عمل پروستات بدخیم با رادیکال پروستاتکتومی

سرطان پروستات بدخیم شایع ترین سرطان منجر به مرگ در مردان بعد از سرطان ریه و کولون می باشد. علیرغم شیوع نسبی بالای سرطان پروستات، اگر به موقع تشخیص داده شود و کامل درمان گردد، هیچ خطری برای بیمار ندارد. درمان قطعی سرطان پروستات چیست؟

همچنانکه در مباحث گذشته عرض کردم قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از مقعد و با استفاده از سونوگرافی است. پس از تشخیص قطعی سرطان پروستات بدخیم درمان آن بسته به درجه ی آن متفاوت است.

جراحی پروستات بدخیم

اگر سرطان پروستات بدخیم در مرحله اولیه که داخل غده است و مقدار کمی از پروستات را درگیر کرده است و چسبندگی زیاد به اطراف نداشته باشد، درمان قطعی آن، عمل پروستات بدخیم است. در این روش با یک الی دو شب بستری در بیمارستان و بدون بیهوشی عمومی و با برش چندسانتی زیر ناف غده پروستات به همراه مخلفات آن از قبیل کیسه های منی و لوله های منی بر کاملاً برداشته و پاکسازی می گردد. پس از برداشتن کامل غده پروستات گردن مثانه را به مجرا پیوند می زنیم که در فیلم زیر می بینید.

 

 

نکته مهم در جراحی رادیکال پروستات برداشتن کامل غده پروستات و پاکسازی محل و از طرفی دقت در حفظ اعصاب آلت تناسلی برای جلوگیری از ناتوانی جنسی و حفظ نسبی دریچه ادراری جهت جلوگیری از بی اختیاری ادراری و ناتوانی جنسی می باشد که دو عارضه عمل جراحی سرطان پروستات بدخیم می باشد.

عود سرطان پروستات بعد از جراحی

برخلاف عمل جراحی ساده و خوش خیم پروستات که مثل گردو در آن فقط هسته را برمی داریم در جراحی سرطان پروستات بدخیم مجبور به برداشتن کل غده پروستات جهت جلوگیری از عود بیماری و درمان کامل آن هستیم و لذا شانس عوارض ذکر شده در این عمل با درصد بالاتری نسبت به عمل ساده پروستات همراه می باشد.

عمل رادیکال پروستات

بعد از عمل موفقیت آمیز جراحی سرطان پروستات که بین 45 دقیقه تا 5/1 ساعت طول می کشد یک سوند به مدت 20-15 روز در مثانه و مجرا جهت گرفتن موفقیت آمیز پیوند مثانه به مجرا گذاشته می شود و شما 48 ساعت بعد از عمل از بیمارستان مرخص می شوید و بهتر است هر چه زودتر علیرغم داشتن سوند فعالیت های روزمره و تحرک لازم را داشته باشید تا از بعضی از عوارض جراحی لگنی از قبیل لخته شدن خون در اعضا و … جلوگیری شود.

تنها توصیه بعد از عمل نگهداری کامل از سوند به مدت 2 الی 3 هفته می باشد. بعد از یک هفته بخیه محل عمل و سه هفته بعد سوند شما خارج می شود.

جواب قطعی از نظر شدت درگیری به سرطان پروستات و نوع آن از نظر قدرت تهاجمی یک هفته بعد از عمل توسط پاتولوژی به دکتر شما گزارش می شود و بسته به اینکهدرجه درگیری چقدر است؟ و یا بافت های اطراف درگیر شده اند، یا نه، ادامه درمان بر اساس گزارش پاتولوژی عبارت است از:

1- اگر سرطان پروستات بدخیم محدود به غده باشد و نسج اطراف درگیر نباشد، همان عمل پروستات بدخیم برای برگرداندن سلامتی شما کامل بوده و نیاز به درمان اضافه ای نیست.

 

2- اگر بافت های اطراف پروستات درگیر شده باشد، باید از رادیوتراپی یا داروهای ضد هورمونی تستوسترون که به صورت آمپول و قرص در بازار است با دستور متخصص ارولوژی برای تکمیل درمان استفاده نمایید.

عوارض عمل پروستات بدخیم

بعد از خارج کردن سوند مجرا ممکن است شما به درجاتی خروج غیرطبیعی ادرار داشته باشید که با گذر زمان اغلب بهتر می شوند. بهترین ورزش تقویت دریچه ادرار بعد از عمل، منقبض کردن عضلات باسن می باشد که توصیه می گردد در طول روز مرتب انجام شود که اغلب با گذر زمان در حدودیکه عملکرد مثانه نرمال باشد و آسیب جدی به اسفنکتر وارد نشده باشد، با گذر زمان و انقباض عضلات باسن که توصیه می گردد چندین بار در روز انجام شود بهتر خواهد شد.

 جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایرج پنجشنبه ۲۵ شهریور ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ایا التهاب مزمن پروستات (پروستاتیت ) درمان قطعی دارد اینجانب 6 مه
  اه تامسولاسون و 45روز اریتیرومایسن استفاده کردم بعداز از پایان درمان دوباره بیماری تشدید شد منتظر پاسخ شما هستم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   به نظر من دارو نميخواهد
  2. تصویر کاربر ایرج چهارشنبه ۲۴ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام در زمان ادرار بسیار اذیت میشوم و 45 سال سن دارم متوجه جواب نشدم چکار باید انجام ئدهم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   نياز به درمان ندارد مهم نيست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۴ شهریور ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.پدرم 80ساله هستند.ابتدالیزروبعدعمل بازپروستات شدندوبعدخروج سوندکنترول ادرارندارندوپوشک بستند.نگرانه وناراحت.ایابه علت سنشه یابعددرست میشه.حتی دکتری هشدارداده بود.ممنون ازجوابتان.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   بايد بررسي شوند
 • تصویر کاربر محرم چهارشنبه ۱۷ شهریور ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم . احتراماً یکی از بستگان اینجانب دارای پروستات با مشخصات زیر می باشد و همچنین برای ایشان امکان تهیه کپسول فلومکس از امریکا وجود دارد لطفاً نظرتان را درموارد زیر بیان فرمایید باتشکر(هموطن ساکن شهرستان)
  لطفاً از انتشار نام ، نام خانوادگی،شماره تلفن،ایمیل خودداری فرمایید.
  مشخصات پروستات
  PSA=3.28 mg/ml FREE PSA=0.64mg/ml
  حجم پروستات 95 سانتی متر مکعب و ادار باقی مانده 130 سانتی متر مکعب
  گاهی نشت جزیی ادرار رخ می دهد
  1-آیا کپسول فلومکس از بزرگ شدن پروستات جلوگیری می کند؟
  2- آیا کپسول فلومکس سبب کوچک شدن پروستات و نهایتاً برطرف شدن آن نیز می شود؟
  3- آیا برای تجویز فلو مکس نیار به ویزیت حضوری می باشد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   نه فقط جريان ادرار را بهتر ميكند
 • تصویر کاربر احمدرضا چهارشنبه ۱۷ شهریور ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور دکتر عزیز،پدرم طبق نظر دخترش سرطان پروستات داره که استخوان هم اگه داره، ولی هیچ درد خاص یا مشگل در ادرار به جز گاه بی اختیاری،نداره.نظر دکترش طبق نمونه بردار ی و عکس هسته از بوده، ممکنه تشخيص اشتباه باشه. یااینکه با جراح مشکلش حل میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   بايد مداركش را ببينم
 • تصویر کاربر م.ه چهارشنبه ۱۰ شهریور ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من حدود 4 ماه پیش تب و لرز شدید گرفتم و يه قرص دیکلوفناک خوردم.بعد از دوروز دچار احتباس ادراری شدم و درنهايت با انجام سونوگرافی متوجه شدم پروستاتم خیلی بزرگ شده و 45ccشده و psa85 بود آزمایش بعدی حجم پروستاتم 43ccوpsa20وازمایش بعدی psa18.5 و آزمایش بعدی psa 9.9 و حجم 29ccو آزمایش آخر psa 9.4وحجم 37g شده است. بنظر شما نتیجه چیست.؟ خیلی نگرانم کمکم کنید.وسنم 57 ساله
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   بايد نمونه برداري كنيد ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  2. تصویر کاربر م.ه دوشنبه ۸ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   چرا باید نمونه برداری کنم؟!من از لحاظ ظاهری مشکل خاصی ندارم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   psaخيلي بالا است از نظر سرطان پروستات
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدحسین پنجشنبه ۲۸ مرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب
  پس از سوزش ادرار و درد آلت به پزشک مراجعه کردم - آزمایش یکبار و سونوگرافی دوبار انجام دادم - سونوگرافی اول یکسال پیش بود که تو پروستات یک کیست به قطر یک سانتی متر نشان داد و حجم پروستات 24 سی سی بود که تشخیصش پروستاتیت بود - بار دوم یکماه پیش بود به فاصله یکسال از سونوگرافی اول که حجم پروستات 27 سی سی شده بود و قطر کیست داخل پروستات از یک سانت به یک سانت ونیم افزایش پیدا کرده بود - آزمایشات کلی انجام دادم مشکلی نداشت وهمه چیز نرمال بود - پی اس ای نرمال بود - مشکل درد در ناحیه آلت همچنان پابرجاست و پس از نزدیکی ناحیه بین مقعد تا آلت درد میگیره و چند روز یکبار سوزش ادرار هم دارم ، خارش تو مجرا هم بعضی وقتها هست - کلیه ها سالم ، مثانه سالم - داروهای مصرفی ام در این مدت بصورت دوره ای سیپروفلوکساسین ، ترازوسین ، سفیکسین ، نوروبیون ، گاباپنتین ، پروسترب بوده که پزشک متخصص تجویز کرده است - چیزی که الان نگرانم کرده بیشتر بحث این کیست هست که چیکار کنم بزگتر نشه - آیا این کیست درمانی داره؟ وجودش کی میتونه خطرآفرین باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ مرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   نياز به درمان ندارد
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲۴ مرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم
  بدینوسیله با استحضارجنابعالی میرساند اینجانب بعلت درد بیضه و توده ای که در بیضه بنده تشکیل شده در اینترنت به دنبال نزدیک ترین دکتر به منزل خود بودم که ناگهان به شما که در چند قدمی منزل بنده بودید برخورد کردم و با خوشحالی بی درنگ با مطب شما تماس گرفتم ولی متاسفانه با برخورد بد و بی ادبانه منشی شما برخورد کردم باراول گوشی را سریعا قطع نمودندوباردوم هم شروع به تجویزو دادن راه کاربرای درمان به بنده شدند و مجددا گوشی را قطع کردند. دکتر با داشتن سوابق خوبی که شما دارید داشتن یک چنین منشی بی شعور و نفهمی و بی حوصله ای برای مطب شما ضایعه بزرگی میباشد.(محبوبترین افراددرنزدخداکسی است که برای بندگانش سودمندتر باشد.)
  (ومن الله التوفیق)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ مرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   من شرمنده شما هستم روزهاي ٢ و ٤ شنبه ساعت ٢ عصر بيمارستان نيكان در خدمتم
 • تصویر کاربر ع یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  30 سال سن دارم . مدتی است درد کلیه دارم . یبوست زیاد . مجرد هستم . برای درد کلیه سونوگرافی نمودم . سایز پروستاتم را 30 mm تخمین زده . در کشاله ران نیز کمی احساس درد دارم . احساس می کنم رگهای بیضه ام درد می کنه . استرس هم زیاد دارم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵( 4 سال پیش)
   در سن شما مشكلي نيست
 • تصویر کاربر نیما چهارشنبه ۷ بهمن ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  حجم پروستات بعد از تخلیه ادرار برای فرد 50ساله چقدر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ بهمن ۹۴( 4 سال پیش)
   ١٠-٢٠
 • تصویر کاربر زهراقنبری چهارشنبه ۷ بهمن ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید جناب دکتر برادر من ۲۸ سالشون هست و دچار عفونت پروستات شدن
  واریکوسلشون رو هم قبلا عمل کردن آیا میشه از عوارض اون عمل باشه ؟ آخه عفونت پروستات در این سن عجیبه یکم ممنون میشم سوالمو جواب بدید خیلی مهمه برام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ بهمن ۹۴( 4 سال پیش)
   نه ارتباطي ندارد
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر