راه های درمان انزال زودرس

روابط زناشویی یکی از پایه های استحکام روابط بین زوجین می باشد. یکی از مشکلاتی که باعث نارضایتی زوجین می شود انزال زودرس می باشد که غالبا منشا روانی دارد.

در قسمت قبل درباره انواع و علل انزال زودرس صحبت کردیم. در این مقاله به طور کامل به راههای درمان انزال زودرس می پردازیم.

به طور کلی درمان انزال زودرس به دو دسته ی رفتار درمانی یا غیر دارویی و درمانهای دارویی تقسیم می شود.

درمان انزال زودرس به روش رفتار درمانی

1- رفع  و تعدیل علل زمینه ای انزال زودرس

اولین خط درمانی انزال زودرس حذف و تعدیل عوامل ایجاد کننده زمینه ای انزال زودرس از قبیل خواب خوب، استراحت مناسب، تعدیل استرس های روزمره زندگی، درمان افسردگی ها، ایجاد نشاط و شادابی و تغذیه مناسب و به حداقل رساندن تنش های روزمره زندگی، ورزش مداوم و مستمر و تقویت رابطه روحی و روانی با همسر و ایجاد صمیمیت بیشتر که توجه به این نکات در درمان انزال زودرس بسیار کمک کننده هستند.

2- روانکاوی و روان درمانی

زودانزالی در افرادی که تیپ شخصیتی A دارند بیشتر دیده میشود که مشخصات این افراد عبارتند از: افراد عجول، زودرنج، پرخاشگر، افراد استرسی و حساس که این افراد در تلاطم امواج روزمره زندگی بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند. و لذا جهت ریشه یابی و تعدیل و کنترل احساسات و بالا بردن آستانه تحمل خود و یا به عبارتی مدیریت احساسات در برخورد روزمره با مشکلات زندگی و روابط اجتماعی نیازمند روان درمانی و آموزش کنترل رفتاری دارند.

3- مدیریت احساس در هنگام مقاربت

من همیشه این شعر حافظ که “هرگز حدیث حاضر غایب شنیده ای من در میان جمع و دلم جای دیگر است”را برای بیمارانم می گویم جهت به تأخیر انداختن انزال زودرس باید از هیجان اجتناب کرد و جهت کاهش هیجان و به تآخیر انداختن انزال بهترین راه منحرف کردن ذهن از صحنه مقاربت است. من به بیمارانم می گویم در هنگام مقاربت همزمان که مشغول معاشقه هستید فرض کنید که در محل کارتان هستید و یا در کنار دریا نشسته اید و یا قدم می زنید و غایب بودن ذهن در صحنه و عدم فکر کردن به انزال خودبخود باعث به تأخیر افتادن انزال خواهد شد.

انزال زودرس

تمرین های به تأخیر انداختن انزال

1- روش start – stop

جهت انجام این تمرین باید صبر و حوصله داشته باشید و نباید زود سرخورده شوید. مدتی مقاربت و سکس را تعطیل کنید و سپس همزمان با تمرکز و بالا بردن حس اعتماد به نفستان از تکنیک start – stop استفاده کنید.

بر اساس مطالعات ثابت شده روانشناسی با تمرکز و تقویت ذهن و بالا بردن حس اعتماد به نفس و تلقین کار غیر ممکن وجود ندارد. Impossible is impossible یعنی کار غیرشدنی نداریم.

با همکاری همسر و یا در یک اطاق و به تنهایی باید حالت تحریک جنسی و نعوظ داشته باشید و سعی کنید تا احساس انزال دارید آن را متوقف و به تأخیر اندازید و یا زمان نعوظ تان را با هر تمرین طولانی تر نمائید. ممکن است در شروع تمرین موفق نباشید ولی توصیه می کنم با استمرار و پشتوانه قوی واراده محکم این تمرین را ادامه دهید. دادن روحیه توسط همسر و همکاری ایشان بسیار کمک کننده است.

2-  تکنیک فشار

مکانیسم عمل این تکنیک کاهش خون رسانی موقتی به گلانز و یا نوک آلت تناسلی است که آستانه تحریک را بالا برده و به تأخیر افتادن انزال کمک می کند. در این روش وقتی که آلت کاملاً سفت است ثانیه هایی نوک آن (ناحیه حشفه یا گلانز) را با انگشت فشار داده و رها سازید.

3- استفاده از آب یخ

 استفاده از کمپرس آب یخ در روی حشفه یا گلانز با دو مکانسیم انقباظ عروقی و کاهش حساسیت گیرنده های عصبی روی نوک آلت به تأخیر در انزال کمک کننده خواهد بود. این روش از سالیان سال و توسط مردان قدیمی به عنوانبه تأخیر انداختن انزال استفاده می شده است. (تماس مستقیم با یخ و یا گذاشتن آلت در یک ظرف آب یخ لحظاتی می تواند انزال را به تأخیر اندازد.

همه موارد ذکر شده جزء موارد درمانی رفتار درمانی و غیر دارویی بوه که اساس درمان انزال زودرس را تشکیل می دهند.

درمان انزال زودرس با دارو

 • درمان انزال زودرس با روش های سنتی وگیاهی

به علت اینکه این مشکل از بدو تولد بشریت گریبانگیر مردان دچار زود انزال بوده است. به روش های سنتی که برای زودانزالی توصیه می شده و بعضی از آنها در حال حاضر جزء درمان انزال زودرس است اشاره می کنم.

درمان گیاهی زود انزالی

از قبیل دم کرده های گل شقایق، دارچین، گل گاوزبان، عرق بیدمشک و بهارنارنج و آویشن، تخم گشنیز، گلاب و غیره که با مکانیسم آرام بخشی و کاهش اضطراب و با ایجاد گرمی طبع را جهت توصیه انزال زودرس اظهار می دارند. اینجانب با تجربه 20 ساله در درمان انزال زودرس و به علت 90 درصد روحی و روانی بودن مشکل زود انزالی، نقش درمان های سنتی را بسیار کم رنگ می دانم ولی به علت گیاهی بودن و غیر مضر بودن آنها مخالفتی با مصرفشان ندارم.

 • درمان انزال زود رس با قرص ها و اسپری های شیمیایی

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی پزشکی و در دسترس بودن متدهای جدید از قبیل داروهای شیمیایی پیشرفته، کاندوم، اسپری های تأخیری و غیره به علت روحی و روانی بودن مشکل انزال زودرس و تیپ شخصیتی آن هنوز درمان اصلی انزال زودرس بر اساس رفتار درمانی بوده که کاملاً توضیح دادم و نقش داروهای شیمیایی به عنوان کمکی می باشد که به تک تک این ها می پردازم.

1- اسپری های تأخیری 

چون ماده اصلی تشکیل دهنده اسپری های تأخیری از لیدوکائین می باشد مصرف خودسرانه آن بسیار مضر و ممکن است باعث اختلال در ریتم قلبی شده و چه بسا باعث مرگ و میر شود و لذا امروزه اسپری های مخصوص تأخیر با دوز کم در بازار وجود دارد که فقط مخصوص انزال زودرس می باشد و حتماً با تجویز پزشک انجام شود و کسانی که مشکل قلبی و عروقی دارند باید حتماً بررسی شوند. بهترین زمان مصرف اسپری یک ربع قبل از سکس و فقط سه الی چهار پاف به نوک آلت می باشد. اسپری با بی حس کردن نوک آلت آستانه تحریک پذیری اعصاب نوک آلت را بالا برده و باعث تأخیر می شود. به علت این بی حسی موضعی لذت ارگاسم یا انزال پائین می آید که بعضی از مردان آن را دوست ندارند.

2- کاندوم های تأخیری

اساس استفاده از کاندوم قبل از سکس این است اکه از تماس مستقیم آلت با واژن خانم ها جلوگیری و لذا آستانه تحریک را بالا می برد. کاندوم های تأخیری به ژل های بی حس کننده نیز آغشته شده اند که همزمان با دو نقش بی حس کننده و کاهش سطح تماس انزال را به تأخیر می اندازند.

پیشگیری از زگیل تناسلی

3- مصرف ترامادول و تریاک

 بر اساس باور قدیمی غلط که تریاک جهت سفت کردن کمر مردان و درمان انزال زودرس مفید است علت اعتیاد خیلی از افراد به تریاک به همین باور بر می گردد و ترامادول نیز جزء داروهای مخدر می باشد که به عنوان مسکن امروزه در موقع خاص برای دردهای شدید و غیر قابل کنترل توسط پزشکان استفاده می گردد ولی متأسفانه به علت نقش اعتیادآور و ایجاد وابستگی شدید اینجانب مصرف تریاک و ترامادول را اصلاً توصیه نمی نمایم.

4- داروهای آرام بخش

با توجه به حساس و تحریک پذیر بودن شخصیت افراد مبتلا به انزال زودرس، مصرف داروهای آرام بخش از قبیل فلوکسین و اگزازپام، دیازپام و یا ضد افسردگی ها از قبیل ایمی پرامین، کلومیپر امین را استفاده می کنند. با توجه به عوارض طولانی مدت آنها و نیاز به مصرف دوز بالا با گذشت زمان این داروها اثر بخشی چندانی در درمان انزال زودرس ندارند.

5- قرص های مهارکننده آنزیم فوسفو دی استراز

امروزه حتماً نام قرص های ویاگرا، تادلافیل، سیلدنافیل و … را شنیده اید که این داروها با مکانیسم گشادکننده گی عروق بدن به خصوص آلت تناسلی مرد باعث ایجاد نعوظ سفت می شوند که امروزه به صورت روتین برای مردان مبتلا به اختلال نعوظ و عدم سفت شده گی آلت تناسلی تجویز می شود. جایگاه مهم این قرص ها در انزال زودرس به نقش تقویت کننده گی نعوظ و افزایش توانائی مرد جهت انجام نعوظ مکرر است. به صورت خلاصه این قرص ها انزال را به تأخیر نمی اندازند بلکه به فرد این توان را می دهند که بعد از انزال زودرس یک ربع و نیم ساعت بعد دوباره قدرت نعوظ داشته باشند که در بار دوم مطمئناً انزال با تأخیر انجام می شود که به آن dabble sex می گویند. مصرف این داروها عوارضی از قبیل سردرد، اختلال در دید و افروختگی ایجاد می کننند و لذا در بیماران مبتلا به قلبی و عروقی و سایرین حتماً با نظر پزشک تجویز شود.

6- داروهای مهارکننده سروتونوئین از جمله سرترالین یا آسنترا

 بعضی از محقیقن علت انزال زودرس را در اختلال در عملکرد انتقال دهنده های عصبی می دانند. مخصوصاً ماده ای به نام سروتونین. امروزه جهت درمان انزال زودرس جزء درمان های استفاده شده می باشد.

درمان روانی ناتوانی جنسی

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

در پایان عرایض باز اینجانب تأکید می کنم که 90 درصد درمان انزال زودرس رفتار درمانی می باشد و برای درمان آن باید

1- موارد ایجاد کننده و تشدید کننده انزال زودرس را که ذکر کردم شناسایی و تعدیل و درمان نمایید. (خواب خوب، استراحت بیشتر، استرس کمتر، کاهش مشغله و تنش ذهنی روزانه اجتماعی)

2- در درمان انزال زودرس صبر و حوصله داشته باشید و زود اعتماد به نفستان را از دست ندهید.

3- شریک جنسی باید همکاری صمیمانه و با حوصله داشته باشد و از عصبانیت و ابراز ناراحتی در موقع وقوع انزال زودرس اجتناب نمایید و در جهت حل مشکل شریک جنسی اش نقش مثبت و کمک کننده داشته باشد.

4- موارد رفتار درمانی و تکنیک های شروع و توقف start – stop و فشاررا مداوم تمرین کنید.

5- از هیجان و ذوق زدگی هنگام سکس اجتناب نمایید. اگر می خواهید انزال زودرس نداشته باشد سعی کنید در شروع از سکس لذت نبرید و حواستان در جای دیگر باشد.

6- در دخول عجله ننمائید و مقاربت را با معاشقه و تحریک طرف مقابل و مدیریت احساس خودتان ادامه بدهید و اگر بتوانید هنگام معاشقه خانمتان ارضاء شود بار سنگین احساس زودانزالی از شما برداشته خواهد شد و اعتماد به نفستان بالا خواهد رفت پس سعی کنید دخول آخرین مرحله مقاربت باشد.

7- داروهای بی حس کننده و تقویت کننده نعوظ فقط نقش کمکی دارند و درمان انزال زودرس اصلی نیستند پس به رفتار درمانی این مشکل تکیه کنید نه داروها

8- طولانی کردن زمان سکس با مدیریت احساستان و به تدریج میسر است و لذا در نتیجه گیری عجله نکنید.

در صورت نیاز ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۷ تیر ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۳۱ ساله هستم ۴ ساله ازدواج کردم
  رابطه خیللی خوبی با همسرم دارم
  سابقه واریکوسل قبلا داشتم
  حدود ۲ ماهه تحریک نمیشم و یا اگرم میشم نعوظ ناقص و یک بار نعوظ کامل بسیار زود ارضا شدم
  قرص x-ade میخورم روزی یکی بهتر شدم ولی مشکل اصلی تحریک نشدنم هنوز هست ولی نعوظ صبحگاهی هفته ای یکی دو بار دارم
  واقعا سرگردانم و عصبی و ناراحت
  ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام، احتمالا از استرس باشه، چون نعوظ صبحگاهی دارید نباید مشکل جدی باشه
  2. تصویر کاربر علی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   جناب دکتر ممنون
   دارویی هست که نیاز جنسی بیشتر کنه و تحریک پذیری بهتر و نعوظ کامل؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ تیر ۹۹( 4 روز پیش)
   بله میشه از تادالافیل استفاده کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بنیامین پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. روی آلت من سه تا ضایعه مختلف وجود داره. اولیش جوش های سر سفید کوچیک بدون درد و خارش در اطراف و روی آلت به تعداد زیاد. دومیش یک دونه گوشت اضافه مثل منگوله ک کوچیکه و درد و خارش نداره ولی وقتی نوک ناخن فشارش میدم یک درد مثل سوختن داره. سومیش دور کلاهک آلتم برجستگی های زیاد داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام، لطفا عکس مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۷ تیر ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده به دور حلقه آلت خود زائده ای شبیه زگیل دارم
  لطفا بفرمایید زگیل هست یا خیر
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ تیر ۹۹( 4 روز پیش)
   سلام، عکس مجدد بفرستید باز نشد
 • تصویر کاربر hossein یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. بنده ۲۱ سال سن دارم و مجرد هستم. یکبار وقتی در ۱۱ سالگی خودارضایی انجام دادم ، به علت اصطکاک زیاد ، پوست قسمت ختنه گاه به شدت ملتهب شد به گونه ای که تا ۴ یا ۵ روز نمیتونستم بهش دست بزنم و سوزش عجیبی داشت. بعد بهبود پیدا کرد اما دو مشکل برایم ایجاد کرده : یکی اینکه پوست اون قسمت به شدت نازک شده و انگار یه مقدارش از بین رفته و چروک شده و دوم اینکه بعد از اون ماجرا به شدت به لمس حساس شده و نسبت به بقیه نقاط آلت به شدت حساس است حتی به دمای آب و هنگام لمس سوزش خفیفی روی پوست در آن قسمت دارم وباعث زود انزالیم شده .این مشکلات را دقیقا بعد از اون حادثه پیدا کردم و الان یه ۱۰ سالی میشه. به شدت نگران هستم به خصوص برای ازدواج. آیا حساسیتش قابل جبران است ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید . با تشکر
  1. تصویر کاربر hossein سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   دکتر سوال من رو جواب ندادید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، زود انزالی به این مواردی که شما گفتید ربطی نداره، ولی به خودارضایی ارتباط داره، که اگر این کار انجام نشه کنترل میشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر من زود انزالی خیلی شدید حاد دارم در حدی کی قبل از معاشقه و ارتباط سریع انزال میشوم بدون هیچ دخول و با اولین لمس با جنس مخالف انزال صورت میگیرد حالا میخواستم سوال کنم چه قرصی برای دیر انزالی استفاده کنم که حداقل بتوانم نیم ساعت سکس داشته باشم یا از چه داروی استفاده کنم یک ساعت قبل از سکس که بتوانم یک سکس طولانی با نعوظ عالی داشنه بتشم و انزال یک ساعت تاخیر داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، از خودارضایی احتماذچلی بپرهیزید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   زمان انزال تا ۲ دقیقه کافی هست ، نیم ساعت زمان زیادی هست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر انزال من خیلی زود میاد دارویی چیزی هست به من بگید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، آیا زیر ۲ دقیقه هست، سن شما چقدر است؟بیماری خاصی ندارید؟
 • تصویر کاربر ایرج سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یه مدتی هست اینها روی بیضه ی من دراومده میخوام بدونم چی هست وآیا خطرناکن.درد ندارن واب منی هم حالت ژله پیدا کرده .آیا اینها ربطی به هم دارن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، عکس بفرستید
 • تصویر کاربر yhjfirjfjo سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من جوانی هستم که به خود ارضایی مبتلا هستم و مدتی هست ترک کردم اما دیگه دچار نعوظ نمیشم و از این بابت نگران هستم مشکل من چجوری حل میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، خودارضایی نکنید
 • تصویر کاربر سلام جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات . بنده یک مرد 35 ساله میباشم حدود دو هفته هستش زود انزالی دارم و در رابطه جنسی احساس ادرار بهم دست میده و بعد رابطه جنسی زود به زود ادرار گرفته و باعث فشار بر روی مثانه و کلیه می شود میشه مشاوره بدین دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام ، سونوگرافی از کلیه و مجاری ادراری و مثانه انجام شود، آزمایش ادرار بدهید و جواب رو بفرستید
 • تصویر کاربر دریا جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چندتا دونه گوشتی قسمت داخل واژنم چند روزه متوجه شدم هست باتوجه به اینکه چند ماه پیش آزمایش pcr دادم که منفی بود اینا میتونن زگیل باشن یا پاپیلوما ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام لطفا عکس مجدد بفرستید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر