جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند. به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

عکس اسپرم ضعیف

عکس اسپرم ضعیف

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

درمان خانگی افزایش تعداد اسپرم

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

بیشتر بدانید…

باد فتق چیست؟

ورزش و خواب کافی

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است. یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ترک الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

خوردن مواد غذایی آنتی اکسیدان دار

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

تقویت اسپرم

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

همچنان که محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است.

مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

قویترین داروی گیاهی برای اسپرم ضعیف

برخی از داروها و دم نوش های گیاهی برای تقویت اسپرم ضعیف مناسب هستن که عبارتند از:

چای سبز برای تقویت اسپرم

چای سبز یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است و حاوی پلی فنول است که فعالیت های آنتی اکسیدانی آن می تواند باعث بهبود پارامترهای اسپرم و باروری آن شود.

مصرف گیاه شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

مصرف روی برای افزایش اسپرم

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و صدف یافت می شود. دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان افزایش تعداد اسپرم و تقویت آن ها می باشد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

افزایش سرعت اسپرم

سرعت اسپرم های سالم با پیشروی آن ها به سمت جلو با سرعت حداقل 25 میکرو متر در ثانیه تعیین می شود. در صورتی که تحرک اسپرم های یک مرد اندک باشد به بیماری آستنو اسپرمی یا آستنوزو اسپرمی ابتلا دارد. مشکلات تحرک یا سرعت اسپرم ها در چندین دسته جای گرفته و شامل موارد زیر می شوند:

آیا ارتباط سرعت اسپرم و جنسیت نوزاد حقیقت دارد؟

مدت ها این باور وجود داشت که اسپرم های دارای کروموزوم Y یا پسر سریع تر از اسپرم های دارای کروموزوم X یا دختر حرکت می کنند. مطالعات امروزه نادرست بودن این موضوع را اثبات کرده و هیچ تفاوت قابل توجهی در تحرک یا سرعت این دو نوع اسپرم نیافته اند.

درمان کم بودن سرعت اسپرم

برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به افزایش تحرک اسپرم در مایع منی مردان کمک کند از جمله:

مصرف برخی مکمل ها می تواند تحرک اسپرم را بهبود بخشد. برای مثال، یک مطالعه دریافت هنگامی که مردان به مدت حداقل 100 روز متوالی به صورت روزانه 200 میکرو گرم مکمل سلنیوم و 400 واحد ویتامین E مصرف کردند، تحرک اسپرم های آن ها 52 درصد بیشتر شد. 

مردان باید قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کرده و در هنگام خرید آن ها مراقب باشند. از آنجایی که مکمل ها تحت نظارت مراجع نیستند باید آن ها را فقط از فروشنده های معتبر خریداری کرد. 

در صورتی که علت مشکل تحرک اسپرم ها یک مشکل پزشکی همچون افت سطح هورمون ها یا واریکوسل باشد، مصرف دارو هایی همچون هورمون تحریک کننده فولیکولی یا هورمون گونادوتروپین کوریونی می تواند مفید باشد. در برخی موارد، پزشک می تواند جراحی را پیشنهاد دهد.

راه های مناسب برای افزایش سرعت اسپرم

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. قرص درمان اسپرم ضعیف عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (260 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ارش یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید،من واریکوسل خفیف دارم بعد مجرد هستم ایا نیاز به عمل جراحی هست یا نه
  باتشکر
  1. تصویر کاربر ارش شنبه ۲۸ فروردین ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام من منتظرم جوابم دکتر لطفا جواب بدید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵( 7 سال پیش)
   بايد معاينه كنم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۱ بهمن ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر کرمی.ببخشید من 6 روز دیگه باید برم برای نمونه اسپرم برای بارداری به روش IVF بدم.برای این 6 روزه چیکار کنم و چه غذا یا دارویی بخورم برای نمونه اسپرم خوب.من نمیدونستم باید تقویت کنم خودمو .دیر متوجه شدم.ایا راهی برای تغذیه خوب در این 6 روز برای نمونه اسپرم خوب وجود داره؟ممنون میشم اگه زود جواب سؤالمو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۱ بهمن ۹۴( 8 سال پیش)
   اقدام خاصی نیاز نیست
 • تصویر کاربر فرشاد چهارشنبه ۷ بهمن ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 570 مشاهده پرسش
  من پسری 23 ساله هستم و دو ماهی هست که ازدواج کرده ام. چند سال پیش به دلیل درد بیضه به دکتر مراجعه کردم و بعد از سونوگرافی معلوم شد که واریکوسل نوع یک در سمت چپ و کیست اپیدیدیوم دارم... واریکوسل توسط جراح عمومی به صورت دستی جراحی شد. حدود یک سال بعد از جراحی به دلیل دردهای خفیف در بیضه به پزشک جراحم مراجعه کردم و دوباره به سونوگرافی رفتم، در سونوگرافی مجددا واریکوسل نوع یک دیده شد، اما پزشک جراحم گفت که بعد از عمل توی سونوگرافی به اشتباه همچین موردی دیده میشه، چند روز بعد هم از شهرستان به تهران رفتم و قضیه را به یک جراح اورولوژی گفتم و جواب سونوگرافی را هم به ایشان نشان دادم، ایشان هم بعد از معاینه گفتن که (بعد از عمل) دیگه واریکوسل ندارم. الآن مشکلی که دارم اینه که بعد از اینکه زیاد تحریک میشم بیضه چپم درد میگیره و خیلی اذیت میشم و کلا چند ساعتی حالم بد میشه. دلیل این موضوع چیه؟ و چطور میتونم از این درد بعد از تحریک، جلوگیری کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ بهمن ۹۴( 8 سال پیش)
   دكترتان جوابگو باشد بهتر است
 • تصویر کاربر سجادهمتی یکشنبه ۱۸ بهمن ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید.من شکل اسپرم های طبیعیم ۲۵درصد هست.بعد سه ماه خوردن داروهای تقویتی اصلا فرقی نکردن.برام یه راه حلی بگین لطفا.درضمن خانمم درماه سوم جنین درشکمش مرد.ایا به شکل اسپرم من ربط داره یانه؟ممنونم ازتون.منتظرجوابم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ بهمن ۹۴( 8 سال پیش)
   باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر م سه شنبه ۲۹ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  بنده واریکوسل گرید 3 سمت بیضه چپ داشتم ، یک ماه هستش عمل کردم ولی بعضی اوقات حس میکنم هنوز رگ ها روی بیضم هستش .البته هفته بعد از عمل پیش دکتر رفتم قرار شد دو ماه بعد مراجعه کنم . حالا نگرانم که آیا نیاز داره زود برم برای معاینه یا عادی هستش ؟ ممکنه عمل به خوبی انجام نشده باشه .
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربر ناصری یکشنبه ۲۷ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر
  با سلام و عرض ادب
  خواهشمند است بنده رو در مورد نتیجه آزمایش اسپرم راهنمایی فرمایید. در این نتیجه normal morphology بنده 5 درصد مشخص شده است. آیا این مورد می تواند در ناباروری تاثیر جدی بگذارد؟ و علت این امر را در چه چیز باید جستجو نمود؟؟

  در ضمن نتیجه آزمایش به شرح ذیل است:
  abstinence دو روز
  حجم 2 ml
  appearance نرمال
  LEQUEFACTION Time نرمال
  Vescosity نرمال
  sperm concentration 42 mill
  quick progressive(a) 12%
  slow progressive 40%
  none progressive 8%
  immotile 40%
  normal morphology 5%

  از راهنمایی حضرتعالی بی نهایت سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   حرکت کم است
 • تصویر کاربر ابراهیم یکشنبه ۲۷ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشی
  من حدود یکسال ونیمه عروسی کردم ک بعد مراجعه ب دکتر متوجه شدم به واریکوسل گرید دو مبتلا هستم ک دکتر عباسی متخصص ارولوژی گفتن باید عمل
  کنم اولین سوال اینکه بهترین روش عمل کدومه و چند درصد احتمال بهبودی هست وایا روش لاپاراسکوپی در اصفهان انجام میشه و هزینه اش چقدره ؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   ازمایش اسپرم دهید
 • تصویر کاربر M.R جمعه ۱۱ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 571 مشاهده پرسش
  سلام من جوانی 20 ساله هستم که با مشکل زودارضایی و مشکل در نعوظ به دکتر ارولوژی مراجعه کردم که در مراجعه اول برام آزمایش خون نوشت ومشخص شد که مشکل هورمونی ندارم و بعدش برام قرص های سیلد نافیل، فلوکستین تجویز کرد که بعد از یک ماه مصرف آن ها مشکل من راه رفع نکردوتاثیری نداشتن ودر مراجعه دومم به پزشک پس ازانجام سونوگرافی مشخص شد که واریکوسل خفیفی دارم (یکی از بیضه ها 2ودیگری 1.8است) ودکتر گفت که باید عمل شی که مشکل نعوظ و زودارضاییت رفع بشه اما با ترسی که از عمل (مخصوصا عمل باز)دارم وطبق مقالاتی که شمادرسایتتان نوشتید واریکوسل ربطی به زود ارضایی ومشکل نعوظ ندارد.الان میخوام بدونم من عمل بکنم یا نه؟یا اگر عمل نکنم در آینده دچار مشکل میشوم؟ وبگویید برای مشکلم مخصوصا نعوظ با توجه به اینکه سیلدنافیل روی من تاثیری ندارد چکار کنم؟ لطفا سعی بکنید پاسخ کاملی به من بدهید چون در شهرستانی که هستم دکتر نیست.با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   مطلب سایت من در این مورد را بخوانید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۱ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 511 مشاهده پرسش
  سلام بنده 6سال است که ازدواج کرده ام بچه دار نمیشویم با آزمایش های انجام شده گفتن که تعداد اسپرم های غیر طبیعی من زیاده و تحرک اسپرم ها یکم کم است که دارو تجویز شد و چند درصد بهتر شد ولی هنوز تعداد نطفه کمه الان مبتلا به زگیل شده ام البته الان کمه بهترین درمان از نظر شما چیه و میخواستم بدونم زگیل و ناباروری به هم ربط دارد یا خیر البته خانمم 5ماه پیش مبتلا به زگیل شده که سوزود و درمان کرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۷ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام دکتر چند ماه پیش جواب ازمایشمو براتون فرستادم فرمودین خوبه ولی هنوز خانمم حامله نشده چرا؟البته خانمم تیروعید کم کار داشته و الان خوب شدن قبلا هر۷*۸ماه یه بار پریودمیشد ولی الان سرموقع دقیق پریود میشه توسط دکتر مژگان ادریسی عمل لاپراسکوپی شدن ۳ماهه بازم جواب نگرفتیم دکترشم گفته هیچ مشکلی ندارین ولی نمیدونم چرا بچه دارنمیشیم دیگه خسته شدیم شمایه راهنمایی جلوپام بزارین
  1. تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۹ آذر ۹۴( 8 سال پیش)
   F
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   مراجعه به دکتر خودتان
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کولپوسکوپی زگیل تناسلی چیست؟ کولپوسکوپی که نوعی معاینه دستگاه تناسلی زنان است، ابزاری مؤثر برای تشخیص زگیل…
واریکوسل یکی از بیماری های بیضه است که مردان را درگیر میکند، واریکوسل در واقع به معنای…
چرا باید یورودینامیک یا نوار مثانه انجام بدهیم؟ تست یورودینامیک میزان ذخیره و ترشح ادرار را در…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر