آشنایی با عمل پیلوپلاستی (درمان تنگی های اتصال حالب)

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

هر گونه تنگی در لوله حالب به منزله فشار به گلو و خفه کردن کلیه می باشد و لذا انسداد حالب جزء عمل های اورژانس ارولوژی می باشد. بهترین درمان تنگی های اتصال حالب به لگنچه به روش لاپاراسکوپی پیلوپلاستی می باشد. UPJ یا تنگی محل اتصال حالب به لگنچه کلیه شایعترین انسداد مادرزادی می باشد که باعث اتساع و گشادشده گی کلیه ها و در نتیجه آسیب غیر قابل برگشت به کلیه ها می شود. از هر 1500 جنین یک نفر مبتلا به این تنگی می شود که در کلیه طرف چپ و در پسر بچه ها شایعتر می باشد.

در 10-15 درصد می تواند تنگی دوطرفه باشد. خوشبختانه با انجام سونوگرافی در دوره حاملگی این تنگی خیلی به آسانی و راحتی قابل تشخیص می باشد و لذا پزشک و مادر می توانند با تشخیص و درمان به موقع این تنگی، از آسیب به کلیه جنین جلوگیری کنند. هر گونه تنگی در لوله حالب به منزله فشار به گلو و خفه کردن کلیه می باشد و لذا انسداد حالب جزء عمل های اورژانس ارولوژی می باشد.

سونوگرافی در دوره حاملگی

اگر در دوره حاملگی متوجه نشدیم از کجا می توان مطمئن شد که تنگی در نوزاد وجود ندارد؟

با انجام یک سونوگرافی ساده می توان بیماری را تشخیص داد. در سونوگرافی کلیه ها کاملاً گشاد شده و اتساع دارند.

آیا همه تنگی های محل اتصال حالب به لگنچه باید عمل بشوند؟ آیا درمان دارویی دارد؟

تنگی محل اتصال حالب به لگنچه درمان دارویی ندارد. تنها روش درمان جراحی باز یا لاپاراسکوپی است ولی کدام بیمار باید عمل شود بسته به بررسی های تکمیلی و از جمله عکس رنگی از کلیه ها یا IVP و همچنین عکس برداری هسته ای یا DTPA اسکن با تزریق لازیکس است.

در این روش ماده حاجب از طریق رگ ها به بیمار تزریق می شود و با عکس برداری های سریال، مقدار تخلیه و عبور آن از محل تنگی با عکس برداری بررسی می شود. اگر شدت تنگی زیاد باشد ماده رنگی قادر به عبور از محل تنگی نخواهد بود و در کلیه ها جمع می شود. مثل شکل که این علامت هشدار می باشد که بیمار جهت نجات کلیه ها از خفگی هر چه سریعتر باید عمل شود.

آیا با روش آندوسکوپی و غیر جراحی می توان تنگی را گشاد کرد؟

بسته به شدت و طول تنگی محل اتصال حالب به لگنچه است. اگر تنگی کوتاه باشد می توان با روش آندوسکوپی (رتروگرید یورتروسکوپی و یا از پائین یا از بالای کلیه و از طریق تونل پوستی (اندوپیلومتری) آن را باز کرد. ولی مطمئن ترین روش درمان عمل جراحی می باشد که به دو روش باز و لاپاراسکوپی انجام می شود. به علت عدم شکاف یک وجبی پهلو و زیبایی عمل و درد کمتر امروزه لاپاراسکوپی بهترین روش درمان این تنگی ها می باشد که به شرح آن می پردازم.

بیمار باید ناشتا صبح روز عمل به بیمارستان مراجعه نماید و پس از معاینه و آزمایشات لازم چند ساعت بعد با بیهوشی عمومی در اطاق عمل طبق شکل سه عدد تروکار لاپاراسکوپی در شکم بیمار به جای برش باز قرار داده می شود و سپس با عبور دوربین و بزرگنمائی محل عمل در تلویزیون با پنس و قیچی محل تنگی را مشخص و سپس قطع کرده و محل باز و غیر تنگ حالب را به لگنچه کلیه مثل شکل و فیلم دوخته و پیوند می زنیم.

کاهش psa

این عمل یک عمل فوق تخصصی و نیاز به تجربه بسیار بالای جراح دارد. یک لوله حالب در پایان محل به شکل قلاب در کلیه ها و مثانه قرار داده می شود که پس از چند هفته به صورت سرپائی خارج می شود. در صورت عدم نشتی ادرار از محل عمل شما فردا یا پس فردای عمل از بیمارستان مرخص خواهید شد. 4 هفته بعد محل لوله حالب سرپائی خارج خواهد شد و سپس عکس برداری کنترل از نظر موفقیت عمل انجام خواهد شد.

حسن عمل لاپاراسکوپی پیلوپلاستی: زیبایی پوست، عدم شکاف جراحی در پهلو، درد کمتر و بستری کمتر پس از عمل و زمان کوتاه به بازگشت به زندگی روزمره می باشد. در صورت داشتن تنگی محل اتصال حالب به لگنچه، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

3.6/5 - (7 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایمان یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  دکتر سلام،من سونو کردم گفتن ک سنگ 1 سانتی در سمت راست در لوله حالب دارم دوروز قبل عمل سی تی اسکن‌اسپیرال انجام دادم چیزی مشاهده نشد و قبل از عملم هم‌سونو کردم چیزی مشاهده نشد و میگن دفع شده سنگت اما من چیزی ب چشم ندیدم‌و درد دارم باید چکار کنم،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر ایمان یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   ممنونم دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سباس
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Ahmad جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام. من خيلي وقته تو ادرارم خون ميبينم و اخراي ادرارم حبس مي شد و تكرر وقطره قطره شدن ادرار داشتم با ازمايشات دكتر گفت بايد سيستسكوپ بشي .٢ماه پيش عمل تنگي مجرا انجام دادم تقريبا ٣ جا چسبندگي داشت و ٥ روز سوند داشتم بعدش خون و.. خوب شد ولي الان باز دارم مثله قبل ميشم به نظرم عمل عود كرده ميشه راهنمايي فرماييد چكار كنم. در ضمن فكر كنم خانومم عفونت رحم داره ايا ممكنه بخاطر نزديكي دوباره مجرا تنگ بشه يا علته ديگه ايي داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر بهنام جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر کرمی ببخشید تست نوار مثانه داخل مطب انجام میدید یا بیمارستان؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن شب ازساعت 1شب به بعدخیلی ادرارمیکنم شاید7بارعلت چیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر سلین جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  جواب سونو.نوشته استازخفیف ادراری درسیستم پیلوکالیس کلیه چپ مشهود استبطوریکه قطر قدامی-خلفی لگنجه کلیه چپ6mmاست.کلیه راست اکوژنیسیته(Rk=76mm )وکلیه چپ(Lk=77mm).جواب سونوش رومیخواستم ببینم چیه چه مشکلی داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   مهم نیست نگران نباشید
 • تصویر کاربر صادق جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. خرداد ماه درد شدیدی در پهلو داشتم سونوگرافی که رفتم یک سنگ 5 میل توی حالب و یک سنگ 10 میل توی کالیس تحتانی کلیه چپ داشتم. سنگ 5 میل دفع شد ولی حالا که دوباره سونوگرافی رفتم سنگ شده بود 15 میل. دکتر خودم می گفت سنگ شکن برات ضرر داره. باید ورزش کنی. می خواستم نظر شما رو بدونم. جراحی یا روش های دیگه؟
  درضمن قرص های رواتینکس و سیستون رو این سنگ تاثیری دارند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سنگ شکنی کنید دفع میشود
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  اقای دکتر من مشکل تنگی مجرا داشتم و عمل سیستوسکپی را انجام داده ام حالا بعد از چهار سال ماهی یکبار خروجی ادرارم کم میشود که وقتی زور میزنم راه خرپج ادرار باز میشود و خیلی خوب ادرار خارج میشود در قم رفته ام دکتر گفتند باید عمل تکرار شود خواستم بپرسم نظر شما چیست؟
  من فقط ماهی یکبار میشود و با زور زدن این راه باز میشود ایا نیاز به انجام دوباره ی این عمل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر فاءزه شنبه ۷ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  با سلام. من 28 مونث ساله هستم.مدتی مشکل زیاد به دسشویی رفتن و فشار ادرار داشتم به حدی که ادرارم با فشار زیاد خارج می شد چندشاخه میشد و به همه جا میپاشید که باعث مسایل طهارت و اینا میشد و سختم بود.وقتی به دکتر مراجعه کردم درسونو شن ریز دیده شد و در یورودینامیک گفتن حجم مثانه 260 بوده و مادرزادی اتصال مثانه به خروجی ادرار کوتاه هستش.قرص ویسول و ایمی پرامین برام دادن.اما بعد از مدتی سه ماه هم این مسایل برگشت هم دکتر زنان گفتن این قرصا رو نخورم هم اینگه میرفتم دسشویی احساس پر ادراری داشتم ولی ادرار نداشتم.الان که 8 ماه میگذره هربار در مواقع نشستن ایستادن و یا بیشتر پس از حمام و دسشویی که بدنم خیس هست احساس خروج ادرار دارم و میبینم که لباسم هم خیس شده.به دکتر مراجع کردم گفتن قرص فنازومکس رو بخورمکه ادرارم نارنجی بشه و روی گاغذ یادداشت کنم هربار میرم دسشویی چه حجمی خارج میشه که دوبار درروز 300 و بقیه اوقات بین 30 تا 100 ادرار داشتم.اما مشکلی که دارم با مصرف این قرص متوجه شدم خیلی بیشتر از چیزی که فک میکردم ادرار خارج میشه غالب روز لباس من نارنجی میشه و همچنین وقتی خودمو میشورم و میخام با دستمال خشک کنم دستمال مقدار زیادی نارنجی میشه درحالی که من احساس خروج ادرار ندارم.ضمنا من از زمان پرفشاری ادرارم با اب طهارت میگیرم ینی وقتی ادراز خارج میشه اب رو میگیرم به خودم ایا این کار من باعث شده و اینکه این مشکل من حل شدنی هست کلا؟ باعث شده همه جا رو نجس بدونم و کل زندگیم داغون شده و اعتماد به نفسم کم شده بیرون نمیتونم برم نمیدونم کی لباس عوض کنم کی نکنم چطور طهارت بگیرم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۷ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  با سلام
  پسرم یک ماهه است امروز مشاهده کردیم بالای آلت تناسلی باد کرده و سفت شده .حین بردن دکتر دیدیم بادش خوابیده نیمه راه برگشتیم.میخواستم بدونم مشکلی مهمی است یا مهم نبست؟ ممنون میشم از راهنمایی جنابعالی.
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید. من پسری 25 ساله با التی 18 سانتی هستم که التم کمی رو به بایین هست . من میخواستم بدونم که میشه با جراحی التم رو رو به بالا کرد . ببخشید دقیقاً مثل حالات موز اون فرمی بهش انحناءداد یا خیر. متشکر میشم اگر منو راهنمای کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

همه محتویات شکم توسط یک لایه محکم و نگه دارنده ای به نام فاسیا محافظت می شوند….
HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، شایعترین بیماری منتقل شونده ویروسی در دنیا است. بیش از 140 نوع…
هرپس سیمپلکس یکی از ویروس های بسیار شایع در سطح جهان می باشد، که به دو نوع…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00