عمل پروستات بدخیم با رادیکال پروستاتکتومی

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سرطان پروستات بدخیم شایع ترین سرطان منجر به مرگ در مردان بعد از سرطان ریه و کولون می باشد. علیرغم شیوع نسبی بالای سرطان پروستات، اگر به موقع تشخیص داده شود و کامل درمان گردد، هیچ خطری برای بیمار ندارد. درمان قطعی سرطان پروستات چیست؟

همچنانکه در مباحث گذشته عرض کردم قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از مقعد و با استفاده از سونوگرافی است. پس از تشخیص قطعی سرطان پروستات بدخیم درمان آن بسته به درجه ی آن متفاوت است.

جراحی پروستات بدخیم

اگر سرطان پروستات بدخیم در مرحله اولیه که داخل غده است و مقدار کمی از پروستات را درگیر کرده است و چسبندگی زیاد به اطراف نداشته باشد، درمان قطعی آن، عمل پروستات بدخیم است. در این روش با یک الی دو شب بستری در بیمارستان و بدون بیهوشی عمومی و با برش چندسانتی زیر ناف غده پروستات به همراه مخلفات آن از قبیل کیسه های منی و لوله های منی بر کاملاً برداشته و پاکسازی می گردد. پس از برداشتن کامل غده پروستات گردن مثانه را به مجرا پیوند می زنیم که در فیلم زیر می بینید.

نکته مهم در جراحی رادیکال پروستات برداشتن کامل غده پروستات و پاکسازی محل و از طرفی دقت در حفظ اعصاب آلت تناسلی برای جلوگیری از ناتوانی جنسی و حفظ نسبی دریچه ادراری جهت جلوگیری از بی اختیاری ادراری و ناتوانی جنسی می باشد که دو عارضه عمل جراحی سرطان پروستات بدخیم می باشد.

عود سرطان پروستات بعد از جراحی

برخلاف عمل جراحی ساده و خوش خیم پروستات که مثل گردو در آن فقط هسته را برمی داریم در جراحی سرطان پروستات بدخیم مجبور به برداشتن کل غده پروستات جهت جلوگیری از عود بیماری و درمان کامل آن هستیم و لذا شانس عوارض ذکر شده در این عمل با درصد بالاتری نسبت به عمل ساده پروستات همراه می باشد.

عمل رادیکال پروستات

بعد از عمل موفقیت آمیز جراحی سرطان پروستات که بین 45 دقیقه تا 5/1 ساعت طول می کشد یک سوند به مدت 20-15 روز در مثانه و مجرا جهت گرفتن موفقیت آمیز پیوند مثانه به مجرا گذاشته می شود و شما 48 ساعت بعد از عمل از بیمارستان مرخص می شوید و بهتر است هر چه زودتر علیرغم داشتن سوند فعالیت های روزمره و تحرک لازم را داشته باشید تا از بعضی از عوارض جراحی لگنی از قبیل لخته شدن خون در اعضا و … جلوگیری شود.

تنها توصیه بعد از عمل نگهداری کامل از سوند به مدت 2 الی 3 هفته می باشد. بعد از یک هفته بخیه محل عمل و سه هفته بعد سوند شما خارج می شود. جواب قطعی از نظر شدت درگیری به سرطان پروستات و نوع آن از نظر قدرت تهاجمی یک هفته بعد از عمل توسط پاتولوژی به دکتر شما گزارش می شود و بسته به اینکهدرجه درگیری چقدر است؟ و یا بافت های اطراف درگیر شده اند، یا نه، ادامه درمان بر اساس گزارش پاتولوژی عبارت است از:

 • اگر سرطان پروستات بدخیم محدود به غده باشد و نسج اطراف درگیر نباشد، همان عمل پروستات بدخیم برای برگرداندن سلامتی شما کامل بوده و نیاز به درمان اضافه ای نیست.
 • اگر بافت های اطراف پروستات درگیر شده باشد، باید از رادیوتراپی یا داروهای ضد هورمونی تستوسترون که به صورت آمپول و قرص در بازار است با دستور متخصص ارولوژی برای تکمیل درمان استفاده نمایید.

عوارض عمل پروستات بدخیم

بعد از خارج کردن سوند مجرا ممکن است شما به درجاتی خروج غیرطبیعی ادرار داشته باشید که با گذر زمان اغلب بهتر می شوند. بهترین ورزش تقویت دریچه ادرار بعد از عمل، منقبض کردن عضلات باسن می باشد که توصیه می گردد در طول روز مرتب انجام شود که اغلب با گذر زمان در حدودی که عملکرد مثانه نرمال باشد و آسیب جدی به اسفنکتر وارد نشده باشد، با گذر زمان و انقباض عضلات باسن که توصیه می گردد چندین بار در روز انجام شود بهتر خواهد شد.

 جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.1/5 - (25 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدوی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . روز بخیر
  مرد 53 ساله هستم.
  بدلیل بزرگی خوش خیم پروستات تکرر ادرار دارم . شب هر یک و نیم ساعت برای دستشویی بلند میشم.
  مدتی شبها موقع خواب یک قرص پروزاسین 5 و ویسول 5 میخوردم. کمی بهتر شد. یعنی زمان بیدار شدن برای ادرار شد 3 ساعت حدودا.
  آیا این قرصها را با همین دوز ادامه بدم یا بیشتر کنم و یا قرص دیگری پیشنهاد میفرمایید؟
  سپاسگزارم از لطف شما .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر امین جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام
  سال نو مبارک
  دو سه روزی است که حجم و فشار ادرار کم شده و کمر به سمت راست هم مقداری درد می کند ، ضمنا قرص پروترال اُپاس هم روزی یک عدد مصرف می کنم ،
  بیش از بیست روز است که صبحها ناشتا چهار لیوان آب می نوشم ، بعد از آن تا ظهر سه بار نیاز به تخلیه پیدا می کنم از شدت فشار ، ولی متاسفانه دو سه روز است که بعد از نوشیدن آب خیلی نیاز به دستشویی ندارم و مقدار کمی با فشار کم می آید ،
  با عرض پوزش دو مرتبه هم هست که بعد از ارتباط با همسر بیضه ها بزرگ میشن و از پایین ناف به پایین درد می کند ،
  منتظر راهنمایی هایتان هستم ،
  بینهایت سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر امین سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام
   وقت شما بخیر
   ممنونم از پاسخ جناب پروفسور
   این سونوگرافی را دیروز انجام دادم .
   متشکرم
  3. تصویر کاربر امین سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام
   وقت شما بخیر
   ممنونم از پاسخ جناب پروفسور
   این سونوگرافی را دیروز انجام دادم .
   متشکرم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   دیدم از نظر من مشکلینیست
  5. تصویر کاربر امین پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   از محبتتان سپاسگزارم
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سپاس
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر مرادی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 485 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  پدر من حدود 5سال پیش به علت بند آمدن ادرار و عدم تخلیه عمل بسته پروستات انجام دادن(تراشیدن پروستات) و اوکی بودن تا یک سال پیش که سرما خوردن و دارو مسکن زیاد استفاده کردن و ادرارشون کامل تخیله نمی شد و اذییت بودن پزشک قرص امنیک تجویز کردن الان دو دوره شش ماه یعنی مجموعن یک سال امنیک خوردن و تا یک ماه دیگر قرص تمام میشود ،
  سوال ؛آیا باید ادامه بدن به خوردن قرص؟
  -خودشون میگن نه بهتر شدن نه بدتر فرقی نکردن
  -چون به خاطر سرما خوردگی مشکل تخیله ادرار پیدا کردن من می ترسم که قرص رو قطع کنن و دوباره دچارش بشن
  سوال من اینکه تا کی میشه این قرص رو مصرف کرد آیا دوره خاصی دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   باید فعلا صبر کنید سونو گرافی از نظر تخلیه مثانه انجام دهید
 • تصویر کاربر شفیعی دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  یا عرض سلام و احترام
  آقای دکتر نتیجه نمونه برداری پروستات پدرم را خدمت شما ارسال میکنم،لطفا بررسی بفرمایید،سن ایشون ۶۸ سال هست و عدد psa آخرین آزمایش ۲۲ بوده،
  با تشکر از زحمات و لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   باید اسكن استخران بكنيد ببينم۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰
 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  باسلام بنده اندازه پرستاتم31است وسنم60 سال است آیا خواستم نظر شما را بدانم خوب است یا خیر باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر مرادی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 256 مشاهده پرسش
  با عرض سلام بنده به علت وجود سوزش در بعد از ادارار به دکتر مراجعه کردم که سونوگرافی تشخیص سنگ کلیه در هردو کلیه ام را دادند قابل ذکر است سنگها زیر 4.5 میلیمتر هستند که دکترم برای من قرص های سیستون ، اوراسیترا ، هیدروکلرو تیازید 50، سپیروفلوکساسین و فنازوپریدین را تجویز کرد. الان بعد مصرف بیست روز مصرف قرص ها بعد از نشستن طولانی بر روی صندلی در ناحیه بین بیضه و مقعد احساس درد دارم .در هفته قبل، آزمایش کلی خون دادم که سطح توتال psa را با نقطه قرمز مشخص کرده است و لازم به ذکر من ورزش بدنسازی انجام می دهم و 24 ساعت قبل از آزمایش خون ارتباط جنسی هم داشته ام .احتیاج به بررسی پروستات دارم(سن من 34 سال و وزنم 108 کیلو است) سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر عزیز
  آقای دکتر تورخدا راهنماییم کنید خسته شدم ۲۵ سالمه ... دوتا سوال داشتم خدمتتون
  ۱ من نزدیک به ۶ یا ۷ ماه التهاب پروستات دارم درد به پشت بیضه مقعد لگن ران پام میزند ۳ دوره تاوانکس ی دوره تامسوسیلین ۳ دوره سفکسین اینا مصرف کردم بازم فایده نکرده خود ارضاییم میکنم برای تخلیه فایده نداره خسته شدم توروخدا یه راهکاری جلوی پام بزارید شغلمم رانندگی با ماشین .  سوال دوم اینه ک عمل واریکسل انجام دادم ۶ ماه دختر بچه ای ۱۰ کیلویی از زمین بلند کردم ببیضم درد گرفت میخاستم بدونم عود واریکسل به خود ارضایی ام ربط داره
  ممنون میشم جواب سوالمو بدید با تشکر از شما و سایت بسیار خوبتون
  1. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)
   آقای دکتر عزیزم میشه جواب منو بدین نگرانممممممم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)
  3. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)
   دست گلتون درد نکنه آقای دکتر میدونید الان یکم سمبوسه خوردم تند بود دوباره احساس یکم درد و سوزش اومد سراغم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)
   ارادت
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Akbari سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده ۲۷ سالمه بدنسازم چند وقت پیش دوره استرویید رفتم وسط دوره حس کردم نوک آلت سوزش دارم البته قبلا چندین بار دوره رفته بودم ولی مشکلی نداشتم اینبار سوزش نوک الت بود دوره رو ول کردم و بعدش حدود دوماه گدشته هنوز خوب نشدم درضمن تکرر ادرار و احساس التهاب زیر شکم و قسمت هاله چپ دارم وقتس سکس میکنم تا دوسه روز عالیم ولی بعدش باز شروع میشه سونوگرافی دادم ۲۸ سی سی اندازه پروستاتم بود.واینکه اصلا ربطی به استرویید داره یا اتفاقی هم زمان با دوره این شروع شده؟نظرتون چیه چکار کنم درضمن وقتی ادرار میکنم هیچ مشکلی ندارم و اینکه تا دوسه ساعت بعد از ادرار هم مشکلی ندارم ولی باز تا کمی مثانه پر میشه درد زیر شکم شروع میشه تا برم دسشویی باز خوب میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، من 44 سالمه یک ماه قبل خدمتتون رسیدم به علت سوزش در انتهای ادرار و psa 3.45 و F P0.54 ، و rate:16.7% , و شما تشخیص التهاب پروستات دادید الان سه هفته است فقط سیپرو فلوکساسین 500 مصرف کردم و ازمایش مجدد دادم که به پیوست می باشد. نظرتون در خصوص نتیجه آزمایش چست ؟ در ضمن هنوز هنگام پر شدن مثانه کنترلش خیلی سخته برام ... مشکل چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش)
   خیلی عالی شده
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 54 سال دارم برادرم سرطان پروستات داشت 5 سال از من بزرگتر است وهیچ علامتی نداشت عمل کرده من 1 سال است که نزدیکی دردناک وبعد از نزدیکی تا یک هفنه درد وتکرر دارم وماها انتی یوتیک استفاده کرده ام وامنیک وفایده نداشته پروستات 20 گرم وسایز 48 است میباشد وpsa=1 میباشد طوری شده از نزدیکی میترسم وروحیه ام خراب است جانباز هستم شیاف های ضد درد معده ام را اذیت میکند ایا امکان دارد برای بنده بیوپسی از پروستات بگیرید در مطب یا بیمارستان ویا mri پروستات با بیوپسی هر جور صلاح میدانید تا خیالم راحت شود چون چند بار جراحی ستون فقرات وشکم داشته ام از جراحی وغیره ترسی ندارم درود برشما دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 سال پیش)
   مشکل لیشتر روحی وروانی است بیخودی نگرانید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر