حالب چیست؟ | دفع سنگ کلیه از لوله حالب

هر گونه انسداد در مسیر لوله حالب به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و هر چه سریعتر باید عامل انسدادی لوله حالب برطرف گردد. در این مقاله بیماری های لوله ی حالب از جمله وجود سنگ در آن بررسی شده است.

قطر لوله حالب چقدر است؟

لوله حالب به قطر 5 میلی متر است. این لوله، کلیه را به مثانه وصل می کند.

حالب چیست؟

حالب وظیفه ی انتقال ترشحات کلیه ها یا همان ادرار را از کلیه ها به مثانه بر عهده دارد. لوله حالب با انقباضات منظم خود که توسط اعصاب اتوماتیک سمپاتیک و یا پاراسمپاتیک کنترل می شود عمل تخلیه خود را انجام می دهد. لوله حالب در حقیقت به مانند لوله تنفسی کلیه می باشد.

حالب کجاست؟

حالب لوله ای است که وظیفه انتقال ادرار از کلیه ها به سمت مثانه را عهده دار است. در بدن هر فرد دو لوله حالب (ureter) قرار دارند که هر کدام به یک کلیه متصل است. نیمه بالایی حالب در داخل معده قرار دارد و نیمه پایینی آن نیز در ناحیه لگن است.

طول لوله حالب در بزرگسالان به صورت میانگین در حدود 10 الی 12 اینچ ( 25 الی 30 سانتی متر ) است. این لوله دارای دیواره های ضخیم عضلانی، فیبری و روکش مخاطی است و می تواند به راحتی منقبض شود.

مدت زمان دفع سنگ کلیه از حالب

حالب کلیه

یکی از شایعترین علل انسداد حالب حرکت سنگ از کلیه و گیر افتادن آن در لوله حالب می باشد. حرکت سنگ به طرف حالب دردی را ایجاد می که شاه درد عالم پزشکی بوده و حتی از درد زایمان در خانم ها نیز شدید تر می باشد.

مشخصات این درد عبارتند از: درد شدید ناگهانی که به صورت موجی به سراغ فرد آمده و او را زمین گیر و مستأصل می کند. تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، خون در ادرار، تغییر رنگ ادرار و در کسانی که تک کلیه ای هستند قطع کامل ادرار می تواند از نشانه های گیر افتادن سنگ در لوله حالب باشد.

امروزه قطعی ترین روش تشخیص گیر افتادن سنگ در لوله حالب انجام سی تی اسکن بدون تزریق و با تزریق می باشد. سونوگرافی اغلب گشاد شدگی کلیه ها یا هیدرونفروز را گزارش می کند که نشانه انسداد لوله حالب می باشد.

در صورت ایجاد چنین دردی بلافاصله به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی مراجعه کرده و باید اقدامات تشخیصی و درمانی انجام گردد. از شما در اورژانس بیمارستان معاینه بالینی، آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی و در صورت نیاز سی تی اسکن انجام خواهد شد و با تزریق مسکن های قوی که اغلب مورفین یا پتدین و یا کتورولاک است، درد شما تسکین پیدا خواهد کرد. اگر تب داشتید یا تک کلیه هستید و یا حامله می باشید باید به پزشک اطلاع دهید که شما را در بیمارستان بستری نمایند.

بیماری های حالب

پروگزیمال حالب چیست؟

بخش بالایی از لوله حالب در بین نقطه برخورد حالب با لگن و بالاتر از مفصل ساکروایلیاک قرار دارد. سنگ های پروگزیمال حالب به صورت میانگین اندازه ای بیشتر از یک سانتی متر دارند و در معیار اندازه گیری قرار می گیرند. سنگ هایی که در دفع شدن به شکل طبیعی و سریع با مشکل مواجه می شوند، در نهایت منجر به کولیک مکرر کلیه و یا انسداد ادرار خواهند شد.

لوله حالب پروگزیمال در کدام ناحیه از بدن قرار دارد؟

در انتهای بخش پروگزیمال لوله حالب، لگن و کلیه ها قرار دارند. در بخش دیگر نیز مثانه فرد به حالب متصل است. لوله حالب از ابتدای شریان کلیوی تا این نواحی و مثانه کشیده می شود تا جریان ادرار را از کلیه ها به سمت مثانه هدایت کند.

علائم سنگ کلیه در حالب

سنگ در حالب کلیه ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد. نشانه ها و علائم به محل رخداد انسداد، کامل بودن یا نسبی بودن انسداد، سرعت مسدود شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن یک یا هر دو کلیه بستگی دارند. نشانه ها و علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد
 • تغییرات در مقدار ادرار تولید شده
 • دشوار بودن ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • عفونت های مکرر مجاری ادراری
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

دفع سنگ کلیه از لوله حالب

اگر مسیر لوله حالب تنگی نداشته باشد و اندازه سنگ زیر 4 میلی متر باشد در 95 درصد با درمان های داروئی و مصرف مایعات زیاد و ورزش کردن خودبه خود دفع می شوند و نیاز به اقدام بعدی نیست.

اگر اندازه سنگ بین 4 تا 6 میلی متر باشد 50 درصد احتمال خودبه خود افتادن سنگ وجود دارد و لذا اگر اندازه سنگ حالب زیر 6 میلی متر باشد به شرط اینکه:

 •  بیمار تک کلیه نباشد.
 •  تب نداشته باشد.
 •  حامله نباشد.

به بیمار توصیه می شود دو هفته با مصرف مایعات زیاد و افزایش تحرک بدنی و با ادرار کردن در داخل ظرفی از نظر مشاهده سنگ دفع شده، در جهت دفع سنگ تلاش کند.

درمان سنگ کلیه گیر کرده در حالب

اگر بعد از دو هفته سنگ کلیه در حالب دفع نشود و یا اندازه سنگ گیرافتاده بالای 6 میلی متر باشد دو روش درمانی برای درمان این سنگ ها وجود دارد:

1️⃣ سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL

در این روش که در فیلم زیر می بینید شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت 15-20 دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.

عمل سنگ شکنی ESWL در موارد زیر توصیه نمی شود:

 •  افراد چاق
 •  افراد حامله
 •  افراد دارای اختلال در انعقاد خون

2️⃣ سنگ شکنی درون اندامی یا TUL

دومین و مؤثرترین روش درمان سنگ حالب عمل سنگ شکنی درون اندامی یا TUL می باشد. در این روش که با بی حسی کمری و در اطاق عمل و به صورت سرپائی انجام می شود، با عبور دوربین آندوسکوپی از داخل مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب محل گیر کردن سنگ حالب مشخص و با استفاده از امواج سنگ شکنی لیزر روی پنوماتیک سنگ را کاملاً خرد کرده و با پنس خارج می کنیم.

 در مواقعی جهت دفع شدن سنگ های خردشده داخل لوله حالب، لوله ای قلاب مانند به نام جی جی گذاشته می شود که در شکل زیر می بینید. و چهار هفته بعد به صورت سرپائی خارج می گردد.

فیلم کامل عمل TUL را می توانید در قسمت زیر مشاهده نمائید.

3️⃣ عمل لاپاراسکوپی

سومین درمان سنگ های بزرگ لوله حالب، عمل جراحی می باشد که در گذشته به صورت عمل جراحی باز ولی امروزه در راستای شعار عمل های جراحی بزرگ از شکاف کوچک تکنیک لاپاراسکوپی می باشد. در این روش به جای برش یک وجبی در شکم با عبور لوله هایی باریک به نام تروکار به داخل شکم و تزریق هوا و عبور دوربین محل سنگ حالب را مشخص کرده و با برش روی آن، سنگ حالب را خارج می کنیم که کیفیت عمل را در فیلم زیر مشاهده می نمائید.

سنگ حالب در بارداری

از جمله رایج ترین دلایل بروز درد معده در خانم های باردار می توان به وجود سنگ کلیه و حالب اشاره کرد. سنگ حالب در بارداری می تواند منجر به مسدود شدن مسیر کلیه شده و در نتیجه عفونت را ایجاد کند.

این عفونت در دیگر نواحی بدن پخش می شود. در نتیجه ممکن است خانم باردار زودتر از موعد نیاز به بستری شدن در بیمارستان و طی کردن درمان های لازم جهت به دنیا آوردن کودک را داشته باشد.

سنگ های کلیه دردناک از هر 3300 زن باردار، یک نفر را مبتلا می کنند. احتمال شکل گیری این سنگ ها در بانوانی که سابقه به دنیا آوردن کودک در گذشته را داشته اند، نسبت به افرادی که بارداری اول را تجربه می کنند، بیشتر است. بیشتر خانم هایی که سنگ کلیه و حالب دارند، معمولا در ماه های چهارم الی ششم با مشکلات مختلفی مواجه می گردند.

انواع دیگر بیماری های لوله ی حالب

1️⃣ دوتایی شدن حالب

دوتایی شدن حالب که عارضه ای مادرزادی است به وضعیتی گفته می شود که دو حالب بر روی یک کلیه تشکیل می شود. حالب دوم می تواند سالم بوده و یا تنها قسمتی از آن تشکیل شده باشد. در صورتی که هیچ کدام از حالب ها به درستی کار نکنند، ادرار می تواند به کلیه برگشته و سبب آسیب رساندن به آن شود.

2️⃣ وجود یک ناهنجاری در محل اتصال حالب به کلیه یا مثانه

اتصال غیر عادی بین حالب و کلیه (اتصال میزنای و لگنچه) می تواند سبب تورم کلیه و در نهایت توقف عملکرد آن شود. این ناهنجاری مادرزادی بوده و یا می تواند با رشد عادی کودک و در اثر یک آسیب یا جای زخم به وجود آید. همچنین، در موارد نادر این عارضه می تواند ناشی از تشکیل یک تومور نیز باشد. یک اتصال نادرست بین حالب و مثانه می تواند سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود.

3️⃣ یورتروسل

در صورتی که لوله ی حالب بسیار تنگ باشد و اجازه عبور جریان ادرار به صورت عادی را ندهد، ممکن است یک برآمدگی کوچک (یورتروسل) در آن تشکیل شود که معمولا در قسمت نزدیک به مثانه تشکیل می شود. این تورم و برآمدگی می تواند جریان ادرار را مسدود کرده و سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود. این وضعیت امکان دارد به کلیه آسیب برساند.

4️⃣ فیبروز رترو پریتوئن

این اختلال نادر هنگامی رخ می دهد که بافت فیبروز در ناحیه خلفی شکم رشد می کند. این فیبر ها می توانند در اثر سرطان ها یا برخی دارو های درمان میگرن رشد کنند. این فیبر ها میزنای ها را احاطه کرده و آن ها را مسدود می کنند که چنین وضعیتی سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها می شود.

دیگر عوامل احتمالی

عوامل مختلفی در درون و بیرون میزنای می توانند سبب انسداد آن شوند این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

 • یبوست شدید، با اینکه بیشتر در کودکان شیوع دارد اما در بزرگسالان هم اتفاق می افتد.
 • تومور های سرطانی و غیر سرطانی
 • رشد بافت داخلی مانند آندومتروزیس در زنان
 • تورم طولانی مدت دیواره میزنای که معمولا ناشی از بیماری هایی مانند سل یا عفونتی انگلی به نام شیستوزومیازیس می باشد.

اما توصیه های اینجانب در رابطه با سنگ حالب

 •  لوله حالب به منزله نفسگاه کلیه می باشد و گیر افتادن سنگ و یا هر علتی که آن را ببندد مثل فشار به کلیه جهت خفه کردن می باشد و باید هر چه سریعتر درمان شود.
 •  95 درصد سنگ های زیر 4 میلی متر و 50 درصد سنگ های بین 4-6 میلی متر خودبخود دفع می شود.
 • حداکثر زمان برای دفع کردن 2-3 هفته است و اگر سنگ دفع نشود باید سریعاً جهت جلوگیری از خفه شدن و از دست دادن کلیه خود به پزشک مراجعه نمائید.
 •  افراد تک کلیه و خانم های حامله و بیماران تب دار با سنگ انسدادی حالب باید اورژانسی در بیمارستان بستری شوند.
 •  با انجام چکاب منظم و با شعار پیشگیری بهتر از درمان است، و مصرف مایعات هر دو ساعت یک لیوان و مصرف کم نمک از تشکیل سنگ در کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب جلوگیری نمائید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

در صورت داشتن سنگ حالب جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۲۰ آبان ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید ای کاش با وبلاگ شما زودتر اشنا شده بودم فقط خواهش دارم جواب رو ب ایمیلم بدین
  جوانی 21ساله هستم که متاسفانه از 18سالگی ب استمنا مبتلا شدم و الان شدیدن استمنا میکنم و دیگر خسته شدم
  راهکارهای ترک استمنا رو در اینترنت مطالعه کردم حتی مضراتش را ولی اصلا بمن تاثیری نداره
  تنها راه باقی مونده برام استفاده از داروهایی هست که شهوتم رو کم کنه
  اتفاقی وقتی دنبال دارو برای همین منظور میگشتم نام سیپروتون استات را مشاهد کردم
  شهوت رو کاملا صفر میکنه اما مضرات زیادی داره مثل اینکه هپاتیت هم ایجاد میکنه
  در سایتی عوارض شایع این دارو را مطالعه کردم که زردی و هپاتیت هم جزء ان عوارض شایع بود
  بنظر شما با این عوارض صلاح میدونید که من از این دارو استفاده کنم تا از شر این استمناء که امانم رو بریده استفاده کنم؟اگر هست بفرمایید چطور؟و هر چند ساعت و با چه دوزی؟
  البته من واریس خفیف بیضه دارم و فابیسم هم هستم
  از شما میخوام در مورد این دارو منو راهنمایی کنید اگر از نظر شما اشکالی نداشته باشد
  پس عوارضش را چطور توجیح خواهید کرد؟
  اگر بغیر این دارو دارویی دگر را میشناسید که خطرش کمتر اما کارایی مفید تری داشته باشد رو بمن معرفی کنید البته با در نظر گرفتن اون دو بیمارییم
  ب ایمیلم پیام بدین
  بی صبرانه منتظر پاسختان هستم
  didehban.72@gmail.com
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آبان ۹۳( 5 سال پیش)
   قطع استمنا درست میشود
 • تصویر کاربر بهمن چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من در حدود 5 سال است که ازدواج کردهام بعد از دو سال خانمم حامله شد و در 3 ماهگی به دلیل ترکیدگی کیسه آب سقط شد و تا دو سال زیر نظر زشک بودیم چجون حاملگی زیاد طول کشید دکتر مردان برای من آزمایش اس÷رم نوشت و من هم آزمایش دادم در آزمایش مذکور سرعت خوب بود ولی کمی ضعیف بود دکتر برای من کلومفین و ترینتال نوشت وبعد از 3 ماهه خانمم حامله شد و بعد از دو ماه بچه باز سقط شد لطفا مارو راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۳( 5 سال پیش)
   معالجه توسط متخصص زنان
 • تصویر کاربر هوتن پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاى دکتر
  دو روز هستش که در ناحيه مثانه احساس درد دارم. و در زمان ادرار کردن و سرفه کردن درد بيشتر ميشود
  درد به صورت تير کشيدن هست
  ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۳( 5 سال پیش)
   ازمایش ادرار بدهید شاید عفونت مثانه باشد
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۹ آبان ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ..توی بعضی سایتها از جاگذاری مثانه مصنوعی مطالبی خواندم می خواستم بدونم چقدر این امر صحت داره .واگر چنین چیزی هست آیا این عمل عوارضی دارد یانه باتشکر از شما موفق ومایید باشید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ آبان ۹۳( 5 سال پیش)
   متوجه منظورتان نشدم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۹ آبان ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام44ساله میباشم که چهار ماه پیش تکرر ادرار داشتم رفتم دکتر آزمایش سونوگرافی نوشت که جوابش بود هردو کلیه اقطار. ضخامت واکوی پارانشیم طبیعی دارند. اتساع سیستم پیلوکالیسیل دیده نمیشود.سنگکوچک بقطر4/5میلی متردر یکی از کالیس های میانی کلیه راست مشاهده میشود. کیستی بادیواره ظریف بقطر11میلی متر در بخش میانی سینوس کلیه چپ به چشم میخورد (کیست پری پلویک) در مثانه ضایعه ای دیده نمیشود. ضخامت واکوی دیواره مثانه طبیعی است. پس از تخلیه در حدود115mlادرار در مثانه باقیمانده است.حجم تقریبی پروستات 25ml مباشد دکتر قرص پروستاتان وتامسولوسین 4در صد روزی یک عدد داد که کاملا خوب شدم وبعد هم قرص پروستاتان راهم قطع کرد والان روزی یک عدد تامسولوسین میخورم وادرارم کاملا تخلیه میشود ولی تازگی آزمایش ادرار دادم درآزمایشRBC 2/5 خون مشاهده شده که رفتم دکتر ارولوژی کفت باید سستسکوپی بشی عاجزانه از شما در خواست مکنم مرا راهنمایی کنید که چکار کنم قبلا از شما کمال تشکر را دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ آبان ۹۳( 5 سال پیش)
   اگر سونوگرافی طبیعی است نیاز به اقدام خاصی نیست
 • تصویر کاربر محمودشیرمحمدی جمعه ۹ آبان ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام بنده پسری 20ساله دارم که اخیراً دچاربالارفتن فشارخون شده است .باتوجه به نقش بیماریهای کلیه دربالارفتن فشارخون آزمایشات ادرار(حتی آزمایش 24ساعته ادرار)وخون وسونوگرافی داپلرعروق کلیه انجام شدکه مشکلی وجودنداشت البته پسرم غلظت بالای خون هم دارد که هرسه ماه خون اهدامی کند.چندسال قبل پسرم داروی افزایش قد (نچرال ولت )مصرف کرده .آیا بالارفتن فشارخون می تواندازعوارض این داروباشد وبهترین روش تشخیص بیماری کلیوی درارتباط با بالارفتن فشارخون چیست؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ آبان ۹۳( 5 سال پیش)
   باید از نظر غده فوق کلیه بررسی شوند
 • تصویر کاربر داوود جمعه ۹ آبان ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یه چند وقتی هستش که یه لکه تقریبا مایل به سیاه روی آلتم ایجاد شده، انگار بافت پوست در این قسمت تغییر کرده و دور این لکه پوسته سفید رنگ داره، بدون هیچ درد یا خارشی . لطفا بفرمایید که چی می تونه باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ آبان ۹۳( 5 سال پیش)
   دکتر پوست بروید
 • تصویر کاربر ایوب جمعه ۹ آبان ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر کرمی
  خسته نباشید
  من یه ماه پیش عمل tulانجام دادم ......یه سنگ به اندازه 11.7 در حالب چپم گیر کرده بود .....بعد کلیه چپم در حال حاظر سنگ های با اندازه 8.7----9.5----11.2و کلیه راست هم دو سنگ 4---6میلی وجود داره ......هر دو کلیه هم 4شال پیش سنگ شدن .......دکتر برم 100تا قرص هیدرو کلرو تیازید و ویتامین ب6 تزویج کرده و گفته بعد 3ماه بیا .........جنس سنگ ها هم اگزالات هست ....
  به نظر شما چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟عمل کنم بهتر نیست؟؟؟؟؟
  خواهش میکنم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ آبان ۹۳( 5 سال پیش)
   باید تحت نظر باشید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۹ آبان ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  3-4 لکه قرمز کوچک بر روی آلتم هست که از کاندوم تاخیری استفاده کردم.
  میخواستم بدونم حساسیت هست یا چیز دیگر؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ آبان ۹۳( 5 سال پیش)
   عکسش را بفرستید
 • تصویر کاربر حبیب سه شنبه ۲۹ مهر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقا ی دکتر من تناسلم..خوب بود از قرص های اساس دی اف یک چند باری استفاده کردم بعد از چند روزی هر موقع نزدیکی می کردم درد شدیدی می گرفت بعد از چند روزی کج شد از اون روز به بعد هر موقع نزدیکی می کنم اولش درد زیادی دارم بعد از مدتی دردش کمتر می شه ضمناً وزن من بلا هستش باتشکر از آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ مهر ۹۳( 5 سال پیش)
   شروع پیرونی است
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید