بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

عکس اسپرم ضعیف

عکس اسپرم ضعیف

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

درمان خانگی افزایش تعداد اسپرم

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

ورزش و خواب کافی

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است. یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ترک الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

خوردن مواد غذایی آنتی اکسیدان دار

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

تقویت اسپرم

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

همچنان که محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

قویترین داروی گیاهی برای اسپرم ضعیف

برخی از داروها و دم نوش های گیاهی برای تقویت اسپرم ضعیف مناسب هستن که عبارتند از:

چای سبز برای تقویت اسپرم

چای سبز یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است و حاوی پلی فنول است که فعالیت های آنتی اکسیدانی آن می تواند باعث بهبود پارامترهای اسپرم و باروری آن شود.

مصرف گیاه شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

مصرف روی برای افزایش اسپرم

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و صدف یافت می شود. دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان افزایش تعداد اسپرم و تقویت آن ها می باشد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

افزایش سرعت اسپرم

سرعت اسپرم های سالم با پیشروی آن ها به سمت جلو با سرعت حداقل 25 میکرو متر در ثانیه تعیین می شود. در صورتی که تحرک اسپرم های یک مرد اندک باشد به بیماری آستنو اسپرمی یا آستنوزو اسپرمی ابتلا دارد. مشکلات تحرک یا سرعت اسپرم ها در چندین دسته جای گرفته و شامل موارد زیر می شوند:

آیا ارتباط سرعت اسپرم و جنسیت نوزاد حقیقت دارد؟

مدت ها این باور وجود داشت که اسپرم های دارای کروموزوم Y یا پسر سریع تر از اسپرم های دارای کروموزوم X یا دختر حرکت می کنند. مطالعات امروزه نادرست بودن این موضوع را اثبات کرده و هیچ تفاوت قابل توجهی در تحرک یا سرعت این دو نوع اسپرم نیافته اند.

درمان کم بودن سرعت اسپرم

برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به افزایش تحرک اسپرم در مایع منی مردان کمک کند از جمله:

مصرف برخی مکمل ها می تواند تحرک اسپرم را بهبود بخشد. برای مثال، یک مطالعه دریافت هنگامی که مردان به مدت حداقل 100 روز متوالی به صورت روزانه 200 میکرو گرم مکمل سلنیوم و 400 واحد ویتامین E مصرف کردند، تحرک اسپرم های آن ها 52 درصد بیشتر شد. 

مردان باید قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کرده و در هنگام خرید آن ها مراقب باشند. از آنجایی که مکمل ها تحت نظارت مراجع نیستند باید آن ها را فقط از فروشنده های معتبر خریداری کرد. 

در صورتی که علت مشکل تحرک اسپرم ها یک مشکل پزشکی همچون افت سطح هورمون ها یا واریکوسل باشد، مصرف دارو هایی همچون هورمون تحریک کننده فولیکولی یا هورمون گونادوتروپین کوریونی می تواند مفید باشد. در برخی موارد، پزشک می تواند جراحی را پیشنهاد دهد.

راه های مناسب برای افزایش سرعت اسپرم

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

غذاهای مفید برای افزایش تعداد اسپرم

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. قرص درمان اسپرم ضعیف عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امین شنبه ۲۶ تیر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام.من ۳۱ سالمه .برای بچه دارشدن اقدام کردم و الان حدود یک سال که موفق نمیشم .به پزشک مراجعه کردم معاینه کرد گفت ازنظرواریکوسل معاینت خوبه .ازمایش اسپرم دادم ضعیف بود درحد۳وازمایش هورمونی هم دادم کمی بالا بود برای من قرص ویتامین Eتجویزکرد گفت تا ۳ ماه مصرف کن بعد سه ماه ازمایش دادم باز هم ضعیف بود میخواستم راهنمایی کنید چه کار باید بکنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ تیر ۰( 5 روز پیش)
   توصیه ذکر شده کامل بوده و اجرا کنید
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر، من 20 سالمه جواب آزمایش سونو گرافی من در هر دو اپیدم یکعد کیست درسمت راست 4/5 وچپ6 ملیمتر میباشد واینکه
  درسمت چپ اسپرماتیک دیلاته بود با مانورالساوا قطر آنها نزدیک 3 ملیمتر بوده واریکاسول گرید 1 چپ
  دکتر آیا این مشکل من در آینده سبب ناباروری میشود؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   دکتر جواب سونوگرافی عکسش اینه
   من شهرستان هستم حتما باید معاینه شوم؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   به اورولوژی مراجعه کنید و نوبت عمل بگیرید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Ho3en دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  آقای دکتر میل جنسی ام نرمال رو به خیلی بالاست ولی احساس میکنم ماده شفاف میزانش بیشتر از غلظت میباشد هنوز هم موفق به باروری نشده ام البته به چندین سال قبل بر میگرده که بدلیل عمل روده و سوند اومده عفونت شدید میدم با این حال سونوگرافی اعلام کرد واریس نداری ولی خودم بعضی مواقع احساس دردهای خفیف در بیضه دارم امیدوارم بتونم بدون عمل جراحی مشکل قابل حل باشه منتظر نظر کارشناسان مشتاقانه هستم ممنون امیدوارم حمل بر پر حرفی من نشه باز هم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   آزمایش semen analysis انجام بدید و جوابشو بیارید مطب
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  لطفا ازمایشو برسی کنید در صورت نیاز دارو تجویز کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   عکس ارسال نشده مجدد بفرستید
  2. تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   ازمایش
  3. تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   تفسیر ازمایش
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   طبیعی هست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر شاهین یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  باسلام ودرود وعرض ادب .بنده ۳۸ سال دارم مدت یکسال ونیم هست اقدام کردم برای بچه دارشدن ولی هنوز موفق نشده ام با داشتن سه فرزند .برای این امر به پزشک مراجعه کردم که بعد از آزمایشات وسنوگرافی ها دکترها گفتن که فقط کمبود اسپرم وضعف اسپرم داری وبا تجویز داروهایی از قبیل اسپروژن و دیگر داروهای تقویتی گفتن که باید مصرف کنی ولی با دو دوره مصرف داروها باز هم اتفاق مهمی نیفتاد راه حلی که من زودتر بتوانم صاحب فرزند بشم چیست؟باتشکر🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   آزمایش اسپرم و سونوگرافی هایی که انجام دادید رو بفرستید
 • تصویر کاربر میثم سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید جناب دکتر من یکسالو چهار ماه پیش عمل سمت چپ واریکوسل انجام دادم بعد عمل دکترم جهت بارداری قرص فرتیل اید پنتوکسی فیلین ۴۰۰ امگا۳ ویتامین ای ویتامین سی، تاموکسیفن ۲۰و الکارنیتین تجویز کرد بعد از گذشت سه ماه مصرف این قرصا نتیجه ای نگرفتیم و دوباره سونو کالرداپر انجام دادم ک متوجه شدم واریکوسلم عود کرده حالا میخام بدونم آیا نیاز ب عمل مجدد دارم آزمایش اسپرم و خونم بهمراه سونوگرافی رو براتون ارسال کردم ممنون میشم جوابمو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   آزمایش اسپرم انجام بدید و نتیجه رو بفرستید
  2. تصویر کاربر میثم یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   سلام آقای دکتر پیرو سوال قبلم ک براتون ارسال کردم فرمودید آزمایش اسپرم بدم عکسا رو براتون ارسال کردم سونوگرافی کالرداپرم براتون فرستادم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   آزمایش هورمونیتون مختل هست به متخصص غدد مراجعه کنید
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   برای آزمایش اسپرم مختلتون هم به مدت ۳ ماه قرص تقویتی wellman یک عدد روزانه مصرف کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ج پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  اینکه من ۱۰ میشه ک اسپرمم قطع شده و هیچ منی از آلتم خارج نمیشه و اینکه از همون سال هم دیابت نوع ۱ دارم و این موضوع اذیتم میکنه لطفا اگه داروی خاصی باید مصرف کنم بهم اطلاع بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   آزمایش ادرار انجام بدید و با جوابش به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر زارعی جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتربنده ۲۸سالمه چهارسال هست اقدام به بارداری کردیم ولی موفق نشدیم واریکوسل سمت چپ داشتم گرید۳عمل کردم دوبارهم ای یوای کردیم نشدجواب ازمایشم مورفولوژی ۱وتعداد۶میلیون وحرکتش هم کم هست بایدچه دارویی بخورم که واریکوسلم خوب بشه تا تعدادوحرکت وشکل ان خوب بشه ایا باطبیعی یاای یوای میشه یابایدای وی اف کنیم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   اگر به iui جواب نداده راهش ivf هست
 • تصویر کاربر حلما پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام اسپرم شوهرم ۸ هست حرکت ۰ چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   سونوگرافی از جهت واریکوسل
 • تصویر کاربر سینا سه شنبه ۸ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام من 23سال دارم تازه تازه اذواج کردم تو اولین رابطه اب منی خیلی کمی داشتم می خواستم بدونم کاهش اسپرم مشکل دارد یانه
  و راه های افزایش ان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   مشکلی نیست
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

هیدرونفروز، یک بیماری است که بار کلیوی را افزایش داده و می تواند به آن آسیب برساند….
قرص سیپروفکت جهت درمان عفونت های باکتریایی برای بیماران تجویز می شود. این دارو برای درمان عفونت…
ادرار می تواند ویژگی هایی همچون بوی بد، تند یا شیرین داشته باشد. رایج ترین عوامل بوی…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

کلیه

+54 مطلب

مثانه

+54 مطلب

بیضه

+54 مطلب

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر