بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند. به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

عکس اسپرم ضعیف

عکس اسپرم ضعیف

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

درمان خانگی افزایش تعداد اسپرم

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

بیشتر بدانید…

باد فتق چیست؟

ورزش و خواب کافی

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است. یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ترک الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

خوردن مواد غذایی آنتی اکسیدان دار

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

تقویت اسپرم

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

همچنان که محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است.

مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

قویترین داروی گیاهی برای اسپرم ضعیف

برخی از داروها و دم نوش های گیاهی برای تقویت اسپرم ضعیف مناسب هستن که عبارتند از:

چای سبز برای تقویت اسپرم

چای سبز یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است و حاوی پلی فنول است که فعالیت های آنتی اکسیدانی آن می تواند باعث بهبود پارامترهای اسپرم و باروری آن شود.

مصرف گیاه شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

مصرف روی برای افزایش اسپرم

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و صدف یافت می شود. دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان افزایش تعداد اسپرم و تقویت آن ها می باشد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

افزایش سرعت اسپرم

سرعت اسپرم های سالم با پیشروی آن ها به سمت جلو با سرعت حداقل 25 میکرو متر در ثانیه تعیین می شود. در صورتی که تحرک اسپرم های یک مرد اندک باشد به بیماری آستنو اسپرمی یا آستنوزو اسپرمی ابتلا دارد. مشکلات تحرک یا سرعت اسپرم ها در چندین دسته جای گرفته و شامل موارد زیر می شوند:

آیا ارتباط سرعت اسپرم و جنسیت نوزاد حقیقت دارد؟

مدت ها این باور وجود داشت که اسپرم های دارای کروموزوم Y یا پسر سریع تر از اسپرم های دارای کروموزوم X یا دختر حرکت می کنند. مطالعات امروزه نادرست بودن این موضوع را اثبات کرده و هیچ تفاوت قابل توجهی در تحرک یا سرعت این دو نوع اسپرم نیافته اند.

درمان کم بودن سرعت اسپرم

برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به افزایش تحرک اسپرم در مایع منی مردان کمک کند از جمله:

مصرف برخی مکمل ها می تواند تحرک اسپرم را بهبود بخشد. برای مثال، یک مطالعه دریافت هنگامی که مردان به مدت حداقل 100 روز متوالی به صورت روزانه 200 میکرو گرم مکمل سلنیوم و 400 واحد ویتامین E مصرف کردند، تحرک اسپرم های آن ها 52 درصد بیشتر شد. 

مردان باید قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کرده و در هنگام خرید آن ها مراقب باشند. از آنجایی که مکمل ها تحت نظارت مراجع نیستند باید آن ها را فقط از فروشنده های معتبر خریداری کرد. 

در صورتی که علت مشکل تحرک اسپرم ها یک مشکل پزشکی همچون افت سطح هورمون ها یا واریکوسل باشد، مصرف دارو هایی همچون هورمون تحریک کننده فولیکولی یا هورمون گونادوتروپین کوریونی می تواند مفید باشد. در برخی موارد، پزشک می تواند جراحی را پیشنهاد دهد.

راه های مناسب برای افزایش سرعت اسپرم

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. قرص درمان اسپرم ضعیف عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (234 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صالح سه شنبه ۹ خرداد ۲( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت شما، من واریکوسل داشتم دوبار عمل کردم و الان برای بچه دار شدن مجدد اقدام کردم و آزمایش دادم که ضعیف بودم و ویتامین Eو ویتامین C مصرف کردم دوباره آزمایش دادم ضعیفتر از ماه قبل شده،و زود انزالی شدید هم دارم. سونو گرافی پروستات هم انجام دادم چون بعد از رفع حاجت چند قطره تو لباسم می‌ریزه. لطفاً راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ خرداد ۲( 2 روز پیش)
   سلام با توجه به سن سریعتر از روش های کمک باروری کمک بگیرید . عمل مجدد کمکی نمیکنه .
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  ببخشید سوالم اینه ک آیا خود ارضایی به مدت 8سال اونم به شکل حاد وشدید به طوری که گاهی فرد حتی تا 3.4بار ا آن را پشت سر هم انجام داده و برای ارضا کردن خودش از انقباض عضلات ناحیه بیضه و باسن خودش کمک می‌گرفت موجب ایجاد و یا در صورت وجود موجب تشدید شدن واریکوسل میشه ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 1 هفته پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر
  خاستم اگه براتون امکان داره این جواب آزمایش اسپرم برام نگاه کنید و بهم بگید با این نتیجه میشه طبيعي باردار شد؟سال ۹۶ عمل واریکوسل کردن این آزمایش هم تازگی انجام دادن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)
   سلام عکس ازمایش را بفرستید ببینم چیزی اپلود نشده
 • تصویر کاربر Hossen سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر .ازمایش اسپرم فرستادم بهتون لطف کنین بهم بگید موردی داره یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)
   سلام چند سالتون هست ؟ متاهل یا مجرد ؟ اندکی در شکل اسپرم اشکال دارد ولی بارز نیست
  2. تصویر کاربر Hossen دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)
   سلام ۳۲.متاهل هستم .این ازمایشم مرکز ivfانجام دادم . الان نزدیک دوسال ازدواج کردم .نا گفته نماند که خانمم هم مشکل تنبلی تخم دان پلی کیستیک رو داره .فقط میخواستم از لحاظ اسپرم خودم مطمین بشم .ممنونم مکمل خاصی نباید مصرف کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)
   سلام میشه از بلومکس یا اسپریژن استفاده کنید
  4. تصویر کاربر Hossen سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)
   روری یک عدد بعد از نهار خوبه ؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)
   مصرف اسپریژن روزی دو بار است ولی با توجه به عدم اختلال واضح یکبار کفایت میکنه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Ka یکشنبه ۲۸ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام عرض ادب بنده 33سال سن دارم 3ساله ازدواج کردم دوساله قصد بچه دار شدن داریم اما نمیده رفتم دکتر قرص اسپیروژن واسم تجویز کرد و آزمایش تعداد اسپرم 15میلیون بود انجام دادم که نتیجه شو فرستادم خدمتتان بار دوم رفتم شد 12.7میلیون تعداد اسپرم حالا قرص افلوساکسین و سلن پلاس یوروویتال برام تجویز کرد نظر شما چیه لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ اسفند ۱( 2 ماه پیش)
   سلام قطعا باید عمل واریکوسل شوید
 • تصویر کاربر محمدرضا دوشنبه ۲۲ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر جان خسته نباشید
  بنده 26 سالمه و مجرد هستم با مشکل واریکوسل در بیضه ی چپ که چند ساله دارم به دکتر مراجعه کردم و ایشون با معاینه ی فیزیکی گفتن واریکوسل داری ولی چون مجردی و درد هم نداری و سایز بیضه هات هم نرماله فعلا نیاز به عمل نداری و در آینده هم میتونی بچه دار بشی. نظر شما در این مورد چیه آیا نیاز هستش به دکتر دیگه ای مراجعه کنم یانه
  چون واقعیتش تو اینترنت نوشته واریکوسل اگه عمل نشه تو بلند مدت میتونه دردسرساز بشه خیلی ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ اسفند ۱( 2 ماه پیش)
   سلام یک ازمایش انالیز اسپرم بدهید مشخص میشه قدم بعدی
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ۴۲ سالمه برج ۲ امسال عمل انجام دادم سری اول دکتر قرص برام تجویز کردم ازصفر به هفت دهم رسید باردوم برام سوزن تجویز کردبعد از دو ماه به یک ونه دهم رسید حالا دکتر پیشنهاد کاشت بهم داده .نظر شما چیه .تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   سلام عکس ازمایش منی را بفرستید همسرتون چند سالشه ؟ با توجه به سن بهترین کار کمک باروری ها و کاشت هست
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۸ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام عمل واریکوسل انجام دادم بعد از چند مرتبه آزمایش هنوز ضعیف هستم راه حلی وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   سلام چند سالتونه ؟ اگر طولانی مدت گذشته حتما سراغ ivf جهت بچه دار شدن برید
 • تصویر کاربر باب شنبه ۱۵ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان بنده ۳۳ سالمه و همسرم ۳۱ سالشونه دو بار اقدام به بارداری کردیم نشد سونو گرفتم وریکسل ضعیف داشتم و اسپرمو گرافی انجام دادم ک نتیجش خدمتتون ارسال کردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   سلام در شکل و حرکت اسپرم مشکل دارید باید یکبار هم معاینه شوید از نظر واریکوسل و اگر تایید شد عمل شوید
  2. تصویر کاربر باب شنبه ۱۵ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   سلام مجدد سونو از بیظه دارم لطفا بررسی بفرمایید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   بررسی شد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۲ دی ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  خاطر کار سنگین و نوازندگی ساز بادی سال ۹۲ واریکوسل آوردم عمل شدم بعدش دوباره اجبار کاری باز نوازندگی .. دوباره واریکوسل آوردم سه چهار سال بعدش خوب بود ولی الان دوساله که بیضه هام درد دارم بخصوص چپ بعد انگار مجاریم گرفته گرفتس .. سوزش ندارما ولی درد چرا هنگام جنب یا بعد ادارار .. انگار موقع ادارور انزال معلومه تنگ داخل مجاری بخصوص نعوظ باشه .. یعنی الان واقعیت بخوام وارد رابطه شم نمیتونم چون راحت نیستم .. مشکلم اینه یعنی شده سد ازدواجم .. ج رو میفرستم .. به دکترم میگم عمل کن هم بیضه هم مجاری ولی قبول نمیکنه .. انتی وشل کننده نوشته .. آخه بعد یک ماه فوقش یکم قرص آروم میکنه .. هم آش کاسه .. وجدانا دکتر جان آقای کرمی چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ دی ۱( 4 ماه پیش)
   سلام واریکوسل تا زمانی که موجب ناباروری شود عمل احتیاج ندارد . حالا که عمل کرده اید یک ازمایش مایع منی بدهید ببینیم اوضاع باروری چطوره بفرستید ببینم عمل مجدد واریکوسل سودی ندارد و اوضاع را بدتر میکند
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر