توصیه های قبل و بعد از عمل پروستات turp

چه نوع جراحی باز یا بسته؟ علی رغم پیشرفت در تکنولوژی در جهان هنوز عمل پروستات بسته به روش تراش یا TURP و عمل پروستات باز دو عمل طلائی برای جراحی پروستات می باشند.

پروستات غده ای است که به اندازه گردو کوچک قسمت خروجی گردن مثانه را احاطه کرده و با گذر زمان بزرگ می شود و با حالت فشار در گلوگاه مثانه باعث کاهش قدرت پرش ادرار، تکرر ادرار ، سوزش، عدم تخلیه خوب ادرار، شب بلند شدن های بیش از حد برای دستشویی در نهایت احتباس ادراری می شود.

هیچ ارتباطی بین شدت بزرگی پروستات و شدت علائم وجود ندارد و لذا ممکن است پروستات بزرگ علامت نداشته باشد ولی پروستات با حجم کم باعث اختلال ادرار می شود.

درمان دارویی بزرگی پروستات

هنوز در دنیا داروی کوچک کننده پروستات کشف نشده است. همه داروها حالت شل کنندگی موقت دارند و زمانی موثرند که شما هر شب دارو را مصرف نمائید و با قطع دارو  بلافاصله  علائم بر می گردد.

چه کسانی کاندید عمل پروستات هستند؟

احتباس یا بند آمدن ادرار- سنگ همزمان مثانه- عدم تخلیه کامل مثانه و ادرار باقیمانده زیاد- به مخاطره افتادن کلیه ها به علت پس زدن ادرار از مثانه به علت انسداد پروستات- زمان که تخلیه مثانه به سختی انجام می شود و دارها دیگر موثر نیستند – قطره قطره آمدن ادرار و شب بیدار شدن های مکرر برای دستشوئی نشان از این هستند که باید برای درمان پروستات خود باید از روش قطعی جراحی

عمل بسته یا TURP

که در آن بدون شکاف جراحی و از مجرای ادراری، پروستات برداشته می شود و بهترین عمل برای پروستات های زیر 60 گرم می باشند.

 ویدیو عمل بسته پروستات

– معمولا پس از عمل بسته پروستات، فرد قبل از رفتن به خانه نیاز دارد 1 تا 3 روز را در بیمارستان سپری کند.

– در بیمارستان، تا زمانی که بیمار از بیهوشی بهبود یافته و قادر به خوردن و نوشیدن شود، به او از طریق ورید (درون رگی) مایعات داده می شود.

– بیمار هیچ گونه درد شدیدی نخواهد داشت؛ با این حال ممکن است در اثر کاتتری که در میزراه او قرار داده می شود دچار مقداری ناراحتی و اسپاسم مثانه شود. دلیل قرار دادن کاتتر در میزراه این است که این مجرا متورم و دردناک خواهد شد. میزراه لوله ای است که ادرار را به بیرون از بدن می راند. هنگامی که کاتتر برداشته شده و فرد قادر باشد به صورت معمول ادرار کند، از بیمارستان مرخص می شود. قبل از رفتن به خانه، توصیه هایی در ارتباط با بهبودی بیمار به او داده می شود. قرار ملاقاتی در چند هفته بعد جهت بررسی پیشرفت بیمار برای او ترتیب داده می شود.

– در طول روز پس از عمل، امکان دارد جهت پاکسازی مثانه و تخلیه کردن هر گونه لخته خونی یا دیگر مواد زائد، آب از طریق این کاتتر به درون مثانه فرستاده شود. این مورد اغلب دردناک نیست با این حال می تواند احساسی نامطلوب از پر بودن را در مثانه ایجاد کند.

– پس از 24 تا 48 ساعت، جهت بررسی توانایی بیمار در ادرار کردن و مرخص شدن به خانه این کاتتر برداشته می شود.

– احساس ناراحتی و عدم کنترل به مدت چند روز پس از برداشته شدن کاتتر عادی است.

– در صورتی که فرد پس از گذشت این مدت قادر به ادرار کردن نباشد، ممکن است نیاز باشد تا کاتتر به صورت موقت دوباره جایگذاری شود. فرد می تواند به همراه کاتتر به خانه رود. قرار ملاقاتی در چند روز تا چند هفته آینده جهت برداشتن کاتتر برای بیمار ترتیب داده خواهد شد.

مراقبت های بعد از عمل turp در خانه

✅ احساس خستگی و بی حالی به مدت 1 یا 2 هفته پس از انجام این عمل شایع است. اغلب مردان پس از این مدت سلامتی خود را باز می یابند. با این حال، باید حداکثر تا 2 ماه پس از عمل بر خود آسان گرفت.

✅ برای چند هفته اول، بیمار نباید هر گونه جسم سنگین را حرکت داده و یا بلند کند. همچنین، باید از انجام ورزش های شدید نیز اجتناب شود. در صورت امکان، باید از دوستان و اعضای خانواده در انجام کار های خانه کمک خواست.

✅ در هنگامی که فرد احساس توانایی می کند می تواند ورزش هایی مانند پیاده روی را انجام دهد. این ورزش ها به حفظ گردش خون و کاهش خطر ایجاد لخته های خونی در پا کمک می کنند.

✅ نوشیدن مقادیر زیادی آب در حین دوره بهبودی می تواند به کاهش خطر ابتلا به عفونت های مجاری ادراری و همچنین پاکسازی هر گونه خون موجود در ادرار کمک کند. فرد توصیه هایی را در ارتباط با انجام ورزش های قاعده لگن دریافت خواهد کرد. این ورزش ها به بهبود کنترل مثانه کمک می کنند. هر گونه دردی معمولا می تواند به وسیله دارو های مسکن بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن درمان شود.

✅  بهبودی کامل از عمل برش پروستات از طریق میزراه معمولا بین 3 تا 6 هفته به طول می انجامد. جراح یا پزشک فرد به او توصیه هایی را در ارتباط با زمان مناسب برای از سر گیری فعالیت های معمول ارائه می دهند.

بازگشت به کار بعد از عمل turp

زمان بازگشت به سر کار عمدتا به شغل فرد بستگی دارد. برای مثال، فردی که در یک دفتر کار می کند نسبت به فردی که کار های جسمانی سنگین انجام می دهد سریع تر می تواند بر سر کار خود بازگردد. در اغلب موارد، به فرد توصیه می شود که به مدت 3 تا 4 هفته از رفتن بر سر کار خودداری کنند.

رانندگی

جراح یا پزشک زمان مناسب برای از سر گیری رانندگی را برای فرد توضیح خواهد داد. این زمان معمولا هنگامی خواهد بود که فرد بتواند توقفی ناگهانی و سریع را تحمل کند.

برخی افراد جهت رسیدن به این سطح به 1 هفته و برخی دیگر به 1 ماه یا بیشتر نیاز دارند.

ارتباط جنسی

در حدود 3 تا 4 هفته زمان لازم است تا فرد بتواند برای برقراری ارتباط جنسی احساس راحتی کند.

وجود خون در ادرار

وجود گاه به گاه خون در ادرار پس از انجام عمل برش پروستات از طریق میزراه عادی است. در حدود 1 یا 2 هفته پس از عمل، از آن جایی که زخم موجود بر روی پروستات شروع به از بین رفتن می کند امکان دارد حجم خون موجود در ادرار افزایش یابد.

نوشیدن مقادیر زیاد مایعات به تخلیه هر گونه خون یا لخته خونی کوچک در مثانه کمک می کند. در صورتی که خون موجود در ادرار به مدت بیش از 48 ساعت ادامه یابد، فرد باید با بیمارستان تماس گیرد.

عمل باز

 اگر اندازه پروستات شما بالای 70 گرم باشد، همزمان سنگ مثانه دارید، پروستات به داخل مثانه رشد کرده باشد، بهترین و موثرترین درمان فعلی، عمل باز می باشد.

ویدیو عمل بسته پروستات 

نوع بیهوشی در عمل پروستات: امروزه عمل جراحی پروستات چه باز و یا عمل بسته بدون بیهوشی عمومی و با بی حسی نخاعی انجام می شود.

توصیه های قبل از عمل پروستات

✅ جهت اطمینان از تحمل عمل جراحی باید دکتر متخصص قلب و بیهوشی قبل از عمل شما را ویزیت نماید.

✅ داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین، بروفن، ژلوفن، دپیریدامل، پلاویکس و غیره باید یک هفته تا 10 روز قبل از عمل با نظر پزشک معالجتان قطع گردد.

✅ در صورت ابتلا و زمینه بیماری و مصرف داروهای خاص و سابقه عمل های جراحی قبلی حتماً آنها را به دکتر مشاورتان اطلاع دهید.

✅ صبح روز عمل ناشتا و در ساعت 9-10 صبح در بیمارستان حضور داشته باشید.

✅ بلافاصله پس از پذیرش آزمایشتات و عکسبرداری لازم قبل از عمل و مشاوره های بیهوشی و قلب در بیمارستان توسط متخصصین انجام خواهد شد تا با آرامش و اطمینان بیشتر برای اطاق عمل آماده شوید.

✅ جهت حفظ سلامتی شما و جایگزین کردن خونریزی احتمال حین عمل 2-3 واحد برای شما خون ذخیره در بیمارستان آماده می شود تا فقط در صورت نیاز استفاده گردد.

✅ توصیه می شود در صورت عمل باز موهای زائد بالای مثانه را چند روز قبل از عمل با مواد موبر حذف نمایید.

✅ به علت بی حسی نخاعی شما کوچکترین احساس درد و ناراحتی حین عمل نخواهید داشت.

✅ طول عمل جراحی پروستات شما حدود نیم الی یک ساعت است.

توصیه های بعد از عمل پروستات 

✅ در پایان عمل پروستات چه روش باز و یا بسته به مدت 48 تا 72 ساعت سوند فولی در داخل مثانه شما گذاشته می شود تا لخته ها و ترشحات محل عمل کاملاً تخلیه شود.

✅ رنگ سوند فولی خونی بعد از عمل طبیعی است و لذا جهت رقیق شدن آن از شستشو سوند به مدت 24 تا 48 ساعت استفاده می شود و لذا اصلا ً نگران  نباشید.

✅ صبح فردا باید مصرف مایعات را شروع کنید و با کمک باید راه بروید تا از خطر لخته شدن خون در اندامتان و همچنین یبوست بعد از عمل جلوگیری شود.

✅ 48 ساعت بعد از عمل با صلاحدید پزشک معالج سوند شما خارج خواهد شد و اگر تخلیه مثانه انجام شد، شما آماده ترخیص از بیمارستان می شوید. خون در ادرار، سوزش ادرار، عدم روان آمدن ادرار و قطره قطره آمدن ادرار بعد از خارج کردن سوند طبیعی است.

✅ گهگاهی به علت عوارض بیهوشی یا گیرکردن لخته یا قطعه کوچک پروستات در مجرا بعد از خارج کردن سوند ممکن است دچار احتباس ادرار شوید که بلافاصله باید پرسنل را مطلع سازید تا موقتاً دوباره سوند گذاشته تا مشکل شما حل شود.

✅ نمونه پروستات خارج شده حین عمل جهت نسج شناسی به آزمایشگاه فرستاده می شود و لذا توصیه می شود یک هفته بعد از عمل با در دست داشتن نتیجه پاتولوژی به پزشکتان مراجعه فرمائید.

✅ جهت جلوگیری از خونریزی از انجام کارهای سنگین و مقاربت جنسی یک ماه بعد از عمل اجتناب نمایید.

✅ بخیه ها جذبی است و نیاز به کشیدن ندارند.

✅ بلافاصله بعد از ترخیص از بیمارستان می توانید استحمام کنید.

✅ توصیه می شود جهت شفاف شدن رنگ ادرار بعد از عمل ترجیحاً از مواد نوشیدنی و مایعات زیاد استفاده شود.

در حین بهبودی در صورت بروز موارد زیر، باید با بیمارستان یا پزشک خود تماس گرفت:

⚠ دمای بدنی (تب) 38 درجه سانتی گراد یا بالاتر

⚠ درد شدید در هنگام ادرار کردن

⚠ عدم توانایی ادرار

⚠ درد مداوم یا وجود مقدار خونی در ادرار که بدتر می شود.

این علائم می توانند نشانه مشکلی باشند که نیاز به درمان دارد. از جمله این مشکل ها می توان به خونریزی داخلی یا ابتلا به یک عفونت مجاری ادراری اشاره کرد.

عمل جراحی خوش خیم پروستات چه به روش باز یا بسته بر روی توان و میل جنسی شما اثر منفی ندارد و بعد از عمل مایع منی به داخل مثانه ریخته و با ادرار دفع خواهد شد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر درگاه پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر از اردبیل پیام میزنم خدمتتون. پدرم 70 سال سن دارن و مشکل پروستات که طبق مدارک خدمتتان میفرستم.فقط مشکل قلبی دارن و دکترا تو اردبیل اجازه جراحی ندادن ، تهران برای اسکن تالیوم رفتیم و تمام مدارک را جمع کردیم خدمتتان میفرستم، آیا امکان عمل جراحی توسط جناب عالی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
   دیدم اگر دکتر قلب وبیهوشی اجتزه ندهند نمیتوان عمل کرد
 • تصویر کاربر پیری یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  پروستاتم ۱۰۵میلیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با سلام. پدر بنده آزمایش PSA انجام دادند و دکتر پس از تجویز قرص پروترال تجویز تکرار آزمایش بعد از سه ماه رو نمودند. لطفا نظرتون رو بفرمایید.
  PSA (ECL) = 7.06
  Free PSA (ECL) = 1.45
  Free PSA/ PSA= 21
  Less than 25%
  Age= 64
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
   بهتر است MRSبکنید
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید، بنده ۶۰ سال دارم و دو ماه پیش بعد از گذشت چندین سال تکدی ادارار، عمل TURP را انجام دادم و روزهای اول پس از عمل جراحی در دفع ادرار مشکل خاصی نداشتم ولی پس از گذشت دوماه در دفع ادرار مشکل دارم و بعد از چندین بار و با فشار و زور ادارارم دفع میشود و زیر شکمم قبل از دفع درد شدیدی دارد و همچنین جواب آزمایش پاتولوژیم منفی بوده و آیا بنده باید رژیم و ورزش خاصی انجام بدهم و نظر شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   باید از نظر تنگی بعد از عمل سیستوسکوپی کنید
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۳ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام. جواب سونوگرافی:
  ابعاد پروستات 40*49*39 و 41 سی سی است.
  اکوی پارانشیم هتروژن دارد.
  هتروژنیستی و ندولاریتی ناحیه central gland پروستات مطرح کننده بیماری PBH است.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام مجدد. سن من ۴۵ سال است. در فایل پیوست psa موجود است. آزمایش مربوط به نیمه اردیبهشت ۹۸، دو ماه و نیم قبل است
  3. تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   Psa نه دهم است ۰.۹
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
  5. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   سپاس
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   تشکر
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام
  من 28 سال دارم و حدود 10 سال میشه خودارضایی میکنم اما حدود 5 سال پیش به مدت دو سال تا روزی هفت هشت بار هم رسید و بعد به حالت عادی برگشت. میخوام ترک کنم امام یه سری از سایت ها نوشتن باعث سرطان بیضه و پروستات و آلت میشه و یه سری گفتن نه. راستش نگران و سردرگم شدم لطفا راهنماییم بفرمایید
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با سلام.آقای دکتر بنده دچار پروستاتیت مزمن شدم.راهی برای درمان هست یا بیخیال بشم با این درد سخت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر سینا چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز.بنده ۳۷ سالمه چهارماه قبل دچار بیضه درد و تکرر ادرار و سنگینی مثانه شدم.ضمن اینکه ادرارم دوشاخه و قطره قطره می اومد .سونوگرافی انجام دادم که حجم پروستات ۳۱ سی سی اعلام شد که ایشان فرمودند پروستاتیت دارم.تاوانکس و پروترال و تولترودین تجویز کردند.بعد چندماه خوب شدم.البته بعد مصرف دارو دوباره سونو دادم.حجم پروستات ۱۹ سی سی اعلام شد.مجددا چند روزی دوباره همون علائم رو پیدا کردم.ایا دوباره بیماری عود کرده؟ایا نوار مثانه نیاز هست؟ ضمنا در سونو یک کانون برجسته کلسیفیه اعلام کردن؟این مشکلی داره یا نه؟سپاس از شما دکتر مهربون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   بیایید نوار مثانه بگیرید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان. بنده 35 ساله از همدان هستم. وزن و قدم نرماله. یکساله التهاب مزمن پروستات دارم. درد لگن و سوزش شدید ادرار. وجدیدا درد مزمن کلیه ها رو دارم. سرآلتم تا کلاه قرمز شده و جوجشهای بسیار ریز زیر پوست کلاهک هست.انگار دوتا آجر به کمرم بسته شده بجای کلیه ها. داروهی فلورکینولونها و ماکرولید جواب نمیده.سرکار بسیار اذیت میشم ونظامی هستم. روحیه ام از بین رفته. زندگی دشوارشده. خواهشن فکری بحالم بکنید. احساس میکنم کلیه هام داره ایراد میاره. خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درمان بیخیالی نشستن در اب گرم ومسکن وعدم بیگیری میباشد

 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با عرض سلام، چندی بود درد خفیفی در زیر دلم (از جایی که مهر 97 عمل فتخ انجام دادم حس میکردم) تا توی بیضه راست حس می کردم. به دکتر جراح اورولوگ مراجعه کردم پس از معاینات مربوطه 20 تافلوکساسین، 90تا ایندومتاسین و 50تا رانیتیدین داده گفتند بعد از اتمام جواب سونو و آزمایش خون (که خودشان نوشتند) را بیاور. تشخیص اولیه ایشان ورم اپیدیدم بود. داروها تمام شد دیروز سونو و آزمایش خون دادم که ج آزمایش خون تا 4ش آماده نمیشود ولی جواب و تصاویر سونو پیوست می باشد. من مرد، دکتر داروساز با سن 65 هستم، لطفا راهنمایی بفرمایید، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   اینها نیاز به درمان ندارند

درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر