خارج کردن سنگ کلیه از راه سوراخ کوچک پوست یا عمل PCNL

خوشبختانه در چند دهه گذشته با ابداع روش هایی مثل سنگ شکنی با امواج صوتی برای سنگهای کوچکتر از 2 سانتی متر و روش PCNL برای سنگهای بزرگتر از 2 سانتی متر می توان اکثر سنگهای کلیه را براحتی و در 95درصد موارد بدون شکاف وسیع پهلو درمان نمود.

سنگ کلیه یک بیماری شایع دستگاه ادراری است. در گذشته، تمام موارد سنگهای بزرگ کلیه به روش عمل جراحی باز و با ایجاد شکاف وسیع در ناحیه پهلو یا شکم درمان می شدند. در این روش بیماران تا چندین ماه از درد محل برش جراحی و عوارض ناشی از خارج کردن سنگ کلیه مثل فتق محل عمل شکایت داشتند.

مزایای خارج کردن سنگ کلیه به روش PCNL  

درد کمتر و زمان کمتر بستری در بیمارستان و عدم شکاف جراحی بزرگ و زمان سریع برگشت به فعالیت های روزمره زندگی می باشد.

قبل از عمل جراحی خارج کردن سنگ کلیه – PCNL

قبل از عمل، بیمار توسط متخصص بیهوشی مشاوره می گردد. به منظور کاهش خطر خونریزی به هنگام عمل و بعد از آن مصرف داروهایی مانند آسپرین و سایر داروهای ضدالتهاب از 10روز قبل از عمل قطع می گردد.

جراحی خارج کردن سنگ کلیه – PCNL

بیمار معمولاً یک روز زودتر در بیمارستان بستری می شود. از شب قبل از عمل ناشتا نگهداشته می شود و برای بیمار سرمهای تزریقی و آنتی بیوتیک تزریقی شروع می شود. برای بیمار سه واحد خون رزرو می گردد.

این عمل به کمک بیهوشی عمومی انجام می گیرد. ابتدا بیمار از راه مجرای ادرار سیستوسکوپی و یک لوله در داخل حالب کلیه مبتلا به سنگ قرار داده می شود و لوله بوسیله سوند ادرار ثابت می گردد. جراح از طریق ایجاد یک سوراخ بر روی پشت بیمار وارد کلیه شده و با کمک عکسبرداری سنگ را با سنگ شکن خرد و خارج می نماید. در انتهای عمل در صورت نیاز از طرق این سوراخ یک لوله بداخل کلیه قرار داده می شود.

بعد از جراحی

بیمار حدود 1-2 ساعت در اتاق ریکاوری (بهبودی9 نگهداری می شود و بعد از به هوش آمدن کامل به بخش منتقل می شود. بعد از عمل، بیمار بعلت داشتن سوند ادراری، کمی سوزش در مجرای ادرار داشته و بعلت شکستن سنگها در داخل کلیه رنگ ادرار کمی خون آلود می باشد که بتدریج برطرف می شود.

 

هنگام مراجعه به منزل

بعد از ترخیص معمولاً حدود یک هفته بیمار از آنتی بیوتیک خوراکی استفاده می کند. توصیه می شود بیمار استراحت نسبی کرده و از انجام کارهای سنگین اجتناب نماید

تا چند روز ممکن است در ادرار خون مشاهده شود به همین جهت توصیه می شود مایعات زیاد مصرف نمایند.

 عوارض جراحی خارج کردن سنگ کلیه به روش PCNL

ممکن است از محل سوراخ پهلوی بیمار ترشحات ادرار خارج شود. در صورتی که مقدار آن زیاد باشد یا بیمار تب و لرز نماید می بایست با پزشک خود تماس بگیرد. در این موارد ممکن است نیاز به گذاشتن لوله های مخصوص در داخل حالب باشد که بصورت سرپایی قرار داده می شود و در صورت ادامه ادرار خونی روشن بعد از عمل بلافاصله به پزشک معالج خود مراجعه نماید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی
خارج کردن سنگ کلیه از راه سوراخ کوچک پوست یا عمل PCNL
4.1 (82.86%) 7 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر افسانه یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشیدمن تکرر ادرار دارم ازمایش ادرار دادم و سونگرافی از کلیه ها و مثانه هیچ مشکلی وجو د نداشت فقط بعد تخلیهی ادرار 50 سی سی ادرار در مثانه باقی بود می خواهم بدانم مشکل چیست و هرز گاهی این تکرر ادرار با حجم کم به سراغم می اید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)
   بايد نوار مثانه بگيريد
 • تصویر کاربر صبیحه یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پسرم 21 سالشه چند ساله ادرارش کامل دفع نمیشه دکتر وسونو گرافی کردیم گفتن عضله های مثانه سفته دارو گیاهی مصرف کرد خوب نشد چندین بار میره دستشویی ولی بازم احساس ادرار داره گاهی چند قطره دفع میشه مجبوره خودشو آب بکشه لطفا راهنمایی کنین درضمن جدیدا قرص اکسی بوتینین روزی 1 عدد مصرف میکنه چیکار باید کنم جناب دکتر نگرانشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر نجمه یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.ضخامت پارانشیم هردوکلیه ۱۵است این خوب یاخطرناک؟مشکل دارم؟لطفازودترجواب بدیداسترس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   ا زمابش کراتینین دهید خوب باشد جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر مهدیه دوشنبه ۲۱ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام، من حدود یکسال پیش بدلیل سنگ کلیه و کارگذاشتن دبل جی در حالب به تب و عفونت شدید دچار شدم و در نهایت مورد سنگ شکن قرار گرفتم. ده روز پیش مجددا در سونوگرافی یک سنگ کلیه شش میلی در حالب دیده شد و در بیمارستان شهدای تجریش مورد عمل قرار گرفتم و بازهم علی رغم سابقه حساسیتی دبل جی در حالب کارگذاشتند. پس از دو روز دچار تب چهل درجه و درد بسیار زیادی شدم که هردو ساعت مجبور به تزریق مسکن میشدم. نهایتا پس از دو روز دبل جی را خارج نمودند و گفتند که سنگ به کلیه برگشته است و تشخیص عفونت ادرار شدید دادند و حدود پنج روز آنجا بستری بودم و آنتی بیوتیک مروپنم دریافت نمودم. پس از مرخصی وقتی برای چکاپ کلیه به سونو رفتم گفتند که هیدرونفروز متوسط در کلیه چپ و سنگ پروگزیمال حالب به دیامتر6.3 مشاهده شده. سایز کلیه راست 17 و کلیه چپ 20میلی متر است. میخواستم بپرسم آیا این ورم طبیعی است و اینکه با توجه به حساسیت بنده به دبل جی، آیا راه دیگری برای خارج کردن این سنگ شش میلی وجود ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۱۵ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  در سونوگرافی برایم نوشته ضایعه کیستیک مولتی سپتیت به ابعاد 17*13 م م در پل تحتانی کلیه راست رویت شد.
  این چیست و چه باید کرد؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام سی تی تسکن با ترریق انجام دهید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدود شش سال است که سنگ کلیه دارم .الانم از سنگم ازمایش گرفتم ،بیزحمت یه دارویی تجویز کنید تا دیگر سنگ نسازم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
   مصرف اب ليوان هر ٢ ساعت ومصرف كم نمك
 • تصویر کاربر محمود شنبه ۱۲ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر , مشکل من 3 ماه پیش با تنگی نفس شروع شد متخصص داخلی قرص های ( فلویموسیل600  ) و (  پروپرانولول40 ) و آرام بخش آلپرازولام05 نوشت.و گفتند مشکل اصلی شما عصبی است.برو پیش متخصص اعصاب . متخصص اعصاب نیز قرص های (  آسنترا 50) و (  کلیدینیوم -سی ) و ( مونته لوکاست 10  ) برام نوشت تنگی نفسم 95 درصد خوب شد . اما مشکل بی میلی جنسی و درد در ناحیه انتهای آلتم و احساس شدید ادرار بدون دفع آن پیدا کردم . تمام دارو ها را قطع کردم دو باره پیش متخصص اعصاب رفتم قرص های ( رهاکین 200 ) و (آمی تریتیلین 10 ) و ( ولبان ای آر 150  ) و  (marinox  - Erecta  vital) آلمانی برام نوشت . بعد از مدتی مصرف اصلا مشکلم حل نشد . درد  در دستگاه تناسلیم بیشتر شد و احساس ادار داشتم و لی مثانه م خالی آلتم شل شل . پیش متخصص کلیه و ارولوژی رفتم سنو گرافی برام نوشت وضعیت کلیه ها عادی و مثانه پر از ادرار اما سنگ 6 میل در کلیه راست 5 میل در چپ  و 3 میل در مثانه مشاهده شد. ایشان کپسول ( تامسولوسین 04 ) و قرص (سیپرو فلوکساسین500 ) تجویز نمود مایعات زیاد مصرف می کنم آب در مثانه زیاد جمع می شود ولی احساس ادرار ندارم . مکرر برای دفع اقدام می کنم بریده بریده میاد.  میل جنسیم برنگشته قبلا هفته ی چهار پنج بار نزدیکی می کردم .اما اکنون هر ماه یک بار آن هم به زور آلتم شل شل احساس لذت خیلی کم و مقدار منی هم کم . خواهشمندم راهنمایی فرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام بايد تست اروديناميك يا نوار مثانه بگيريد٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠تماس
 • تصویر کاربر علی: هدی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  علی:
  علی:
  سلام آقای دکتر یک سوال داشتم من 32 سالمه وحدود 5 ماه پیش سمت راست شکمم و پهلوم درد گرفته بود به سونو گرافی که رفتم گفتن هیدرونفروز خفیف تا متوسط در کلیه سمت راست مشاهده شده و خیلی درد دارم لطفا کمکم کنید خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر علی: هدی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش)
   علی:
   با گذشت ۷۲ساعت از سوال پرسیده شده،هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده ایم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام بهتر است عکسIVOکنید بفرستید ببینم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حلما پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام واحترام
  دختر نه ماهه ام که ازچهارماهگی دچارعفونت اداری شده بودو پزشک تجویز آنتی بیوتیک کرد ولی متاسفانه عفونت قطع نشد وبعد سونوگرافی ازکلیه ها ومثانه راخواست که درجواب آن سالم بود که باتشخیص برگشت اداری ؛عکس رنگی خواست وبه دنبال آن ایزوتوپ ازکلیه که درگیر شدن کلیه ها باعفونت را ببیند وآن هم سالم بود.
  والان هم به خاطر مثانه عصبی درخواست سیستوپلاسکی کرده بدلیل کم بودن وزن دخترم وکوچک بودن سن اش می ترسیم. لذا خواهش می کنم بی زحمت مارا راهنمائی فرماید.
  اسدالهی ازتبریز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش)
   بايد ادرار را استريل نگاه داريد تا كليه اسيب نبيند وفرصت مناسب سني اقدام به درمان كنيد
  2. تصویر کاربر حلما شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش)
   باسلام،ممنون پاسختان،شرمنده ، فرصت مناسب سنی کی هست؟ و چه اقدامی باید کرد ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش)
   بالای ۵سال
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فضل چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  4 روز است که ادرار همراه با سوزش و خون، گاهی به صورت لخته و تیره رنگ دارم. اکثرا ادرار قطره قطره است و چندین بار هم ادرار بی اختیار داشتم.
  درد زیادی احساس نمیکنم و پایین شکمم سفت شده است.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷( 7 ماه پیش)
   بايد سيستوسكوپي كنيد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ سريعا تماس
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر