021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

چگونه آزمایش ادرار دهیم؟

توسط دکترحسین کرمی ۱۰/آبا/۱۳۹۳ 84,022 بازدید
آزمایش ادرار

امروزه یکی از آزمایشاتی که به صورت شایع در مراجعه به پزشک معالجتان درخواست می شود آزمایش ادرار می باشد. در اینجا با توجه به اهمیت و دقت آزمایش و صحیح بودن نتیجه و درمان مناسب بر اساس آن مطالبی را در مورد کیفیت انجام آزمایش توضیح می دهیم.

آزمایش ادرار بر اساس بیماری شما و درخواست پزشکتان می تواند اطلاعات بسیار مهمی را به پزشک معالجتان بدهد.

چه مواقعی باید آزمایش ادرار داد؟

تشخیص با نظر پزشک مربوطه می باشد. به طور کلی آزمایش ادرار جهت تشخیص عفونت ادرار، خون در ادرار، وجود سلولهای سرطانی و التهابی در ادرار، دفع پروتئین از ادرار، دفع املاح بدن از قبیل کلسیم و پتاسیم، از نظر دفع کریستال یا اجزاء مواد تشکیل دهنده سنگ های موجود در سیستم ادراری و وجود قارچ در ادرار می باشد.

ادرار طبیعی باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

۱- رنگ ادرار

رنگ آن بسته به مقدار مصرف مایعات و نوع رژیم غذایی فرق می کند. در حالت طبیعی رنگ ادرار از زرد کم رنگ تا زرد غلیظ متغیر است. رنگ ادرار در عفونت های ادرار پررنگ و بد بو می باشد.

۲- خون در ادرار

در دفع خون بسته به شدت آن خون آلود و یا طبیعی می تواند باشد. ادرار در حالت طبیعی کاملاً باید شفاف باشد. کدر بودن آن، دفع لخته، دفع هر گونه سنگ و یا اجسام قابل وضوح غیر طبیعی هستند.

۳- PH 

ادرار در حالت طبیعی با توجه به ترکیبات آن اسیدی و اندازه شدت اسیدی بودن آن از نظر علمی حدود ۶ می باشد. قلیائی شدن ادرار که اغلب در عفونت های ادراری و یا اسیدی بودن بیش از حد آن در تشکیل سنگ ها و اسیداوریکی و سیستئینی اتفاق می افتد کاملاً غیر طبیعی است.

ph آزمایش ادرار

۴- وجود خون

ادرار در حالت طبیعی نباید بیش از ۱-۲ سلول خونی داشته باشد. اگر در آزمایش ادرار شما گزارش سلول های خونی بیش از ۳ تا باشد باید از نظر سنگ، عفونت و سرطان حتماً بررسی شود. گهگاهی وجود خون در ادرار به صورت روشن و لخته است که باید از نظر سرطان مثانه، عفونت های ادرای حاد و ویروسی و غیرنیازمند، بررسی ضروری می باشد.

۵- پروتئین

دفع پروتئین به مقدار معین و مخصوصاً بعد از ورزش و یا بیماری تب دار طبیعی است ولی یادتان باشد اگر دفع پروتئین از حد متعارف بالا باشد نشان دهنده آسیب جدی به کلیه ها می باشد که اغلب به علت صدمه به سلول های تصفیه کننده کلیه یا گلومرولها و یا اختلال در جذب مجدد پروتئین در لوله های تصفیه کننده کلیه ها اتفاق می افتد و نیازمند بررسی دقیق می باشد.

در مواقع دفع پروتئین از ادرار جهت تشخیص دقیق مقدار دفع پروتئین دفع شده بهتر است ادرار ۲۴ ساعت خود ررا در ظرفی که آزمایشگاه به شما می دهد جمع کرده و به آزمایشگاه تحویل دهید که آزمایش دقیق از نظر دفع پروتئین در ادرار ۲۴ ساعته بررسی شود که بسیار دقیق و کمک کننده به پزشک شما در درمانتان خواهد بود.

۶- دفع بیلیروبین و اروبیلینوژن

به هر علتی انسداد در مجاری صفراوی به علت سنگ، سرطان های مجاری صفراوی و یا التهاب مجاری صفراوی ایجاد و باعث بسته شدن مسیر گردد باعث افزایش آنها در ادرار می گردد.

۷- نبود باکتری

وجود باکتری به مقدار زیاد به همراه آزمایش نیتریت مثبت که غیر طبیعی بوده و نشان دهنده ابتلا شما عفونت ادراری می باشد.

۸- وجود قند در ادرار 

وجود قند در آزمایش ادرار

در حالت طبیعی نباید قند در ادرار گزارش شود. اگر در حالت طبیعی قند در ادرار شما گزارش شود نشان دهنده بالا بودن قند خونتان می باشد که اغلب زمانی که قند خون بالای ۱۸۰ برسد این امر اتفاق می افتد.

۹- وجود کریستال

کریستال ها همان اجزای ریز تشکیل دهنده سنگ کلیه و مجاری می باشد. در صورت مشاهده کریستال های زیاد در ادرار دو مسئله برای شما مهم می باشد.

# شما در معرض سنگ سیستم ادراری هستید که باید مایعات زیاد و نمک کم بخورید.
# نوع کریستال دفع شده بیانگر نوع سنگ کلیه ومجاری ادرارتان خواهد بود.

چگونه آزمایش ادرار درست بدهیم؟

۱- بهتر است نمونه ادرار اولین ادرار صبحگاهی باشد.

۲- قبل از دادن نمونه، سر آلت ناحیه تناسلی را بشویید.

۳- سعی کنید نمونه را از وسط ادرارتان بدهید. نمونه اول و آخر بهتر است داده نشود.

۴- ۵۰ سی سی یا نصف لیوان ادرار جهت آزمایش کافی است.

۵- در مورد خانم ها بهتر است شستشو از جلو به عقب انجام شود تا باعث آلودگی محل نشود.

۶- از لمس نمونه ادرار با دست جداً اجتناب نمائید که باعث آلودگی و جواب غلط می شود.

۷- اگر در منزل نمونه را گرفته اید سریعاً و در کمتر از نیم ساعت آن را به آزمایشگاه مربوطه برسانید. اگر نمی توانید بلافاصله در یخچال قرار بدهید.

اگر آزمایش ادرار ۲۴ ساعته است سعی کنید:

۱- ۲۴ ساعت فقط در داخل ظرف مربوطه ادرار نمائید.
۲- تا فاصله بعدی ظرف را در یخچال نگه دارید.

در مورد آزمایشات نوزادان

بهترین و دقیق ترین آزمایش برداشتن نمونه از مثانه از طریق پوست بالای مثانه می باشد.

آزمایش سیتولوژی ادراری چیست؟

آزمایش سیتولوژی ادرار: برای بررسی وجود سلول های سرطانی دفع شده از طریق ادرار می باشد. برای انجام آن باید قبل از آزمایش از مواد تزریق که برای انجام CT اسکن یا عکس رنگی IVP انجام می شود، اجتناب نمایید و آزمایش سیتولوژی را قبل از عکس برداری انجام دهید.

آیا آزمایش کشت از مجرا با آزمایش ادرار فرق دارد؟

وجود عفونت در ادرار

بله دقیقاً، زمانی پزشک درخواست آزمایش کشت از ترشحات مجرا را می دهد که شک به عفونت های مجرا که اغلب از طریق تماس های جنسی مثل سوزاک، سیفلیس، کلامیدیا و غیره را دارد. در اینجا منظور کشت و آزمایش فقط ترشحات مجرا می باشد که اغلب زرد غلیظ و در اول صبح و با فشار دادن مجرا بیرون می آیند خود را مشخص می کند.
برای انجام این آزمایش باید:

۱- صبح اول وقت و قبل از ادرار کردن به آزمایشگاه مراجعه کنید.
۲- در آزمایشگاه با فشار دادن نوک آلت تناسلی از نمونه ترشحات چرکی جهت آزمایش برداشته خواهد شد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

چگونه آزمایش ادرار دهیم؟
۴.۲ (۸۴%) ۵ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
چندین سنودادم گفتن پروستات یک ذره بزرگ ازشمادکترمحترم میخوام من راراهنمایی کنید

باسلام حدودیک سال ونیم هست که سوزش ادراردرسرآلت تناسلی دارم وبیشترشبهادویاسه مرتبه مجبورمیشوم ازخواب بیدارشوم وادرارکنم همه نوع قرص ازجمله قرص تاوانکس،یورناسین،پروستاتان،پروستاباریج،سکولسیب،قطره گیاهی پروستاتان،تامسولین،دراین مدت استفاده کرده ام ولی خوب نشده ام 33سالمه ومتاهل هستم ومیل جنسی ام خیلی کم شده مشاهده پاسخ دکتر
2
مثانه عصبی

با سلام حدود چهار ماه است که دچار تکرراد ادرار شده ام آزمایشات زیادی انجام داده ام که اعلام نمودند که سالم می باشد حتی عمل سیتوسکوپی هم انجام داده ام که دکتر اعلام نموده مثانه عصبی می باشد . سونوگرافی مثانه هم سال اعلام نموده سالم فقط 26 سی سی ادرار می ماند .
دارو هایی که مصرف می کنم ویسول 5 می باشد . مشکل عمده هر نوع نوشیدنی که مصرف می شود بلافاصله باید تخلیه اش کنم
مشاهده پاسخ دکتر
3
ضخامت و نامنظمي جداره مثانه و بزرگي پروستات

باعرض سلام مردي ٥٨ ساله هستم مبتلا به بزرگي خوش خيم پروستات هستم و نتيجه ي آزمايش PSA سال گذشته ام ١/٥ مي باشد و مشكل کاهش نیرو وقطر جریان ادرار، تاخیر در دفع ادرار، زور زدن هنگام دفع ادرار، احساس عدم تخلیه کامل مثانه دارم اخيرا سونوگرافي مثانه و پروستات انجام دادم نتيجه ضخامت ديواره ي مثانه با جداره ي نامنظم و بزرگي پروستات به حجم ٥٠ سي سي است و كليه نرمال هستن ... نتيجه ي ءزمايش PSA را هنوز نگرفته ام و بعلت تعطيلات نوروزي موفق به مراجعه به پزشك معالجم نشدم و تا بعد از تعطيلات هم نوبت ويزيت ندادن خواهشمندم حتي الامكان مرا در مورد وضعيتم مطلع فرماييد خيلي نگرانم ... سپاسگزارم مشاهده پاسخ دکتر
4
مجراي ادراري

سلام مادرم كار سيستويكوپي انجام داده گفتن ي سري توده هايي مثل جلبگ دور مجراي اداريش هست و دائم آخر ادارش خون تازه داره،ميخواستم بدونم آيا خطرناكه؟آيا ميشه عمل كرد؟ واينكه رشد ميكنه من شنيدم بعدش كنترل ادارش رو از دست ميده
آيا عمل كنه كنترل ادارش رو از دست ميده؟
مشاهده پاسخ دکتر
5
تکرر ادرار

سلام آقای دکتر من پسری ۱۸ ساله هستم که قبلا به طور شدید متاسفانه خود ارضایی داشته ام. من حدود ۷_۸ ماه پیش متوجه شدم که تکرر ادرار پیدا کرده ام همان موقع ها به دکتر هم مراجعه کردم و یک سونوگرافی از کلیه و پروستات و مثانه (همه با هم ) انجام دادم و طبق نظر دکتر هیچ مشکلی نداشتم برای همین فقط یک سری قرص ضد اضطراب به من دادن. خلاصه از اون موقع تا الان به همین شکل میگذره. اینم بگم گه اگر به مدت طولانی جنب نشوم منظورم در خواب است چون خوشبختانه چند وقتی است که خود ارضایی را ترک کرده ام. اما زمان جنب شدنم زیاد است برای همین بعضی اوقات بعد از جنب شدن درد نسبتا شدیدی را در ناحیه مقعد حس میکنم که فکر میکنم از پروستات است ان هم به خاطر ارضا نشدن به مدت طولانی اما دلیل گفتن این موضوع بیشتر به خاطر این بود که شب هایی که نزدیک به جنب شدن است تکرر ادرار من هم بیشتر میشود حتی چند باری هم شده که در شب مجبور شده ام به دستشویی بروم اما بعد از جنب شدن تکرر ادرارم هم کم میشود. (قطع نمیشود فقط کم میشود). حالا دیگه واقعا نمیدونم چه مشکلی میتوانم داشته باشم خودم فکر میکنم ممکن است به خاطر کوچک شدن مثانه باشد اما مسئله ارضا شدن من را به شک انداخته نظر شما چیه در این مورد؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
کم حجم بودن مثانه

سلام
خسته نباشید
آقای دکتر من بخاطر زود زود رفتن به سرویس برای ادرار (تقریباً در طول 24ساعت 10 بار) ، به پزشکهای زیادی مراجعه کردم و هرکدام داروهایی برام تجویز کردن که فایده ایی نداشت و تازگیها من متوجه شدم من بخاطر کم حجم بودن مثانه ام زود زود به سرویس میرم چون در سایتها دیدم که نوشتن بطور تقریبی هر بار ادرار باید 500 میلی لیتر باشد که متأسفانه من هر بار تقریباً 100 الی 150 میلی لیتر ادرار میکنم و اگه به خودم فشار بیارم و بیشتر ادرارم رو نگهدارم میشه 200 میلی لیتر که بیشتر از این به علت این که به کلیه هام فشار میاره و درد میکنه توانایی نگهداشتن رو ندارم .
لطفاً راهنمایی کنید و اگه نیاز باشه من تبریز هستم و حضوری خدمتتون برسم و یا اگه در تبریز پزشکی را معرفی کنید خیلی ممنون میشم ، چون واقعاً منو از کار و زندگی انداخته.
درضمن این رو خدمتتون عرض کنم که من از کودکی همین مشکل رو داشتم و الان 30 سال دارم.
ممنو از پاسختان🙏
مشاهده پاسخ دکتر
7
تنگی مجرا

باسلام خدمت دکتر
20سالم هست و مثانه عصبی دارم و تاسال پیش تحت نظر دکتر ایتی در تهران بودم و از تابستان به بعد تحت نظر دکتر مهدوی بوده ام و در شهریور برای تنگی مجرا عمل پیوند مخاط دهان انجام دادم و باز دوماه بعد دوباره عمل را انجام دادم و تنگ شده است و دوباره یک سه هفته پیش عمل بعدی را انجام دادم تا 10 روز سوند داشتم و بعداز 10 روز ادارم باریک شده است به چکارکنم؟ودکتر خوبی درخارج هست تا مراجعه کنم؟اگر میشه راهنمایم کنید
مشاهده پاسخ دکتر
8
تکرر ادرار

سلام خانمی هستم 57ساله مدت 5ساله که از تکرر ادرار رنج می برم در این مدت درمانهای زیادی انجام داده ام ولی نتیجه نگرفتم اخرین کاری که باستی انجام میدادم تزریق امپول به داخل مثانه بود که ترسیدم و انجام ندادم روزانه حدود 15مرتبه برای تخلیه اقدام میکنم خسته شده ام از شما تقاضای کمک میخواهم مشاهده پاسخ دکتر
9
عفونت اداری شدید مثانه

سلام.پسرم25 ساله.ازبدوتولدهیدرونفروزخفیف راست وتنگی حالب و هیدرونفروزشدیدچپ داشت عمل پیلو پلاستی شدولی کلیه چپ زیر ده درصدکارمیکنه گفتنداتروفیک ضمناهایپوسپادیاس هم هست.کلیه راست تقریباخوب شده.هفته پیش سوندمثانه Drnceگذاشتندباعث عفونت ادراری شدید باتب بالای 40 درجه شد4روزدربیمارستان بستری بود 2-3روزازبستری میگذره سفکسیفم هر12 س 25سی سی میخوره با قرص فنازوپریدین.سوندگذاری به سختی و به دفعات بسیارانجام شده.احساس سوزش بسیارزیادهنگام ادرارداره بصورتی که قادربه راه رفتن و نشستن نیست.شبها هم اصلا نمیتونه بخوابه.به گفته پزشک بیمارستان مجرای ادرار به علت سونداژ به شدت آسیب دیده.خواهشمندم منو راهنمایی کنید چیکارکنم؟و تاچه مدت این وضعیت ادامه دارد؟آیا اقدامات دیگه لازم داره؟ممنون
تاچه مدت نمی توانیم برای بررسی های بیشترمثل vcujیا اسکن سوندگذاری انجام بدیم؟
مشاهده پاسخ دکتر
10
عصب مثانه

تکرر ادرار ،باهر عکسلل عملی وهنگام امیزش حتی کمرم راکسی بغل کند هم باعث ادرارم میشه ممنون میسم کمکم کنید که بادارو رفع میشه یا عمل با سپاس مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 131 بعدی »