جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آزواسپرمی شایعترین علت نازایی مردان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه نازا به کسی گفته می شود که اصلاٌ نطفه ندارد و در آزمایش اسپرم انجام شده، اسپرم صفر می باشد. اگر کسی اسپرم داشته باشد نازا نبوده و با روش های کمکی می تواند باردار شود.

هر از چند گاهی زوجینی را می بینیم که به حالت ناامیدی مراجعه می کنند و شدیداً نگران و مضطرب هستند، زیرا  در بررسی های انجام شده در آزمایش نطفه، تعداد اسپرم آنها صفر می باشد.

تولید تستوسترون

در حالت طبیعی هر مردی 100میلیون اسپرم دارد که جهت بارداری باید 40 درصد متحرک و شکل طبیعی داشته باشند. در بسیاری از مواقع وقتی آزمایش اسپرم را مطالعه می کنیم اسپرم هم از نظر تعداد و هم شکل و هم حرکت کاملاً پایین است که به آن الیگو اسپرم گفته می شود.

هر چند کیفیت اسپرم پائین باشد شانس باروری پائین تر خواهد بود. در شدیدترین حالت افت کیفیت اسپرم در آزمایش انجام شده همه صفر هستند که به آن آزواسپرمی گفته می شود.

علت نداشتن اسپرم مرد

وقتی آزمایش اسپرم یک مرد صفر است علت های مختلفی در پشت آن وجود دارد:

ترشح هورمون های تحریک کننده بیضه ها از هیپوفیز مغز مشکل دارد. این اختلال در ترشح که اغلب به علت کاهش ترشح هورمونی به نام FSH است. هورمون FSH وظیفه تحریک سلول های نطفه ساز را به عهده دارد. 

تزریق بی رویه تستوسترون که متأسفانه در باشگاه های بدنسازی و سرخودی استفاده می شود، ترشح هورمون تحریک کننده را شدیداً مختل می کند.

ایجاد شدن تومور در غده هیپوفیز به نام پرولاکتنبوما باعث می شود که بیش از حد پرولاکتین ترشح شده و آن هم هورمون تحریک کننده نطفه سازی یا FSH را مختل می کند.

بیضه محل اصلی نطفه سازی مرد می باشد که سلول های نطفه ساز در آن قرار دارند. شایعترین علت آزواسپرمی مردان اختلال در عملکرد بیضه می باشد که 49 تا 93 درصد آزواسپرمی را تشکیل می دهد.

در این حالت سلول های نطفه ساز یا در بیضه به صورت مادرزادی وجود ندارند که تحت عنوان سرتولی سل سندرم گفته می شود که در این صورت فرد نازا است و راهی برای درمان وجود ندارد. علل دیگر آن بیماری ژنتیکی به نام کلاین فیلتر می باشد که در معاینه بیضه ها کاملاً سفت و کوچک هستند و نطفه تولید نمی کنند.

یکی دیگر از علل دیگر از بین رفتن سلول های نطفه ساز بیضه، بیضه های پائین نیامده و نزول نکرده هستند. اگر بیضه بعد از تولد در داخل شکم بماند به کیسه بیضه نرسد با گذشت زمان سلول های نطفه ساز آن از بین خواهد رفت و اگر این امر دوطرفه اتفاق بیافتد فرد مبتلا به آزواسپرمی یا نطفه صفر خواهد شد و لذا در اینجا به والدین عزیز توصیه می کنم هر نوزاد پسر که در معاینه بیضه خالی باشد و بیضه در مسیر نزول گیر افتاده باشد بلافاصله باید پس از سه ماهگی تحت عمل جراحی پائین آوردن بیضه قرار گیرد تا در آینده نابارور نگردد.

از علل دیگر نازایی با منشاء بیضه، بیماری اوریون می باشد که باعث تورم بیضه ها شده و سلول های نطفه ساز را ممکن است تخریب کند.

ضربه به بیضه ها، شیمی درمانی و رادیوتراپی از عواملی هستند که سلول های نطفه ساز بیضه را خراب می کنند و باعث صفر شدن اسپرم و نازایی مردان می گردند.

واریکوسل که سبب اتساع وریدهای اسکروتوم می شود، نیز می تواند به آزواسپرمی منجر شود.

لوله هایی به نام منی بر اسپرم را از بیضه ها خارج کرده و به مجرا می آورند که با انزال بیرون می ریزد. به هر عللی انسدادی در مسیر خروج وجود داشته باشد اسپرم ساخته شده محبوس می شود و به بیرون نمی ریزد و لذا باعث صفر شدن آزمایش اسپرم می گردد.

شایعترین علت انسداد متأسفانه انجام وازکتومی یا بستن لوله مردان می باشد که با قطع مسیر لوله های منی بر باعث از بین رفتن همیشگی باروری مردان می شود.

عدم وجود لوله های منی بر و یا انسداد مادرزادی آنها از علل دیگر صفر شدن آزمایش اسپرم مردان است.

 

آیا با اسپرم صفر میتوان باردار شد؟

بلی. درمان آزواسپرمی بستگی به علت آن دارد و در هر مورد متفاوت است. در بیمارانی که بیضه های آنها کوچک است و رشد کافی ندارد، از هورمون استفاده می شود. در این موارد درمان تا 95% موفقیت آمیز است و ظرف مدت 6 ماه و حداکثر 3 سال بیضه ها بزرگ شده، اسپرم ظاهر می شود.

در واریس بیضه ( واریکوسل) عمل جراحی 50 تا 60% موارد موفقیت آمیز بوده و معمولاً پس از 1 تا 3 سال نتیجه داده است. در نازائی های انسدادی، عمل جراحی پیوند مجاری منی بر صورت می گیرد که نتیجه بخش است. امروزه با روشهای جدید مثل لقاح خارج از بدن و انتقال جنین به رحم و یا تزریق اسپرم به داخل تخمک – در مواردی که تعداد اسپرم فوق العاده کم بوده است- امیدواری زیادی برای درمان به وجود آمده است. 

اگر سطح هورمون گنادوتروپین شما بسیار پایین باشد، برای بهبود شانس باروری خود و افزایش تعداد اسپرم میتوانید از داروی گنادوتروپین استفاده کنید. گنادوتروپین هورمونی است که تولید اسپرم را تحریک می‌کند.

در روش IVF، یک تخمک از تخمدان زن برداشته می شود و ،در محیط آزمایشگاه با  اسپرم مرد بارور می‌شود. سپس تخمک بارورشده به رحم زن بازگردانده می‌شود.

شایان به ذکر است که اگر تعداد اسپرم شما اندکی پایین باشد و حداقل به مدت دو سال برای فرزنددار شدن به طور طبیعی تلاش کرده باشید و نتیجه ای نگرفته باشید شما کاندید مناسبی برای لقاح مصنوعی هستید.

تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)، یک نوع تکنیک IVF است. در این روش یک اسپرم واحد به صورت مستقیم به تخمک زن تزریق می‌شود تا آن را بارور کند. تخمک پس از بارور شدن به رحم زن بازگردانده می‌شود.

شایان به ذکر است که اگر حداقل به مدت دو سال برای فرزنددار شدن به طور طبیعی تلاش کرده اید و نتیجه‌ای نگرفته‌اید و یکی از مشکلات ضعیف بودن کیفیت اسپرم و پایین بودن تعداد اسپرم یا فاقد اسپرم بودن مایع منی را داشته باشید، کاندید مناسبی برای این روش درمانی خواهید بود.

اهدی اسپرم به معنی استفاده از اسپرم مرد دیگری برای باروری است که اسپرم خود را اهداء می‌کند.

در صورت داشتن مشکل نازایی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4/5 - (85 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  اسپرم صفره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   سونوگرافی / ازمایشات کامل هورمونی / تست ژنتیک
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. وقت شما به خیر
  ۴ ساله ازدواج کردم(خودم ۳۹ سال و خانمم حدود ۲۹ ساله هستن). برای اولین بار در عمرم طی ماه گذشته به فاصله یک هفته ۲بار تست اسپرم در درمانگاه دادم. گفتن آزواسپرم هستم. سونو داپلر بیضه هم گرفتم که نتایک را خدمتتون ارسال کردم. لطفا راهنمایی بفرمایید که امکان بچه دار شدن داریم یا نه. آیا در ۲باری که تست دادم احتمال خطای آزمایشگاهی هست؟در چه حد؟
  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   با توجه به ازواسپرمس قدم بعدی انجام تست های ژنتیک و نمونه برداری از بیضه هست
  2. تصویر کاربر حامد شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   آقای دکتر ممنون از پاسختون. یعنی نیازی به تست اندازه گیری هورمونهای FSH, LH, Prolactin و ... در این مقطع نیست؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   چرا ، اینها هم باید تست شود ، سایر کارهایی که گفتم هم انجام شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  دوساله ازدواج کردم و یکسال و نیم اقدام به بارداری کردیم و ساشه اندروفرتی ب دستور پزشک مصرف کردم و بعد آزمایش اسپرم دادم حرکتa+b41درصد و مورفولوژی2درصد هستش و سونو گرافی بیضه هم انجام دادم مشکلی نبودمیخواستم بدونم احتمال باروری هست؟
  و اگه احتیاج ب دارویی هست چه دارویی باید مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   احتمال باروری هست ، ولی نسبت به فرد طبیعی احتمالش کمتره
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسين جمعه ۸ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام جواني هستم ٢٩ساله متأهل داراي واريكوسل گريد١هستم.اختلال اسپرم هم دارم،حال چه اقدامي بايدانجام دهم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   ازمایش اسپرم و سونوگرافی انجام شود ببینم
 • تصویر کاربر most یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من هشت ساله ازدواج کردم ولی بچه دار نشدم
  دو با ای یو ای و سه بار ای وی اف که بی نتیجه بود.
  اسپرمم گرید آ صفر ولی گرید بی ۱۵ درصد که آزمایش رو براتون میفرستم.
  بیضه هام انگاری کمی کوچکند
  به نظرتون چیکار باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   راهش همان ivf است ، صبور باشید
 • تصویر کاربر فرشید جمعه ۱ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید
  سوال من اینه که آیا این اسپرم برای باروری کافیه یا اصلأ نمیشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   کمی سرعتش پایینه ولی میشه باردلری اتفاق بیفته
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  من حدود ۴ سال ازدواج کردم ولی نمی تونم بچه دار بشم من اهل تبریزم اینجا چند تا دکتر رفتم و ازمایش دادم گفتن اسپرمت صفره یکی گفت باید عمل واریکوسل انجام بدی یکی گفت واریکوسل جواب نمی ده باید اسپرم فریز کنی من هم ترسیدم هیچ کدوم و انجام ندادم تو رو خدا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   با توجه به اینکه تعداد اسپرم صفر هست ، باید از بیضه ها نمونه برداری انجام شود
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر کرمی آقای دکتر من الان ۲۷سالمه و مجردم تقریبا ده سال پیش متوجه شدم واریکوسل چپ دارم البته فورا بنا به تشخیص دکتر متخصص در شهرستان عملش کردم دکتر جان الان چطوری میتوانم قبل ازدواج از سلامت اسپرم هام مطمن بشم که سالم آیا با مراجعه به مطب و معاینه میتونید تشخیص بدید که سالم یا اینکه باید آزمایش خاصی بدم می‌خوام قبل ازدواج خیالم تخت راحت باشه دکتر جان هزینه آزمایش چقدره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   آزمایش مایع منی داده شود
  2. تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   آقای دکتر حضوری بیام مطب یا مراجعه کنم به آزمایشگاه اگه میتوانید یک آزمایشگاه خوب بهم معرفی کنید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   ازمایشگاه مسعود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سیامک پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ازامایش اسپرم دادم دکتر بهم گفت اسپرمت صفره اقای دکتر چیکار بایدبکنم راهنمایم بکنید خودم خیلی بچه دوس دارم خانمم بیشتر ایا امیدی هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   عکس ازمایش اسپرم را بفرستید
 • تصویر کاربر کاربر دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  با عرض سلام پسر 11 ساله دارم که از سال گذشته واریکوسل گرید3 در سونو و معاینه تشخیص داد شد. دیروز خدمتتون سوال کردم فرمودید سونو کامل شکم و لگن انجام شود. سونو گرفتیم نتیجه رو ارسال می کنم خدممتون.
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   خوبه ، آزمایش اسپرم انجام دهند
  2. تصویر کاربر کاربر یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   پسرم 11 ساله اشه به نظر شما بالغ شده؟ تا بحال تجربه خارج شدن مایع منی نداشته.
   از اونجایی که در دو سونوگرافی و معاینه واریکوسل گرید 3 تشخیص داده شده آیا میشه عمل رو عقب انداخت که بزرگتر بشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   اگر هنوز به بلوغ نرسیده ، فعلا میشه صبر کرد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل در سر نشانه ی چیست؟ زگیل در سر نشانه ی ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل سر…
فرق گوشت اضافه و زگیل در چیست؟ اولین تفاوت در شکل ظاهری می باشد، گوشت اضافه یک…
زگیل های تناسلی برجستگی هایی به رنگ پوست یا سفید رنگ هستند که در ناحیه تناسلی یا…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر