راه های تشخیص قطعی سرطان پروستات

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

مردان بالای ۵۰ سال برای بررسی وضعیت پروستات و سالم بودن آن حتما باید به دکتر ارولوژ مراجعه کنند. روش های مختلفی برای تشخیص سرطان پروستات وجود دارد که در ادامه به تک تک آنها اشاره شده است.

اگر شما بالای 50 سال هستید یا اگر پدر، عمو و یا برادرتان مبتلا به سرطان پروستات بوده است حتماً بعد از 40 سال به دکتر ارولوژی جهت چکاپ مراجعه نمایند.

تشخیص سرطان پروستات

در حالت کلی سه روش برای  تشخیص پروستات وجود دارد.

اندازه گیری psa

1- تست سرطان پروستات PSA

اولین اقدام اندازه گیری میزان PSA خون شما می باشد. PSA ماده ای است که از پروستات ترشح و وارد خون می گردد که اندازه آن در خون بسته به حجم پروستات، دستکاری های اخیر پروستات از قبیل معاینه انگشتی، سیستوسکوپی و ورم پروستات متغیر می باشد.

اندازه PSA عمدتاً بر اساس سن بیمار و حجم پروستات بررسی می گردد. مثلاً در یک فرد 50 ساله اندازه PSA باید زیر 2 باشد ولی در یک فرد 65-70 ساله تا 4 را طبیعی تلقی می کنیم.

نقطه مهم افزایش تدریجی سطح PSA می باشد که به آن PSA Rising یا افزایش یابنده اطلاق می شود. نکته بسیار مهم هر PSA افزایش کننده تدریجی سرطان پروستات است مگر اینکه خلافش را با نمونه برداری ثابت کنیم. نتیجه اینکه اگر در آزمایشات مختلف سطح PSA خون شما روند صعودی دارد حتماً آن را جدی گرفته و به پزشک ارولوژیست یا مجاری ادرار مراجعه نمایید.

2- روش معاینه پروستات

دومین راه  تشخیص سرطان پروستات که پزشک شما انجام خواهد داد، معاینه انگشتی است که در این روش از طریق مقعد اندازه حجم و قوام پروستات شما معاینه می شود. در حالت طبیعی قوام پروستات مثل قوام کف دست در حالت انقباض می باشد.

زمانی که پروستات سرطانی می شود قوام آن سفت و مثل سنگ می گردد که در صورت چنین یافته ای، قدم بعدی  تشخیص سرطان پروستات که همان نمونه برداری از پروستات است، می باشد. در فیلم زیر چگونگی انجام بیوپسی از پروستات را با توضیحات دکتر حسین کرمی میبینید.

3- تشخیص سرطان پروستات با سونوگرافی

سومین و قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از طریق مقعد  به کمک سونوگرافی می باشد. هر فردی که:

 • PSA آن حالت افزاینده تدریجی دارد.
 • اندازه PSA آن بالاتر از نرمال است.
 • علی رغم PSA نرمال، ولی در معاینه انگشتی پروستات سفت شده است.

باید تحت نمونه برداری سوزنی با سونوگرافی قرار گیرد که در این روش با تعیین وقت قبلی و آمادگی های زیر انجام می گردد:

1- حتماً سه روز آنتی بیوتیک لازم جهت جلوگیری از عفونت را قبل از نمونه برداری باید شروع کنید.

2- یک هفته قبل آسپرین، پلاویکس و داروهای رقیق کننده خون را باید قطع کنید.

3- شب قبل از نمونه برداری فقط از مایعات استفاده نمایید.

4- روز قبل از نمونه برداری جهت تخلیه خوب مقعد از شیاف های ملین استفاده نمایید.

5- نمونه برداری به صورت سرپایی و در عرض 10-15 دقیقه انجام و تعداد 12 قطعه از پروستات نمونه برداری شده و به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود و جواب قطعی از نظر سرطانی و غیرسرطانی بودن پروستات مشخص می شود.

اگر جواب پاتولوژی سرطانی باشد بسته به سطح و مرحله سرطان، پزشک پیشنهادات درمانی خود را با شما هماهنگ خواهد کرد. در رابطه با درمان های سرطان پروستات با شما در قسمت بعدی صحبت خواهم کرد.

سلامت پروستات

آزمایشات مورد نیاز برای سرطان پروستات

هیچ آزمایش ساده ای برای تشخيص سرطان پروستات وجود ندارد. دو آزمایش رایج مورد استفاده برای تشخيص سرطان پروستات، آزمایش PSA  و معاینه دیجیتال رکتوم است. با استفاده از این آزمایش ها (به طور جداگانه یا در کنار هم)، تنها می توان تغییرات پروستات را مشاهده کرد.

این تست ها قابلیت تشخیص سرطان پروستات را ندارند. در صورتی که در نتیجه ی هر کدام از این آزمایش ها، چیزی غیر عادی به نظر برسد، معمولاً برای شما آزمایش های بیشتری تجویز خواهد شد.

عکس برداری ام آر آی (MRI) 

در فرآیند عکس برداری ام آر آی، با استفاده از یک آهنربای بسیار قوی و امواج رادیویی، تصویری دقیق و با جزئیات بالا از درون بدن شما ثبت می شود. پزشک برای تشخیص سرطان پروستات از نوع خاصی از عکس برداری MRI به نام mpMRI استفاده می کند. در این روش، با استفاده از ترکیب نتیجه ی سه عکس mpMRI مختلف، تصویر بسیار دقیق تری از درون بدن شما ثبت می شود.

پزشک معمولاً از آزمایش MRI برای بررسی نیاز به بیوپسی یا هدایت سوزن بیوپسی به محل خاصی از پروستات شما استفاده می کند. از دیگر فواید این نوع عکس برداری، قابلیت مشاهده ی تکثیر و پخش احتمالی توده ی سرطانی به سایر اندام ها و بافت های مجاور می باشد. پیش از عکس برداری، در رابطه با وجود هر گونه فلز درون بدن خود (مثل باتری قلب و …)، هر نوع آلرژی، دیابت، بیماری کلیوی یا سابقه ی عکس العمل آلرژیک به رنگ کانتراست طی آزمایش های گذشته، به تکنسین MRI خود اطلاع دهید.

بیوپسی (نمونه برداری)

با توجه به نتیجه ی عکس MRI، متخصص اورولوژی شما ممکن است برای نمونه برداری از بافت پروستات، آزمایش بیوپسی پروستات را تجویز کند. پزشک معمولاً بعد از توضیح خطرات و مزایای آزمایش بیوپسی پروستات، به شما زمان می دهد تا تصمیم خود را برای انجام آزمایش بیوپسی قطعی کنید.

دو روش اصلی برای انجام آزمایش بیوپسی پروستات وجود دارد:

 • بیوپسی ترانس پرینال (TPUS): دراین روش، سوزن از پوست ناحیه ی بین مقعد و کیسه بیضه وارد بدن شما می شود.
 • بیوپسی ترانس رکتال (TRUS): در این آزمایش، سوزن از طریق رکتوم وارد بدن شما می گردد.
اقدام به نمونه برداری از پروستات

طی هر کدام از این عمل ها، پزشک معمولاً علاوه بر نمونه برداری از نواحی مختلف پروستات شما، از نقاط مشکوک (طبق نتیجه عکس MRI شما) نیز نمونه هایی خواهد گرفت. سپس، این نمونه ها به آزمایشگاه ارسال شده تا -به منظور یافتن سلول های سرطانی- توسط یک متخصص پاتولوژی بررسی شود.

با توجه به نوع بیوپسی شما، ممکن است به مدت چند روز مقدار کمی خون در ادرار یا مدفوع خود مشاهده کنید. همچنین، احتمال وجود خون در منی تا دو ماه بعد از آزمایش بیوپسی پروستات وجود دارد.

سایر آزمایش ها

اگر نتایج آزمایش بیوپسی پروستات شما سرطان پروستات را تأیید کرده است، پزشک ممکن است برای بررسی میزان پخش شدگی سرطان، آزمایش های تکمیلی زیر را تجویز کند.

اسکن استخوان 

در این عکس برداری، احتمال پخش شدگی سرطان پروستات به استخوان های شما مورد بررسی قرار می گیرد. پیش از شروع این نوع عکس برداری، مقدار ناچیزی رنگ رادیو اکتیو به رگ شما تزریق شده و در نواحی رشد غیر عادی استخوانی جمع می شود. برای انتقال رنگ از طریق جریان خون به استخوان هایتان، باید چند ساعت صبر کنید.

بدن شما توسط یک دستگاه با قابلیت تشخیص رنگ رادیو اکتیو، اسکن می شود. عموماً تراکم رنگ در مناطق سرطانی استخوان، بیشتر از سایر نقاط است. این آزمایش بدون درد بوده و ماده رادیو اکتیو طی چند ساعت از بدن شما دفع می شود.

سی تی اسکن

سی تی اسکن یا عکس برداری توموگرافی کامپیوتری با استفاده از اشعه ایکس، یک تصویر دقیق از داخل بدن شما ثبت می کند. پزشک به کمک سی تی اسکن از ناحیه شکم می تواند احتمال انتشار سرطان پروستات به گره های لنفاوی را بررسی کند.

در طی این آزمایش، برای کمک به بالا بردن دقت عکس، یک رنگ به رگ شما تزریق می شود. سپس شما بدون حرکت روی تخت دراز کشیده و به آرامی از اسکنر گرد و دونات مانند سی تی عبور می کنید. عکس برداری چند دقیقه طول کشیده و بدون درد می باشد؛ اما مراحل آماده شدن برای انجام آن، ده الی سی دقیقه به طول می انجامد.

سی تی اسکن پی ای تی (PET-CT)

ترکیب یک اسکن PET (توموگرافی گسیل پوزیترون) با یک سی تی اسکن، یک آزمایش عکس برداری تخصصی محسوب می شود. این آزمایش می تواند به تشخیص پخش شدگی یا بازگشت سرطان کمک کند.

برای موارد سرطان پروستات، اسکن به دنبال ترشحات یک ماده خاص از سلول های سرطانی پروستات به نام آنتی ژن غشایی اختصاصی پروستات(PSMA)  خواهد گشت. قبل از اسکن PET-CT مقدار کمی ماده رادیو اکتیو به شما تزریق شده، که این ماده باعث پدیدار شدن آنتی ژن غشایی اختصاصی پروستات در اسکن ‌شما می شود.

توصیه های پایانی

 • جهت تشخیص و درمان به موقع سرطان پروستات توصیه می شود که همه مردان بالای 50 سال باید تست PSA خون را اندازه گیری نمایند.
 • اگر در خانواده شما پدر، عمو و یا برادر مبتلا به سرطان پروستات دارید شانس شما نسبت به افراد طبیعی 5 برابر می باشد و لذا بالای 40 سال تحت نظر دکترتان باشید.
 • هر گونه PSA افزایش یابنده باید نمونه برداری شود. مثلاً 1 ← 2 ← 3
 • در صورت  تشخیص سرطان پروستات به موقع سرطان پروستات و درمان به موقع آن عمر طبیعی خواهید داشت و لذا فرصت طلائی مراجعه و تشخیص به موقع سرطان را از دست ندهید.
 • قطعی ترین روش تشخیص سرطان پرستات نمونه برداری از طریق مقعد می باشد که در فیلم زیر می بینید.

در صورت نیاز جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.5/5 - (6 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام علی اسدیان هستم سن 64سال
  از حدود 12سال پیش مشگل پروستات دارم ابتدا کپسول امونیک واز 4سال پیش کپسول پروترال استفاده میکنم آخرین سونوگرافی شش ماه پیش حجم پروستات 85ccودر طول این مدت بیشتر از قبل تکرر ادرار داشته وبخصوص هر بار برای تخلیه باید 3بار به فاصله هربار5دقیقه سر پا باشم تا حساس تخلیه کامل صورت گیرد البته طبق گزارش سونوگرافی که اخیرا گرفتم حداقل 20میلیمتر هنوز درمثانه باقی است همین سونوی اخیر حجم پروستات را 136میلیمتر ثبت کرده است
  نظر شما چیست
  پیشنهاد دارو میدهید یا جراحی؟ سلام علی اسدیان هستم سن 64سال
  از حدود 12سال پیش مشگل پروستات دارم ابتدا کپسول امونیک واز 4سال پیش کپسول پروترال استفاده میکنم آخرین سونوگرافی شش ماه پیش حجم پروستات 85ccودر طول این مدت بیشتر از قبل تکرر ادرار داشته وبخصوص هر بار برای تخلیه باید 3بار به فاصله هربار5دقیقه سر پا باشم تا حساس تخلیه کامل صورت گیرد البته طبق گزارش سونوگرافی که اخیرا گرفتم حداقل 20میلیمتر هنوز درمثانه باقی است همین سونوی اخیر حجم پروستات را 136میلیمتر ثبت کرده است
  نظر شما چیست
  پیشنهاد چه دارویی میدهید یا جراحی؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   سلام آزمایش psa چند بود؟
  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   آزمایش psa من اردیبهشت همین سال دادم ۴ بود
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   باید نمونه برداری انجام شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شمدی دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  33سالمه
  2سال درد مزمن پروستات دارم پزشک برام کپسول پروستا باریج 3 بار در روز نوشته بود و ایندومتاسین و سیپرو 250
  اوایل بهتر میشدم الان بعد تمام شدن داروها دوباره درد دارم ناحیه پرینه دردش نمیذاره شبا راحت بخوابم
  تکرر ادرار در طول روز دارم فقط شب نرماله
  دردش بصورت مزمن و مداوم هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   با سلام و احترام خدمت شما همراه گرامی بیماری شما نیاز به درمان طولانی مدت و با عود بالا همراه میباشد کپسول تامسولوسین هر شب یک عدد افلوکساسین ۳۰۰ هر ۱۲ ساعت کپسول ملوکسیکام ۷/۵ هر ۱۲ ساعت و روزی نیم ساعت داخل لگن آب گرم بنشینید در صورت عود و تکرار علائم بعد از بهبودی مجددا دوره ی درمان تکرار شود
 • تصویر کاربر صالحی پنجشنبه ۴ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  پیگیری سوال قبلی پیگیری سوال قبلی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   سوال قبلی نشون داده نمیشه تو واتس اپ پیام بدین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   با ذکر نام و شرح مجدد مشکلتون به واتس اپ 09394620321 پیام بدید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۶ مهر ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام
  ۵۰ ساله هستم. پروستات من چند سال هست که بزرگتر از نرمال است. پروستاتان و تامسور مصرف می کنم. در آخرین سونوگرافی با حجم 37 سی سی است. میزان Total PSA = 1.69 و Free PSA=0.23 هست.
  بفرمایید آیا نرمال هست.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ مهر ۲( 9 ماه پیش)
   علائم ادراری دارید؟
  2. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۶ مهر ۲( 9 ماه پیش)
   اصلاح می کنم 49 ساله هستم.
   ادرار رنگ و بوی غیر طبیعی ندارد. انتهای ادرار قطره قطره می آید و سوزش کمی دارد.
  3. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۶ مهر ۲( 9 ماه پیش)
   اصلاح می کنم، 49 ساله هستم.
   ادرار رنگ و بوی غیر طبیعی ندارد. انتهای ادرار قطره قطره می آید و سوزش کمی دارد.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ مهر ۲( 9 ماه پیش)
   با توجه به اینکه با مصرف دارو علائم ادراری و باقیمانده دارید باید عمل جراحی انجام شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسینی دوشنبه ۳ مهر ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  *باسلام وعرض ادب، حقیر با ۶۵ سال سن با آزمایش( psa 12)  وmir و pt وهمچنین biopsy با تشخیص برخی پزشکان  متخصص پیشنهاو به عمل جراحی (رادیکال پروستات) شده وحدود ۵ ماه از شروع آزمایشات و.... وحدود ۵۰ روز از پیشنهاد عمل گذشته است.لذا خواهشمنداست ضمن دستور و ارائه نظر پزشکی بفرمایید که :         ۱- عمل فوق ضروری است یا با دارو و... میتوان معالجه کرد. ۲- در صورت نیاز به عمل جرا حی  بنا به دلیلی (دارا نبودن بیمه تکمیلی و... ) تآخیر به مصلحت است؟ و تا چه زمانی میسر است. باتشکر*
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳ مهر ۲( 9 ماه پیش)
   با سلام عمل جراحی برای شما ضروری است تاخیر در عمل میتواند باعث پخش شدن بدخیمی شود
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۸ شهریور ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  با سلام
  اینجانب 40 ساله مجرد مدتی هس تکرر ادرار زیاد دارم هر چی میخورم باید زود دستشویی برم دارم و سوزش مجاری ادرار در وسط آلت دارم و انگار گرم میشه بعد میل جنسی ندارم و نعوظ هم مشکل دارم .سونوگرافی انجام دادم حجم پروستات 30 سی سی کمی بزرگتر از نرمال و کلیه اینا همه نرمال آزمایش psa , freepsa هر دو نرمال و عددش یادم نیس ولی زیر 1 بودند و آزمایش ادرار هم کلا نرمال بود تمامی موارد هورمونی اینام کلا نرماله . دکتر سییپرو فلوکسین و تامسولین تجویز کردن حدود یه ماه میخورم و سلکسیب یه کم بهتر شدم ولی باز تکرر ادرار و سوزش دارم و بعد انزال داشته باشم بدتر میشه منو خیلی اذیت میکنه لطفا راهنمایی بفرمایید .سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ شهریور ۲( 10 ماه پیش)
   سلام در کنار درمان دارویی باید در تشت آب گرم هر روز به مدت نیم ساعت تا ۶ ماه بنشینید درمان شما طولانی مدت میباشد و میزان عود نیز بالا است
  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۸ شهریور ۲( 10 ماه پیش)
   ممنون دکتر احتمال عود التهاب پروستات بالاست یا خود پروستات ؟در ضمن در صورت درمان مشکل نعوظ و بی میلی حل میشود ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ شهریور ۲( 10 ماه پیش)
   عود التهاب پروستات مشکل نعوظ و بی میلی ارتباط:چندانی ندارد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضائی جمعه ۶ مرداد ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من سه روز پیش بیوپسی پروستات انجام داده‌ام اما هنوز در ابتدای ادرار چند سی سی خون دفع می‌شود این خونریزی تا کی ادامه دارد و برای قطع آن می‌شود کاری انجام داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ مرداد ۲( 11 ماه پیش)

   سلام تا یک هفته ممکنه خون در ادرار باشد فقط مایعات فراوان مصرف کنید 

    

 • تصویر کاربر سما شنبه ۲۴ تیر ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  psa free: 0.07
  psa total: 0.83

  f psat psa: {0c39fb6977a4ff0f9d2a4bf049ce68d0fd9539e75e59ac53d816d30032c974eb}8
  نتیجه آزمایش همسرم52ساله لطفا بفرمایید مشکلی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ تیر ۲( 1 سال پیش)
   عکس ازمایش را بفرستید
  2. تصویر کاربر سما شنبه ۲۴ تیر ۲( 1 سال پیش)
   عکس آزمایش ارسال شد
  3. تصویر کاربر سما شنبه ۲۴ تیر ۲( 1 سال پیش)
   عکس صفحه مربوطه ارسال شد
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ تیر ۲( 1 سال پیش)
   نرمال است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۱ تیر ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  نظر دکتر راجع به سونوگرافی چکاب کلیه مثانه پروستات
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ تیر ۲( 1 سال پیش)
   عکس مجدد بفرستید اپلود نشده
 • تصویر کاربر آرش دوشنبه ۲۹ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  یه شخصی بهم گفته ماساژ پروستات خیلی خوبه برای نعوظ و دیر انزالی ولی من بلد نیستم
  و یه نفری با آلت خودش بهم ماساژ میداد چند سالی ک بعد فهمیدم درست نیستش
  من پیش کی میتونم مراجعه کنم برای ماساژ پروستات؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   باعث عفونت میشه انجام ندهید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر