جواب همه سوالات شما راجع به واریکوسل

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آقای علی 28 ساله و خانم زهرا 22 ساله که از 4 سال پیش ازدواج کرده اند و از دو سال پیش بدون استفاده از وسایل جلوگیری اقدام به باروری کرده اند و بچه دار نمی شوند، برای پیگیری مشکل شان به مطب دکتر کرمی مراجعه نموده اند که سوالات و جواب دکتر کرمی را در رابطه با مشکل ناباروری زوجین نامبرده مرور می کنیم:

زود انزالی در زنان

سوالات متداول:

بعد از اقدام به باروری بدون استفاده از وسایل جلوگیری، چند مدت باید صبر کرد و یا چند مدت اگر بچه دار نشویم طبیعی است؟

دکتر کرمی: اگر بعد از 12 الی 18 ماه اقدام به باروری مؤثر و داشتن روابط جنسی منظم و بدون جلوگیری از زوجین بچه دار نشوند باید از نظر علت ناباروری بررسی شوند.

در ادامه بقیه سوالات این زوجین از پروفسور حسین کرمی را مرور می کنیم.

چه زمانی برای باردار شدن مناسب است؟

دکتر کرمی: 2 فاکتور در اقدام به باروری بسیار مهم می باشد:

 • باید روابط جنسی منظم و موفق داشته باشید.
 • بهترین زمان اقدام به باروری زمان تخمک گذاری خانم ها می باشد و لذا بهترین زمان دهمین روز تا بیستمین روز بعد از قطع عادت ماهانه می باشد و اوج تخمک گذاری در روزهای 15-20 می باشد و لذا زوجین باید در این فاصله یک الی دو شب در میان رابطه جنسی داشته باشند.

ناباروری زوجین

اگر بعد از مدت ذکر شده بچه دار نشدیم چکار باید کرد؟

دکتر کرمی: باید به پزشک ارولوژی و متخصص زنان مراجعه نمایید. علت ناباروری 40 درصد منشاء زنانه و 40 درصد منشاء مردانه و 20 درصد منشاء مشترک دارد و لذا هم زن و هم مرد باید بررسی شوند.

چه عللی باعث ناباروری با منشاء زنانه می شود؟

دکتر کرمی: کم کاری تخمدان ها، چسبندگی لوله های تخمدان ها، رحم دوشاخه و مشکل دار، سابقه شیمی درمانی، اختلالات هورمونی زنانه و خونریزی های نامنظم، بیماری های تیروئیدی و چاقی مفرط خانم ها و کیست های متعدد و بزرگ تخمدان ها از علل شایع ناباروری زنانه می باشد.

علل ناباروری با منشاء مردان کدامند؟

دکتر کرمی: شایعترین علت ناباروری با منشاء مردان که خوشبختانه قابل درمان می باشد وجود واریکوسل است. ولی کم کاری غده فوق کلیه، بیضه های نزول نکرده، کم کاری بیضه ها و سلول های نطفه ساز و یا آسیب آنها با شیمی درمانی و رادیوتراپی، چسبندگی لوله های منی بر، بستن لوله های منی بر با جراحی و مصرف زیاد سیگار، الکل، اختلالات در نعوظ و انزال زودرس و عدم داشتن سکس موفق می تواند از علل شایع ناباروری بامنشاء مردان باشند.

واریکوسل

علت ایجاد واریکوسل در مردان چیست؟

دکتر کرمی: علت ایجاد واریکوسل مشخص نیست و 20 درصد مردان مادرزادی واریکوسل دارند. در بیماری واریکوسل دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و لذا برگشت خون سیاهرگی از بیضه ها مختل می شود و باعث می شود که رگ های طناب بیضه گشاد شده و مثل یک کیسه کرم برجسته به نظر برسند.

این اختلال در برگشت خون باعث اختلال در سلول های نطفه ساز بیضه شده و باعث می شود که نطفه هایی تولید شود که شکل غیرطبیعی دارند، حرکت آنها مختل است و تعداد شان کم شده و لذا این افراد قادر به نعوظ و بارور کردن تخمک زنانه نبوده و باعث ناباروری می شود. واریکوسل در 90 درصد مواقع در بیضه چپ دیده می شود.

درمان واریکوسل چگونه است؟

دکتر کرمی: تنها راه قطعی درمان واریکوسل بستن رگ های خراب شده به روش جراحی است و بهترین نوع عمل آن میکروسرجری می باشد که در آن رگ های خراب را زیر دستگاه میکروسکوپی و با بزرگ نمائی مشخص و می بندیم.

آیا درمان های دارویی و زالو درمانی در درمان واریکوسل موثرند؟

دکتر کرمی : همچنانکه عرض کردم در بیماری واریکوسل سیاهرگ های بیضه خراب می شوند و لذا قطعی ترین درمان بستن رگ ها ی خراب به روش جراحی است و لذا زالودرمانی کاملاً اشتباه و خرافی و در کتاب های معتبر پزشکی و مراکز پزشکی در دنیا اصلاً جایگاهی ندارد و توصیه نمی شود.

عمل واریکوسل چند درصد جواب میدهد؟

دکتر کرمی: بر اساس آمارهای ثابت شده دارو 5 درصد و عمل جراحی 50-60 درصد، یعنی 10 برابر دارو درمانی عمل جراحی باعث موفقیت و افزایش کیفیت اسپرم و بهبود باروری می گردد. از این رو درصد زیادی از زوج ها می توانند نتایج موفقیت آمیز بارداری بعد از عمل واریکوسل را تجربه کنند.

ناباروری

بعد از چند مدت اثرات موفقیت آمیز عمل واریکوسل مشخص می شود؟

دکتر کرمی: 6 ماه بعد از عمل جراحی اوج درصد موفقیت جراحی واریکوسل خود را نشان می دهد و درصد زیادی از زوجین بارداری بعد از عمل واریکوسل را تجربه می کنند.

بهترین روش جراحی واریکوسل کدام است؟

دکتر کرمی: عمل میکروسرجری و لاپاراسکوپی دو روش ارجح امروزی درمان واریکوسل می باشد که هر دو به صورت سرپایی و بدون بستری انجام می شود و باعث برش کمتر با درد کم و مرخصی سریع و بدون بستری در بیمارستان انجام می شوند.

اینجانب روش میکروسرجری را به صورت روزمره برای بیمارانم و به صورت سرپائی انجام می دهم و با رضایت زیاد بیماران همراه می باشد.

عوارض عمل واریکوسل چیست؟

عوارض احتمالی عمل جراحی واریکوسل آب آوردن بیضه یا هیدروسل و کوچک شدن احتمالی بیضه بعلت آسیب به شریان آن می باشد که خوشبختانه در روش میکروسرجری و لاپاراسکوپی درصد آنها بسیار پایین است.

پیگیری بعد از عمل بیماران چگونه است؟

این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و 3 ساعت بعد از عمل بیمار به خانه بر می گردد و 24 ساعت بعد پانسمان کوچک را برداشته و دوش می گیرید و من توصیه می کنم که

 • یک هفته در خانه استراحت نسبی داشته باشید
 • بیخودی سرپا نایستید 3) 24-48 ساعت با حوله سرد زیر بیضه آن را بالا نگاه دارید تا ورم آن کم شود.

فردای روز عمل می توانید دوش بگیرید. در یک هفته اول ورم بیضه طبیعی است و دلیل آب آوردن یا هیدروسل نمی باشد. از شب بعد از عمل مقاربت بلامانع می باشد.

ضمناً جهت دیدن فیلم میکروسرجری واریکوسل و لاپاراسکوپی واریکوسل فیلم های عمل جراحی دکتر کرمی را در زیر با توضیحات می بینید.

در صورت داشتن ناباروری و واریکوسل جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
4/5 - (130 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده چند ماه پیش نزد متخصص کلیه و مجاری ادرار رفتم که با معاینه فرمودند واریکوسل خفیفی دارید که بعد از شش ماه مجددا مراجعه نمایید که پس از ان به مطب سونو گرافی مراجعه کرده و با سونوی بیضه مشخص گردید که اثری از واریکوسل مشهود نمی باشد.در ضمن اینجانب متاهل می باشم و جواب ازمایش سمن خود را نیز نوشتم.
  تعدا اسپرم:90-100
  motility:63
  active:45
  sluggish:18
  با این اوصاف آیا بنده بایستی دوباره مراجعه بکنم به متخصص کلیه یا اینکه جواب سونوگرافی درست است؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   اگر بچه دارید بررسی نمیخواهد نتیجه نرمال است
  2. تصویر کاربر حسن دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   اقای دکتر عزیز متاسفانه مشکل اینجاست که ۱۰ماهه برای بچه دار شدن اقدام کردم ولی هنوز خداوند راضی نشده به ما فرزندی بدهد چکار کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   ای یو ای بکنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرداد سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر یکبار به مطلبتون مراجعه کردم و شما پس از معاینه فرمودید واریکوسل درجه 3دارم و باید عمل شوم ساکن خوزستانم وچند نامه واستون فرستادم نامه هامم شماره هاش j05g211 وz38j859هستش خواستم بپرسم کی واسه عمل بیام خدمتتون؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   اوایل هفته تهران بیا با مطب جهت عمل هماهنگ نمایید
 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید اقای دکتر من 21 مرداد93 اومدم مطب ازمایش اسپرممو اوردم که گفتن تحرکش ضعیفه ووایکوسل درجه 1 دارمو هزینشم بهم گفتین و 1 تومنم بهم تخفیف دادین به خاطر اینکه کارمند بیمارستانم.راستش هزینم خیلی میشه در شرف ازدواجم هستم دست و بالم تنگه به خدا میخواستم بدونم همین عملی که میگین لاپروسکوپی داخل بیمارستانای دولتی هم میتونین یا امکانش هست که عمل کنید که هزینش کمتر در بیاد واسم؟یا فقط این نوع عمل در بیمارستان خصوصی مثل نیکان انجام میگیره؟ممنون میشم اگه جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   بیا کمکتان میکنم نگران نباش
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  اقای دکتر خدا قوت.17 سال سن دارم بیشتر اوقات کیسه بیضه هام شل هستش و بعضی اوقات درد خفیفی در قسمت پایین سمت چپم در بیضه هام اذیتم میکنه.دکتر جان میل جنسی به هیچ عنوان ندارم و کیفیت اسپرم هام خیلی ضعیفه و در ضمن اقای دکتر دونه های سفید رنگ ریزی روی الت تناسلی و بیضه هام هستش تو رو خدا دکتر به طور کامل اگه امکان داره جواب بده.
  جواب سونو معمولی از بیضه هام:
  هر دو بیضه دارای اندازه و اکوی پارنشیمال نرمال و فاقد ضایعه فضاگیر میباشد
  اپیدیدیم هر دو طرف دارای ابعاد و اکوی نرمال هستند
  یک کیست ساده به قطر 4 میلیمتر در سر اپیدیدیم چپ دیده میشود
  هیدروسل دیده نمیشود
  حد اکثر قطر ورید های شبکه pampiniform با انجام مانور والساوا:
  در هر دو سمت کمتر از 2 میلیمتر است که مطرح کننده عدم واریکوسل میباشد

  اقای دکتر به نظرتون داپلر هم بدم.اقای دکتر تو رو خدا با توجه به اینکه اصلا میل جنسی ندارم چیکار کنم در ضمن اقای دکتر بیضه سمت راستم کوچیکتره .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   چک هورمونی انجام دهید
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 1458 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بسیار ممنون و سپاسگزارم از وب سایت عالیتون و وقتی که میذارید و به سوالات جواب می دهید
  مدتی است که بیضه های من هر چند هفته یکبار شروع به درد می کنه، اوایل که رفتم دکتر ،پیشنهاد سونوگرافی بیضه دادند ، این کارو انجام دادم نتیجش این شد:
  بیضه ها ابعاد واکوی پارانشیم طبیعی دارند،هیدروسل و واریکوسل و توده فضا گیر مشاهده نشد،دو کیست کوچک اپیدیدیم با حدکثر قطر 5 میلی متر در سمت راست دیده شد
  بعد دکتر بهم گفت مشکلی ندارند و یه مسکن بهم تزریق کردند و خوب شدم بعد چند هفته دوباره درد ها شروع شد و دوباره به دکتر رفتم اینبار سونوگرافی کل مجاری ادراری انجام دادم و باز هم چیزی دیده نشد، بعد دکتر بهم گفت که فعالیت جنسیم کم بوده و قرصی به نام آلفن ایکس ال 100 معرفی کرد،که خیلی خوب بود یعنی بعد از هر بار که درد میگیره این قرص رو میخورم بعد یک تا دو ساعت درد به کلی بر طرف میشه ،حالا می خواستم بدونم که بیضه های من مشکلی ندارند ؟این درد ها چی هستند چرا برطرف نمیشن؟آیا باید قرص مصرف کنم و عمل نیاز دارم؟ ممنون میشم کمکم کنید
  بسیار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   این کیستها نیاز به درمان ندارند
  2. تصویر کاربر مصطفی شنبه ۱۸ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام دکتر بسیار سپاسگزارم
   تا آخر عمر برای درد قرص مصرف کنم ؟
   ممنونم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   تا اطلاع ثانوی
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر م.احمدی چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 296 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز
  من خانمی 25 ساله هستم و 2ساله ازدواج کردم بچه دار نمی شدیم به دکتر مراجعه کردیم و دکتر برای همسرم تشخیص واریکوسل داد آزمایش اسپرم همسرم قبل از عمل به شرح زیر است.
  volume=3;color:milky;visocosity:high;liquefaction time:35;sperm count:19;normal form:55%;abnormal form:45%;motility 1 hrs:30%;Non motility:70%;Grade 1:80%;Grade 2:20%;WBC :4-6;Rbc:0-1;EP Cell:1-2;
  و سه ماه بعد از عمل آزمایش داد که نتیجه را اسکن کردم و براتون فرستادم الان 6 ماه از عمل گذشته و ما نتیجه ای نگرفتیم به نظر شما مشکل چیه و می شه نتایج آزمایشات را تفسیر کنید متشکرم از سایت خوبتون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   باید معاینه شوند ضمنا من ازمایش اسبرم رویان را قبول دارم اغلب درست نیستند
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۹ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  تقریبا 18 روز است که عمل واریکوسل انجام دادم . و در این 18 روز فقط 2 روز درد داشتم که امروز ینی روز 18 دومین بار است که درد دارم در ناحیه ی بیضه چپ .
  میخواستم بدانم آیا این درد طبیعی است ؟
  یا اینکه بعد از عمل عود کرده ؟
  پیشنهاد شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   درد دلیل عود نیست طبیعی است
 • تصویر کاربر على چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 499 مشاهده پرسش
  آيا سکس زياد باعث تشديد واريکوسل مى شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۳( 9 سال پیش)
   نه اصلا
 • تصویر کاربر داوود پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 303 مشاهده پرسش
  با درود و تشکر از وقتی که میگذارید
  از 3 سال پیش واریکوسل گرید 3 دارم. به نحوی که به پزشک مراجعه کردم گفت می توانی معافیت بگیری. متاسفانه اقدام به درمان نکردم. آن موقع بیضه سمت چپم درگیر بود ولی اکنون جفت بیضه ها درگیر شده اند. این را از درد شدید و سنگینی که دارم متوجه شده ام.
  سوالم این است:
  آیا برای درمان دیر نشده است؟
  آیا جنابعالی به روش میکروسورجری عمل می کنید؟ شنیده ام که این روش درصد موفقیت زیادی دارد.
  مقدار کل هزینه ای که باید بکنم چقدر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳( 9 سال پیش)
   جهت معاینه تشریف بیاورید
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۹ تیر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید اگه جواب منو کامل بدهیدحدود دوسال پیش به بیماری واریکوسل مبتلا شدم ورنگ منی من زرد رنگ وکم حجم رقیق میشه وبعضی وقتا هم پرحجم هست ولی زرد رنگ من بعداز دوسال عمل کردم این نزدیک 3 ماه عمل کردم وهنوز هم زرد رنگ هست یعنی منی 3تا5 روز زرد رنگ پرحچم هست ولی اگه به7 روز برسه کم حجم ورقیق میشه مشکل من چیه در ضمن قبلا سوزش بعد ادرار داشتم با آنتی بیوتیک خوب شدم لطفا راهنماییم کنید با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ تیر ۹۳( 9 سال پیش)
   این حالت طبیعی است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر