انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت 1

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است. با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند.

اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

 • آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.
 • آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.
 • آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.
 • بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

انزال زودرس چگونه درمان می شود

پیش از مراجعه به پزشک می توانید راهکارهای زیر را دنبال کنید:

 • خودارضایی یک یا دو ساعت قبل از رابطه ی جنسی
 • استفاده از کاندوم برای کمک به کاهش حس
 • با نفس عمیق کشیدن می توانید به طور جزئی، رفلکس انزال را مهار کنید. رفلکس انزال نوعی رفلکس اتوماتیک بدن است که در حین انزال رخ می دهد.
 • به هنگام رابطه جنسی، شریک جنسی شما باید در بالا قرار بگیرد، تا نزدیک به انزال شما بتواند خود را بیرون بکشد.
 • پوزیشن های مختلف رابطه ی جنسی را امتحان کنید، تا پوزیشنی را پیدا کنید که کمتر در آن تحریک می شوید.
 • وقفه انداختن و فکر کردن به چیزی غیر از رابطه ی جنسی
عوارض زیاده روی در روابط جنسی

مشاوره

سکس تراپیست ها یا درمانگران جنسی و متخصصان دیگری مانند روانشناس ها، می توانند به درمان مشکل انزال زودرس و دیگر مشکلات جنسی کمک کنند. شما می توانید از مزایای مراجعه به یکی از این متخصصان بهره مند شوید.

مشاوره همچنین می تواند، هرگونه مشکل روانشناختی زمینه ای، جنسی یا رابطه ای را شناسایی کند و به بهبود مشکلات دیگر در رابطه با انزال زودرس مانند اضطراب کمک کند. اگر در رابطه ی طولانی مدتی هستید، می توانید از زوج درمانگر کمک بگیرید.

تکنیک های رفتاری

تکنیک هایی وجود دارد که به فراموش کردن عادت انزال زودرس کمک می کنند. این تکنیک ها شامل تکنیک “توقف -شروع” و تکنیک “فشرده کردن” می شوند.

دارو

یک روش درمانی دیگر، اسپری بی حسی موضعی است، که می توانید بدون نیاز به نسخه آن را از داروخانه تهیه کنید. شما باید 10 دقیقه قبل از رابطه ی جنسی، اسپری را روی نوک آلت تناسلی خود بزنید. دنبال کردن دستورالعمل ها اهمیت زیادی دارد.

همچنین باید بدانید که اسپری ممکن است از آلت تناسلی شما، به بدن شریک جنسی تان (برای مثال داخل واژن) منتقل شود و موجب بی حسی کوتاه مدت شود. داروهای ضد افسردگی نیز می توانند به طور موفقیت آمیزی انزال زودرس را درمان کنند. استفاده از دارو برای درمان اختلال عملکرد نعوظ، می تواند به کنترل انزال زودرس نیز کمک کند.

ورزش

تمرینات ورزشی کگل که تمریناتی برای تقویت عضلات کف لگن هستند نیز، می توانند به بهبود کنترل انزال کمک کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

3.8/5 - (31 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۲۴ مرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 300 مشاهده پرسش
  حناب آقای دکتر ونوجوانی 15 ساله هستم و در مدرسه علامه حلی درس می خوانم .
  3 سالی است که به دلیل فشار جنسی مجبور به خود ارضایی شدم و الان دچار علائم ناتوانی و درد بیضه و زود انزالی شدید شدم .
  آیا این مسئله حل میشود . لطفا کمکم کنید آقای دکتر باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ مرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   قطع کنید خوب میشوید
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۲۰ مرداد ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  اقای دکتر من 25سالمه . چند تا سوال داشتم 1-در کمتر از 10 ثانیه دچار انزال مییشم ویک دفعه که استرس شدید گرفتم در 2 دقیقه 6بار دچار انزال شدم دکتر اعصاب میرم ودارو مصرف میکنم ولی فایده نداشته 2- حجم منی من کمه وچسبندگی نداره وزرد رنگ است
  خواهش میکنم مرا راهنمایی فرمایید که مشکلم چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ مرداد ۹۴( 7 سال پیش)
   مطلب سایت من را بخوانید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۶ مرداد ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام من 19 سالمه و آلتم در حالت خوابیده اصلا معلوم نیست و در حالت نعوظ 5 یا 6 سانته شایدم کمتر باشه اصلا یه وعضی میخواستم ببینم چه راه حلی رو پیشنهاد میکنید
  1. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۱ مرداد ۹۴( 7 سال پیش)
   دکتر چرا جواب نمیدهید؟؟؟؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ مرداد ۹۴( 7 سال پیش)
   باید معاینه و بررسی شوید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید. میخواستم بدونم باید چکار کنم که انزال زود رس نداشته باشم. ایا عمل جراحی وجود دارد؟ خیلی ناراحتم چون فقط حتی با صحبت کردن دچار این مشکل میشوم!!خواهشا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴( 7 سال پیش)
   مطلب سایت من گویا است بخوانید
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام اقايه دکتر با عرض پزش تو پيجه شما نوشته تا 72ساعت .به سوالاته شما پاسخ داده ميشه ولى الان يک هفته از سواله من ميگذره هنوز جوابى نگرفتم. ولى همچنان هر روز بى صبرانه منتظر جواب شما هستم. ميدونم کار سختيه رسيدگى به همه سوال ها ولى از دست شما بر مياد حتى يک راه حل کوچيک ازشما ممکنه مسير زندگى ادمو عوض کنه بازم ممنون ازاينکه هستيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴( 7 سال پیش)
   من مسافرت بودم چشم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  با سلام
  الت من متورم شد ولی نه مثل عکسی که شما گذاشته بودید و بعد هم تا حدود 5 ساعت بعد به حالت عادی برگشت
  ولی فردا صبحش دیدم دیگه التم شق نمیشه
  یعنی الت منم شکسته ؟
  حالا باید چیکار کنم؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 7 سال پیش)
   نه نگران نباش
 • تصویر کاربر بهروز جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما اقای دکتر و بسیار ممنونم بابت این که سوال قبلی را پاسخ دادید .
  حقیقت من با یک نگاه به جنس مخالف یا فکر در باره ی سکس سریع انزال پیدا میکنم به این حالت که همچین که التم بلند میشود و دو باره کوچک میشود بعد ش که میرم دستشویی مقدار زیادی منی از من بعد از ادارار و گاهی هم مخلوط با هم از من خارج میشود این بیماری من رو عذاب میدهد . البته من خود انزالی زیاد کردم .چگونه میتوانم جلو این را بگیرم .شما چه راهی رو پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 7 سال پیش)
   مطلب سایت زود انزالی را بخوانید
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر رابطه زناشویی بنده به خاطر زود انزالی در خطر است.
  عاجزانه درخواست دارم کمکم کنید تا از این مشکل رهایی پیدا کنم.
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 7 سال پیش)
   مطلب سایت من را بخوانید
 • تصویر کاربر ahmad چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  با سلام
  در قسمت زیر سوراخ الت اینجانب چندتایی زگیل که به مدت 1 سال و نیم هستش ولی هیچ کونه موردی را برای اینجانب نداشته ولی نمایی جالب ندارد از نشان دادن الت خجالت میکشم وبه خاطر همین مشکل ازدواج نکردم خواهشا روش درمان را برای اینجانب دستور فرمایید.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 7 سال پیش)
   عکسش را بفرستید
 • تصویر کاربر mojtaba شنبه ۱۳ تیر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشی من حدودچهارماهه که خودارضای روترک کردم ولی پهلوهام اب شدم تورو خدا کمکم کنید چکارکنم پهلوهام درست شه حتی شب وقتی می خوابم خودبخود استمنا میاد بیرون کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ تیر ۹۴( 7 سال پیش)
   درست میشود نگران نباشید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

همه محتویات شکم توسط یک لایه محکم و نگه دارنده ای به نام فاسیا محافظت می شوند….
HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، شایعترین بیماری منتقل شونده ویروسی در دنیا است. بیش از 140 نوع…
هرپس سیمپلکس یکی از ویروس های بسیار شایع در سطح جهان می باشد، که به دو نوع…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00