جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

هر آنچه باید در رابطه با سلامت آلت تناسلی بدانید

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ فکر می کنند. اگرچه ابتلا به این بیماری ها بر سلامت آلت تناسلی تاثیر می گذارد، اما عوامل مختلفی می تواند سلامت آلت تناسلی تحت تاثیر قرار دهد. از جمله این موارد می توان به رعایت نکات بهداشتی، تغییرات سبک زندگی و برخی بیماری های زمینه ای اشاره کرد.

منظور از سلامت آلت تناسلی، دفع ادرار بدون مشکل، توانایی نعوظ و یا حفظ آن و باروری می باشد. سلامت آلت تناسلی همچنین شامل پیشگیری از برخی بیماری ها مانند سرطان آلت تناسلی و بیماری های مقاربتی می باشد. در این مقاله، نکاتی که برای حفظ سلامت آلت تناسلی خود باید بدانید، ذکر شده است.

روش های تقویت بیضه مرد

عواملی که می توانند بر سلامت آلت تناسلی تأثیرگذار باشند

هورمون ها

اختلال نعوظ می تواند ناشی از عدم تعادل هورمون ها، برای مثال سطح پایین تستوسترون باشد.

سن

به دنبال بالا رفتن سن، احتمال ابتلا به اختلالات جنسی همچون اختلال نعوظ (ED) افزایش می یابد. بروز این اختلالات می تواند تا حدی به دلیل کاهش سطح تستوسترون در طول زمان باشد.

بیماری ها

مشکلاتی همچون فشار خون بالا، دیابت و برخی بیماری های اعصاب، می توانند منجر به اختلال نعوظ (ED) شوند. برخی اختلالات روانی مانند اضطراب و افسردگی نیز می توانند باعث اختلال نعوظ شده و یا آن را بدتر کنند.

رابطه ی جنسی

اگر می‌خواهید بدون استفاده از کاندوم رابطه جنسی داشته باشید، اطمینان حاصل کنید که شریک جنسی شما آزمایشات لازم برای بررسی ابتلا به بیماری‌ های مقاربتی را به طور منظم انجام می دهد. در غیر این صورت، برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی، هنگام برقراری رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. همچنین، خم شدن ناگهانی آلت تناسلی در حالت نعوظ، می تواند باعث شکستگی آلت تناسلی شود.

داروها

مصرف برخی داروها می تواند احتمال بروز اختلال نعوظ یا سایر اختلالات جنسی را افزایش دهد.

بیشتر بدانید…

کجی آلت

درمان دارویی اختلال نعوظ

رعایت بهداشت

رعایت بهداشت و شستشوی صحیح ناحیه تناسلی، برای تمیز ماندن آن و حفظ سلامتی اهمیت زیادی دارد. عدم رعایت بهداشت، می تواند باعث التهاب، خارش، سوزش و بوی بد ناحیه تناسلی شود. سلامت آلت تناسلی به یک رویکرد همه جانبه نیاز دارد. به عبارت دیگر، مراقبت از تمام جنبه های سلامتی برای حفظ سلامت آلت تناسلی اهمیت دارد. چرا که بسیاری از بیماری ها می تواند بر قدرت باروری و سلامت آلت تناسلی تأثیرگذار باشد. با رعایت نکات زیر به حفظ سلامت آلت تناسلی خود کمک کنید.

بدن خود را هیدراته نگه دارید.

مصرف آب برای حفظ سلامت کلی بدن و همچنین سلامت آلت تناسلی اهمیت دارد. کم آب شدن بدن ممکن است بر احتمال بروز اختلال نعوظ نیز تاثیرگذار باشد. بنابراین، برای تامین آب مورد نیاز بدن خود، روزانه تقریبا دو لیتر آب مصرف کنید.

رژیم غذایی متعادل داشته باشید.

داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، به کاهش احتمال ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی کمک می کند. این بیماری ها می توانند منجر به بروز اختلال نعوظ شوند. محققان دریافتند افرادی که به طور مرتب میوه و سبزیجات مصرف می کنند، شانس کمتری برای ابتلا به اختلال نعوظ دارند. همچنین، مصرف برخی مواد غذایی مانند اسفناج، آووکادو و غذاهای تند، سطح تستوسترون را افزایش داده و قدرت باروری فرد را بهبود می بخشند.

به طور منظم ورزش کنید.

ورزش منظم و فعالیت بدنی، شانس ابتلا به اختلال نعوظ را کاهش می دهد. سعی کنید حداقل چند روز در هفته ورزش کنید. پیاده روی سریع نیز می تواند سلامت آلت تناسلی شما را بهبود دهد.

تاثیر پیاده روی بر اختلال نعوظ

تمرینات مخصوص عضلات کف لگن (کگل) را انجام دهید.

این تمرینات می تواند توانایی ایجاد نعوظ و حفظ آن را بهبود بخشد و همچنین از نشت ادرار باقی مانده در مثانه، بعد از ادرار کردن (که اصطلاحا به آن دریبل زدن گفته می شود) جلوگیری می کند. برای انجام دادن تمرینات کگل، عضلات کف لگن را به مدت 5 ثانیه منقبض کرده و سپس 5 ثانیه رها کنید. این کار را 10 الی 20 مرتبه تکرار کرده و دو یا سه بار در روز انجام دهید.

وزن ایده آل خود را حفظ کنید.

داشتن وزن مناسب می تواند شانس ابتلا به دیابت، کلسترول بالا و بیماری های قلبی را کاهش دهد. ابتلا به این بیماری ها، سلامت آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد.

کنترل استرس را تمرین کنید.

کنترل استرس برای حفظ سلامت کلی بدن و همچنین سلامت آلت تناسلی بسیار اهمیت دارد. استرس و اضطراب می تواند بر عملکرد جنسی و باروری نیز تأثیرگذار باشد. استرس همچنین احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی که می توانند منجر به اختلال نعوظ شوند را، افزایش می دهد. تکنیک های کنترل استرس شامل روش هایی مانند تنفس عمیق، وقت گذراندن با خانواده و دوستان، آرام سازی و مدیتیشن (مراقبه) می باشد.

خواب کافی داشته باشید.

داشتن خواب کافی برای سلامت قلب و عروق (که بر توانایی نعوظ تأثیرگذار است)، مهم است. همچنین، کمبود خواب می تواند منجر به کاهش تستوسترون و از بین رفتن تعادل هورمون ها شود که احتمال ابتلا به اختلال نعوظ را افزایش می دهد.

چرا به صورت خودکار در خواب ارضا می شویم؟

از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید.

مصرف دخانیات و سیگار کشیدن، احتمال ابتلا به اختلال نعوظ را در پی دارد. سیگار کشیدن باعث اختلال در عملکرد قلب شده که به نوبه خود منجر به اختلال نعوظ می شود. مصرف دخانیات همچنین می تواند قدرت باروری فرد را کاهش دهد. نوشیدن بیش از حد الکل نیز می تواند منجر به بروز برخی مشکلات و بیماری ها شود که بر سلامت آلت تناسلی تأثیر می گذارد.

پیشگیری از بیماری های مقاربتی  

روش های مختلفی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی وجود دارد. از جمله:

✔️ واکسن

برای پیشگیری از ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) بهتر است همه افراد در سنین پایین و قبل از قرار گرفتن در معرض ویروس HPV واکسینه شوند.

✔️ آزمایشات منظم

بسیاری از بیماری های مقاربتی علائم قابل توجهی ندارند. به همین دلیل، انجام آزمایشات منظم برای بررسی ابتلا به بیماری های مقاربتی اهمیت زیادی دارد.

✔️ استفاده از کاندوم

استفاده از کاندوم هنگام برقراری هر نوع رابطه جنسی (دهانی، واژینال یا مقعدی) برای پیشگیری از انتقال برخی از بیماری های مقاربتی بسیار مهم است. در صورت عدم استفاده از کاندوم، از مبتلا نبودن شریک جنسی خود به بیماری های مقاربتی اطمینان حاصل کنید.

استفاده از کاندوم

سوالات متداول

در ادامه، برخی از سوالات متداول و نگرانی هایی که در رابطه با سلامت آلت تناسلی وجود دارد، پاسخ داده می شود.

آیا خمیده شدن آلت تناسلی طبیعی است؟

خمیدگی کم آلت تناسلی طبیعی است، اما اگر آلت تناسلی در حالت نعوظ خمیدگی و درد قابل توجهی داشته باشد، ممکن است فرد به بیماری پیرونی مبتلا شده باشد. این بیماری معمولا ناشی از وارد شدن یک ضربه یا آسیب فیزیکی به آلت تناسلی است و می تواند آزار دهنده باشد.

آیا نداشتن رابطه جنسی باعث از دست دادن میل جنسی می شود؟

 بسیاری از افراد بر این باورند که اگر به مدت طولانی رابطه جنسی نداشته باشند، در آینده برای برقراری رابطه جنسی دچار مشکلاتی خواهند شد. اگرچه، داشتن رابطه جنسی می تواند باعث افزایش میل جنسی فرد شود، اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه نداشتن رابطه جنسی می تواند منجر به از دست دادن میل جنسی و آسیب دائمی یا جدی به آلت تناسلی شود، وجود ندارد.

چگونه می توان قدرت باروری را افزایش داد؟

برخی مواد غذایی می توانند توانایی باروری را تقویت کنند. برای مثال، اسفناج حاوی مقدار زیادی منیزیم است که می تواند سطح تستوسترون را افزایش دهد. مصرف گوجه فرنگی و هویج نیز می تواند تعداد و تحرک اسپرم ها را افزایش دهد. علاوه بر این، داشتن یک سبک زندگی سالم نیز به تقویت باروری کمک می کند. همانطور که در بالا ذکر شد، اجتناب از استعمال دخانیات و مصرف الکل، داشتن یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم نیز برای حفظ سلامت آلت تناسلی اهمیت دارند.

اندازه بیضه ها

آیا بوی بد آلت تناسلی طبیعی است؟

بوی نامطبوع آلت تناسلی می تواند ناشی از بیماری های زیر باشد:

 • عفونت ادراری
 • عفونت قارچی
 • بالانیت (التهاب کلاهک آلت تناسلی)
 • سوزاک
 • کلامیدیا

در صورتی که بوی بد آلت تناسلی با شستشوی آن برطرف نشود، باید به پزشک مراجعه کرد.

زخم یا ملتهب شدن آلت تناسلی ناشی از چیست؟

زخم شدن و یا التهاب آلت تناسلی می تواند نشان دهنده بروز برخی مشکلات باشد. از جمله:

از آنجایی که درد و التهاب آلت تناسلی می تواند آزار دهنده باشد، برای تشخیص علت آن باید به پزشک مراجعه کرد.

آیا شکستگی آلت تناسلی ممکن است؟

اگرچه درون آلت تناسلی استخوانی وجود ندارد، اما منظور از شکستگی آلت تناسلی، پاره شدن غلاف اطراف آلت تناسلی، به دلیل خم شدن ناگهانی و یا وارد شدن ضربه محکم به آن می باشد. در این حالت، آلت تناسلی متورم و کبود می‌ شود و ممکن است صدایی شبیه تق ایجاد کند. شکستگی آلت تناسلی یک وضعیت اورژانسی است و به اقدامات پزشکی فوری نیاز دارد.

عکس سرطان تناسلی مردان را بببینید و این بیماری را بشناسید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در حالت ایده آل، باید سالی یک بار برای معاینه آلت تناسلی به پزشک مراجعه کرد. همچنین، در صورت مشاهده موارد زیر باید به پزشک مراجعه شود:

 • بروز کبودی روی آلت تناسلی
 • ترشحات زرد، سبز یا غیر طبیعی آلت تناسلی
 • تورم یا التهاب آلت تناسلی
 • بروز تاول، دانه های قرمز، زگیل، یا زخم روی آلت تناسلی و یا اطراف آن
 • سوزش، درد یا خونریزی هنگام دفع ادرار یا انزال
 • احساس درد هنگام برقراری رابطه جنسی
 • درد در زمان نعوظ
 • مشکل در نعوظ یا حفظ آن

حسین کرمی دکتر زگیل تناسلی در تهران

3.8/5 - (6 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Rey پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام
  حدودا یک هفته پیش رابطه دهانی داشتم
  بعد از دوروز احساس خارش و قرمز شدن تو قسمتی از زبونم داشتم و بعد از چند روز‌ضایعات کوچیکی روی اون قسمت مشاهده کردم و کمی درد داشت و الان ضایعات از بین رفتنو دردی نداره و فقط ی هاله قرمز رنگ از اون ضایعات موندن،ایا میتونه زگیل تناسلی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   باید نمونه برداری بشه
 • تصویر کاربر سیا دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من زیر کلاهک الت تناسلیم رگش ورم کرده وسفت شده بعد از رابطه متوجه شدم .چه دارویی بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   با سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی لطفا عکس های ضایعات رو در سایت آپلود کنید (شرایط عمومی ارسال عکس مثل سایز و فرمت رو رعایت کنید)
 • تصویر کاربر لیلا چهارشنبه ۱۰ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  درود آقای دکتر ممکنه زگیل های خطرناک تناسلی از دستگاه پروپ سونوگرافی به هاله سینه و یا انگشت منتقل بشه و در هاله سینه و یا انگشت رشد کنه؟در کل ویروس‌های زگیل که باعث بدخیمی میشن رو نواحی غیر از تناسلی و مخاط میتونه رشد کنه ؟هنگام فریز زگیل بخاری که بلند میشه حاوی ویروس هست مثل لیزر یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   بله حاوی ویروس هست امکان انتقال ممکن ولی بسیار اندک میباشد
 • تصویر کاربر AA دوشنبه ۱۰ مهر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر اقای دکتر گفتم بپرسم ایتها زگیل هستند درد اینها نداره حتی با ناخن وخم هم میشن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   در صورتی که جدیدا ایجاد شده اند باید نمونه برداری شوند در صورتی که ضایعات قدیمی هستند زگیل نیست
  2. تصویر کاربر AA یکشنبه ۹ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   از قدیم بودند ولی اگه زگیل باشند یعنی ایدز داریم اینها اگه زگیل نباشند برای استخدامی منع میشم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   زگیل ربطی به ایدز و استخدامی ندارد زگیل نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ط یکشنبه ۲ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام دکترببخشید زیرآلت من یه سوراخیه ایجاد شده که خیلی درد میکنه و اطرافش انگاری چرک داره چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   سلام عکس از ضایعه بفرستید
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۵ شهریور ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  من مدت 6 ماه هست متوجه شدم زگیل تناسلی دارم روی ناحیه شرمگاهی و ابتدای آلت تناسلی ، برای درمان میخواستم اقدام بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
 • تصویر کاربر یاشار پنجشنبه ۱۶ شهریور ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  ماهیت این لکه ها چیست (عکس)
  و اسم بیماری چیست و نیاز به درمان دارد ؟
  تو سایت ها نوشته پیش سرطانی ...
  و ایا مسری هست ؟ چون شریکم هم روی کشاله ران یک لک به همین صورت مبتلا شدن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   سلام جدیدا ایجاد شده ؟
  2. تصویر کاربر یاشار پنجشنبه ۱۶ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   سلام ۳ تاش تا جایی که میدانم بالای ۶ سال هست ولی روی التم را به تازگی دیدم ولی شریکم کمرنگ تر تازه ایجاد شده لطفا جواب بنده را بدین اینها چی هستن؟؟
  3. تصویر کاربر یاشار پنجشنبه ۱۶ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   سلام تا جایی که یادم هست ۳ سال بیشتر که هست ولی روی التم رو به تازگی دیدم و شریکم ۲ روزه متوجه اک غیر برجسته کم رنگ شده خواهشا جواب بدین این ها چی هستن ؟؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   زگیل نیست . در حد تغییر رنگ پوستی هست اگر پررنگ تر شد و یا بزرگتر باید توسط متخصص پوست بیوپسی بشه . خیلی وقت ها خال های سطحی به این شکل هستند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و وقت بخیر. جناب آقای دکتر، بنده حدود یک ماه و نیم پیش یک رابطه محافظت نشده داشتم. متاسفانه این رابطه شدیداً احساس ترس رو در من ایجاد کرده. متاسفانه به کوچکترین تغییرات روی آلت تناسلیم حساس شدم. بنده روی کیسه بیضه خودم یک خال کوچک داشتم که اخیراً تغییر رنگ داده و ابعادش بزرگتر شده. تصویر هم پیوست شده. خواستم بدونم از نظر شما ممکنه ظهور زگیل تناسلی در این ناحیه باشه؟ اگر ظاهرش به زگیل شباهت نداره، علت این تغییر ابعاد و رنگ چی میتونه باشه؟ ضمنا بعد از اون رابطه، واکسن گارداسیل ۹ ظرفیتی هم دریافت کردم. ممنون میشم بفرمایید که برای درمان و یا بهبود ظاهر چه باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 10 ماه پیش)
   شواهدی از زگیل نمیبینم اگر قبلا بوده جای نگرانی نداره این ها کیست های زیر پوستی بیضه هستن
 • تصویر کاربر Shaghayegh پنجشنبه ۸ تیر ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  آقای دکتر من این ها را تازه دیدم و عکسش را قرار دادم ایا اینها که در عکس هست طبیعی هست یا hpv
  خیلی ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ تیر ۲( 10 ماه پیش)
   زگیل نیست
 • تصویر کاربر ایمان پنجشنبه ۱ تیر ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام روزبخیر من حدود دوماهه روی کلاهک التم ی لکه کوچیک دیدم ک شبیه ب جای سوختگیه ن درد داره ن سوزش اخرین رابطمم فقط باکاندونم بوده اما رابطه اورال بدون کاندوم هم داشتم این لکه برای چی میتونه باشه و چیکارکنم ک بره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۱ خرداد ۲( 11 ماه پیش)
   عکس مجدد بفرستید اپلود نشده
  2. تصویر کاربر ایمان چهارشنبه ۳۱ خرداد ۲( 11 ماه پیش)
   از طریق ربات تلگرامم پیام دادم اونجام میتونین ببینین
  3. تصویر کاربر ایمان چهارشنبه ۳۱ خرداد ۲( 11 ماه پیش)
   عکس
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ تیر ۲( 11 ماه پیش)
   حساسیت به کاندوم است احتمالا اگزما باشه زمان بدید بهبود می یابد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل تناسلی و ازدواج چه ارتباطی با یکدیگر داند؟ایا کسی که زگیل تناسلی دارد میتواند ازدواج کند؟بله…
در این مقاله ما به بررسی ويروس اچ پی وی ۵۶ میپردازیم . همانطور که می دانید،…
در این مقاله سعی داریم غذاهای مناسب و مواد غذایی که برای پایین آوردن اوره و کراتین…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر