انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت 1

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۸ فروردین ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب : آقای دکتر من 36 ساله هستم و حدود 12 سال است که ازدواج کرده ام وطی این مدت از تظر قوای جنسی و تمایلات جنسی در حد بالایی برخوردار بوده و مشکلی نداشته ام و ولی حدود 4 ماه میباشد که تمایلاتم بسیار کاهش پیدا کرده است و نعوظ تا 3 ماه قبل نداشته ام و الان هم بصورت لحضه ایست و کامل نیست این در حالیست که این مشکل به یکباره ایجاد شده است ، خواهشا را هنمای و کمکم کنید من از روستای دور افتاده که فاصله آن تا تهران 800 کیلومتر است تماس میگیرم و برای برقرار ی ارتباط به جناب عالی به شهر امدم تا پیغام خود را بفرستم ، تورا به همان اذانی که ارامش بخش دلهاست و بر دل و زبانتان جاریست کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ فروردین ۹۴( 6 سال پیش)
   بیشتر عصبی است شنبه ساعت 7 عصر02122642744 زنگ بزنید
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۲۸ فروردین ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  باسلام و تشکر از این سایت بنده 41 ساله و دارای دو فرزند میباشم متاسفانه از زود انزالی شدیدی رنج میبرم به طوری که در اکثر مواقع نزدیکی قبل از دخل انزال میشوم از روی خجالتی هنوز هیچ دکتری نرفتم این موضع سردی بین من و همسرم روبرو آورده است در ضمن شهوتی زیاد هم هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ فروردین ۹۴( 6 سال پیش)
   مطلب سایت من را بخوانید
 • تصویر کاربر bardeya پنجشنبه ۲۰ فروردین ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  ba salam va khaste nabashid man motaasefane be elat nadashtane kod natonestam javabamo bebinam age emkanesh hast 2baqre beded
  1. تصویر کاربر bardeya پنجشنبه ۲۰ فروردین ۹۴( 6 سال پیش)
   man hanoz javabamo nagereftam
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۳ فروردین ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام
  من پنج ساله ک ازدواج کردم زود انزالی دارم(کمتر از دو دقیقه) یکی دوبار دکتر هم رفتم داروها ی ی ماه دادن اما خوب نشدم وتا به حال بچه دار نشدیم از لحاظ پزشکی مشکلی برای بچه دار نشدن نداریم ضمنا در دوران مجردی خود ارضای داشتم اقا دکتر چکار باید بکنم تا از این مشکل رها شوم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ فروردین ۹۴( 6 سال پیش)
   مطلب سایت من را بخوانید
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۳ فروردین ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام من مرد 35 ساله هستم 2سال از ازدواجم میگذره وتا بحال انزال طبیعی نداشتم و هیچ یک از دکتر های تبریز جوابی برای مشکل من ندارن وارکوسل دارم ودر کودکی عمل فتق انجام دادم وقتی استمنا میکنم یعضی وقتها با فشار زیاد انزال میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ فروردین ۹۴( 6 سال پیش)
   ازمایش اسپرم داده اید
  2. تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۳ فروردین ۹۴( 6 سال پیش)
   بله تعداد اسپرم با وجود وارکوسل طبیعی هست برای باروری
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ فروردین ۹۴( 6 سال پیش)
   مشکلی نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر احمدی دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من خانمم pco داره بعد یک دوره درمان دکتر گفت شوهرت هم باید ازمایش بده
  روز آزمایش خیلی استرس داشتم و مایع منی که به ازمایشگاه ئادم نسبت به حالت عادی کم و آبکی بود
  نتایجی که دکتر واسم تو کارت نوشته عبارتند از:
  vol:2.2
  density:80
  motility:70,b=40,c=30
  abnormality:96
  wbc:3
  دکتر گفته ضعیفی ایا دارو باید مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴( 6 سال پیش)
   خوبه مشکلی نیست
 • تصویر کاربر عباس سه شنبه ۱۸ فروردین ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من جوانی بیست ساله هستم که از
  قبل بلوغ یعنی 11 یا12 ساله خودارضایی میکردم ولی آن زمان مایع منی از من خارح نمیشد ولی وقتی به بلوغ جنسی رسیدم مایع منی از من خارج شد و الان مدت طوانی هست که این عمل انجام داده ام سوال بنده این است که آیا ممکن است زود انزالی باعث ناباروری شود؟در ضمن در یکی از زمان هایی که خودارضایی میکردم به جای منی از من خون خارج شد فکر میکنم بی تاثیر نباشد راهنماییم کنید لطفا ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ فروردین ۹۴( 6 سال پیش)
   با قطع خوب میشوید
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  با سلام من 31 سالمه وقتی که با همسرم همخواب میشم میل زیادی به رابطه ی سکس با او دارم من تمام کار های عشق ورزی رو انجام میدم ووقتی همسرم رو به اوج میرسونم و هنگام دخول بعد چند ثانیه حدود ا بیست ثانیه مایع منی ازم خارج شده و پیش همسرم شرمنده میشم وبعد از خروج احساس لذت کم دارم و انگار که کامل تخلیه نشده باشم بعد ده دیقه باز دوباره دلم رابطه سکس میخوا واین بار زودتر از قبل انزال صورت میگیره شاید تو یک روز پنج دفعه عمل سکس انجام بدم تا شاید بتونم احساس راحتی بکنم واقعا دیگه نمیدونم چیکار کنم. کلا از زندگی مشترک زده شدم لطفا منو راه نمایی کنین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴( 6 سال پیش)
   مطلب زود ارضایی سایت من را بخوانید
 • تصویر کاربر جلال شنبه ۲۳ اسفند ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من آقایی 29 ساله ومجرد هستم ومشکل ام این است که با کمترین تحریک مایع منی خارج می شود یعنی خیلی زودانزال هستم این عمل بادست درکمتراز10ثانیه اتفاق می افتد من خیلی نگرانم لطفا راهنمایی کنید.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ اسفند ۹۳( 6 سال پیش)
   نگراننباشید
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۵ اسفند ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  با سلام
  چند روزی است پس از زدن موهای تناسلی متوجه حضور ضایعه ای بر روی تنه آلت تناسلی به صورت دو جوش مانند کوچک نسبتا گوشتی قهوه ای تیره با سایز کمتر از یک میلیمتر شدم. این مورد آیا زکیل است؟ عکس را به پیوست فرستادم یکی از ضایعه ها را با سر ناخن از بین بردم و دیگری موجود است
  لطفا نظر خود را بیان کنید
  لازم به ذکر است چند دکتر متخصص رفتم دو نفر گفتند به نظر نمی اید زگیل باشد ولی اظهار نظر خاصی نیز نکردند دکتر سوم گفت زگیل است.
  کل این قسمت را برداشتم و به ازمایشگاه فرستادم که هنوز جوا ب نیامده با توجه به اینکه ضایعه کوچک و فاقد ترشحات هم بوده ایا نظر شما هم زگیل است و ایا در ازمایش نمونه برداری پاتولوژی امکان تشخیص صحیح هست؟
  عکس را هم به پیوست ارسال میکنم و هم ادرس اپلود شده ان را میگذارم
  http://8pic.ir/images/wyxd7s9958yne358p855.jpg
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ اسفند ۹۳( 6 سال پیش)
   باز نشد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر