روش های تشخیص بی اختیاری ادراری

هر بیماری از بی اختیاری ادراری با انواع مختلف به پزشک مراجعه می کند باید کاملاً از نظر تشخیص دقیق، تحت بررسی قرار گیرد. در ادامه راه های تشخیص بی اختیاری  ادراری آمده است.

به بررسی هایی که امروزه در مراکز پیشرفته علمی دنیا برای بیماران بی اختیار انجام می شود می پردازیم:

1- گزارش کارکرد روزانه مثانه یا Bladder Diary

از بیمار خواسته می شود به مدت 24 ساعت مقدار مایعات مصرفی + مقدار ادرار دفع شده و زمان دستشویی رفتن را کاملاً به صورت یک جدول در طول 24 ساعت یادداشت کند. این روش بسیار قابل اعتماد می باشد چرا که با آن می توان تعداد دستشویی رفتن فرد و حجم نسبی مثانه را بدست آورد.

2- دومین وسیله تشخیصی تست ارودینامیک

 یا نوار عصب مثانه می باشد. تست یورودینامیک وسیله طلائی تشخیص انواع بی اختیاری ادراری می باشد.

با انجام تست ارودینامیک:

1- سرعت پرش ادرار شما در ثانیه

2- مقدار ادرار باقیمانده

3- حس مثانه

4- حجم مثانه

5- عملکرد دریچه و اسفنکتر مثانه

6- وجود انسداد در مجاری ادراری

7- فشار مثانه

8- پیش فعالی مثانه و غیره اندازه گیری می شود.

و لذا دقیقاً نوع بی اختیاری ادراری و دیگر اطلاعات لازم را در اختیار پزشک و بیمار جهت درمان قطعی و درست قرار می دهد.

در موارد زیر انجام تست ارودینامیک الزامی است:

– در بیماران با مثانه پیش فعال مقاوم به درمان دارویی

– سابقه عمل های جراحی بی اختیاری و عدم نتیجه گیری از عمل

ph آزمایش ادرار

3- انجام آزمایشات عملکردی کلیه و آزمایش ادرار

به عنوان مثال بالا بودن قند خون بیمار می تواند با علائم پر ادراری خود را مشخص کند و یا در کسانی که مبتلا به نارسائی کلیه هستند ممکن است با علائم اختلالات ادراری مراجعه نمایند.

عفونت ادراری شایع ترین علت تکرر، سوزش و چه بسا بی اختیاری اورژانسی ناگهانی می باشد که با آزمایش و کشت ادرار تشخیص داده شده و درمان می شوند.

4- سونوگرافی

سونوگرافی به منزله گوش استوتوسکوپی متخصصین کلیه می باشد. اطلاعات گرانقدری که سونوگرافی در رابطه با بی اختیاری در اختیار ما قرار می دهد عبارتند از:

1- حجم پر مثانه

2- ادرار باقیمانده

3- وضع مخاط و ضخیم شدگی دیوار مثانه

4- وضع کلیه ها

5- گشاد شدگی حالب و لذا جزء موارد تشخیصی روتین در بیماران با مشکل های مختلف ادراری، امروزه توسط پزشکان متخصص کلیه استفاده می شود.

5- سیستوسکوپی

سیستوسکوپی به منزله آندوسکوپی مثانه می باشد. با عبور دوربین باریک به داخل مجرا و مثانه، وجود انسداد و تنگی در مجرای ادراری وجود عوامل تحریک کننده در مثانه از قبیل سنگ، تومور و وجود ترابکولاسیون که به نفع مثانه های مشکل دار هستند را مشخص و معین می کنند.

6- تست مارشال

که عموماً در اطاق معاینه انجام می شود و مثانه بیمار را هنگام سیستوسکوپی پر می کنیم و از بیمار می خواهیم که سرفه کند که اگر بی اختیاری از نوع استرسی باشد خروج ادرار را با سرفه مشاهده خواهیم کرد. در این زمان گردن مثانه را با دست بالا می کشیم و از بیمار دوباره می خواهیم که سرفه کند که اگر با بالا بردن گردن مثانه، قطع شود نشان می دهد که به عمل جراحی بالا بردن گردن مثانه جواب خواهد داد.

7- Pad Test

این تست اغلب در بیمارانی که درجات خفیف بی اختیاری دارند و یا وسواس بی اختیاری دارند انجام می شود. از بیمار خواسته می شود که از پد استفاده کند که مقدار خروج ادرار و تعداد پدهای اختصاصی در رابطه با وجود بی اختیاری ادراری و شدت آن کمک کننده هستند.
8- CT اسکن، MRI و عکس برداری های دیگر برای ارزیابی بی اختیاری ادراری جایگاهی ندارند و توصیه نمی شود.

در پایان متذکر می شوم که درمان زمانی موفق خواهد بود که با تشخیص درست انجام شود و لذا قبل از هر گونه عمل جراحی و اقدامات دیگر باید بررسی کامل تشخیصی از نظر نوع بی اختیاری ادراری و شدت آن انجام شود تا تصمیم درمانی درست اتخاذ گردد. در صورت داشتن هر گونه بی اختیاری ادراری ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر عزیز . من یک سنگ 20میلی در کلیه چپم دارم که بعد از سنگ شکن هنوز خرد نشدن حدودا 10 روز است که سنگ شکن کرده ام وهنوز نتیجه ای نگرفتم آقای دکتر هر روزم را با درد سپری میکنم لطفا مرا اهنمایی کنید که با ید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳( 6 سال پیش)
   این سنگ به سنگ شکنی جواب نمیدهد و درمان نمیخواهد
 • تصویر کاربر سینا چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  مادربزرگ من 71 سال دارند الان چند سالی است دچار مشکل بی اختیاری ادرار است ودو سه سالی است دچار نارسایی کلیه شده وتحت درمان بادارو قرار دارد درحال حاضر داروهای لوزار و تولتریدون ml 2 دوبار وترانیل سیپرومین برای اعصاب و قرص روکالترول و آلپرینول مصرف می کند با این دارو ها روزها وضعشان نسبتا خوب است ولی شبها بارها و بارها باید دستشویی بروند در ضمن قبل دستشویی باید کمی صبر کنند تا بتوانند خود را کنترل کنند که در این موقع دچار سوزش شدید می شوند به علت ارتروز شدید خیلی حرکت نمی کنند ولی برنامه های شما را دائما می بینند و به کار شما ایمان دارند ولی متاسفانه چون در شهرستان تبریز هستیم در حال حاضر به شما دسترسی نداریم ایا راهی برای درمان مشکل بی اختیاری ایشان هست لطفا راهنمایی کنید در ضمن چاق هستند ودر هنگام دستشویی مشکل ندارند و مثانه کامل تخلیه می شود و سوزش در هنگام دفع ندارند.با عرض پوزش چون ادرس ایمیل اشتباه شده بود سوال را دوباره ارسال کردم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   نوار مثانه بگیرید
 • تصویر کاربر ف شنبه ۴ مرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام ببخش دوباره مزاحم شدم!!بعضی وقتها که خسته ام وخوابیدم حدود دو سه ساعت دستشویی نمیرم و وقتی بیدار میشم حتما باید برم دستشویی و وقتی میرم سوزش دارم و ادرارم یه بوی بد و تندی میده ورنگش زرد مایل به نارنجی است اما مواقع دیگر که زود به زود دستشویی میرم رنگش سفید و بی بو است..برای چی همچین میشم؟؟؟؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ مرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   أسمائي إدرار بدهيد
 • تصویر کاربر ali چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض خسته نباشید بی اختیاری ادرار در مردان وجود دارد
  اختیاری ادرار از نوع استرس در نوجوانان وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   اصولا نه مال خانمهای با زایمات متعدد است
 • تصویر کاربر arman جمعه ۲۳ خرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام با عرض خسته نباشی من 16 ساالمه و حدود 2 یا 3 سالی هست ک ب خود انزالی معتاد شده ام سوالم اینه ک بعد از ادرار کردن مثانه ام خودکار مقداری ادرار را بیرون میدهد علتش چیست ممنون؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   سعی کن این عادت را ترک کنید ان هم بهتر میشود
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر