توصیه های قبل و بعد از عمل پروستات turp

چه نوع جراحی باز یا بسته؟ علی رغم پیشرفت در تکنولوژی در جهان هنوز عمل پروستات بسته به روش تراش یا TURP و عمل پروستات باز دو عمل طلائی برای جراحی پروستات می باشند.

پروستات غده ای است که به اندازه گردو کوچک قسمت خروجی گردن مثانه را احاطه کرده و با گذر زمان بزرگ می شود و با حالت فشار در گلوگاه مثانه باعث کاهش قدرت پرش ادرار، تکرر ادرار ، سوزش، عدم تخلیه خوب ادرار، شب بلند شدن های بیش از حد برای دستشویی در نهایت احتباس ادراری می شود.

هیچ ارتباطی بین شدت بزرگی پروستات و شدت علائم وجود ندارد و لذا ممکن است پروستات بزرگ علامت نداشته باشد ولی پروستات با حجم کم باعث اختلال ادرار می شود.

درمان دارویی بزرگی پروستات

هنوز در دنیا داروی کوچک کننده پروستات کشف نشده است. همه داروها حالت شل کنندگی موقت دارند و زمانی موثرند که شما هر شب دارو را مصرف نمائید و با قطع دارو  بلافاصله  علائم بر می گردد.

چه کسانی کاندید عمل پروستات هستند؟

احتباس یا بند آمدن ادرار- سنگ همزمان مثانه- عدم تخلیه کامل مثانه و ادرار باقیمانده زیاد- به مخاطره افتادن کلیه ها به علت پس زدن ادرار از مثانه به علت انسداد پروستات- زمان که تخلیه مثانه به سختی انجام می شود و دارها دیگر موثر نیستند – قطره قطره آمدن ادرار و شب بیدار شدن های مکرر برای دستشوئی نشان از این هستند که باید برای درمان پروستات خود باید از روش قطعی جراحی

عمل بسته یا TURP

که در آن بدون شکاف جراحی و از مجرای ادراری، پروستات برداشته می شود و بهترین عمل برای پروستات های زیر 60 گرم می باشند.

 ویدیو عمل بسته پروستات

– معمولا پس از عمل بسته پروستات، فرد قبل از رفتن به خانه نیاز دارد 1 تا 3 روز را در بیمارستان سپری کند.

– در بیمارستان، تا زمانی که بیمار از بیهوشی بهبود یافته و قادر به خوردن و نوشیدن شود، به او از طریق ورید (درون رگی) مایعات داده می شود.

– بیمار هیچ گونه درد شدیدی نخواهد داشت؛ با این حال ممکن است در اثر کاتتری که در میزراه او قرار داده می شود دچار مقداری ناراحتی و اسپاسم مثانه شود. دلیل قرار دادن کاتتر در میزراه این است که این مجرا متورم و دردناک خواهد شد. میزراه لوله ای است که ادرار را به بیرون از بدن می راند. هنگامی که کاتتر برداشته شده و فرد قادر باشد به صورت معمول ادرار کند، از بیمارستان مرخص می شود. قبل از رفتن به خانه، توصیه هایی در ارتباط با بهبودی بیمار به او داده می شود. قرار ملاقاتی در چند هفته بعد جهت بررسی پیشرفت بیمار برای او ترتیب داده می شود.

– در طول روز پس از عمل، امکان دارد جهت پاکسازی مثانه و تخلیه کردن هر گونه لخته خونی یا دیگر مواد زائد، آب از طریق این کاتتر به درون مثانه فرستاده شود. این مورد اغلب دردناک نیست با این حال می تواند احساسی نامطلوب از پر بودن را در مثانه ایجاد کند.

– پس از 24 تا 48 ساعت، جهت بررسی توانایی بیمار در ادرار کردن و مرخص شدن به خانه این کاتتر برداشته می شود.

– احساس ناراحتی و عدم کنترل به مدت چند روز پس از برداشته شدن کاتتر عادی است.

– در صورتی که فرد پس از گذشت این مدت قادر به ادرار کردن نباشد، ممکن است نیاز باشد تا کاتتر به صورت موقت دوباره جایگذاری شود. فرد می تواند به همراه کاتتر به خانه رود. قرار ملاقاتی در چند روز تا چند هفته آینده جهت برداشتن کاتتر برای بیمار ترتیب داده خواهد شد.

مراقبت های بعد از عمل turp در خانه

✅ احساس خستگی و بی حالی به مدت 1 یا 2 هفته پس از انجام این عمل شایع است. اغلب مردان پس از این مدت سلامتی خود را باز می یابند. با این حال، باید حداکثر تا 2 ماه پس از عمل بر خود آسان گرفت.

✅ برای چند هفته اول، بیمار نباید هر گونه جسم سنگین را حرکت داده و یا بلند کند. همچنین، باید از انجام ورزش های شدید نیز اجتناب شود. در صورت امکان، باید از دوستان و اعضای خانواده در انجام کار های خانه کمک خواست.

✅ در هنگامی که فرد احساس توانایی می کند می تواند ورزش هایی مانند پیاده روی را انجام دهد. این ورزش ها به حفظ گردش خون و کاهش خطر ایجاد لخته های خونی در پا کمک می کنند.

✅ نوشیدن مقادیر زیادی آب در حین دوره بهبودی می تواند به کاهش خطر ابتلا به عفونت های مجاری ادراری و همچنین پاکسازی هر گونه خون موجود در ادرار کمک کند. فرد توصیه هایی را در ارتباط با انجام ورزش های قاعده لگن دریافت خواهد کرد. این ورزش ها به بهبود کنترل مثانه کمک می کنند. هر گونه دردی معمولا می تواند به وسیله دارو های مسکن بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن درمان شود.

✅  بهبودی کامل از عمل برش پروستات از طریق میزراه معمولا بین 3 تا 6 هفته به طول می انجامد. جراح یا پزشک فرد به او توصیه هایی را در ارتباط با زمان مناسب برای از سر گیری فعالیت های معمول ارائه می دهند.

بازگشت به کار بعد از عمل turp

زمان بازگشت به سر کار عمدتا به شغل فرد بستگی دارد. برای مثال، فردی که در یک دفتر کار می کند نسبت به فردی که کار های جسمانی سنگین انجام می دهد سریع تر می تواند بر سر کار خود بازگردد. در اغلب موارد، به فرد توصیه می شود که به مدت 3 تا 4 هفته از رفتن بر سر کار خودداری کنند.

رانندگی

جراح یا پزشک زمان مناسب برای از سر گیری رانندگی را برای فرد توضیح خواهد داد. این زمان معمولا هنگامی خواهد بود که فرد بتواند توقفی ناگهانی و سریع را تحمل کند.

برخی افراد جهت رسیدن به این سطح به 1 هفته و برخی دیگر به 1 ماه یا بیشتر نیاز دارند.

ارتباط جنسی

در حدود 3 تا 4 هفته زمان لازم است تا فرد بتواند برای برقراری ارتباط جنسی احساس راحتی کند.

وجود خون در ادرار

وجود گاه به گاه خون در ادرار پس از انجام عمل برش پروستات از طریق میزراه عادی است. در حدود 1 یا 2 هفته پس از عمل، از آن جایی که زخم موجود بر روی پروستات شروع به از بین رفتن می کند امکان دارد حجم خون موجود در ادرار افزایش یابد.

نوشیدن مقادیر زیاد مایعات به تخلیه هر گونه خون یا لخته خونی کوچک در مثانه کمک می کند. در صورتی که خون موجود در ادرار به مدت بیش از 48 ساعت ادامه یابد، فرد باید با بیمارستان تماس گیرد.

عمل باز

 اگر اندازه پروستات شما بالای 70 گرم باشد، همزمان سنگ مثانه دارید، پروستات به داخل مثانه رشد کرده باشد، بهترین و موثرترین درمان فعلی، عمل باز می باشد.

ویدیو عمل بسته پروستات 

نوع بیهوشی در عمل پروستات: امروزه عمل جراحی پروستات چه باز و یا عمل بسته بدون بیهوشی عمومی و با بی حسی نخاعی انجام می شود.

توصیه های قبل از عمل پروستات

✅ جهت اطمینان از تحمل عمل جراحی باید دکتر متخصص قلب و بیهوشی قبل از عمل شما را ویزیت نماید.

✅ داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین، بروفن، ژلوفن، دپیریدامل، پلاویکس و غیره باید یک هفته تا 10 روز قبل از عمل با نظر پزشک معالجتان قطع گردد.

✅ در صورت ابتلا و زمینه بیماری و مصرف داروهای خاص و سابقه عمل های جراحی قبلی حتماً آنها را به دکتر مشاورتان اطلاع دهید.

✅ صبح روز عمل ناشتا و در ساعت 9-10 صبح در بیمارستان حضور داشته باشید.

✅ بلافاصله پس از پذیرش آزمایشتات و عکسبرداری لازم قبل از عمل و مشاوره های بیهوشی و قلب در بیمارستان توسط متخصصین انجام خواهد شد تا با آرامش و اطمینان بیشتر برای اطاق عمل آماده شوید.

✅ جهت حفظ سلامتی شما و جایگزین کردن خونریزی احتمال حین عمل 2-3 واحد برای شما خون ذخیره در بیمارستان آماده می شود تا فقط در صورت نیاز استفاده گردد.

✅ توصیه می شود در صورت عمل باز موهای زائد بالای مثانه را چند روز قبل از عمل با مواد موبر حذف نمایید.

✅ به علت بی حسی نخاعی شما کوچکترین احساس درد و ناراحتی حین عمل نخواهید داشت.

✅ طول عمل جراحی پروستات شما حدود نیم الی یک ساعت است.

توصیه های بعد از عمل پروستات 

✅ در پایان عمل پروستات چه روش باز و یا بسته به مدت 48 تا 72 ساعت سوند فولی در داخل مثانه شما گذاشته می شود تا لخته ها و ترشحات محل عمل کاملاً تخلیه شود.

✅ رنگ سوند فولی خونی بعد از عمل طبیعی است و لذا جهت رقیق شدن آن از شستشو سوند به مدت 24 تا 48 ساعت استفاده می شود و لذا اصلا ً نگران  نباشید.

✅ صبح فردا باید مصرف مایعات را شروع کنید و با کمک باید راه بروید تا از خطر لخته شدن خون در اندامتان و همچنین یبوست بعد از عمل جلوگیری شود.

✅ 48 ساعت بعد از عمل با صلاحدید پزشک معالج سوند شما خارج خواهد شد و اگر تخلیه مثانه انجام شد، شما آماده ترخیص از بیمارستان می شوید. خون در ادرار، سوزش ادرار، عدم روان آمدن ادرار و قطره قطره آمدن ادرار بعد از خارج کردن سوند طبیعی است.

✅ گهگاهی به علت عوارض بیهوشی یا گیرکردن لخته یا قطعه کوچک پروستات در مجرا بعد از خارج کردن سوند ممکن است دچار احتباس ادرار شوید که بلافاصله باید پرسنل را مطلع سازید تا موقتاً دوباره سوند گذاشته تا مشکل شما حل شود.

✅ نمونه پروستات خارج شده حین عمل جهت نسج شناسی به آزمایشگاه فرستاده می شود و لذا توصیه می شود یک هفته بعد از عمل با در دست داشتن نتیجه پاتولوژی به پزشکتان مراجعه فرمائید.

✅ جهت جلوگیری از خونریزی از انجام کارهای سنگین و مقاربت جنسی یک ماه بعد از عمل اجتناب نمایید.

✅ بخیه ها جذبی است و نیاز به کشیدن ندارند.

✅ بلافاصله بعد از ترخیص از بیمارستان می توانید استحمام کنید.

✅ توصیه می شود جهت شفاف شدن رنگ ادرار بعد از عمل ترجیحاً از مواد نوشیدنی و مایعات زیاد استفاده شود.

در حین بهبودی در صورت بروز موارد زیر، باید با بیمارستان یا پزشک خود تماس گرفت:

⚠ دمای بدنی (تب) 38 درجه سانتی گراد یا بالاتر

⚠ درد شدید در هنگام ادرار کردن

⚠ عدم توانایی ادرار

⚠ درد مداوم یا وجود مقدار خونی در ادرار که بدتر می شود.

این علائم می توانند نشانه مشکلی باشند که نیاز به درمان دارد. از جمله این مشکل ها می توان به خونریزی داخلی یا ابتلا به یک عفونت مجاری ادراری اشاره کرد.

عمل جراحی خوش خیم پروستات چه به روش باز یا بسته بر روی توان و میل جنسی شما اثر منفی ندارد و بعد از عمل مایع منی به داخل مثانه ریخته و با ادرار دفع خواهد شد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر خالد دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام من ۴۰ سال دارم و بزرگی پرستات دارم و ابعاد پروستات mm 49×47×53
  اکوی نسبتا نرمال pvr در حدود 98 mm بیشتر از طبیعی لطف کنید چه داروی مصرف کنم یا راهنمایی نمایید باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   بايد از نظر علت بررسي شويد تست اروديناميك وسيستوسكوبي ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ ٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
 • تصویر کاربر محمدزمان یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام من به دکتر مردای کرمانشاه مراجعه کردم که اگر با این قرص ها خوب نشدی بیا عمل انجام میدم بعد از یک ماه دیگه فشار زیاد بهم وارد شد و نتوانستم ادرار بکنم به بیمارستان رفتم و سوند وصل کردن و ادرار امد و درد کمتر شد به یه دکتر در تهران مراجعه کردیم گفتند اسکن قلب و اکو و نوار انجام بدید دکتر که دید گفت مشگل قلب دارند نمیتواند بیهوش شود خلاصه دکتر گفت سوند رو در بیارین و من دز قرص ها رو بالا میبرم ما سند رو در اوردیم دو روزی هست که ظاهر مشگلی نداره و زود به زود ادار دارم حالا باید به نظر شما چکار بکنم ؟؟؟؟مدارک رو میفرستم خدمتتون سن من 69 سال است از استان لرستان و الان منزل پسرم در تهران هستم عاجزانه درخواست کمک دارم (معلم بازنشسته) پرازوسین5 پروترال
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر سجاد جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من 39 سالمه، اوایل ماه رمضان امسال با علائم خون در ادرار (تقریبابه رنگ صورتی)و سوزش شدید در هنگام دفع ادرار و خارش سر آلت (دو بار در طول یک هفته) به دکتر مراجعه کردم.بررسی ادرار و خون مورد خاصی نداشت ولی پاسخ تست psa میانگین افراد 70 رو نشوند داد(4.6) دکتر معالجم دارویseprofloxacin یک ماه تجویز کردن و دیروز با اتمام دارو دوباره مراجعه کردم و آقای دکتر بدون تست psa دوباره، باز هم داروی دیگری به نام levofloxcin500 برای یک ماه تجویز کردن.با ابن اوصاف و با توجه به عوارض قابل توجه این داروها لطفا راهنمایی بفرمایید. البته قابل ذکر است به جز اون دوباره اولیه دیگه هیچ علائمی ندارم، آیا امکان اشتباه در آزمایش وجود دارد و ممکن است من بیهوده داروهایی با این عوارض و قدرت استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   بله ازمایش جای معتبر تکرار شود
 • تصویر کاربر Mohammad شنبه ۹ تیر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر
  وقت بخير
  بزرگواري مي فرماييد اگر نظرتون رو در مورد نتيجه MRS پدرم و بهترين درمان براي ايشون رو اعلام بفرماييد
  **سن :69 سال
  **بيماري خاصي ندارن
  **مشكلات ادراري خاصي ندارن
  تصوير نتايج MRS و MRI در پيوست تقديم شد
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   بهتر تست نمونه برداری شود ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر سعيد چهارشنبه ۱۶ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام جناب اقاي دكتر كرمي عزيز
  با عرض ادب
  پدرم 65 سال سن دارد حدود یک تا دوسالی هست که یکم مشکل ادرار داره شبی دو مرتبه برای ادرار بیدار میشه تازگی ها رفته ازمایش psa داده که شده ( 769 )(هفت ممیز 69 صدم ) و دکتر هم سونوگرافی گرفته گفته یکم بزرگی پروستات دارین چیزی دیگه نگفته فقط دارو داده تا یکماه گفته برگرد ، الان ما در استرس شدید هستیم که خدای ناکرده چیزه خطرناکی نباشه !؟ نظرتون رو اگه محبت کنید برامون بگید
  ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۶ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   بياييد ببينم٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
 • تصویر کاربر حسين شنبه ۱۲ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  حدود 5ماهه كه ادرارم با چند ثانيه تاخير تخليه ميشه حدود8تا10ثانيه طول ميكشه البته ي مقدار اضطراب دارم اين اظطراب براي 6سال پيش هست قرص الپروزلام نيم ميخورم مشكلي نداشتم ولي كلا عصبي هستم و ازمايش سونوگرافي ازكليه ومجاري وپروستات انجام دادم كه اقاي دكتر فرمودن هيچ مشكلي تو ازمايشت نيست طبيعي هست ميخواستم بدونم اقاي دكتر علت تاخير ادرار ازچي هست چه دارويي بايد خورد ممنون ميشم بفرمايد علتش چي هست با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   بيشتر عصبي است دارو نميخواهد با ورزش ونشاط بهتر ميشود
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام و سپاس
  ابتدای سال نودو پنج بدلیل درد در ناحیه بین مقعد وبیضه به پزشک مراجعه و در معاینه مقعدی بزرگی پروستات مشخص شد در سونوگرافی حجم پروستات 24 سی سی و 1.9 psa بود تجویز پزشک تامسلوسین بود که مدت کوتاهی استفاده کردم .نرخ رشد psa در آزمایش بعدی به تاریخ 96/3/1/ 2.7 و در تاریخ 96/12/1 4.16 شد مجدد به پزشک مراجعه کردم . سونو حجم پروستات را 26 سی سی نشان داد ایشان تجویز یک دوره کوتاه آنتی بیوتیک سیپروفکت و ترازوسین داد که بدلیل عوارض فقط شبی یک چهارم از ترازوسین را استفاده کردم پس از آن در تاریخ 97/1/24 مجددا آزمایش دادم مقدار psa 3.97 و 0.81 frrepsa گزارش شد. پزشک معالج پیشنهاد بیوپسی دادن می خواستم نظر جنابعالی رو بدونم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   از نظر من سه ماه ديگر دوباره كنترل كنيد
 • تصویر کاربر مهدوی سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر من در آبان سال 95 به دلیل سرطان پروستات جراحی شدند و پروستات و کیسه منی و .... به طور کامل خارج شد.
  برای کنترل هر سه ماه آزمایش مقدار psa داده شده که نتیجه آن به شرح پیوست می باشد.
  در دی ماه 96 به دلیل افزایش مقدار psa از ایشان پت اسکن و اسکن استخوان انجام شده که موردی مشاهده نشده است.
  با این شرایط نیاز به پیگیری خاصی هست؟
  دلیل افزایش psa وقتی در پت اسکن چیزی مشخص نیست چه میتواند باشد؟
  آیا psa با استرس زیاد می شود؟
  برای کنترل هر سرطان دیگری و نفوذ به عضو دیگر چه آزمایشی باید داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   اگر بالا برود بايد محل عمل راديو تراپي شود
 • تصویر کاربر بهزاد سه شنبه ۷ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 32 سال سن دارم مشکل تکرر ادار دارم رفتم سونوگرافی دادم همه چیز نرمال بود فقط اندازه پروستات 29 بود و افزایش رزیدو اداری نوشته بود می خواستم بدونم آیا مشکل تکرر ادارم از اینا هست و منظور از رزیدور ادار چیه آیا خطر ناکه مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   ادرار باقيمانده بايد تست اروديناميك بگيريد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب همسر من 47 ساله هستن که در آزمایش های سالیانه که هفته گذشته انجام دادیم psa:۴.۷نشان داده است پس از مراجعه به پزشک سونوگرافی نوشتن که نتیجه را خدمتتان ارسال میکنم میخواستم نطر جنابعالی را دراین مورد بدونم با تشکر
  Bladder wall thickness is normal
  No stone or SOL is seen in the bladder
  After voiding 100cc residue is seen
  Prostate is enlarged(56cc) and has heterogeneous echo_pattern in favor of BPHcorrelation with serum PSA advised
  No free fluid is seen
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   ازمايش را در جاي معتبر تكرار كنيد بياييد ببينم٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر