انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت 1

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پدرام یکشنبه ۳۱ خرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 442 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  آقای دکتر من 35 ساله ،مدت 2 ساله که درگیر زود انزالی و علی الخصوص عدم نعوظ شده ام واین مدت هم به روانپزشکان و هم به متخصصان عمومی زیادی برای درمان مراجعه کرده ام ولی متاسفانه تاکنون درمانهای هیچ کدام موثر واقع نشده وبیشتر بصورت مقطعی بوده و روز به روز در حال بدتر شدن می باشد در ضمن از لحاظ فیزیکی و غددی و تستسترون آزمایشهایم کاملا نرمال می باشد و هیچ گونه مشکلی تاکنون مشاهده نشده است. . خواهشمند است در صورت امکان اینجانب را جهت درمان درست و اصولی مشکل فوق راهنمایی فرمائید. یا به صلاحدید حضرتعالی به کدام متخصص مراجعه کنم.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۱ خرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   باید بررسی شوید از نظر نشت وریدی
 • تصویر کاربر صادق یکشنبه ۲۴ خرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  جناب دکتر شما در پاسخ به سوال قبلی فرمودین نیاز به بررسی تکمیلی می خواهد باید چیکار کنم آزمایش خاصی انجام دهم. آیا نیاز به عمل جراحی هست. دکتر قبلی تنها به من قرص ویتامین ای و تادالافیل دادن.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ خرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   اگر سفت نشود مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مازیار.ارد شنبه ۲۳ خرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام.اقای دکترمن ۳۰سال دارم ویک ماه است که ازدواج کردم.حدودادوهفته ای هست ک دچاراین مشکل شدم ک هنگامی ک میخاهم باهمسرم رابطه نزدیکی برقرارکنم الت من سفت نمیشودو یابعداز چنددقیقه شل میشودونعوظ ندارم.تاقبل از عروسی چنین مشکلی نداشتم.و در دوران عقد باوجود رابطه ی سطحی این مشکل رانداشتم.میخاستم دلیلش رابدانم‌‌‌.این چندمدت بسیارعذاب میکشم.اگرممکن است راهنمایی کنید.متشکرم‌
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ خرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   بیشتر عصبی است حل میشود
 • تصویر کاربر سجاد پنجشنبه ۲۱ خرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  ببخشید اقای دکتر من 14 سالمه و در بدنه الت تناسلی هام یه سری دون دون های سفید رنگ بدون در هست میخواستم بدونم بیماری خاصی هست .....................
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ خرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   عکسش را بفرستید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۸ خرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.
  راهی برای درمان زود انزالی وجود ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ خرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   سایت من در این مورد گویا است بخوانبد
 • تصویر کاربر مهدی94311 شنبه ۱۶ خرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  با سلام .اینجانب مجرد.28 ساله
  با سلام و خسته نباشید.اینجانب هفته ای حداقل 4-5 سری جنب میشوم.(در ضمن پیاز هم زیاد میخورم)ماهی هم 2-3 سری جلق میزنم.در ضمن خبلی هم شهوتی هستم
  آیا جنب شدن زیاد در آینده مشکل ساز نمیشود.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ خرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر م. دوشنبه ۱۸ خرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 419 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر گرامی

  اینجانب با وجود ایجادنعوظ قادر به انجام دخول نمی باشم حتی بعد از اینکه از عمل دخول کناره گیری می کنم، همچنان نعوظ دارم. من آزمایش سونوگرافی داپلر رنگی از وریدهای آلت تناسلی ام را برای شناسایی علت انجام داده ام. متاسفانه هر کدام از پزشکان من نظر متفاوتی داشته و یکی از آنها احتمال نشت وریدی دادند ولی در ادامه گفتند که مشکل خاصی نیست و باید استرس را از خود دور کنم. با توجه به اینکه می دانم بیماری نشت وریدی غیرقابل درمان هست، می خواستم بدانم با توجه به انجام آزمایش داپلری که داده ام ، محدوده نرمال و طبیعی شاخص هایی همچون PSV و EDV و RI در این آزمایش چگونه هست و در حالت نرمال و رد احتمال نشت وریدی می بایست این شاخص ها در چه رنجی باشند؟ ممنون میشم در این رابطه اطلاعات خود رو بیان کنید.
  و سوال دیگر اینکه برای اینکه از وجود یا عدم وجود بیماری نشت وریدی مطمئن شوم، چه آزمایش یا تستی در این زمینه می تواند به من کمک کند؟
  در ادامه نتیجه سونوگرافی داپلر خود را ارسال کرده ام. ممنون میشم نظرتون رو راجع به اون بگید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ خرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   نشت وریدی درمان ندارد
 • تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۱۴ خرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام.لطفاجواب منوبدیدچون توخراسانم نمیتونم پیشتون بیام سه تاعکس ازازمایشام براتون میزارم لطفابگیدیدمشکلی دارم یانه ممنون
  http://uupload.ir/files/xxcf_image.jpg
  http://uupload.ir/files/aszz_untitled-1.jpg
  http://uupload.ir/files/yfqk_untitled-2.jpg
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ خرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   ازمایش نرمال است
 • تصویر کاربر علي شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام وقتي من نزديكي ميكنم موقه خارج شدن مني يا ارضا شدن را در الت تناسلي درد زيادي تحمل ميكنم ميخوتم اگه ممكنه بنده راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   بیشتر عصبی است
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام
  بعد از رابطه با فرد آلوده به زگیل و تبخال تناسلی و ابتلا به آنها چه مدت بعد علايم خود را نشان خواهند داد؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   از چند روز تا چند سال
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر