بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

چگونه تعداد اسپرم را به طور طبیعی افزایش دهیم؟

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

تعداد اسپرم ها در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش است اما روش های غیر داروئی می توانند کمک کننده باشند. راه های طبیعی افزایش تعداد اسپرم ها شامل موارد زیر می شوند :

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است.

یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سیگار کشیدن به صورت مداوم تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد.

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

همچنانکه محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

 

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. داروهایی که برخی مواقع برای درمان تعداد کم اسپرم ها تجویز می شوند عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شروین جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من سنم 36 و همسرم 33 ساله و 5 ماهه که ماهیی دوبار حدودا اقدام کردیم ولی بچه دار نشدیم ازمایش رو فرستادم متخصص اورولوژی معاینه کرد گفت مشکلی ندارم ولی از آزمایشم راضی نبود و کپسول کانت بوست و ال کارنیتین و کتوتیفن و تاموکسیفن برای دو ماه اینده داد و گفت در این دوماه برای بارداری اقدام نکنیم چون احتمال سقط وجود داره . میخاستم نظر شمارو در مورد آزمایش و داروهای تجویز شده بپرسم و اینکه مشکل چیه و آیا قابل حله .
  Viscosity very thick
  semen valume 2.6
  semen ph 8.2
  concentration 35
  total count 91
  total motility 60
  progressive type A 0
  progressive type B 32%
  total progresive (A+B) 32%
  nonprogressive type c 28%
  immotile 40
  total normality 1
  abnormal 99
  head 99
  tail 20
  immature 30
  lowacrosome 50
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   حرکت تسپرم ضعیف است اگر واریکوسل دارید باید عمل کنید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید خواستم بدونم که ارضا شدن 5 روز بعد از عمل واریکوسل مشکل ایجاد نمیکنه چون من 6 آبان عمل واریکوسل گرید 1 سمت چپ انجام دادم و الان 13 آبان هست میتونم نزدیکی کنم ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   نه اصلا
 • تصویر کاربر Sajad جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر کرمی عزیز.سوالی داشتم اینکه اگر کسی واریکوسل داشته باشه چه خفیف چه گرید ۱ یا ۲ براش مشکلی نداشته باشه منظورم درد یا اذیت اگر ویتامین برای افزایش اسپرم یا بهبود کیفیت دستگاه تناسلی و اسپرم مصرف کنه آیا واریکوسل مانع جذب ویتامین به آن قسمت ها میشه یا نه چون واریکوسل باعث ناقص یا کم تحرکی میشه آیا ویتامین باعث بهبود میشه یا اصلا تا واریکوسل عمل نشه تاثیری نداره؟ مثال ویتامین e و c زینک پلاس و ویتامین های موثره دیگر. با تشکر از کمی طولانی شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   اگر مشكل باروري نباشد نياز به عمل نيست
 • تصویر کاربر میثم جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من واریکوسل گرید1 سمت چپ دارم و دچار افتادگی بیضه ها شدم.اگر ازمایش اسپرم بدم و میزان یا حرکت اسپرم مشکل داشته باشه راه درمانش عمل واریکوسل هست؟و هزینه عمل چقدر میشه؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   بتيد بياييد معاينه٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
 • تصویر کاربر یوسف سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من چند روزه که سوالم رو از طریق سایت پرسیدم ولی جوابی داده نشده
  https:drkarami.comfaq?read=b18ge3137381 من از شهرستان فردوس هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر حمیدرضاشیدا چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  هزینه جراحی واریکسل سنتی و میکروسرجری چقدر است و اگز سنتی جراحی شدم دوباره میشود میکروسرجری جراحی کرد اگر راضی کننده نبود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر مجتبی سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام و ارادت .بنده 38 سال و 4 سال قبل واریکوسل گرید 2 بیضه چپ رو عمل کردم البته قبل عمل درد بیضه چپ رو هم داشتم که متاسفانه بعد از عمل همچنان درد دارم و آزمایش اسپرم هم خیلی فرقی نکرد و مشکل ناباروری دارم میخواستم بدونم با عمل میکرو یا لاپاراسکوپی درد بیضه و تحرک اسپرم هام بهتره میشه ? باتشکر .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
   درد بعد از عمل طبیعی است
 • تصویر کاربر جابر شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  سال 95 قسمت بالای مثانم و بیضه چپم کمی درد گرفت.رفتم دکتر دکتر معاینه کرد و گفت واریکوسل نداری و این مدل بیضعه طبیعی هست.
  از اون وقت همین چند وقت پیش به همون صورت بوده ولی اخیرا بیضعه چپم هم خیلی کوچیک تر شده نصبت سمت راست و هم پایین و غقب تر رفته و کلی هم رگ جمع شده بالاش
  هیچ دردی ندارم و تمام کارهامو میتونم مثل سابق انجام بدم
  ولی اکثر اوقات بیضه ها حالت جمع شده دارن
  عکس رو آپلود میکنم براتون لطفا جوابمو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   از نظر من مشكلي نيست
 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دوسال هست اقدام کردیم ولی نشد آزمایش اسپرم دادیم اسپرم 73 درصد بسیار پایین کیفیت و تحرک صفر بود سه بار آزمایش دادیم اسپرم صفر بود،سو نو رفتم یه دکتر گفت عفونت داری یکی دیگه گفت که باید جراحی بشی لطفا راهنمایی کنید ما رو،چی کار کنیم، با جراحی خوب می شود یا بی نتیجه هست.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر میلاد یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  1 ماه پیش بخاطر شرکت در دوره خلبانی آزمایش رفتم و متوجه شدم که هر دو طرف واریکوسل دارم که سمت راستی خفیف هستش و با مراجعه به دکتر تصمیم به عمل جراحی گرفتم
  بعد از عمل شدن همون روز اول متوجه شدم که بیضه راستم نسبت به بیضه چپ کمی متورم شده و حالت بی حسی و سوزش داشتم
  با پزشکم صحبت کردم و هیچی نگفتن و داروی سفالکسین 500 و ناپروکسن 250 تجویز کردن تا 10 روز بخورم
  ولی بعد از 10 روز من همچنان موقع نشستن یا سرپا ایستادن درد بیضه از سمت راست رو دارم و یک رگ کلفت داخل بیضه راستم مشخص هستش که حسابی سفت میشه و با لمس کردن درد شدیدی میگیره
  و این رگ دقیقا از قسمتی که برای عمل باز شده درد میکنه تا داخل بیضه ام
  تورم بیضه هم سرجاش مونده
  ممنون میشم جواب بدید
  خیلی نگران هستم
  با تشکر از شما و سایت خوبتون🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   بیایید معاینه۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر