راه های تشخیص قطعی سرطان پروستات

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

مردان بالای ۵۰ سال برای بررسی وضعیت پروستات و سالم بودن آن حتما باید به دکتر ارولوژ مراجعه کنند. روش های مختلفی برای تشخیص سرطان پروستات وجود دارد که در ادامه به تک تک آنها اشاره شده است.

اگر شما بالای 50 سال هستید یا اگر پدر، عمو و یا برادرتان مبتلا به سرطان پروستات بوده است حتماً بعد از 40 سال به دکتر ارولوژی جهت چکاپ مراجعه نمایند.

تشخیص سرطان پروستات

در حالت کلی سه روش برای  تشخیص پروستات وجود دارد.

اندازه گیری psa

1- تست سرطان پروستات PSA

اولین اقدام اندازه گیری میزان PSA خون شما می باشد. PSA ماده ای است که از پروستات ترشح و وارد خون می گردد که اندازه آن در خون بسته به حجم پروستات، دستکاری های اخیر پروستات از قبیل معاینه انگشتی، سیستوسکوپی و ورم پروستات متغیر می باشد.

اندازه PSA عمدتاً بر اساس سن بیمار و حجم پروستات بررسی می گردد. مثلاً در یک فرد 50 ساله اندازه PSA باید زیر 2 باشد ولی در یک فرد 65-70 ساله تا 4 را طبیعی تلقی می کنیم.

نقطه مهم افزایش تدریجی سطح PSA می باشد که به آن PSA Rising یا افزایش یابنده اطلاق می شود. نکته بسیار مهم هر PSA افزایش کننده تدریجی سرطان پروستات است مگر اینکه خلافش را با نمونه برداری ثابت کنیم. نتیجه اینکه اگر در آزمایشات مختلف سطح PSA خون شما روند صعودی دارد حتماً آن را جدی گرفته و به پزشک ارولوژیست یا مجاری ادرار مراجعه نمایید.

2- روش معاینه پروستات

دومین راه  تشخیص سرطان پروستات که پزشک شما انجام خواهد داد، معاینه انگشتی است که در این روش از طریق مقعد اندازه حجم و قوام پروستات شما معاینه می شود. در حالت طبیعی قوام پروستات مثل قوام کف دست در حالت انقباض می باشد.

زمانی که پروستات سرطانی می شود قوام آن سفت و مثل سنگ می گردد که در صورت چنین یافته ای، قدم بعدی  تشخیص سرطان پروستات که همان نمونه برداری از پروستات است، می باشد. در فیلم زیر چگونگی انجام بیوپسی از پروستات را با توضیحات دکتر حسین کرمی میبینید.

3- تشخیص سرطان پروستات با سونوگرافی

سومین و قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از طریق مقعد  به کمک سونوگرافی می باشد. هر فردی که:

 • PSA آن حالت افزاینده تدریجی دارد.
 • اندازه PSA آن بالاتر از نرمال است.
 • علی رغم PSA نرمال، ولی در معاینه انگشتی پروستات سفت شده است.

باید تحت نمونه برداری سوزنی با سونوگرافی قرار گیرد که در این روش با تعیین وقت قبلی و آمادگی های زیر انجام می گردد:

1- حتماً سه روز آنتی بیوتیک لازم جهت جلوگیری از عفونت را قبل از نمونه برداری باید شروع کنید.

2- یک هفته قبل آسپرین، پلاویکس و داروهای رقیق کننده خون را باید قطع کنید.

3- شب قبل از نمونه برداری فقط از مایعات استفاده نمایید.

4- روز قبل از نمونه برداری جهت تخلیه خوب مقعد از شیاف های ملین استفاده نمایید.

5- نمونه برداری به صورت سرپایی و در عرض 10-15 دقیقه انجام و تعداد 12 قطعه از پروستات نمونه برداری شده و به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود و جواب قطعی از نظر سرطانی و غیرسرطانی بودن پروستات مشخص می شود.

اگر جواب پاتولوژی سرطانی باشد بسته به سطح و مرحله سرطان، پزشک پیشنهادات درمانی خود را با شما هماهنگ خواهد کرد. در رابطه با درمان های سرطان پروستات با شما در قسمت بعدی صحبت خواهم کرد.

سلامت پروستات

آزمایشات مورد نیاز برای سرطان پروستات

هیچ آزمایش ساده ای برای تشخيص سرطان پروستات وجود ندارد. دو آزمایش رایج مورد استفاده برای تشخيص سرطان پروستات، آزمایش PSA  و معاینه دیجیتال رکتوم است. با استفاده از این آزمایش ها (به طور جداگانه یا در کنار هم)، تنها می توان تغییرات پروستات را مشاهده کرد.

این تست ها قابلیت تشخیص سرطان پروستات را ندارند. در صورتی که در نتیجه ی هر کدام از این آزمایش ها، چیزی غیر عادی به نظر برسد، معمولاً برای شما آزمایش های بیشتری تجویز خواهد شد.

عکس برداری ام آر آی (MRI) 

در فرآیند عکس برداری ام آر آی، با استفاده از یک آهنربای بسیار قوی و امواج رادیویی، تصویری دقیق و با جزئیات بالا از درون بدن شما ثبت می شود. پزشک برای تشخیص سرطان پروستات از نوع خاصی از عکس برداری MRI به نام mpMRI استفاده می کند. در این روش، با استفاده از ترکیب نتیجه ی سه عکس mpMRI مختلف، تصویر بسیار دقیق تری از درون بدن شما ثبت می شود.

پزشک معمولاً از آزمایش MRI برای بررسی نیاز به بیوپسی یا هدایت سوزن بیوپسی به محل خاصی از پروستات شما استفاده می کند. از دیگر فواید این نوع عکس برداری، قابلیت مشاهده ی تکثیر و پخش احتمالی توده ی سرطانی به سایر اندام ها و بافت های مجاور می باشد. پیش از عکس برداری، در رابطه با وجود هر گونه فلز درون بدن خود (مثل باتری قلب و …)، هر نوع آلرژی، دیابت، بیماری کلیوی یا سابقه ی عکس العمل آلرژیک به رنگ کانتراست طی آزمایش های گذشته، به تکنسین MRI خود اطلاع دهید.

بیوپسی (نمونه برداری)

با توجه به نتیجه ی عکس MRI، متخصص اورولوژی شما ممکن است برای نمونه برداری از بافت پروستات، آزمایش بیوپسی پروستات را تجویز کند. پزشک معمولاً بعد از توضیح خطرات و مزایای آزمایش بیوپسی پروستات، به شما زمان می دهد تا تصمیم خود را برای انجام آزمایش بیوپسی قطعی کنید.

دو روش اصلی برای انجام آزمایش بیوپسی پروستات وجود دارد:

 • بیوپسی ترانس پرینال (TPUS): دراین روش، سوزن از پوست ناحیه ی بین مقعد و کیسه بیضه وارد بدن شما می شود.
 • بیوپسی ترانس رکتال (TRUS): در این آزمایش، سوزن از طریق رکتوم وارد بدن شما می گردد.
اقدام به نمونه برداری از پروستات

طی هر کدام از این عمل ها، پزشک معمولاً علاوه بر نمونه برداری از نواحی مختلف پروستات شما، از نقاط مشکوک (طبق نتیجه عکس MRI شما) نیز نمونه هایی خواهد گرفت. سپس، این نمونه ها به آزمایشگاه ارسال شده تا -به منظور یافتن سلول های سرطانی- توسط یک متخصص پاتولوژی بررسی شود.

با توجه به نوع بیوپسی شما، ممکن است به مدت چند روز مقدار کمی خون در ادرار یا مدفوع خود مشاهده کنید. همچنین، احتمال وجود خون در منی تا دو ماه بعد از آزمایش بیوپسی پروستات وجود دارد.

سایر آزمایش ها

اگر نتایج آزمایش بیوپسی پروستات شما سرطان پروستات را تأیید کرده است، پزشک ممکن است برای بررسی میزان پخش شدگی سرطان، آزمایش های تکمیلی زیر را تجویز کند.

اسکن استخوان 

در این عکس برداری، احتمال پخش شدگی سرطان پروستات به استخوان های شما مورد بررسی قرار می گیرد. پیش از شروع این نوع عکس برداری، مقدار ناچیزی رنگ رادیو اکتیو به رگ شما تزریق شده و در نواحی رشد غیر عادی استخوانی جمع می شود. برای انتقال رنگ از طریق جریان خون به استخوان هایتان، باید چند ساعت صبر کنید.

بدن شما توسط یک دستگاه با قابلیت تشخیص رنگ رادیو اکتیو، اسکن می شود. عموماً تراکم رنگ در مناطق سرطانی استخوان، بیشتر از سایر نقاط است. این آزمایش بدون درد بوده و ماده رادیو اکتیو طی چند ساعت از بدن شما دفع می شود.

سی تی اسکن

سی تی اسکن یا عکس برداری توموگرافی کامپیوتری با استفاده از اشعه ایکس، یک تصویر دقیق از داخل بدن شما ثبت می کند. پزشک به کمک سی تی اسکن از ناحیه شکم می تواند احتمال انتشار سرطان پروستات به گره های لنفاوی را بررسی کند.

در طی این آزمایش، برای کمک به بالا بردن دقت عکس، یک رنگ به رگ شما تزریق می شود. سپس شما بدون حرکت روی تخت دراز کشیده و به آرامی از اسکنر گرد و دونات مانند سی تی عبور می کنید. عکس برداری چند دقیقه طول کشیده و بدون درد می باشد؛ اما مراحل آماده شدن برای انجام آن، ده الی سی دقیقه به طول می انجامد.

سی تی اسکن پی ای تی (PET-CT)

ترکیب یک اسکن PET (توموگرافی گسیل پوزیترون) با یک سی تی اسکن، یک آزمایش عکس برداری تخصصی محسوب می شود. این آزمایش می تواند به تشخیص پخش شدگی یا بازگشت سرطان کمک کند.

برای موارد سرطان پروستات، اسکن به دنبال ترشحات یک ماده خاص از سلول های سرطانی پروستات به نام آنتی ژن غشایی اختصاصی پروستات(PSMA)  خواهد گشت. قبل از اسکن PET-CT مقدار کمی ماده رادیو اکتیو به شما تزریق شده، که این ماده باعث پدیدار شدن آنتی ژن غشایی اختصاصی پروستات در اسکن ‌شما می شود.

توصیه های پایانی

 • جهت تشخیص و درمان به موقع سرطان پروستات توصیه می شود که همه مردان بالای 50 سال باید تست PSA خون را اندازه گیری نمایند.
 • اگر در خانواده شما پدر، عمو و یا برادر مبتلا به سرطان پروستات دارید شانس شما نسبت به افراد طبیعی 5 برابر می باشد و لذا بالای 40 سال تحت نظر دکترتان باشید.
 • هر گونه PSA افزایش یابنده باید نمونه برداری شود. مثلاً 1 ← 2 ← 3
 • در صورت  تشخیص سرطان پروستات به موقع سرطان پروستات و درمان به موقع آن عمر طبیعی خواهید داشت و لذا فرصت طلائی مراجعه و تشخیص به موقع سرطان را از دست ندهید.
 • قطعی ترین روش تشخیص سرطان پرستات نمونه برداری از طریق مقعد می باشد که در فیلم زیر می بینید.

در صورت نیاز جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.5/5 - (6 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۷ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام ۴ماه پیش عمل پروستات باز کردم الان ادرارم کمی گیر وسوزش داره لطفا راهنمایی بفرمایید ضمنا سنم ۶۸ سال است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   سلام کجا عمل کردید ؟ سیستوسکوپی انجام شده ؟
 • تصویر کاربر سعیدی جمعه ۱۲ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  سلام سن من 67 سال است در ایام عید درد شدید مثانه گرفتم و بیمارستان سوند وصل کردند و بعد از 15 روز سوند را خارج کردم از ان موقع تا کنون که حدود 75 روز میگذرد کپسول تامسو لوسین و قرص فیناستراید5 با هم استفاده میکنم و مشکل زیادی نداشتم گاهی سر درد یا سرگیجه مدت کمی داشتم میخواهم قرص ففیناستراید را حذف کنم و بجای تامسولوسین از دارو های گیاهی استفاده کنم راهنمای میفرمایید این تصمیم صحیح و درستی است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   سلام ترجیحا تامسولوسین ادامه یابد . سونوگرافی حجم پروستات داشته باشید . اگر بار دیگر دچار احتباس شوید باید عمل کنید
 • تصویر کاربر حسینیان پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ارادت رامین هستم 55 سال سن دارم و حدود 3 سال پیش به مطب شما مراجعه کردم بدلیل عدم فشار در دفع ادرار و اینکه در آزمایش چیزی از مشکل پروستات نشان نمیداد و در سونوگرافی معمولی پروستات از خارج زیاد بزرگ نشده بود و پس از انجام نوار مثانه در مطب شما و انجام سونوگرافی دقیق تر مشخص شد که پروستات از داخل رشد داشته و مجرای ادرار را بسته شما به من قرص ویسول 5 یکی صبح یکی شب و پروترال اوپاس شبی یکی تجویز کردید ومشکل من و بی اختیاری ادرار من 90 درصد خوب شد و شما فرمودید تا آخر عمر این دارو را بخورم تا اینکه در اینستاگرام و برنامه 60 ثانیه با کلیه شما روش تراشیدن پروستات از داخل مجرا را دیدم آیا من میتوانم این عمل را انجام دهم بفرمائید بعد از عمل دیگر پروستات به حالت الان و انسداد مجرا بر نمیگردد و لطفا بفرمائید چقدر هزینه دارد من بیمه تامین اجتماعی هستم آیا این بیمه پوششی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   سلام عمل تراشیدن پروستات بستگی به سایز پروستات دارد باید سونوگرافی جدید انجام دهید . اگر مشکل ادرار کردن ندارید اصلا دست نزنید .
 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۱ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، جناب دکتر بنده 42 سالمه و یکماه است خون در منی مشاهده می‌شود شما فرموديد سونو انجام بدهم و یک سنگ 3*14م م در پروستات وجود دارد آیا درد بیضه و پروستات و پرینه وخون بخاطر همین است؟ با باد سرد و کولر بدتر می‌شود، لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   اون چیزی که دیده الزاما سنگ نیست . یک ازمایش psa دهید و جهت بررسی اون کلسیفیکاسیون یک mri انجام بشه تا ابتدا مسائلی مثل کنسر پروستات رد بشه . اگر مشکلی نبود هیچ اقدامی نمیخواد
 • تصویر کاربر کسری سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید جناب دکتر کرمی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام مشکل را بفرمایید و گزارش سونو را بفرستید
 • تصویر کاربر Rozbeh دوشنبه ۲۱ فروردین ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، psa 1.07 و پروستات با ابعاد ۵۴*۴۵*۵۰ میلیمتر و حجم معادل ۶۴ سی‌سی دارد و به کف مثانه buldge شده است. آیا نیاز به درمان دارد؟( سن ۵۸)
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ فروردین ۲( 1 سال پیش)
   سلام علایم ادراری از قبیل کاهش فشار ادرار و تکرر ادرار و از خواب بیدار شدن جهت تخلیه ادرار دارید ؟ چند بار از خواب بیدار میشوید ؟
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۳ اسفند ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من 25سال دارم و متاسفانه چند سالی هست خود ارضایی انجام میدم
  اما یک ماه پیش‌ این عملو که انجام دادم احساس کردم بعدش‌ دفع‌ ادرارم کمی سخت تر شده و انگار کامل نمیتونم ادرار کنم چند روز اول تعداد دفعات ادرارم زیاد شده بود اما الان شرایط بهتر شده نسبت به روز های اولم.
  اما همچنان این احساسو دارم که شدت ادرار مثل قبل نیست
  اما اونطوری هم نیست که نتونم ادرار کنم و کامل این عمل انجام میشه
  میخواستم ببینم که باید چه کاری انجام بدم که شرایطم بهتر بشه؟
  ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ اسفند ۱( 1 سال پیش)
   سلام یک سونوگرافی کلیه ها و مجاری و یک ازمایش ادرار در قدم اول دهید
 • تصویر کاربر رجب پنجشنبه ۴ اسفند ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر
  این‌ عکس جواب بیوپسی پدرم هستش
  ممکنه نظرتون رو بفرمایین
  متشکرم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ اسفند ۱( 1 سال پیش)
   سلام مجدد بفرستید اپلود نشده
  2. تصویر کاربر رجب پنجشنبه ۴ اسفند ۱( 1 سال پیش)
   بیوپسی
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ اسفند ۱( 1 سال پیش)
   نرمال و خوشخیم
  4. تصویر کاربر رجب پنجشنبه ۴ اسفند ۱( 1 سال پیش)
   نیاز به جراحی دارن؟
   هرچندوقت یکبار باید بیوپسی رو مجدد انجام بدن؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ اسفند ۱( 1 سال پیش)
   نیاز به جراحی در صورت مشکل در ادرار کردن و عدم پاسخ دارویی بیوپسی تکرار نمیخواد فقط سالیانه psa بدن
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حجت یکشنبه ۲۳ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب.ازمایش psa را انجام دادم که عدد ۱.۵۸و۱.۶۵ را نشون میده.شبها ۳ باربیدار میشم برای ادرار.درد ندارم.سرعت خروج ادرار کم و خروجی منی هم پرش نداره .از ۱۲سال پیش هم ححم پروستات همین بوده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   سلام پروترال اپاس ۰/۴ میلی گرم شبی یک عدد بخورید ببینید چطور میشه در طول یک ماه
  2. تصویر کاربر حجت شنبه ۲۲ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   جناب دکتر عزیز
   سوالها و جوابهای قبل رویت میکنید.چون دفعه قبل مزاحم شده بودم .این هم سونو که میفرستم خدمتتون🙏🏻
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   عکس سونو اپلود نشده متاسفانه
  4. تصویر کاربر حجت شنبه ۲۲ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   با عرض سلام .پروستات با حجم ۴۰ ccحاوی چند ناحیه کلسیفیه.چند ناحیه اکوژن به قطر ۴mmدر سینوس کلیوی دو طرف مشهود(لیتیاز؟).اینها نکات مهم بودن تو سونو.دکتر عزیز من فشارم همیشه ۱۰هستش و الرژی هم دارم .قرص که نوشتید پروتر ال اپاس ۴/.مشکلی ایجاد نمیکنه؟.ممنونم🙏🏻
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   افت فشار میده این دارو و باید آخر شب موقع خواب بخورید . اگر بهبودی حاصل نشد یک mp-mri کنید که خیالتون راحت بشه که مشکل خاصی نیس
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدصنعتی جمعه ۲۱ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  عرض سلام وخسته نباشید
  بابای 97 ساله من التهاب پروستات دارند که باعث انسداد ادرار شده حدود 4ماهه سوند میذارند و قرص تامسوسیلین استفاده می کنند بخاطر شرایط جسمانی قادر نیستند سونو بدهند لطفا اگر روش درمانی با قرص یا آمپول یا هر روش درمانی که در منزل مقدور هست عاجزانه درخواست دارم راهنمایی بفرمایید
  سپاسگزارم آخرین آزمایشی که از بابام گرفتیم psa از 30 به 55 کاهش پیدا کرد و اوره 78و کراتین 214 بود که بخاطر انسداد پروستات بالا رفته بود که نسبت به آزمایش قبلشون اوره و کراتین کاهش پیدا کرده بود
  ممنون میشم ما را کمک کنید داروهایی که الان استفاده می کنند:
  تامسوسیلین پیوسته رهش پروترال اپاس
  GUTRON درمواقع پایین بودن فشارشون
  افلوکساسین 300 برای عفونت ادرار
  کلسیتریول
  بازم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   سلام سن ایشون ۹۷ سال هست ؟ سوند رو فعلا باید داشته باشند . با توجه به سن و شرایطشون نمیشه عمل کرد . باید سوند داشته باشند و داروهایی که دارند درست هست
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر