگیل شده که سوزود و درمان کرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ دی ۹۴( 3 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر یعقوب شنبه ۲۸ آذر ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشین خدمت دکتر عزیزمون

  بنده برای بیماری زود انزالی به متخصص ارولوژی مراجعه کردم و بیضه های بنده رو بخصوص سمت چپ رو معاینه کردن و خواستن که زور بزنم تو شکمم و گفتن که واریکوسل دارم. دکترجان میخواستم ببینم ارتباطی بین واریکوسل و زود انزالی هست اصلا؟ و اینکه یکم الت من به سمت چپ مایل هست و ایا اون هم میتونه بخاطر واریکوسل باشه؟
  در ضمن مایع منی بنده، اولش رقیق و تقریبا سفید هست اما بعدش حالت ژل مانند داره و رنگش مثل اولیه سفید نیس یک کوچولو به زردی میزنه.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ آذر ۹۴( 3 سال پیش)
   نه نه
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۲ آذر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر بنده قبل از انزال مایع منی. اب به اصطلاح مذی و یا هیچ ابی خارج نمی شود ایا این مورد می تواند عامل و نشانه ناباروری باشد و ایا اصلا. این مشکل طبیعی است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ آذر ۹۴( 4 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر داود پنجشنبه ۱۲ آذر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .من در حدود یک ساله که واریکوسل چپ و راستم رو عمل کردم ، بعد از 8 ماه خانومم باردار شد ولی متاسفانه در دوماهگی جنین سقط شد.
  سوال اول : علت سقط بچه می تواند به من ربط داشته باشد
  سوال دوم : در چند روز اخیر من در کشاله نزدیک بیضه ها احساس درد و بعضی اوقات تیر کشیدن بیضه ها رودارم ،آیا این امر طبیعی است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ آذر ۹۴( 4 سال پیش)
   ارتباطی ندارد 2 طبیعی است
 • تصویر کاربر ايوب جمعه ۱۳ آذر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خسته نباشید جواب آزمایش من رو میدید چه جوریست وباید چه کارهای رو واسه درمان وپدر شدن انجام بدم تشکرازشما
  volume:2.5
  appearance:milky
  alive sperm concentration count"(a+b+c: 19
  motility(a+b): 24
  total count(a+b+c+d): 22
  morphology:18
  motile sperm concentration msc:4.5
  function sperm concentration fsc(a+normal morplogh):59

  درپایان این هم هست
  all sperm (a+b+c: 47.5 m
  all sperm(a+b: 11.25 m
  all functional sperm: 4.5 m
  حالا خواهشا بگید من شانس پدر شدن رادارم یانه درضمن یه سری دیگه
  من آزمایش دادام این درصد پارامترها هركدام 7تا8تا بالاتر بود ودر حد نرمال یه کم بالاتر بود توضیح وجواب منو بدید صمیمانه از شما وسایت خوبتان تشکر میکنم منتطرم
  آيا بارداري به شكل طبيعي برامون امكان داره واگرنه چه كارهايي را بايد انجام بديم و چه دارووي را بايد مصرف كنيم دري كلام اميدوار باشم يا نه دكترجان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ آذر ۹۴( 4 سال پیش)
   بله خوب است
 • تصویر کاربر مری جمعه ۶ آذر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب
  آقای دکتر آیا بزاق دهان زن سبب از بین رفتن اسپرم و نازایی میشود؟؟؟ لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ آذر ۹۴( 4 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، من دقیقا یک سال پیش عمل واریکوسل انجام دادم به روش سنتی ولی بعد از چند ماه که رفتم پیش دکترم گفت واریکوسلت برگشته و دوباره باید عمل بشی و این بار هم از پایین بیضه و هم از جای قبلی باید برش داده بشه اما چون بعد از مدتها یه کار پیدا کردم و از آنجایی که این کار کاملا فیزیکی و سنگینه و محیطش بسیار گرمه شاید حالا حالاها نتونم عمل کنم من این سوال رو چند بار از شما پرسیدم ولی شما بدون ذکر دلیل گفتید احتیاجی به عمل نیست ولی الان که خودم بیضه هامو مقایسه میکنم بیضه سمت چپ کوچکتر به نظر میاد اولا میخوام بدونم دلیل شما از این که میگید احتیاجی به عمل نیست چیه و دوم واقعا چه کار باید کنم چون در شهر ما امکانات عمل لاپاروسکپی و میکروسرجری وجود نداره و تصمیم درست برای من چیه باتشکر از راهنماییتان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   عمل بعد خرابتر میکند
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.اقای دکتر اگه میشه به سوالم جواب بدید من واریکوسل داستم حدود 7 8 ماه پیش توسط دکتر تشخیص داده شد و گفت که نیاز به عمل داری میخواستم ببینم تو این مدت احتمال داره خوب شده باشم یا حتما نیاز به عمل دارم و اینکه با عمل کردن ناباوری درمان میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر و عرض خسته نباشید
  ببخشید من سال پیش تقریبا همین موقع ها بود که عمل واریکوسل چپ انجام دادم چون ازمایش اسپرمم خیلی بد بود و درجه بین 2 و 3 بود.
  بعد از عمل متوجه شدم بیضه سمت چپم که عمل روی اون انجام شده بود بزرگ شده و هم اکنون هم بزرگ هست که سونو مشخص شد هیدروسل هست.
  ایا هیدروسل ضرری داره برای اینده؟وحتما باید عمل بشه یا ایرادی نداره؟؟
  بیضه سمت راستم هم واریکوسل داره البته درجش زیاد نیست
  سوال دیگم این هست که ایا میتونم معافیت پزشکی بگیرم از این جهت ؟ (هیدورسل و واریکوسل)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   بسته به شدت ان است
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر