جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

راهنمای آموزش بیماران بزرگی خوش خیم پروستات

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند. بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

علت این بیماری نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای این بیماری وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تکرر ادراری

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان بزرگی خوش خیم پروستات

✅ تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

✅ بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

✅ جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

✅ ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

✅ معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

آموزش مراقبت از خود در منزل بزرگی خوش خیم پروستات

تشخیص بزرگی پروستات

✅ در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

✅ هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

✅ مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

✅ مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

✅ هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

✅ تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

✅ 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

✅ داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

✅ اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

✅ در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

✅ 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

✅ از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

✅ جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

✅ به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (22 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهنام سه شنبه ۱۰ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام پدر من سرطان بدخیم پروستات گرفته،دکتر گفته باید پروستات برداشته بشه،آیا دچار مشکلاتی قبیل نعوظ و ناتوانی جنسی یا چیزهای دیگر میشه؟امکانش هست وقت بگیریم پیش خودتون عمل بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   جزو عوارض عمل هست
  2. تصویر کاربر بهنام دوشنبه ۹ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   آقای دکتر این عوارض که گفتید تا همیشه هست؟درمان نداره؟بی اختیاری ادرار و نعوظ و اینا خیلی بده
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۰ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   خیر درمان نداره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 315 مشاهده پرسش
  سلام
  بند پسر مجرد و سی ساله هستم،حدود دو ساله که به خاطر مشکل ریزش موی ارثی فیناستراید یک میلی گرم مصرف میکنم،چون مصرف فیناستراید همیشگی باید باشه،دو تا سوال داشتم
  اول اینکه میخواستم در مورد سه مسئله زیر از لحاظ علمی نظرتون رو بدونم:
  1) احتمال سرطان پروستات با مصرف طولانی مدت،چون این قرص برای مشکل پروستات تجویز میشه و حالا کسیکه مشکل پروستات نداره،آیا تاثیری بدی نداره؟
  2) کاهش قدرت باروری اسپرم حتی بعد از قطع مصرف؟
  3)بزرگ شدن سینه مردان؟
  سوال دوم هم، آیا آزمایشی وجود داره که با انجامش مشخص بشه آیا روی پروستات یا اسپرم تاثیری گذاشته یا نه!؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   ضرری نداره و میتونید ادامه بدید
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 466 مشاهده پرسش
  با سلا و تشکر از خدمات شایسته و ستودنی حضرتعالی ، شصت و پنج سال سن دارم ، در تیر ماه سال جاری ، نتیجه بیوپسی خوش خیم و PSA = 7 و از همان زمان شبی یک عدد قرص پروترال مصرف می کنم ( از جهت رهش ایجاد شده تا حدودی راحتم ) ولی احساس می کنم اقدام اساسی درمان ، تنها مصرف مادام العمر قرص نیست ، ( چون هرشب حداقل سه یا چهار بار مجبور به تخلیه مثانه هستم ) . سوال : 1 – نظر حضرتعالی برای عمل جراحی چیست ؟ 2 – اندوسکوپی با بیهوشی موضعی انجام می شود ؟ 3 – هزینه درمان به چه میزان هست . از محبت شما سپاسگزارم و حسن عاقبت برایتان آرزو می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 2 سال پیش)
   خوش خیم هست،نگران نباشید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۸ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید بنده از شهرستان زنجان می‌باشم و باتوجه به اینکه حدود 4 سال پیش در شهر خودمان عمل پروستات انجام داده ام متاسفانه مجددا پروستاتم عود نموده و دفع ادرار به سختی انجام میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ دی ۰( 2 سال پیش)
   بهتره عمل بشید
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۸ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  بررسی مدارک ارسالی توسط جنابعالی و در صورت صلاح دید شما عمل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ دی ۰( 2 سال پیش)
   مراجعه کنید تا ببینم و معاینه کنم
 • تصویر کاربر AS چهارشنبه ۸ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  اینجانب 73 سال سن دارم. PCA =2.3 و حجم پروستات 68 cc و با سونوگرافی ضمیمه. به نظر شما نیاز به مراجعه به دکتر و بررسی دقیق تر دارم؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ دی ۰( 2 سال پیش)
   اگر علایم ادراری دارید بله
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بابای من 59 سالشه و مشکل ادرار شبانه و سوزش و تکرار ادرار و کاهش نیروی ادرار داره و همچنین پاهاش درد میکنن ازمایش و سونوگرافی رو خدمتتون ارسال میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 2 سال پیش)
   باید نمونه برداری از پروستات انجام بدن
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۶ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  سلام عرض شد جناب دکتر

  بنده سه هفته پیش عمل tul کلیه انجام دادم و بعد از خارج کردن دابل جی چند روز تب و لرز داشتم، که برام چکاپ کامل نوشتند. در آزمایش spa=89 بود. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که این به دلیل عمل هست و خارج کردن دابل جی هست یا خیر.
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ آذر ۰( 2 سال پیش)
   ممکنه عفونت ادراری بعد عمل گرفتید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ آذر ۰( 2 سال پیش)
   قرص سیپروفلوکساسین 500 هر 12 ساعت یک عدد مصرف کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رستم چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر. ببخشید من آزمایشات و سونوگرافی پدرم را دیدم و باتوجه به اینکه ایشان خیلی در این خصوص به ما صحبتی نکرده نگران شدم و میخواستم از خدمتتون خواهش کنم که نتایج را بررسی کنید و مارا از نگرانی دربیارید. سنشون 60 سال هست.
  1. تصویر کاربر رستم یکشنبه ۱۶ آبان ۰( 2 سال پیش)
   آقای دکتر مشکلی آیا در آزمایش هست؟ آیا تصاویر به درستی بارگزاری نشده؟ ممنون میشم پاسخ بفرمایید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 2 سال پیش)
   حجم پروستات چقدر هست؟دارو مصرف میکنند؟
  3. تصویر کاربر رستم دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 2 سال پیش)
   آقای دکتر در سونوگرافی حجم پروستات 49 سی سی نوشته شده-خیر دارو مصرف نمیکنند
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   فعلا نیاز به جراحی نیست و دارو مصرف کنند
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   کپسول پروترال اپاس هر شب یک عدد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر نازنین پنجشنبه ۶ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  سلام..جواب نمونه برداری از پردستات پدرم رو براتون میفرستم..آیا سرطانی هست؟ و اگر هست چه باید کرد؟ پدرم علائمی مثل تکرر ادرار، خون در ادرار یا درد ندارد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 2 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کولپوسکوپی زگیل تناسلی چیست؟ کولپوسکوپی که نوعی معاینه دستگاه تناسلی زنان است، ابزاری مؤثر برای تشخیص زگیل…
واریکوسل یکی از بیماری های بیضه است که مردان را درگیر میکند، واریکوسل در واقع به معنای…
چرا باید یورودینامیک یا نوار مثانه انجام بدهیم؟ تست یورودینامیک میزان ذخیره و ترشح ادرار را در…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر