جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چند وقت بعد از عمل واریکوسل باردار میشویم؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آقای علی 28 ساله و خانم زهرا 22 ساله که از 4 سال پیش ازدواج کرده اند و از دو سال پیش بدون استفاده از وسایل جلوگیری اقدام به باروری کرده اند و بچه دار نمی شوند، برای پیگیری مشکل شان به مطب دکتر کرمی مراجعه نموده اند که سوالات و جواب دکتر کرمی را در رابطه با مشکل ناباروری زوجین نامبرده مرور می کنیم:

زود انزالی در زنان

چند وقت بعد از عمل واریکوسل باردار میشویم؟

بعد از اقدام به باروری بدون استفاده از وسایل جلوگیری، چند مدت باید صبر کرد و یا چند مدت اگر بچه دار نشویم طبیعی است؟

دکتر کرمی: اگر بعد از 12 الی 18 ماه اقدام به باروری مؤثر و داشتن روابط جنسی منظم و بدون جلوگیری از زوجین بچه دار نشوند باید از نظر علت ناباروری بررسی شوند.

در ادامه بقیه سوالات این زوجین از پروفسور حسین کرمی را مرور می کنیم.

چه زمانی برای باردار شدن مناسب است؟

دکتر کرمی: 2 فاکتور در اقدام به باروری بسیار مهم می باشد:

 • باید روابط جنسی منظم و موفق داشته باشید.
 • بهترین زمان اقدام به باروری زمان تخمک گذاری خانم ها می باشد و لذا بهترین زمان دهمین روز تا بیستمین روز بعد از قطع عادت ماهانه می باشد و اوج تخمک گذاری در روزهای 15-20 می باشد و لذا زوجین باید در این فاصله یک الی دو شب در میان رابطه جنسی داشته باشند.

ناباروری زوجین

اگر بعد از مدت ذکر شده بچه دار نشدیم چکار باید کرد؟

دکتر کرمی: باید به پزشک ارولوژی و متخصص زنان مراجعه نمایید. علت ناباروری 40 درصد منشاء زنانه و 40 درصد منشاء مردانه و 20 درصد منشاء مشترک دارد و لذا هم زن و هم مرد باید بررسی شوند.

چه عللی باعث ناباروری با منشاء زنانه می شود؟

دکتر کرمی: کم کاری تخمدان ها، چسبندگی لوله های تخمدان ها، رحم دوشاخه و مشکل دار، سابقه شیمی درمانی، اختلالات هورمونی زنانه و خونریزی های نامنظم، بیماری های تیروئیدی و چاقی مفرط خانم ها و کیست های متعدد و بزرگ تخمدان ها از علل شایع ناباروری زنانه می باشد.

علل ناباروری با منشاء مردان کدامند؟

دکتر کرمی: شایعترین علت ناباروری با منشاء مردان که خوشبختانه قابل درمان می باشد وجود واریکوسل است. ولی کم کاری غده فوق کلیه، بیضه های نزول نکرده، کم کاری بیضه ها و سلول های نطفه ساز و یا آسیب آنها با شیمی درمانی و رادیوتراپی، چسبندگی لوله های منی بر، بستن لوله های منی بر با جراحی و مصرف زیاد سیگار، الکل، اختلالات در نعوظ و انزال زودرس و عدم داشتن سکس موفق می تواند از علل شایع ناباروری بامنشاء مردان باشند.

واریکوسل

علت ایجاد واریکوسل در مردان چیست؟

دکتر کرمی: علت ایجاد واریکوسل مشخص نیست و 20 درصد مردان مادرزادی واریکوسل دارند. در بیماری واریکوسل دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و لذا برگشت خون سیاهرگی از بیضه ها مختل می شود و باعث می شود که رگ های طناب بیضه گشاد شده و مثل یک کیسه کرم برجسته به نظر برسند.

این اختلال در برگشت خون باعث اختلال در سلول های نطفه ساز بیضه شده و باعث می شود که نطفه هایی تولید شود که شکل غیرطبیعی دارند، حرکت آنها مختل است و تعداد شان کم شده و لذا این افراد قادر به نعوظ و بارور کردن تخمک زنانه نبوده و باعث ناباروری می شود. واریکوسل در 90 درصد مواقع در بیضه چپ دیده می شود.

درمان واریکوسل چگونه است؟

دکتر کرمی: تنها راه قطعی درمان واریکوسل بستن رگ های خراب شده به روش جراحی است و بهترین نوع عمل آن میکروسرجری می باشد که در آن رگ های خراب را زیر دستگاه میکروسکوپی و با بزرگ نمائی مشخص و می بندیم.

آیا درمان های دارویی و زالو درمانی در درمان واریکوسل موثرند؟

دکتر کرمی : همچنانکه عرض کردم در بیماری واریکوسل سیاهرگ های بیضه خراب می شوند و لذا قطعی ترین درمان بستن رگ ها ی خراب به روش جراحی است و لذا زالودرمانی کاملاً اشتباه و خرافی و در کتاب های معتبر پزشکی و مراکز پزشکی در دنیا اصلاً جایگاهی ندارد و توصیه نمی شود.

عمل واریکوسل چند درصد جواب میدهد؟

دکتر کرمی: بر اساس آمارهای ثابت شده دارو 5 درصد و عمل جراحی 50-60 درصد، یعنی 10 برابر دارو درمانی عمل جراحی باعث موفقیت و افزایش کیفیت اسپرم و بهبود باروری می گردد. از این رو درصد زیادی از زوج ها می توانند نتایج موفقیت آمیز بارداری بعد از عمل واریکوسل را تجربه کنند.

ناباروری

بعد از چند مدت اثرات موفقیت آمیز عمل واریکوسل مشخص می شود؟

دکتر کرمی: 6 ماه بعد از عمل جراحی اوج درصد موفقیت جراحی واریکوسل خود را نشان می دهد و درصد زیادی از زوجین بارداری بعد از عمل واریکوسل را تجربه می کنند.

بهترین روش جراحی واریکوسل کدام است؟

دکتر کرمی: عمل میکروسرجری و لاپاراسکوپی دو روش ارجح امروزی درمان واریکوسل می باشد که هر دو به صورت سرپایی و بدون بستری انجام می شود و باعث برش کمتر با درد کم و مرخصی سریع و بدون بستری در بیمارستان انجام می شوند.

اینجانب روش میکروسرجری را به صورت روزمره برای بیمارانم و به صورت سرپائی انجام می دهم و با رضایت زیاد بیماران همراه می باشد.

عوارض عمل واریکوسل چیست؟

عوارض احتمالی عمل جراحی واریکوسل آب آوردن بیضه یا هیدروسل و کوچک شدن احتمالی بیضه بعلت آسیب به شریان آن می باشد که خوشبختانه در روش میکروسرجری و لاپاراسکوپی درصد آنها بسیار پایین است.

پیگیری بعد از عمل بیماران چگونه است؟

این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و 3 ساعت بعد از عمل بیمار به خانه بر می گردد و 24 ساعت بعد پانسمان کوچک را برداشته و دوش می گیرید و من توصیه می کنم که

 • یک هفته در خانه استراحت نسبی داشته باشید
 • بیخودی سرپا نایستید 3) 24-48 ساعت با حوله سرد زیر بیضه آن را بالا نگاه دارید تا ورم آن کم شود.

فردای روز عمل می توانید دوش بگیرید. در یک هفته اول ورم بیضه طبیعی است و دلیل آب آوردن یا هیدروسل نمی باشد. از شب بعد از عمل مقاربت بلامانع می باشد.

ضمناً جهت دیدن فیلم میکروسرجری واریکوسل و لاپاراسکوپی واریکوسل فیلم های عمل جراحی دکتر کرمی را در زیر با توضیحات می بینید.

در صورت داشتن ناباروری و واریکوسل جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
4/5 - (132 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  اقای دکتر خدا قوت.17 سال سن دارم بیشتر اوقات کیسه بیضه هام شل هستش و بعضی اوقات درد خفیفی در قسمت پایین سمت چپم در بیضه هام اذیتم میکنه.دکتر جان میل جنسی به هیچ عنوان ندارم و کیفیت اسپرم هام خیلی ضعیفه و در ضمن اقای دکتر دونه های سفید رنگ ریزی روی الت تناسلی و بیضه هام هستش تو رو خدا دکتر به طور کامل اگه امکان داره جواب بده.
  جواب سونو معمولی از بیضه هام:
  هر دو بیضه دارای اندازه و اکوی پارنشیمال نرمال و فاقد ضایعه فضاگیر میباشد
  اپیدیدیم هر دو طرف دارای ابعاد و اکوی نرمال هستند
  یک کیست ساده به قطر 4 میلیمتر در سر اپیدیدیم چپ دیده میشود
  هیدروسل دیده نمیشود
  حد اکثر قطر ورید های شبکه pampiniform با انجام مانور والساوا:
  در هر دو سمت کمتر از 2 میلیمتر است که مطرح کننده عدم واریکوسل میباشد

  اقای دکتر به نظرتون داپلر هم بدم.اقای دکتر تو رو خدا با توجه به اینکه اصلا میل جنسی ندارم چیکار کنم در ضمن اقای دکتر بیضه سمت راستم کوچیکتره .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   چک هورمونی انجام دهید
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 1546 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بسیار ممنون و سپاسگزارم از وب سایت عالیتون و وقتی که میذارید و به سوالات جواب می دهید
  مدتی است که بیضه های من هر چند هفته یکبار شروع به درد می کنه، اوایل که رفتم دکتر ،پیشنهاد سونوگرافی بیضه دادند ، این کارو انجام دادم نتیجش این شد:
  بیضه ها ابعاد واکوی پارانشیم طبیعی دارند،هیدروسل و واریکوسل و توده فضا گیر مشاهده نشد،دو کیست کوچک اپیدیدیم با حدکثر قطر 5 میلی متر در سمت راست دیده شد
  بعد دکتر بهم گفت مشکلی ندارند و یه مسکن بهم تزریق کردند و خوب شدم بعد چند هفته دوباره درد ها شروع شد و دوباره به دکتر رفتم اینبار سونوگرافی کل مجاری ادراری انجام دادم و باز هم چیزی دیده نشد، بعد دکتر بهم گفت که فعالیت جنسیم کم بوده و قرصی به نام آلفن ایکس ال 100 معرفی کرد،که خیلی خوب بود یعنی بعد از هر بار که درد میگیره این قرص رو میخورم بعد یک تا دو ساعت درد به کلی بر طرف میشه ،حالا می خواستم بدونم که بیضه های من مشکلی ندارند ؟این درد ها چی هستند چرا برطرف نمیشن؟آیا باید قرص مصرف کنم و عمل نیاز دارم؟ ممنون میشم کمکم کنید
  بسیار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   این کیستها نیاز به درمان ندارند
  2. تصویر کاربر مصطفی شنبه ۱۸ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام دکتر بسیار سپاسگزارم
   تا آخر عمر برای درد قرص مصرف کنم ؟
   ممنونم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   تا اطلاع ثانوی
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر م.احمدی چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 314 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز
  من خانمی 25 ساله هستم و 2ساله ازدواج کردم بچه دار نمی شدیم به دکتر مراجعه کردیم و دکتر برای همسرم تشخیص واریکوسل داد آزمایش اسپرم همسرم قبل از عمل به شرح زیر است.
  volume=3;color:milky;visocosity:high;liquefaction time:35;sperm count:19;normal form:55%;abnormal form:45%;motility 1 hrs:30%;Non motility:70%;Grade 1:80%;Grade 2:20%;WBC :4-6;Rbc:0-1;EP Cell:1-2;
  و سه ماه بعد از عمل آزمایش داد که نتیجه را اسکن کردم و براتون فرستادم الان 6 ماه از عمل گذشته و ما نتیجه ای نگرفتیم به نظر شما مشکل چیه و می شه نتایج آزمایشات را تفسیر کنید متشکرم از سایت خوبتون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   باید معاینه شوند ضمنا من ازمایش اسبرم رویان را قبول دارم اغلب درست نیستند
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۹ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  تقریبا 18 روز است که عمل واریکوسل انجام دادم . و در این 18 روز فقط 2 روز درد داشتم که امروز ینی روز 18 دومین بار است که درد دارم در ناحیه ی بیضه چپ .
  میخواستم بدانم آیا این درد طبیعی است ؟
  یا اینکه بعد از عمل عود کرده ؟
  پیشنهاد شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   درد دلیل عود نیست طبیعی است
 • تصویر کاربر على چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 528 مشاهده پرسش
  آيا سکس زياد باعث تشديد واريکوسل مى شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۳( 9 سال پیش)
   نه اصلا
 • تصویر کاربر داوود پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 318 مشاهده پرسش
  با درود و تشکر از وقتی که میگذارید
  از 3 سال پیش واریکوسل گرید 3 دارم. به نحوی که به پزشک مراجعه کردم گفت می توانی معافیت بگیری. متاسفانه اقدام به درمان نکردم. آن موقع بیضه سمت چپم درگیر بود ولی اکنون جفت بیضه ها درگیر شده اند. این را از درد شدید و سنگینی که دارم متوجه شده ام.
  سوالم این است:
  آیا برای درمان دیر نشده است؟
  آیا جنابعالی به روش میکروسورجری عمل می کنید؟ شنیده ام که این روش درصد موفقیت زیادی دارد.
  مقدار کل هزینه ای که باید بکنم چقدر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳( 9 سال پیش)
   جهت معاینه تشریف بیاورید
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۹ تیر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید اگه جواب منو کامل بدهیدحدود دوسال پیش به بیماری واریکوسل مبتلا شدم ورنگ منی من زرد رنگ وکم حجم رقیق میشه وبعضی وقتا هم پرحجم هست ولی زرد رنگ من بعداز دوسال عمل کردم این نزدیک 3 ماه عمل کردم وهنوز هم زرد رنگ هست یعنی منی 3تا5 روز زرد رنگ پرحچم هست ولی اگه به7 روز برسه کم حجم ورقیق میشه مشکل من چیه در ضمن قبلا سوزش بعد ادرار داشتم با آنتی بیوتیک خوب شدم لطفا راهنماییم کنید با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ تیر ۹۳( 9 سال پیش)
   این حالت طبیعی است
 • تصویر کاربر sam سه شنبه ۶ خرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 284 مشاهده پرسش
  سلام به اقای دکتر عزیز وخسته نباشید بعد از چه مدت از عمل وازیکوسیل میتوان به مسایل جنسی وزناشویی و..پرداخت اگه میشه حتما جواب دهید چون فکر کنم هیچ جایی پیدا نکردم تنها موردی که دکترها نمیگن ولی خیلی مهمه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۶ خرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   در سایت من جواب دادهام بلافاصله میتوانید
 • تصویر کاربر saeed دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۲( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما..آقای دکتر من پسری 22 ساله هستم.در قسمت زیر آلتم دانه هایی سفید رنگی زده که با فشار بعضی از آنها چیزی مثل چرک جوش بیرون میاد..من تا به حال رابطه ای نداشتم..نگرانم که زگیل باشه ....لطفا" راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۲( 9 سال پیش)
   زگیل نیست دستکاری نکن
 • تصویر کاربر نیما دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۲( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من حدود 20 روز پیش خدمت خودتون عمل واریکوسل انجام دادم، بعد از عمل هیچ مشکل خاصی نداشتم فقط الان حدود 2،3 روز احساس تیر کشیدن دارم و به نظرم رگ های روی آلتم متورم شده، خواستم ازتون بپرسم که مسایل طبیعیه یا نه؟؟ ممنون ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۲( 9 سال پیش)
   طبیعی است نکران نباش
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل در سر نشانه ی چیست؟ زگیل در سر نشانه ی ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل سر…
فرق گوشت اضافه و زگیل در چیست؟ اولین تفاوت در شکل ظاهری می باشد، گوشت اضافه یک…
زگیل های تناسلی برجستگی هایی به رنگ پوست یا سفید رنگ هستند که در ناحیه تناسلی یا…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب