بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

شمار اسپرم ها یا تعداد کل اسپرم ها، به تعداد کل اسپرم های حاضر در یک نمونه ی منی گفته می شود. تعداد اسپرم یکی از چندین ویژگی است که در طول آزمایش معمول منی بررسی می شود و یک عامل مهم برای باروری به حساب می آید. برای افزایش تعداد اسپرم چه باید کرد؟

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

افزایش اسپرم با طب سنتی

✅ نشان داده شده است که ورزش کردن و خواب مناسب تعداد اسپرم ها را افزایش می دهند.

✅ اولین خط پیشنهادی درمان، امتحان کردن راه های غیر داروئی است.

✅ سیگار کشیدن از دیرباز به عنوان کاهش دهنده ی سلامتی، کاهش تولید اسپرم ها و کیفیت آنها شناخته شده است.

✅ مردانی که تعداد اسپرمشان بسیار کم است، ممکن است برایشان دارو تجویز شود.

راه های افزایش تعداد اسپرم به طور طبیعی

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

تعداد اسپرم ها در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش است اما روش های غیر داروئی می توانند کمک کننده باشند. راه های طبیعی افزایش تعداد اسپرم ها شامل موارد زیر می شوند :

1- ورزش کنید و خواب مناسب داشته باشید.

تقویت اسپرم ضعیف با خواب

هرچندکه، دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که انجام دادن یک برنامه ی ورزش ایروبیک 16 هفته ای که حداقل 50 دقیقه ورزش متعادل 3 بار در هفته انجام می شود و در هر بار قلب به 50 تا 65 درصد حداکثر فعالیت خود می رسد، حجم و غلظت اسپرم را در 45 مرد بی تحرک و چاق می تواند افزایش دهد.

2- استرس را کاهش دهید.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است.

یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

3- سیگار را ترک کنید.

سیگار کشیدن به صورت مداوم تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد.

4- از مصرف بیش از حد الکل و دارو ها اجتناب کنید.

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

5- از برخی تجویزات دارویی اجتناب کنید.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند.

داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند شامل موارد زیر هستند :

درمان واریکوسل با دارو

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

6- مکمل غذائی شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

7- ویتامین D و کلسیم به اندازه ی کافی مصرف کنید.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

8-  اشو واگاندا

تقویت اسپرم سازی

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

9- مواد غذائی غنی از آنتی اکسیدان را بیشتر مصرف کنید.

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند :

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

10- مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

11- مصرف چربی های ناسالم را کاهش دهید.

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

12- از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

آلودگی هوا

همچنانکه محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

13- از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

14- فولات و روی به مقدار کافی مصرف کنید.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

غذاهائی برای افزایش تعداد اسپرم ها

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد.

خوراکی های افزایش دهنده اسپرم

مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند :

✅ گردو

✅ میوه های خانواده مرکبات

✅ گندم کامل (سبوس دار) یا غلات کامل

✅ اکثر ماهی ها مخصوصا سالمون وحشی، روغن ماهی (cod)، و روغن ماهی کوچک (haddock)

✅ شیر و محصولات لبنی غنی شده با ویتامین D

✅  شکلات تلخ

✅ سیر

✅ موز

✅ کلم بروکلی

✅ جنسینگ

✅ زرد چوبه

✅ مارچوبه

✅ اکثر گیاهان برگ دار مخصوصا اسفناج و کلم کالی

✅ دانه ها و آجیل های تخمیر شده

داروهائی برای افزایش تعداد اسپرم ها

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. داروهایی که برخی مواقع برای درمان تعداد کم اسپرم ها تجویز می شوند عبارتند از :

# کلومیفن سیترات دهانی (سروفن)

# سروفن دهانی

# فولی تروپین آلفا یا گونال اف یا تزریقات زیرجلدی

# آنتی بیوتیک ها در صورتی که عفونت های مجاری تناسلی یا ادراری وجود داشته باشد.

# گونادوتروپین کوریونی انسان (HCG) (با نام های تجاری کوراگون یا پرگنیل)

# لتروزول یا آناستروزول

# آندروژن های بیرونی

لازم به ذکر است که تمامی این داروها حتما می بایست با تجویز پزشک مصرف شود؛ چرا که مصرف خودسرانه این داروها می تواند عواقب جبران ناپدیری را به همراه داشته باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۵ دی ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام برادرم 2 عمل همزمان فتق و واریکوسل کرده یک هفته از عمل میگذره ولی هنوز کامل نمیتونه سر پا و یا رو میز بشینه چون باعث دردش میشه دلیلش چیه آیا عادیه این امر ؟ لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ دی ۹۵( 3 سال پیش)
   طبيعي است
 • تصویر کاربر امیررضا یکشنبه ۵ دی ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من از سن 17 سالگی متوجه شدم واریکوسل گرید 3 دارم / پزشک اولم بدون سونوگرافی گفت هر وقت آماده شدی بیا جراحی / پزشک دومم هر 6 ماه یک بار سونوگرافی رو توصیه کرد و گفت جراحی فعلا زوده و امکان عود و ناباروری هم هست / لذا به فکر افتادم راه دیگه ای برای درمان پیدا کنم / متوسل به طب سنتی و زالو درمانی شدم که پس از 2 سال جواب نداد و همچنان در جواب سونوگرافی هایم قطر رگ های بیضه سمت چپم 4.5 میلیمتر هستند و تشخیص واریکوسل شدید چپ هست / من الان 21 سال دارم و مجردم / آیا جراحی لازمه ؟ من بارور خواهم بود؟ یا پس از جراحی جای نگرانی نیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ دی ۹۵( 3 سال پیش)
   بايد معاينه كنم
 • تصویر کاربر قاسم یکشنبه ۵ دی ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر کرمی
  من ازسال 89ازدواج کردم تا ماه 93/2خانمم حامله نشد .ماه93/5حامله شد بعداز 2ماه بچه سقط کرد.الان ازسال 93تاالان حامله نشد.من رفتم دکتر بعد سونوگرافی بیضه برام نوشت برام انجام دادم گفت واریس بیضه داری بایدعمل کنی .الان چکارکنم میخوام بیام مطبت .من بچه اهوازم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ دی ۹۵( 3 سال پیش)
   بايد معاينه كنم
 • تصویر کاربر صادقی چهارشنبه ۱۷ آذر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده یازده سال است که به علت واریکوسل فرزند دار نشده ام ولی برای درمان از طریق زالو درمانی اقدام کردم و بعد از اتمام سه دوره زالو انداختن، آزمایش دادم و نتایح آن را برای شما می فرستم.
  لطف کنید و بفرمایید که بنده می توانم فرزند دار شوم؟
  ممنون از لطف شما دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ آذر ۹۵( 3 سال پیش)
   ازمايشاتت خوب است ولي زالو درماني كار غلطي است از نظر علمي
 • تصویر کاربر ی.حیدری سه شنبه ۲ آذر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.خسته نباشید.ببخشید من آزمایش اسپرم دادم شکل اسپرم ۹۶درصد سر و۴درصد گردن داره.میشه تفسیرش کنید.با درمان طبیعی میشه حل شود.نگرانم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ آذر ۹۵( 3 سال پیش)
   بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۸ آبان ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر،ببخشید ولی باس رک حرفنو بگم.من یک سال که خود ارضایی میکنم و الان روی التم دون دون های زیاد ریز و هم رنگ پوست التم مشاهده میکنم و الانم یک چیز جوش مانند در بدنه ی التم هست میخواستم ببینم این عادیه.اگر نویی بیماری راه درمانش چیه؟و اینکه 14 سالمه
  ممنون میشم جوابم رو بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آبان ۹۵( 3 سال پیش)
   عكسش را بفرستيد
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۱۱ آبان ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  در هنگام نزدیکی با همسرم، متاسفانه مایع جهنده منی از من خارج نمیشود. با وجود اینکه در هنگام خواب بسیار اتفاق افتاده است که مایع به مقادیر زیاد خارج میشود، در هنگام سکس، تخلیه انجام نمیشود.
  29 سال سن دارم و 6 ماهه ازدواج کردم.
  ممنون از راهنمایی شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ آبان ۹۵( 3 سال پیش)
   شايد تنگي مجرا داريد
 • تصویر کاربر مصطفس دوشنبه ۳ آبان ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من دوسال پیش وارکوسل دوطرفه داشتم عمل کردم ولی امسال سونگرافی رفتم گفت هر دو طرف قطو ولید 3میلیمتر هست بعد از همه مهمتر تازکی ها دوچیز سفت در پشت رگ های بیضه سمت راست هست که خیلی منو نگران کرده می خواستم در این مورد منو راهنمایی کنید ممنون میشم یا نیاز بع عمل جراحی هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳ آبان ۹۵( 3 سال پیش)
   بايد معاينه كنيد
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۳ آبان ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.بیماری خاص هستم که قبل از عقدم دکتر فوق تخصص خون بهم گفت احتمال داره بچه دار نشی.حالا 3سال از ازدواجم گذشته و دوبار iui و یکبارivf واسه خانمم انجام دادن اما نتیجه نداده.در دو موردش جنین بعد از دو هفته از رشد متوقف شده و دفع شده. آیا دلیلش ساختار ضعیف یا ژنتیک اسپرمم هست؟ حدود 40 میلیون اسپرم دارم که 18درصدش شکل صحیح دارن اما ممکنه بخاطر تالاسمی بودن بدنم ساختار DNA اسپرم خراب باشه و جنین نتونه رشد کنه؟ فرتین و هموگلوبین بدن خوبه و خوب کنترلش کردم اما دلم میخواد بدونم اون دکتر بد اخلاق که روز اول بهم گفت احتمالا بچه دار نشی از رو چه منبعی این حرفو زده که انگار صحیح در اومد.بعدها هم هرچی رفتم سراغش جوابمو نداد. خواهشا راهنماییم کنید.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 3 سال پیش)
   بايد معاينه وبررسي كنم
  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۲ آبان ۹۵( 3 سال پیش)
   میشه آزمایشاتم رو بصورت عکس بفرستم ببینید؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آبان ۹۵( 3 سال پیش)
   بله
  4. تصویر کاربر علی یکشنبه ۲ آبان ۹۵( 3 سال پیش)
   چطوری میتونم عکساشو بفرستم براتون؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳ آبان ۹۵( 3 سال پیش)
   همينجا
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر ع.ر جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  بسم الله الرحمن الرحيم
  با سلام و عرض تسلیت به مناسبت دهه ی محرم.خوبید الحمدلله
  ببخشید حسین جان من الآن 17 سالمه و ان شاء الله میخواهم ورودی نیروی انتظامی شرکت کنم الآن واریکوسل دارم دو سال پیش فهمیدم همونوقت هم آزمایش دادم و سونوگرافی کردم
  شفا دست خداست و من باید ان شاء الله درمان بشم من اگر نرم تو نظام میمیرم
  حالا میخواسم بدونم چطور عمل کنم اصلا عمل کنم یا برم دنبال کارهای طب سنتی آخه میخواهم ان شاء الله هم واریکوسل خوب بشه و از اون مهم تر ظاهر هست که میخواهم دیگه واریس ها معلوم نشه و بیضه ی سمت چپ بزگ تر بشه حالا به نظر شما ان شاء الله چیکار کنم؟
  آزمایش و سونوگرافی را هم میفرستم
  اینم آدرس فایل ها:
  http://uupload.ir/files/cjdv_01.jpg
  http://uupload.ir/files/auqs_02.jpg
  http://uupload.ir/files/0x0o_03.jpg

  دکتر خواهش میکنم جواب بدید...
  جهت ظهور مهدی جان صلوات.......
  ان شاء الله موفق باشید.............سایه ی امام خامنه ای مستدام باد..............

  و من الله التوفیق...........
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 3 سال پیش)
   بايد توسط پزشگ معاينه كند
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر