جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

راهنمای آموزش بیماران بزرگی خوش خیم پروستات

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند. بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

علت این بیماری نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای این بیماری وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تکرر ادراری

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان بزرگی خوش خیم پروستات

✅ تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

✅ بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

✅ جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

✅ ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

✅ معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

آموزش مراقبت از خود در منزل بزرگی خوش خیم پروستات

تشخیص بزرگی پروستات

✅ در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

✅ هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

✅ مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

✅ مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

✅ هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

✅ تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

✅ 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

✅ داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

✅ اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

✅ در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

✅ 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

✅ از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

✅ جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

✅ به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (22 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الهام سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 256 مشاهده پرسش
  پدرومادرم از 26بهمن بخاطر کرونا تو خونه قرنطینه کامل بودن و حتی از در حیاط بیرون نیومده بودن تا 16شهریور. من برای مدت کوتاه 2هفته ای اومدم ایران برای پیگیری درمان پدرومادرم. اولین کاری که کردم 16شهریور آزمایش چکاپ کاملشون دادم و بابام همیشه سرحال هست. اما میزان PSA 13.5 بود.
  مشکوک به سرطان بدخیم هستند؟ نرخ survival ایشون چنده؟ می‌خوام پدرم رو بیارم خدمتتون. دستتون رو می‌بوسم بهم زودترین وقت رو بدید و پدرم رو نجات بدید. می‌خوام مراحل تشخیص و درمانشون رو بدونم و اگر نیاز به جراحی باشه توسط شما انجام بشه. تمنا میکنم راهنمایی ام کنید من چیکار کنم. هر امکانات و دارویی لازم باشه چه در منزل چه بهترین بیمارستانها فراهم میکنم. من ساکن سوییس هستم و میتونم داروهای اصل رو از سوییس تهیه کنم و برام ارسال کنند اگر نیاز به داروی خاصی هست. آقای دکتر دستتون رو می‌بوسم پدرم رو نجات بدید خواهشا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام psa بالای ۱۰ برای رد بدخیمی ، باید نمونه برداری پروستات انجام بشه.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ناصر سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  بیمار 71 ساله با قندبالاوسکته قلبی گرفتگی عروق وقطع پای راست از زیر زانو یکماهه تمام این اتفاق ها افتاده حالا ضخامت پروستات وعدم دفع ادرار آیا عمل پروستات روی این بیمار انجام میشود عمل پروستات روی این بیمار انجام میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   بستگی به سایز و علایم پروستات دارد ولی با توجه به قلبشون ، امکان انجام ان را دکتر بیهوشی و قلب تعیین میکند
 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پیرو سوال قبلی جواب ارمایش ارسال میگردد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   ازمايش خوب است
 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  با سلام، آقای دکتر همسرم 5 سال پیش با درد و تورم در ناحیه کشاله ران به دکتر مراجعه کردن و تشخیص ایشون فتق خفیف بود که نیاز به جراحی نداره و باید مراعات کنن و و سیله سنگین بلند نکنن ضمنا دکتر متوجه مشکل واریکوسل همسرم هم شدن که جراحی انجام دادن منو همسرم 4 ساله ازدواج کردیم و بچه دار نمی شیم حدود یک سال پیش همسرم وسیله خیلی سنگینی جابه جا کرد که سه ساعت بعدش دچار مشکل خون در منی و اداره شدن بعد 4 بار نزدیکی هم ادامه داشت به دو دکتر مراجعه کردیم تشخیص یکی این بود که مشکل خون در منی همسرم و ناباروری ایشون به علت پروستاتیته و باید سیستوسکپی انجام بدن و ربطی به ضربه نداره بعد مشورت سیستوسکپی رو انجام ندادیم به دکتر دیگه ای مراجعه کردیم سونوگرافی از بیضه و پروستات و کلیه و مجاری ادرار انجام دادیم همه چی نرمال بود دو بسته قرص سیپروترون استات 25 میلی هم تجویز کردن که بعد مصرف این دارو مشکل همسرم کامل برطرف شد و ایشون گفتن مشکل خون در منی به علت ضربه بوده و نیازی به عمل واریکوسل هم نبوده و تا الان منو همسرم باید بچه دار می شدیم تا الان همسرم هیچ مشکلی نداشته تا این که چند روز پیش چند تا کیسه شن بلند کردن درست روز بعدش بعد نزدیکی خون در منی مشاهده کردن آقای دکتر مشکل همسرم چیه خیلی نگران و سردر گم هستیم آیا به علت ضربه هست یا چیز دیگه ایه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   خون در مني اصلا جاي نگراني ندارد ودرمان نميخواهد
 • تصویر کاربر خالد سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  دکتر
  راجع به مشکلم که عرض کردم خواستم بگم من فعلا برای یک هفته تهران هستم می تونم نوبت برای همین هفته داشته باشم یا نه ؟
  مطب تماس گرفتم پاسخگو نبودند .
  ممنون میشم راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام، پاسخ داده شد
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  با عرض سلام آقای دکتر بنده 34 سالم هست حدود پنج ماه است دچار تکرر ادرار شده ام ادرار ام نازک میشه زمانی که کم آب مصرف میکنم البته زمانی که آب زیاد بخورم فقط اول ادرارم ضخیم میشه بقیش نازکه. شبا موقع خواب هم یکبار میرم دستشویی برای تخلیه ادرار البته کم پیش امده دو بار بشه
  خیلی کم پیش آمده ادرارم دو شاخه بشه و زیر دلم درد بگیره گاهی اوقات کم پیش آمده درد در دو طرف پهلو هام داشته باشم .
  تو این پنج ما با تجویز متخصص اولوروژی دارو های تاموسین وتولترودین دو و روغن کدو دو ماه مصرف کرده ام که خوب نشدم و تنها چیزی که از بین رفت سوزش ادرار ام بود دوباره به دکتر مراجعه کرده ام فقط برام تولترودین یک به مدت یک ماه و روغن کدو دو ماه برام تجویز کرد
  تو تجویز اخر هم دکتر بهم گفت غذا های تند مصرف نکنم و بعد سکس اسپرممو قشنگ تخلیه کنم با این حال بعد از اتمام دو دوره مصرف دارو هنوز خوب نشدم
  اینم بگم تو مطب دکتر اولوروژی که رفته بوده ام با دستگاهی مثانه و پروستاتمو چک کرد یه ژلی هم قبل اسکن زد گفت که خوبی چیزت نیست
  راه حل چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام، لطفا آزمایش ادرار و کشت ادرار بدهید، PSA چک کنید، سونو پروستات و کلیه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر شریفی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  باسلام واحترام
  لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید.
  اقای 79ساله از حدود دوهفته قبل به صورت ناگهانی ابتدا دچار دردناحیه پهلوها شدند وبه دنبال ان درد به اندام تحتانی راست کشیده است به شکلی که به سختی قادر به راه رفتن بودند.تحت درمان با قرص متوکاربامول و استامینوفن و امپول دپومدرول یک نوبت روز اول و چهار روز بعد امپول دگزامتازون قرار گرفتند .در حال حاضر درد در حال خوابیده و استراحت کمتر است و درحالت راه رفتن با کمتر از صد قدم دچار درد در ناحیه باسن راست و انتشار به ندام تحتانی می شوند به شکلی که بیشتر قادر به راه رفتن نیستند.همچنین در روز اول یک نوبت سوزش ادرار و بی اختیاری ادرار داشته اند و در دوهفته گذشته دونوبت سوزش ادرار داشته اند.
  سابقه سالهای زیادی مصرف سیگار و پیش از این مسائل تحت درمان دارویی مادوپار و نیتروکانتیم،گاباپنتین بوده اند.حدود پنج سال قبل هم مشکل مشابه داشته اند وبا استراحت حل شده به شکلی که فعالیت کشاورزی تا قبل از روز کمردرد اخیر داشته اند.سه روز قبل از کمردرد اخیر حین موتور سواری به زمین سقوط کرده اند و جز خراشیدگی دست شکایت دیگری نداشته اند
  با توجه به مشکلات فعلیMRIهم‌ندارند.لطفا نظرات خود را راجع پروستات وکلیه بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   تست سرطان پروستات عالی است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   این درد مال عضلات است
  3. تصویر کاربر شریفی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   باسلام وتشکر جناب استاد.راجع بزرگی پروستات و افزایشbunوcrاقدامی لازم است؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   فعلا نيازي نيست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر غفوری یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام بیمار 59 ساله ای هستم که سه ماهه پیش عمل پروستات تکتومی انجام دادم سه دوره 28 روز یکبار آمپول هورمون درمانی زدم جواب این آزمایش بعد از گذشت 28 روز از آمپول دومه
  مشکل کنترل ادرار اصلا حل نشده
  هر چند ساعت یکبار کل بدن عرق شدید میکنه همه بدنم
  بعضی مواقع پادرد شدید دارم از لگن شروع میشه تا سر پا
  دارو ها هم طبق گفته پزشک انجام شده
  برای مشکل ادرار چه کنیم و اینکه دلیل عرق و پادرد بنظرتون چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   این تز عوارض عمل جراحی سرطان پروستات است باید تا یک سال صبر کنید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  باسلام . ۳۹ سالمه . نشانه های پروستاتیت در بنده پس از یکدوره ورزش سنگین بوجود آمده . مانند درد در مقعد که به کمر و پشت پا انتشار دارد و درد در ناحیه بیضه راستم و مقداری در آلت. درد جوریست که با فشار و کارهای سنگین شدید عود میکند جوریکه نمیتوانم به راحتی راه بروم و نمیتوانم ورزش و پیادا روی کنم . از لحاظ ارتوپدی و مغزواعصاب معاینات توسط متخصصین انجام شده و مشکلی ندارم . از لحاظ مسایل ادار و سوزش و .... هیچ مشکلی ندارم ولی چندین مرحله در آزمایش اسپرم مورفولوژی حتی پس از دارو صفر بوده و دچار مشکلات ناباروری هم هستیم . در درمان عاجز شده ایم و نمیدانیم علت چیست که مداوا کنیم . ایا التهاب پروستات است ؟ Psa خون بنده 0.2 میباشد . آیا بنده التهاب پروستات دارم ? البته حدود دو هفته است آنتی بیوتیک و امنیک میخورم ولی درد کماکان ادامه دارد و هیچ تغییری نکرده و در اثر خوردن امنیک دچار انزال بدون خروج منی شده ام . . دو هفته هم توی وان آبگرم نشستم ولی فایده نداشته . دو هفته شیاف ایندومتاسین میزنم بازم فایده نداره . حدود ۵ ماهی هست که درد خوب نمیشود و حتی دکترها نتوانستند تشخیص دهند . خودم و همسرم در اثر تداوم درد دچار اختلالات روحی و افسردگی شدیم . شاید جنابعالی فرشته نجات ما باشید 🙏
  مشکل اصلی بنده اینه که درد نمیذاره راحت حتی راه برم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   در سن زیر ۴۰سال پی اسا نباید بگیرید بنده معتقد به بیماری پروستات نیستم باید با ورزش ونشستن در اب گرم اهمیت ندهید
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید...
  دچار پروستاتیت مزمن غیر باکتریال هستم و دوتا دکتر مراجعه کردم و داروهایی مثل تاوانکس وسفیکسیم وامنیک چند دوره استفاده کردم وجواب نداد ...سونوگرافی کلیه ومثانه سالم وتست vcug انجام دادم و تصاویر خدمت شما ارسال شد..مشکل من تکرر ادرار و تخلیه نشدن کامل مثانه مخصوصا درمواقع استرس ودر فصل سرما هست وحس پر بودن مثانه...لطفا یک داروی کارآمد راهنمایی بفرمائید..‌این وضع خسته کننده و آزاردهندس...سن 35 سال ...با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل در سر نشانه ی چیست؟ زگیل در سر نشانه ی ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل سر…
فرق گوشت اضافه و زگیل در چیست؟ اولین تفاوت در شکل ظاهری می باشد، گوشت اضافه یک…
زگیل های تناسلی برجستگی هایی به رنگ پوست یا سفید رنگ هستند که در ناحیه تناسلی یا…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب