انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت 1

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۱۴ خرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام.لطفاجواب منوبدیدچون توخراسانم نمیتونم پیشتون بیام سه تاعکس ازازمایشام براتون میزارم لطفابگیدیدمشکلی دارم یانه ممنون
  http://uupload.ir/files/xxcf_image.jpg
  http://uupload.ir/files/aszz_untitled-1.jpg
  http://uupload.ir/files/yfqk_untitled-2.jpg
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ خرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   ازمایش نرمال است
 • تصویر کاربر علي شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام وقتي من نزديكي ميكنم موقه خارج شدن مني يا ارضا شدن را در الت تناسلي درد زيادي تحمل ميكنم ميخوتم اگه ممكنه بنده راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   بیشتر عصبی است
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام
  بعد از رابطه با فرد آلوده به زگیل و تبخال تناسلی و ابتلا به آنها چه مدت بعد علايم خود را نشان خواهند داد؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   از چند روز تا چند سال
 • تصویر کاربر محمد710 شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  باسلام جوانی 23 ساله هستم و متاهلم ویک مشکل بزرگی که دارم احساس میکنم روی زندگیم اثر زیاده گذاشته اینه ک اولا بطور کامل التم سفت و بلند نمیشه دوم اینکه هنگام نزدیکی بی اختیار از حالت خود خارج میشه و بصورت شل و خوابیده در میاد لطفا کمکم کنید ...از رفتن به دکترم خیلی خجالت میکشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   باید بررسی شود
 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر گرامی
  اینجانب ۳۲ ساله هستم که دو سال پیش اقدام به ازدواج کردم. بعد از ازدواج با وجود ایجاد نعوظ به مدت زمان مناسب و حتی طولانی مدت، قادر به انجام دخول نبوده و به همین دلیل به متخصصان زیادی برای پی بردن به مشکل ایجاد شده مراجعه کردم. هر کدام نظر خاصی داشتند یکی احتمال محکم بودن پرده بکارت همسرم (البته از نوع حلقوی بود) دیگری عوامل استرس زا و غیره. متاسفانه به همین دلیل جدا شدیم. بعد از جدایی به روند درمان ادامه دادم تا یکی از متخصصین با توجه به آزمایش سونوگرافی داپلر، علت مشکل را، نشت وریدی دانسته و بیان داشتند که چنانچه از دستگاه واکیوم استفاده کنم، مشکلم کاملا حل می شود.حال از محضر جنابعالی این سوال را دارم آیا واقعا می توانم به این روش تکیه کرده و قصد رجوع به همسرم داشته باشم؟خواهش می کنم در این زمینه منو راهنمایی کنید و اگه راه حل دیگه ای هم وجود دارد ممنون می شوم بیان کنید.
  آزمایش با ماده papverine بوده که بعد از ۵ دقیقه PSV=64 و EDV=17.4 و بعد از ۱۵ دقیقه PSV=109 و EDV=34 و همین طور در زمان های بعدی PSV=83 و EDV=16 و در آخرین زمان PSV=70 و EDV=20 سانتی متر بر ثانیه بود.
  خواهش می کنم در این زمینه منو راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   نشت وریدی درمان ندارد
 • تصویر کاربر مريم.م شنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 886 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقاي دكتر..من ٣٠ سال سن دارم و سه سال و نيم هست كه ازدواج كردم..به تازگي چند زائده مانند گوشت اضافه كه به صورت تقريبا پراكنده و دور از هم ميباشند روي قسمت بالاي تنه آلت شوهرم به وجود آماده(يعني تقريبا نزديك به زير شكم) البته دو سه ماه پيش يك يا دو عدد از اين زائده ها را ديده بوديم و متاسفانه توجهي مكرديم و الان بعد از گذشت اين سه ماه چون دو سه تاي ديگر هم اضافه شده در اينترنت سرچ كردم و متوجه شدم كه زگيل تناسلي هستند،سوال من اين است كه خودم آزمايش پاپ اسمير دادم حدود دوهفته پيش و جواب آزمايش نرمال و طبيعي بود و سونو داخلي هم انجام دادم كه هيچگونه فيبروم ،كيست و عفونتي مشاهده نشده بود..حال خواستم بدونم آيا اين امكان وجود دارد كه من هم زگيل تناسلي داشته باشم و راه فهميدن آن چيست و سوال دومم هم اين است كه آيا شوهرم كه دچار زگيل تناسلي شده نشان دهنده اين است كه با زن ديگري جز همسرش رابطه جنسي داشته و خيانت كرده است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   نه ویزیت توسط متخصص زنان
 • تصویر کاربر رحیم سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام
  ایا میتوان 72 ساعت بعد از احتلام ازمایش اسپرموگرام داد؟
  چون نزدیکی صورت نگرفته اشکالی تو ازمایش بوجود نمیاد؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   بله
 • تصویر کاربر رامین سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشی
  دکتر جان جوان 24 ساله مجرد هستم سال 89 با سابقه جراحی واریکسول چب عمل کردم و سال 93 هم فتق چب عمل شدم
  دکتر جان علت چیه که اب منی من کم است با این که بعد جراحی واریکسول به مدت یکسال کامل قرض ویتامین eمیخوردم
  ولی اب منی کمه حتی ی دستمال کاغدی را خیس نمیکنه علت چیه
  البته ناگفته نماند خود ارضایی یا همان جق زدن میگن من سابقه دارم که جق میزنم
  جق زدن من به این شکل است که 4 روزی ی بار جق میزنم ولی خیلی حجم منی من کم است
  لطف کنید علت را بگین اگه درمانی هست بگین
  بعد دکتر جان من التم زمان سفت شدن 12 سانت است ولی قطر یا کلفتی ان خیلی کوچک است
  هر کی ببینه فک میکنه الت ی پسر10 سال است دلیل چیه
  ایا درمانی هست که الت را افزایش و یا قطر ان را کلفت کنم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   راهی برای بزرگی نیست
 • تصویر کاربر پوریا سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر جان ایا درمانی برای زود انزالی وجود داره ؟ یا فقط با اسپری های تاخیری این مورد درمان میشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید درصورت وجود داروی خاص برای برطرف کردن زود انزالی
  باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   مطلب سایت من را بخوانید
 • تصویر کاربر جواد سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر نجاتم بدید بنده وقتی سیگار میکشیدم غریزم بیشتر میشد رفتم دکتر روانپزشک بهم دارویی داد فلوکستین یه هفته دارو خوردم همراه پراپانول تپش قلبم داشتم غریزم کم نشد هیچ صدبرابر بدتر شد بعد رفتم دکتر مجاری تو تبریز اون پروستاتون بهم داد اثر نکرد دکتر پوست هم رفتم یه دارو پماد داد همراه داروی دوکسپین و و کتوتیفن مشکل من اینه یه خال مانند چیزی پایین کلاک التم دراومده خیلی کلاهک و درون التم و حتی بیضه هام درد داره درون التم گرمه از صبح تا شب تحریک میشم حتی سرکار راحت نمیتونم بشینم و نعوذشو از دست داده تا نصف و رابطه جنسی هم نداشتم البته اقای دکتر سیگارو هم ترک کردم خیلی وضعم حاده اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   عصبی است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر