بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

شمار اسپرم ها یا تعداد کل اسپرم ها، به تعداد کل اسپرم های حاضر در یک نمونه ی منی گفته می شود. تعداد اسپرم یکی از چندین ویژگی است که در طول آزمایش معمول منی بررسی می شود و یک عامل مهم برای باروری به حساب می آید. برای افزایش تعداد اسپرم چه باید کرد؟

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

افزایش اسپرم با طب سنتی

✅ نشان داده شده است که ورزش کردن و خواب مناسب تعداد اسپرم ها را افزایش می دهند.

✅ اولین خط پیشنهادی درمان، امتحان کردن راه های غیر داروئی است.

✅ سیگار کشیدن از دیرباز به عنوان کاهش دهنده ی سلامتی، کاهش تولید اسپرم ها و کیفیت آنها شناخته شده است.

✅ مردانی که تعداد اسپرمشان بسیار کم است، ممکن است برایشان دارو تجویز شود.

راه های افزایش تعداد اسپرم به طور طبیعی

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

تعداد اسپرم ها در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش است اما روش های غیر داروئی می توانند کمک کننده باشند. راه های طبیعی افزایش تعداد اسپرم ها شامل موارد زیر می شوند :

1- ورزش کنید و خواب مناسب داشته باشید.

تقویت اسپرم ضعیف با خواب

هرچندکه، دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که انجام دادن یک برنامه ی ورزش ایروبیک 16 هفته ای که حداقل 50 دقیقه ورزش متعادل 3 بار در هفته انجام می شود و در هر بار قلب به 50 تا 65 درصد حداکثر فعالیت خود می رسد، حجم و غلظت اسپرم را در 45 مرد بی تحرک و چاق می تواند افزایش دهد.

2- استرس را کاهش دهید.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است.

یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

3- سیگار را ترک کنید.

سیگار کشیدن به صورت مداوم تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد.

4- از مصرف بیش از حد الکل و دارو ها اجتناب کنید.

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

5- از برخی تجویزات دارویی اجتناب کنید.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند.

داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند شامل موارد زیر هستند :

درمان واریکوسل با دارو

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

6- مکمل غذائی شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

7- ویتامین D و کلسیم به اندازه ی کافی مصرف کنید.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

8-  اشو واگاندا

تقویت اسپرم سازی

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

9- مواد غذائی غنی از آنتی اکسیدان را بیشتر مصرف کنید.

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند :

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

10- مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

11- مصرف چربی های ناسالم را کاهش دهید.

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

12- از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

آلودگی هوا

همچنانکه محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

13- از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

14- فولات و روی به مقدار کافی مصرف کنید.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

غذاهائی برای افزایش تعداد اسپرم ها

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد.

خوراکی های افزایش دهنده اسپرم

مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند :

✅ گردو

✅ میوه های خانواده مرکبات

✅ گندم کامل (سبوس دار) یا غلات کامل

✅ اکثر ماهی ها مخصوصا سالمون وحشی، روغن ماهی (cod)، و روغن ماهی کوچک (haddock)

✅ شیر و محصولات لبنی غنی شده با ویتامین D

✅  شکلات تلخ

✅ سیر

✅ موز

✅ کلم بروکلی

✅ جنسینگ

✅ زرد چوبه

✅ مارچوبه

✅ اکثر گیاهان برگ دار مخصوصا اسفناج و کلم کالی

✅ دانه ها و آجیل های تخمیر شده

داروهائی برای افزایش تعداد اسپرم ها

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. داروهایی که برخی مواقع برای درمان تعداد کم اسپرم ها تجویز می شوند عبارتند از :

# کلومیفن سیترات دهانی (سروفن)

# سروفن دهانی

# فولی تروپین آلفا یا گونال اف یا تزریقات زیرجلدی

# آنتی بیوتیک ها در صورتی که عفونت های مجاری تناسلی یا ادراری وجود داشته باشد.

# گونادوتروپین کوریونی انسان (HCG) (با نام های تجاری کوراگون یا پرگنیل)

# لتروزول یا آناستروزول

# آندروژن های بیرونی

لازم به ذکر است که تمامی این داروها حتما می بایست با تجویز پزشک مصرف شود؛ چرا که مصرف خودسرانه این داروها می تواند عواقب جبران ناپدیری را به همراه داشته باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟
4.6 (92.5%) 8 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم
 • تصویر کاربر س شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۲۳:۵۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  آیا کسی که مبتلا به واریکوسل شده، دردو سوزش هم در بیضه ها احساس می کند؟!

  علت وجود درد و سوزش بیضه ها و همچنین درد در پهلوها چی میتونه باشه؟

  ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر محمدحسین چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۸:۴۴( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب خدمت شما...37سال سن دارم سال 92عمل واریکوسل انجام دادم وبعدازیک سال وضعیت اسپرمم نرمال شدولی بارداری صورت نگرفت الان مدت یکسال است که دوباره وضعیت اسپرمم بدشدخواستم ببینم مشکل چیه سونوگرافی انجام دادم گفت عودواریکوسل ندارید

  درضمن مشکل زودانزالی هم دارم شایدکمترازیک دقیقه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۵۵( 1 هفته پیش)
   درمان زود انزالی بیشتر تمرین رفتار درمانی تاخیر است
 • تصویر کاربر محمدحسین چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۸:۴۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب خدمت شما...37سال سن دارم سال 92عمل واریکوسل انجام دادم وبعدازیک سال وضعیت اسپرمم نرمال شدولی بارداری صورت نگرفت الان مدت یکسال است که دوباره وضعیت اسپرمم بدشدخواستم ببینم مشکل چیه سونوگرافی انجام دادم گفت عودواریکوسل ندارید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۵۳( 1 هفته پیش)
   از نظر من عود نيست
 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ۱۹:۰۱( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام، وقت بخیر
  من دارای واریکوسل گرید 3 در بیضه سمت چپ هستم و نتایج سونوگرافی و ازمایش اسپرم رو در پیوست براتون ارسال می کنم. میخاستم نظر شما رو بدونم با توجه به اینکه 29 ساله و مجرد هستم نیاز به عمل جراحی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۰( 2 هفته پیش)
   بیایید معاینه02122642744
 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ۰۷:۴۰( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر...
  ببخشید من پنج روز پیش عمل واریکوسل اگبه روش میکروسکوپ انجام دادم و حالا بیضه من کمی بعد کرده...و گاهی کوچک میشود...علت چیست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۵۳( 2 هفته پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربر بهروز چهارشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۱:۵۵( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من یه سوال داشتم بنده واریکوسل شدید دارم بیضه سمت چپ آزمایش دادم و گفتن که آزمایش خوب هستش و مشکلی نداره ولی واریکوسل شدید دارم و بیضه سمت چپ کمی کوچک شده آیا عمل کردن ضروری هستش من مجردم
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۱۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۳۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر عزیز
  من سال 90 جراحی واریکوسل دو طرف انجام دادم سمت چپ گرید3 و سمت راست گرید 2 .
  الان بعد از سه سال ازدواج بچه دار نمیشم آزمایش اسپرم انجام دادم حرکتشون خوب نیست رفتم سونو انجام دادم دوباره واریکوسل دارم سمت چپ گرید 3 و سمت راست گرید 2 خواستم راهنمایی کنید که دوباره به جراحی نیاز دارم در ضمن میخوام بیام تهران از نزدیک شما رو ببینم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۱۰( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ ۲۳:۰۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سوال قبل : با سلام . من واریکوسل چپ داشتم عمل کردم (البته راست هم بود که خفیف بود و عمل نکردم) علایم بهتر شد . بعد رفتم از حجامت و سه مرحله زالو درمانی برای درمان قطعی راست و چپ استفاده کردم. الان احساس میکنم واریکوسل راست بزرگتر شده و میل جنسی خیلی خیلی کم شده. مثلا قبلا حالت عادی که نشسته بودم میل جنسی داشتم (البته قبلا مبتلا به استمنا (روزی دو سه بار) بودم شاید دلیل میل جنسی زیاد این بوده .شاید قبلا مشکل داشتم . نمیدونم) ولی مشکل نعوظ ندارم. لطفا راهنمایی بفرمایید. هنوز به دکتر مربوطه نشون ندادم (این میل جنسی کم از زمان گذاشتن زالو روی بیضه شروع شده )

  جدید : همانطور که خواسته بودین سونوگرافی بیضه و آزمایش اسپرم و آزمایش هورمون جهت تشخیص علت میل جنسی کم پیوست شده است.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۰۹( 3 هفته پیش)
  2. تصویر کاربر مصطفی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۲۳:۲۳( 3 هفته پیش)
   همین؟ الان من مشکل روحی روانی به هیچ عنوان ندارم، الان که میل جنسی پایینه چیکار باید بکنم برگرده به قبل. اگه دارویی چیزی هست بفرمایید. نزدیک متاهل شدنم هست.مشکل چطوری برطرف میشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۲۳( 2 هفته پیش)
   دكتر غدد برويد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۳۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  آقای دکتر من ۳ سال پیش عمل جراحی واریکوسل بیضه چپ کردم( گرید۳ شدید) قبل جراحی بیضه راستم اندازش کوچیک شده بود . دکترم گفت یکم کوچیک شده ولی اندازش نرماله . تا اینکه پارسال اومده بودم خدمت شما . چون دکترم گفته بود دوباره عود کرده . شما گفتین طبیعیه و عود نکرده . من فقط میخوام بدونم امکان داره بیضه راست یا چپم بازم کوچیک شه؟ کلا انگار بیضه ها ضعیف شدن . درسته الان اندازه بیضه راستم نرماله ولی قبلا بزرگتر بود . واسه همین ذهنم رو درگیر کرده . جسارتا عکسای بیضه رو فرستادم واستون . ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۰۶( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر آرمین جمعه ۲ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۵۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض احترام
  نتایج آزمایشات و سونوگرافی ارسال می گردد.
  من و همسرم 36 ساله هستیم. با توجه به اینکه آزمایشات خانم مشکلی نداشته و ۷ ماه اقدام بارداری بی نتیجه بوده، آیا صد در صد عمل واریکوسل ضروری است؟
  در سونوگرافی بیضه چپ واریکوسل گرید ۳ و راست گرید ۱ نشان می دهد، آیا عمل برای دو طرف لازم است؟
  کدام پزشک در شیراز و کدام بیمارستان را پیشنهاد می دهید؟
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۳۷( 4 هفته پیش)
   با سلام و عرض احترام
   من منتظر پاسخ هستم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۴۳( 3 هفته پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۲:۲۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من واریکوسل دارم
  پوست بیضه هم شل شده بیضه سمت چپم احساس میکنم کوچیکتر شده.
  درد و ورم نداره.
  باید چیکار کنم؟؟؟
  موقع جنوب شدن داخل اسپرم هام تیکه های ژله ای دیده میشه.
  میخوام بدونم عقیم شدم یا ن؟؟؟
  اصلا نمیتونم دکتر برم هم ترس دارم هم روم نمیشه
  لطفا کمک کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۳۹( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سینا پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۱۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  من 21 سال دارم و 3 سال پیش سمت چپ گرید3 عمل کردم که الان عود کرده و بیضه راستم هم کمی درگیر شده است و یک موضوع خیلی من را ازار می دهد. این که ایا این واریکوسل میتواند باعث تحلیل رفتن و کوچک شدن بیضه من و یا اختلالات هورمونی و یا بی میلی جنسی شود؟ . در این صورت چه راهی برای تشخیص این موضوع وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۳۵( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر کامیار دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ۲۳:۵۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام دکتر بنده طبق مراجعاتی که شهرستان به پزشک داشتم گفتن که واریکوسل دارم اما با توجه به اینکه مقداری خجالتی هستم نتونستم ازمایش اسپرمو انجام بدم و اونجا بمن گفتن که بدون ازمایش نمیشه عمل کرد ایا واقعا همینطور هست وازمایش در نحوه انجام عمل تاثیری داره؟ضمنا طبق سونوگرافی نوشته شده که نواحی اکوفری توبولار متعدد به قطر4تا55mm مشهود است این به معنای واریکوسل شدید هست اصلا؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۵۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر جابر یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۲۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  سال 95 قسمت بالای مثانم و بیضه چپم کمی درد گرفت.رفتم دکتر دکتر معاینه کرد و گفت واریکوسل نداری و این مدل بیضعه طبیعی هست.
  از اون وقت همین چند وقت پیش به همون صورت بوده ولی اخیرا بیضعه چپم هم خیلی کوچیک تر شده نصبت سمت راست و هم پایین و غقب تر رفته و کلی هم رگ جمع شده بالاش
  هیچ دردی ندارم و تمام کارهامو میتونم مثل سابق انجام بدم
  ولی اکثر اوقات بیضه ها حالت جمع شده دارن
  عکس رو آپلود میکنم براتون لطفا جوابمو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۵۲( 1 ماه پیش)
   از نظر من مشكلي نيست
 • تصویر کاربر پرستو شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۳۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خاستگاری دارم که که دو سال و نیم ازم کوچکتره و 26 سالشه و وواریکوسل و تالاسمی مینور داره.
  جواب ازمایشش رو پیوست فرستادم. به نظرتون برای بچه دار شدنش مشکلی هست؟
  میگ با طب سنتی درمان میکنه و بعد ارزدواج اگر بچه دار نشد عمل میکنه .
  این اختلاف سنی برای زمان لازم برای بچه دار شدن مشکلی پیش نمیاره؟
  1. تصویر کاربر پرستو شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۲۹( 1 ماه پیش)
   سلام
  2. تصویر کاربر پرستو شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۳۳( 1 ماه پیش)
   دکتر بیزحمت مدارکو نگاه میکنید
  3. تصویر کاربر پرستو شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۳۴( 1 ماه پیش)
   براتون ایمیل کردم اینجا نمیدونم چرا بارگذاری نمیشه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۲۱( 1 ماه پیش)
   ازمايش خوب وقابل قبول است منعي براي از واج نيست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ