با عوارض عمل پروستات آشنا شوید

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود. عوارض عمل پروستات چیست؟

عمل پروستات

غده پروستات به اندازه یک گردو کوچک مثل شکل زیرکاملاً دورادور گردن مثانه و قسمت خروجی آن را احاطه کرده است. وقتی غده پروستات بزرگ می شود قسمت خروجی مثانه را تنگ کرده و باعث علائم زیر می شود.

عکس بزرگی پروستات

1- کاهش جریان ادراری

2- قطع و وصل شدن ادرار

3- قطره قطره آمدن ادرار

4- تکرر ادراری

5- سوزش شدید و باریک آمدن ادرار

6- عدم تخلیه خوب مثانه و ادرار باقیمانده بالا در داخل مثانه

7- بیدار شدن های مکرر بیمار از خواب در شب ها جهت دستشوئی

50درصد مردان بالای 50 سال به درجاتی به نشانه های ذکر شده مبتلا می شوند که باید درمان شوند.

عوارض عمل پروستات

اصولاً عمل جراحی پروستات مثل عمل های دیگر عوارضی دارد که به ذکر آنها می پردازیم:

1- عوارض حین عمل پروستات

بعد از عمل به علت جراحی خونریزی قابل کنترلی ایجاد می شود که ممکن است باعث نگرانی بیمار شود ولی کاملاً طبیعی است و با گذاشتن سوند به مدت 24-48 ساعت و ایجاد شستشو کاملاً رفع خواهند شد.

2- بی اختیاری ادراری

عموماً در جراحی سرطان پروستات دیده می شود نه در عمل بزرگی خوش خیم. در بزرگی خوش خیم پروستات بعد از عمل احتمال بی اختیاری نزدیک به صفر می باشد و اصلاً نگران نباشید. کسانی ممکن است بی اختیار شوند که مثانه آنها مشکل داشته باشد از قبیل مثانه های کم حجم و عصبی و سرکش. پس نگران بی اختیاری نباشید.

3- توانایی جنسی

در عمل جراحی سرطان پروستات توان جنسی مرد آسیب می بیند و یا از بین می رود ولی در عمل خوش خیم پروستات توان جنسی شما کاملاً برای بعد از عمل حفظ خواهد شد و به علت باز شدن حفره در غده پروستات بعد عمل مایع منی شما پس از انزال به داخل مثانه می ریزد و با ادرار دفع خواهد شد و این نگرانی قطع شدن مایع منی نیست و در این مورد اصلاً جای نگرانی نیست.

4- ادرار خونی، درد، سوزش و عدم روان آمدن ادرار

بعد از عمل برای 3-4 هفته کاملاً طبیعی است و با خوردن مایعات فراوان و مصرف مسکن کاملاً بهبودی پیدا خواهید کرد.

جلوگیری از بزرگی پروستات

بزرگی پروستات معمولاً به علت بالا رفتن سن است و در نتیجه هنوز هیچ راهی برای پیشگیری از بزرگی پروستات وجود ندارد.

اگر مبتلا به علائم پروستات شدید، باید به دکتر کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکترتان از شما سونوگرافی از کلیه و مثانه و پروستات و بررسی ادرار باقیمانده و تست PSA و آزمایش کامل خون و ادرار درخواست خواهد کرد و در صورت نیاز توسط پزشک معاینه مقعدی پروستات نیز انجام خواهد شد.

درمان پروستات

اول درمان داروئی پروستات است، خط اول درمان داروئی استفاده از داروهای شل کننده گردن مثانه می باشد. مانند پرازوسین، ترازوسین، تامسولوسین و امنیک. این داروها را قبل از خواب به بیماران توصیه می کنیم که استفاده نمایند.

اگر شدت تنگی مجرا به علت پروستات بالا باشد و به درمان داروئی جواب ندهند بهترین اقدام درمان جراحی پروستات می باشد.

1- عمل باز پروستات

امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود.

درمان طلائی پروستات برای کسانی که 1- حجم پروستات آن ها بالای 60-70 گرم می باشد 2- همزمان با بزرگی پروستات سنگ مثانه بزرگ دارند 3- سمت رشد بزرگی پروستات به داخل مثانه است، عمل جراحی باز می باشد. در این روش با برش کوچکی در بالای استخوان عانه و زیر ناف و با برش کوچک روی مثانه، قسمت هسته ای پروستات را که باعث انسداد مجرا شده است برداشته می شود.

بهترین درمان و درمان طلائی پروستات های زیر 50 گرم که باعث انسداد شدید خروجی مجرا می شوند عمل TURP یا تراش از داخل مجرا (همان لیزر عامیانه) می باشد. در این روش بدون برش جراحی پوستی با عبور دوربین به مجرا، قسمت هسته ای پروستات را با تراش و تکه تکه کردن آنها بر می داریم مثل شکل و آنها را خارج می کنیم.

پس چه در عمل جراحی پروستات باز و چه بسته همه پروستات برداشته نمی شود و فقط هسته انسدادی را بر می داریم.

2- عمل پروستات با لیزر

لیزر هولمیوم می تواند به روش های مختلف برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات مورد استفاده قرار گیرد. در روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم (HoLAP) مقدار اضافی بافت پروستات توسط لیزر از بین می رود.

این کار نتیجه ای همانند جراحی پروستات چه باز و چه بسته در پی دارد. مزایای عمده روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم کاهش از دست دادن خون، مدت زمان کمتر کاتتر (لوله) گذاری و کاهش مدت زمان بستری در بیمارستان می باشد. یک نوع روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم، برش پروستات به وسیله آن لیزر (HoLRP) است. در این فرایند برای برش بافت اضافی از یک لیزر هولمیوم استفاده می شود.

جراحی پروستات به وسیله لیزر هولمیوم از طریق مجاری ادرار نیز می تواند سبب ایجاد اختلالات نعوظ و انزال معکوس شود. اما از مزایای استفاده از لیزر این است که می توان بافت بیشتری برداشت. همچنین برای مردان با هر اندازه پروستات مناسب است همچنین برای مردان مبتلا به اختلالات خونریزی یا افرادی که دارو های رقیق کننده خون (مانند آسپرین، کلوپیدوگرل و وارفارین) مصرف می کنند؛ مناسب است.

3- درمان خانگی پروستات

برخی اقدامات احتیاطی می توانند به اجتناب از بدتر شدن علائم بزرگی پروستات و عوارض آن کمک کنند. فرد نباید در هنگام احساس نیاز شدید، دفع ادرار خود را به تاخیر اندازد. باید در هنگام احساس نیاز، هر چه زودتر ادرار دفع شده و مثانه به طور کامل تخلیه شود.

و اما توصیه های اینجانب

1- بهترین و قطعی ترین روش درمان بزرگی پروستات، درمان جراحی آن است. باز یا بسته

2- بزرگی پروستات درمان داروئی ندارد و داروها پروستات را فقط کوتاه مدت شل می کنند و لذا درمان تسکینی هستند.

3- علیرغم پیشرفت تکنولوژی جراحی در حال حاضر بهترین درمان برای پروستات های بزرگ جراحی باز و پروستات تهای زیر 50 گرم عمل بسته TURP یا لیزری می باشد.

4- چکاب منظم PSA را در بالای 50 سال فراموش نکنید.

5- از عوارض عمل پروستات نترسید چرا که عارضه مهم ندارد و بدون بیهوشی و با یک شب بستری برای همیشه از شر بزرگی پروستات و اختلال در تخلیه ادرار و بدون مصرف قرص راحت می شوید.

6- عمل جراحی خوش خیم پروستات چه باز و چه بسته عود ندارد.

7- در صورت داشتن بزرگی پروستات و اختلالات تخلیه ادراری جهت نوبت دهی با شماره 22642744 تماس بگیرید.

8- جهت آگاهی بیشتر شما فیلم عمل های اینجانب در رابطه با عمل باز و بسته پروستات رانگاه کنید.

ویدیو جراحی پروستات به وسیله دکتر کرمی

سونوگرافی پروستات چیست؟

سونوگرافی پروستات از امواج صوتی استفاده میکند تا تصویری از غده پروستات مردان  تولید کند و برای کمک به تشخیص علائمی مانند مشکل در ادرار کردن یا بالا بودن نتایج آزمایش خون استفاده میشود. همچنین این آزمایش برای بررسی برآمدگی که هنگام معاینه مقعدی پیدا شده است، مشخص کردن اختلالات و بررسی این که آیا غده بزرگ شده است، استفاده میشود. سونوگرافی ایمن، بدون تهاجم بوده و از اشعه ی رادیواکتیو استفاده نمی کند.

این فرآیند نیاز به آمادگی خاصی ندارد. جواهرات خود را در خانه بگذارید و لباس راحت و گشاد بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود تا گان (نوعی لباس مخصوص) بپوشید و به پهلو بخوابید و زانوهایتان را در شکمتان جمع کنید. برای بدست آوردن تصویر هایی با کیفیت بالا، ترنسدیوسر سونوگرافی –یک استوانه پلاستیکی در حدود اندازه انگشت- به مقدار کمی در مقعد شما وارد خواهد شد.

اگر انجام نمونه برداری برنامه ریزی شده باشد، ممکن به شما بگویند از مصرف آسپرین و دیگر داروهای رقیق کننده خونی بین 7 تا 10 روز قبل از این فرآیند خودداری کنید. ممکن است از شما خواسته شود که تنقیه کنید تا روده هایتان پاکیزه گردند.

آیا می شود بدون عمل  و با دارو پروستات را درمان کرد. برای آشنایی بیشتر بر روی لینک درمان دارویی بزرگی پروستات کلیک کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر من 91 سال داره ، 3 بار عمل بزرگی پروستات بسته داشته ولی باز هم بزرگ شده و با توجه به سن و سالش و وضعیت جسمانی ، پزشک جراح ، جراحی باز را توصیه نکرده و لذا مدت 15 ماهه که از سند استفاده میکنه و در این مدت psa از 9.55 به زیر 3.5 رسیده با مطرف قرص فیناستراید 5 میلی . ولی سند رو نمیتونیم ازش جدا کنیم و هر 15 روز سند را عوض میکنیم که خودش خیلی عذاب میکشه و براش سخت شده .
  راه حل چیه آقای دکتر ، ؟ . آیا با وجود شرایط فوق ، شما توصیه به جراحی میکنید ؟ چطور میشه با توجه به کوچک شدن پرووستات ، سند رو ازش جدا کرد و خود کنترلی هم داشته باشه .؟
  بسیار ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید و پدرم را از این وضعیت خلاص کنید . با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   تنها درمان جراحی خوب است
 • تصویر کاربر مرضیه شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  M- Forozanmehr:
  این مریض ما در کشور عراق هستن می خوان ببیین اگر در ایران پیش شما یا همکاراتون قابل درمان هست بیان ایران
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   مدارک
 • تصویر کاربر ابراهیم جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  با سلام وتشکر پدرم 10سال پیش عمل جراحی لیزر نمودند که متاسفانه بی اختیاری ادرار پیش آمد بعد از حدود 3-4سال نسبتا بی اختیاری کم شد نهایتا سه سال قبل مجددا تکرر ادرار و بی اختیاری و سوزش عمل سیستوسکوپی انجام نمودند که هیچ علایمی از توده بد خیم مشاهده نشد 7 ماه پیش هم به علت تنگی مجاری ادرار مورد عمل جراحی قرار گرفتند متاسفانه اخیرا نیز به علت مشکلات مطرح شده سیستوسکوپی گردیدند که ورم پروستات راعلت عوامل فوق عنوان نمودند که پزشک معالج از انجام عمل مجدد پروستات به علت سن 79 پدرم اجتناب می نمایند خواهشمند است راهنمایی فرمایید آیا عمل مجدد پروستات در سن 79 سالگی خطرات زیاد دارد-ساکن تبریز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   بياييد اول تست اروديناميك بگيريم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر با سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  Mahmood Karimi:
  با سلام محمود کریمی هستم 59 ساله حدود 7سال دچار بزرگی خوش خیم پروستات تحت نظر پزشک روزی یک عدد پروترال 04 مصرف میکنم تا کنون آزمایش پی اس آ حدود 27 بوده مدت یکسال تخلیه ادرارم بدون سوزش وخون وبی رنگ بوده ولی با درد و کند وتخلیه کند انجام میشود آزمایش جدید psa35شده وسونو گرافی حجم ادرار را 110 وتخلیه 90 گزارش شده ودر طول امسال سه با درجاده ها دچار احتباس ادراری شدید شدم به پیشنهاد دکتربعلت بزرگی پروستات باید عمل شوم در حالی دکتر دیگری گفتند عمل کنی بیچاره میشوی بنده مانده ام چه کنم تا اینکه در سایت اسم شما و فیلم های جراحی شما را دیدم تصمیم گرفتم تحت نظرشما باشم وخواستم نظر شمارا در خصوص مشکلات اینجانب بدانم وتابع دستور شما باشم درضمن آیا با بیمه پارسیان هم قرارداد دارید اگر خیر حدود هزینه عمل باز چقدر است ممنون از اینکه راهنمایی بفرمایید ارادتمند کریمی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   02122642744 02171062300 بیایید معاینه
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید همسر بنده دوماه پیش جراحی لیزری پروستات انجام دادن بعد دوماه در رابطه جنسی اب از منی خارج نمیشود و به ارگاسم هم نمیرسند و این مسئله از نظر روحی و روانی بسیار ایشون رو نگران کرده میخواستیم بدونیم این حالت طبیعیه لطفا راهنمایی بفرمائید سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر هادب یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت دکتر
  آیااین عمل با دستگاه برای افراد
  ۸۰ سال انجام می شودو هزینه جراحی چقدر است وقرارداد با بیمه هست
  ممنون اگر پاسخ دهید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر هادب یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام وخسته نباشید
   عمل پروستات
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   عمل طبق تعرفه است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر صدف شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  با عرض سلام. پدر من 5 سال پیش عمل پروستات خوش خیم انجام داده است. اکنون دو سه سالی هست در ازمایش ادرارشان خون مشاهده میشود. ضمن اینکه باد فتخ نیز دارد. این ادرار در خون میتواند به دلیل مشکلات مربوط به پروستات ایشان باشذ؟
  بقیه چیزها در آزمایش خون و ادرارشان نرمال است و کلیه ها سالم هستند. و در آزمایشاتشان چیز غیر عادی دیده نمیشود. گاهی محل فتخ در زیرشکم نزدیک کشاله ران درد دارند.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر روح شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام. اقا دکتر. پدرم پروستاتش نمره 6هست. سوزس ادرارداره. خوب تخلیه نمیشه. قرص میخوره. ایا موقع عملش رسیده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر یوسف شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام .وقت بخیر .من شب ساعت حدود 12 شب با همسرم رابطه جنسی داشتم و صبح ساعت 9 به آزمایش PSA رفتم نتیجه نسبت به دوره های قبلی زیاد نشان می دهد از جمله PSA TOTAL از 1.7 به2.18 , و FREE PSA از 67/. به 756/. رسیده است
  خواهشمند است راهنمایی فرمایید این همه افزایش ناشی از رابطه جنسی می تواند باشد یانه . ضمنا من در حال حاضر 62 سال سن دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  با سلام وقتتون بخیر جناب دکتر همسر من چهارسال پیش دچار عفونت شدند و با دارو درمان شدند اما همیشه در ناحیه ی بیضه و کشاله ی ران درد دارند آزمایش ها خوبند اما پروستات کمی التهاب دارد و بعد از ارضا یک رگ در ران چپ بشدت ملتهب میشه و پاشون میگیره در این حالت رگ کاملا قابل دیدن هست و درد ایشون رو از پا میندازه خیلی نگرانشونم و ما هنوز بچه دار نشدیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   ب
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
  3. تصویر کاربر مریم سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   با سلام جناب دکتر قبلا به شما مراجعه کردند جهت دردی که سالها داشتند و شما فرمودید همیشه این درد رو خواهی داشت اما دارویی تجویز نکردید
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   من نظرم را عرض کرده ام
  5. تصویر کاربر مریم سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   ممنون از شما جناب دکتر پاینده باشید متاسفانه ساکن تهران نیستیم انشالله در اولین فرصت دوباره جهت چکاب مراجعه خواهند کرد 🌹ممنون از وقتی که گذاشتید
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   متشکرم
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

HPV یا ویروس پاپیلوم انسانی یکی از متداول‌ترین ویروس ‌هایی است که از طریق روابط جنسی منتقل…
واریکوسل یک رگ گشاد شده درون کیسه بیضه و اطراف بیضه ها است که می تواند باعث…
منی، مایع سفید رنگی است که از آلت تناسلی مردان خارج می شود. این ماده عمدتاً از…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر