021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

چگونه آزمایش ادرار دهیم؟

توسط دکترحسین کرمی ۱۰/آبا/۱۳۹۳ 88,715 بازدید
آزمایش ادرار

امروزه یکی از آزمایشاتی که به صورت شایع در مراجعه به پزشک معالجتان درخواست می شود آزمایش ادرار می باشد. در اینجا با توجه به اهمیت و دقت آزمایش و صحیح بودن نتیجه و درمان مناسب بر اساس آن مطالبی را در مورد کیفیت انجام آزمایش توضیح می دهیم.

آزمایش ادرار بر اساس بیماری شما و درخواست پزشکتان می تواند اطلاعات بسیار مهمی را به پزشک معالجتان بدهد.

چه مواقعی باید آزمایش ادرار داد؟

تشخیص با نظر پزشک مربوطه می باشد. به طور کلی آزمایش ادرار جهت تشخیص عفونت ادرار، خون در ادرار، وجود سلولهای سرطانی و التهابی در ادرار، دفع پروتئین از ادرار، دفع املاح بدن از قبیل کلسیم و پتاسیم، از نظر دفع کریستال یا اجزاء مواد تشکیل دهنده سنگ های موجود در سیستم ادراری و وجود قارچ در ادرار می باشد.

ادرار طبیعی باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

۱- رنگ ادرار

رنگ آن بسته به مقدار مصرف مایعات و نوع رژیم غذایی فرق می کند. در حالت طبیعی رنگ ادرار از زرد کم رنگ تا زرد غلیظ متغیر است. رنگ ادرار در عفونت های ادرار پررنگ و بد بو می باشد.

۲- خون در ادرار

در دفع خون بسته به شدت آن خون آلود و یا طبیعی می تواند باشد. ادرار در حالت طبیعی کاملاً باید شفاف باشد. کدر بودن آن، دفع لخته، دفع هر گونه سنگ و یا اجسام قابل وضوح غیر طبیعی هستند.

۳- PH 

ادرار در حالت طبیعی با توجه به ترکیبات آن اسیدی و اندازه شدت اسیدی بودن آن از نظر علمی حدود ۶ می باشد. قلیائی شدن ادرار که اغلب در عفونت های ادراری و یا اسیدی بودن بیش از حد آن در تشکیل سنگ ها و اسیداوریکی و سیستئینی اتفاق می افتد کاملاً غیر طبیعی است.

بخوانید  نوار مثانه چیست؟

ph آزمایش ادرار

۴- وجود خون

ادرار در حالت طبیعی نباید بیش از ۱-۲ سلول خونی داشته باشد. اگر در آزمایش ادرار شما گزارش سلول های خونی بیش از ۳ تا باشد باید از نظر سنگ، عفونت و سرطان حتماً بررسی شود. گهگاهی وجود خون در ادرار به صورت روشن و لخته است که باید از نظر سرطان مثانه، عفونت های ادرای حاد و ویروسی و غیرنیازمند، بررسی ضروری می باشد.

۵- پروتئین

دفع پروتئین به مقدار معین و مخصوصاً بعد از ورزش و یا بیماری تب دار طبیعی است ولی یادتان باشد اگر دفع پروتئین از حد متعارف بالا باشد نشان دهنده آسیب جدی به کلیه ها می باشد که اغلب به علت صدمه به سلول های تصفیه کننده کلیه یا گلومرولها و یا اختلال در جذب مجدد پروتئین در لوله های تصفیه کننده کلیه ها اتفاق می افتد و نیازمند بررسی دقیق می باشد.

در مواقع دفع پروتئین از ادرار جهت تشخیص دقیق مقدار دفع پروتئین دفع شده بهتر است ادرار ۲۴ ساعت خود ررا در ظرفی که آزمایشگاه به شما می دهد جمع کرده و به آزمایشگاه تحویل دهید که آزمایش دقیق از نظر دفع پروتئین در ادرار ۲۴ ساعته بررسی شود که بسیار دقیق و کمک کننده به پزشک شما در درمانتان خواهد بود.

۶- دفع بیلیروبین و اروبیلینوژن

به هر علتی انسداد در مجاری صفراوی به علت سنگ، سرطان های مجاری صفراوی و یا التهاب مجاری صفراوی ایجاد و باعث بسته شدن مسیر گردد باعث افزایش آنها در ادرار می گردد.

۷- نبود باکتری

وجود باکتری به مقدار زیاد به همراه آزمایش نیتریت مثبت که غیر طبیعی بوده و نشان دهنده ابتلا شما عفونت ادراری می باشد.

بخوانید  احتباس ادراری از علائم تا روش های درمانی آن

۸- وجود قند در ادرار 

وجود قند در آزمایش ادرار

در حالت طبیعی نباید قند در ادرار گزارش شود. اگر در حالت طبیعی قند در ادرار شما گزارش شود نشان دهنده بالا بودن قند خونتان می باشد که اغلب زمانی که قند خون بالای ۱۸۰ برسد این امر اتفاق می افتد.

۹- وجود کریستال

کریستال ها همان اجزای ریز تشکیل دهنده سنگ کلیه و مجاری می باشد. در صورت مشاهده کریستال های زیاد در ادرار دو مسئله برای شما مهم می باشد.

# شما در معرض سنگ سیستم ادراری هستید که باید مایعات زیاد و نمک کم بخورید.
# نوع کریستال دفع شده بیانگر نوع سنگ کلیه ومجاری ادرارتان خواهد بود.

چگونه آزمایش ادرار درست بدهیم؟

۱- بهتر است نمونه ادرار اولین ادرار صبحگاهی باشد.

۲- قبل از دادن نمونه، سر آلت ناحیه تناسلی را بشویید.

۳- سعی کنید نمونه را از وسط ادرارتان بدهید. نمونه اول و آخر بهتر است داده نشود.

۴- ۵۰ سی سی یا نصف لیوان ادرار جهت آزمایش کافی است.

۵- در مورد خانم ها بهتر است شستشو از جلو به عقب انجام شود تا باعث آلودگی محل نشود.

۶- از لمس نمونه ادرار با دست جداً اجتناب نمائید که باعث آلودگی و جواب غلط می شود.

۷- اگر در منزل نمونه را گرفته اید سریعاً و در کمتر از نیم ساعت آن را به آزمایشگاه مربوطه برسانید. اگر نمی توانید بلافاصله در یخچال قرار بدهید.

اگر آزمایش ادرار ۲۴ ساعته است سعی کنید:

۱- ۲۴ ساعت فقط در داخل ظرف مربوطه ادرار نمائید.
۲- تا فاصله بعدی ظرف را در یخچال نگه دارید.

بخوانید  درباره اروفلومتری یا سنجش سرعت پرش ادرار چه می دانید؟

در مورد آزمایشات نوزادان

بهترین و دقیق ترین آزمایش برداشتن نمونه از مثانه از طریق پوست بالای مثانه می باشد.

آزمایش سیتولوژی ادراری چیست؟

آزمایش سیتولوژی ادرار: برای بررسی وجود سلول های سرطانی دفع شده از طریق ادرار می باشد. برای انجام آن باید قبل از آزمایش از مواد تزریق که برای انجام CT اسکن یا عکس رنگی IVP انجام می شود، اجتناب نمایید و آزمایش سیتولوژی را قبل از عکس برداری انجام دهید.

آیا آزمایش کشت از مجرا با آزمایش ادرار فرق دارد؟

وجود عفونت در ادرار

بله دقیقاً، زمانی پزشک درخواست آزمایش کشت از ترشحات مجرا را می دهد که شک به عفونت های مجرا که اغلب از طریق تماس های جنسی مثل سوزاک، سیفلیس، کلامیدیا و غیره را دارد. در اینجا منظور کشت و آزمایش فقط ترشحات مجرا می باشد که اغلب زرد غلیظ و در اول صبح و با فشار دادن مجرا بیرون می آیند خود را مشخص می کند.
برای انجام این آزمایش باید:

۱- صبح اول وقت و قبل از ادرار کردن به آزمایشگاه مراجعه کنید.
۲- در آزمایشگاه با فشار دادن نوک آلت تناسلی از نمونه ترشحات چرکی جهت آزمایش برداشته خواهد شد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

اگر از این مطلب خوشتان آمده به آن امتیاز دهید
سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
مشکل مثانه

با عرض سلام و خسته نباشید ، بیمار 42 ساله خانم هستند ، که مدت 17 سال بعد از عمل سزارین بر اثر داروی بیهوشی مقدار 4 لیتر ادرار در مثانه جمع گردید و مشکل دفع پیدا کرده است که بعد از استفاده از سند و تخلیه آن مجددا این عمل تکرار گردید و در این مدت تحت درمان قرار گرفت ضمنا بتانکول 10 به مدت 6 سال مصرف شده و اخیرا به دلیل وجود مقداری ناچیزی خون وتاخیر در دفع مجددا داروهارا تغییر داده مدت چندماهی است که از باکلوفن 10 و ترازیسین 2 میلی استفاده میکند همچنان دفع ادرار داشته و تکرر ادرار به دلیل احساس عدم تخلیه کامل و گاهی اوقات احساس درد و سوزش دارد عنایت فرمایید با توجه مدارک ضمیمه در قالب فایل عکس ، راهنمایی فرمایید . با سپاس مشاهده پاسخ دکتر
2
فشار کم در ادرار

چند وقت هست که فشار ادرار ام کم شده و در انتها وقتی برای تخلیه اب داخله مجاری دست میکشم یک قطره مایع سفید یا زرد رنگ با غلظت بیشتر از ادرار خارج می شود در ضمن حدود یک سال پیش عمل واریکوسل دو طرف را انجام داده ام سنم 33سال هست مشاهده پاسخ دکتر
3
در مورد افتادگی مثانه

سلام،از سال 92 دچار افتادگی مثانه شدم طوری که کنترل ادرار ندارم،اون موقع 18 ساله بودم،الان 23 سالمه،دکترم نرفتم میترسیدم،میخواستم بدونم با عمل خوب میشه و اینکه برای بچه دارشدن مشکلی پیش میاد؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
4
سرطان مثانه

با سلام
متشکرم از پاسخگویی شما.
جناب آقای دکتر چون جواب پاتولوژی درگیری ماهیچه ی مثانه رو گزارش کرده و پزشک پدرم دو راه پیش روی ما قرار داده،یا شیمی درمانی یا جراحی برداشتن کامل مثانه، با توجه به سن پدرم که ۶۸ سال هست و سیگار میکشن کدوم درمان رو شما توصیه میفرمایید؟ امید به درمان قطعی و عمر پس از جراحی چقدرهست؟میتونن زندگی عادی ای داشته باشن؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
مشاهده پاسخ دکتر
5
111222

باسلام و احترام خدمت شما، من یک مرد 35 ساله و متاهل هستم که از حدود 13 سال پیش درگیر مشکل بی اختیاری ادرار هستم به این صورت که بعد از تخلیه و استبرا معمولن یک یا چند قطره دفع میشود به دکتر مراجعه کردم عموما گفتند مشکل خاصی نیست و بیشتر عصبی هست البته داروی تولترودین تجویز شده که مصرف کردم وبعضی داروهای دیگه هم بوده ولی تاثیر خاصی نداشته، البته من شبها هنگام خواب یا در طول روز هیچ مشکلی ندارم و فقط بعد از تخلیه این اتفاق میافتد ، هنگام تخلیه احساس میکنم فشار ادرار زیاد نیست البته هنگام تخلیه سوزش یا درد ندارم ولی بعضی اوقات برای تخلیه کامل مجبورم فشار به خودم بیارم از لحاظ تنگی مجرا هم بررسی شده که گفتند تنگی مجرا هم ندارم آخرین سونوگرافی که یکسال ونیم پیش انجام دادم پروستات با ابعاد 41*32*30م.م و حجم 21 سی سی و اکوی هموژن رویت شد و حجم رزیدوی ادراری 76 سی سی می باشد با تشکر و آرزوی موفقیت برای شما مشاهده پاسخ دکتر
6
سرطان مثانه

با سلام
بعد از سونوگرافی و سی تی اسکن و turbt, دکتر به تازگی برای پدرم تشخیص سرطان مثانه از نوع urothelial carcinoma, low grade(papillary transitional cell carcinoma, grade 23) دادند. هر دو راه درمان رو گفتند، جراحی یا شیمی درمانی، ولی راه بهتر رو پیشنهاد ندادن.
با توجه به اینکه ایشون 67 سال دارن، تصمیم گیری خیلی واسمون سخت شده.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید کدوم راه انید درمانش بیشتر هست و عوارضش چی هست.
متشکرم
مشاهده پاسخ دکتر
7
پيش اب زياد

سلام خسته نباشيد
جناب دكتر من الان يكي دو ساله كه تحريك كه ميشم يا موقعي كه در حال سكس هستم مقدار خيلي زيادي پيش اب دارم،طوري كه بين سكس به مشكل ميخورم كاملا،و خجالت ميكشم،چون خيلي خيس ميشود،ميخواستم ببينم راهكار اينكه مثل همه پيش اب نداشته باشم چيه،؟؟؟و چي بايد مصرف كنم؟؟؟
ممنون ميشم كمكم كنيد
مشاهده پاسخ دکتر
8
خون در ادرار

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر. برای خون در ادرار، آزمایش معمولی + سونوگرافی + سی تی اسکن اسپیرال از شکم و لگن + سیتولوژی (در سه روز) انجام داده ام که در فایل های ضمیمه خدمت تان ارسال می شود.(خون قابل رؤیت نیست و در آزمایش تشخیص داده شده است. هیچ درد خاصی هم در قسمت کلیه و شکم ندارم). لطفا راهنمایی بفرمایید. مرد 45 ساله. با تشکر. مشاهده پاسخ دکتر
9
سوزش ادرار

سلام خسته نباشید مادرم 47 سال سن داره و چند وقتیه ه که سوزش ادرار گرفته و تکرر ادرار داره ،دکتر دارو بهش داده فنازو پریدین و چند تای دیگه،ولی اصن فایده نمیکنه .قسمت پایین شکم سمت چپش درد میکنه و داروهام ک اصن هیچ، باید چیکار کنه؟ ممنون میشم جواب بدین مشاهده پاسخ دکتر
10
برجستگی گردن مثانه

سلام آقای دکتر
من ۳۶ ساله هستم(مرد) تقریبا ۱۵ سال پیش به دلیل تکرر ادرار به پزشک مراجعه کردم و قرص افلوکساسین تجویز کرد البته آزمایش داده بودم و پزشک مربوطه تشخیص عفونت داد.بعد از یکسال مجددا تکرر پیدا کردم مجددا به پزشک مراجعه کردم و باز هم همون قرص رو تجویز کرد که کمی بهتر شدم ولی سریع به حالت اول برمی گشت. دیگه بیخیال شدم و باهاش کنار اومدم درواقع پیگیری نکردم تا ۴ سال پیش سونوگرافی دادم که گفت پروستات سالم هستش و هیچ مشکلی نداره و دیگه قرص کارایی نداشت من هم ادرارم باریک و چند شاخه میشد و با سرعت کم البته وقتی هجوم ادرارم زیاد میشد کمی سرعتش بیشتر میشد.تا اینکه دکتر سیستوسکوپی کرد و گفت پروستات معمولی هستش مثانه هم سالمه اما گردن مثانه برجستگی شدید داره و اگه این برجستگی رو برداریم دیگه نمیتونی بچه دار بشی.درواقع یعنی هیچ راهی وجود نداره که این تنگی برطرف بشه و مشکی برای بچه دار شدن بوجود نیاد؟
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 138 بعدی »