آزواسپرمی شایعترین علت نازایی مردان

امروزه نازا به کسی گفته می شود که اصلاٌ نطفه ندارد و در آزمایش اسپرم انجام شده، اسپرم صفر می باشد. اگر کسی اسپرم داشته باشد نازا نبوده و با روش های کمکی می تواند باردار شود.

هر از چند گاهی زوجینی را می بینیم که به حالت ناامیدی  مراجعه می کنند و شدیداً نگران و مضطرب هستند، زیرا  در بررسی های انجام شده در آزمایش نطفه، تعداد اسپرم آنها صفر می باشد.

در حالت طبیعی هر مردی 100میلیون اسپرم دارد که جهت بارداری باید 40 درصد متحرک و شکل طبیعی داشته باشند. در بسیاری از مواقع وقتی آزمایش اسپرم را مطالعه می کنیم اسپرم هم از نظر تعداد و هم شکل و هم حرکت کاملاً پایین است که به آن الیگو اسپرم گفته می شود.

هر چند کیفیت اسپرم پائین باشد شانس باروری پائین تر خواهد بود. در شدیدترین حالت افت کیفیت اسپرم در آزمایش انجام شده همه صفر هستند که به آن آزواسپرمی گفته می شود.

علت نداشتن اسپرم مرد

وقتی آزمایش اسپرم یک مرد صفر است علت های مختلفی در پشت آن وجود دارد:

ترشح هورمون های تحریک کننده بیضه ها از هیپوفیز مغز مشکل دارد. این اختلال در ترشح که اغلب به علت کاهش ترشح هورمونی به نام FSH است. هورمون FSH وظیفه تحریک سلول های نطفه ساز را به عهده دارد. 

تزریق بی رویه تستوسترون که متأسفانه در باشگاه های بدنسازی و سرخودی استفاده می شود، ترشح هورمون تحریک کننده را شدیداً مختل می کند.

ایجاد شدن تومور در غده هیپوفیز به نام پرولاکتنبوما باعث می شود که بیش از حد پرولاکتین ترشح شده و آن هم هورمون تحریک کننده نطفه سازی یا FSH را مختل می کند.

بیضه محل اصلی نطفه سازی مرد می باشد که سلول های نطفه ساز در آن قرار دارند. شایعترین علت آزواسپرمی مردان اختلال در عملکرد بیضه می باشد که 49 تا 93 درصد آزواسپرمی را تشکیل می دهد.

در این حالت سلول های نطفه ساز یا در بیضه به صورت مادرزادی وجود ندارند که تحت عنوان سرتولی سل سندرم گفته می شود که در این صورت فرد نازا است و راهی برای درمان وجود ندارد. علل دیگر آن بیماری ژنتیکی به نام کلاین فیلتر می باشد که در معاینه بیضه ها کاملاً سفت و کوچک هستند و نطفه تولید نمی کنند.

یکی دیگر از علل دیگر از بین رفتن سلول های نطفه ساز بیضه، بیضه های پائین نیامده و نزول نکرده هستند. اگر بیضه بعد از تولد در داخل شکم بماند به کیسه بیضه نرسد با گذشت زمان سلول های نطفه ساز آن از بین خواهد رفت و اگر این امر دوطرفه اتفاق بیافتد فرد مبتلا به آزواسپرمی یا نطفه صفر خواهد شد و لذا در اینجا به والدین عزیز توصیه می کنم هر نوزاد پسر که در معاینه بیضه خالی باشد و بیضه در مسیر نزول گیر افتاده باشد بلافاصله باید پس از سه ماهگی تحت عمل جراحی پائین آوردن بیضه قرار گیرد تا در آینده نابارور نگردد.

از علل دیگر نازایی با منشاء بیضه، بیماری اوریون می باشد که باعث تورم بیضه ها شده و سلول های نطفه ساز را ممکن است تخریب کند.

ضربه به بیضه ها، شیمی درمانی و رادیوتراپی از عواملی هستند که سلول های نطفه ساز بیضه را خراب می کنند و باعث صفر شدن اسپرم و نازایی مردان می گردند.

واریکوسل که سبب اتساع وریدهای اسکروتوم می شود، نیز می تواند به آزواسپرمی منجر شود.

لوله هایی به نام منی بر اسپرم را از بیضه ها خارج کرده و به مجرا می آورند که با انزال بیرون می ریزد. به هر عللی انسدادی در مسیر خروج وجود داشته باشد اسپرم ساخته شده محبوس می شود و به بیرون نمی ریزد و لذا باعث صفر شدن آزمایش اسپرم می گردد.

شایعترین علت انسداد متأسفانه انجام وازکتومی یا بستن لوله مردان می باشد که با قطع مسیر لوله های منی بر باعث از بین رفتن همیشگی باروری مردان می شود.

عدم وجود لوله های منی بر و یا انسداد مادرزادی آنها از علل دیگر صفر شدن آزمایش اسپرم مردان است.

 

آیا با اسپرم صفر میتوان باردار شد؟

بلی. درمان آزواسپرمی بستگی به علت آن دارد و در هر مورد متفاوت است. در بیمارانی که بیضه های آنها کوچک است و رشد کافی ندارد، از هورمون استفاده می شود. در این موارد درمان تا 95% موفقیت آمیز است و ظرف مدت 6 ماه و حداکثر 3 سال بیضه ها بزرگ شده، اسپرم ظاهر می شود.

در واریس بیضه ( واریکوسل) عمل جراحی 50 تا 60% موارد موفقیت آمیز بوده و معمولاً پس از 1 تا 3 سال نتیجه داده است.

در نازائی های انسدادی، عمل جراحی پیوند مجاری منی بر صورت می گیرد که نتیجه بخش است.

امروزه با روشهای جدید مثل لقاح خارج از بدن و انتقال جنین به رحم و یا تزریق اسپرم به داخل تخمک – در مواردی که تعداد اسپرم فوق العاده کم بوده است- امیدواری زیادی برای درمان به وجود آمده است. 

اگر سطح هورمون گنادوتروپین شما بسیار پایین باشد، برای بهبود شانس باروری خود و افزایش تعداد اسپرم میتوانید از داروی گنادوتروپین استفاده کنید. گنادوتروپین هورمونی است که تولید اسپرم را تحریک می‌کند.

در روش IVF، یک تخمک از تخمدان زن برداشته می شود و ،در محیط آزمایشگاه با  اسپرم مرد بارور می‌شود. سپس تخمک بارورشده به رحم زن بازگردانده می‌شود.

شایان به ذکر است که اگر تعداد اسپرم شما اندکی پایین باشد و حداقل به مدت دو سال برای فرزنددار شدن به طور طبیعی تلاش کرده باشید و نتیجه ای نگرفته باشید شما کاندید مناسبی برای لقاح مصنوعی هستید.

تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)، یک نوع تکنیک IVF است. در این روش یک اسپرم واحد به صورت مستقیم به تخمک زن تزریق می‌شود تا آن را بارور کند. تخمک پس از بارور شدن به رحم زن بازگردانده می‌شود.

شایان به ذکر است که اگر حداقل به مدت دو سال برای فرزنددار شدن به طور طبیعی تلاش کرده اید و نتیجه‌ای نگرفته‌اید و یکی از مشکلات ضعیف بودن کیفیت اسپرم و پایین بودن تعداد اسپرم یا فاقد اسپرم بودن مایع منی را داشته باشید، کاندید مناسبی برای این روش درمانی خواهید بود.

اهدی اسپرم به معنی استفاده از اسپرم مرد دیگری برای باروری است که اسپرم خود را اهداء می‌کند.

در صورت داشتن مشکل نازایی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با سلام
  همسر بنده دوبار حاملگی منجر به سقط داشتن
  من هم واریکوسل داشتم که عمل کردم و به مرور ازمایش های اسپرمم همه چی نرمال شد فقط مورفولوژی که باید بالای 40درصد باشه 20 درصد میباشد
  با توجه به بررسی ها در بیمارستان صارم علت سقط ها پایین بودن آزمایش کراس مچ همسرم بود که با 3بار تزریق لنفوسیت به سطح نرمال رسید و دکتر زنان دستور اقدام برای بارداری دادند و فقط گفتند دکتر اورولوژی هم برا اسپرهای من باید تایید کنه
  میخواستم ببینم با این مورفولوژی میشه اقدام کرد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   بله میشه
  2. تصویر کاربر حسین جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   اقای دکتر نگاه کردید آزمایش اسپرم رو که فرستاده بودم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   عکسی نیومده ولی اگه مورفولوژی ۲۰ باشه و سرعت حرکت اسپرم ها نرمال باشه ، مشکلی نیست
  4. تصویر کاربر حسین شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   ببخشید دوباره براتون فرستادم عکس آزمایش رو
   چون نرمال ش رو جلوش زده بالای ۴۰ درصد ، برا من ۲۰ بوده جلوش زدن Abnormal
   ولی تعداد و تحرک و کلاس های a, b, c همگی خوبن
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   عرض کردم ، مشکلی نیست، میتونین بچه دار شین
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر از وقت شما

  تعداد اسپرم اینجانب صفر است که سه بار آزمایش تکرار شد.
  ویسکوزیتی، ph و حجم منی نرمال است.
  سونوگرافی بیضه ها حاکی از اندازه نرمال هر دو بیضه داشته و هیچگونه انسداد و واریکوسل دیده نشد.
  تست هورمون fsh هم نرمال و میزان ۱۴.۲ بود.

  نمونه گیری هر سه بار در خانه انجام شد و در کمتر از ۲۰ دقیقه به آزمایشگاه منتقل شد.

  سه پزشک در اصفهان متفقا گفتند که مشکلی دیده نمیشه و شدیدا سر در گم شدم.

  ممنون میشم بفرمایید باید چه کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   اگر تعداد اسپرم صفر هست ، نیاز به نمونه برداری از بیضه (تسه) هست
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من 33 سال دارم و سال قبل پس از اینکه یک سال نتونستیم بچه دار بشیم آذرماه 98 ازمایش دادیم، من ازمایش اسپرم دادم و کاملا نرمال بودم. بعد بهمن ماه من بیوپسی کلیه کردم و 3ماه قرص اندوکسان مصرف کردم تا 10 خردادماه امسال. 20تیرماه مجدد ازمایش اسپرم دادم که میزان اسپرمم صفر بوده و گفتن به دلیل مصرف این قرص بوده(البته کورتون هم مصرف میکنم). میخواستم بدونم راهی برای من وجود داره مراجعه کنم خدمتتون؟ حالا با هریک از روش های درمان ناباروری، چون دکتر زنان رفتیم گفتن بعد از 6ماه از پایان مصرف اندوکسان مجددا ازمایش اسپرم بدید که فعلا 4ماه شده حدودا. آزمایشات قبلی رو به پیوست ارسال کردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام آزمایش اسپرم رو تکرار کنید و جواب بیوپسی را بفرستید
 • تصویر کاربر کورش جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده مدتیه اقدام به بچه دار شدن نمودم ک موفق نشدم و بعد از مراجعه به دکتر و آزمایشات مشخص شد واریکوسل گرید یک دارم آیا با دارو رفع میشه یا باید عمل شه دکتر واسم قرص اسید فولیک و پینتو کسی فیلین نوشت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام آزمایش اسپرم بدهید
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام دکتر همسر من ۲ سال پیش واریکوسل عمل کردن قبل از عمل نتیجه ازمایش فقط ۲۰۰ هزارتا اسپرم بود و مورفولوژی زیر یک درصدبهمون گفتن غیر ممکنه باردار بشیم اونم طبیعی اما ۴۰ روز بعد از عملشون من متوجه شدم باردارم اما پسرم موقع به دنیا اومدن متاسفانه بخاطر کمبود اکسیژن هایپوکسی شد و بعد از ۲۷ روز فوت کرد الان حدود ۱۰ ماهه که مجدد برای بارداری اقدام کردیم مجددا همسرم ازمایش دادن که باز هم دکترا نظرشون به آی وی اف بود و گفتن بارداری طبیعی غیر ممکنه جواب ازمایش رو براتون به پیوست ارسال میکنم داروهم مصرف میکنن همسرم ال کارنیتین و سوزین و ویتامین e و سلنیوم و اسید فولیک الان دوماهه مصرف کرده داروهارو و برای بک ماه دیگه دارو داره بنظر شما با دارو قابل حل هست این مسئله یا واقعا باید آی وی اف کنیم خودمم کاملا بررسی شدم و مشکلی نداشتم
  1. تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   نمیدونسم عکس ثبت شده یانه یک بار دیگه ارسالش کردم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام اگر به مدت یک سال تلاشتون نتیجه نداد ، ابتدا جهت iui اقدام کنید اگر نشد ivf
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   از پودر آندروفرتی هر ۱۲ ساعت استفاده کنن
  4. تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام دکتر بله ممنون ازتون درضمن یک مدت بهش کپسول فرتید اید میدادم که نتیجه نداد و بعد از اون جوشونده خرنوب که اون هم نتیجه ای نداشت
   ازنظر شما با این دارو ها و پودری که گفتید امکان باروری به طور طبیعی هست؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   امکان باروری هست ، ولی احتمالش کمتر از فرد عادیه. ولی با روش های کمک باروری میشه باردار شد. مخصوصا با ivf حتما میشه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر باسط دوشنبه ۷ مهر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  مشکل اصلی ناباروری هست لطفاً آزمایشات رو بررسی نمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجدد ارسال کنید ببینم
  2. تصویر کاربر باسط دوشنبه ۷ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   ۴ تا عکس هستن
  3. تصویر کاربر باسط دوشنبه ۷ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   ارسال کردم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام کمی سرعت اسپرم کم است. سونوگرافی جهت واریکوسل انجام شود. یک سال جهت بارداری فرصت دهید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر بیرانوند پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  بنده چندین مشکل اورولوژی دارم که تو این قسمت واریکوسلم رو خدمتتون عرض میکنم
  سال 93 متوجه واریکوسلم سمت چپم شدم به دنبال اون آزمایش اسپرم دادم که وضع خوبی نداشت و تو شهر خودمون بروجرد پیش آقای دکتر جاوید عمل کردم و چند ماه بعد دوباره آزمایش دادم که خدا رو شکر خیلی خوب بود ولی بعد از اون به خدمت سربازی رفتم 94 متاسفانه خیلی فشار بهم اومد طوری که وقتی سر پست وامیستادیم پای چپم رو به زور راه میاوردم و خلاصه گذشت و این درد رو زمانی که کار نیمه سنگین یا سرپا زیاد می ایستادم سراغم میاد کارم هم کشاورزی هست که نمیتونم درست حسابی کار کنم تا اینکه پارسال به خاطر دردی که میکشیدم (حدود 5 سال بعد از عمل) آزمایش اسپرم دادم که جوابش رو خدمتتون میفرستم. که ظاهرا شده مثل قبل عملم.
  حالا همون درد سراغم میاد و رگهای بیضه سمت چپ خیلی بزرگ شده تقریبا اندازه لوله خودکار اگه نیاز شد بفرمائید تا عکس بیضه هم براتون بفرستم.
  سنم 31 سال ازدواج هم نتونستم کنم شایدم تا یکی دو سال آینده امکانش برام نباشه.
  حالا هم نمیدونم چکار کنم عمل کنم یا نه اگر بخوام عمل کنم پیش شما روش عملی هست که حداقل مثل عمل قبلی عود نکنه.
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   از جهت عود واریکوسل سونوگرافی کنین
 • تصویر کاربر مهدیهیلا سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام
  من در جواب پاتولوژی بیوبسی از بيضه نشون داده که بيضه سمت راست کاملا بدون اسپرم بوده ولی در سمت چپ اندکی اسپرم سازی وجود داره که خیلی کم هست سوالم این بود ایا درمانی هست که تقویت بشه چون دکتر گفتن که حتی با ivfهم موفق نمیشم چون بیش از حد ضعيف هستن
  و ایا در خارج کشور هم درمانی نیست ?
  1. تصویر کاربر مهدیهیلا یکشنبه ۲ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام
   چندین روز است به سوال من پاسخ داده نشده .

   اقای دکتر مشخص شد بنده سلول زایا در بيضه ندارم
   البته در پاتولوژی بیوبسی دوسال قبل داشتم ولی الان ندارم
   الان سوالم این است ایا درمان با سلول های بنیادی امکان پذیر است و در کدام کشور انجام میشود ?
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)
   از بیضه ی چپ شما که اسپرم سازی داره ، میشود با عمل اسپرم سالم خارج کرد جهت روش های کمک باروری
  3. تصویر کاربر مهدیهیلا سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)
   این جواب پاتولوژی
   ایا باید عجله کنم یا میتوانم چند ماه بعد مراجعه کنم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)
   بهتر است زودتر انجام شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید خدمت دکتر من 5ساله اقدام به بارداری کردم بچه دوم ولی نشد تازه متوجه شدم که شوهرم واریکوسل داره عکسشا میفرستم ببینید آیا با دارو رفع میشه یا احتیاج به عمل داره ممنونم از راهنمایتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)
   با سلام عکس ها نیومده. مجدد عکس ها رو بفرستید
  2. تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)
   كاربر گرامي دكتر هم اكنون پاسخي براي پرسش شما ارسال كرده است. كد رهگيري شما: 8Sd2q212201
   با تشكر / دكتر حسین کرمی متخصص ارولوژی
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)
   حرکت اسپرم هاشون کند شده ولی در حدی نیست که نابارور باشن و با همین انالیز اسپرم هم میتونن بچه دار شن. مجددا ازمایش اسپرم چک بشه و اگر در همین حدود بود ، شما نیز بررسی شین. اگر شما مشکلی نداشتین و ازمایش اسپرم مجدد باز هم طبیعی نبود ، میتونن عمل واریکوسل انجام بدن
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر ، ما حدود یکسال ونیم پیش اقدام به بارداری کردیم که بعداز ۴ماه اقدام بدون نتیجه پزشک درخواست ازمایش اسپرم نوشت که در اولین آزمایشم اسپرم صفر بود سپس با مراجعه به متخصص مردان آزمایش LH و FSH برایم نوشت که در تصویر به پیوست ارسال میکنم بعد برای مرحله بعد دستور بیوپسی بیضه دادند که در هیج اسپرمی یافت نشد
  سپس با مراجعه به یک کلینیک در تهران برایم آزمایش ژنتیک نوشتند (تصویر ارسال میشود) وبرای مرحله بعد پیشنهاد عمل میکروسکوپی TESE دادند که بعد از عمل پزشک گفتند چند اسپرم وجود داشت ولی برای باروری مناسب نیست ودر آخر پیشنهاد جنین اهدایی دادند
  حالا از شما میخوام کمکم کنید که راه حلی هست که ما از خودمون بچه داشته باشیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)
   در صورتی که با تسه نتوان اسپرم مناسب خارج کرد ، میکرو تسه توصیه میشود که با میکروسکوپ اسپرم خارج میشود. در صورت عدم امکان آن ، راه دیگری وجود ندارد
  2. تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)
   جناب دکتر من اولین بار بیوپسی دوطرفه بیضه انجام دادم بعد تو عمل دوم میکروسکوپی
   الان یعنی هیچ راهی نیست از طریق سلول های بنیادین ؟ یا مصرف هورمون که شاید اسپرم تولید بشه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   خیر وقتی در بیوپسی از بیضه صفر هست نمیشود کاری کرد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر