بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

شمار اسپرم ها یا تعداد کل اسپرم ها، به تعداد کل اسپرم های حاضر در یک نمونه ی منی گفته می شود. تعداد اسپرم یکی از چندین ویژگی است که در طول آزمایش معمول منی بررسی می شود و یک عامل مهم برای باروری به حساب می آید. برای افزایش تعداد اسپرم چه باید کرد؟

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

افزایش اسپرم با طب سنتی

✅ نشان داده شده است که ورزش کردن و خواب مناسب تعداد اسپرم ها را افزایش می دهند.

✅ اولین خط پیشنهادی درمان، امتحان کردن راه های غیر داروئی است.

✅ سیگار کشیدن از دیرباز به عنوان کاهش دهنده ی سلامتی، کاهش تولید اسپرم ها و کیفیت آنها شناخته شده است.

✅ مردانی که تعداد اسپرمشان بسیار کم است، ممکن است برایشان دارو تجویز شود.

راه های افزایش تعداد اسپرم به طور طبیعی

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

تعداد اسپرم ها در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش است اما روش های غیر داروئی می توانند کمک کننده باشند. راه های طبیعی افزایش تعداد اسپرم ها شامل موارد زیر می شوند :

1- ورزش کنید و خواب مناسب داشته باشید.

تقویت اسپرم ضعیف با خواب

هرچندکه، دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که انجام دادن یک برنامه ی ورزش ایروبیک 16 هفته ای که حداقل 50 دقیقه ورزش متعادل 3 بار در هفته انجام می شود و در هر بار قلب به 50 تا 65 درصد حداکثر فعالیت خود می رسد، حجم و غلظت اسپرم را در 45 مرد بی تحرک و چاق می تواند افزایش دهد.

2- استرس را کاهش دهید.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است.

یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

3- سیگار را ترک کنید.

سیگار کشیدن به صورت مداوم تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد.

4- از مصرف بیش از حد الکل و دارو ها اجتناب کنید.

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

5- از برخی تجویزات دارویی اجتناب کنید.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند.

داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند شامل موارد زیر هستند :

درمان واریکوسل با دارو

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

6- مکمل غذائی شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

7- ویتامین D و کلسیم به اندازه ی کافی مصرف کنید.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

8-  اشو واگاندا

تقویت اسپرم سازی

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

9- مواد غذائی غنی از آنتی اکسیدان را بیشتر مصرف کنید.

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند :

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

10- مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

11- مصرف چربی های ناسالم را کاهش دهید.

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

12- از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

آلودگی هوا

همچنانکه محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

13- از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

14- فولات و روی به مقدار کافی مصرف کنید.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

غذاهائی برای افزایش تعداد اسپرم ها

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد.

خوراکی های افزایش دهنده اسپرم

مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند :

✅ گردو

✅ میوه های خانواده مرکبات

✅ گندم کامل (سبوس دار) یا غلات کامل

✅ اکثر ماهی ها مخصوصا سالمون وحشی، روغن ماهی (cod)، و روغن ماهی کوچک (haddock)

✅ شیر و محصولات لبنی غنی شده با ویتامین D

✅  شکلات تلخ

✅ سیر

✅ موز

✅ کلم بروکلی

✅ جنسینگ

✅ زرد چوبه

✅ مارچوبه

✅ اکثر گیاهان برگ دار مخصوصا اسفناج و کلم کالی

✅ دانه ها و آجیل های تخمیر شده

داروهائی برای افزایش تعداد اسپرم ها

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. داروهایی که برخی مواقع برای درمان تعداد کم اسپرم ها تجویز می شوند عبارتند از :

# کلومیفن سیترات دهانی (سروفن)

# سروفن دهانی

# فولی تروپین آلفا یا گونال اف یا تزریقات زیرجلدی

# آنتی بیوتیک ها در صورتی که عفونت های مجاری تناسلی یا ادراری وجود داشته باشد.

# گونادوتروپین کوریونی انسان (HCG) (با نام های تجاری کوراگون یا پرگنیل)

# لتروزول یا آناستروزول

# آندروژن های بیرونی

لازم به ذکر است که تمامی این داروها حتما می بایست با تجویز پزشک مصرف شود؛ چرا که مصرف خودسرانه این داروها می تواند عواقب جبران ناپدیری را به همراه داشته باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجیدی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  Mojtabaseifolahi@gmail.com
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
   باید جراحی کنید02122642744 09351142080
 • تصویر کاربر افشین شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید.آقای دکتر من جوانی ۳۳ ساله هستم که ۳ ساله ازدواج کردم و دوساله که اقدام برای بچه دار شدن کردیم و نشده.تمام آزمایش ها و سونوها انجام شده.واریکوسل ندارم.آزمایش آنتی بادی مشکلی ندارم.عفونت ندارم.معاینه شدم و آزمایش اسپرموگرام دادم که طی این مدت مورفولوژی همه چی خوب بوده فقط تعداد اسپرم مشکل دارم که تعدادش کم هست .داروهایی که در طول این دوسال مصرف کردم:مکمل های ویتامین ای،دی،سی،فولیک اسید،سلن پلاس،زینک و داروهای:کلومیفن،ال کارنیتین.آمپول هایی که ۳ ماه تزریق کردم آمپول:hcg,mcg. آخرین آزمایش اسپرموگرام که دادم نتیجه همه چی بالا بود بجز تعداد اسپرم که ۶ میلیون بوده.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
   از نظر من ازمایش خوب است
 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  همسرم عمل واریکوسل دوجهت انجام داده هم راست هم چپ سال 87 شماگفتید عکس رنگی انجام بده عمل واریکوسل انجام دادن بازم لازمه عکس رنگی بگیرن
  1. تصویر کاربر امین سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   همسرم عمل واریکوسل دوجهت انجام داده هم چپ هم راست سال ۸۷ایا بازم لازمه عکس رنگی بگیره دکتر معاینه کرد گفت خوبه
  2. تصویر کاربر امین یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   سوال رو پرسیدم خاهشا جواب بدید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   يك بار عمل كافي است اگر نتيجه نداد بايد ٦جلسه اي يو اي بكنيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سهند سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من حدود 3 ماهی هست که واریکوسل گرید 2 برای دو طرف رو عمل کردم. طبق آزمایش اسپرم، اسپرم نوع A اصلا نداشتم. می خواستم ببینم خود ارضایی چه تاثیری روم داره؟ آیا مضر هستش؟ آیا باعث برگشت واریکوسل میشه؟
  و اینکه حدود 6 ماهی هست که زگیل تناسلی گرفتم و 5 یا 6 بار کرایو کردم و اما بازم در میاد. مراقبت های بعد از کرایو چیه که باعث دوباره فعال شدنش نشه؟ مثلا نیازه برای شیو کردن از کرم مو بر استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   یک بار عمل کافی است نیاز به اقدام خاصی نیست
 • تصویر کاربر عزیزی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام‌ و خسته نباشید خدمت دکتر گرامی
  بنده حدود پنج ماه پیش استروئید آنابولیک برای بدنسازی استفاده کرده بودم.مدت مصرفمم هم 4 هفته بود.بعد از 1 ماه از اتمام مصرف استروئید آزمایش تستسترون دادم.و سپس بعد از 5 ماه تازه آزمایش تستسترون و استروژن دادم.بابت نازایی خیلی نگرانم.میخواستم ببینم آیا خطر نازایی وجود داره یا نه؟دوز مصرفمم هم حدود 30 میلی گرم در روز به صورت قرص دیانابول و تزریق تستسترون آناتانت 250 هر 5 روز یک‌بار بود.کلا به مدت 4 هفته مصرف کردم.جواب های آزمایش را هم‌ در پیوست میفرستم‌ خدمتتون.
  در صورتی که مشکلی پیش نیومده آیا میتونم‌بعد از 5 ماه دوباره به مدت کوتاهی استروئید مصرف بکنم یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر Mohsen پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  من 32 ساله هستم و خانم ام 31 سال دارند، حدود 14 ماه هست که اقدام به بارداری میکنیم و تا الان نتیجه ای نداشت. حدود سه ماه پیش خانم ام به دکتر مراجعه کردند و تحت معاینه و آزمایشات و سونوگرافی قرار گرفتند که خوشبختانه ایشان مشکلی نداشت و همان 3 ماه دکترشان برای من هم آزمایش اسپرم نوشتند، در آزمایش اولی "98-07-08" وضعیت اسپرم خوبی ظاهرا نداشتم و کمتر از یک میلیون اسپرم با حرکت و مورفولوژی پایین داشتم. و به مدت دو ماه قرص های فرتیل آید - موتیلتی بوست و کانت بوست مصرف کردم و در حال مصرف هستم، هر سه آزمایش به پیوست ارسال شده لطفا برسی فرمایید که آیا بارداری طبیعی برای من امکانپذیر هست؟
  پیشاپیش از توجه شما کمال تشکر و قدردانی را دارم.
  1. تصویر کاربر Mohsen پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام
   دکتر من آزمایش هورمونی هم انجام دادم که پیوست میکنم
   ممنون میشم جواب سوالات ام رو بدهید
  2. تصویر کاربر Mohsen شنبه ۹ آذر ۹۸( 4 ماه پیش)
   آقای دکتر جواب ما رو نمیدید !؟
  3. تصویر کاربر Mohsen سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)
   دکتر جان الان یک هفته شده
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)
   مناسبترین روش درمان شما ای وی اف تست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر على چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بعد از 8 ماه اقدام به باردارى كه ناموفق بود با نظر پزشك آزمايش اسپرم و سونوگرافى بيضه رو انجام دادم
  تصاوير رو ارسال ميكنم تا نظر بدين
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 5 ماه پیش)
   ازمایش کاملا نرمال است فعلا صبر کنید
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۳۰ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.بنده ۲سال پیش عمل واریكوسل انجام دادم وگفتن اسپرمم ضعیف است باید دارو تقویتی بخورم و ۲ماهی خوردم ولی بعدش خسته شدم نخوردم میخاستم ببینم بهترین چیز برا تقویت وكیفیت اسپرم چیست وایا واریكوسل عود میكند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)
   دارویی نیست
 • تصویر کاربر راضیه سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ما ۱ سال نیمه اقدام کردیم همسرم در سال ۹۶ آزمایش اسپرم دادن تعداد ۴۵ میلیون و تحرک20 و‌مرفولوژی طبیعی ۶درصد و غیر طبیعی ۹۴ درصد بود. البته سونو دادن واریکوسل خفیف داشتن و فتق
  الان ک سال ۹۸ دوباره آزمایش دادن ک تعداد ۶۵ میلیون و تحرک ۱۵ و مورفولوژی ۳ درصد و غیر طبیعی ۹۷ و دکتر بهشون آزمایش ژنتیک دادن ک برن بدن . با توجه ب اینک ب جای پیشرفت پیسرفت داشتن ممکنه ب خاطر واریکوسل خفیف این اتفاقات افتاده ؟ نیاز ب عمل دارن؟ قرص تقویتی و کلومیفن و e هم خوردن اما اثری نداشته . ممنون میشم نظرتون بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)
   باید معاینه شود۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر دنیرو سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب
  جناب دکتر من 36 ساله هستم و تقریبا دو هفته اس که متوجه بزرگ شدن رگهای بیضه ها شدم. به سفارش یکی از دوستان پزشک سونوگرافی انجام دادم که گرید 3 سمت چپ تشخیص داده شد و به دنبال اون یک آزمایش اسپرم انجام دادم که نتایج رو براتون ارسال میکنم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر