راهنمای آموزش بیماران بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند. بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

علت این بیماری نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای این بیماری وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تکرر ادراری

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان بزرگی خوش خیم پروستات

✅ تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

✅ بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

✅ جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

✅ ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

✅ معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

آموزش مراقبت از خود در منزل بزرگی خوش خیم پروستات

تشخیص بزرگی پروستات

✅ در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

✅ هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

✅ مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

✅ مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

✅ هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

✅ تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

✅ 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

✅ داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

✅ اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

✅ در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

✅ 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

✅ از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

✅ جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

✅ به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من وقتی سرویس بهداشتی میرم حداقل باید 10 دقیقه بشینم تا شاید ادرارم خالی بشه بعضی وقتا هم به خودم خیلی فشار میارم تا خالی بشه زور میزنم تا وقت خالی شدن هم با اختلال میاد و قطع و وصل میشه
  آزمایش سونوگرافی و خون و ادرار هم دادم که جواباش سالم نشون داده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 هفته پیش)
   باید تست ارودینامیم بگیرید02122642744
 • تصویر کاربر A.Moradi دوشنبه ۹ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت جناب آقاي دكتر كرمي و تشكر از سايت خوبتان و توضيحات مفيدتان.
  براي پدر اينجانب تشخيص سرطان پروستات داده شد و عمل راديكال پروستات نيز انجام شد. به پيوست تصوير جواب آزمايش پاتولوژي بعد از عمل ارسال ميگردد در صورت امكان پاسخ بفرماييد كه آيا هنوز احتمال سرايت سرطان به بافتهاي مجاور وجود دارد و آيا عمل فوق براي درمان كافي بوده است؟ با تشكر مجدد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر M.sh دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ممنون ميشم با توجه به نمونه برداري كه براي شما ارسال ميكنم
  نظرتون رو داشته باشم
  در صورت عمل جراحي عوارض ناشي از آن رو بيان كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 4 هفته پیش)
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۳ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،68سالمه 11ماه پیش بیوپسی شدم الان حجم پروستاتم بالا رفته وpsa هم بالارفته،بنا به نظر پزشکم mra شدم که جوابش را می فرستم لطفا برای درمان راهنماییم بفرمایید. psa=5.04 حجم پروستات=37 سی سی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   هر سه ماه با ازمایش پی گیری کنید PsA
  2. تصویر کاربر مجید شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   آیا نیاز به بیوپسی ندارد؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 4 هفته پیش)
   هر یه ماه تست دهید اگر رفت بالا باید نمونه برداری مجدد شود
  4. تصویر کاربر مجید دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 4 هفته پیش)
   آیامشکل بدخیمی دارند؟ قابل درمان هست؟ چون خیلی نگران هستند. باتشکر از راهنماییتان
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 هفته پیش)
  6. تصویر کاربر مجید شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 هفته پیش)
   سلام، آقای دکتر طبق جواب mri که براتون فرستادم دکترش اصرار داره که مجدد بیوپسی بشه،میگه زمان واز دست ندین واین نگرانمون کرده ،پس طبق فرمایش شما فعلا نیازی به بیوپسی نیست.آیا درمان داره یا سرطانه وتمام؟
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
  8. تصویر کاربر مجید سه شنبه ۳ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
   سلان،آقای دکتر از بیوپسی اول که انجام داده یک سال گذشته ،درتاریخ دوم دیماه نودوهشت همpsa داد که ۱۳،۷ بود باز بیوپسی رو عفب بندازیم ؟واینکه آیا لنفادنوپاتی کارسینوما که درmriنشون داده محدود به خوده غده پروستاته یا جاهای دیگه متاستاز داده؟ با کمال تشکر از راهنمایتان
  9. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
  10. نمایش سایر 8 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، وقت بخیر
  حدود 10 روز است که در هنگام شب احساس سوزش در محدوده بیضه و بالای آلت تناسلی دارم به حدی که باعث بیدار شدن از خواب میشه و بعد از تخلیه ادرار این سوزش ادامه داره و سمت راست بیضه و بالای آلت سوزش احساس میشه و احساس میکنم شدت خروج ادرار نسبت به قبل کمتر شده ، لازم به ذکر است در موقع خروج ادرار سوزش ندارم و تکرر ادرار هم ندارم و فقط یکبار درطول شب و حدود 5 تا 6 ساعت از زمان خواب باعث بیداری میشه و این سوزش اخیرا در طول روز گاهی اوقات درناحیه بالای آلت تناسلی متمایل به سمت راست حس میشه ، ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید ، با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
   ازمایش وکشت ادرار دهید سالم باشد مشکلی نیست
 • تصویر کاربر مححد شنبه ۲ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر ۴۶ هستم از تبریز حدود۷ماه مشکل پروستات دازم psaمعمولا نرمال هست سونگرافی هم خوش ۷یم نوشتند در ان ار ای یک نقطه مشکوک هست که دکتر نمونه برداری نوشته با ارسال جواب ام ار ای خواستم بدونم تا چه حد نمونه برداری برام ضروری است و احتمال بدخیم بودن چقدر است در ضمن درد لگن و کمر نشانه بدخیم بودن هست یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام خدمت اقای دکتر کرمی،من ضایعه هایپراکو به ابعاد25•11در جداره پوستر السترال راست مثانه داشتم که 2سال پیش هم این توده به ابعاد 15•5بوده که متاسفانه به عللی عمل نشده بوده 4روزه سیستوسکوپی کردم ادرارم هیچ مشکلی نداشت تا اینکه روز سوم موقع ادرار بعد از تمام شدنش چند قطره خون و 2تا لخته کوچک خون اومد 24ساعت بعد از این هم با خیلی سوزش کم مقداری خون با لکه خون اومد دوباره ادرارم مشکلی نداره میخواستم ببینم طبیعیه یا اینکه باید چی کار کنم؟در ضمن جواب پاتولوژی من هم هنوز نیومده ولی دکتر گفت چیزی که من دیدم احتمالا خوب باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 5 ماه پیش)
   اب زیاد بخورید تا جواب سیستوسکوپی مشخص شود
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر من حدود دوماه تکرر ادرار دارم و گاهی اوقات هم درد در ناحیه الت تناسلی مقدار ادرار گاهی اوقات کمه و باریک و گاهی اوقات عادی بیشتر اوقات در طول روز تکرر زیاد نیست ولی شب زیاد و پی در پی میشه دکترم رفتم قرص افلوکساسین ۲۰۰ و یک نوع قرص برای قطع اسپرم دادن و گفت بییت روز سکس نداشته باشم الان ۱۰روزه مصرف میکنم ولی تاثیر چندانی نداشته
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   از نظر فتق بیایید ببینم
  2. تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   من اصفهان هستم آقای دکتر لطف کنید اصفهان یک دکتر بهم معرفی کنید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   هر دکتر جراح باشد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام در مورد سوالی که در تاریخ 23 فروردین 1398 با کد پیگیری d30ux5157964 با مشکل پروستات از شما داشتم دستور فرمودید فعلا شبی یک عدد تامسولوسین بخورم که بنده دو ماه خوردم. به پزشک مراجعه کردم دستور نوار مثانه داده است. بنظر شما کار خواص دیگری نیاز هست یا خیر؟ لطفاً راهنمایی کامل بفرمائید. متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   اگر راحتی همان کافی است

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پارسال سوزش ادار گرفتم کلی رفتم دکتر گفتن پروستات متورم شده کلی انتی بیوتیک خوردم بعد از یک سال سوزشم بهتر شد
  آزمایش بزرگی پروستات هم دادم کوچیک بود پروستاتم
  آزمایش منی هم خوب بود
  بعد از مدتی سوزش اومد سراغ مقعد بعد کرن بری خوردم بهتر شدم
  موقع ارضا شدن هم یکم سوز میده و وقتی تحریک بشم یا جایی زیاد بشنیم
  تازگی ها بالای آلت هم خاال های در اومده البته گوشتی نیست ولی حس میکنم پهن میشه و بی درد
  تکرر ادار هم دارم شبها البته ولی کم خیلی نگرانم یبوست هم میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   این زگیل است ودرمان کرایو بیایید در خدمتم02122642744

درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید