راه های تشخیص قطعی سرطان پروستات

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

مردان بالای ۵۰ سال برای بررسی وضعیت پروستات و سالم بودن آن حتما باید به دکتر ارولوژ مراجعه کنند. روش های مختلفی برای تشخیص سرطان پروستات وجود دارد که در ادامه به تک تک آنها اشاره شده است.

اگر شما بالای 50 سال هستید یا اگر پدر، عمو و یا برادرتان مبتلا به سرطان پروستات بوده است حتماً بعد از 40 سال به دکتر ارولوژی جهت چکاپ مراجعه نمایند.

تشخیص سرطان پروستات

در حالت کلی سه روش برای  تشخیص پروستات وجود دارد.

اندازه گیری psa

1- تست سرطان پروستات PSA

اولین اقدام اندازه گیری میزان PSA خون شما می باشد. PSA ماده ای است که از پروستات ترشح و وارد خون می گردد که اندازه آن در خون بسته به حجم پروستات، دستکاری های اخیر پروستات از قبیل معاینه انگشتی، سیستوسکوپی و ورم پروستات متغیر می باشد.

اندازه PSA عمدتاً بر اساس سن بیمار و حجم پروستات بررسی می گردد. مثلاً در یک فرد 50 ساله اندازه PSA باید زیر 2 باشد ولی در یک فرد 65-70 ساله تا 4 را طبیعی تلقی می کنیم.

نقطه مهم افزایش تدریجی سطح PSA می باشد که به آن PSA Rising یا افزایش یابنده اطلاق می شود. نکته بسیار مهم هر PSA افزایش کننده تدریجی سرطان پروستات است مگر اینکه خلافش را با نمونه برداری ثابت کنیم. نتیجه اینکه اگر در آزمایشات مختلف سطح PSA خون شما روند صعودی دارد حتماً آن را جدی گرفته و به پزشک ارولوژیست یا مجاری ادرار مراجعه نمایید.

2- روش معاینه پروستات

دومین راه  تشخیص سرطان پروستات که پزشک شما انجام خواهد داد، معاینه انگشتی است که در این روش از طریق مقعد اندازه حجم و قوام پروستات شما معاینه می شود. در حالت طبیعی قوام پروستات مثل قوام کف دست در حالت انقباض می باشد.

زمانی که پروستات سرطانی می شود قوام آن سفت و مثل سنگ می گردد که در صورت چنین یافته ای، قدم بعدی  تشخیص سرطان پروستات که همان نمونه برداری از پروستات است، می باشد. در فیلم زیر چگونگی انجام بیوپسی از پروستات را با توضیحات دکتر حسین کرمی میبینید.

3- تشخیص سرطان پروستات با سونوگرافی

سومین و قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از طریق مقعد  به کمک سونوگرافی می باشد. هر فردی که:

 • PSA آن حالت افزاینده تدریجی دارد.
 • اندازه PSA آن بالاتر از نرمال است.
 • علی رغم PSA نرمال، ولی در معاینه انگشتی پروستات سفت شده است.

باید تحت نمونه برداری سوزنی با سونوگرافی قرار گیرد که در این روش با تعیین وقت قبلی و آمادگی های زیر انجام می گردد:

1- حتماً سه روز آنتی بیوتیک لازم جهت جلوگیری از عفونت را قبل از نمونه برداری باید شروع کنید.

2- یک هفته قبل آسپرین، پلاویکس و داروهای رقیق کننده خون را باید قطع کنید.

3- شب قبل از نمونه برداری فقط از مایعات استفاده نمایید.

4- روز قبل از نمونه برداری جهت تخلیه خوب مقعد از شیاف های ملین استفاده نمایید.

5- نمونه برداری به صورت سرپایی و در عرض 10-15 دقیقه انجام و تعداد 12 قطعه از پروستات نمونه برداری شده و به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود و جواب قطعی از نظر سرطانی و غیرسرطانی بودن پروستات مشخص می شود.

اگر جواب پاتولوژی سرطانی باشد بسته به سطح و مرحله سرطان، پزشک پیشنهادات درمانی خود را با شما هماهنگ خواهد کرد. در رابطه با درمان های سرطان پروستات با شما در قسمت بعدی صحبت خواهم کرد.

سلامت پروستات

آزمایشات مورد نیاز برای سرطان پروستات

هیچ آزمایش ساده ای برای تشخيص سرطان پروستات وجود ندارد. دو آزمایش رایج مورد استفاده برای تشخيص سرطان پروستات، آزمایش PSA  و معاینه دیجیتال رکتوم است. با استفاده از این آزمایش ها (به طور جداگانه یا در کنار هم)، تنها می توان تغییرات پروستات را مشاهده کرد.

این تست ها قابلیت تشخیص سرطان پروستات را ندارند. در صورتی که در نتیجه ی هر کدام از این آزمایش ها، چیزی غیر عادی به نظر برسد، معمولاً برای شما آزمایش های بیشتری تجویز خواهد شد.

عکس برداری ام آر آی (MRI) 

در فرآیند عکس برداری ام آر آی، با استفاده از یک آهنربای بسیار قوی و امواج رادیویی، تصویری دقیق و با جزئیات بالا از درون بدن شما ثبت می شود. پزشک برای تشخیص سرطان پروستات از نوع خاصی از عکس برداری MRI به نام mpMRI استفاده می کند. در این روش، با استفاده از ترکیب نتیجه ی سه عکس mpMRI مختلف، تصویر بسیار دقیق تری از درون بدن شما ثبت می شود.

پزشک معمولاً از آزمایش MRI برای بررسی نیاز به بیوپسی یا هدایت سوزن بیوپسی به محل خاصی از پروستات شما استفاده می کند. از دیگر فواید این نوع عکس برداری، قابلیت مشاهده ی تکثیر و پخش احتمالی توده ی سرطانی به سایر اندام ها و بافت های مجاور می باشد. پیش از عکس برداری، در رابطه با وجود هر گونه فلز درون بدن خود (مثل باتری قلب و …)، هر نوع آلرژی، دیابت، بیماری کلیوی یا سابقه ی عکس العمل آلرژیک به رنگ کانتراست طی آزمایش های گذشته، به تکنسین MRI خود اطلاع دهید.

بیوپسی (نمونه برداری)

با توجه به نتیجه ی عکس MRI، متخصص اورولوژی شما ممکن است برای نمونه برداری از بافت پروستات، آزمایش بیوپسی پروستات را تجویز کند. پزشک معمولاً بعد از توضیح خطرات و مزایای آزمایش بیوپسی پروستات، به شما زمان می دهد تا تصمیم خود را برای انجام آزمایش بیوپسی قطعی کنید.

دو روش اصلی برای انجام آزمایش بیوپسی پروستات وجود دارد:

 • بیوپسی ترانس پرینال (TPUS): دراین روش، سوزن از پوست ناحیه ی بین مقعد و کیسه بیضه وارد بدن شما می شود.
 • بیوپسی ترانس رکتال (TRUS): در این آزمایش، سوزن از طریق رکتوم وارد بدن شما می گردد.
اقدام به نمونه برداری از پروستات

طی هر کدام از این عمل ها، پزشک معمولاً علاوه بر نمونه برداری از نواحی مختلف پروستات شما، از نقاط مشکوک (طبق نتیجه عکس MRI شما) نیز نمونه هایی خواهد گرفت. سپس، این نمونه ها به آزمایشگاه ارسال شده تا -به منظور یافتن سلول های سرطانی- توسط یک متخصص پاتولوژی بررسی شود.

با توجه به نوع بیوپسی شما، ممکن است به مدت چند روز مقدار کمی خون در ادرار یا مدفوع خود مشاهده کنید. همچنین، احتمال وجود خون در منی تا دو ماه بعد از آزمایش بیوپسی پروستات وجود دارد.

سایر آزمایش ها

اگر نتایج آزمایش بیوپسی پروستات شما سرطان پروستات را تأیید کرده است، پزشک ممکن است برای بررسی میزان پخش شدگی سرطان، آزمایش های تکمیلی زیر را تجویز کند.

اسکن استخوان 

در این عکس برداری، احتمال پخش شدگی سرطان پروستات به استخوان های شما مورد بررسی قرار می گیرد. پیش از شروع این نوع عکس برداری، مقدار ناچیزی رنگ رادیو اکتیو به رگ شما تزریق شده و در نواحی رشد غیر عادی استخوانی جمع می شود. برای انتقال رنگ از طریق جریان خون به استخوان هایتان، باید چند ساعت صبر کنید.

بدن شما توسط یک دستگاه با قابلیت تشخیص رنگ رادیو اکتیو، اسکن می شود. عموماً تراکم رنگ در مناطق سرطانی استخوان، بیشتر از سایر نقاط است. این آزمایش بدون درد بوده و ماده رادیو اکتیو طی چند ساعت از بدن شما دفع می شود.

سی تی اسکن

سی تی اسکن یا عکس برداری توموگرافی کامپیوتری با استفاده از اشعه ایکس، یک تصویر دقیق از داخل بدن شما ثبت می کند. پزشک به کمک سی تی اسکن از ناحیه شکم می تواند احتمال انتشار سرطان پروستات به گره های لنفاوی را بررسی کند.

در طی این آزمایش، برای کمک به بالا بردن دقت عکس، یک رنگ به رگ شما تزریق می شود. سپس شما بدون حرکت روی تخت دراز کشیده و به آرامی از اسکنر گرد و دونات مانند سی تی عبور می کنید. عکس برداری چند دقیقه طول کشیده و بدون درد می باشد؛ اما مراحل آماده شدن برای انجام آن، ده الی سی دقیقه به طول می انجامد.

سی تی اسکن پی ای تی (PET-CT)

ترکیب یک اسکن PET (توموگرافی گسیل پوزیترون) با یک سی تی اسکن، یک آزمایش عکس برداری تخصصی محسوب می شود. این آزمایش می تواند به تشخیص پخش شدگی یا بازگشت سرطان کمک کند.

برای موارد سرطان پروستات، اسکن به دنبال ترشحات یک ماده خاص از سلول های سرطانی پروستات به نام آنتی ژن غشایی اختصاصی پروستات(PSMA)  خواهد گشت. قبل از اسکن PET-CT مقدار کمی ماده رادیو اکتیو به شما تزریق شده، که این ماده باعث پدیدار شدن آنتی ژن غشایی اختصاصی پروستات در اسکن ‌شما می شود.

توصیه های پایانی

 • جهت تشخیص و درمان به موقع سرطان پروستات توصیه می شود که همه مردان بالای 50 سال باید تست PSA خون را اندازه گیری نمایند.
 • اگر در خانواده شما پدر، عمو و یا برادر مبتلا به سرطان پروستات دارید شانس شما نسبت به افراد طبیعی 5 برابر می باشد و لذا بالای 40 سال تحت نظر دکترتان باشید.
 • هر گونه PSA افزایش یابنده باید نمونه برداری شود. مثلاً 1 ← 2 ← 3
 • در صورت  تشخیص سرطان پروستات به موقع سرطان پروستات و درمان به موقع آن عمر طبیعی خواهید داشت و لذا فرصت طلائی مراجعه و تشخیص به موقع سرطان را از دست ندهید.
 • قطعی ترین روش تشخیص سرطان پرستات نمونه برداری از طریق مقعد می باشد که در فیلم زیر می بینید.

در صورت نیاز جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.5/5 - (6 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پورحسن سه شنبه ۲۸ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  لطفاً عوارضی که ممکن است بعد از عمل سونو پروستات بوجود بیاید را توضیح دهید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ دی ۰( 2 سال پیش)
   سونوگرافی پروستات عوارضی نداره
 • تصویر کاربر Reza شنبه ۱۸ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت شما
  پدر من داري ٦٠ سال سن دچار سنگ مثانه به اندازه ٢٣ ميلي متر و بزرگي پروستات به اندازه 153cc است
  به نظر شما بهتره كه از روش اندوسكوپي عمل بشه يا عمل باز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ دی ۰( 2 سال پیش)
   باید سنگ شکنی سنگ مثانه انجام بشه
 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۶ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 309 مشاهده پرسش
  با سلام
  در تاریخ ابان 99 پروستات توسط شما تخلیه شده اما در حال حاضر مشکلات قبلی پابرجاست و همچنین psa 6.83 میباشد ، بنده ساکن مشهد هستم .
  1. تصویر کاربر مصطفی شنبه ۲۷ آذر ۰( 2 سال پیش)
   لطفا جواب بدهید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ دی ۰( 2 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
  3. تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۵ دی ۰( 2 سال پیش)
   عرض سلام و احترام اقای دکتر من مصطفی زاده ۷۲ ساله در تاریخ ابان ۹۹ خدمت شما برای تخلیه پروستات امدم دکتر های مشهد میگویند تنها ۱۰ گرم تخلیه شده است و مشکلات قبلی ، تکرر ادرار درشب ، سوزش دارم و psa در قبل عمل پایین بوده و الان به عدد ۶.۸۳ رسیده پزشکان مشهد جوابگو نیستند.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ دی ۰( 2 سال پیش)
   باید سیستوسکوپی بشن
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر جلیلیان پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  سلام
  به پیوست نتیجه سونوگرافی، آزمایش خون و ادرار ارسال می گردد. در ضمن سن 52 سال و گاهی شب تکررادرار دارم.در ضمن گاهاً جریان ادرار ضعیف و دو شاخه است و کمی باید صبر کنم تا مثانه خالی گردد.آزمایش قبلی از نظر PSA نرمال بوده و زمینه خانوادگی از نظر بزرگ شدن پروستات داریم. پدر اینجانب مشکل بزرگ شدن پروستات و تکرر ادرار داشت و در سن 92 سالگی به دلیل کهولت سن فوت کرد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 2 سال پیش)
   نوار مثانه انجام بدیذ
 • تصویر کاربر Foad شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  سلام ٣١ ساله هستم از ۴سال پیش تشخیص پروستاتیت دادن افلوکساسین سپروفلوکساسین لوو فلوکساسین داکسی سیکلین فسفومایسین جمی فلوکساسین استفاده کردم اما تاثیر نداشته
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   کپسول تامسولوسین هر شب یک عدد مصرف کنید
 • تصویر کاربر یلدا پنجشنبه ۶ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  سلام عکس سونگرافی پروستات پدرم رابرتسون میفرستم نظرتان چیست عمل میخواهد یانه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 2 سال پیش)
   اگر علایم در ادرار کردن دارن بهتره کپسول تامسولوسین هر شب یک عدد مصرف کنند
 • تصویر کاربر علی2 یکشنبه ۲ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام،
  جناب دکتر منظور از ادرار دو شاخه چیست؟ من زمان ادرار در حد 1 ثانیه ادرار به صورت 2 شاخه دارم و بعد درست می شود. آیا این ادرار 2 شاخه است یا ادرار 2 شاخه یعنی در کل مدت ادرار 2 شاخگی وجود دارد. انتهای ادرار هم قطره قطره تمام می شود. سایز پروستات طبق آخرین سونوگرافی 18cc است (سن 43)
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آبان ۰( 2 سال پیش)
   باید بیاید از نزدیک معاینه کنم
 • تصویر کاربر کاظم سه شنبه ۲۰ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  با سلام من 56 سال سن دارم با انجام آزمایش و چکاپ کلی متوجه عدد 6.6 PSA شدم ولی هیچ علائم و مشکلی ندارم لذا برگه آزمایش و سونوگرافی از پروستاتم رو برایتان ارسال می کنم خواهشمند است اعلام نظر کنید من باید چه کاری انجام بدم
  سوال بالا رو چند روز پیش از شما پرسیدم که فرمودین باید یک ماه تامسولوسین 0.4 مصرف کنم .
  من درحال حاضر دارو مصرف می کنم که عکس دارو را نیز برایتان ارسال می کنم .
  من دارویی که مصرف می کنم را متوقف کنم و همان تامسولوسین 0.4 را مصرف کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ مهر ۰( 2 سال پیش)
   PSA بالا دارید یک دوره درمان آنتی بیوتیکی داشته باشبد و مجدد آزمایش تکرار بشه
 • تصویر کاربر حسینی شنبه ۳ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 288 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و وقت به‌خیر.
  باتوجه به آزمایشات و سونوگرافی و نوار مثانه طی سال‌های ۹۸ الی ۴۰۰ ارائه‌شده. نظر شما برای درمان چه می‌باشد؟ درضمن دفع ادرار در انتها دو شاخه می‌شود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   الان چه علایمی دارید؟
  2. تصویر کاربر حسینی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام من کرونا گرفته بودم و منهای اینکه شب برای بکبار باید دستشویی بروم مشکل دیکری ندارم دکتر برای التهاب مثانه قرص افوکساسین ۳۰۰ داده وقتی میخورم قند خون بالا میره
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ مهر ۰( 2 سال پیش)
   قرص سیپروفلوکاسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت به جای قرص افلوکساسین بخورید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترشما قرص ٱپاس برایم تجویزکردیدداروخانه کپسول پروترال داده مشکل نداره کپسول مصرف کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   خیر مشکلی نداره و اثرش مشابه هست
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر