متاستاز سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات بر غده ی پروستات که مسئول ایجاد مایع  منی است، تأثیر می گذارد. پروستات در زیر مثانه قرار دارد. در این مقاله به بررسی سرطان پروستات بدخیم و روش های درمانی آن میپردازیم.

مردان با افزایش سن، در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار میگیرند. با توجه به آمار موسسه ملی سرطان، حدود 20 درصد از مردان، سرطان پروستات را در طول عمر خود تجربه خواهند کرد.

پزشکان، بسیاری از سرطانهای پروستات را، در مراحل اولیه بیماری تشخیص می دهند، اما سرطان پروستات می تواند پیشرفت کند. زمانی به آن پیشرفته یا بدخیم می گوییم که به قسمت های دیگر بدن گسترش یافته باشد. ( متاستاز )

چگونه سرطان پروستات رخ می دهد؟

سرطان پروستات هنگامی رخ می دهد که سلول های پروستات جهش پیدا کرده و شروع به رشد غیرطبیعی کنند. آن ها با سرعت کنترل نشده تقسیم می شوند. در برخی موارد، سلول ها می توانند به سایر قسمت های بدن گسترش یابند. سلول های سرطانی می توانند از طریق بافت، خون یا سیستم لنفاوی گسترش پیدا کنند.

پس از اینکه یک پزشک سرطان پروستات را تشخیص داد، آزمایش هایی درخواست می دهد تا ببیند آیا سرطان به سایر نقاط بدن گسترش یافته است یا اینکه سرطان چه میزان از بدن را تحت تاثیر قرار داده است. پزشکان سرطان پروستات را از مرحله ی یک تا چهار طبقه بندی می کنند. مرحله ی چهار پیشرفته ترین شکل سرطان و موضوع این مقاله است.

 

 

سرطان پروستات مرحله ی چهار، سرطان پروستات بدخیم است که به گره های لنفاوی لگن گسترش یافته یا حالب ها را مسدود کرده است. حالب ها  لوله هایی هستند که کلیه ها را به مثانه وصل می کنند.

پزشک هر سلول سرطانی بدن را آزمایش میکند تا تعیین کند که آیا سلول های اضافی از پروستات به آن ناحیه گسترش پیدا کرده اند یا خیر. حتی اگر سرطان در استخوان تشخیص داده شود.

انواع سرطان پروستات بدخیم

دو نوع سرطان پروستات مرحله ی چهار وجود دارد:

مرحله ی چهار D1

در این نوع، سرطان پروستات به لگن، گره های لنفاوی یا ارگان های اطراف گسترش یافته است. با این حال، سرطان هنوز به مناطق دورتر گسترش نیافته است.

مرحله ی چهار D2

در این نوع، سرطان به اندام های دورتر مانند ستون فقرات، لگن، دنده ها و دیگر استخوان ها گسترش یافته است. متاسفانه درمان این مرحله از سرطان پروستات بسیار سخت است، اما قابل درمان است.

عوامل خطر

با توجه به آمار بنیاد سرطان پروستات، یکی از شاخص ترین عوامل سرطان پروستات سن است. حدود 65% از سرطان های پروستات، در مردان بالای 65 سال تشخیص داده می شوند.

دیگر عوامل خطر برای سرطان پروستات عبارتند از:

سابقه ی خانوادگی

مردان دارای پدر یا برادر مبتلا به سرطان پروستات، دو برابر سایر افراد، در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

نژاد

مردان آفریقایی _آمریکایی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد.

محققان همچنین در حال بررسی ارتباط بین رژیم غذایی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند. رژیم های کم سبزیجات و یا با کلسیم بالا، با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات تهاجمی ارتباط دارند.

چگونه سرطان پروستات گسترش می یابد؟

سلول های سرطانی می توانند به سایر قسمت های بدن گسترش یابند. اگر این اتفاق رخ دهد، پزشکان می گویند: سرطان متاستاز داده است.

مناطقی از بدن که امکان گسترش سرطان پروستات در آنها وجود دارد، عبارتند از:

✔ استخوان

✔ مغز

✔ کبد

✔ ریه

✔ گره های لنفاوی، معمولا در اطراف لگن

علائم سرطان پروستات

از آنجا که پروستات بسیار نزدیک به محل خروج ادرار از بدن است، بسیاری از علائم سرطان پروستات بر روند ادراری تأثیر می گذارند. نمونه هایی از این علائم عبارتند از:

✅ درد کمر یا لگن

خون در ادرار یا مایع منی

✅ سوزش یا درد بعد از ادرار کردن

✅ اشکال در تخلیه ی کامل مثانه

✅ اشکال در شروع جریان ادراری

✅ فوریت در ادرار کردن به صورت ناگهانی

✅ جریان ضعیف ادرار

درمان سرطان پروستات بدخیم

درمان سرطان پیشرفته پروستات اغلب بر کاهش یا توقف گسترش سلول های سرطانی تمرکز می کند. معمولا با گذشت زمان مرد مبتلا به سرطان پروستات بدخیم ، تحت درمان هایی مانند برداشت پروستات، اشعه درمانی یا شیمی درمانی برای کشتن سلول های سرطانی قرار می گیرد. اگر این درمانها، پیشرفت سرطان پروستات را متوقف نکنند، ممکن است از روش های دیگر استفاده شود.

پزشکان در دانشگاه مکزیک معتقد هستند، که درمان هورمونی درمان استاندارد برای سرطان متاستاتیک پروستات است. با این وجود، درمان های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است پزشک از آنها استفاده کند.

درمان های هورمونی

با متوقف کردن هورمون هایی که می توانند به رشد سرطان کمک کنند، درمان های هورمونی اغلب می توانند، جلوی گسترش سرطان پروستات را بگیرند. این درمان به همراه شیمی درمانی، پس از عمل جراحی خارج کردن بیضه ها، برای کاهش تولید هورمون به پروستات ممکن است، تجویز شود.

درمان دارویی پروستات

بعضی از داروهای هورمونی که پزشک برای سرطان پروستات بدخیم تجویز می کند، عبارتند از:

1- آبیراترون: این دارو اغلب با پردنیزون تجویز می شود. نشان داده شده است که این دارو پیشرفت درد را کاهش داده و باعث افزایش کیفیت زندگی می شود.

2- اِنزالوتامید: این دارو می تواند خطر ابتلا به سرطان را بدون عوارض ناخواسته ی شیمی درمانی، از جمله تهوع و ریزش مو، کاهش دهد.

سایر گزینه های درمان

علاوه بر درمان های هورمونی، پزشک ممکن است درمان های دیگری را برای کاهش متاستاز سرطان پروستات تجویز کند. از جمله این درمانها:

شیمی درمانی

شیمی درمانی شامل مصرف داروهایی است که به سرعت سلول های در حال تقسیم را می کشند. نمونه هایی از داروهای شیمی درمانی که برای درمان سرطان پیشرفته پروستات مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

☑ میتوکسانترون

☑ دوستاکسل

☑ پاکلیتاکسل

☑ استراموستین

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی باعث می شود سلول های سیستم ایمنی بدن بسیار قویتر و موثرتر با سرطان مبارزه کنند. نمونه هایی از درمان های بیولوژیک عبارتند از:

☑ تجویز عوامل تحریک کننده کولونی

☑ اینترفرون

☑ اینترلوکین یا آنتی بادی های مونوکلونال

تشخیص بزرگی پروستات

داروهای مورد استفاده برای درمان متاستاز استخوان

اگر سرطان به استخوان گسترش پیدا کند، پزشکان می توانند چندین دارو تجویز کنند تا شکستگی و درد استخوان ها کاهش یابد. نمونه هایی از داروهایی که برای درمان درد استخوان استفاده می شود، عبارتند از:

☑ دنوسوماب

☑ زوفیگو

☑ زولدرونیک

در حال حاضر محققان در حال آزمایشات بسیاری برای کشف درمان های جدید برای سرطان پروستات، هستند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سپنتا یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من به دلیل cpps پروستاتکتومی کامل از طریق TURP انجام دادم، بعد از سه ماه درست در همان ناحیه سوزش مطابق قبل البته با شدت کمی کمتر دارم. آیا با TURP نمیشود به طور 100 در صد نسج پروستات را خارج کرد؟ و اگر نه آیا شما لاپراسکوپیک پروستاتکتومی انجام می دهید؟ و آیا اگر انجام می دهید احتمال عوارض بی اختیاری و مشکلات جنسی چقدر است؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 9 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سعیدی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  لطفا صریح و شفاف بگید کسی که دچار سرطان پروستات با گلیسون 4+4 هست و متاستاز به استخوان داره اگر شروع کنه به رادیوتراپی و هورمون درمانی و شیمی درمانی چند سال سرطان بهش فرصت میده لطفا جواب صریح و حدودی بدید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)
   گلسون اسکر ۸ پرخطر است وبرای مبارزه با ان باید درمان کامل انجام شود از جمله PSMAدرمانی که بسیار کمک کننده است ولی طول حیات بسته به شدت متاستاز وتوانایی جسمی افراد متفاوت است
 • تصویر کاربر سید چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر به پیوست براتون جواب نمونه برداری و اسکن استخوان رو میفرستم لطفا راهنمایی کنید برای درمان لطفا صراحتا بگید راه درمان هست یا خیلی دیر اقدام کردیم
  1. تصویر کاربر سید پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)
   عکسها
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)
   اگر تهران هستید بیایید حضوری صحبت کنیم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ الی ۵۰۰
  3. تصویر کاربر سید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر برای شنبه آینده وقت دادن بیایم خدمتتون
   امروز جواب mri رو هم گرفتیم خدمتتون ارسال میکنم من خیلی استرس دارم لطفا بفرمایید متاستاز داشته یا نه و میتونیم به درمان کامل امید داشته باشیم
  4. تصویر کاربر سید دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر اینم جواب آزمایشی که دادن
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر نیما یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر 24 ساله هستم بیضه راستم درد میکرد رفتم سونوگرافی طبیعی بود ایا عفونت پروستات میتونه باعث بیضه درد بشه همچنین کمی سوزش ادرار دارم و فشار ادرارم یه ذره کم شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)
   سونو کنید مشخص میشود
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۹ دی ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من چند بار خواستم پروستاتم رو تحریک کنم اما وقتی به غده ایکه حدودا7 سانتی مقعد قرار داره (البته فکر کنم پروستاته) دست میزنم احساس میکنم که پروستات به مثانه فشار میاره و مثانه کمی درد میکنه.
  هیچ حسی هم تو پروستات ندارم.البته بعد از این که انگشتم رو بیرون میارم یه مایع لزجی هم میاد.ایا این نقطه پروستات است؟ اگه هست پس چرا هیچ حسی نداره؟ لطفا راهنمایی کنید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 11 ماه پیش)
   این کار خطرناک است دستکاری نکنید
 • تصویر کاربر جناب چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  پروستات پروستات
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   بهتر است از پروستات mrs انجام دهيد
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  آقای دکتر کرمی،من بیست سال سن دارم و دچار تکرر ادرار و گاهی دوشاخه شدن ادرار و جریان باریک ادرار شدم
  سونوگرافی انجام دادم و بهم گفته شد که سایز پروستات 18 سی سی میباشد و کلیه هام سالمه و سنگ ندارم
  بهم گفتن که التهاب و عفونت مثانه و پروستات دارم
  باتوجه به داروهایی که برایم نوشته شده،در سن من ضرر ندارد خواستم بپرسم که خیالم راحت باشه قبل از مصرف،البته یک نوبت مصرف کردم و قطع کردم که از شما سوال بپرسم و خیالم راحت باشه،در همان دفعه اول ادرارم زرد خیلی پررنگ شد،مشکلی ندارد ؟
  داروهایی که برایم نوشته شده :
  قرص سیپروکینول 500,فنازومکس100,قرص گیاهی پروستاتان
  ممنون میشم راهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   در سن شما مهم ميست
 • تصویر کاربر اتنل سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترخسته نباشید پدرمن ام ارای انجام داد دکترگفت یه لکه سفیدی روی پروستاتش که بدخیم بایدنمونه برداری بشه بعدمشخص میشه که بایددرش بیاریم بعدگفته که 10 روز قبل عمل نباید اسپرین بخوره اقای دکتراگه لطف کنیدراهنمایی کنیدممنون میشم چکارکنیم میخواستم بدونم نیازبه نمونه برداری هست وقتی نشان داده بدخیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   بيد مدارك را ببينم٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
  2. تصویر کاربر اتنل سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   این جواب ام ار ای از پروستات دکتربه ماالان میگه نمونه برداری هم لازمه
  3. تصویر کاربر اتنل سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام اقای دکتر این جواب Mrs پدرهستش
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   بهتر تست نمونه برداری کنید
  5. تصویر کاربر اتنل شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنون از راهنماییتون
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. بنده چندین بار به دلیل یبوست های شدید و خشک بودن مدفوع باعث پارگیه اطراف مقعدم شده.
  در هنگاه دفع مدفوع درد دارم. و به سختی دفع میکنم. اگر زور بزنم برای دفع دوباره خونریزی میکنه.
  چیکار باید بکنم؟
  پمادی چیزی داره بزنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   دكتر گوارش برويد
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  @:
  سلام دکتر
  خواستم بدونم برای سرطان پرستات بدخیم دکتر عمل جراحی رو تجویز کرده !
  آیا عمل جراحی راه حل درسته؟
  آیا هرچه زودتر عمل بشه بهتره یا میشه یکم دیگه صبر کرد؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید