بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

افزایش تعداد اسپرم

درمان خانگی افزایش تعداد اسپرم

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

ورزش و خواب کافی

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است. یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ترک الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

خوردن مواد غذایی آنتی اکسیدان دار

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

تقویت اسپرم

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

همچنان که محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

قویترین داروی گیاهی برای اسپرم ضعیف

برخی از داروها و دم نوش های گیاهی برای تقویت اسپرم ضعیف مناسب هستن که عبارتند از:

چای سبز برای تقویت اسپرم

چای سبز یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است و حاوی پلی فنول است که فعالیت های آنتی اکسیدانی آن می تواند باعث بهبود پارامترهای اسپرم و باروری آن شود.

مصرف گیاه شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

مصرف روی برای افزایش اسپرم

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و صدف یافت می شود. دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان افزایش تعداد اسپرم و تقویت آن ها می باشد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

افزایش سرعت اسپرم

سرعت اسپرم های سالم با پیشروی آن ها به سمت جلو با سرعت حداقل 25 میکرو متر در ثانیه تعیین می شود. در صورتی که تحرک اسپرم های یک مرد اندک باشد به بیماری آستنو اسپرمی یا آستنوزو اسپرمی ابتلا دارد. مشکلات تحرک یا سرعت اسپرم ها در چندین دسته جای گرفته و شامل موارد زیر می شوند:

آیا ارتباط سرعت اسپرم و جنسیت نوزاد حقیقت دارد؟

مدت ها این باور وجود داشت که اسپرم های دارای کروموزوم Y یا پسر سریع تر از اسپرم های دارای کروموزوم X یا دختر حرکت می کنند. مطالعات امروزه نادرست بودن این موضوع را اثبات کرده و هیچ تفاوت قابل توجهی در تحرک یا سرعت این دو نوع اسپرم نیافته اند.

درمان کم بودن سرعت اسپرم

برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به افزایش تحرک اسپرم در مایع منی مردان کمک کند از جمله:

مصرف برخی مکمل ها می تواند تحرک اسپرم را بهبود بخشد. برای مثال، یک مطالعه دریافت هنگامی که مردان به مدت حداقل 100 روز متوالی به صورت روزانه 200 میکرو گرم مکمل سلنیوم و 400 واحد ویتامین E مصرف کردند، تحرک اسپرم های آن ها 52 درصد بیشتر شد. 

مردان باید قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کرده و در هنگام خرید آن ها مراقب باشند. از آنجایی که مکمل ها تحت نظارت مراجع نیستند باید آن ها را فقط از فروشنده های معتبر خریداری کرد. 

در صورتی که علت مشکل تحرک اسپرم ها یک مشکل پزشکی همچون افت سطح هورمون ها یا واریکوسل باشد، مصرف دارو هایی همچون هورمون تحریک کننده فولیکولی یا هورمون گونادوتروپین کوریونی می تواند مفید باشد. در برخی موارد، پزشک می تواند جراحی را پیشنهاد دهد.

راه های مناسب برای افزایش سرعت اسپرم

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

غذاهای مفید برای افزایش تعداد اسپرم

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. قرص درمان اسپرم ضعیف عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام. من ۶ ساله ازدواج کردم. الان یک ساله اقدام به بارداری کردیم ولی نشده. ۶ ماه پیش عمل واریکوسل دو طرفه انجام دادم. ولی تعداد اسپرمها ۶ میلیونه. لطفا راهنمایی کنید چه کار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   اگر تا یک سال بچه دار نشدید از روش های کمک باروری استفاده شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  3. تصویر کاربر سعید سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   ایا شانسی برای موفقیت در عمل ivf وجود دارد؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   بله
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر زند سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سدام و خسته نباشید من ۴ ماه پیش عمل واریکوسل انجام دادم با توجه ب اینکه برای بچه اقدام کردیم و نشد بعد از آزمایش و معاینه و سونو تشخیص واریکوسل گرید ۲ و عمل دادن و بعد عمل هم ال کارنیتین کلوموفین برام تجویز شد بعد از گذشت ۴ ماه از عمل نتیجه آزمایش بدتر شده ک خدمتتون ارسال میشه بنظر شما برای iui اقدام کنم یا ب گفته دکترم چن ماه باز صبر کنم با توجه ب اینکه سن خودم ۳۸ و همسرم ۳۴ سال هست و چ داروهای مصرف بشه ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   برای iui اقدام کنید
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر جان
  بنده الت خودم زیاد طول ندارد و کلفتیش هم کم هست
  چه کنم مجرد هستم می خوام ازواج کنم سنم ۲۳سالم هست هیج بیماری ندارم فقط کم خونم تو ازامایش ازواج
  لطفا به بنده کمک کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   طول الت بین ۹ تا ۱۵ سانت طبیعیه
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام من ۴۵ سالمه یک فرزند دارم چند ساله برای بچه دوم اقدام کردم ولی خبری نیست جواب ازمایش رو براتون فرستادم به نظر می رسد اسپرم حرکتش ضعیفه ،لطفا راهنمایی کنید چطوری حرکت بهبود میابه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   سونوگرافی از جهت واریکوسل
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سیدرضا پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده آزمایش اسپرم دادم و نتیجه پائین بودن تعداد اسپرم بود و ۷۰درصد اسپرم مرده کلاس D
  داشتم
  تعداد ۱۰میلیون بوده
  برای بچه داری باید چه کاری انجام بدم تا تقویت بشم
  واریکوسل گرید 1 هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   اگر تا یک سال بچه دار نشدبن واریکوسل عمل شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من برج 5 عمل واریکوسل داشتم بعد از اون هم برای بارداری اقدام کردم منتهی نتیجه نداده،دوبار هم آی یو آی انجام دادیم باز هم نتیجه نگرفتیم یه سری قرص ویتامین هم داشتم مصرف کردم تموم شد الان با این شرایط برای با بارداری بآید چکار کنم؟
  این هم جواب آزمایش که فروردین گرفته شده
  Volume 3.5
  Appearance Normal
  Liquefaction Normal
  Viscosity Normal
  PH 7.8
  Rapid 80-
  Slow 10-
  No progressive 10
  A.S.C.C 19
  Motility 24
  Morprologue 18
  F.S.C 1.8
  M.S.C 4.5
  Sperm motiling Index 59
  All Sperm 66.5
  All Motile Sperm 15.75
  All Functional Sperm 6.30
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   اگر ۶ نوبت iui نتیجه نداده ، ivf انجام شود
  2. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   ببخشید می خواستم ببینم جواب آزمایشم خوب هست یا نه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   قابل قبوله
  4. تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   میشه دارویی تجویز کنید یا مواد غذایی که تاثیر بیشتریک در حرکت اسپرم و کیفیت اون داشته باشه
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر رادوین سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام.سه ساله اقدام ب بارداری کردیم ولی نشده همسرم سالم بود.واریکوسل ندارم ولی آزمایشات من تعداد و تحرک کم بودن یک دوره کلوموفین و ال کارنتین و اسید فولیک و زینک مصرف کردم و اسپرم هام از ۷ میلیون ب ۱۱ میلیون رسید بعدش یک دورم دارو گیاهی مصرف کردم و ب ۱۴ میلیون رسید ولی موفولوژی پایین اومد آزمایش جدیدم ب ۱۱ میلیون افت کرده است با موفولوژی ۱ .برای افزایش تعداد و تحرکات و مورفولوژی چه دارویی مصرف کنم که بهتر و زودتر نتیجه بگیرم ؟؟؟
  سوال دومم این هست که در آزمایش اول من میزان wbc و rbc و hp cells و اسپرماتوژنیک نرمال بود ولی در آزمایش بعدی که سه روز بعد انجام دادم اسپرماتوژنیک 3_2 و wbc 1_2 شده بود و در آزمایش آخر باز هم wbc و اسپرماتوژنیک و ep cells به 2_1 رسیده اند و ابنرمال هستند.(عکس فرستادم)
  ایا من عفونت دارم ؟ضمنا در کودکی بیماری اوریون گرفتم.
  اگر عفونت دارم برای درمان چه دارویی بخورم؟
  برای افزایش تعداد و تحرکات و موفولوژی چه تجویز میکنید؟
  ممنون از وقتی که گذاشتید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   عفونت ندارید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اکبر پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای ۶ ساله ناباروری دارم تعداد وسرعت اسپرم پایان است یبار ای یو ای کردم نتیجه نداد بعد بصورت طبیعی باردار شدم هفته ۶ بچه افتاد الان با اینکه دارو مصرف میکنم بازم ضعیف شدم میگن باید ای وی اف انجام بدم بنظر شما چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   Iui تکرار شود
 • تصویر کاربر جلیلیان چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من برج 6عمل واریکوسل انجام دادم که گرید سه بود و حالا بعد 7 ماه رفتم سنوگرافی گفت گرید 1به2شده و هنگامی که مثانه ام پره قسمت سمت چپ بیضه ام ورم میکنه و وقتی که خالی میشه مثانه ام، خیلی سریع ورم بیضه ام میخابه به نظر شما عود کرده یا در حال بهبوده؟؟؟؟
  چون میخام واسه استخدامی شرکت کنم خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   سونوگرافی بعد عمل قابل اعتماد نیست ، معاینه ی ارولوژیست مهمه
 • تصویر کاربر مهرداد دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام.واریکوسل داشتم عمل کردم..ازمایش اسپرم دادم تعداد بندهای کنه حرکتشان پایین..چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   عکس گزارش ازمایش اسپرم را بفرستید
  2. تصویر کاربر مهرداد یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
  3. تصویر کاربر مهرداد یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
  4. تصویر کاربر مهرداد دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 4 هفته پیش)
   m
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 4 هفته پیش)
   شکل اسپرم ها مختل است.
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 4 هفته پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر