آزواسپرمی شایعترین علت نازایی مردان

امروزه نازا به کسی گفته می شود که اصلاٌ نطفه ندارد و در آزمایش اسپرم انجام شده، اسپرم صفر می باشد. اگر کسی اسپرم داشته باشد نازا نبوده و با روش های کمکی می تواند باردار شود.

هر از چند گاهی زوجینی را می بینیم که به حالت ناامیدی  مراجعه می کنند و شدیداً نگران و مضطرب هستند، زیرا  در بررسی های انجام شده در آزمایش نطفه، تعداد اسپرم آنها صفر می باشد.

در حالت طبیعی هر مردی 100میلیون اسپرم دارد که جهت بارداری باید 40 درصد متحرک و شکل طبیعی داشته باشند. در بسیاری از مواقع وقتی آزمایش اسپرم را مطالعه می کنیم اسپرم هم از نظر تعداد و هم شکل و هم حرکت کاملاً پایین است که به آن الیگو اسپرم گفته می شود.

هر چند کیفیت اسپرم پائین باشد شانس باروری پائین تر خواهد بود. در شدیدترین حالت افت کیفیت اسپرم در آزمایش انجام شده همه صفر هستند که به آن آزواسپرمی گفته می شود.

علت نداشتن اسپرم مرد

وقتی آزمایش اسپرم یک مرد صفر است علت های مختلفی در پشت آن وجود دارد:

ترشح هورمون های تحریک کننده بیضه ها از هیپوفیز مغز مشکل دارد. این اختلال در ترشح که اغلب به علت کاهش ترشح هورمونی به نام FSH است. هورمون FSH وظیفه تحریک سلول های نطفه ساز را به عهده دارد. 

تزریق بی رویه تستوسترون که متأسفانه در باشگاه های بدنسازی و سرخودی استفاده می شود، ترشح هورمون تحریک کننده را شدیداً مختل می کند.

ایجاد شدن تومور در غده هیپوفیز به نام پرولاکتنبوما باعث می شود که بیش از حد پرولاکتین ترشح شده و آن هم هورمون تحریک کننده نطفه سازی یا FSH را مختل می کند.

بیضه محل اصلی نطفه سازی مرد می باشد که سلول های نطفه ساز در آن قرار دارند. شایعترین علت آزواسپرمی مردان اختلال در عملکرد بیضه می باشد که 49 تا 93 درصد آزواسپرمی را تشکیل می دهد.

در این حالت سلول های نطفه ساز یا در بیضه به صورت مادرزادی وجود ندارند که تحت عنوان سرتولی سل سندرم گفته می شود که در این صورت فرد نازا است و راهی برای درمان وجود ندارد. علل دیگر آن بیماری ژنتیکی به نام کلاین فیلتر می باشد که در معاینه بیضه ها کاملاً سفت و کوچک هستند و نطفه تولید نمی کنند.

یکی دیگر از علل دیگر از بین رفتن سلول های نطفه ساز بیضه، بیضه های پائین نیامده و نزول نکرده هستند. اگر بیضه بعد از تولد در داخل شکم بماند به کیسه بیضه نرسد با گذشت زمان سلول های نطفه ساز آن از بین خواهد رفت و اگر این امر دوطرفه اتفاق بیافتد فرد مبتلا به آزواسپرمی یا نطفه صفر خواهد شد و لذا در اینجا به والدین عزیز توصیه می کنم هر نوزاد پسر که در معاینه بیضه خالی باشد و بیضه در مسیر نزول گیر افتاده باشد بلافاصله باید پس از سه ماهگی تحت عمل جراحی پائین آوردن بیضه قرار گیرد تا در آینده نابارور نگردد.

از علل دیگر نازایی با منشاء بیضه، بیماری اوریون می باشد که باعث تورم بیضه ها شده و سلول های نطفه ساز را ممکن است تخریب کند.

ضربه به بیضه ها، شیمی درمانی و رادیوتراپی از عواملی هستند که سلول های نطفه ساز بیضه را خراب می کنند و باعث صفر شدن اسپرم و نازایی مردان می گردند.

واریکوسل که سبب اتساع وریدهای اسکروتوم می شود، نیز می تواند به آزواسپرمی منجر شود.

لوله هایی به نام منی بر اسپرم را از بیضه ها خارج کرده و به مجرا می آورند که با انزال بیرون می ریزد. به هر عللی انسدادی در مسیر خروج وجود داشته باشد اسپرم ساخته شده محبوس می شود و به بیرون نمی ریزد و لذا باعث صفر شدن آزمایش اسپرم می گردد.

شایعترین علت انسداد متأسفانه انجام وازکتومی یا بستن لوله مردان می باشد که با قطع مسیر لوله های منی بر باعث از بین رفتن همیشگی باروری مردان می شود.

عدم وجود لوله های منی بر و یا انسداد مادرزادی آنها از علل دیگر صفر شدن آزمایش اسپرم مردان است.

 

آیا با اسپرم صفر میتوان باردار شد؟

بلی. درمان آزواسپرمی بستگی به علت آن دارد و در هر مورد متفاوت است. در بیمارانی که بیضه های آنها کوچک است و رشد کافی ندارد، از هورمون استفاده می شود. در این موارد درمان تا 95% موفقیت آمیز است و ظرف مدت 6 ماه و حداکثر 3 سال بیضه ها بزرگ شده، اسپرم ظاهر می شود.

در واریس بیضه ( واریکوسل) عمل جراحی 50 تا 60% موارد موفقیت آمیز بوده و معمولاً پس از 1 تا 3 سال نتیجه داده است.

در نازائی های انسدادی، عمل جراحی پیوند مجاری منی بر صورت می گیرد که نتیجه بخش است.

امروزه با روشهای جدید مثل لقاح خارج از بدن و انتقال جنین به رحم و یا تزریق اسپرم به داخل تخمک – در مواردی که تعداد اسپرم فوق العاده کم بوده است- امیدواری زیادی برای درمان به وجود آمده است. 

اگر سطح هورمون گنادوتروپین شما بسیار پایین باشد، برای بهبود شانس باروری خود و افزایش تعداد اسپرم میتوانید از داروی گنادوتروپین استفاده کنید. گنادوتروپین هورمونی است که تولید اسپرم را تحریک می‌کند.

در روش IVF، یک تخمک از تخمدان زن برداشته می شود و ،در محیط آزمایشگاه با  اسپرم مرد بارور می‌شود. سپس تخمک بارورشده به رحم زن بازگردانده می‌شود.

شایان به ذکر است که اگر تعداد اسپرم شما اندکی پایین باشد و حداقل به مدت دو سال برای فرزنددار شدن به طور طبیعی تلاش کرده باشید و نتیجه ای نگرفته باشید شما کاندید مناسبی برای لقاح مصنوعی هستید.

تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)، یک نوع تکنیک IVF است. در این روش یک اسپرم واحد به صورت مستقیم به تخمک زن تزریق می‌شود تا آن را بارور کند. تخمک پس از بارور شدن به رحم زن بازگردانده می‌شود.

شایان به ذکر است که اگر حداقل به مدت دو سال برای فرزنددار شدن به طور طبیعی تلاش کرده اید و نتیجه‌ای نگرفته‌اید و یکی از مشکلات ضعیف بودن کیفیت اسپرم و پایین بودن تعداد اسپرم یا فاقد اسپرم بودن مایع منی را داشته باشید، کاندید مناسبی برای این روش درمانی خواهید بود.

اهدی اسپرم به معنی استفاده از اسپرم مرد دیگری برای باروری است که اسپرم خود را اهداء می‌کند.

در صورت داشتن مشکل نازایی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر می خواستم بدونم آیا من که بیست ساله هستم در صورت داشتن واریکوسل باید عمل کنم؟ در ضمن الان حدود دو ماهی است که در خواب منی ازم خارج نشده یعنی وقتی میخاد بیاد بیرون متوقف میشه و بیرون نمیاد. ضمنا به تازگی گاهی اوقات بعد از ادرار یا شاید همراه ادرار مایعی لزج ازم خارج میشه که شبیه منی است که قبلا سابقه نداشت.ساکن یزدم و آیا شما در یزد موقت طبابت نمی کنید؟ وسوال آخر اینکه اگه شما یزد نمیای میشه یه دکتر خوب در یزد بهم معرفی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر حیدری شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام .نتایج عمل واریکوسل (با روش میکروسرجی) بنده بعد از 11 ماه به شرح زیر میباشد
  1- حجم زیاد شده
  2- درصد حرکت اسپرمها بشدت کاهش یافته
  به جراح مراجعه کردم ولی پاسخ قانع کننده ای بجز تجویز داروندادند. گفتند عمل موفقیت آمیز بوده .
  با توجه به نتایج آزمایش شما چه راهکاری پیشنهاد میکنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   غیر از دارو کاری نمیتوان کرد
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید
  بنده25سالمه و متاهل هستم حدود یه ماه پیش متوجه عدم تقارن بیضه هام شدم که بیضه سمت چپم حالت کشیدگی داره به سمت پایین و بیضه راستم از بیضه چپم بالاتره
  به پزشک مراجعه کردم که تشخیص داد شاید هیدروسل باشه و سونوگرافی واسه من نوشت که انجام دادم که در آخر سونوگرافی تشخیص داده شد واریکوسل خفیف در سمت چپ بیضه مطرح است
  خواستم بدونم آیا واریکوسل خفیف نیاز به جراحی داره؟در باروری تاثیر داره یا نه؟
  سونوگرافی و تصویر بیضه ها رو میفرستم براتون
  خیلی ممنون میشم راهنماییم کنین با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر فردین چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام.بنده 3سالی هست که زیر مثانه سمت راست وبیضه سمت راست گهگاهی سیخ سیخ میزنه بامراجعه به دکتر متخصص وانجام سونوگرافی کلیه ومثانه ها نرمال بودند وحجم پروستات 23 میلی گرم بود.همچنین درسونو واریکوسل گرید1 سمت راست وهیدروسل خفیف درسمت چپ بیضه دیده شده است .دکتر قرص ترازوسین 2 ونوتروتلیپین به مدت 1ماه تجویز کردن وگفتند چیزی نیست .حال سوال بنده اینه که این قرص ها برای چیه .پروستاتم نرمال هست یا نه .قرص ها رو مصرف کنم یانه باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)
   از نظر من شما سالید ودارو نخورید
 • تصویر کاربر محمود سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب دکتر بزرگوار لطفا با مشاهده سونو و آزمایش حقیر به بنده کمک کنید که اولا نیاز به عمل واریکوسل دارم یا نه و ثانیا آیا در باروری با توجه به آزمایشم مشکلی دارم؟ ده ماه است که جلوگیری نداشتم و بچه دار نشدیم. توصیه حضرت عالی چیست. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر سامان جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشی
  سوالم اینه هنگام انزال منی ام پرتاب نمیشه و فقط اروم بیرون میاد
  درمان داره؟بعد این عدم پرتاب رو باروری تاثیر داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   این جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر شاهین دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  حیدری هستم که سه شنبه در بیمارستان نیکان لطف کردید و جراحی واریکوسل برای بنده انجام دادید، ضمن تشکر بابت عمل دوتا سوال داشتم و برای اینکه وقتتون رو نگیرم بااجازه اینجا مطرحشون می کنم :
  1. پانسمان های روی زخم رو کی باید باز کنم و آیا باید عوضشون کنم؟
  2. برای بازدید بعد از عمل چند روز دیگه باید خدمت برسم؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   بله باز کنید۲-بعد ۳هفته بعد از عمل
  2. تصویر کاربر شاهین شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   ممنون 🙏🌷
  3. تصویر کاربر شاهین شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   راستی پمادی نیاز نیست روی زخم بزنم؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   نه
  5. تصویر کاربر شاهین یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   ممنون 🙏🌷
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   سپاس
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  آزمایش اسپرم فرستادم براتون گفتم با توجه به اینکه خیلی وقته اقدام کردم برا بچه ولی نتیجه نداده
  آزمایش رو دیدید
  در جواب گفتید حرکت کم است در صورتی واریکوسل دارید باید معاینه و درمان شوید
  با توجه به شرایط کاریم نتونستم حضورا برا معاینه خدمت برسم
  پیش فوق تخصص اینانلو رفتم گفتن واریکوسل ندارید و قرص پنوکسی فیلین و ال کارتنین تجویز کردن
  کلاس a. 5
  کلاس b30
  خواستم خواهش کنم با توجه به اینکه واقعا شما نفر اول ارولوژیست ایران هستید
  نظرتون و تجویزتون رو بهم بگید.
  از همکاری شما کمال تشکر را دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   نیاز به عمل ندارید
 • تصویر کاربر کامران شنبه ۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  بنده 34 سال سن دارم
  3 سال هست بخاطر ضعیفی اسپرم نمیتونم پچه دار بشم و کلی دارو مصرف کردم
  همسر بنده هم 34 ساله
  مشکلی نداره طبق آزمایشات انجام شده
  1بار iui جواب نداده
  3 بار هم IVF با جنین های با کیفیت بالا جواب نداده
  میخاستم راه حل درمانی شما هم بدونم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   تنها راه درمان تکرار ای وی اف است
 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام پروفسور،
  به مطبتون مراجعه کردم و ازمایش اسپرمم نشون داد که حرکت اسپرمم کمه و واریکوسل ندارم،فرمودید که برو ازدواج کن و در آینده با همین اسپرم بچه دار میشی،اما من نگران شدم،سوالم اینه که امکانش هست بچه دار نشم؟در اینصورت درمان داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   با امیدواری بله
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر