چگونه آزمایش ادرار دهیم؟

امروزه یکی از آزمایشاتی که به صورت شایع در مراجعه به پزشک معالجتان درخواست می شود آزمایش ادرار می باشد. در اینجا با توجه به اهمیت و دقت آزمایش و صحیح بودن نتیجه و درمان مناسب بر اساس آن مطالبی را در مورد کیفیت انجام آزمایش توضیح می دهیم.

آزمایش ادرار بر اساس بیماری شما و درخواست پزشکتان می تواند اطلاعات بسیار مهمی را به پزشک معالجتان بدهد.

چه مواقعی باید آزمایش ادرار داد؟

تشخیص با نظر پزشک مربوطه می باشد. به طور کلی آزمایش ادرار جهت تشخیص عفونت ادرار، خون در ادرار، وجود سلولهای سرطانی و التهابی در ادرار، دفع پروتئین از ادرار، دفع املاح بدن از قبیل کلسیم و پتاسیم، از نظر دفع کریستال یا اجزاء مواد تشکیل دهنده سنگ های موجود در سیستم ادراری و وجود قارچ در ادرار می باشد.

ادرار طبیعی باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

1- رنگ ادرار

رنگ آن بسته به مقدار مصرف مایعات و نوع رژیم غذایی فرق می کند. در حالت طبیعی رنگ ادرار از زرد کم رنگ تا زرد غلیظ متغیر است. رنگ ادرار در عفونت های ادرار پررنگ و بد بو می باشد.

2- خون در ادرار

در دفع خون بسته به شدت آن خون آلود و یا طبیعی می تواند باشد. ادرار در حالت طبیعی کاملاً باید شفاف باشد. کدر بودن آن، دفع لخته، دفع هر گونه سنگ و یا اجسام قابل وضوح غیر طبیعی هستند.

3- PH 

ادرار در حالت طبیعی با توجه به ترکیبات آن اسیدی و اندازه شدت اسیدی بودن آن از نظر علمی حدود 6 می باشد. قلیائی شدن ادرار که اغلب در عفونت های ادراری و یا اسیدی بودن بیش از حد آن در تشکیل سنگ ها و اسیداوریکی و سیستئینی اتفاق می افتد کاملاً غیر طبیعی است.

ph آزمایش ادرار

4- وجود خون

ادرار در حالت طبیعی نباید بیش از 1-2 سلول خونی داشته باشد. اگر در آزمایش ادرار شما گزارش سلول های خونی بیش از 3 تا باشد باید از نظر سنگ، عفونت و سرطان حتماً بررسی شود. گهگاهی وجود خون در ادرار به صورت روشن و لخته است که باید از نظر سرطان مثانه، عفونت های ادرای حاد و ویروسی و غیرنیازمند، بررسی ضروری می باشد.

5- پروتئین

دفع پروتئین به مقدار معین و مخصوصاً بعد از ورزش و یا بیماری تب دار طبیعی است ولی یادتان باشد اگر دفع پروتئین از حد متعارف بالا باشد نشان دهنده آسیب جدی به کلیه ها می باشد که اغلب به علت صدمه به سلول های تصفیه کننده کلیه یا گلومرولها و یا اختلال در جذب مجدد پروتئین در لوله های تصفیه کننده کلیه ها اتفاق می افتد و نیازمند بررسی دقیق می باشد.

در مواقع دفع پروتئین از ادرار جهت تشخیص دقیق مقدار دفع پروتئین دفع شده بهتر است ادرار 24 ساعت خود ررا در ظرفی که آزمایشگاه به شما می دهد جمع کرده و به آزمایشگاه تحویل دهید که آزمایش دقیق از نظر دفع پروتئین در ادرار 24 ساعته بررسی شود که بسیار دقیق و کمک کننده به پزشک شما در درمانتان خواهد بود.

6- دفع بیلیروبین و اروبیلینوژن

به هر علتی انسداد در مجاری صفراوی به علت سنگ، سرطان های مجاری صفراوی و یا التهاب مجاری صفراوی ایجاد و باعث بسته شدن مسیر گردد باعث افزایش آنها در ادرار می گردد.

7- نبود باکتری

وجود باکتری به مقدار زیاد به همراه آزمایش نیتریت مثبت که غیر طبیعی بوده و نشان دهنده ابتلا شما عفونت ادراری می باشد.

8- وجود قند در ادرار 

وجود قند در آزمایش ادرار

در حالت طبیعی نباید قند در ادرار گزارش شود. اگر در حالت طبیعی قند در ادرار شما گزارش شود نشان دهنده بالا بودن قند خونتان می باشد که اغلب زمانی که قند خون بالای 180 برسد این امر اتفاق می افتد.

9- وجود کریستال

کریستال ها همان اجزای ریز تشکیل دهنده سنگ کلیه و مجاری می باشد. در صورت مشاهده کریستال های زیاد در ادرار دو مسئله برای شما مهم می باشد.

# شما در معرض سنگ سیستم ادراری هستید که باید مایعات زیاد و نمک کم بخورید.
# نوع کریستال دفع شده بیانگر نوع سنگ کلیه ومجاری ادرارتان خواهد بود.

چگونه آزمایش ادرار درست بدهیم؟

1- بهتر است نمونه ادرار اولین ادرار صبحگاهی باشد.

2- قبل از دادن نمونه، سر آلت ناحیه تناسلی را بشویید.

3- سعی کنید نمونه را از وسط ادرارتان بدهید. نمونه اول و آخر بهتر است داده نشود.

4- 50 سی سی یا نصف لیوان ادرار جهت آزمایش کافی است.

5- در مورد خانم ها بهتر است شستشو از جلو به عقب انجام شود تا باعث آلودگی محل نشود.

6- از لمس نمونه ادرار با دست جداً اجتناب نمائید که باعث آلودگی و جواب غلط می شود.

7- اگر در منزل نمونه را گرفته اید سریعاً و در کمتر از نیم ساعت آن را به آزمایشگاه مربوطه برسانید. اگر نمی توانید بلافاصله در یخچال قرار بدهید.

اگر آزمایش ادرار 24 ساعته است سعی کنید:

1- 24 ساعت فقط در داخل ظرف مربوطه ادرار نمائید.
2- تا فاصله بعدی ظرف را در یخچال نگه دارید.

در مورد آزمایشات نوزادان

بهترین و دقیق ترین آزمایش برداشتن نمونه از مثانه از طریق پوست بالای مثانه می باشد.

آزمایش سیتولوژی ادراری چیست؟

آزمایش سیتولوژی ادرار: برای بررسی وجود سلول های سرطانی دفع شده از طریق ادرار می باشد. برای انجام آن باید قبل از آزمایش از مواد تزریق که برای انجام CT اسکن یا عکس رنگی IVP انجام می شود، اجتناب نمایید و آزمایش سیتولوژی را قبل از عکس برداری انجام دهید.

آیا آزمایش کشت از مجرا با آزمایش ادرار فرق دارد؟

وجود عفونت در ادرار

بله دقیقاً، زمانی پزشک درخواست آزمایش کشت از ترشحات مجرا را می دهد که شک به عفونت های مجرا که اغلب از طریق تماس های جنسی مثل سوزاک، سیفلیس، کلامیدیا و غیره را دارد. در اینجا منظور کشت و آزمایش فقط ترشحات مجرا می باشد که اغلب زرد غلیظ و در اول صبح و با فشار دادن مجرا بیرون می آیند خود را مشخص می کند.
برای انجام این آزمایش باید:

1- صبح اول وقت و قبل از ادرار کردن به آزمایشگاه مراجعه کنید.
2- در آزمایشگاه با فشار دادن نوک آلت تناسلی از نمونه ترشحات چرکی جهت آزمایش برداشته خواهد شد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

چگونه آزمایش ادرار دهیم؟
4.2 (84%) 5 رایسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
جراحی برداشتن مثانه

باسلام، بیمار مورد نظر دارای تومر در جداره داخلی مثانه است که چندین مرحله تراش داده و از پرتو درمانی هم استفاده کرده است، هم اکنون دفع ادرار از طریق لوله های نفرستومی در دو کلیه انجام می شود، آیا با وجود استفاده از پرتو درمانی ، امکان جراحی برداشتن مثانه و جایگزین کردن مثانه مصنوعی وجود دارد و امکان موفقیت این جراحی چقدر خواهد بود، با تشکر
کدام نوع مثانه جایگزین اعم از مصنوعی و یا نوع جایگزین شده توسط روده مناسب تر است
مشاهده پاسخ دکتر
2
مثانه

.:
سلام
دختری هستم 29ساله
مجرد
سه چهار سال میشه که نشت ادرار دارم
کار میرم محل کارم توالت نداره
تا ظهر خودم را نگه میدارم
از وقتی که کار رفتم اینجور شدم
حالا وقتی دسشویی دارم و حجمش هم زیاد نیست کلیه هام سوزش پیدا میکنه
سنو مثانه پر و خالی انجام دادم
دکتر گفت که مثانه کامل انجام نمیشه
سیستوسکوپی انجام بده
که چون دختر بودم انجام ندادم
حالا دکتر سنو از حالب نوشته
نظر شما چیه
چه سنویی انجام بدم
یا چه درمانی در پیش بگیرم
مشاهده پاسخ دکتر
3
عفونت مکرر ادرار

سلام من متاهل ۲۶ سالمه وزایمان هم نداشتم.یکساله که هردوماه درمیون عفونت ادرارمیگیرم که درازمایش ادرارباکتریfew است وخودسرانه باسیپرو وافلوکساسن خوب میشم.ولی بعدیکی دوماه دوباره سوزش پیشابراه میگیرم .سونوسالم بود وباقیمونده ۲۵ سیسی بود.خیلی به این موضوع فکرمیکنم وقتایی که
ذهنم سمت مثانه وحجم ادرارم میره حجم ادرارمثلا ۲۵۰ یا۳۰۰ روبایدخالی کنم بعضی وقتا تا۴۰۰ یا۵۰۰ سیسی . ولی تکررندارم.سابقه عفونت رحم دارم که توهمین یکساله هست وتاحدودی خوب شده.یه دکتری میگفت اعصابه.ولی فک میکنم مشکلی هست به خاطر عفونت و سوزش پیشابراه..ایااحتمال تنگی مجراهست ؟؟؟چون احساس میکنم قبلا راحتترتخلیه میشد والان کمی باریکه ادرارم.وایا لیزرزخم دهانه رحم به مثانه یاپیشابراه اسیب میزنه؟؟چون پارسال زخم دهانه رحم روسوزونددکترم.وبعداون سوزش گرفتم.یکی ازپزشکا گفت به خاطرلیزرزخم تحریک شده مثانت ولی چراسوزش میگیرم همیشه؟؟اگه تنگی باشه کاملا درمان میشه؟؟لطفا بفرمایین مشکلم چیه وچون واقعا ذهنم درگیرشده وافسرده شدم.
مشاهده پاسخ دکتر
4
اسپاسم و تنگی مجرا

سلام و عرض ادب.بنده با مشکل تکرر ادرار به متخصص مراجعه کردم.مشکوک ب تنگی مجرا بودم.سیستوسکوپی کردم و تنگی شدید داشتم که رفع کردن و دکتر گفت اسپاسم مثانه هم دارم.قرص باکلوفن.پروتزال وافلوکساسین تجویز کردند و مصرف میکنم و دو هفته از سیستوسکوپی میگذره و فشار ادرار خوب شده.اما تکرر ادراری ام ب شدت بیشتر شده و دائم مثانه پره و نیاز ب تخلیه دارم.به نظر شما باید چیکار کنم ؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
ممنون میشم اگه مطابق تست ارسالی اظهار نظر بفرمایین

باسلام خدمت آقای دکتر و خسته نباشید
بنده ریبوار زارعی ساکن کردستان مدت4سال است که بیماریMSبرام تشخیص داده شده وبا داروی سینووکس تحت درمان هستم درطول این چند سال بنده دچار تکرر ادرار بوده و مشکلات فراوانی را تحمل نموده ام متاسفانه همین امر سبب شده که برای مراجعه با شهرهای بزرگ جهت درمان این مساله محدودیت داشته باشم که خدا خواست و با پیج شما در اینستاگرام آشنا شدم برای تکرر ادرار تست یورودینامیک هم دادم که خدمتتون ارسال می نمایم همچنین بنده دچار سردمزاجی ونبود میل جنسی شدم ممنون میشم ازتون اگه راه حلی برای مشکلم ارائه بدین
مشاهده پاسخ دکتر
6
پوسته و قرمزی الت تناسلی

Milad:
درود، بنده مدتی قسمت پایین تر از سر التم پوست پوست میشد، حالا سر التم هم اینطور شده و اسیب پذیر و قرمز..در سر التم کمی هم حالت ترک خوردگی هم داره...و همین طور کمی سوزش با تحریک پذیری ممنون میشم راهنمایی کنید.
مشاهده پاسخ دکتر
7
شب ادراری

سلاک آقای دکتر
مردی 49 ساله هستم در طی 5 سال اخیر حدود 4 بار دچار شب ادراری شدم .مضافا به اینکه حدود 2 سال است که تخلیه ادرار به راحتی قبلا انجام نمی شود ومقداری از ادرار در قسمت نشیمنگاه مجرای ادرار باقی میماند اه باید با استبرا خارج شود.سونوگرافی از پروستات انجام دادم که گفتند اندکی بزرگ شده ولی برای سن من طبیعی است.
نوار تخلیه ادرار وهمچنین عکس رادیولوژی مجرای ادرار در فایل پیوست ارسال میگردد
لطفا در مورد شب ادراری هم راهنمایی بفرمایید با تشکر و احترام
مشاهده پاسخ دکتر
8
ریزش ادرار قطرهای

سوزش ادراری هم ندارم و راحت ادرار مییاد ولی کامل تخلیه منیشه .من دارو میتونم استفاده کنم اقای دکتر؟ تشخیص شما برام مهنه و راه حل چیه؟ ترجیح میدم دارو مرف کنم.البته خانم دکتر پرهیز گفتن با لیزر تنگی مجاری ادراری را باز کنن۰من مجرد هستم ۳۶ سالمه مشاهده پاسخ دکتر
9
احساس ادار دایم

سلام جناب دکتر حدود ۵۰ روز پیش دچار تکرر ادرار شدم البته نه خیلی شدید که به پزشک مراجه کردم که سیسکوسکوپی انجام دادند و تشخیص التهاب پروستات و تنگی مجرای خفیف در قمست قدامی دادند و بیان کردن کخ تنگی برطرف شده است ولی از زمان انجام این کار دچار احساس دایم ادرار شدم بطوری که با بیرون امدن از دستشویی احساس نیاز مجدد میکنم البته میتوانم تا ۲ ساعت و بیشتر هم با این حس مقابله کنم و ریزش ندارم و همچیت هیچ گونه سوزشی در دفع یا باریکی ادرار ندارم ..آزمایش تست منی دادم مقدار کمی باکتری گرم مثبت داشتم که در ابتدا آزیتروماسین به مدت ۱۰ روز و سپس داکسی سایکلین استفاده میکنم البته در طی رمان به علت درد زیر ییصه متوجه شدم دچار واریکسول شدید هم هستم ...مطب جنابعالی وقت گرفتم اما نوبتم ۲۵ روز دیگر است تا ان زمان چه کنم اقای دکتر؟؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
خون در ادرار

سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
مادر من سال ۹۴ بعلت وجود خون در ادرار اومدن خدمت شما که در سونو گرافی مشکل داشتن وسیستوسکوپی و عمل شدن و ۶ جلسه ب ث ژ
بعد از اون شما فرمودین هر سه ماه سونوگرافی بشن و تا الان انجام شده و خداروشکر هیییچ مشکلی وجود نداشت
این بار علاوه بر سونو آزمایش خون و ادرار ( چکاپ کامل) انجام دادن
خداروشکر در سونو هیییچ چیز مشکوکی نیست و مثانه پاک پاک است ولی در ادرار کمی خون هست
آیا از نظر شما مشکلی وجود داره ؟
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 141 بعدی »

نظرات بسته شده است.