بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

چگونه تعداد اسپرم را به طور طبیعی افزایش دهیم؟

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

تعداد اسپرم ها در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش است اما روش های غیر داروئی می توانند کمک کننده باشند. راه های طبیعی افزایش تعداد اسپرم ها شامل موارد زیر می شوند :

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است.

یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سیگار کشیدن به صورت مداوم تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد.

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

همچنانکه محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

 

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. داروهایی که برخی مواقع برای درمان تعداد کم اسپرم ها تجویز می شوند عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۳ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید. بنده در تاریخ 13961222 عمل واریکوسل سمت چپ گرید 3 رو در بیمارستان فاطمه الزهرا کرمان توسط دکتر جهانبخش رحیمی زاده انجام دادم. عصر همان روز مرخص شدم. و الان 2 روز از عمل بنده میگذرد و طبق پیشنهاد خانواده از پوشیدن شرت اجتناب کردم که بیضه ام آزاد باشد . حالا از دیروز انگار از کلیه چپم تا توی بیضه چپ دردی رو حس میکنم و وقتی که با دست بیضه ام رو بالا نگه میدارم درد قطع میشه خودم حس میکنم چون بیضه اویزان هست فشاری رو به ورید ها منتقل میکنه که باعث دردم میشه, ایا باید شرت تنگ مدل مایو بپوشم که بیضه رو بالا نگه داره یا بذارم آزاد بمونه؟ بعدش خودم ورید ها رو قبل از عمل داخل بیضه ام قشنگ با لمس کردن حس میکردم و الان بعد از عمل هم همچنان حس میکنم ورید ها رو, آیا به مرور زمان بیضه چپ شکل بیضه راست رو میگیره و ورید ها حذف میشوند؟ مدل عمل رو یادم رفت از دکتر بپرسم ولی شکافی که داده اند 4 سانتی متر است و دقیقا بالای بیضه قرار گرفته است, بعد از عمل چه داروهایی رو باید مصرف کنم؟ ایا مصرف دارو اجباری هست یا اختیاری؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   شک در کیفیت کارتان نکنید واینها طبیعی است
  2. تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۲۴ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   دکتر شرمنده جواب بقیه سوالاتم رو ندادید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام وتبريك سال نو وپوزش از تاخير جواب سوالنان در كل يك بار عمل كرديد كافي است وان موارد بعد از عمل طبيعي هستند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر عرفان یکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  Erfan:
  Erfan:
  سلام ببخشید بنده در مهر امسال آزمایش اسپرم دادم هرسه عامل شکل و تعداد و حرکتم کم بود حدود 4 ماه پیش عمل واریکوسل انجام دادم چند روز پیش مجدد آزمایش دادم به شرح پیوست تقدیم میشه تعداد نرمال شد اما شکل و حرکت ضعیفه آیا امید به بهبود کامل و بچه دارشدن هست و چه تجویزی میتونین توصیه کنین؟اگه با دارو حل میشه نام دارو رو بفرمایید سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   دارو فقط ۵در صد موثر است
 • تصویر کاربر A.l دوشنبه ۱۶ بهمن ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر بزرگوار
  بنده حدود ۷ ماه پیش واریکوسل دو طرفه عمل کردم ولی الان بعد از هفت ماه گاهی اوقات دردهای خفیفی رو احساس میکنم در بیضه ها مخصوصا بیضه چپ
  ایا احتمال عود واریکوسل هست و نیاز به عمل مجدد جراحی داره ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
   نه نياز به عمل مجدد نداريد
 • تصویر کاربر ..... سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من وقتی خودارضایی میکنم تا چند روز یا دماشون میره بالا یا درد خفیف میاد سراغم.آیا طبیعیه؟؟
  1. تصویر کاربر ..... دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   منظور از درد خفیف ،در بیضه خفیف است و منظور بالا رفتن دمای بیضه است.لطفا جوابم رو کامل بدید.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سونو كنيد بفرستيد ببينم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۸ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  عمل واریکسول دوطرفه .داشتم نمونه آزمایش بیوپسی اسپرم آریروسپرم میباشد دوساله ازدواج کردم بچه دار نمیشیم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   باید از بیضه نمونه برداری کنید تا قطعی مشخص شود
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۵ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر وقت تون بخیر بنده بخاطر خجالتی که دارم نمیتونم برم پیش دکتر چند سالی هست که دچار واریکوسل و کوچیک شدن بیضه سمت چپ شده ام و الان هم آلت تناسلی کوچیک شده و اسپرم ها هم کم شده لطفاً کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ دی ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  س. اقای دکتر من واریکوسل داشم قبلا اینو نمیدونستم اذیتم نکرده بود که متوجه بشم الان ٣سال ازدواج کردم سال یه سره رفتم ازمایش اسپرم دادم گفتند ایزواسپرمی هستی صفر است باز اومدند نمونه گرفتند ازبیضه توبیضه هم نداشتم نطفه گفتند اومدی نیست رفتم پیش دکتر کلیه وادرار گفتند واریکوسل شدید هردو بیضه داری باید عمل بشی ایااقای دکتر بااین عمل بیضه هااسپرم تولیدمیکنند لطفا توضیح بدید باعمل واریکوسل بیضه اومدی هست اسپرم هاازصفرتغیر کنند ازبابت بیضه هم نمونه گرفتم اسپرم نبوده لطفاتوضیح بدید بعضی وقت ها سوزش ودرد دچتو بیضه میاد فرقی نداره هردوسمت درد میاد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ دی ۹۶( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر امیر یکشنبه ۳ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   نه بیضه نطفه تولید نمیکنه اسپرم صفر هس گفتن هردو بیضه واریکوسل دارن ایا علت صفر شدن اسپرم واریکوسل هستش الان ۲۵سالمه تاموقع خودم ۵سال پیش متوجه شدم تاهفته پیش دکتر گفت شدیذ است باچشم دیده نمیشه ولی بمعاینه دست معلوم میشه نمیدونم شناره چنده باعمل خوب میشم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 2 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حامدجعفری شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر جناب آقای دکتر کرمی.
  سی ساله مجرد.از اردبیل.پنجم مرداد96جراحي واريکوسل دوطرفه داشتم.آزمایش اسپرم هم نرمال بود.سمت راست گرید 1 سمت چپ گرید 2 به دليل شدت درد جراحی انجام شد.بعدازگذشت سه ماه شروع به ورزش بدنسازی کردم و بعدازگذشت یک ماه ازورزش هنگام تمرین پایین تنه درد شدیدی از بیضه ها و کشاله ران و کمرم احساس کردم که هنوز هم ادامه دارد با معاينه شخصی بیضه ها طرف راستم که گريد 1 بود لخته احساس میکنم به دکتر مراجعه کردم که بدون سونوگرافی گفتن بايد دوباره جراحي بشم.
  خواستم نظر شمارو بپرسم.
  بعد از عمل جراحي حالت نعوظ بسيار متفاوت تر از قبل شده بود که با ايجاد درد دوباره به حالت قبل جراحي برگشته آيا واريکوسل یا درد ربطي به شدت یا کاهش نعوظ دارد?
  يعني بااين وضعيت ديگه نميتونم ورزش رو ادامه بدم?
  طناب زدن چند دقيقه ای هم نبايد انجام بدم?
  بعضی مواقع هنگام استفاده از سرویس بهداشتی درد شديدي درناحیه زیر شکم و کشاله ران و کمرم احساس ميکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر نیلوفرتشکری پنجشنبه ۲ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  تفسیرآزمایش اسپرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   بفرستید
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، خسته نباشین، ببخشین آقای دکتر اگه واریکوسل رو درمان نکنیم منجربه ناباروری میشه؟ و اینکه آیا شخصی که عمل واریکوسل کرده موقع نزدیکی درد یا عوارض دیگه ای رو خواهد دید؟ و یه سوال دیگه اینکه آیا اختلالات ناشی از فعالیت جنسی بالا و مکرر خود به خود در طول زمان درمان میشن و آیا واریکوسل هم از این نوع اختلالاته؟ یعنی میخوام بگم آیا این اختلالاتو بدون عمل یا دارو درمانی میشه درمان کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 2 سال پیش)
   شایعترین علت ناباروری مردان واریکوسل است درمانش جراحی است مطلب سایت من را بخوانید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر