راه های درمان انزال زودرس

روابط زناشویی یکی از پایه های استحکام روابط بین زوجین می باشد. یکی از مشکلاتی که باعث نارضایتی زوجین می شود انزال زودرس می باشد که غالبا منشا روانی دارد.

در قسمت قبل درباره انواع و علل انزال زودرس صحبت کردیم. در این مقاله به طور کامل به راههای درمان انزال زودرس می پردازیم.

به طور کلی درمان انزال زودرس به دو دسته ی رفتار درمانی یا غیر دارویی و درمانهای دارویی تقسیم می شود.

درمان انزال زودرس به روش رفتار درمانی

1- رفع  و تعدیل علل زمینه ای انزال زودرس 

اولین خط درمانی انزال زودرس حذف و تعدیل عوامل ایجاد کننده زمینه ای انزال زودرس از قبیل خواب خوب، استراحت مناسب، تعدیل استرس های روزمره زندگی، درمان افسردگی ها، ایجاد نشاط و شادابی و تغذیه مناسب و به حداقل رساندن تنش های روزمره زندگی، ورزش مداوم و مستمر و تقویت رابطه روحی و روانی با همسر و ایجاد صمیمیت بیشتر که توجه به این نکات در درمان انزال زودرس بسیار کمک کننده هستند.

2- روانکاوی و روان درمانی

زودانزالی در افرادی که تیپ شخصیتی A دارند بیشتر دیده میشود که مشخصات این افراد عبارتند از: افراد عجول، زودرنج، پرخاشگر، افراد استرسی و حساس که این افراد در تلاطم امواج روزمره زندگی بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند. و لذا جهت ریشه یابی و تعدیل و کنترل احساسات و بالا بردن آستانه تحمل خود و یا به عبارتی مدیریت احساسات در برخورد روزمره با مشکلات زندگی و روابط اجتماعی نیازمند روان درمانی و آموزش کنترل رفتاری دارند.

3- مدیریت احساس در هنگام مقاربت

من همیشه این شعر حافظ که “هرگز حدیث حاضر غایب شنیده ای من در میان جمع و دلم جای دیگر است”را برای بیمارانم می گویم جهت به تأخیر انداختن انزال زودرس باید از هیجان اجتناب کرد و جهت کاهش هیجان و به تآخیر انداختن انزال بهترین راه منحرف کردن ذهن از صحنه مقاربت است. من به بیمارانم می گویم در هنگام مقاربت همزمان که مشغول معاشقه هستید فرض کنید که در محل کارتان هستید و یا در کنار دریا نشسته اید و یا قدم می زنید و غایب بودن ذهن در صحنه و عدم فکر کردن به انزال خودبخود باعث به تأخیر افتادن انزال خواهد شد.

انزال زودرس

تمرین های به تأخیر انداختن انزال

1- روش start – stop

جهت انجام این تمرین باید صبر و حوصله داشته باشید و نباید زود سرخورده شوید. مدتی مقاربت و سکس را تعطیل کنید و سپس همزمان با تمرکز و بالا بردن حس اعتماد به نفستان از تکنیک start – stop استفاده کنید.

بر اساس مطالعات ثابت شده روانشناسی با تمرکز و تقویت ذهن و بالا بردن حس اعتماد به نفس و تلقین کار غیر ممکن وجود ندارد. Impossible is impossible یعنی کار غیرشدنی نداریم.

با همکاری همسر و یا در یک اطاق و به تنهایی باید حالت تحریک جنسی و نعوظ داشته باشید و سعی کنید تا احساس انزال دارید آن را متوقف و به تأخیر اندازید و یا زمان نعوظ تان را با هر تمرین طولانی تر نمائید. ممکن است در شروع تمرین موفق نباشید ولی توصیه می کنم با استمرار و پشتوانه قوی واراده محکم این تمرین را ادامه دهید. دادن روحیه توسط همسر و همکاری ایشان بسیار کمک کننده است.

2-  تکنیک فشار

مکانیسم عمل این تکنیک کاهش خون رسانی موقتی به گلانز و یا نوک آلت تناسلی است که آستانه تحریک را بالا برده و به تأخیر افتادن انزال کمک می کند. در این روش وقتی که آلت کاملاً سفت است ثانیه هایی نوک آن (ناحیه حشفه یا گلانز) را با انگشت فشار داده و رها سازید.

3- استفاده از آب یخ

 استفاده از کمپرس آب یخ در روی حشفه یا گلانز با دو مکانسیم انقباظ عروقی و کاهش حساسیت گیرنده های عصبی روی نوک آلت به تأخیر در انزال کمک کننده خواهد بود. این روش از سالیان سال و توسط مردان قدیمی به عنوانبه تأخیر انداختن انزال استفاده می شده است. (تماس مستقیم با یخ و یا گذاشتن آلت در یک ظرف آب یخ لحظاتی می تواند انزال را به تأخیر اندازد.

همه موارد ذکر شده جزء موارد درمانی رفتار درمانی و غیر دارویی بوه که اساس درمان انزال زودرس را تشکیل می دهند.

درمان انزال زودرس با دارو

 • درمان انزال زودرس با روش های سنتی وگیاهی

به علت اینکه این مشکل از بدو تولد بشریت گریبانگیر مردان دچار زود انزال بوده است. به روش های سنتی که برای زودانزالی توصیه می شده و بعضی از آنها در حال حاضر جزء درمان انزال زودرس است اشاره می کنم.

درمان گیاهی زود انزالی

از قبیل دم کرده های گل شقایق، دارچین، گل گاوزبان، عرق بیدمشک و بهارنارنج و آویشن، تخم گشنیز، گلاب و غیره که با مکانیسم آرام بخشی و کاهش اضطراب و با ایجاد گرمی طبع را جهت توصیه انزال زودرس اظهار می دارند. اینجانب با تجربه 20 ساله در درمان انزال زودرس و به علت 90 درصد روحی و روانی بودن مشکل زود انزالی، نقش درمان های سنتی را بسیار کم رنگ می دانم ولی به علت گیاهی بودن و غیر مضر بودن آنها مخالفتی با مصرفشان ندارم.

 • درمان انزال زود رس با قرص ها و اسپری های شیمیایی

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی پزشکی و در دسترس بودن متدهای جدید از قبیل داروهای شیمیایی پیشرفته، کاندوم، اسپری های تأخیری و غیره به علت روحی و روانی بودن مشکل انزال زودرس و تیپ شخصیتی آن هنوز درمان اصلی انزال زودرس بر اساس رفتار درمانی بوده که کاملاً توضیح دادم و نقش داروهای شیمیایی به عنوان کمکی می باشد که به تک تک این ها می پردازم.

1- اسپری های تأخیری 

چون ماده اصلی تشکیل دهنده اسپری های تأخیری از لیدوکائین می باشد مصرف خودسرانه آن بسیار مضر و ممکن است باعث اختلال در ریتم قلبی شده و چه بسا باعث مرگ و میر شود و لذا امروزه اسپری های مخصوص تأخیر با دوز کم در بازار وجود دارد که فقط مخصوص انزال زودرس می باشد و حتماً با تجویز پزشک انجام شود و کسانی که مشکل قلبی و عروقی دارند باید حتماً بررسی شوند. بهترین زمان مصرف اسپری یک ربع قبل از سکس و فقط سه الی چهار پاف به نوک آلت می باشد. اسپری با بی حس کردن نوک آلت آستانه تحریک پذیری اعصاب نوک آلت را بالا برده و باعث تأخیر می شود. به علت این بی حسی موضعی لذت ارگاسم یا انزال پائین می آید که بعضی از مردان آن را دوست ندارند.

2- کاندوم های تأخیری

اساس استفاده از کاندوم قبل از سکس این است اکه از تماس مستقیم آلت با واژن خانم ها جلوگیری و لذا آستانه تحریک را بالا می برد. کاندوم های تأخیری به ژل های بی حس کننده نیز آغشته شده اند که همزمان با دو نقش بی حس کننده و کاهش سطح تماس انزال را به تأخیر می اندازند.

پیشگیری از زگیل تناسلی

3- مصرف ترامادول و تریاک

 بر اساس باور قدیمی غلط که تریاک جهت سفت کردن کمر مردان و درمان انزال زودرس مفید است علت اعتیاد خیلی از افراد به تریاک به همین باور بر می گردد و ترامادول نیز جزء داروهای مخدر می باشد که به عنوان مسکن امروزه در موقع خاص برای دردهای شدید و غیر قابل کنترل توسط پزشکان استفاده می گردد ولی متأسفانه به علت نقش اعتیادآور و ایجاد وابستگی شدید اینجانب مصرف تریاک و ترامادول را اصلاً توصیه نمی نمایم.

4- داروهای آرام بخش

با توجه به حساس و تحریک پذیر بودن شخصیت افراد مبتلا به انزال زودرس، مصرف داروهای آرام بخش از قبیل فلوکسین و اگزازپام، دیازپام و یا ضد افسردگی ها از قبیل ایمی پرامین، کلومیپر امین را استفاده می کنند. با توجه به عوارض طولانی مدت آنها و نیاز به مصرف دوز بالا با گذشت زمان این داروها اثر بخشی چندانی در درمان انزال زودرس ندارند.

5- قرص های مهارکننده آنزیم فوسفو دی استراز

امروزه حتماً نام قرص های ویاگرا، تادلافیل، سیلدنافیل و … را شنیده اید که این داروها با مکانیسم گشادکننده گی عروق بدن به خصوص آلت تناسلی مرد باعث ایجاد نعوظ سفت می شوند که امروزه به صورت روتین برای مردان مبتلا به اختلال نعوظ و عدم سفت شده گی آلت تناسلی تجویز می شود. جایگاه مهم این قرص ها در انزال زودرس به نقش تقویت کننده گی نعوظ و افزایش توانائی مرد جهت انجام نعوظ مکرر است. به صورت خلاصه این قرص ها انزال را به تأخیر نمی اندازند بلکه به فرد این توان را می دهند که بعد از انزال زودرس یک ربع و نیم ساعت بعد دوباره قدرت نعوظ داشته باشند که در بار دوم مطمئناً انزال با تأخیر انجام می شود که به آن dabble sex می گویند. مصرف این داروها عوارضی از قبیل سردرد، اختلال در دید و افروختگی ایجاد می کننند و لذا در بیماران مبتلا به قلبی و عروقی و سایرین حتماً با نظر پزشک تجویز شود.

6- داروهای مهارکننده سروتونوئین از جمله سرترالین یا آسنترا

 بعضی از محقیقن علت انزال زودرس را در اختلال در عملکرد انتقال دهنده های عصبی می دانند. مخصوصاً ماده ای به نام سروتونین. امروزه جهت درمان انزال زودرس جزء درمان های استفاده شده می باشد.

درمان روانی ناتوانی جنسی

در پایان عرایض باز اینجانب تأکید می کنم که 90 درصد درمان انزال زودرس رفتار درمانی می باشد و برای درمان آن باید

1- موارد ایجاد کننده و تشدید کننده انزال زودرس را که ذکر کردم شناسایی و تعدیل و درمان نمایید. (خواب خوب، استراحت بیشتر، استرس کمتر، کاهش مشغله و تنش ذهنی روزانه اجتماعی)

2- در درمان انزال زودرس صبر و حوصله داشته باشید و زود اعتماد به نفستان را از دست ندهید.

3- شریک جنسی باید همکاری صمیمانه و با حوصله داشته باشد و از عصبانیت و ابراز ناراحتی در موقع وقوع انزال زودرس اجتناب نمایید و در جهت حل مشکل شریک جنسی اش نقش مثبت و کمک کننده داشته باشد.

4- موارد رفتار درمانی و تکنیک های شروع و توقف start – stop و فشاررا مداوم تمرین کنید.

5- از هیجان و ذوق زدگی هنگام سکس اجتناب نمایید. اگر می خواهید انزال زودرس نداشته باشد سعی کنید در شروع از سکس لذت نبرید و حواستان در جای دیگر باشد.

6- در دخول عجله ننمائید و مقاربت را با معاشقه و تحریک طرف مقابل و مدیریت احساس خودتان ادامه بدهید و اگر بتوانید هنگام معاشقه خانمتان ارضاء شود بار سنگین احساس زودانزالی از شما برداشته خواهد شد و اعتماد به نفستان بالا خواهد رفت پس سعی کنید دخول آخرین مرحله مقاربت باشد.

7- داروهای بی حس کننده و تقویت کننده نعوظ فقط نقش کمکی دارند و درمان انزال زودرس اصلی نیستند پس به رفتار درمانی این مشکل تکیه کنید نه داروها

8- طولانی کردن زمان سکس با مدیریت احساستان و به تدریج میسر است و لذا در نتیجه گیری عجله نکنید.

در صورت نیاز ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  زود انزالی شدید‌‌
  به طوری که بعد از دخول 10 ثانیه شایدم کمتر به طول می انجامد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   دارو بخورید وتمرین کنید انزال را به تاخیر بیندازید
 • تصویر کاربر Asma شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با توجه به اينكه زگيل بيروني ندارم و پاپ اسمير هم نرمال بود سوالم اينه كه ويروسي كه من دارم قابل درمان هست ؟ آيا ممكنه پيشرفت كنه و به ١٦ و ١٨ تبديل بشه ؟ ممكنه داخل دهانم زگيل بزنه ؟رابطه جنسي ميتونم داشته باشم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   اگر ظاهرا ندارید پس بیخودی نگران نباشید معیار ظاهر است
 • تصویر کاربر nabyazizi شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دڪترعذرخواهی میڪنم مدت دوسالی هست بی میلی شدید به نزدیڪی دارم خیلی وقت هم بود به آلتم دقت نڪرده بودم تا دوهفته پیش موقه ای ڪه بلند میشه قسمت زیر سمت چپ به اندازه یڪ سانت ونیم فرو رفتگی پیدا ڪرده آلتم ڪوچیڪ هستش فڪر ڪنم13یا14سانت خواستم از خدمتتون بپرسم چڪار باید بڪنم حضورا خدمت برسم
  بنده 48سال سن دارم متاهلم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   اگر در نعوظ بالای ۱۰ سانت است طبیعی میباشد
 • تصویر کاربر Dark پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  در عکس ارسال کردم.
  1. تصویر کاربر Dark دوشنبه ۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   D
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   عکسش در نعوظ را بفرستید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر یاشار پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  حدود 2ماهی هست که روی کلاهک آلتم اول زیر پوست سیاه میشه وبعد چند روز بیرون میزنه منم چون خجالت میکشم نمیتونم دکتر برم پماد کلوتریمازول استفاده کردم مقطعی درست شد ولی دوباره جاش درومد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   من زگیل نمیبینم
 • تصویر کاربر شیخی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با توجه به تک بیضه چپ بودن ، تحلیل شما از ازمایش اسپرم چیست
  1. تصویر کاربر شیخی سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
   bb
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
   عالی است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر جلایی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.ی 10سالی قرص فیناید واسه ریزش مو خوردم.حالا نعوظ ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
   عارضه دارو است قطع کنید
 • تصویر کاربر shir یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من به راحتی آلتی نعوذ پیدا میکند و حفظ نعوذ هم دارم اگر تحریک مداوم باشد و آلت تماس داشته باشد می توانم مدت طولانی نعوذ را حفظ کنم.
  ولی وقتی که تحریک قطع میشود به سرعت نعوذ کم میشود.برای مثال هنگامی که تغییر پوزیشن سکس میدهم،اگر سریع این کار را انجام دهم مشکلی پیش نمیاید ولی اگر طول بکشد نعوذ از بین میرود.برای همین همیشه در یک پوزیشن این کار را انجام میدهم.
  یا مثلا نعوذ دارم و تا میخواهم کاندوم را بپوشم،نعوذ از بین میرود.
  ولی در کل تا زمانی که تحریک شریک جنسی رو دارم،نعوذ حفظ میشود حتی برای یک ساعت.
  خودارضایی نیز انجام میدهم.
  مشکل کجاست.لطفا مرا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   این طبیعی است
  2. تصویر کاربر shir جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   دکتر من میخواندم تو اینترنت.نوشته بود نشت وریدی است.
   پس اگر طبیعی است من برای بهتر شدن این موضوع چکار کنم.
   چون بعضی وقت ها هم وقتی دارم سکس میکنم و احساس بی حسی بهم دست میده،داخل واژن نیز نعوذم کم میشه.
   ولی مثلا در سکس دهانی این مشکل را ندارم.
   اعصابم خورد شده از این موضوع و شریک جنسی من هم شکایت دارد.
   با سپاس
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   حساس باشید بدتررمیشود بیشتر روحی وروانی است
  4. تصویر کاربر shir جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   پس هیچ مشکلی ندارم.🙏🙏
   نیام پیشتون معاینه کنید منو.
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   از نظر من نه
  6. تصویر کاربر shir جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   اکی.پس باید از نظر فکری روش کار کنم

   من خیلی وسواس فکری دارم.
   ذهنم رو آروم کردید.🙏🙏
   سپاس از شما.
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۵۹سال سن دارم قند صبحانه ام ۱۴۰ است که زیپمت و متفورمین یکی صبح یکی شب استفاده میکنم از حدود ۲سال پیش احساس میکنم نمیتوانم به وظایفم عمل کنم.چون در زمان نزدیکی نعوظ سفتی ندارم و هنوز شروع نشده بعد از یکی دو دقیقه آن نعوظ نیمدار هم از بین میرود . با قرص سیلدنافیل کمی وضعیت بهتر میشود ول بخاطر اینکه قرص را هم حدود یک ساعت قبل باید بخورم خیلی راضی بخوردن آن هم نیستم بفرمایید چکار باید بکنم آیا با همین سوال جوابها میتوانم نتیجه بگیرم یا باید حضوری خدمتتان برسم. ضمنا قرص آتنولول۵۰ و لوزار ۲۵ هر روز صبح هم استفاده میکنم. لطف کرده جواب بنده را بدهید. با سپاس و تشکر از استاد گرامی.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   عارضه دیابت است ودرمان فقط همان داروها هستند
 • تصویر کاربر پرستو پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من 5 روز پیش زگیل های ناحیه تناسلی که از نوع معمولی بود نه HPV تحت نظر دکتر پوست کرایو کردم . اما هنوز سوزش و کمی درد دارم و در تمام ناحیه واژن احساس بی حسی و درد دارم . زینک اکساید و اسوکلوویر هم مرتب استفاده میکنم . آیا این علایم طبیعیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   با زمان بهتر میشوید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید