انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت 1

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است. با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند.

اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

 • آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.
 • آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.
 • آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.
 • بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

انزال زودرس چگونه درمان می شود

پیش از مراجعه به پزشک می توانید راهکارهای زیر را دنبال کنید:

 • خودارضایی یک یا دو ساعت قبل از رابطه ی جنسی
 • استفاده از کاندوم برای کمک به کاهش حس
 • با نفس عمیق کشیدن می توانید به طور جزئی، رفلکس انزال را مهار کنید. رفلکس انزال نوعی رفلکس اتوماتیک بدن است که در حین انزال رخ می دهد.
 • به هنگام رابطه جنسی، شریک جنسی شما باید در بالا قرار بگیرد، تا نزدیک به انزال شما بتواند خود را بیرون بکشد.
 • پوزیشن های مختلف رابطه ی جنسی را امتحان کنید، تا پوزیشنی را پیدا کنید که کمتر در آن تحریک می شوید.
 • وقفه انداختن و فکر کردن به چیزی غیر از رابطه ی جنسی
اگر هر شب رابطه داشته باشیم چه میشود

مشاوره

سکس تراپیست ها یا درمانگران جنسی و متخصصان دیگری مانند روانشناس ها، می توانند به درمان مشکل انزال زودرس و دیگر مشکلات جنسی کمک کنند. شما می توانید از مزایای مراجعه به یکی از این متخصصان بهره مند شوید.

مشاوره همچنین می تواند، هرگونه مشکل روانشناختی زمینه ای، جنسی یا رابطه ای را شناسایی کند و به بهبود مشکلات دیگر در رابطه با انزال زودرس مانند اضطراب کمک کند. اگر در رابطه ی طولانی مدتی هستید، می توانید از زوج درمانگر کمک بگیرید.

تکنیک های رفتاری

تکنیک هایی وجود دارد که به فراموش کردن عادت انزال زودرس کمک می کنند. این تکنیک ها شامل تکنیک “توقف -شروع” و تکنیک “فشرده کردن” می شوند.

دارو

یک روش درمانی دیگر، اسپری بی حسی موضعی است، که می توانید بدون نیاز به نسخه آن را از داروخانه تهیه کنید. شما باید 10 دقیقه قبل از رابطه ی جنسی، اسپری را روی نوک آلت تناسلی خود بزنید. دنبال کردن دستورالعمل ها اهمیت زیادی دارد.

همچنین باید بدانید که اسپری ممکن است از آلت تناسلی شما، به بدن شریک جنسی تان (برای مثال داخل واژن) منتقل شود و موجب بی حسی کوتاه مدت شود. داروهای ضد افسردگی نیز می توانند به طور موفقیت آمیزی انزال زودرس را درمان کنند. استفاده از دارو برای درمان اختلال عملکرد نعوظ، می تواند به کنترل انزال زودرس نیز کمک کند.

ورزش

تمرینات ورزشی کگل که تمریناتی برای تقویت عضلات کف لگن هستند نیز، می توانند به بهبود کنترل انزال کمک کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

4.5/5 - (158 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر س.م.م دوشنبه ۱۴ مهر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 305 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من و خانمم که تازه ازدواج کرده ایم در یک شهرستان مشغول تحصیل هستیم. اینجا از لحاظ امکانات پزشکی در مضیقه هستیم. سرمونم با درس و کار خیلی شلوغه.گرچه کلا از بچگی زیاد آفت و تبخال دهانی داشته ام اما با عرض پوزش من چند روزی هست که روی آلت خود نیز تاول هایی شبیه تبخال مشاهده میکنم. البته تا زمانی که سطح پوست مزمحل نشده هیچگونه سوزشی ندارند. تعدادشون کم بود ولی همین که کهنه میشن تاول های تازه ای را مشاهده میکنم. چطور میتونم از ماهیتشون مطمئن بشم. میترسم شاید دچار بیماری بدتری شده باشم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ مهر ۹۳( 9 سال پیش)
   مراجعه به دکتر پوست
 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۲۱ شهریور ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 250 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید.
  پسری 20 ساله هستم. چند وقتی است دچار خارش شدید بر روی بیضه ها و قسمت پایینی الت تناسلی شده ام. همچنین قسمت های از پوست بیضه هم دارای خشکی می باشد.تمامی موارد بهداشتی را هم رعایت کرده و قسمت مذکور را تمییز نگه میدارم اما بهبودی حاصل نشده. لطفا راهنمایی کنید و یا اگر مورد جدی میباشد بفرمایید تا حضوری مراجعه کنم.
  باتشکر فراوان...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ شهریور ۹۳( 9 سال پیش)
   متخصص پوست مراجعخ نمایید
 • تصویر کاربر فرید شنبه ۱ شهریور ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دکتر به علت استمنا مکرر دچار زود انزالی شدم میخواستم ببینم آیا میتونم با دارویی این حالت از بیین ببرم ممنون میشم اگه جواب به ایمیلم بفرستین 22 ساله ام از دوران بلوغم شروع شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ شهریور ۹۳( 9 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 355 مشاهده پرسش
  ببخشید اقای دکتر دارو یا کرم یا اسپری موجود هست در بازار که بدون عوارض باشد که ازان استفاده کنیم برای درمان زودانزالی؟واین داروها که در ماهواره تبلیغات می کنند موثر میباشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   کاملا دروغ هستند اسبرس ویاگرا موثر است
 • تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 622 مشاهده پرسش
  با عرض سلام ادب و احترام
  اقای دکتر الت بنده در حال شل به شکل ساعت شنی در میاد یه حلقه دور الت تناسلی در وسط الت باعث تنگ شدن میشه.در حالت نعوظ مشکلی ندارم. ممکنه این عارضه به خاطر پاره شدن غشاء مخاطی باشه؟یعنی همون شکستگی خفیف.البته با فشار و ماساژدر قسمت بالا و پایین حلقه دور الت ، به حالت طبیعی بر میگرده.البته حدود پنج سالی هست که این مشکل را دارم و به پزشک مراجعه نکردم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   عکسش رو برستید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   بفرستید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۶ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 987 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.ییخشد سوالی دارم لطفا جواب دهید.در بعضی از سایتها که دکتر ارولوژیست هستند(مثل سایت شما) خودارضایی را مضر ندانسته و دربعضی مضردانسته.در بعضی از این سایتها یک عمل طبیعی دانسته شده و باعث کاهش فشار جنسی و در بعضی باعث زودانزالی وفشار عصبی و دربرخی از مطالب اینترنت بسیار عجیب مثلا میکن خود ارضایی باعث ورود هوا به کیسه منی میشه؟؟حال جناب دکتر آدرس مقاله ای به فارسی یا انگلیسی که بسیار معتبر باشد در زمینه خودارضایی را بفرمایید؟؟و ثانیا نظر شما در باره خود ارضایی چست؟مضر یا طبیعی؟؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   عوارض علمی خود ارضایی جدا از مساله دینی و فقط از نظر علمی عارضه روانی ان است یعنی با خیال بردازی و تکرار ان در ذهن شما عادت میشود و دیگر در روابط جنسی طبیعی ارضا با لذت نمی شوید مگر اینکه تجسم موقع خود ارضایی را داشته باشید
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 250 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  من پسری هستم که از سن 13 سالگی به صورت نامنظم خود ارضایی رو شروع کردم
  روزای اول اصلا نمیدونستم که این آبی که از من خارج میشه چیه ولی در کنارش لذت میبردم
  همین روند رو ادامه دادم تا اینکه نسبت به آبی که از بدنم خارج میشه اطلاعاتی کسب کردم و تقریبا هفته ای یک بار خود ارضایی داشتم
  بعدنا که فهمیدم خودارضایی ضرر داره سعی به ترکش کردم و نهایتش بعضی اوقات خود ارضایی میکردم
  از سن 18 سالگی تا 20 سالگی خود ارضاییم کمتر شد و به صورت نامنظم انجام میدادم
  الان نزدیک 2 ساله که خودارضایی رو ترک کردم و هیچ خودارضایی ندارم
  من الان که 22 سالمه نامزد کردم
  همش احساس میکنم که اگه بهش نزدیک بشم انزال میشم و چند باری هم که از روی لباس تماس داشتیم تا مرز انزال رفتم ولی تونستم کنترلش کنم
  کلیه تکنیکا رو تست کردم برای اینکه بتونم قوای جنسیمو قوی کنم
  مدتی هم هست که دارم روی تقویت ماهیچه پی سی بدنم کار میکنم که بتونم انزالمو کنترل کنم
  خلاصه همه کارا رو من انجام دادم
  نزدیک 2 ساله که خود ارضاییمو ترک کردم - ورزش میکنم - سعی در تقویت قوای جنسیمو دارم - از حمام آب سرد استفاده میکنم که شنیدم واسه تقویت سیستم عصبی بدن خیلی موثره و ....
  ولی هنوز که هنوزه اون اعتماد به نفسمو پیدا نکردم واسه نزدیکی با نامزدم و از ترسش هنوز که هنوزه بهش نزدیک نشدم چون میدونم که با برخورد کوچیک انزال میشم
  اگه ممکنه منو بیشتر راهنمایی کنید
  به کمکتون خیلی نیاز دارم
  تشکر میکنم جناب دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۳( 9 سال پیش)
   نگران نباش مشکلی ندارید
 • تصویر کاربر نیما پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳( 1 دهه پیش) تعداد بازدید: 275 مشاهده پرسش
  سلام و درود

  در خصوص سوالی که ازم پرسیدین جناب دکتر باید بگم که نعوظ اصلا ندارم و در کمتر 10 ثانیه به ارضا میرسم

  کد سوال p93c659
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳( 1 دهه پیش)
   باید بررسی حضوری شوید
 • تصویر کاربر ََArash دوشنبه ۹ تیر ۹۳( 1 دهه پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشی
  می خواستم بدونم روشی به غیر از عمل برای بهبود یا جلوگیری از تشدید بیماری واریکوسل وجود دارد ؟
  مثلا در جایی خوندم که زالو در مانی خوبه می خواستم بدونم ایا زالو درمانی اثری دارد یا نه؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ تیر ۹۳( 1 دهه پیش)
   تنها روش درمانی جراحی است
 • تصویر کاربر مهران دوشنبه ۹ تیر ۹۳( 1 دهه پیش) تعداد بازدید: 311 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دچار زود انزالی بودم به دکتر مراجعه. کردم اسنترا 100میل بهم داد استفاده کردم 3ماه نتیجه. عالی بود
  ميخواستم بدونم عوارض داره این دارو مصرف و قطع کردنش؟
  چه مدت دیگر باید مصرف بشه تا بدونه دارو حل بشه مشکلم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ تیر ۹۳( 1 دهه پیش)
   اگر جواب داده در قبل از سکس استفاده کنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر