بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

عکس اسپرم ضعیف

عکس اسپرم ضعیف

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

درمان خانگی افزایش تعداد اسپرم

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

ورزش و خواب کافی

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است. یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ترک الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

خوردن مواد غذایی آنتی اکسیدان دار

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

تقویت اسپرم

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

همچنان که محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

قویترین داروی گیاهی برای اسپرم ضعیف

برخی از داروها و دم نوش های گیاهی برای تقویت اسپرم ضعیف مناسب هستن که عبارتند از:

چای سبز برای تقویت اسپرم

چای سبز یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است و حاوی پلی فنول است که فعالیت های آنتی اکسیدانی آن می تواند باعث بهبود پارامترهای اسپرم و باروری آن شود.

مصرف گیاه شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

مصرف روی برای افزایش اسپرم

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و صدف یافت می شود. دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان افزایش تعداد اسپرم و تقویت آن ها می باشد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

افزایش سرعت اسپرم

سرعت اسپرم های سالم با پیشروی آن ها به سمت جلو با سرعت حداقل 25 میکرو متر در ثانیه تعیین می شود. در صورتی که تحرک اسپرم های یک مرد اندک باشد به بیماری آستنو اسپرمی یا آستنوزو اسپرمی ابتلا دارد. مشکلات تحرک یا سرعت اسپرم ها در چندین دسته جای گرفته و شامل موارد زیر می شوند:

آیا ارتباط سرعت اسپرم و جنسیت نوزاد حقیقت دارد؟

مدت ها این باور وجود داشت که اسپرم های دارای کروموزوم Y یا پسر سریع تر از اسپرم های دارای کروموزوم X یا دختر حرکت می کنند. مطالعات امروزه نادرست بودن این موضوع را اثبات کرده و هیچ تفاوت قابل توجهی در تحرک یا سرعت این دو نوع اسپرم نیافته اند.

درمان کم بودن سرعت اسپرم

برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به افزایش تحرک اسپرم در مایع منی مردان کمک کند از جمله:

مصرف برخی مکمل ها می تواند تحرک اسپرم را بهبود بخشد. برای مثال، یک مطالعه دریافت هنگامی که مردان به مدت حداقل 100 روز متوالی به صورت روزانه 200 میکرو گرم مکمل سلنیوم و 400 واحد ویتامین E مصرف کردند، تحرک اسپرم های آن ها 52 درصد بیشتر شد. 

مردان باید قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کرده و در هنگام خرید آن ها مراقب باشند. از آنجایی که مکمل ها تحت نظارت مراجع نیستند باید آن ها را فقط از فروشنده های معتبر خریداری کرد. 

در صورتی که علت مشکل تحرک اسپرم ها یک مشکل پزشکی همچون افت سطح هورمون ها یا واریکوسل باشد، مصرف دارو هایی همچون هورمون تحریک کننده فولیکولی یا هورمون گونادوتروپین کوریونی می تواند مفید باشد. در برخی موارد، پزشک می تواند جراحی را پیشنهاد دهد.

راه های مناسب برای افزایش سرعت اسپرم

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. قرص درمان اسپرم ضعیف عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.5/5 - (227 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شاهین یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  باسلام ودرود وعرض ادب .بنده ۳۸ سال دارم مدت یکسال ونیم هست اقدام کردم برای بچه دارشدن ولی هنوز موفق نشده ام با داشتن سه فرزند .برای این امر به پزشک مراجعه کردم که بعد از آزمایشات وسنوگرافی ها دکترها گفتن که فقط کمبود اسپرم وضعف اسپرم داری وبا تجویز داروهایی از قبیل اسپروژن و دیگر داروهای تقویتی گفتن که باید مصرف کنی ولی با دو دوره مصرف داروها باز هم اتفاق مهمی نیفتاد راه حلی که من زودتر بتوانم صاحب فرزند بشم چیست؟باتشکر🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 سال پیش)
   آزمایش اسپرم و سونوگرافی هایی که انجام دادید رو بفرستید
 • تصویر کاربر میثم سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید جناب دکتر من یکسالو چهار ماه پیش عمل سمت چپ واریکوسل انجام دادم بعد عمل دکترم جهت بارداری قرص فرتیل اید پنتوکسی فیلین ۴۰۰ امگا۳ ویتامین ای ویتامین سی، تاموکسیفن ۲۰و الکارنیتین تجویز کرد بعد از گذشت سه ماه مصرف این قرصا نتیجه ای نگرفتیم و دوباره سونو کالرداپر انجام دادم ک متوجه شدم واریکوسلم عود کرده حالا میخام بدونم آیا نیاز ب عمل مجدد دارم آزمایش اسپرم و خونم بهمراه سونوگرافی رو براتون ارسال کردم ممنون میشم جوابمو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 سال پیش)
   آزمایش اسپرم انجام بدید و نتیجه رو بفرستید
  2. تصویر کاربر میثم یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سلام آقای دکتر پیرو سوال قبلم ک براتون ارسال کردم فرمودید آزمایش اسپرم بدم عکسا رو براتون ارسال کردم سونوگرافی کالرداپرم براتون فرستادم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 سال پیش)
   آزمایش هورمونیتون مختل هست به متخصص غدد مراجعه کنید
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 سال پیش)
   برای آزمایش اسپرم مختلتون هم به مدت ۳ ماه قرص تقویتی wellman یک عدد روزانه مصرف کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ج پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  اینکه من ۱۰ میشه ک اسپرمم قطع شده و هیچ منی از آلتم خارج نمیشه و اینکه از همون سال هم دیابت نوع ۱ دارم و این موضوع اذیتم میکنه لطفا اگه داروی خاصی باید مصرف کنم بهم اطلاع بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 1 سال پیش)
   آزمایش ادرار انجام بدید و با جوابش به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر زارعی جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتربنده ۲۸سالمه چهارسال هست اقدام به بارداری کردیم ولی موفق نشدیم واریکوسل سمت چپ داشتم گرید۳عمل کردم دوبارهم ای یوای کردیم نشدجواب ازمایشم مورفولوژی ۱وتعداد۶میلیون وحرکتش هم کم هست بایدچه دارویی بخورم که واریکوسلم خوب بشه تا تعدادوحرکت وشکل ان خوب بشه ایا باطبیعی یاای یوای میشه یابایدای وی اف کنیم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   اگر به iui جواب نداده راهش ivf هست
 • تصویر کاربر حلما پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  با سلام اسپرم شوهرم ۸ هست حرکت ۰ چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سونوگرافی از جهت واریکوسل
 • تصویر کاربر سینا سه شنبه ۸ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام من 23سال دارم تازه تازه اذواج کردم تو اولین رابطه اب منی خیلی کمی داشتم می خواستم بدونم کاهش اسپرم مشکل دارد یانه
  و راه های افزایش ان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ تیر ۰( 1 سال پیش)
   مشکلی نیست
 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،وقت بخیر
  بنده ۳۴ سالمه ،سونوگرافی انجام دادم، واریکوسل خفیف نشون داد.ولی جواب آزمایش اسپرم بسیار بد بود ،که دکتر مجدد تکرار آزمایش دادن که جواب آزمایش دوم امیدوار کننده بود، به نظرتون نیاز به جراحی واریکوسل دارم ؟ آیا برای بچه دار شدن به روش های ivf نیازه ؟
  سونوگرافی و آزمایش اسپرم اول و آزمایش مجدد اسپرم به پیوست ارسال میشه خدمتتون .
  ضمنا بنده کمی هم التهاب یا بزرگ شدگی پروستات دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ تیر ۰( 1 سال پیش)
   فعلا نیاز به کاری نیست ، یک سال بعد مجدد ازمایش تکرار شود
  2. تصویر کاربر امین سه شنبه ۸ تیر ۰( 1 سال پیش)
   اقای دکتر ،پزشکم به من برای بزرگی خوش خیم پروستات قرصی تجویز کردند که انزال رو خشک و درون ریز میکنه ، ما در شرف اقدام برای بچه دار شدن هستیم ،این قرص نابارور نمیکنه ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 1 سال پیش)
   اون قرص رو مصرف نکنین در سن شما نیاز نیست و عارضه داره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر افشار سه شنبه ۸ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر، من 40 سالمه، سال گذشته ازدواج کردم، 5 ماهه که اقدام به فرزند داری کردم ولی نتیجه نگرفتم، در دوران کودکی به علت داشتن واریکوسل بیضه سمت راست رو برداشتن، الان هم بیضه سمت چپ هم واریکوسل خفیف یا گرید یک دارم و هم باد فتق که سال گذشته عمل هرنی داشتم، جواب آزمایش اسپرم چندین بار قسمت progressive نهایتا 18 می باشد، بیشتر اوقات هم احساس درد خفیف واریکوسل دارم، ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایید تا از این نگرانی راحت بشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ تیر ۰( 1 سال پیش)
   تا یک سال فرصت دهید اگر نشد واریکوسل عمل شود
 • تصویر کاربر Sh شنبه ۵ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بدونم پودر اندروفرتی رو باید مرد مصرف کنه یا زن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ تیر ۰( 1 سال پیش)
   مرد
 • تصویر کاربر مصطفی شنبه ۵ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مشکل نازایی دارم سه ساله ازدواج کردم واقدام کردم اما بچه دار نشدم امروز آزمایش دادم میخواستم ببینید مشکلم چیه و قابل درمانه با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ تیر ۰( 1 سال پیش)
   ازمایش خوبه ، همسرتون بررسی شن
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…
غده پروستات به اندازه یک گردو دورادور گردن مثانه را احاطه کرده است و مجرای خروجی ادراری…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر