021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علائم و نشانه های سنگ کلیه

توسط دکترحسین کرمی ۲۵/آذر/۱۳۹۶ 2,012 بازدید
علائم و نشانه های سنگ کلیه

درد سنگ کلیه که با عنوان کولیک کلیوی نیز شناخته می شود، یکی از شدید ترین انواع درد است. درد به اندازه ای شدید است که هر ساله بیش از ۱ میلیون نفر به اورژانس مراجعه می کنند. در ادامه با نشانه های سنگ کلیه آشنا می شویم.

سنگ کلیه مجموعه ای جامد از نمک و مواد معدنی است که اغلب از کلسیم یا اسید اوریک تشکیل شده است. سنگ ها در داخل کلیه تشکیل شده و می توانند به سایر بخش های دستگاه ادراری بروند.

سنگ ها اندازه های متفاوتی دارند. بعضی ها به اندازه ی کسری از یک اینچ کوچک هستند. برخی می توانند تا چند اینچ رشد کنند. برخی از سنگ ها می توانند خیلی بزرگ شوند و کل کلیه را در بر گیرند.

سنگ کلیه زمانی شکل می گیرد که مقدار زیادی از مواد معدنی خاص بدن در ادرار تجمع پیدا کند. هنگامی که به خوبی هیدراته نمی شوید، ادرار با سطوح بالاتری از مواد معدنی خاص تغلیظ می شود. با سطوح بالاتر مواد معدنی احتمال تشکیل سنگ کلیه بالاتر است. حدود ۱ نفر از هر ۱۱ نفر در ایالات متحده سنگ کلیه دارند. سنگ کلیه بیشتر در مردان، افراد چاق و افراد دیابتیک رایج است.

سنگ های کلیه کوچک که در کلیه باقی می ماند، اغلب نشانه ای ایجاد نمی کند. ممکن است تا زمانی که سنگ به داخل حفره حالب (لوله ای که از طریق آن ادرار از کلیه به مثانه منتقل می شود) برسد، متوجه چیزی نشوید.

سنگ های کلیه معمولا بسیار دردناک هستند. اکثر سنگ ها بدون درمان خودشان دفع می شوند. با این حال، ممکن است به یک روش برای شکستن یا حذف سنگ هایی که عبور نکرده اند، نیاز داشته باشید.

 نشانه های سنگ کلیه

۱- درد پشت، شکم یا پهلو

از  نشانه های سنگ کلیه وجود درد شدید در پشت،شکم و پهلو است. معمولا درد زمانی شروع می شود که سنگ در حالب تنگ حرکت کند که باعث انسداد و ایجاد فشار در کلیه می شود. فشار، فیبرهای عصبی را فعال می کند که سیگنال های درد را به مغز انتقال می دهند.

درد سنگ کلیه اغلب به طور ناگهانی شروع می شود. همانطور که سنگ حرکت می کند، محل و شدت درد تغییر می کند. درد اغلب موج وار است و با هر انقباض حالب که می خواهد سنگ را دفع کند، بدتر می شود. هر موج ممکن است چند دقیقه طول بکشد، از بین برود و سپس دوباره ایجاد شود.

درد در پهلو و پشت و زیر دنده ها احساس می شود و ممکن است همچنان که سنگ در دستگاه ادراری حرکت می کند، به شکم و کشاله ران انتشار یابد. سنگ های بزرگ می توانند دردناک تر از سنگ های کوچک باشند، اما شدت درد لزوما به اندازه سنگ بستگی ندارد. حتی سنگ کوچک هم می تواند دردناک باشد زیرا حرکت کرده یا باعث انسداد می شود.

تکرر ادراری

۲- درد یا سوزش هنگام ادرار کردن

هنگامی که سنگ به ناحیه اتصال بین مثانه و حالب می رسد، حین ادرار کردن احساس درد خواهید کرد، که یکی دیگر از و نشانه های سنگ کلیه است، که پزشکان  به آن دیزوری می گویند.

درد می تواند تیز و سوزاننده باشد. اگر نمی دانید سنگ کلیه دارید، ممکن است آن را با عفونت دستگاه ادراری اشتباه بگیرید. گاهی اوقات عفونت همراه با سنگ است.

۳- احساس فوریت در دفع

نیاز به رفتن به سرویس بهداشتی سریع تر یا بیشتر از حد معمول نشانه دیگری است که سنگ به بخش پایین دستگاه ادراری منتقل شده است. و ممکن است سریعا به سمت سرویس بهداشتی بدوید و یا دائما در طول روز و شب نیاز به ادرار کردن داشته باشید. فوریت در ادرار کردن نیز می تواند علائم عفونت ادراری را تقلید کند.

۴- خون در ادرار

خون در ادرار یکی از شایعترین و نشانه های سنگ کلیه در افراد مبتلا به سنگ های دستگاه ادراری است. این علامت هماچوری نامیده می شود.خون می تواند قرمز، صورتی یا قهوه ای باشد.

گاهی اوقات سلول های خونی برای دیدن بدون میکروسکوپ خیلی کوچک هستند (هماچوری میکروسکوپی). اما پزشک می تواند برای این علامت آزمایش انجام دهد.

۵- ادرار کدر و یا بدبو

ادرار سالم شفاف است و بوی تندی ندارد. ادرار کدر یا بدبو می تواند علامتی از عفونت کلیه ها یا بخش های دیگر دستگاه ادراری باشد. بر اساس یک مطالعه حدود ۸ درصد از افراد مبتلا به سنگ کلیه حاد، عفونت ادراری داشتند.

کدر بودن نشانه ای از وجود چرک در ادرار یا پیوری است. بوی آن می تواند از باکتری هایی باشد که باعث عفونت دستگاه ادراری می شوند. بو همچنین ممکن است ناشی از ادرار بیش از حد تغلیظ شده باشد.

۶- حجم کم ادرار

سنگ های کلیه بزرگ گاهی در حالب گیر می کنند. این انسداد می تواند جریان ادرار را کند یا متوقف کند. با وجود انسداد ممکن است کمتر از حد معمول ادرار کنید. جریان ادرار که به طور کامل متوقف می شود یک اورژانس پزشکی است.

حالت تهوع

۷- تهوع و استفراغ

یکی دیگر از رایج ترین نشانه های سنگ کلیه بین افراد مبتلا به این بیماری حالت تهوع و استفراغ است.این علائم ناشی از ارتباط عصبی مشترک بین کلیه ها و دستگاه گوارش است. سنگ های کلیه می توانند اعصاب دستگاه گوارش را مهار کنند و باعث ناراحتی معده شوند. تهوع و استفراغ همچنین می تواند پاسخ بدن به درد شدید باشد.

۸- تب و لرز

تب و لرز از نشانه های عفونت کلیه یا بخش دیگری از دستگاه ادراری است که می تواند عارضه جدی برای سنگ کلیه باشد. همچنین می تواند نشانه ای از مشکلات جدی دیگر در کنار سنگ کلیه باشد. هر گونه تب همراه با درد نیازمند توجه فوری پزشکی است. تب هایی که با عفونت اتفاق می افتند، معمولا ۳۸ درجه سانتیگراد یا بیشتر هستند. اغلب لرز همراه با تب می باشد.

زمان مراجعه به پزشک متخصص

سنگ کلیه مجموعه ای جامد از نمک و مواد معدنی است که در کلیه ها ایجاد شده و می تواند به سایر قسمت های سیستم ادراری برود. سنگ ها موجب علائمی مانند درد، مشکل در حین ادرار کردن، ادرار کدر و بد بو، تهوع و استفراغ می شوند.

برخی از سنگ ها خودشان دفع می شوند. برخی دیگر به درمان با امواج صوتی یا جراحی برای شکستن و یا حذف آنها نیاز دارند. اگر دچار نشانه های سنگ کلیه شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

علائم و نشانه های سنگ کلیه
۳ (۶۰%) ۳ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
شورتِ تنگِ اسلیپ به طور دائمی.

با عرض سلام حضور محترم جناب آقای دکتر کرمی
اگر "به طور دائمی" شورتِ تنگِ اسلیپ بپوشم، بجز اینکه "کمیّت" اسپرم‌ها را کاهش می‌دهد، "کیفیت" اسپرم‌ها را هم پایین می‌آورد؟
آیا ممکن است عقیم کند؟

با تشکر.
مشاهده پاسخ دکتر
2
لكه پوستي

سلام اقاي دكتر
بنده بيمار شما هستم ك با چندين بار مراجعه خوشبختانه زگيل تناسلي بنده درمان شده ولي الان روي قسمت جناق سينه يه التهاب روي پوستم هست ، بيزحمت راهنمايي بفرماييد ك همراه با خارش كم هست
مشاهده پاسخ دکتر
3
تست سرطان

سلام .جواب این آزمایش رو تفسیر می کنید ؟؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
مشکل در دستگاه تناسلی

سلام خسته نباشید
من مدتی پیش دچار قطره قطره شدن آمدن ادرار و سوزش بودم رفتم آزمایش ادرار مشکلی نبود سونوگرافی رفتم حجم ادرار باقیمانده‌م زیاد بود 50 سی سی دکتر متخصص بردم التهاب خفیف پروستات تشخیص داد (حجم پروستات 23 سی سی) بعدش به شما پیام دادم شما گفتید تست نوار مثانه بیام بگیرم. من از این تست و سوند اینا به شدت میترسم و نمیتونم تحملش کنم واقعا! بعد از این موضوع من داروهای سیپروفلوکساسین و پروستاتان مصرف کردم ولی بعد یه مدت خصوصا دو روز بعد از اینکه پروستاتان رو شروع کردم یبوست خیلی شدیدی گرفتم که مشکل ادرارم رو تحت تاثیر قرار داد. به دستور پزشک قرص هارو قطع کردم تا 3 هفته هیچ دارویی مصرف نمیکردم ولی یبوست همراهم بود تا اینکه یه هفته پیش یبوستم بهتر شد. تو این مدت مشکل ادرارم بهتر شد و من مشکلی مثل تکرر ادرار قطره قطره اومدن نداشتم فقط کمی از انتهای ادرارم قطره قطره بود و من با ضربه زدن به آلت و بشین پاشو خارج میکردم بعد یه از دستشویی میومدم بیرون در حد 5 6 دقیقه یه سوزش خیلی خفیفی داشتم و با راه رفتن اینا رفع میشد و بعدش مشکل خاصی نداشتم دیگه. الان یه چند روزیه گاهی آلتم تیر خفیف تیر میکشه و بخصوص وقتی بپر بالا میکنم یا میدووم بیشتر میشه این تیر کشیدن و تو این حالت یه مقدار آلتم سفت میشه ولی طولش تغییر نمیکنه منظورم اینه که نعوظ نیست در همون حالت بافتشو وقتی دست میزنم میبینم سفت شده.
من 21 سالمه و از اون ازمایش های نوار مثانه و سوند اینا به شدت میترسم.
ممنون میشم بهم بگید مشکلم چیه.
یکی از دوستانم همین مشکل باقی موندم انتهای ادرار رو داشت بهش گفته شد که فلورنرمالش بهم خورده و با مصرف پروبیوتیک بهتر شد به نظر شما پروبیوتیک مصرف کنم؟
راستی اون حالت تیر کشیدن آلتم اولین بار بلافاصله بعد از ادرار بپر بالا کردم اولین بار اون لحظه اتفاق افتاد و بعدش رفته رفته شدتش کم شد ولی از بین نرفته
در ضمن چند روزی هم هست که سفیکسیم مصرف میکنم چون دکتر گفت یبوستت که رفع شد بخور
اگه میشه راهنمایی کنید مشکلم رو رفع کنم. بدون سوند و نوار مثانه اینا:(
راستی اینم بگم اون موقع که سونوگرافی دادم و حجم ادرار باقیمونده زیاد بود خودم این احساس رو داشتم و الان به نظرم اون رفع شده
اون موقع بعد از ادرار باز هم احساس نیاز به دستشویی داشتم ولی الان رفع شده و خودم اینو میفهمم که بهتر شدم فقط این مشکل تیر کشیدن نگرانم میکنه ممکنه بخاطر ضربه زدن به آلتم باشه چون گفتم که چند قطره آخر میخواستم خارج بشه؟
ممنون ازتون.
مشاهده پاسخ دکتر
5
بزرگ کردن الت

چگونه التم بزرگ کلفتر کنم مشاهده پاسخ دکتر
6
بیماری جنسی

سلام وقت بخیر دختری هستم 27 ساله مجرد با دوست پسرم رابطه جنسی محافظت نشده داشتم دو سال پیش بعد از یک که از رابطه گذشت احساس حالت تهوع داشتم آندوسکپی کردم دکترم گفت مشکلی نداری آزمایش بارداری دادم منفی در اومد بعد از دو ماه شکمم شروع به نبض زدن کرد سونگرافی هم رفتم بازم گفتن هیچی نیست بعد از سه ماه دردهای زیر شکمی داشتم و دارم دباره رفتم سونگرافی گفتن هیچی نیست نه کیسته نه آندرومتریوز خلاصه با این همه علائم میگن هیچی نیست ولی الان حدود وو ماه پیش دی ماه 96 روی آلتم زخم شده داخل لبهای بزرگ اما بعد از یک روز از بین رفته حدود یک ماه پیش بهمن ماه 96 دباره زخم شد ولی خیلی خفیف اندازه سه میلی متر پیش دکتر رفتم البته اون موقعه که رفتم از بین رفته بود این زخم بازم گفتن هیچی نیست الان اسفند 96 داخل دهانم لکه های تیره قرمز رنگ میزنه و از بین میره و تا به امروز که روی زبانم خونریزی داشتم ممکنه بیماری جنسی باشه و تو آزمایش هم مشخص نشه الان هم نزدیک تعطیلات عید هست اگه علایم بدتر شد چه کار کنم خیلی استرس دارم مرسی از راهنماییتون مشاهده پاسخ دکتر
7
ضعف در ربط پتنس و افتادگی آلت

ضعف در رباط آلت و افتادگی به سمت پایین مشاهده پاسخ دکتر
8
مشکل پروستات

سلام خدمت آقای دکتر کرمی
بنده مشکل پروستات دارم و اندازه آن 40 میلی است هشت ماه است که امنیک و پروستاتان و ویتامین ای مصرف میکنم میخواستم بدونم تا کی این درمان باید ادامه داشته باشه بخصوص تا کی من باید امنیک مصرف کنم.
مشاهده پاسخ دکتر
9
زگیل تناسلی

سلام مدتی چند زایده قهوه ای ریز روی التم میبینم نمیدونم چیه ایا زگیل تناسلین .؟ اگه زگیلن تو شهر ارومیه باید کجا برم و چیکار کنم عکسشو براتون میفرستم مشاهده پاسخ دکتر
10
HPV

با عرض سلام و احترام خدمت جناب دکتر.بنده با خانمی قصد ازدواج دارم و ایشان به دلیل اینکه بنده قبلا دوست دختر داشته ام و با تعدادی روسپی نیز رابطه جنسی داشته ام در صحیح بودن این ازدواج به دلیل امکان انتقال اچ پی وی از اینجانب به ایشان تردید دارند.بنده توسط دکتر اورولوژیست معاینه شدم و زیگیل تناسلی نداشتم.و ازمایش هپاتیت و اچ ای وی نیز منفی بود.سوال بنده از حضرتعالی این است که اساسا چه میزان نگرانی ایشان مبنی بر اینکه ازدواج با اینجانب سبب انتقال ویروس اچ پی وی و نهایتا سرطان دهان و رحم در ایشان میشود منطقی است؟ و آیا آزمایشی وجود دارد که ابتلای بنده را به این ویروس مشخص نماید.ضمن اینکه در صورت محضر بودن ابتلای اینجانب به پاپیلومای انسانی ریسک ایجاد سرطان در ایشان در چه حد جدی است.با سپاس بی کران از شما مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 2487 بعدی »