خارج کردن سنگ کلیه از راه سوراخ کوچک پوست یا عمل PCNL

خوشبختانه در چند دهه گذشته با ابداع روش هایی مثل سنگ شکنی با امواج صوتی برای سنگهای کوچکتر از 2 سانتی متر و روش PCNL برای سنگهای بزرگتر از 2 سانتی متر می توان اکثر سنگهای کلیه را براحتی و در 95درصد موارد بدون شکاف وسیع پهلو درمان نمود.

سنگ کلیه یک بیماری شایع دستگاه ادراری است. در گذشته، تمام موارد سنگهای بزرگ کلیه به روش عمل جراحی باز و با ایجاد شکاف وسیع در ناحیه پهلو یا شکم درمان می شدند. در این روش بیماران تا چندین ماه از درد محل برش جراحی و عوارض ناشی از خارج کردن سنگ کلیه مثل فتق محل عمل شکایت داشتند.

مزایای خارج کردن سنگ کلیه به روش PCNL

درد کمتر و زمان کمتر بستری در بیمارستان و عدم شکاف جراحی بزرگ و زمان سریع برگشت به فعالیت های روزمره زندگی می باشد.

قبل از عمل جراحی خارج کردن سنگ کلیه – PCNL

قبل از عمل، بیمار توسط متخصص بیهوشی مشاوره می گردد. به منظور کاهش خطر خونریزی به هنگام عمل و بعد از آن مصرف داروهایی مانند آسپرین و سایر داروهای ضدالتهاب از 10روز قبل از عمل قطع می گردد.

جراحی خارج کردن سنگ کلیه – PCNL

بیمار معمولاً یک روز زودتر در بیمارستان بستری می شود. از شب قبل از عمل ناشتا نگهداشته می شود و برای بیمار سرمهای تزریقی و آنتی بیوتیک تزریقی شروع می شود. برای بیمار سه واحد خون رزرو می گردد.

این عمل به کمک بیهوشی عمومی انجام می گیرد. ابتدا بیمار از راه مجرای ادرار سیستوسکوپی و یک لوله در داخل حالب کلیه مبتلا به سنگ قرار داده می شود و لوله بوسیله سوند ادرار ثابت می گردد. جراح از طریق ایجاد یک سوراخ بر روی پشت بیمار وارد کلیه شده و با کمک عکسبرداری سنگ را با سنگ شکن خرد و خارج می نماید. در انتهای عمل در صورت نیاز از طرق این سوراخ یک لوله بداخل کلیه قرار داده می شود.

بعد از جراحی

بیمار حدود 1-2 ساعت در اتاق ریکاوری (بهبودی9 نگهداری می شود و بعد از به هوش آمدن کامل به بخش منتقل می شود. بعد از عمل، بیمار بعلت داشتن سوند ادراری، کمی سوزش در مجرای ادرار داشته و بعلت شکستن سنگها در داخل کلیه رنگ ادرار کمی خون آلود می باشد که بتدریج برطرف می شود.

 

هنگام مراجعه به منزل

بعد از ترخیص معمولاً حدود یک هفته بیمار از آنتی بیوتیک خوراکی استفاده می کند. توصیه می شود بیمار استراحت نسبی کرده و از انجام کارهای سنگین اجتناب نماید

تا چند روز ممکن است در ادرار خون مشاهده شود به همین جهت توصیه می شود مایعات زیاد مصرف نمایند.

 عوارض جراحی خارج کردن سنگ کلیه به روش PCNL

ممکن است از محل سوراخ پهلوی بیمار ترشحات ادرار خارج شود. در صورتی که مقدار آن زیاد باشد یا بیمار تب و لرز نماید می بایست با پزشک خود تماس بگیرد. در این موارد ممکن است نیاز به گذاشتن لوله های مخصوص در داخل حالب باشد که بصورت سرپایی قرار داده می شود و در صورت ادامه ادرار خونی روشن بعد از عمل بلافاصله به پزشک معالج خود مراجعه نماید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مينا شنبه ۱۵ مهر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  همسرم ازمايش اسپرم دادن كه تعداد اسپرم ها ٧5 ميليون
  و normal form:10%
  abnormal form:90%
  irregular form:68%
  full:0%
  sluggish:30%
  full+sluggish:30%
  ايا همسرم مشكلي داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ مهر ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من کلیهایم سنگ ساز است یک بار پیش خودت امدم وچون مسیرم خیلی دوراست نتوانستم بیام دوباره بیایم اما اون وقت امدم چون سنگ سکنی انجام داده بودم سنگی نداشتم ولی باز هم کلیهایم سنگ تولید کرده است وچون دفعهای قبل درد زیاد نداشتم زیاد نگرام نبودم اما الان درد هم دارم ونگرانم کرده لطف کن رهنمائم کنید چکار کنم بیام دوباره تهران علاجی دارد یا نه
  1. تصویر کاربر علی جمعه ۷ مهر ۹۶( 3 سال پیش)
   دکتر فقط پول شرط است جواب چی شد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدشیروانی سه شنبه ۲۸ شهریور ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  درموقع خواب شبانه ادرارم کامل تخلیه نمیشود محمد:
  درموقع خواب شبانه ادرارم کامل تخلیه نمیشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ شهریور ۹۶( 3 سال پیش)
   بايد از نظر علت ان بررسي شويد
 • تصویر کاربر عبدالرضا چهارشنبه ۱۵ شهریور ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید برای عمل سنگ شاخ گوزنی کلیه چپ حدود شش سانت ایا پی سی ان ال جوابگوست هزینه ومدت نقاهت و عوارض عمل چیست بنده سی و نه سال دارم درکدام بیمارستان عمل انجام میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ شهریور ۹۶( 3 سال پیش)
   بايد بيائيد حضوري صحبت كنيم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۹ شهریور ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  مریض 33 ساله مرد هستم که به علت گیر کردن سنگ 7میلی در لوله حالب بعد از 21 روزمن رو عمل جراحی باز کردندواستنت wG در حالبم قرار دادند وبعد از یک ماه مشخص شد که سنگ 7 میلی دیگری در حالبم گیر کرده ودر ضمن چند سنگ 8 میلی و 5میلی و4 میلی در کلیه ام وجود دارد، جناب استاد خاضعانه از شما تقاضای یاری ومشاوره می خوام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ شهریور ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام عكس بعد ازعمل را بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر محمدحسین پنجشنبه ۲ شهریور ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  باسلام بنده 29ساله متاهل هستم نزدیک 10روزه که دچارکندی ادرارشدم وقطره قطره می آیدوبه طورکامل تخلیه نمی شودومودوماه پیش هم سونوگرافی رفتم وهمه چیزم طبیعی بوده واریکوسل هم نداشتم واندازه بیضه هاطبیعی بوده است.مراراهنمایی بفرماییدکه دارم خیلی اذیت می شوم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ شهریور ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام از نظر تنگي مجرا بايد سيستوسكوپي شويد فيلم من را ببينيد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر امین شنبه ۲۸ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما ...پدر من مشکل توده مثانه داشت که یکبار تو بیمارستان شهدا عمل شده والان حدود یک ماه از انجام عمل گذشته آزمایش هم گرفتیم ازش توده هیچ رشدی نداشته و دیده نشده ولی با توجه به اینکه جواب پاتولوژی ایشون بدخیم هستش در بقیه ماجرا چی به سر ما خواهد آمد ؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   بايد پيگيري كنيد هر سه ماه
 • تصویر کاربر مينا دوشنبه ۹ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام. من هيچ علائم خاصي نداشتم نه درد نه سوزش ادرار. فقط به دليل موي زايد زير چونه خواستم يك سونوگرافي بدم كه از عدم وجود كيست اطمينان حاصل كنم.. متوجه شدم سنگ دارم. سنگ به ضخامت٣.5ميلي متر در كاليس مياني كليه راست ، هيدرونفروز در اين كليه مشاهده نشد. تصوير يك سنگ به قطر 4 ميلي متر در uvjراست و سنگي به قطر ١١ در uvj چپ. من الان بايد چه كار كنم. قزوين هستم دكتر علي اكبر كرمي گفتن tul شم . دكتر سهراب صالحي گفتن ممكنه اين سنگه حالب از كليه نيومده باشه و همونجا ايجاد شده باشه و اين اختلاله و بايد اسكن شي ممكنه جراحي باز لازم باشه.
  من بيست سال پيش رفلاكس داشتم به دليل تنگي محرا و آقاي سيم فروش حل كردند اين مشكل رو كاملا . الان اين ممكنه به اون ربط داشته باشه. و آيا با tul از بين ميره؟؟. خواهش ميكنم راهنمايي بفرماييد. تصوير سونو رو دارم بفرستم🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻
  1. تصویر کاربر مينا پنجشنبه ۵ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   چرا جواب نميدن؟؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سلام چند سه شنبه ۳ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام چند ماه قبل مشکل وجود سنگ در نزدیکی نک الت تناسلی را با جنابعالی درمیان گذاشتم که فرمودید کلینیکی قابل درمان است،،ولی من بدلیل شرم حضور وخجالت زیاد،تحمل کردم تا شاید دفع شود. حالا ناراحتیها به اوج رسیده و درخواست وقت و اقدام اورژانسی دارم.لطفا مساعدت عاجل بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   بياييد ببينم سريع خارج از نوبت تماس٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر سهیل جمعه ۹ تیر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. وقت شما بخیر من یه مشکلی اساسی دارم که فکر کنم شاید نزدیک 10 سال شده که تحملش کردم و کیفیت زندگیمو به شدت تحت تاثیر قرار داده. 1) اولین چیز این هست که احساس عمیقی دارم که دفع ادارم به طور کامل انجام نمیشه. هم از مقدار دفع. هم از احساس بعدش. و هم از فاصله زمانی که بعد از ادار به دستشویی نیاز دارم. 2) زمانی که احساس کنم نزدیک دستشویی نیستم حالت دفع ادرار بهم دست میده. و تحملش بسیار دشوار میشه. قدرت تحمل در مقابل دفع ادرار ندارم. ازم خارج نمیشه ولی چنان دردی داره که احساس می کنم مثانم داره پاره میشه. یه دفم که موقعیت دفع نبود کلیه هام درد گرفت و مثانم بی حس شد. زمانی که فشار میاد و موقعیت دفع فراهم نیست، خروج ادرار با درد همراهه. هر چی زمان بیشتری تحمل کرده باشم خروجش هم سخت تر میشه. به نحوی که بعضی اوقات با اینکه درد شدیدی دارم ولی چند قطره بیشتر خارج نمیشه. بعد از تخفیف درد و مثلا بعد از نیم ساعت می تونم دفع رو انجام بدم که بازم احساس می کنم ناقص انجام میشه 3) برای کنترلش کم اب می خورم. حتی ممکنه یه روز یه لیوانم نخورم که اینم اونطوری که من می دونم به شدت به کلیه ها اسیب می زنه. 4) من بیماری کرون هم دارم . ممنون می شم در مورد این درد قدیمی یکم بنده رو راهنمایی کنید . خیلی ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
   درد مزمن منشا كرون ميتواندداشته باشد٢-براي احساس ادراري يايد نوار مثانه بگيريد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر