جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

راهنمای آموزش بیماران بزرگی خوش خیم پروستات

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند. بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

علت این بیماری نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای این بیماری وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تکرر ادراری

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان بزرگی خوش خیم پروستات

✅ تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

✅ بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

✅ جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

✅ ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

✅ معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

آموزش مراقبت از خود در منزل بزرگی خوش خیم پروستات

تشخیص بزرگی پروستات

✅ در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

✅ هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

✅ مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

✅ مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

✅ هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

✅ تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

✅ 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

✅ داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

✅ اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

✅ در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

✅ 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

✅ از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

✅ جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

✅ به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (22 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۸ مرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من حدود 5 ماه پیش التهاب پروستات گرفتم، پیش دکتر رفتم به مدت 1 ماه سیپروفلاکسین500 با 30 عدد تامسولوسین دادن تغییری نکردم و بعدش یه آنتی بیوتیک دیگه به همراه ویتامین E که به مرور علایم تکرر ادرار و سوزش ادرار تقریبا رفع شد بجز سوزش داخل و اطراف مقعدم که بعد اجابت مزاج بیشتر هم میشه و نشستن رو که کار من هم بیشتر نشستنه رو سخت کرده. دکتر برای این مشکل چه راهی رو پیشنهاد میدید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   اين دردها درمان ندارد
 • تصویر کاربر امین جمعه ۸ مرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 526 مشاهده پرسش
  یا عرض سلام و خسته نباشید
  با ابعاد پروستات34×34×35میلیمتر است.حجم پروستات 22.2سی سی(بزرگتر از حد نرمال)است و PSA0.76 است آیا نیاز به عمل دارد و اگر دارد چه نوع عملی؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   فيلم عمل turp سايت من را ببينيد
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۷ مرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  سلام.مدت 4سال هست که ادار دوشاخه گاها قطره قطره با شوزش،درد درناحیه تناسلی ودرد شدید مقعد وبین بیضه ها هستم بیحال وتعریق هم زیاد دارمبجز بالابودن چربی خون مشکل آزمایشی دیگر ندارم.داروهای درمان مقطعی پروستات به تجویز پزشکان فناستراید،تزارسین،پزارسیون،تامسوسولین وامنیک وانواع آنتی بیوتیک مصرف نمودم امابیفایده. اندازه پروستات25ساتنی متر مکعب از طریق سونو مقعد. پی اس ای 2می باشد.درمان لیزر( باذکر عوارض میزان بهبودی) و را با بیمه تکمیلی آتیه سازان(فرهنگیان)بلحاظ هزینه چق میشه چقدباپرداختی داشته باشم ممنون میشم جوابم را در اسریعترین زمان ممکن بدهید
  1. تصویر کاربر حسین شنبه ۹ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   بلب
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   بايد سيستوسكوپي كنيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر آزیتا جمعه ۸ مرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 504 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر پدر شوهر من مدت 6 ماه که دچار پروستات خفیف هستند . و در حال حاظر مدت 4ماه هست که قرص پروتال مصرف میکنند ، سوالشون اینه که آیا پس از قطع دارو علاِئم بیماری برمیگرده ؟ در حال حاظر مشکل ایشون با مصرف دارو قطع شده . و به دستور پزشکشون باید مدت 6 ماه مصرف دارو رو ادامه بدند .
  پیشاپیش از پاسخ گویی شما ممنونم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   ادامه مصرف دارو پيشنهاد ميشود
 • تصویر کاربر نیک پنجشنبه ۳ تیر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 521 مشاهده پرسش
  سلام
  پدرم هشتادسال سن دارد و بعلت بزرگ شدن پروستات حدود بیست روز از سوند استفاده میکند ؛ و دیابت نیز دارد در اراک امکانات و توانایی عمل وجود ندارد لذا چنانچه موافق باشید پرونده پزشکی را حضورا بیاوریم وچنانچه لازم باشد پدرم را هم بیاوریم ؟ نطرتان درخصوص عمل و ..... بفرمایید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ تیر ۹۵( 7 سال پیش)
   در خدمتم
 • تصویر کاربر سحر پنجشنبه ۳ تیر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  ما دو ساله ازدواج كرديم و الان قصد داريم بچه دار بشيم
  روش جلوگيريمون هم كاندوم بوده
  شوهرم چندساله متادون مصرف ميكنه
  با همه اين وجود نيازه قبل از اقدام به بارداري شوهرم ازمايش اسپرم بده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ تیر ۹۵( 7 سال پیش)
   بدهید
 • تصویر کاربر شمس سه شنبه ۱۷ فروردین ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  باسلام و تشکر
  پدر اینجانب حدود 3 هفته است که عمل جراحی پروستات شده (یعنی پروستات را در آورده اند) ولی هنوز بهبود نیافته بطوری که از محل بخیه ادرار بیرون می زند و از سند کمی ادار خارج می شود و حتی پزشک معالج مجددا محل جراحی را باز کرده و به قول ایشان محل را کاملا تمیز کرده و مشکلی نیست ولی باز همان مشکی خارج شده ادرار از محل زخم ادامه دارد و زخم جوش نمی خورد. از شما تقاضا دارم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ فروردین ۹۵( 7 سال پیش)
   از دكتر معالجتنا بپرسيد بهتر است
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۷ بهمن ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی خدمت آقای دکتر کرمی
  من مدتها ناراحتی کلیوی دارم و شن سازی کلیه های بنده از مناطق جنگی و جبهه شروع شده است . و در ضمن دیابت نوع 2 هم دارم . تخلیه ادرار کم میشود و بعد ازچند روز به صورت طبیعی در می آیید. و همچنیین برای پروستات قرص تامسوسولین (Tomsulosin HEXAL) مصرف میکنم . سوال بنده این است که بنده با مصرف این قرص ها هیچ بهبودی حاصل نشده . لطفا بنده رو راهنمایی فرمایید . یا در صورت نیاز حضوری خدمت برسم . با تشکر از شما بزرگوار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ بهمن ۹۴( 8 سال پیش)
   بايد بررسي شويد
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۹ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر منظور از کم شدن قطر ادرار یعنی به چه شکلی
  کمی قطر ادرار به صورت افقی آلت تناسلی یا حالت عمودی آلت تناسلی
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   یعنی باریک امدن ادرار
 • تصویر کاربر صادق یکشنبه ۲۷ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  ،سلام اقای دکتر عزیزممنون از وقتی که برای کاهش نگزانی بیماران می زارید بنده پروستاتم حدودا ۴۳ سی سی شده و درد خفیفی از این ناحیه دارم دو هفته ای است دچار اینوضعیت شدم االبته دکتر اورولوژی انتی بیوتیک تجویز کرده ادرارم هم دچار ضعف شده چکار باید بکنم باز هم ممنون خدا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   مهم نیست
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل در سر نشانه ی چیست؟ زگیل در سر نشانه ی ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل سر…
فرق گوشت اضافه و زگیل در چیست؟ اولین تفاوت در شکل ظاهری می باشد، گوشت اضافه یک…
زگیل های تناسلی برجستگی هایی به رنگ پوست یا سفید رنگ هستند که در ناحیه تناسلی یا…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر