بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند. به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

عکس اسپرم ضعیف

عکس اسپرم ضعیف

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

درمان خانگی افزایش تعداد اسپرم

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

بیشتر بدانید…

باد فتق چیست؟

ورزش و خواب کافی

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است. یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ترک الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

خوردن مواد غذایی آنتی اکسیدان دار

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

تقویت اسپرم

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

همچنان که محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است.

مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

قویترین داروی گیاهی برای اسپرم ضعیف

برخی از داروها و دم نوش های گیاهی برای تقویت اسپرم ضعیف مناسب هستن که عبارتند از:

چای سبز برای تقویت اسپرم

چای سبز یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است و حاوی پلی فنول است که فعالیت های آنتی اکسیدانی آن می تواند باعث بهبود پارامترهای اسپرم و باروری آن شود.

مصرف گیاه شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

مصرف روی برای افزایش اسپرم

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و صدف یافت می شود. دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان افزایش تعداد اسپرم و تقویت آن ها می باشد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

افزایش سرعت اسپرم

سرعت اسپرم های سالم با پیشروی آن ها به سمت جلو با سرعت حداقل 25 میکرو متر در ثانیه تعیین می شود. در صورتی که تحرک اسپرم های یک مرد اندک باشد به بیماری آستنو اسپرمی یا آستنوزو اسپرمی ابتلا دارد. مشکلات تحرک یا سرعت اسپرم ها در چندین دسته جای گرفته و شامل موارد زیر می شوند:

آیا ارتباط سرعت اسپرم و جنسیت نوزاد حقیقت دارد؟

مدت ها این باور وجود داشت که اسپرم های دارای کروموزوم Y یا پسر سریع تر از اسپرم های دارای کروموزوم X یا دختر حرکت می کنند. مطالعات امروزه نادرست بودن این موضوع را اثبات کرده و هیچ تفاوت قابل توجهی در تحرک یا سرعت این دو نوع اسپرم نیافته اند.

درمان کم بودن سرعت اسپرم

برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به افزایش تحرک اسپرم در مایع منی مردان کمک کند از جمله:

مصرف برخی مکمل ها می تواند تحرک اسپرم را بهبود بخشد. برای مثال، یک مطالعه دریافت هنگامی که مردان به مدت حداقل 100 روز متوالی به صورت روزانه 200 میکرو گرم مکمل سلنیوم و 400 واحد ویتامین E مصرف کردند، تحرک اسپرم های آن ها 52 درصد بیشتر شد. 

مردان باید قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کرده و در هنگام خرید آن ها مراقب باشند. از آنجایی که مکمل ها تحت نظارت مراجع نیستند باید آن ها را فقط از فروشنده های معتبر خریداری کرد. 

در صورتی که علت مشکل تحرک اسپرم ها یک مشکل پزشکی همچون افت سطح هورمون ها یا واریکوسل باشد، مصرف دارو هایی همچون هورمون تحریک کننده فولیکولی یا هورمون گونادوتروپین کوریونی می تواند مفید باشد. در برخی موارد، پزشک می تواند جراحی را پیشنهاد دهد.

راه های مناسب برای افزایش سرعت اسپرم

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. قرص درمان اسپرم ضعیف عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (234 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز
  نماز و روزهاتون قبول حق
  آقای دکتر من دو سال پیش عمل واریکسل کردم یه موقع هایی رگ اپدیدم کنار بیضه چپم ورم میکند و درد میگیرد مثلا هر 6 ماه یکدفعه
  الانم مجددا تکرار شده
  یکبار حدود 4 الی 5 بعد عمل اینطوری شدم رفتم پیش دکترم معاینه کرد گفت بهش فشار آوردی ورم کرده و عود نکرده
  و دکترم گفت اگر میخواست عود کند یکی دو ماه اول عود میکرد و دیگر عود نمیکند نگران نباش
  ولی من دوباره که اینطور شده نگران عود آن شدم
  در ضمن دکترمم دکتر محسن آیتی بود بیمارستان مهر
  فکر کنم معرف حضور باشند
  تو رو به این ماه عزیز تو رو خدا به نظرتون عود کرده یا دوباره بهش فشار آوردم اینطور شده؟؟
  در ضمن من رگهای جمع شده هم احساس نمیکنم کنار بیضه ام یعنی مثل قبل عمل نیست
  تو رو امام حسین بنو حواله به سنوگرافی و معاینه و... ندید من خیلی نگرانم
  فقط خیالمو راحت کنید
  آقای دکتر یادمه دکتر آیتی یه قرصی دادن گفتن اینو بخور تورمش میخوابه
  لطفا شما هم قرصی برای رفع تورم به من معرفی کنید..
  تو رو خدا زود جوابمو بدید دلم شور میزنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 7 سال پیش)
   نیاز به درمان ندارد
 • تصویر کاربر زمانی چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  مدتی پیش درد در ناحیه بیضه و فتق داشتم و از انجایی که در کودکی 3 بار عمل فتق انجام داده بودم به پزشک مراجعه کردم . سونوگرافی انجام دادم و دارو مسکن تجویز شد. بعد از مدتی مجدد در در ناحیه بیضه شروع شد و بعد از مراجعه به پزشک ازمایش اسپرم داده شد و بعد از ازمایش توسط دکتر عمومی دستور به مراجعه به پزشک متخصص داده شد. نتیجه ازمایش اسپرم و سونو گرافی بپیوست ارسال میشود. لطفا راهنمایی کنید چکار کنم.ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 7 سال پیش)
   خوب است
 • تصویر کاربر سمانه شنبه ۱۳ تیر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، یه سوال درباره ازمایش اسپرم دادم ممنون میشم جواب بدین، شوهر من وقتی نتیجه ازمایش انالیز اسپرم رو گرفت حجم اسپرم 9.6 طبق واحد ازمایشگاه 10*6/ml بود، یک هفته بعد حجم اسپرم به 17 رسید،در حالی که بیماری سرماخوردگی داشت،طبق نظر متخصص زنان حجم خیلی کم و ناباروری تشخیص داده شد، ولی دکتر متخصص زنان دوباره یه ازمایش برای شوهرم نوشت اما گفت باید سه ماه دیگه انجام بده،چون اسپرماتوژنز سه ماه طول میکشه، میشه شما این ازمایش رو تفسیر کنید و اینکه تا چند وقت قبل ازمایش نباید نزدیکی کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ تیر ۹۴( 7 سال پیش)
   تکرار کنید
 • تصویر کاربر رسول جمعه ۱۲ تیر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 1026 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر حدود یک سال پیش گاهی در بیضه سمت چپم احساس درد می کردم که با جستجو در اینترنت و مطالعه علت درد بیضه و آشنای با واریکوسل احتمال دادم که واریکوسل دارم چون رگهای بیضه سمت چپ خیلی متورم است اما درد بیضه فقط همان دو سه ماه اول وجود داشت آن هم گاهی وقت ها ول از آن زمان به بعد درد ندارم حدود یک ماه پیش با مشکل عدم نعوظ. وعدم وجود میل جنسی مواجه شدم فکر کردم با از دواج مشکلم حل می شود در نتیجه ازدواج کردم که مشل نعوظ حل شد اما مشکل عدم وجود میل جنسی همچنان باقی است طوری که از نظر جنسی از نامزدم لذت نمی برم در ضمن به تازگی رگ های بیضه راست هم خفیف تر از سمت چپ متورم شده آیا عدم وجود میل جنسی به خاطر واریکوسل است درمان آن چیست? در ضمن من 26 ساله هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ تیر ۹۴( 7 سال پیش)
   عصبی است
 • تصویر کاربر محمدعلی یکشنبه ۷ تیر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما اقای دکتر .من چند وقت هست که واریکوسل دارم و خیلی کم است.میخاستم ببینم نیاز به عمل جراحی دارم یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ تیر ۹۴( 7 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر فرهاد چهارشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 1540 مشاهده پرسش
  با سلام و آرزوی موفقیت
  در سایت شما خواندم ایستاده بودن طولانی ممکن است واریکوسل را تشدید کند، آیا نشستن طولانی مدت روی صندلی نیز می تواند باعث ابتلا به واریکوسل یا تشدید آن شود؟
  سپاس از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۴( 8 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر کامبیز یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر..اقای دکتر سه روز پیش عمل واریکوسل سمپ چپ رو انجام دادم بعد عمل درد خفیفی در بیضه سمت راستم احساس میکنم ... ایا مشکلی پیش اومده برام؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۴( 8 سال پیش)
   نه طبیعی است
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدچندماه پیش شوهرم ازمایش نطفه دادپزشک متخصص گفتن نطفشون کمه.مجددهفته پیش ازمایش دادمیخواستم اگه امکان داره ازمایشش رولطف کنیدببینیدمشکلش حل شده یانه.ممنون میشم اگه مشکل داره بگیدمشکلش چیه
  Volume:2.0
  Color:milky
  Liquifaction:normal
  Ph:Alkalin
  WBC:0-1
  Sperm count:65×10^6
  Normal morpholgy:35
  RBC:0-1
  Active:30
  slughish:20
  Non motile:50
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۴( 8 سال پیش)
   قابل قبول است
 • تصویر کاربر ایمان شنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  با عرض سلام. بنده با مقدار اسپرم حدوداً 14 میلیون و همزمان ناباروری، کاندیدای عمل واریکوسل دوطرفه شدم. الان 6 ماه از انجام این عمل می گذرد و مقدار اسپرم به حدود 8 میلیون کاهش یافته و همراه با کیفیت پایین. الان حدوداً یک الی دو ماه است که قرص های ویتامین ای - ویتامین سی - اوومید، پنتوکسی، استفاده می کنم. دو هفته پیش هم اقدام به IUI نمودیم که باز هم منجر به حاملگی نشد.. از شما ممنون می شوم با توجه به نگرانی شدید همسرم از این موضوع مرا راهنمایی نمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۴( 8 سال پیش)
   تکرار ایو ای
 • تصویر کاربر گنجی سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشی خدمت شما دکتر عزیز.من امروز سونو رفتم تو سونو نوشته سمت چپ واریکوسل به قطر2.2mmاست بقیه چیزا نرمال بود سوال بنده اینه که ایا باید عمل کنم یا با دارو مشکلم حل میشه اخه یک سالی هست اقدام به بارداری کردیم اما نتیجه ای حاصل نشده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴( 8 سال پیش)
   باید ببینم
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر