جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند. به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

عکس اسپرم ضعیف

عکس اسپرم ضعیف

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

درمان خانگی افزایش تعداد اسپرم

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

بیشتر بدانید…

باد فتق چیست؟

ورزش و خواب کافی

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است. یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ترک الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

خوردن مواد غذایی آنتی اکسیدان دار

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

تقویت اسپرم

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

همچنان که محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است.

مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

قویترین داروی گیاهی برای اسپرم ضعیف

برخی از داروها و دم نوش های گیاهی برای تقویت اسپرم ضعیف مناسب هستن که عبارتند از:

چای سبز برای تقویت اسپرم

چای سبز یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است و حاوی پلی فنول است که فعالیت های آنتی اکسیدانی آن می تواند باعث بهبود پارامترهای اسپرم و باروری آن شود.

مصرف گیاه شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

مصرف روی برای افزایش اسپرم

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و صدف یافت می شود. دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان افزایش تعداد اسپرم و تقویت آن ها می باشد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

افزایش سرعت اسپرم

سرعت اسپرم های سالم با پیشروی آن ها به سمت جلو با سرعت حداقل 25 میکرو متر در ثانیه تعیین می شود. در صورتی که تحرک اسپرم های یک مرد اندک باشد به بیماری آستنو اسپرمی یا آستنوزو اسپرمی ابتلا دارد. مشکلات تحرک یا سرعت اسپرم ها در چندین دسته جای گرفته و شامل موارد زیر می شوند:

آیا ارتباط سرعت اسپرم و جنسیت نوزاد حقیقت دارد؟

مدت ها این باور وجود داشت که اسپرم های دارای کروموزوم Y یا پسر سریع تر از اسپرم های دارای کروموزوم X یا دختر حرکت می کنند. مطالعات امروزه نادرست بودن این موضوع را اثبات کرده و هیچ تفاوت قابل توجهی در تحرک یا سرعت این دو نوع اسپرم نیافته اند.

درمان کم بودن سرعت اسپرم

برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به افزایش تحرک اسپرم در مایع منی مردان کمک کند از جمله:

مصرف برخی مکمل ها می تواند تحرک اسپرم را بهبود بخشد. برای مثال، یک مطالعه دریافت هنگامی که مردان به مدت حداقل 100 روز متوالی به صورت روزانه 200 میکرو گرم مکمل سلنیوم و 400 واحد ویتامین E مصرف کردند، تحرک اسپرم های آن ها 52 درصد بیشتر شد. 

مردان باید قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کرده و در هنگام خرید آن ها مراقب باشند. از آنجایی که مکمل ها تحت نظارت مراجع نیستند باید آن ها را فقط از فروشنده های معتبر خریداری کرد. 

در صورتی که علت مشکل تحرک اسپرم ها یک مشکل پزشکی همچون افت سطح هورمون ها یا واریکوسل باشد، مصرف دارو هایی همچون هورمون تحریک کننده فولیکولی یا هورمون گونادوتروپین کوریونی می تواند مفید باشد. در برخی موارد، پزشک می تواند جراحی را پیشنهاد دهد.

راه های مناسب برای افزایش سرعت اسپرم

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. قرص درمان اسپرم ضعیف عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (261 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ساناز جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.چند وقت پیش دوست پسرم پس از مراجعه به پزشک و انجام سونو متوجه شد که واریکوسل دارد و ازمایش اسپرم انجام داد.میزان اسپرم هایش 12 میلیون بود و دکتر گفت نیاز به عمل دارد.با توجه به اینکه هنوز ازدواج نکرده ایم ممکن است بعد از ازدواج دچار مشکل نازایی شود.قرار است به زودی ازدواج کنیم اما این مشکلش مرا بشدت دچار نگرانی کرده.خواهش میکنم لطف کنید بهم جواب بدید.چون واقعا نمیدونم باید چیکار کنم با این مشکل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   باید معاینه کنم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۸ شهریور ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 273 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر کرمی
  برای بنده با سونا گرافی تشخص واری کسل درجه یک داده شده است. ولی ازمایش اسپرم ها دارای ایندکس های پایین میباشد. یک هفته هست دچار سوزش شدید مجاری هستم و هنگام دفع مدفوع در صورت فشار زیاد منی خارج میشود. آزمایش اسپرم رو هم در این شرایط دادم که طقریبا مطمئن هستم در 4 -5 روزی که باید بین انزال قبلی فاصله افتاده باشه با فشار هنگام دفع مدفوع منی خارج شد از من. و البته چند بار هم تحریک شدم در این چند روز چون در دوران نامزدی هستم اما انزال نداشتم ، متاسفانه نتایج ازمایش جالب نیست، و دکتر به من پیشنهاد عمل داده به نظرتون با شرایطی ک در انجام ازمایش ایا در نتیجه ان تاثیر داشته است یا خیر؟ پیشنهاد شما برای عمل چیست؟ نکته دیگه اینه ک شاید تا یک ماه پیش منی که ازم خارج میشد غلیظ تر بود اما هنگام انجام ازمایش خیلی آبکی بود. و همچنان من از سوزش در مجاری رنج میبرم.
  فایل سوناگرافی و ازمایش ضمیمه میشود
  با تشکر از وقت چناب عالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۲ شهریور ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  در جواب آزمایش اسپرموگرامcommentseeیعنی چه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام یعنی پیشنهاد بعدی درمانی
 • تصویر کاربر افضلی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 4933 مشاهده پرسش
  با سلام
  ۱. بعد از عمل واریکوسل چند روز باید استراحت کرد ؟
  ۲. چند ماه بعد از عمل باید برای باروری اقدام کرد ؟
  ۳. بعد از عمل نیاز به جلوگیری هست تا زمانی که آزمایش اسپرم را بدهند یا خیر
  پیشاپیش از جوابگویی شما تشکر میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

    

   بیست و چهار ساعت بعد از عمل واریکوسل باید استراحت کرد

   بلافاصله بعد از عمل و برطرف شدن تورم و درد، می توانید برای بارداری اقدام کنید

   نتیجه آزمایش اسپرم 3 تا 6 ماه بعد از عمل مشخص می شود می توانید در این دوره، جلوگیری داشته باشید

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۳ مرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  بیماران واریکوسل در کجا عمل میشوند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ مرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   اول معاینه
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۷ مرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 524 مشاهده پرسش
  باسلام و پیشاپیش تشکر از لطفتون
  من مشکل غده هیپوفیز داشتم با ام آر آی مشخص شد انحراف در غده بوجود اومده
  به هرحال تستوسترون عدد دو رو نشون میداد پرولاکتین بسیار بالا بود تعداد اسپرم بیست میلیون
  دکتر غدد کابرگولین نوشت بعد از دوماه مصرف تستستورونم اومد بالا البته سه و نیم شد
  پرولاکتین هم نرمال شد
  آزمایش اسپرم هم دادم تعداد 60 میلیون شد
  اما سرعت و چسبندگی و روانی اسپرم مشکل داره
  جواب آزماش اینه
  volume 2.5
  color/App milky-Opaque
  ph 8
  liquefaction 60
  Viscosity Gelatinous
  Aggregated sperm0 negative
  total sperm count 60
  Motility:
  rapid 50%
  progression
  slow progression 30%
  non progression 10%
  Immotile 10%
  normal from 85%
  Abnormal from 15%
  WBC cells 0-1
  RBC cells 0-1
  spermatocyte 0-1
  در ضمن دو و نیم ساله متاهل هستم وقصد بچه دار شدن دارم
  با این وضعیت اممکانش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ مرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   واریس در معاینه دارید.?
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من نامزدی هستم به نامزدم گفته شده بود که باید تا دیر نشده عمل کنی نامزدم هم 22سالشه.الان دوباره رفته دکتر بهش گفتن عجله نکن . دکتره بهش گفته برو یزد دکترای خوبی داره.من از این میترسم که برا عمل دیر بشه.نظرتون چیه؟
  میگه وقتی کار می کنم درد دارم .من امید دارم که مشکلش حل بشه فقط شما راهنمایی کنید که باید چکار کنه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴( 8 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر naser یکشنبه ۲۸ تیر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر گرامی
  طاعات و عبادات قبول حق
  بنده بدلیل اینکه دوران سربازی رو در راهنمایی و رانندگی سپری کردم در حین دوران آموزشی و حمل کوله سنگین در ناحیه سمت چپ خود و نزدیک مثانه شاهد برآمدگی رگ شدم و درد عجیبی در این منطقه پدیدار شد.سپس بنده با مراجعه به دکتر در شهرخودمان(مهاباد) و گرفتن آزمایش اسپیرومتری پیگیر قضیه شدم، و آقای دکتر گفتند واریکوسل از نوع 2 به 3 می باشد.اما فرمودند که از نظر آزمایش مشکلی نداری، حالا بعد خدمت دچار درد در بیضه سمت چپ می گردم.
  با این وضعیت در حال حضر چیکار بایست انجام داد؟

  با تشکر از راهنماییتون
  ناصر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ تیر ۹۴( 8 سال پیش)
   باید معاینه کنم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز
  نماز و روزهاتون قبول حق
  آقای دکتر من دو سال پیش عمل واریکسل کردم یه موقع هایی رگ اپدیدم کنار بیضه چپم ورم میکند و درد میگیرد مثلا هر 6 ماه یکدفعه
  الانم مجددا تکرار شده
  یکبار حدود 4 الی 5 بعد عمل اینطوری شدم رفتم پیش دکترم معاینه کرد گفت بهش فشار آوردی ورم کرده و عود نکرده
  و دکترم گفت اگر میخواست عود کند یکی دو ماه اول عود میکرد و دیگر عود نمیکند نگران نباش
  ولی من دوباره که اینطور شده نگران عود آن شدم
  در ضمن دکترمم دکتر محسن آیتی بود بیمارستان مهر
  فکر کنم معرف حضور باشند
  تو رو به این ماه عزیز تو رو خدا به نظرتون عود کرده یا دوباره بهش فشار آوردم اینطور شده؟؟
  در ضمن من رگهای جمع شده هم احساس نمیکنم کنار بیضه ام یعنی مثل قبل عمل نیست
  تو رو امام حسین بنو حواله به سنوگرافی و معاینه و... ندید من خیلی نگرانم
  فقط خیالمو راحت کنید
  آقای دکتر یادمه دکتر آیتی یه قرصی دادن گفتن اینو بخور تورمش میخوابه
  لطفا شما هم قرصی برای رفع تورم به من معرفی کنید..
  تو رو خدا زود جوابمو بدید دلم شور میزنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 8 سال پیش)
   نیاز به درمان ندارد
 • تصویر کاربر زمانی چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  مدتی پیش درد در ناحیه بیضه و فتق داشتم و از انجایی که در کودکی 3 بار عمل فتق انجام داده بودم به پزشک مراجعه کردم . سونوگرافی انجام دادم و دارو مسکن تجویز شد. بعد از مدتی مجدد در در ناحیه بیضه شروع شد و بعد از مراجعه به پزشک ازمایش اسپرم داده شد و بعد از ازمایش توسط دکتر عمومی دستور به مراجعه به پزشک متخصص داده شد. نتیجه ازمایش اسپرم و سونو گرافی بپیوست ارسال میشود. لطفا راهنمایی کنید چکار کنم.ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 8 سال پیش)
   خوب است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل تناسلی و ازدواج چه ارتباطی با یکدیگر داند؟ایا کسی که زگیل تناسلی دارد میتواند ازدواج کند؟بله…
در این مقاله ما به بررسی ويروس اچ پی وی ۵۶ میپردازیم . همانطور که می دانید،…
در این مقاله سعی داریم غذاهای مناسب و مواد غذایی که برای پایین آوردن اوره و کراتین…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر