راه های درمان انزال زودرس

روابط زناشویی یکی از پایه های استحکام روابط بین زوجین می باشد. یکی از مشکلاتی که باعث نارضایتی زوجین می شود انزال زودرس می باشد که غالبا منشا روانی دارد.

در قسمت قبل درباره انواع و علل انزال زودرس صحبت کردیم. در این مقاله به طور کامل به راههای درمان انزال زودرس می پردازیم.

به طور کلی درمان انزال زودرس به دو دسته ی رفتار درمانی یا غیر دارویی و درمانهای دارویی تقسیم می شود.

درمان انزال زودرس به روش رفتار درمانی

1- رفع  و تعدیل علل زمینه ای انزال زودرس

اولین خط درمانی انزال زودرس حذف و تعدیل عوامل ایجاد کننده زمینه ای انزال زودرس از قبیل خواب خوب، استراحت مناسب، تعدیل استرس های روزمره زندگی، درمان افسردگی ها، ایجاد نشاط و شادابی و تغذیه مناسب و به حداقل رساندن تنش های روزمره زندگی، ورزش مداوم و مستمر و تقویت رابطه روحی و روانی با همسر و ایجاد صمیمیت بیشتر که توجه به این نکات در درمان انزال زودرس بسیار کمک کننده هستند.

2- روانکاوی و روان درمانی

زودانزالی در افرادی که تیپ شخصیتی A دارند بیشتر دیده میشود که مشخصات این افراد عبارتند از: افراد عجول، زودرنج، پرخاشگر، افراد استرسی و حساس که این افراد در تلاطم امواج روزمره زندگی بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند. و لذا جهت ریشه یابی و تعدیل و کنترل احساسات و بالا بردن آستانه تحمل خود و یا به عبارتی مدیریت احساسات در برخورد روزمره با مشکلات زندگی و روابط اجتماعی نیازمند روان درمانی و آموزش کنترل رفتاری دارند.

3- مدیریت احساس در هنگام مقاربت

من همیشه این شعر حافظ که “هرگز حدیث حاضر غایب شنیده ای من در میان جمع و دلم جای دیگر است”را برای بیمارانم می گویم جهت به تأخیر انداختن انزال زودرس باید از هیجان اجتناب کرد و جهت کاهش هیجان و به تآخیر انداختن انزال بهترین راه منحرف کردن ذهن از صحنه مقاربت است. من به بیمارانم می گویم در هنگام مقاربت همزمان که مشغول معاشقه هستید فرض کنید که در محل کارتان هستید و یا در کنار دریا نشسته اید و یا قدم می زنید و غایب بودن ذهن در صحنه و عدم فکر کردن به انزال خودبخود باعث به تأخیر افتادن انزال خواهد شد.

انزال زودرس

تمرین های به تأخیر انداختن انزال

1- روش start – stop

جهت انجام این تمرین باید صبر و حوصله داشته باشید و نباید زود سرخورده شوید. مدتی مقاربت و سکس را تعطیل کنید و سپس همزمان با تمرکز و بالا بردن حس اعتماد به نفستان از تکنیک start – stop استفاده کنید.

بر اساس مطالعات ثابت شده روانشناسی با تمرکز و تقویت ذهن و بالا بردن حس اعتماد به نفس و تلقین کار غیر ممکن وجود ندارد. Impossible is impossible یعنی کار غیرشدنی نداریم.

با همکاری همسر و یا در یک اطاق و به تنهایی باید حالت تحریک جنسی و نعوظ داشته باشید و سعی کنید تا احساس انزال دارید آن را متوقف و به تأخیر اندازید و یا زمان نعوظ تان را با هر تمرین طولانی تر نمائید. ممکن است در شروع تمرین موفق نباشید ولی توصیه می کنم با استمرار و پشتوانه قوی واراده محکم این تمرین را ادامه دهید. دادن روحیه توسط همسر و همکاری ایشان بسیار کمک کننده است.

2-  تکنیک فشار

مکانیسم عمل این تکنیک کاهش خون رسانی موقتی به گلانز و یا نوک آلت تناسلی است که آستانه تحریک را بالا برده و به تأخیر افتادن انزال کمک می کند. در این روش وقتی که آلت کاملاً سفت است ثانیه هایی نوک آن (ناحیه حشفه یا گلانز) را با انگشت فشار داده و رها سازید.

3- استفاده از آب یخ

 استفاده از کمپرس آب یخ در روی حشفه یا گلانز با دو مکانسیم انقباظ عروقی و کاهش حساسیت گیرنده های عصبی روی نوک آلت به تأخیر در انزال کمک کننده خواهد بود. این روش از سالیان سال و توسط مردان قدیمی به عنوانبه تأخیر انداختن انزال استفاده می شده است. (تماس مستقیم با یخ و یا گذاشتن آلت در یک ظرف آب یخ لحظاتی می تواند انزال را به تأخیر اندازد.

همه موارد ذکر شده جزء موارد درمانی رفتار درمانی و غیر دارویی بوه که اساس درمان انزال زودرس را تشکیل می دهند.

درمان انزال زودرس با دارو

 • درمان انزال زودرس با روش های سنتی وگیاهی

به علت اینکه این مشکل از بدو تولد بشریت گریبانگیر مردان دچار زود انزال بوده است. به روش های سنتی که برای زودانزالی توصیه می شده و بعضی از آنها در حال حاضر جزء درمان انزال زودرس است اشاره می کنم.

درمان گیاهی زود انزالی

از قبیل دم کرده های گل شقایق، دارچین، گل گاوزبان، عرق بیدمشک و بهارنارنج و آویشن، تخم گشنیز، گلاب و غیره که با مکانیسم آرام بخشی و کاهش اضطراب و با ایجاد گرمی طبع را جهت توصیه انزال زودرس اظهار می دارند. اینجانب با تجربه 20 ساله در درمان انزال زودرس و به علت 90 درصد روحی و روانی بودن مشکل زود انزالی، نقش درمان های سنتی را بسیار کم رنگ می دانم ولی به علت گیاهی بودن و غیر مضر بودن آنها مخالفتی با مصرفشان ندارم.

 • درمان انزال زود رس با قرص ها و اسپری های شیمیایی

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی پزشکی و در دسترس بودن متدهای جدید از قبیل داروهای شیمیایی پیشرفته، کاندوم، اسپری های تأخیری و غیره به علت روحی و روانی بودن مشکل انزال زودرس و تیپ شخصیتی آن هنوز درمان اصلی انزال زودرس بر اساس رفتار درمانی بوده که کاملاً توضیح دادم و نقش داروهای شیمیایی به عنوان کمکی می باشد که به تک تک این ها می پردازم.

1- اسپری های تأخیری 

چون ماده اصلی تشکیل دهنده اسپری های تأخیری از لیدوکائین می باشد مصرف خودسرانه آن بسیار مضر و ممکن است باعث اختلال در ریتم قلبی شده و چه بسا باعث مرگ و میر شود و لذا امروزه اسپری های مخصوص تأخیر با دوز کم در بازار وجود دارد که فقط مخصوص انزال زودرس می باشد و حتماً با تجویز پزشک انجام شود و کسانی که مشکل قلبی و عروقی دارند باید حتماً بررسی شوند. بهترین زمان مصرف اسپری یک ربع قبل از سکس و فقط سه الی چهار پاف به نوک آلت می باشد. اسپری با بی حس کردن نوک آلت آستانه تحریک پذیری اعصاب نوک آلت را بالا برده و باعث تأخیر می شود. به علت این بی حسی موضعی لذت ارگاسم یا انزال پائین می آید که بعضی از مردان آن را دوست ندارند.

2- کاندوم های تأخیری

اساس استفاده از کاندوم قبل از سکس این است اکه از تماس مستقیم آلت با واژن خانم ها جلوگیری و لذا آستانه تحریک را بالا می برد. کاندوم های تأخیری به ژل های بی حس کننده نیز آغشته شده اند که همزمان با دو نقش بی حس کننده و کاهش سطح تماس انزال را به تأخیر می اندازند.

پیشگیری از زگیل تناسلی

3- مصرف ترامادول و تریاک

 بر اساس باور قدیمی غلط که تریاک جهت سفت کردن کمر مردان و درمان انزال زودرس مفید است علت اعتیاد خیلی از افراد به تریاک به همین باور بر می گردد و ترامادول نیز جزء داروهای مخدر می باشد که به عنوان مسکن امروزه در موقع خاص برای دردهای شدید و غیر قابل کنترل توسط پزشکان استفاده می گردد ولی متأسفانه به علت نقش اعتیادآور و ایجاد وابستگی شدید اینجانب مصرف تریاک و ترامادول را اصلاً توصیه نمی نمایم.

4- داروهای آرام بخش

با توجه به حساس و تحریک پذیر بودن شخصیت افراد مبتلا به انزال زودرس، مصرف داروهای آرام بخش از قبیل فلوکسین و اگزازپام، دیازپام و یا ضد افسردگی ها از قبیل ایمی پرامین، کلومیپر امین را استفاده می کنند. با توجه به عوارض طولانی مدت آنها و نیاز به مصرف دوز بالا با گذشت زمان این داروها اثر بخشی چندانی در درمان انزال زودرس ندارند.

5- قرص های مهارکننده آنزیم فوسفو دی استراز

امروزه حتماً نام قرص های ویاگرا، تادلافیل، سیلدنافیل و … را شنیده اید که این داروها با مکانیسم گشادکننده گی عروق بدن به خصوص آلت تناسلی مرد باعث ایجاد نعوظ سفت می شوند که امروزه به صورت روتین برای مردان مبتلا به اختلال نعوظ و عدم سفت شده گی آلت تناسلی تجویز می شود. جایگاه مهم این قرص ها در انزال زودرس به نقش تقویت کننده گی نعوظ و افزایش توانائی مرد جهت انجام نعوظ مکرر است. به صورت خلاصه این قرص ها انزال را به تأخیر نمی اندازند بلکه به فرد این توان را می دهند که بعد از انزال زودرس یک ربع و نیم ساعت بعد دوباره قدرت نعوظ داشته باشند که در بار دوم مطمئناً انزال با تأخیر انجام می شود که به آن dabble sex می گویند. مصرف این داروها عوارضی از قبیل سردرد، اختلال در دید و افروختگی ایجاد می کننند و لذا در بیماران مبتلا به قلبی و عروقی و سایرین حتماً با نظر پزشک تجویز شود.

6- داروهای مهارکننده سروتونوئین از جمله سرترالین یا آسنترا

 بعضی از محقیقن علت انزال زودرس را در اختلال در عملکرد انتقال دهنده های عصبی می دانند. مخصوصاً ماده ای به نام سروتونین. امروزه جهت درمان انزال زودرس جزء درمان های استفاده شده می باشد.

درمان روانی ناتوانی جنسی

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

در پایان عرایض باز اینجانب تأکید می کنم که 90 درصد درمان انزال زودرس رفتار درمانی می باشد و برای درمان آن باید

1- موارد ایجاد کننده و تشدید کننده انزال زودرس را که ذکر کردم شناسایی و تعدیل و درمان نمایید. (خواب خوب، استراحت بیشتر، استرس کمتر، کاهش مشغله و تنش ذهنی روزانه اجتماعی)

2- در درمان انزال زودرس صبر و حوصله داشته باشید و زود اعتماد به نفستان را از دست ندهید.

3- شریک جنسی باید همکاری صمیمانه و با حوصله داشته باشد و از عصبانیت و ابراز ناراحتی در موقع وقوع انزال زودرس اجتناب نمایید و در جهت حل مشکل شریک جنسی اش نقش مثبت و کمک کننده داشته باشد.

4- موارد رفتار درمانی و تکنیک های شروع و توقف start – stop و فشاررا مداوم تمرین کنید.

5- از هیجان و ذوق زدگی هنگام سکس اجتناب نمایید. اگر می خواهید انزال زودرس نداشته باشد سعی کنید در شروع از سکس لذت نبرید و حواستان در جای دیگر باشد.

6- در دخول عجله ننمائید و مقاربت را با معاشقه و تحریک طرف مقابل و مدیریت احساس خودتان ادامه بدهید و اگر بتوانید هنگام معاشقه خانمتان ارضاء شود بار سنگین احساس زودانزالی از شما برداشته خواهد شد و اعتماد به نفستان بالا خواهد رفت پس سعی کنید دخول آخرین مرحله مقاربت باشد.

7- داروهای بی حس کننده و تقویت کننده نعوظ فقط نقش کمکی دارند و درمان انزال زودرس اصلی نیستند پس به رفتار درمانی این مشکل تکیه کنید نه داروها

8- طولانی کردن زمان سکس با مدیریت احساستان و به تدریج میسر است و لذا در نتیجه گیری عجله نکنید.

در صورت نیاز ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بردیا جمعه ۸ فروردین ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دڪتر پسرمو 40 روزگی به روش حلقه ختنه ڪردیم والان ختنه گاه اون به این شڪله این تغیر رنگ دلیلش چیه ایا پوستو زیادی برداشتن؟در اینده ایا دچار مشڪل زود انزالی میشه؟ وزیرش تقریبا پوست ڪامل صورتیه ممنون میشم جواب بدین خیلی نگرانم ڪه نڪنه اینده با مشڪل مواجه بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 2 روز پیش)
 • تصویر کاربر . سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  من چند وقته شديدا زود ارضايي ميكنم ولي الان ترك كردم و به شدت ترس دارم كه مشكل زود انزالي پيدا كرده باشم ميخوام بدونم اگه نا ازدواجم اين عملو انجام ندم حساسيت التم بر طرف ميشه؟
  1. تصویر کاربر . یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
   لطفا جواب بديد
  2. تصویر کاربر . یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
   جواب بديد لطفا
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 5 روز پیش)
   با ترک خوب میشوید نگران نباشید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر عزیز
  من 33سال سن دارم و متاهلم. امروز متوجه ترشحات روی لباس زیرم شدم و همچنین ترشح سفید رنگ از مجرای ادرارم.حدودا چند سال پیش همین مشخصات رو داشتم به متخصص ارولوژی که مراجعه کردم تشخیص سوزاک داده شد.الان بعلت بیماری کرونا که وجود داره نمیخوام به مطب دکتر مراجعه کنم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که از چه دارویی استفاده کنم که داخل منزل درمان بشم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 5 روز پیش)
 • تصویر کاربر Sohrabi پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با درود و تبریک
  حدود یک هفته هست که درد کوچکی در نوک الت در هنگام ادرار دارم
  مراجعه کردم به پزشک عمومی قرص کوتریموکسازول و فنازومکس تجویز کردند
  ولی متاسفانه خوب نشدم و الان غیر از علایم قبل. نوک الت هم کمی تیره و همرا ه خارش در داخل مجرای الت دارم از شما سپاسگزارم بابت راهنماییتون 🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 5 روز پیش)
  2. تصویر کاربر Sohrabi پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 3 روز پیش)
   سپاسگزارم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 3 روز پیش)
   ممنون
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم کسی که دیالییز میشه از چه داروئی برای زود انزالی میتونه استفاده کنه که عوارض جدی نداشته باشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 5 روز پیش)
   درمان ان تمرین به تاخیر انداختن انزال است
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  کرختی در آلت و کشاله وبیضه من در دوران جوانی خود ارزایی زیادی داشتم و بهار گذشت ۱۸ سال از دوران متاهلی که به دفعات دکتر رفتم داروهایی مثل تدالافیل سیلد نافیل تستوسترون وسیالیس مصرف کردم ولی درحال حاضر دچار کرختی وبی حسی در کشاله ران و آلت بیضه هارا حس میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 6 روز پیش)
   از نظر من اصلا نیاز به دارو ودرمان مدارید
 • تصویر کاربر رامین دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر 28ساله هستم ازتهران !مدتی است که نامزد کردم ودررابطه به مشکل برخوردم وگاهی اوقات ارضا اصلا نمیشم وشریکم خسته میشه درخودارضایی مشکلی نداشتم تا همین اواخر که حتی به نعوظ وسفت شدن نرسیده ام مایع منی خارج میشه وحتی میشه گفت در خودارضایی هم به مشکل خوردم!ممنون میشم اگر بفرمایید راه درمانش چی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربر رحمتی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام 
  آقای دکتر من با چند تا مشکل مواجه اول اینکه من دچار انحنای آلت تناسلی هستم و رگ های دو طرف آلت تناسلی من متورم هست همیشه و اینکه سمت چپ آلت تناسلی دقیقا کنار آلت از جایی که شروع میشه یه برآمدگی دیده میشه که نمیدونم اون هم رگ هست که متورم هست یا خیر بعد اینکه من چند سالی هست هر از گاهی پوست بیضم و زیر آلت تناسلی دچار اگزما میشه آقای دکتر من خیلی نگرانم 21 سالم هم بیشتر نیست
  1. تصویر کاربر رحمتی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش)
   آقای دکتر سپاس گذارم میشم اگه پاسخ بدید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پریا شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر محترم ، دو روز پیش متوجه جوشهای کوچکی در ورودی واژنم شدم تا دو روز پیش متوجه آنهانشدم نه خارش دارن نه سوزش به علت کرونا دیروز مطب ها بسته بود دکتر داروخانه پماد تریامسینولون ان ان و شامپو بچه داد لطفا راهنمایی کنید زگیل هستن یا تبخال و راه درمان، بسبار سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر پریا یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   عکس فرستادم اقای دکتر
  2. تصویر کاربر پریا یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   عکس فرستادم آقای دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
   عکسش را بفرستید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب پروفسور. عذر میخوام ، من متاهل 37 ساله، تقریبا پارسال بود که اختلال نعوظ داشتم و زود انزالی که تادالافیل و پروکستین خوردم خیلی خوب شد بلافاصله تحت درمان اعصاب و روان و داروهای ضد افسردگی قرار گرفتم و الان یک ماهه که اصلا هرچقدر همسرم یا خودم تلاش میکنم نعوظ ندارم و اصلا انزال اتفاق نمی افته. حتی حس قبل از انزال هم ندارم. خواهش می کنم راهنمایی بفرمائید که تاثیر داروهاست، یا خودم مشکل دارم. البته بگم که داریم ازهم جدا میشیم و قرص های زیر را مصرف میکنم: آسنترا، رهاکین، ایندرال، ریسپریدون
  با احترام و تشکر از حضرت عالی سوال دوم از جناب عالی، آیا این سردی به همسر دلیل این اتفاق است یا بر عکس، این ناتوانی باعث سردی و بی میلی به همسر شده؟
  با تشکر فراوان از حضرت عالی
  1. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش)
   دکتر جواب این سوال را نمیدین؟!
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
   عوارض داروها است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر