انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت 1

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدی جمعه ۲۶ دی ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر اگه ممکنه حوصله فرموده و این چند سوال من رو جواب بدین
  1_ آیا ممکنه زگیل یک ناحیه از پوست عضو تناسلی رو درگیر و طی مدت مدید به بقیه قسمت ها رایت نکنه ؟
  2_ آیا مولاسکم بجز ضایعات چرکین ، پاپول های به شکل زگیل ایجاد میکنه ؟
  3- از کجا میشه فهمید ضایعه پوستی بعد فریز کردن جوشگاه یا زگیله که دوباره عود کردن یعنی اگه زگیل دوباره عود کنه همانند اندازه قبلیش میشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   1-بله2نه3 معاینه
 • تصویر کاربر saeedroohizahraei جمعه ۲۶ دی ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید...من 17 سالمه و علاوه بر کجی الت زیاد روبه بالا به زود انزالی دچارم و حدود دو سه سالی هم به استمنا معتاد شده بودم ولی تازگیا اینکارو نمیکنم البته شرمنده که اینقدر راحت حرف میزنم باید ببخشید...حالا درمانی برای زود انزالی (ارضا شدنم زیر یه دقیقه بود) و کجی الت زیاد من وجود داره و چگونه است.در صورت امکان برام ایمیل کنید لطفا .ممون از سایت مفیدتون.در ضمن با عرض پوزش فراوان عکسی هم از التم فرستادم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   باز نشد
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۲ دی ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید جوانی هستم 32ساله و مجرد 2ماهی هست که هیچی تحریک ونمیتونم به نعوظ کامل برسم لطفا راهنماییم کنین.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   چكاب هورموني بدهيد
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۲ دی ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر با عرض سلام و خسته نباشید18سالمه از10سالگی انزالی داشتم تا حالا اندازه طول و عرض آلتم هم که کوچیکه12هس زود انزالی هم دارم این زود انزالی یه درمانی داره یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   مطلب سايت من را در اين مورد بخوانيد
 • تصویر کاربر hamid دوشنبه ۸ دی ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  پیش متخصص پوست رفتم قرص فیناستراید برای ریزش بهم داد گفت باید حداقل تا 6ما مصرف کنم
  حالا اگه میشه معجون و دارویی برای تقویت آلت و بیضه بهم بگید
  راستی با عرض معذرت الت من از نوع الت هایی هست ک در حالت خوابیده خ جمع هستش ...
  در سایت یکی از همکارانتون خوندم ترکیب چندنوع آجیل مخصوص(پودرشون) و ی دارویی + عسل روزانه 3 قاشق صبح ها
  با توجه ب سابقه زیادتون ممنون میشم کمکم کنید
  راستی این صفحه رو هم مطالعه کنید
  نظرتون؟
  http://pezeshksonati.com/showcontent.aspx?pageid=508&ArticleID=258

  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۴ دی ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  با سلام بنده این مقاله رو مطالعه کردم (http://forum.p30parsi.com/t61161/#axzz3Mqe6pXMG)و دقیقا علائمی که تو این مقاله ذکر شده رو دارم مثل چکه چکه کردن ادرار در انتهای ادرار علی رقم انجام استبراء و هنگامی که از دستشویی خارج می شم احساس می کنم ادرار میاد بنده 18 سالمه و ساکن شهرستان هستم سونوگرافی گرفتم مشکلی نداشت از لحاظ دکتر گفتن باید سیستوسکپی انجام بدید ! آیا سیستوسکپی خطر داره یعنی مشکلی ایجاد می کنه و هنگام انجام عمل سیستوسکپی درد داره ؟
  ولی بنده این مقاله در باره pmd رو خوندم علائم با این صدق می کنه !
  با توجه به سنم چی کار کنم آیا سیستوسکپی که دکتر برام نوشتن برم انجام بدم انجام بدم یا نه ؟
  قابل ذکر هست که بنده فعالیت ورزشی هم خیلی کم دارم و استرس هم زیاد دارم به طوری که عرض از دستم چکه می کند بعضی وقت ها ؟
  ممنون و آرزوی روز افزون برای شما !
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   نوار مثانه بهتر است
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱ دی ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  میخاستم بدونم ایا زود انزالی قابل درمان هست یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   كامل نه
 • تصویر کاربر احسان شنبه ۲۹ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پسری 26 ساله هستم که دو سال پیش دچار زگیل شده ام و تو فاصله 6 ماه دوبار لیزر در مانی کردم و حدودا 15 ماه است که دیگه زائده ای مشابه به قبل نداشتم
  سوال اول:آیا ای عکسی ک فرستادم زگیل هست؟(زائده های قبلی مشابه به این نبودند و این مورد هم در درون پوست هست)
  سوال دوم:من چطور و چیکار کنم که سیستم ایمنی بدنم قوی بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   اين هم ظاهرا زگيل است بايد كرايو كنيد
 • تصویر کاربر عليرضا سه شنبه ۱۱ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  با سلام

  حدود ٢٠ روز است كه تعدادي جوش كوچك و بزرگ بصورت تكي و پراكنده بر روي الت تناسلي ايجاد شده است كه عيچ گونه دردي ندارد ، ولي با استفاده از الكل براي ضد عفوني هيچ تاثيري بر سايز انها نداشته و بر طرف نمي شوند، سوال من اين است كه جهت برطرف كردن اين جوش ها چه كاري مي بايست انجام دهم و ايا مراجعه حضوري الزامي مي باشد؟
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۸ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 1127 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من 21 ساله هستم و چند سالی هست که خود ارضایی میکنم ولی از چند وقت پیش متوجه شدم که سر آلتم کمی کوچکتر شده و در حالت نعوظ هم افزایش حجمی نداره . اگر ممکن راهنمایی بفرمایید چونکه واقعا این مدت ذهن منو درگیر کرده .
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   سعي كن تركش كنيد خوب ميشود
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر