بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

 • نشان داده شده است که ورزش کردن و خواب مناسب تعداد اسپرم ها را افزایش می دهند.
 • اولین خط پیشنهادی درمان، امتحان کردن راه های غیر داروئی است.
 • سیگار کشیدن از دیرباز به عنوان کاهش دهنده ی سلامتی، کاهش تولید اسپرم ها و کیفیت آنها شناخته شده است.
 • مردانی که تعداد اسپرمشان بسیار کم است، ممکن است برایشان دارو تجویز شود.

چگونه تعداد اسپرم را به طور طبیعی افزایش دهیم؟

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

تعداد اسپرم ها در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش است اما روش های غیر داروئی می توانند کمک کننده باشند. راه های طبیعی افزایش تعداد اسپرم ها شامل موارد زیر می شوند :

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است.

یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سیگار کشیدن به صورت مداوم تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد.

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

همچنانکه محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

 

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

 • گردو
 • میوه های خانواده مرکبات
 • گندم کامل (سبوس دار) یا غلات کامل
 • اکثر ماهی ها مخصوصا سالمون وحشی، روغن ماهی (cod)، و روغن ماهی کوچک (haddock)
 • شیر و محصولات لبنی غنی شده با ویتامین D
 • شکلات تلخ
 • سیر
 • موز
 • کلم بروکلی
 • زرد چوبه
 • مار چوبه
 • جینسینگ
 • اکثر گیاهان برگ دار مخصوصا اسفناج و کلم کالی
 • دانه ها و آجیل های تخمیر شده

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. داروهایی که برخی مواقع برای درمان تعداد کم اسپرم ها تجویز می شوند عبارتند از:

 • کلومیفن سیترات دهانی (سروفن)
 • سروفن دهانی
 • فولی تروپین آلفا یا گونال اف یا تزریقات زیرجلدی
 • آنتی بیوتیک ها در صورتی که عفونت های مجاری تناسلی یا ادراری وجود داشته باشد.
 • گونادوتروپین کوریونی انسان (HCG) (با نام های تجاری کوراگون یا پرگنیل)
 • لتروزول یا آناستروزول
 • آندروژن های بیرونی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۶ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود دوساله ازدواج کردم پارسال برج 2 عمل واریکوسل انجام دادم زیر نظر پزشک کلیه و مجاری ادرار دارو هایی ک برای من تجویز کردن تا الان مصرف کردم ولی متاسفانه تاثیری نداشت الان یک سال از عمل من گذشته .دکتر من رو ناامید کردن.داروهایی که مصرف کردم:ای زاویت 400روزی یک عدد،زینگ پلاس سی و بی روزی یکی،امگا3روزی یکی و ال کارنتین 1000 روزی دو عدد.آیا با دارو درمان میشود؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام، لطفا در مرکز رویان آزمایش بدید
 • تصویر کاربر رسول دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خانم بنده چهار بار آی وی اف در رویان و ابن سینا انجام دادن‌ دور اول و دوم با من کاری نداشتن.از دوره دوم به بعد از من آزمایش گرفتن اس دی اف آ بالا بود. ی بار با جراحی اسپرم گرفتن و دفعه چهارم با قرص خوب شدم و هر با ۳ جنین گرند ای خوب تشکیل میشد. ولی متاسفانه در بدن زن نمی ماند.حالا مطب خصوصی میگه تحرک اسپرم پایینه.و اون رو هم نتونست خوب کنه و کماکان بلا تکلیف هستیم.لطفا راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام، خانم تحت نظر متخصص زنان باشند
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من خانم هستم سابقه دو بار مرده زایی در هفته نهم و دوازدهم دارم که تمام بررسی های لازم و حتی آزمایش ژنتیک از نمونه جنین گرفتیم هیچ مشکلی نبوده ولی در آزمایش اسپرموگرام همسرم دکتر گفت کیفیت اسپرمش پایینه از تیرماه سال گذشته تحت نظر دکتر قرص تاموکسیفن ده استفاده کرده و در اسپرموگرام های بعدی کیفیت و کمیت اسپرم ایشان به میزان بالایی افزایش پیدا کرده البته این اواخر از بهمن ماه به این طرف جسته و گریخته استفاده کرد، من بعد از عیددر فروردین ماه بدون برنامه ریزی قبلی و بسیار اتفاقی متوجه شدم برای بار سوم باردار هستم ولی متاسفانه بارداری پوچ بود ، و لازم به ذکر است که پزشک متخصص در معاینه همسرم گفتند که ایشان یک واریکوسل خفیف در بیضه چپ دارن ، با این تفاسیر آقای دکتر خواهش میکنم لطفاً لطفاً لطفاً راهنمایی بفرمایید همسرم چه داروی تقویتی یا اقدام درمانی خاصی باید انجام بدهند ، خواهش میکنم راهنمایی کنید ، ضمنا ایشان 35سال سن دارند و ما بچه هم نداریم . باتشکر فراوان امیری پرستار خط مقدم کرونا در بیمارستان فارابی کرمانشاه . قبلا از محبت شما بسیار سپاس گذارم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 3 روز پیش)
   سلام همسر تون باید معاینه و سونوگرافی شوند
 • تصویر کاربر رعنا شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیرهمسرم درچار واریکوسل گرید 3 شده دکتر گفتن نمیخواد عمل انجام بدن فقط فریز اسپرم انجام بدید و عمل iui یا ivf برای بارداری اقدام کنید . الان من عکس هاس سونو و آزمایش رو براتون میفرستم راهنماییمون کنید ممنونم میشم خود همسرم دوس داره عمل کنه و از روش طبیعی باردار بشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 3 روز پیش)
   سلام عکس نیومده
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام ۳۰سالم هسته بیضه نزول نکرده داشتم هر دو بیضه عمل کردم وجای کیسه بیضه قرار دادن دوعدد آزمایش هست آیا من باردار نمیشم متشکرم
  1. تصویر کاربر محسن شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   لطفا
  2. تصویر کاربر محسن شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   ۳۰سالم هسته عمل بیضه نزول نکرده داشتنچم هر و سرجاش آمد آیا با بارداری تاثیر داره
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 3 روز پیش)
   سلام جهت انجام TESE به بیمارستان طالقانی مراجعه کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر برادر سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر من متأسفانه از سن بلوغ تا الان که ۲۵ سالمه مبتلا به خود ارضایی هستم و هفته ای ۱ تا ۳ بار برام اتفاق میفته البته الان سعی کردم کمترش کنم بطوری که توی ۷ ماه گذشته ۱۲ بار خودارضای یا جنب شدم. ولی در کل کمرم شل شده طول آلت تناسلی م به ۱۵ تا ۱۷ سانت رسیده در بهترین حالت. الان میخوام ازدواج کنم ولی همه بهم میگن هیچ کاری نمیتونی بکنی یعنی منظورشون ناتوانی جنسی هست. بنظر شما چیکار کنم؟ من فکر نکنم مشکل ناتوانی داشتم فقط همون زود انزالی دارم.
  داروی سمناکس بنظرتون خوبه بگیرم؟ تورو خدا دکتر نجاتم بدین خیلی تحت فشار هستم از طرف همه. باید کاری کنم این وضعیت خیلی برام سنگینه و از نظر روحی واقعاً فشار رومه. هر کاری هر دارویی هر آزمایشی بگید من حاضرم انجام بدم فقط خوب بشم.
  مرسی دکتر خدا عوضت بده تو این شبا هر چی از خدا میخوای بهتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام، حتما به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام 18سال پیش ضایعه نخاعی شدم دو سال پیش ازدواج کردم برای بچه دار شدن اقدام کردیم متاسفانه مشکل از من بود دکتر جهاد دانشگاهی و pdf پیشنهاد کرد میخوام بدانم با تقویت اسپرم میتوانم بچه دار شوم و چه دارویی پیشنهاد میکنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام، تحت نظر همون پزشک باشید ، androferti خوب هست
 • تصویر کاربر s.hatami سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  آقای دکتر من در سن 26 سالگی عمل واریکوسل چپ انجام دادم ( میگفتن حجم و سرعت اسپرم کم شده )

  و در 27 سالگی ازدواج کردم و سال اول بصورت کاملا طبیعی خدا به ما یک دختر داد

  الان 31 سال دارم جدیدا جایی که عمل کردم تیر میکشه و بصورت خفیف میزنه به بیضه سمت چپم و وقتی دراز بکشم دردم کم میشه
  (شرایط کاریم تو هوای گرم و بیشتر سرپاهستم)
  با مصرف قرص دیکلوفناک 100 دردم خیلی کم میشه


  امسال میخواستیم اقدام به بارداری کنیم بنظر شما نیاز هست قبلش ازمایش اسپرم بدم؟!
  یا اینکه دارویی خاصی برای تقویت و سرعت اسپرم مصرف کنم؟!


  ممنون از پاسخگویی شما دکترگرانقدر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام، به پزشک معالج مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  یک فرزند نه ساله دارم 39سالمه برای بچه دوم دچار مشکل شدم ازمایش دادم تعداد اسپرمم کم است واریکوسل ندارم وپزشک مراجعه کردم 6عدد امپول اچ سی جی زدم و سلن پلاس مصرف کردم ولی نتیجه نداد نمیدونم باید چکار کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام، Androfertiروزانه خوب هست
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  بنده قبلاً اعتیاد داشتم پارک کردم ج
  4سال هیچ مخدری مصرف نکردم بعد به متادون الوده شدم هفت سالی هست بعضی وقتها زیاد مصرف می‌کرد ولی اکثر مواقع کم درحد2عددقرص20وحالا اسپرم ضعیفی دارم وشکل کیفیت درستی هم نداردشش سالی هست که بچه می‌خواهیم ولی نمیشودایا برای خوردن این قرص هست که اسپرم اینطور شده توروخدا کمک کنید همسرم ازاین موضوع خبر ندارد واگرخبردارشود مراترک می‌کند آیا باجلسهNAمیتوانم ترک کنم.توروخدا جوابم را بدهید محبت زیادی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام، ترک داروهای مخدر به شما بسیار کمک می کند
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر