عمل پروستات بدخیم با رادیکال پروستاتکتومی

سرطان پروستات بدخیم شایع ترین سرطان منجر به مرگ در مردان بعد از سرطان ریه و کولون می باشد. علیرغم شیوع نسبی بالای سرطان پروستات، اگر به موقع تشخیص داده شود و کامل درمان گردد، هیچ خطری برای بیمار ندارد. درمان قطعی سرطان پروستات چیست؟

همچنانکه در مباحث گذشته عرض کردم قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از مقعد و با استفاده از سونوگرافی است. پس از تشخیص قطعی سرطان پروستات بدخیم درمان آن بسته به درجه ی آن متفاوت است.

جراحی پروستات بدخیم

اگر سرطان پروستات بدخیم در مرحله اولیه که داخل غده است و مقدار کمی از پروستات را درگیر کرده است و چسبندگی زیاد به اطراف نداشته باشد، درمان قطعی آن، عمل پروستات بدخیم است. در این روش با یک الی دو شب بستری در بیمارستان و بدون بیهوشی عمومی و با برش چندسانتی زیر ناف غده پروستات به همراه مخلفات آن از قبیل کیسه های منی و لوله های منی بر کاملاً برداشته و پاکسازی می گردد. پس از برداشتن کامل غده پروستات گردن مثانه را به مجرا پیوند می زنیم که در فیلم زیر می بینید.

 

 

نکته مهم در جراحی رادیکال پروستات برداشتن کامل غده پروستات و پاکسازی محل و از طرفی دقت در حفظ اعصاب آلت تناسلی برای جلوگیری از ناتوانی جنسی و حفظ نسبی دریچه ادراری جهت جلوگیری از بی اختیاری ادراری و ناتوانی جنسی می باشد که دو عارضه عمل جراحی سرطان پروستات بدخیم می باشد.

عود سرطان پروستات بعد از جراحی

برخلاف عمل جراحی ساده و خوش خیم پروستات که مثل گردو در آن فقط هسته را برمی داریم در جراحی سرطان پروستات بدخیم مجبور به برداشتن کل غده پروستات جهت جلوگیری از عود بیماری و درمان کامل آن هستیم و لذا شانس عوارض ذکر شده در این عمل با درصد بالاتری نسبت به عمل ساده پروستات همراه می باشد.

عمل رادیکال پروستات

بعد از عمل موفقیت آمیز جراحی سرطان پروستات که بین 45 دقیقه تا 5/1 ساعت طول می کشد یک سوند به مدت 20-15 روز در مثانه و مجرا جهت گرفتن موفقیت آمیز پیوند مثانه به مجرا گذاشته می شود و شما 48 ساعت بعد از عمل از بیمارستان مرخص می شوید و بهتر است هر چه زودتر علیرغم داشتن سوند فعالیت های روزمره و تحرک لازم را داشته باشید تا از بعضی از عوارض جراحی لگنی از قبیل لخته شدن خون در اعضا و … جلوگیری شود.

تنها توصیه بعد از عمل نگهداری کامل از سوند به مدت 2 الی 3 هفته می باشد. بعد از یک هفته بخیه محل عمل و سه هفته بعد سوند شما خارج می شود.

جواب قطعی از نظر شدت درگیری به سرطان پروستات و نوع آن از نظر قدرت تهاجمی یک هفته بعد از عمل توسط پاتولوژی به دکتر شما گزارش می شود و بسته به اینکهدرجه درگیری چقدر است؟ و یا بافت های اطراف درگیر شده اند، یا نه، ادامه درمان بر اساس گزارش پاتولوژی عبارت است از:

1- اگر سرطان پروستات بدخیم محدود به غده باشد و نسج اطراف درگیر نباشد، همان عمل پروستات بدخیم برای برگرداندن سلامتی شما کامل بوده و نیاز به درمان اضافه ای نیست.

 

2- اگر بافت های اطراف پروستات درگیر شده باشد، باید از رادیوتراپی یا داروهای ضد هورمونی تستوسترون که به صورت آمپول و قرص در بازار است با دستور متخصص ارولوژی برای تکمیل درمان استفاده نمایید.

عوارض عمل پروستات بدخیم

بعد از خارج کردن سوند مجرا ممکن است شما به درجاتی خروج غیرطبیعی ادرار داشته باشید که با گذر زمان اغلب بهتر می شوند. بهترین ورزش تقویت دریچه ادرار بعد از عمل، منقبض کردن عضلات باسن می باشد که توصیه می گردد در طول روز مرتب انجام شود که اغلب با گذر زمان در حدودیکه عملکرد مثانه نرمال باشد و آسیب جدی به اسفنکتر وارد نشده باشد، با گذر زمان و انقباض عضلات باسن که توصیه می گردد چندین بار در روز انجام شود بهتر خواهد شد.

 جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  66سلام 66 ساله هستم ماه پیش آزمایش دادم پی اس آ بربر 5 بود و سونوگرافی همه طبیعی فقط اندازه پروستات 43 وحجم باقیمانده ادار 5 آقای دکت 7 روز کپسول سیپروفلکساسین 500 دادند که مصرف کردم مجدد بعداز 20 روز آزمایش دادم که پی اس آ عدد 7 رسیده است البته 6 ماه پیش پی اس آ 3.6 بوده است خواستم راهنمائیم کنید آیا نیاز به مصرف مجدد دارو دارم یا بایدآزمایش راتکرار کنم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   يك بار جاي معتبر تكرار كنيد بيتييد بلينم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  2. تصویر کاربر علی دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   ازلطف شماتشکرمیکنم صحیح وسالم باشید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   ارادت
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ميثم سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر ، من ٣٩ سال دارم ، از حدود دوماه پيش به دليل سوزش در آلت به پزشك مراجعه كردم ، در آزمايش ادرارم هيچ مشكلي نبود ، كه به پيوست ارسال ميكنم ، بعد از اون سنو دادم كه در سونو از كليه همه چيز رو نوشته طبيعي و ويا رويت نگرديد ، حجم پروستات ١٨ سي سي و اكوي پارانشيمال هموژن مشاهده گرديد . حجم اوليه مثانه 4٨5 كه پس از تخليه 4٩ سي سي
  ١5 روز تابانكس ، خوردم و بهتر نشدم ، پيش دكتر ديگه رفتم و افلوفلكت، تولترودين و پروترال و آسنترا ميخورم
  كمي احساس لرز دارم بخصوص شب ها و در اين مدت يك ماه حدود ٣ كيلو وزنم كم شده ، با شروع قرص هايي كه خدمتتون عرض كردم به شدت حجم و شدت ادرارم كم شده و تقريبا يك سوم ادرارم قطره قطره مياد ، بعد ارضا بيضه هام درد داره، سوزشم ٩٠٪؜ بهتره و فقط قبل از ادراره
  نگرانم ، ميتونه سرطان باشه نياز به آزمايشات ديگري دارم ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   تستpsa دهيد بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر جواد سه شنبه ۱۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. مدت 8 سال هست که بصورت دوره ای در ناحیه بین پاها و آلت تناسلی سوزش احساس میکنم یعنی مثلا 6 ماه با من هست بعد خود به خود خوب میشه باز شروع میشه. آزمایش ادرار و سنوگرافی و کاشت اسپرم هم همیشه نرمال نشون میده فقط مشکل اینه که منی من حالت ژلاتینی داره و بسیار غلیظ هست و هنگام انزال هم درد و سوزشم به اوج خودش میرسه اما این درد برام خواب و خوراک و زندگی نزاشته آخرین تشخیصشون التهاب پروستات هست و تمامی داروهای متداول رو استفاده کردم، آنتی بیوتیک هم مصرف کردم اما این مشکل بر طرف نشده. من باید چیکار کنم خسته و کلافه شدم به خدا بعضی وقت ها میگم اصلا بگم بردارن پروستات رو کلا خیالم راحت بشه به تنگ اومدم خواهش میکنم راهنمایی کنید. خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر جواد یکشنبه ۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   آقای دکتر لطفا" کمک کنین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام تنها درمان این مورد بیخیالی است با دارو خوب نمیشوید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پرویز چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  اقای دکتر من در سه ناحیه کلیه وپروستات وبیضه احساس درد دارم‌سونوکرافی وسی تی اسکن هم هیچی نشون نداده سه ساله هم این درد رودارم.احساس میکنم سنگ حالب دارم.چکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   این دردها اصلا مهم میستند
  2. تصویر کاربر پرویز شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   متوجه نشدم.من باید چکارکنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   چون عکسبرداری طبیعی است باید بیخیال باشید با دارو خوب نمیشوید
  4. تصویر کاربر پرویز شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   خب لطف کنید
   روال کار رو بفرمائین که من باید چکارکنم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   نیاز به درمان نیست
  6. تصویر کاربر پرویز یکشنبه ۲۴ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   اقای دکتر چرا اینطوری بمن جواب میدین؟ شما دارین منو میترسونید با این طور جواب دادن.من دارم درد میکشم.نزدیک به سه ساله.من چندتا نسخه هم استفاده کردم ازدکترهای مختلف ولی هیچ تاثیری نداشت.سونوگرافی ها وسی تی اسکن وازمایش ادرارم هیچی نشون نداد.قرص های انتی بیوتیک وقرص های کاهش تورم پروستات هم کاری برام نکرد.اگه مشکلی نیست چرا درد دارم؟ سوند هم زدن برام.انسداد مجرا هم نداشتم.ادرام هم سوزش داره بعضی مواقع.واواخر ادرارم هم تکه تکه میشه.من درسه نقطه کلیه سمت راست وبغل نافم نزدیک به کشاله ونزدیک به بیضه سمت راست درد دارم.خواهش میکنم کمکم کنید.
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   از نظر كن نياز به درمان مداريد
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خواهشا با دقت بخونید: 35 سال سنمه حدود 10 سال پیش رابطه نامشروع داشتم...این رابطه ی من با اون خانم با دست صورت گرفت...بعد از 48 ساعت دیدم ک به شدت ازم چرک میاد بیرون...به دکتر مراجعه کردم امپولی داد و مقطعی خوب میشدم اما با هر بار سرما خوردن دوباره عود میکرد این روند دکتر رفتنها تا الان ک 10 ساله ادامه داره... پس از مراجعه به دکتر عفونت در برج 2 سال 97.. ایشون با تجویز سونوگرافی و ازمایش از ترشحات، مشخص شد که پروستاتیت مزمن دارم و تو سونو نوشته که اکوژنیسیته ناحیه ieener gland مختصر کاهش یافته و ناهمگن و کانون کلسیفیه در سمت چپ مشاهده میشود... پس از انجام سونو دوباره به دکتر عفونت مراجعه کردم و قرصهایی رو برام تجویز کرد، روزی 1عدد قرص سفیکسان 400 و شبی هم 1 عدد تاموسین 0/4....بعدش بهم گفت تا 6 ماه باید دارو مصرف کنی... خواستم بدونم این قرصها در اقدام کردن به بارداری تاثیری داره در مدت زمان استفاده کردن 6 ماهه؟ ایا در این مدت زمان 10 ساله این چرک باعث عقیم شدنم شده؟ این مریضی اصلا درمان داره؟؟ شما رو به خدا ی راهنمایی بکنید ممنون میشم به سوالاتم جواب بدید🌹🌹🌹
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   ازمايش مني بدهيد بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام و درود , سپاس جناب دکتر کرمی عزیز
  با عرض پوزش
  بعد از استفاده از کرم موبر، مدتیست روی کلاهک آلت تناسلی من قرمز و ملتهب و شبیه به زخم شده است.
  قبلاً هم گاهی این اتفاق میافتاد، ولی حداکثر ظرف یکهفته بهبود میافت
  اخیراً خیلی طولانی شده است و بیشتر از یک ماه است. دیروز رابطه جنسی داشتم و اذیت شدم، بعد که کنترل کردم دیدم بر روی خود آلت هم (قضیب ) همانطور قرمز شده است.
  خارش یا ترشحاتی ندارد ولی گاهی که لباس زیر بر روی آن کشیده میشود حساس میشود.
  با عرض پوزش و شرمندگی
  آیا حتماً باید به پژشک مراجعه کنم ؟(راستش خجالت میکشم!) یا میشود با داروهایی برطرف کرد؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   قطع کنید حساسیت داده است
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۱۶ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۶ سالمه پرستاتم ۲۹ سی سی مشکل من چی می باشد آیا خطری من را تهدید می کند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۶ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   نه طبيعي است
 • تصویر کاربر مسعودعلیزاده یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام بنده۳۵ سال سن دارم و مجرد هستم از۵سال پیش بعد از یکسال عمل آپاندیس دچار سوزس ادرار شدم و این سوزش الان تشدید شده وقتی آب زیاد میخورم راحت ادرار میکنم اما اگر آب نخورم به سختی و کج و بطور قطع و وصل وزرد رنگ ادرار میکنم که سوزش بیشتری هم داره و زودانزالی هم دارم نمیدونم مشکلم چیست لطفا راهنمایی کنید حتی بعد از انزال هم سوزش شدید میشود وادرار به سختی وباسوزش شدید تخلیه میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   تنها درمان مصرف الزياد وورزش است دارو نميخواهد
 • تصویر کاربر سپهر جمعه ۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام
  من پسری 18 ساله هستم،به تازگی بیماری ام اس گرفته ام و در مرحله درمان با داروی ریتوکسیماب هستم.
  حدود 40 روزی هست که یک تا دوبار ادرار میکنم با حجم کم.دکتر مغز و اعصابم داروی Glenwood 10 میلی سه بار در روز استفاده میکنم ولی همچنان دفع ادرار دوبار در روز و گاهی یکبار با مقدار کم.
  سوال من این است که این دارو را میشود بیشتر استفاده کرد و ایا این مشکل به مرور زمان با اثر کردن داروی ام اس،بهتر میشود؟
  ممنون از وقتی که گذاشتید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   با سلام وتبریک سال نو وپوزش از تاخیر در جواب به علت مسافرت به مرور بهتر میشود
 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۱۸ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام
  38 ساله هستم
  پس از سونوگرافی اندازه پروستاتم 32*30*44 هستش و 21 سی سی
  پس از مراجعه به متخصص ترازوسین 2 شبی یکی تجویز کردند.
  الان نگرانم که پروستاتم بزرگ تر نشه
  در چه مرحله هست؟
  و چی کنم که وضعیت بهتر بشه یا لااقل بدتر نشه؟ ⏩ تمام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   دارو در این سن برای شما ضرر دارد باید بیایید از نظر تنگی مجرا وپمپاژ مثانه بررسی شوید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر