بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

چگونه تعداد اسپرم را به طور طبیعی افزایش دهیم؟

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

تعداد اسپرم ها در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش است اما روش های غیر داروئی می توانند کمک کننده باشند. راه های طبیعی افزایش تعداد اسپرم ها شامل موارد زیر می شوند :

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است.

یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سیگار کشیدن به صورت مداوم تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد.

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

همچنانکه محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

 

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. داروهایی که برخی مواقع برای درمان تعداد کم اسپرم ها تجویز می شوند عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آرابو یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آزمايش اسپرم بنده رو تفسير ميكنيد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 3 روز پیش)
   شکل و حرکت اسپرم ها مختل است. آزمایش را در یک مرکز نعتبر تکرار کنید و سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شود
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده آزمایش آنالیز اسپرم رو بنا به درخواست دکتر همسرم دو بار انجام دادم که بار اول تعداد اسپرم 1.36 و بار دوم که بعد از سه روز انجام دادم 1.04 بود که گفتن تعداد اسپرم کمه و بنده به دکتر اورولوژی مردان مراجعه مردم و ایشان دو نوع قرص به من دادند و گفتند بعد یک ماه دوباره آزمایش را تکرار کنم و برم پیششون.دکتر زنان بار اول با دیدن آزمایش اسپرم عمل ivf رو پیشنهاد داد.ایا راهی برای افزایش تعداد اسپرم هست . و اینکه ما در خانواده نه سابقه داریم و نه ضربه ای بهم وارد شده و همچنین دکتر معاینه کرد و گفت اندازه بیضه خانم خوبه.ازمایش رو براتون میفرستم.ممنون لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 3 روز پیش)
   سلام یک سال برای بارداری تلاش کنید. اگر نشد iui انجام دهید
 • تصویر کاربر خاوری شنبه ۵ مهر ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  درود جناب دکتر
  47 سال سن ازخانم اول سه تابچه دارم کوچکترین 17 سالشه شش ساله مجددا ازدواج کرده ام بچه دار نمیشم خانمم 27سالشه رفتیم دکتر ابتدا چندسال قبل گفتن اسپرم کمی ضعیفه اخیرا آزمایش دادم حرکت اسپرم ومورفولوژی صفر شده دستم به دامنت آن زندگی ام درحال نابودی است البته دیر انزال هستم و بیست وپنج سال است مرتب تریاک یا شیره تریاک مصرف میکنم بعضی وقت ها خوراکی بعضی اوقات کشیدنی لطفا نسخه برام تجویز کنید با ارو مشکلم حل بشه... البته موقع انزال بخاطر سرکوفت های همسرم خیلی استرس دارم اما جایی دیگه به راحتی وطبیعی انزال میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ مهر ۹۹( 5 روز پیش)
   سلام عکس آزمایش اسپرم خودتون رو برای من بفرستید. مجدد یک بار دیگه آزمایش اسپرم انجام شه. سونوگرافی بیضه ها از جهت واریکوسل نیز انجام شود
  2. تصویر کاربر خاوری جمعه ۴ مهر ۹۹( 5 روز پیش)
   این یکی از آزمایش هاست البته دو روز قبلش همه ای موارد صفر شده بود لطفا راهنمایی کنید از منطقه ای دور افتاده ومحروم تماس میگیرم
  3. تصویر کاربر خاوری جمعه ۴ مهر ۹۹( 5 روز پیش)
   درود جناب دکتر

   دو روز قبل از این آزمایش آزمایش قبلی ام به جای این اعداد صفر صفر بود
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مهر ۹۹( 4 روز پیش)
   سونوگرافی بیضه ها از جهت واریکوسل انجام شود. احتمالا نیاز به روش های کمک باروری داشته باشید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رسول پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام براتون پیام دادم فرمودین عکس بفرستم ارسال کردم منتظر جوابتون هستم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 6 روز پیش)
   سلام شما واریکوسل دارین که روی ازمایش اسپرمتون هم اثر گذاشته. یک سال جهت بارداری تلاش کنید اگر موفق نشدید جهت انجام عمل واریکوسل مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رسول پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام یک سال و خورده ای اقدام به بارداری کردیم نشد از طرف خانومم مشکلی نیست من دکتر رفتم و یه سری آزمایش دادم آزمایش اسپرم دادم و یکی از بیضه هام واریکوسل داشت دکتر اورولوژی رفتم گفتن واریکوسل خیلی کمی دارم و کمی سرعت اسپرم دارم چند سری قرص دادن طی ۴ ماه استفاده کردم ولی هیچ نتیجه ای نگرفتم چیکار کنم ..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   عکس سونوگرافی و آزمایش اسپرم خود را برای من بفرستید
  2. تصویر کاربر رسول چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام فرموده بودین براتون عکس فرستادم
  3. تصویر کاربر رسول چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام براتون عکسها رو ارسال کردم .
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 6 روز پیش)
   سلام در سونوگرافی شما واریکوسل وجود دارد
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 6 روز پیش)
   با توجه به ازمایش اسپرمتون بهتر است عمل شوید
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 6 روز پیش)
   میتونین حضوری تشریف بیارین ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر نورزهی پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده 8ماه هست که ازدواج کردم و اراده فرزند دار شدن را از اول داشتم متاسفانه جواب نداده .آزمایش اسپرم گرفتم متاسفانه 4میلیون اسپرم بیشتر نبود و حرکت بسیار ضعیف بود .سونو از بیضه گرفتم هیچ نوع مشکل و آسیبی نداشتن نورمال بودند .میشه راه درمانی را ارائه بدید.
  در زندگیم هیچ نوع داروی پزشکی و قرص مصرف نکردم وزن 65کیلو وتمام بدن سالم هست سن 25ساله
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام آزمایش اسپرمتون رو بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر نورزهی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   این عکس آزمایش اسپرم هست
  3. تصویر کاربر نورزهی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   .
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 6 روز پیش)
   سلام ، قدم اول اینکه ازمایش اسپرم خود را در یک مرکز معتبر تکرار کنید. اگر مجدد به همین صورت بود نیاز به روش های کنک باروری مثل iui و ivf جهت بارداری هست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر هادي دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  جينسسنگ خوب و با كيفيت از كجا تهيه كنيم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   قرص های اون رو داروخانه ها دارن
 • تصویر کاربر ساحل یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.همسر بنده دوبار سقط داشتن در ۶ هفتگی و اواسط ۹ هفتگی.ازمایش اسپرم من در طول ۹ ماه فرق زیاد کرده و موروفولوژی از ۴ به ۱ رسیده.ایا این موضوع میتونه دخیل بر سقط باشه؟درمانی داره؟
  لازم به ذکره همسر من با یکبار اقدام باردار میشن.و الان نیز باردار هستن ۴ هفته ولی میترسن باز به دلیل موروفولوژی بد سقط بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام آزمایش اسپرم ، خطا زیاد داره. اگر باز هم سقط شد شما سوتوگرافی بیضه ها انجام دهید و همسرتون هم کامل توسط متخصص زنان بررسی شوند
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،من به مدت دوسال هستش ازدواج کردم که تصمیم گرفتم بچه دار بشم اقدام کردم خانمم هم باردار شد اما بعد دوماه سقط شدن با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش اسپرم و سنوگرافی بیضه گفتن که هم سرعت اسپرم کم هستش و هم تعداد اسپرم و گفتن که واریکوسل خفیف داری که باید عمل کنی نظر شما چی هستش آیا بادارو رفع خواهد شد با خیر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام عکس سونوگرافی و ازمایش اسپرم رو بفرستید
  2. تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   با سلام اسناد را ارسال کردم.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سرعت و شکل اسپرم ها در ازمایش اصلا معلوم نیست ، مجدد ازمایش بدین
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر عصرجدید پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب.بنده آقا و ۳۴ ساله هستم.۵ سال پیش بطور طبیعی و سریع همسرم باردار شدند اما در ماه هشتم بارداری بعلت لخته شدن خون همسرم سقط کردند.از آن ماجرا به بعد اقدام کرده ایم برای بارداری اما موفق نشدیم.چند بار آزمایش اسپرم داده ام ولی نتیجه ان طبق نظر دکتر اسپرم ها کم حجم کم تحرک و بدشکل هستند.حتی در درمانگاه ابن سینا بیوپسی داشتم ولی نتیجه منفی بود.با توجه به اینکه قبلا بارداری داشته ایم دلیل این تغییر بزرگ در اسپرم چیست و.آیا درمانی وجود دارد صاحب فرزند شویم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   و همچنین آزمایش اسپرم تکرار شود
  3. تصویر کاربر عصرجدید چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام سونو انجام دادم ولی واریکوسل منفی بود-آزمایش اسپرم هم 4 بار مهر 98 آذر 98 بهمن 98 و تیر 99 داده ام همه همشکل
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   در معاینه هم باید واریکوسل بررسی شود
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   اگه همه چی نرمال باشه و به طور طبیعی لاردار نشین ، IUI انجام میشه
  6. تصویر کاربر عصرجدید پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   ابن سینا مورفرگرافی انجام دادم اسپرم هست ولی ضعیفه و بدشکل هستش.گفتم به درد ای وی اف نمی خوره..دکتر یک سری ویتامین دادن گفتن مدتی مصرف کنم احتمال ۵ درصد شاید درست بشه.آقای دکتر ۵ ساله پیش بطور طبیعی و خیلی سریع همسرم باردار شدند.توی این مدت چ اتفاقی ممکنه بیفته ک این بلا سر من بیاد در حالی ک سالم زندگی میکنم.
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   اگر IUI موفق نباشه میشه IVF انجام داد. به کلینیک های ناباروری مراجعه کنید
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر