راه های درمان انزال زودرس

روابط زناشویی یکی از پایه های استحکام روابط بین زوجین می باشد. یکی از مشکلاتی که باعث نارضایتی زوجین می شود انزال زودرس می باشد که غالبا منشا روانی دارد.

در قسمت قبل درباره انواع و علل انزال زودرس صحبت کردیم. در این مقاله به طور کامل به راههای درمان انزال زودرس می پردازیم.

به طور کلی درمان انزال زودرس به دو دسته ی رفتار درمانی یا غیر دارویی و درمانهای دارویی تقسیم می شود.

درمان انزال زودرس به روش رفتار درمانی

1- رفع  و تعدیل علل زمینه ای انزال زودرس 

اولین خط درمانی انزال زودرس حذف و تعدیل عوامل ایجاد کننده زمینه ای انزال زودرس از قبیل خواب خوب، استراحت مناسب، تعدیل استرس های روزمره زندگی، درمان افسردگی ها، ایجاد نشاط و شادابی و تغذیه مناسب و به حداقل رساندن تنش های روزمره زندگی، ورزش مداوم و مستمر و تقویت رابطه روحی و روانی با همسر و ایجاد صمیمیت بیشتر که توجه به این نکات در درمان انزال زودرس بسیار کمک کننده هستند.

2- روانکاوی و روان درمانی

زودانزالی در افرادی که تیپ شخصیتی A دارند بیشتر دیده میشود که مشخصات این افراد عبارتند از: افراد عجول، زودرنج، پرخاشگر، افراد استرسی و حساس که این افراد در تلاطم امواج روزمره زندگی بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند. و لذا جهت ریشه یابی و تعدیل و کنترل احساسات و بالا بردن آستانه تحمل خود و یا به عبارتی مدیریت احساسات در برخورد روزمره با مشکلات زندگی و روابط اجتماعی نیازمند روان درمانی و آموزش کنترل رفتاری دارند.

3- مدیریت احساس در هنگام مقاربت

من همیشه این شعر حافظ که “هرگز حدیث حاضر غایب شنیده ای من در میان جمع و دلم جای دیگر است”را برای بیمارانم می گویم جهت به تأخیر انداختن انزال زودرس باید از هیجان اجتناب کرد و جهت کاهش هیجان و به تآخیر انداختن انزال بهترین راه منحرف کردن ذهن از صحنه مقاربت است. من به بیمارانم می گویم در هنگام مقاربت همزمان که مشغول معاشقه هستید فرض کنید که در محل کارتان هستید و یا در کنار دریا نشسته اید و یا قدم می زنید و غایب بودن ذهن در صحنه و عدم فکر کردن به انزال خودبخود باعث به تأخیر افتادن انزال خواهد شد.

انزال زودرس

تمرین های به تأخیر انداختن انزال

1- روش start – stop

جهت انجام این تمرین باید صبر و حوصله داشته باشید و نباید زود سرخورده شوید. مدتی مقاربت و سکس را تعطیل کنید و سپس همزمان با تمرکز و بالا بردن حس اعتماد به نفستان از تکنیک start – stop استفاده کنید.

بر اساس مطالعات ثابت شده روانشناسی با تمرکز و تقویت ذهن و بالا بردن حس اعتماد به نفس و تلقین کار غیر ممکن وجود ندارد. Impossible is impossible یعنی کار غیرشدنی نداریم.

با همکاری همسر و یا در یک اطاق و به تنهایی باید حالت تحریک جنسی و نعوظ داشته باشید و سعی کنید تا احساس انزال دارید آن را متوقف و به تأخیر اندازید و یا زمان نعوظ تان را با هر تمرین طولانی تر نمائید. ممکن است در شروع تمرین موفق نباشید ولی توصیه می کنم با استمرار و پشتوانه قوی واراده محکم این تمرین را ادامه دهید. دادن روحیه توسط همسر و همکاری ایشان بسیار کمک کننده است.

2-  تکنیک فشار

مکانیسم عمل این تکنیک کاهش خون رسانی موقتی به گلانز و یا نوک آلت تناسلی است که آستانه تحریک را بالا برده و به تأخیر افتادن انزال کمک می کند. در این روش وقتی که آلت کاملاً سفت است ثانیه هایی نوک آن (ناحیه حشفه یا گلانز) را با انگشت فشار داده و رها سازید.

3- استفاده از آب یخ

 استفاده از کمپرس آب یخ در روی حشفه یا گلانز با دو مکانسیم انقباظ عروقی و کاهش حساسیت گیرنده های عصبی روی نوک آلت به تأخیر در انزال کمک کننده خواهد بود. این روش از سالیان سال و توسط مردان قدیمی به عنوانبه تأخیر انداختن انزال استفاده می شده است. (تماس مستقیم با یخ و یا گذاشتن آلت در یک ظرف آب یخ لحظاتی می تواند انزال را به تأخیر اندازد.

همه موارد ذکر شده جزء موارد درمانی رفتار درمانی و غیر دارویی بوه که اساس درمان انزال زودرس را تشکیل می دهند.

درمان انزال زودرس با دارو

  • درمان انزال زودرس با روش های سنتی وگیاهی

به علت اینکه این مشکل از بدو تولد بشریت گریبانگیر مردان دچار زود انزال بوده است. به روش های سنتی که برای زودانزالی توصیه می شده و بعضی از آنها در حال حاضر جزء درمان انزال زودرس است اشاره می کنم.

درمان گیاهی زود انزالی

از قبیل دم کرده های گل شقایق، دارچین، گل گاوزبان، عرق بیدمشک و بهارنارنج و آویشن، تخم گشنیز، گلاب و غیره که با مکانیسم آرام بخشی و کاهش اضطراب و با ایجاد گرمی طبع را جهت توصیه انزال زودرس اظهار می دارند. اینجانب با تجربه 20 ساله در درمان انزال زودرس و به علت 90 درصد روحی و روانی بودن مشکل زود انزالی، نقش درمان های سنتی را بسیار کم رنگ می دانم ولی به علت گیاهی بودن و غیر مضر بودن آنها مخالفتی با مصرفشان ندارم.

  • درمان انزال زود رس با قرص ها و اسپری های شیمیایی

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی پزشکی و در دسترس بودن متدهای جدید از قبیل داروهای شیمیایی پیشرفته، کاندوم، اسپری های تأخیری و غیره به علت روحی و روانی بودن مشکل انزال زودرس و تیپ شخصیتی آن هنوز درمان اصلی انزال زودرس بر اساس رفتار درمانی بوده که کاملاً توضیح دادم و نقش داروهای شیمیایی به عنوان کمکی می باشد که به تک تک این ها می پردازم.

1- اسپری های تأخیری 

چون ماده اصلی تشکیل دهنده اسپری های تأخیری از لیدوکائین می باشد مصرف خودسرانه آن بسیار مضر و ممکن است باعث اختلال در ریتم قلبی شده و چه بسا باعث مرگ و میر شود و لذا امروزه اسپری های مخصوص تأخیر با دوز کم در بازار وجود دارد که فقط مخصوص انزال زودرس می باشد و حتماً با تجویز پزشک انجام شود و کسانی که مشکل قلبی و عروقی دارند باید حتماً بررسی شوند. بهترین زمان مصرف اسپری یک ربع قبل از سکس و فقط سه الی چهار پاف به نوک آلت می باشد. اسپری با بی حس کردن نوک آلت آستانه تحریک پذیری اعصاب نوک آلت را بالا برده و باعث تأخیر می شود. به علت این بی حسی موضعی لذت ارگاسم یا انزال پائین می آید که بعضی از مردان آن را دوست ندارند.

2- کاندوم های تأخیری

اساس استفاده از کاندوم قبل از سکس این است اکه از تماس مستقیم آلت با واژن خانم ها جلوگیری و لذا آستانه تحریک را بالا می برد. کاندوم های تأخیری به ژل های بی حس کننده نیز آغشته شده اند که همزمان با دو نقش بی حس کننده و کاهش سطح تماس انزال را به تأخیر می اندازند.

پیشگیری از زگیل تناسلی

3- مصرف ترامادول و تریاک

 بر اساس باور قدیمی غلط که تریاک جهت سفت کردن کمر مردان و درمان انزال زودرس مفید است علت اعتیاد خیلی از افراد به تریاک به همین باور بر می گردد و ترامادول نیز جزء داروهای مخدر می باشد که به عنوان مسکن امروزه در موقع خاص برای دردهای شدید و غیر قابل کنترل توسط پزشکان استفاده می گردد ولی متأسفانه به علت نقش اعتیادآور و ایجاد وابستگی شدید اینجانب مصرف تریاک و ترامادول را اصلاً توصیه نمی نمایم.

4- داروهای آرام بخش

با توجه به حساس و تحریک پذیر بودن شخصیت افراد مبتلا به انزال زودرس، مصرف داروهای آرام بخش از قبیل فلوکسین و اگزازپام، دیازپام و یا ضد افسردگی ها از قبیل ایمی پرامین، کلومیپر امین را استفاده می کنند. با توجه به عوارض طولانی مدت آنها و نیاز به مصرف دوز بالا با گذشت زمان این داروها اثر بخشی چندانی در درمان انزال زودرس ندارند.

5- قرص های مهارکننده آنزیم فوسفو دی استراز

امروزه حتماً نام قرص های ویاگرا، تادلافیل، سیلدنافیل و … را شنیده اید که این داروها با مکانیسم گشادکننده گی عروق بدن به خصوص آلت تناسلی مرد باعث ایجاد نعوظ سفت می شوند که امروزه به صورت روتین برای مردان مبتلا به اختلال نعوظ و عدم سفت شده گی آلت تناسلی تجویز می شود. جایگاه مهم این قرص ها در انزال زودرس به نقش تقویت کننده گی نعوظ و افزایش توانائی مرد جهت انجام نعوظ مکرر است. به صورت خلاصه این قرص ها انزال را به تأخیر نمی اندازند بلکه به فرد این توان را می دهند که بعد از انزال زودرس یک ربع و نیم ساعت بعد دوباره قدرت نعوظ داشته باشند که در بار دوم مطمئناً انزال با تأخیر انجام می شود که به آن dabble sex می گویند. مصرف این داروها عوارضی از قبیل سردرد، اختلال در دید و افروختگی ایجاد می کننند و لذا در بیماران مبتلا به قلبی و عروقی و سایرین حتماً با نظر پزشک تجویز شود.

6- داروهای مهارکننده سروتونوئین از جمله سرترالین یا آسنترا

 بعضی از محقیقن علت انزال زودرس را در اختلال در عملکرد انتقال دهنده های عصبی می دانند. مخصوصاً ماده ای به نام سروتونین. امروزه جهت درمان انزال زودرس جزء درمان های استفاده شده می باشد.

درمان روانی ناتوانی جنسی

در پایان عرایض باز اینجانب تأکید می کنم که 90 درصد درمان انزال زودرس رفتار درمانی می باشد و برای درمان آن باید

1- موارد ایجاد کننده و تشدید کننده انزال زودرس را که ذکر کردم شناسایی و تعدیل و درمان نمایید. (خواب خوب، استراحت بیشتر، استرس کمتر، کاهش مشغله و تنش ذهنی روزانه اجتماعی)

2- در درمان انزال زودرس صبر و حوصله داشته باشید و زود اعتماد به نفستان را از دست ندهید.

3- شریک جنسی باید همکاری صمیمانه و با حوصله داشته باشد و از عصبانیت و ابراز ناراحتی در موقع وقوع انزال زودرس اجتناب نمایید و در جهت حل مشکل شریک جنسی اش نقش مثبت و کمک کننده داشته باشد.

4- موارد رفتار درمانی و تکنیک های شروع و توقف start – stop و فشاررا مداوم تمرین کنید.

5- از هیجان و ذوق زدگی هنگام سکس اجتناب نمایید. اگر می خواهید انزال زودرس نداشته باشد سعی کنید در شروع از سکس لذت نبرید و حواستان در جای دیگر باشد.

6- در دخول عجله ننمائید و مقاربت را با معاشقه و تحریک طرف مقابل و مدیریت احساس خودتان ادامه بدهید و اگر بتوانید هنگام معاشقه خانمتان ارضاء شود بار سنگین احساس زودانزالی از شما برداشته خواهد شد و اعتماد به نفستان بالا خواهد رفت پس سعی کنید دخول آخرین مرحله مقاربت باشد.

7- داروهای بی حس کننده و تقویت کننده نعوظ فقط نقش کمکی دارند و درمان انزال زودرس اصلی نیستند پس به رفتار درمانی این مشکل تکیه کنید نه داروها

8- طولانی کردن زمان سکس با مدیریت احساستان و به تدریج میسر است و لذا در نتیجه گیری عجله نکنید.

در صورت نیاز ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

راه های درمان انزال زودرس
4.4 (88%) 50 رایسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
درمان و رفع زودانزالی

با توجه به طول آلت که در سوال قبل مطرح کردم ( 13 سانت ) از زود انزالی هم رنج میبرم ، چون به محض دخول در طی چند رفت و برگشت به انزال میرسم
جسارتا فکر نمیکنم مشکل ذهنی باشه که به کمک روانشناس نیاز داشته باشم ...
برای درمان زودانزالی چه کنم ؟
مشاهده پاسخ دکتر
2
لیدوکایین برای زودانزالی

درود بر شما.
بنده نزدیک به 10 بار از لیدوکایین 10 درصد استفاده کردم که آلتم بی حس میشد و حسی همانند ِ بی حسی دندان و دهان در دندانپزشکی رو حس میکردم.الان دیگه اون بی حسی انجام نمیشه و میترسم رگِ زیر کلاهک ِ آلتم صدمه ای دیده باشه.البته خدا رو شکر زودانزالی ام درمان شده.خواستم ببینم آیا مشکلی برام پیش اومده ؟ و اینکه چطور میتونم دوباره تا اون مقدار آلت رو بی حس کنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
لطفا راهنمائی کنید باید چکارکنم

سلام جناب دکتر خواهشن راهنماییم کنید.
بنده ۱۱ سال ازدواج کردم و دارای یک دختر ۵ سال هستم. متاسفانه در روابط زناشویی بیشتر دچار زود انزالی بودم و میل جنسیم هفته یک یا دوبار بیشتر نبوده . متاسفانه در این یکی دو سال اخیر با همسرم به مشکل خوردیم به شکلی که ایشون اسرار به طلاق دارن و به دادگاه خانواده مراجع کردن و وکیل ایشان تنها وصله ای که میخوان به من بچسبانن اینکه فشار بیارن که ناتوانی جنسی دارم و نمیتوانم خواسته همسرم تامین کنم و همخوابی داشته باشم ولی واقعا تنها مشکلم زود انزالی بوده که در این ۹ سال همسرم هیچ وقت نارضایتی خودشون برام بازگو نمی‌کردم.
حالا من واقعا استرس دارم چطور میتونم ثابت کنم من مشکل همخوابی ندارم . متاسفانه انقدر تو این یکی دو سال افکار خراب شده و استرس دارم در حال حاضر هیچ تمایل جنسی ندارم نمیدونم باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید
میتونم آزمایشی چیزی بدم برای اثبات حرفم به دادگاه .
واینکه خودمم واقعا نگران بدونم مشکلم چطور حل میشه نکنه همینجوری بی میل بمونم.
مشاهده پاسخ دکتر
4
زودانزالی

باسلام مردی45ساله هستم 20سال است ازدواج کرده ام ودوبچه دارم .اوایل دچار زودانزالی کمتری بودم ولی الان خیلی بدترشده وبلافاصله پس از نزدیکی انزال می شوم .به چند دکترمراجعه کرده ام وقرص متادون وسینادفیل و... مصرف کرده ام ولی خیلی موپرنبوده .همسرم همیشه می گفت خوتواذیت نکن من خودم راوفق می دهم .ولی الان کلافه شده وبهانه گیری می کند والبته حق هم دارد وگفته تاموقعی که خودت را درمان نکنی نزدیکی بی نزدیکی .وبکلی کلافه شده ام البته سال پیش بنابه اصرارهمسرم عمل وازکتومی انجام دادم . حال با این عرایض لطفاراهنمایی فرمایید اگرلازم باشد به تهران هم میآیم وشدیدا به راهنمایی شمانیازمندم خداخیرتان بدهد باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
5
جراحی برای رفع زودانزالی

آیا امکان دارد حساسیت آلت تناسلی را به میزان 30 درصد با جراحی کاهش داد؟(با پذیرش عوارض آن توسط بیمار)
آیا شما این عمل را انجام میدهید؟
هزینه تقریبی آن چقدر است؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
امدن زیاد پیش اب و تپش قلب زیاد

سلام اقای دکتر بنده 30 سال سن دارم. و اینکه تا پارسال با روزی 3 بار رابطه جنسی نه سرگیجه میگرفتم نه تپش قلب و قبل از ارضا یک قطره یا دو قطره پیش اب میومد.ولی الان مدت 3 یا 4 ماه است که حتی در باره یک موضوع تحریک کننده صحبت میکنم یا فکر میکنم هم پیش ابا خیلی زیادی میاد و هم تپش قلب وحشتناکی میگیرم. و سرگیجه بدی هم میگیرم.و تو این مدت اصلا رابطه جنسی نتونستم داشته باشم و خود ارضایی میکنم.در ضمن من حملات پنیک داشتم که یک مدت ایندرال 10 میخوردم و الان نمیخورم. مشاهده پاسخ دکتر
7
زود انزالی

سلام خدمت اقای دکتر
اقای دکتر من ۲۴ فروردین عمل واریگسل انجام دادم با دستگاه میکروسرچی، الان دارم از مشگل زود انزالی رنج میبرم البته قبل عملم این مشگل رو داشتم،به ثانیه نمیکشه ارضاء میشم،هینجان و.... هم ندارم،میشه کمک کنید.
ممنون
۲۱ سالمه
مشاهده پاسخ دکتر
8
ناتوانی جنسی

تنگی مجرای راه درمانش چیه؟؟؟ عمل لازمه؟؟؟ درضمن یجور میشه گف زودانزالیم دارم دقیقا توضیح میدید ک باید چ کنم؟؟؟؟ مرسی بابت پاسخ گویی مشاهده پاسخ دکتر
9
عدم ناتوانی در آزمایش اسپرم

با سلام و عرض خسته نباشید من جهت درمان ناباروری به مرکز ناباروری شیراز دکتر سیروس رستمی مراجعه کردم و گفتند باید آزمایش اسپرم انجام بدهید که تا حالا سه بار خواستم این آزمایش رو انجام بدم و نتوانستم و موقع نزدیکی هم سریع به انزال میرسم راه حل مشکل چیه از همکاری شما سپاسگزارم مشاهده پاسخ دکتر
10
محتلم شدن پی در پی صبحها بعد از ترک متادون

با سلام من دوسال یا سال مادون مصرف میکردم ک از قرص بیست میل رسید چهارتا ک ساعتهایی رو میخوردم و در آخر تاثیر متادون برا نشئه گردنم جوابگو نبود با اینکه به چهارتا قرص بیست میل رسیده بود در آخر الان دو ماهه ترکش کردم ک بعضی وقتا در هفته دو روزی برا جلوگیری از عوارض نخوابیدن و گرمای بدن و مهمتر از همه محتلم شدن استفاده میکنم تریا یا ترامادول یا بی۲ میخوام ک بعد ازین که مصرف نمیکنم فورا صبحها محتلم میشم پیشنهادتون؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 68 بعدی »

نظرات بسته شده است.