راهنمای آموزش بیماران بزرگی خوش خیم پروستات

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند. بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

علت این بیماری نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای این بیماری وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تکرر ادراری

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان بزرگی خوش خیم پروستات

✅ تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

✅ بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

✅ جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

✅ ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

✅ معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

آموزش مراقبت از خود در منزل بزرگی خوش خیم پروستات

تشخیص بزرگی پروستات

✅ در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

✅ هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

✅ مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

✅ مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

✅ هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

✅ تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

✅ 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

✅ داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

✅ اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

✅ در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

✅ 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

✅ از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

✅ جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

✅ به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (22 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده ادارم اول با فشار خارج میشد ولی بعدش فشار را از دست میداد و بصورت ارام ادار خارج میشد و بصورت کامل مثانه تخلیه نمیشد. و موقعی که ادار دارم احساس گز گز سر آلتم حس میکنم که فکر میکنم باید سریعا تخلیه کنم ولی وقتی میرم ادارم اونقدری نبوده که بهم فشار میاورده.
  آزمایش ادار دادم خون درونش بود.
  سونوگرافی دادم که الصاق میکنم همه چیز طبیعی بود.
  یه دکتر ارولوژ مراجعه کردم قرص تامسولوسین و سیپروفلوکساسین و داکسی سیکلین و یه قرص برای سوزش ادار داد.
  حالا میخوام از شما وقت بگیرم بیام احتیاج هست فوری بیام ؟
  چند سال پیش پیشتون بخاطر واریکوسل اومدم که گفتین فعلا مشکلی نداره زیاد نیست.
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   همون داروها رو ادامه بدین فعلا نیاز به مراجعه نیست
 • تصویر کاربر عرفان پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر .20سالم هست و حدود 4ماه هست که مشکل ماندن ادرار در مجاری و کمی سوزش رو داشتم و به دکتر مراجعه کردم و داروی های BPH افسردگی عفونت باکتری و عصبی مثانه رو تجویز کرد و گفت خودارضایی هم دیگر انجام ندم.میخواستم بدونم من با گذشت 1 هفته کوچک ترین اثری هم مشاهده نکردم و حتی مشکلات دیگری هم بم اضافه شده مثلا با هرچه بیشتر زور زدن مقدار بیشتری ادرار خارج میشه.آیا مدت بیشتری برای اثر دارو ها نیازه و اگر خودارضایی رو ترک کنم زودانزالی و التهاب پروستات احتمالی درمان نیشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   ابتدا سونوگرافی و ازمایش ادرار باید انجام شود. اگر نرمال باشد احتمالا التهاب پروستات دارید که درمان دارد
 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر کرمی.وقت بخیر
  پدر بنده ۶۰ سال سن دارد ۵ سال پیش بخاطر سرطان پروستات تحت عمل جراحی قرار گرفت و کل پروستات برداشته شد و بعد چند جلسه پرتو درمانی انجام شد.الان مدت یک ماه دچار لاغری پا و درد شدید لگن و پا شده که پس از آزمایش psa که عدد ۱۲ بود و اسکن مشخص گردیده دوباره متاستاز به لگن و حفره های مهره کمر شده..ممنون میشم نظر جنابعالی در مورد روند درمان بدانم..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   ادامه ی روند درمان تحت نظر دکتر رادیوانکولوژی می باشد
 • تصویر کاربر ناصر شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  با سلام مردي 5٠ ساله با تشخيص اوليه پروستاتيت مزمن با علائم سوزش در آلت قبل و بعد از ادرار و احساس فشار در منطقه بين بيضه و مقعد،با مصرف 4 هفته ناپروكسن،سيپروفلوكساسين ولي سوزش همچنان ادامه داره و احساس فشار هم پابرجاست.كلازندگي روزانه ام مختل شده،لازم به ذكر است تمامي آزمايشات و سونو گرافي پروستات بدون مشكل ميباشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   علایم شما به التهاب پروستات شباهت دارد ، از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
  2. تصویر کاربر ناصر یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   ممنونم اقاي دكتر ببخشيد اگر پروستاتم رو جراحي كنم كلا خلاص ميشم از اين معضل؟و اينكه ماساژ پروستات كمكي ميكنه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   نه نیازی به جراحی نیست، ماساژ اثری ندارد
  4. تصویر کاربر ناصر شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   خيلي خيلي ممنونم آقاي دكتر عزيز
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   🙏🙏
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر داود شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر خسته نباشید هر از چند ماه درد شدید مقعد از خواب بیدارم میکندو تا ادرار صورت نگیرد درد ادامه دارددر این حالت احساس مدفوع دارم ولی نمیتونم.اطرافیانم می گویند بواسیرداری البته مدتی هم هست تخلیه کامل ادرار صورت نمیگیرد وباید خیلی منتظر باشم و یا باکمک دست تخلیه صورت گیرد جالبه همزمان با این عوارض اختلال نعوظ هم پیدا کرده ام لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   با دکتر جراح عمومی برای همورویید مشورت کنید
 • تصویر کاربر سلام یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  سلام
  پدرم حدود یک ماه قبل پسر جوانشون رو از دست دادند
  از دیشب تا نماز صبح حدود 10بار به سرویس بهداشتی مراجعه داشتند
  امشب هم هنگام غروب از متزلشون به منزل ما می آمدند در راه دچار بی اختیاری شدند بعد از مراچعه به دستشویی خون دفع کردند
  خیلی نگرانم چه باید بکنیم.?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سونوگرافی انجام شود. همچنین باید سیستوسکوپی شود. با مدارکتون مراجعه کنید. ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،بنده به خاطر اینکه بیمه بنیاد جانبازان هستم به دکتر نوروزی بیمارستان خاتم رفتم ولی مایل بودم خدمت شنا برسم وسع مالی ندارم که پرداخت و سپس از بیمه بگیرم خدمت دکتر نوروزی گفتم و جواب ندادند یک برآمدگی در زیر شکم سمت راست دارم که تا مدتی پیش به اندازه یک بادام بود و اکنون به اندازه یک انگشت ،وامروز جمعه این برآمدگی پهن تر به سمت زیر ناف همراه با مقداری درد است آیا برآمدگی هم مربوط به پروستات است ،ممنون از صبر و پاسخگویی حضرتعالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سونوگرافی از ان محل انجام شود. به پروستات ارتباطی ندارد
 • تصویر کاربر اسدی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 281 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حجم پروستاتم 20 سی سی میباشد و زیر شکمم درد دارم تیر میکشه ادرارم هم پر حجم ولی تقریبا آخرش قطره قطره میاد از وقتی که داروهای میکروب معده رو شروع کردم و همان روز رفتم سونوگرافی مثانه کلیه پروستات.... درد زیر شکمم شروع شد و چون تو سونوگرافی همش میگفت شکمتو باد کن تا دقیقتر ببینه از اون روز شبها همش بیدار میشم میرم ادرار یعنی تا صبح خوابم نمیبره بخاطر ادرار رفتم ارولوژی قرصهای پروترال و سیمپاکول داده به علت عوارض این قرصها که افت فشاره میترسم بخورم میگم شایدم بزرگی پروستات نداشته باشم مشکل رودم یا چیز دیگه یا همون قرصهای معده مترونیدازول و آموکسی سیلین بیسموت ساب سیترات باشه چیکار کنم دکتر جان
  1. تصویر کاربر اسدی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   راستی 31 سالمه
  2. تصویر کاربر اسدی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   آقای دکتر 31 سالمه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   علایم شما به التهاب پروستات شباهت دارد ، از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رستم شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  سلام . 11 ماه پیش (psa 1.8) بوده -2 ماه پیش(5.7 psa) یک ماه شبی یک عدد کپسول پروتال خوردم مجدد تست د ادم این دفعه (7،5psa) شده جواب سونوگرافی پیوس
  ت است.ایا باید تانکس بخورم بعد دوباره تست psa بدهم یا نمونه برداری بیایم و از چه طریق .متشکرم 62 سالمه از اصفهان.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   یک ماه تاوانکس بخورین روزی یک عدد و مجدد بعد از یک ماه چک کنین اگر باز هم بالای ۴ بود باید نمونه برداری شود
 • تصویر کاربر الهام سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  پدرومادرم از 26بهمن بخاطر کرونا تو خونه قرنطینه کامل بودن و حتی از در حیاط بیرون نیومده بودن تا 16شهریور. من برای مدت کوتاه 2هفته ای اومدم ایران برای پیگیری درمان پدرومادرم. اولین کاری که کردم 16شهریور آزمایش چکاپ کاملشون دادم و بابام همیشه سرحال هست. اما میزان PSA 13.5 بود.
  مشکوک به سرطان بدخیم هستند؟ نرخ survival ایشون چنده؟ می‌خوام پدرم رو بیارم خدمتتون. دستتون رو می‌بوسم بهم زودترین وقت رو بدید و پدرم رو نجات بدید. می‌خوام مراحل تشخیص و درمانشون رو بدونم و اگر نیاز به جراحی باشه توسط شما انجام بشه. تمنا میکنم راهنمایی ام کنید من چیکار کنم. هر امکانات و دارویی لازم باشه چه در منزل چه بهترین بیمارستانها فراهم میکنم. من ساکن سوییس هستم و میتونم داروهای اصل رو از سوییس تهیه کنم و برام ارسال کنند اگر نیاز به داروی خاصی هست. آقای دکتر دستتون رو می‌بوسم پدرم رو نجات بدید خواهشا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام psa بالای ۱۰ برای رد بدخیمی ، باید نمونه برداری پروستات انجام بشه.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر