جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آزواسپرمی شایعترین علت نازایی مردان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه نازا به کسی گفته می شود که اصلاٌ نطفه ندارد و در آزمایش اسپرم انجام شده، اسپرم صفر می باشد. اگر کسی اسپرم داشته باشد نازا نبوده و با روش های کمکی می تواند باردار شود.

هر از چند گاهی زوجینی را می بینیم که به حالت ناامیدی مراجعه می کنند و شدیداً نگران و مضطرب هستند، زیرا  در بررسی های انجام شده در آزمایش نطفه، تعداد اسپرم آنها صفر می باشد.

تولید تستوسترون

در حالت طبیعی هر مردی 100میلیون اسپرم دارد که جهت بارداری باید 40 درصد متحرک و شکل طبیعی داشته باشند. در بسیاری از مواقع وقتی آزمایش اسپرم را مطالعه می کنیم اسپرم هم از نظر تعداد و هم شکل و هم حرکت کاملاً پایین است که به آن الیگو اسپرم گفته می شود.

هر چند کیفیت اسپرم پائین باشد شانس باروری پائین تر خواهد بود. در شدیدترین حالت افت کیفیت اسپرم در آزمایش انجام شده همه صفر هستند که به آن آزواسپرمی گفته می شود.

علت نداشتن اسپرم مرد

وقتی آزمایش اسپرم یک مرد صفر است علت های مختلفی در پشت آن وجود دارد:

ترشح هورمون های تحریک کننده بیضه ها از هیپوفیز مغز مشکل دارد. این اختلال در ترشح که اغلب به علت کاهش ترشح هورمونی به نام FSH است. هورمون FSH وظیفه تحریک سلول های نطفه ساز را به عهده دارد. 

تزریق بی رویه تستوسترون که متأسفانه در باشگاه های بدنسازی و سرخودی استفاده می شود، ترشح هورمون تحریک کننده را شدیداً مختل می کند.

ایجاد شدن تومور در غده هیپوفیز به نام پرولاکتنبوما باعث می شود که بیش از حد پرولاکتین ترشح شده و آن هم هورمون تحریک کننده نطفه سازی یا FSH را مختل می کند.

بیضه محل اصلی نطفه سازی مرد می باشد که سلول های نطفه ساز در آن قرار دارند. شایعترین علت آزواسپرمی مردان اختلال در عملکرد بیضه می باشد که 49 تا 93 درصد آزواسپرمی را تشکیل می دهد.

در این حالت سلول های نطفه ساز یا در بیضه به صورت مادرزادی وجود ندارند که تحت عنوان سرتولی سل سندرم گفته می شود که در این صورت فرد نازا است و راهی برای درمان وجود ندارد. علل دیگر آن بیماری ژنتیکی به نام کلاین فیلتر می باشد که در معاینه بیضه ها کاملاً سفت و کوچک هستند و نطفه تولید نمی کنند.

یکی دیگر از علل دیگر از بین رفتن سلول های نطفه ساز بیضه، بیضه های پائین نیامده و نزول نکرده هستند. اگر بیضه بعد از تولد در داخل شکم بماند به کیسه بیضه نرسد با گذشت زمان سلول های نطفه ساز آن از بین خواهد رفت و اگر این امر دوطرفه اتفاق بیافتد فرد مبتلا به آزواسپرمی یا نطفه صفر خواهد شد و لذا در اینجا به والدین عزیز توصیه می کنم هر نوزاد پسر که در معاینه بیضه خالی باشد و بیضه در مسیر نزول گیر افتاده باشد بلافاصله باید پس از سه ماهگی تحت عمل جراحی پائین آوردن بیضه قرار گیرد تا در آینده نابارور نگردد.

از علل دیگر نازایی با منشاء بیضه، بیماری اوریون می باشد که باعث تورم بیضه ها شده و سلول های نطفه ساز را ممکن است تخریب کند.

ضربه به بیضه ها، شیمی درمانی و رادیوتراپی از عواملی هستند که سلول های نطفه ساز بیضه را خراب می کنند و باعث صفر شدن اسپرم و نازایی مردان می گردند.

واریکوسل که سبب اتساع وریدهای اسکروتوم می شود، نیز می تواند به آزواسپرمی منجر شود.

لوله هایی به نام منی بر اسپرم را از بیضه ها خارج کرده و به مجرا می آورند که با انزال بیرون می ریزد. به هر عللی انسدادی در مسیر خروج وجود داشته باشد اسپرم ساخته شده محبوس می شود و به بیرون نمی ریزد و لذا باعث صفر شدن آزمایش اسپرم می گردد.

شایعترین علت انسداد متأسفانه انجام وازکتومی یا بستن لوله مردان می باشد که با قطع مسیر لوله های منی بر باعث از بین رفتن همیشگی باروری مردان می شود.

عدم وجود لوله های منی بر و یا انسداد مادرزادی آنها از علل دیگر صفر شدن آزمایش اسپرم مردان است.

 

آیا با اسپرم صفر میتوان باردار شد؟

بلی. درمان آزواسپرمی بستگی به علت آن دارد و در هر مورد متفاوت است. در بیمارانی که بیضه های آنها کوچک است و رشد کافی ندارد، از هورمون استفاده می شود. در این موارد درمان تا 95% موفقیت آمیز است و ظرف مدت 6 ماه و حداکثر 3 سال بیضه ها بزرگ شده، اسپرم ظاهر می شود.

در واریس بیضه ( واریکوسل) عمل جراحی 50 تا 60% موارد موفقیت آمیز بوده و معمولاً پس از 1 تا 3 سال نتیجه داده است. در نازائی های انسدادی، عمل جراحی پیوند مجاری منی بر صورت می گیرد که نتیجه بخش است. امروزه با روشهای جدید مثل لقاح خارج از بدن و انتقال جنین به رحم و یا تزریق اسپرم به داخل تخمک – در مواردی که تعداد اسپرم فوق العاده کم بوده است- امیدواری زیادی برای درمان به وجود آمده است. 

اگر سطح هورمون گنادوتروپین شما بسیار پایین باشد، برای بهبود شانس باروری خود و افزایش تعداد اسپرم میتوانید از داروی گنادوتروپین استفاده کنید. گنادوتروپین هورمونی است که تولید اسپرم را تحریک می‌کند.

در روش IVF، یک تخمک از تخمدان زن برداشته می شود و ،در محیط آزمایشگاه با  اسپرم مرد بارور می‌شود. سپس تخمک بارورشده به رحم زن بازگردانده می‌شود.

شایان به ذکر است که اگر تعداد اسپرم شما اندکی پایین باشد و حداقل به مدت دو سال برای فرزنددار شدن به طور طبیعی تلاش کرده باشید و نتیجه ای نگرفته باشید شما کاندید مناسبی برای لقاح مصنوعی هستید.

تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)، یک نوع تکنیک IVF است. در این روش یک اسپرم واحد به صورت مستقیم به تخمک زن تزریق می‌شود تا آن را بارور کند. تخمک پس از بارور شدن به رحم زن بازگردانده می‌شود.

شایان به ذکر است که اگر حداقل به مدت دو سال برای فرزنددار شدن به طور طبیعی تلاش کرده اید و نتیجه‌ای نگرفته‌اید و یکی از مشکلات ضعیف بودن کیفیت اسپرم و پایین بودن تعداد اسپرم یا فاقد اسپرم بودن مایع منی را داشته باشید، کاندید مناسبی برای این روش درمانی خواهید بود.

اهدی اسپرم به معنی استفاده از اسپرم مرد دیگری برای باروری است که اسپرم خود را اهداء می‌کند.

در صورت داشتن مشکل نازایی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4/5 - (85 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Khoshnam سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  بنده قبلا عمل واریکوسل انجام دادم درسال 89 و 6ماه بعد خانمم باردار شدند الان یک فرزند دارم،
  اما چندسالی هست در اقدام برا فرزند دوم هستیم ولی متاسفانه میزان حرکت اسپرم و تعداد اسپرم با حرکت رو به جلو کاهش یافته.
  چندین متخصص مراجعه کردم ولی بی نتیجه بوده تا کنون.
  درخصوص برگشت واریکوسل هم طبق نظر پزشکان مختلف عود نکرده و مشکا واریکوسل ندارم.
  مدتی هست ساشه فرتومن و پنتوکسی دکتر تجویز کردند ولی متاسفانه پنتوکسی فیلین رو نتونستم تهیه کنم.
  میخواستم نظر شما رو هم در این رابطه بدونم؟
  و سوال دوم اینکه آیا پنتوکسی فیلین با آپو پنتوکسی فیلین فرق داره یا یکی هستند؟ چند وقت دیگه باید آزمایش مجدد بدهم خدمتتان ارسال خواهم کرد.
  باتشکر آزمایش ارسالی قبل از مصرف فرتومن می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   پنتوکسی فیلین بهتره
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   عکس آزمایش اسپرم بفرستید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ایمان شنبه ۴ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  سلام.تقریبا ۷ ماه عمل واریکسل انجام دادم الان مدتی هس که وقتی التم در حالت نعوظ رگ ها بیشتر و بزرگتر نمایان میشن نسبت به قبل عمل و اینکه روی آلت یه چیزی عین لکه یا سوختی ریز بوجود امده که در حالت نعوظ وقتی فشار میارم روش آلتم از شکل نعوظ سریع خارج میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ دی ۰( 2 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  با سلام
  بعد از یکسال تلاش برای بارداری به آزمایشگاه مراجعه کردم و آزمایش اسپرم دادم الان جوابش اومده که تعداد اسپرم صفر هست . یک نکته ای رو از سایت شما خوندم و اون اینکه ممکنه آزو اسپرم به دلیل انسداد مجاری باشه راستش چند وقت پیش دو سه مرتبه بر روی انتهای آلت تناسلیم یه چیزی مانند لوبیا ریز زیر پوست ظاهر میشد و خود به خود هم دفع میشد آیا ممکنه این همان مایع منی باشه که راهش مسدود شده است .
  سوال دوم هم اینکه چقدر احتمال وجود داره که این صفر بودن آزمایش اسپرم خطا باشه و چون من دوبار تلاش کردم که منی با دست خارج بشه و با استرس شدید بودم انسدادی ایجاد شده باشه . چون روز آزمایش اسپرم هم تقریبا مایع منی از همیشه کمتر آمد . البته میزانش رو تو ازمایش نرمال زده بود و لی نزریک به مرز نرمال بود .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   باید بیوپسی از بیضه گرفته بشه
 • تصویر کاربر محما چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 259 مشاهده پرسش
  سلام. وقت بخیر
  جناب دکتر پسری 29 ساله هستم که می‌خواهم برای ازدواج اقدام کنم، در میل جنسی هیچ مشکلی ندارم همچنین طول آلت تناسلی ام در حالت نعوظ حدود 10 سانتی متر است ولی به دو دلیل میخواهم از سلامت جنسی ام برای قابلیت باروری اطمینان خاطر پیدا کنم
  1. ریشهای صورتم کم پشت است و در برخی نواحی گونه وجود ندارد، که البته خودم با آن کنار آمده ام.
  2. اسپرم ام زرد رنگ است و سفید نیست.

  ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید حضورا نیاز هست خدمت برسم که کنترل شوم تا خیالم راحت شود برای اقدام به ازدواج
  ممنون و سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   آزمایشات کامل هورمونی انجام بدید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   Fish/Lh/testosteone/estrogen/progestron/prolactine
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر موسویان سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  سلام. من هم اکنون اسپرم ضعیف و جهش خیلی پایین اسپرم دارم و همسرم هم pcoمی باشد. ما قصد بارداری داریم و دکترهای اردبیل گفتن باید ای وی اف کنیم میخاستم نظر شما رو بدونم و درصورت امکان بقیه ی مراحل رو باشما ادامه بدهیم و ضمنا من از اردبیل اومدم و درصورت نیاز فردا میتوانیم حضوری خدمت برسیم و آزمایش اسپرم مجدد بدهم. ضمنا من 4 سال پیش عمل واریکوسل دوطرفه گرید یک انجام دادم و الان ی دختر 4 ساله هم دارم. همسرم قبلا کیست داشتن و الانم تحت درمان هستن و طبق گفته ی دکترشون فولیکول مطلوب برای بارداری رو ندارند.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 2 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر حمزه پنجشنبه ۶ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  مجدد ارسال شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 2 سال پیش)
   بیضه آب آورده و باید جراحی بشید
 • تصویر کاربر خدابزرگه چهارشنبه ۲۸ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 480 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر.بنده برج 2سال1400ازمایش آنالیز اسپرم دادم تعداد اسپرم هام 20میلیون اما حرکتشون صفر بود رفتم پیش پزشک تعدادی آمپول pdperg500برام تجویز کرد بعد از سه ماه دیگه آزمایش آنالیز دادم تعداد اسپرم هام شد28هزار و حرکتشون شد12درصد مجدد رفتم پیش پزشکی دیگر گفت برو آزمایش سنو بده آزمایش دادم گفت که واریکوسل درجه یک داری جوابم بردم پیش پزشک با تمامی آزمایش هام بهم گفت هیچ ربطی ندارد به واریکوسل باید بری برا عمل میکرو اینجکشن .رفتم بیمارستان ناباروری معتضدی کرمانشاه یک آزمایش آنالیز خودشون گرفتن در اول صبح نتیجه آنالیز حر کت اسپرم صفر و شکل غیر طبیعی اسپرم هامو نوشته بود ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ مهر ۰( 2 سال پیش)
   بهتره نمونه برداری از بیضه انجام بدید
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.
  ما 4 ماه برای بچه دار شدن اقدام کردیم
  خودم با توجه به قرص هایی ک برای فعالی تخمدان خوردم مشکلی ندارم ولی شوهرم حرکت اسپرم و تعداد اونا کم هست دارو براش نوشتن خورد البته خیلی با دقت نخورد و برای بار دوم ک آزمایش داد خیلی کمتر از دفعه قبل شده بود و سنو اسکروتال داد خواستم با توجه به آزمایش ها و سنو شما نظرتون چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 2 سال پیش)
   عکس ارسال نشده،مجدد بفرستید
  2. تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 2 سال پیش)
   آقای دکتر چجوری بفرستم؟ باید از اول سوال رو ثبت کنم؟ باید اینجا داخل سایت بفرستم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 2 سال پیش)
   همینجا از قسمت ارسال فایل بفرستید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ..دوسال واریکوسل گرید ۱ دارم و به گفته ی پزشک ۶ ماهی یکبار ازمایش اسپرم میدم تحرک اسپرم هر دفعه کمتر میشه اول ۴۲ بود بعد شد ۳۸ بعد شد ۳۲ و الان فک کنم ۲۶ هست ...خاستم نظرتون در مورد ازمیش اسپرم بدونم و اینکه دلیل کاهش تحرک اسپرم ..واریکوسل است ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 2 سال پیش)
   باید سونوگرافی بیضه ها انجام بدید،ممکنه از واریکوسل باشه
  2. تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 2 سال پیش)
   اگه واریکوسل گرید۱ باشه باید عمل کنم یا قرص مصرف کنم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 2 سال پیش)
   درجه یک نیاز به عمل نداره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Senator پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 297 مشاهده پرسش
  سلام دکتر کرمی عزیز
  ببخشید دکتر جان من یه پسر چهارساله دارم برا بچه ثانویه سه سال میشه اقدام کردم موفق نشدم رفتم دکتر گفتن ک واریکوسل داری سرعت و تعدا اسپرم مشکل داره برام ۴۵عدد معادل سه بسته پودر ferto men تجویز کرد یعنی با این پودر امکانش هست موفق بشم عکس سونو بیضه و آزمایش اسپرم رو فرستادم میشه جواب بدین.ممنون
  1. تصویر کاربر Senator چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   قرصای سلن پلاس .ال کارنیتین.فولیک اسیدو وینامین ای رو هم مصرف کردم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   داروهایی که مصرف کردید خوبه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   تا 3 ماه مصرف کنید و مجدد تست آنالیز اسپرم رو تکرار کنید
  4. تصویر کاربر Senator پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   دکتر جان .نسوار افغانی (ناس)اینی که زیر لب میذارن برای اسپرم تاثیر منفی میذاره؟؟؟؟
  5. تصویر کاربر Senator پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   دکتر جان نسوار افغانی چه تأثیری رو اسپرم داره؟راستی یادم رفت ک بگم بیماری هپاتیتc دارم این بیماری روی باروری من چه تأثیری داره؟؟؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   اثر ثابت شده نداره
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل در سر نشانه ی چیست؟ زگیل در سر نشانه ی ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل سر…
فرق گوشت اضافه و زگیل در چیست؟ اولین تفاوت در شکل ظاهری می باشد، گوشت اضافه یک…
زگیل های تناسلی برجستگی هایی به رنگ پوست یا سفید رنگ هستند که در ناحیه تناسلی یا…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر