با عوارض عمل پروستات آشنا شوید

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود. عوارض عمل پروستات چیست؟

عمل پروستات

غده پروستات به اندازه یک گردو کوچک مثل شکل زیرکاملاً دورادور گردن مثانه و قسمت خروجی آن را احاطه کرده است. وقتی غده پروستات بزرگ می شود قسمت خروجی مثانه را تنگ کرده و باعث علائم زیر می شود.

عکس بزرگی پروستات

1- کاهش جریان ادراری

2- قطع و وصل شدن ادرار

3- قطره قطره آمدن ادرار

4- تکرر ادراری

5- سوزش شدید و باریک آمدن ادرار

6- عدم تخلیه خوب مثانه و ادرار باقیمانده بالا در داخل مثانه

7- بیدار شدن های مکرر بیمار از خواب در شب ها جهت دستشوئی

50درصد مردان بالای 50 سال به درجاتی به نشانه های ذکر شده مبتلا می شوند که باید درمان شوند.

عوارض عمل پروستات

اصولاً عمل جراحی پروستات مثل عمل های دیگر عوارضی دارد که به ذکر آنها می پردازیم:

1- عوارض حین عمل پروستات

بعد از عمل به علت جراحی خونریزی قابل کنترلی ایجاد می شود که ممکن است باعث نگرانی بیمار شود ولی کاملاً طبیعی است و با گذاشتن سوند به مدت 24-48 ساعت و ایجاد شستشو کاملاً رفع خواهند شد.

2- بی اختیاری ادراری

عموماً در جراحی سرطان پروستات دیده می شود نه در عمل بزرگی خوش خیم. در بزرگی خوش خیم پروستات بعد از عمل احتمال بی اختیاری نزدیک به صفر می باشد و اصلاً نگران نباشید. کسانی ممکن است بی اختیار شوند که مثانه آنها مشکل داشته باشد از قبیل مثانه های کم حجم و عصبی و سرکش. پس نگران بی اختیاری نباشید.

3- توانایی جنسی

در عمل جراحی سرطان پروستات توان جنسی مرد آسیب می بیند و یا از بین می رود ولی در عمل خوش خیم پروستات توان جنسی شما کاملاً برای بعد از عمل حفظ خواهد شد و به علت باز شدن حفره در غده پروستات بعد عمل مایع منی شما پس از انزال به داخل مثانه می ریزد و با ادرار دفع خواهد شد و این نگرانی قطع شدن مایع منی نیست و در این مورد اصلاً جای نگرانی نیست.

4- ادرار خونی، درد، سوزش و عدم روان آمدن ادرار

بعد از عمل برای 3-4 هفته کاملاً طبیعی است و با خوردن مایعات فراوان و مصرف مسکن کاملاً بهبودی پیدا خواهید کرد.

جلوگیری از بزرگی پروستات

بزرگی پروستات معمولاً به علت بالا رفتن سن است و در نتیجه هنوز هیچ راهی برای پیشگیری از بزرگی پروستات وجود ندارد.

اگر مبتلا به علائم پروستات شدید، باید به دکتر کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکترتان از شما سونوگرافی از کلیه و مثانه و پروستات و بررسی ادرار باقیمانده و تست PSA و آزمایش کامل خون و ادرار درخواست خواهد کرد و در صورت نیاز توسط پزشک معاینه مقعدی پروستات نیز انجام خواهد شد.

درمان پروستات

اول درمان داروئی پروستات است، خط اول درمان داروئی استفاده از داروهای شل کننده گردن مثانه می باشد. مانند پرازوسین، ترازوسین، تامسولوسین و امنیک. این داروها را قبل از خواب به بیماران توصیه می کنیم که استفاده نمایند.

اگر شدت تنگی مجرا به علت پروستات بالا باشد و به درمان داروئی جواب ندهند بهترین اقدام درمان جراحی پروستات می باشد.

1- عمل باز پروستات

امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود.

درمان طلائی پروستات برای کسانی که 1- حجم پروستات آن ها بالای 60-70 گرم می باشد 2- همزمان با بزرگی پروستات سنگ مثانه بزرگ دارند 3- سمت رشد بزرگی پروستات به داخل مثانه است، عمل جراحی باز می باشد. در این روش با برش کوچکی در بالای استخوان عانه و زیر ناف و با برش کوچک روی مثانه، قسمت هسته ای پروستات را که باعث انسداد مجرا شده است برداشته می شود.

بهترین درمان و درمان طلائی پروستات های زیر 50 گرم که باعث انسداد شدید خروجی مجرا می شوند عمل TURP یا تراش از داخل مجرا (همان لیزر عامیانه) می باشد. در این روش بدون برش جراحی پوستی با عبور دوربین به مجرا، قسمت هسته ای پروستات را با تراش و تکه تکه کردن آنها بر می داریم مثل شکل و آنها را خارج می کنیم.

پس چه در عمل جراحی پروستات باز و چه بسته همه پروستات برداشته نمی شود و فقط هسته انسدادی را بر می داریم.

2- عمل پروستات با لیزر

لیزر هولمیوم می تواند به روش های مختلف برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات مورد استفاده قرار گیرد. در روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم (HoLAP) مقدار اضافی بافت پروستات توسط لیزر از بین می رود.

این کار نتیجه ای همانند جراحی پروستات چه باز و چه بسته در پی دارد. مزایای عمده روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم کاهش از دست دادن خون، مدت زمان کمتر کاتتر (لوله) گذاری و کاهش مدت زمان بستری در بیمارستان می باشد. یک نوع روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم، برش پروستات به وسیله آن لیزر (HoLRP) است. در این فرایند برای برش بافت اضافی از یک لیزر هولمیوم استفاده می شود.

جراحی پروستات به وسیله لیزر هولمیوم از طریق مجاری ادرار نیز می تواند سبب ایجاد اختلالات نعوظ و انزال معکوس شود. اما از مزایای استفاده از لیزر این است که می توان بافت بیشتری برداشت. همچنین برای مردان با هر اندازه پروستات مناسب است همچنین برای مردان مبتلا به اختلالات خونریزی یا افرادی که دارو های رقیق کننده خون (مانند آسپرین، کلوپیدوگرل و وارفارین) مصرف می کنند؛ مناسب است.

3- درمان خانگی پروستات

برخی اقدامات احتیاطی می توانند به اجتناب از بدتر شدن علائم بزرگی پروستات و عوارض آن کمک کنند. فرد نباید در هنگام احساس نیاز شدید، دفع ادرار خود را به تاخیر اندازد. باید در هنگام احساس نیاز، هر چه زودتر ادرار دفع شده و مثانه به طور کامل تخلیه شود.

و اما توصیه های اینجانب

1- بهترین و قطعی ترین روش درمان بزرگی پروستات، درمان جراحی آن است. باز یا بسته

2- بزرگی پروستات درمان داروئی ندارد و داروها پروستات را فقط کوتاه مدت شل می کنند و لذا درمان تسکینی هستند.

3- علیرغم پیشرفت تکنولوژی جراحی در حال حاضر بهترین درمان برای پروستات های بزرگ جراحی باز و پروستات تهای زیر 50 گرم عمل بسته TURP یا لیزری می باشد.

4- چکاب منظم PSA را در بالای 50 سال فراموش نکنید.

5- از عوارض عمل پروستات نترسید چرا که عارضه مهم ندارد و بدون بیهوشی و با یک شب بستری برای همیشه از شر بزرگی پروستات و اختلال در تخلیه ادرار و بدون مصرف قرص راحت می شوید.

6- عمل جراحی خوش خیم پروستات چه باز و چه بسته عود ندارد.

7- در صورت داشتن بزرگی پروستات و اختلالات تخلیه ادراری جهت نوبت دهی با شماره 22642744 تماس بگیرید.

8- جهت آگاهی بیشتر شما فیلم عمل های اینجانب در رابطه با عمل باز و بسته پروستات رانگاه کنید.

ویدیو جراحی پروستات به وسیله دکتر کرمی

سونوگرافی پروستات چیست؟

سونوگرافی پروستات از امواج صوتی استفاده میکند تا تصویری از غده پروستات مردان  تولید کند و برای کمک به تشخیص علائمی مانند مشکل در ادرار کردن یا بالا بودن نتایج آزمایش خون استفاده میشود. همچنین این آزمایش برای بررسی برآمدگی که هنگام معاینه مقعدی پیدا شده است، مشخص کردن اختلالات و بررسی این که آیا غده بزرگ شده است، استفاده میشود. سونوگرافی ایمن، بدون تهاجم بوده و از اشعه ی رادیواکتیو استفاده نمی کند.

این فرآیند نیاز به آمادگی خاصی ندارد. جواهرات خود را در خانه بگذارید و لباس راحت و گشاد بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود تا گان (نوعی لباس مخصوص) بپوشید و به پهلو بخوابید و زانوهایتان را در شکمتان جمع کنید. برای بدست آوردن تصویر هایی با کیفیت بالا، ترنسدیوسر سونوگرافی –یک استوانه پلاستیکی در حدود اندازه انگشت- به مقدار کمی در مقعد شما وارد خواهد شد.

اگر انجام نمونه برداری برنامه ریزی شده باشد، ممکن به شما بگویند از مصرف آسپرین و دیگر داروهای رقیق کننده خونی بین 7 تا 10 روز قبل از این فرآیند خودداری کنید. ممکن است از شما خواسته شود که تنقیه کنید تا روده هایتان پاکیزه گردند.

آیا می شود بدون عمل  و با دارو پروستات را درمان کرد. برای آشنایی بیشتر بر روی لینک درمان دارویی بزرگی پروستات کلیک کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سن بیمار 74 سال. دو سال پیش با علایم تکرر و بی اختیاری ادرار، و psa 13 در مطب خدمت شما رسیدیم. به توصیه شما، mri prostate در بیمارستان نیکان انجام شد، و با توجه به تشخیص خوش خیم بودن، دستور بر مدارا و تکرار عکس در دو سال آینده داده شد.
  یکماه پیش، mri prostate اینبار در بیمارستان تریتا توسط دکتر غفوری انجام شد، که نظر ایشان به پیوست تقدیم میشود.
  با توجه به ادامه مشکلات تکرر و بخصوص بی اختیاری ادرار و نتیجه mri جدید، نظر جنابعالی در مورد انجام عمل مثلا پروستاتکتومی یا هرگونه درمانی جهت بهبود علایم بیمار را جویا هستیم. در صورت لزوم، تقاضای وقتی برای ویزیت حضوری. (بنده فرزند بیمار و ساکن خارج از کشور هستم و فقط به مدت یک ماه آینده در تهران حضور دارم تا به ایشان در فرایند درمان و مراقبت یاری رسانم)
  داروهای مصرفی: تامسولوسین، ترازوسین، آسپیرین بچه که از دو سال پیش برای قلب شروع شده. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ تیر ۰( 5 روز پیش)
   عکس ها ارسال نشده مجدد بفرستید
  2. تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 4 روز پیش)
   با سپاس
   فایلها پیوست شد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 3 روز پیش)
   باید بیایید معاینه کنم02122642744
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر على جمعه ۱۸ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقايه دكتر روزتون بخير
  بنده ٣٦ سال سن دارم
  برايه درمان ريزش مو از قرص فينپشيا
  حدود ٢ سال (هرسال٦ ماه )
  بعد از گذش يك ماه به تكرر ادرار دچار شدم ،ماه اول خيلى شديد بود
  رنگ ادرارم تيره شده بود
  ازمايشم دادم دكتر موردى نديد
  الان حدود ٥ ماه گذشته يكم بهتر شده
  ولى اقايه دكتر بعد از نعوذ صبحگاهىً
  به تكرر ادار ميافتام تا مايع منى خارج شود ،،خيلى كمرم شل شده بعد از قطع مصرف ،آيا اين مشكل از عوارض مصرف قرص است ؟
  باگذشت زمان بهبود ميابد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   خیر،به دارو ارتباطی نداره آزمایش آنالیز و کشت ادراری انجام بدید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۳ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  عرض ادب
  آقای دکتر من ۲۶ سالم هست و چند سالی هست که مشکل سوزش و دوشاخه بودن ادرار دارم
  ۲-۳ سال پیش خدمت شما آمدم بعد از آزمایش فرمودید کمی التهاب پرستات دارم و مشکلی نیست
  در این یک سال و نیم مشکل من بیش تر شده
  فشار ادارام کم هست و سوزش در تک آلت و ناحیه مقعد هنگام ادرار و انزال واقعا اذیت میکنه
  و انگار باید با زور ادار کنم(صبح ها بد تر هست )
  دو یا سه بارم بعد از ادرار با زور آخر برای تخلیه کمی خون ازم خارج شده
  لازم به ذکر هست که من در ۴۵ روزگی عمل فتق انجام دادم و همینطور از ۱۲-۱۳ سالگی مشکل یبوست و شقاق دارم که الان مدت ۲ سال هست شربت شیر منیزیم مصرف میکنم.
  هنگامی که مشکل یبوست بیشتر می‌شود فشار ادرار و علائم تکرر بیشتر می‌شود
  آقای دکتر من قرص تامسولوسین هم مصرف کردم ولی تفاوت انچنانی حاصل نشده برام
  سال گذشته حالت احتباس ادراری برایم پیش آمد که خود به خود بعد ۲ ساعت حل شد به پزشک مراجعه کردم سونو انجام دادن و گفتن پرستات آنچنان بزرگ نیست
  مقدار خیلی کم شن‌ ریزه در مثانه هست
  آقای دکتر لطفا منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   سلام علایم شما به التهاب پروستات شباهت دارد ، از داروهای سیپروفلوکساسین و تامسولوسین و ملوکسیکام استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
  2. تصویر کاربر محمد جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   متشکرم آقای دکتر
   فقط چه مدت و چطور استفاده کنم؟
   و آقای دکتر فعالیت جنسی تاثیری داره یا خیر؟
   و اینکه مشکل کم فشاری و به زور آمدن ادرار خیلی زیاد شده
   مطب خدمت نرسم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   تا یک ماه استفاده کنید فعالیت جنسی خیلی زیاد تشدیدش میکنه علایمتونم مربوط به التهاب پروستاته
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر منایی دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  پدر من ۶۵ سالشون هست ۱۰ روز هست که عمل پروستات کردن (پروستات بزرگ شده بود)
  و خیلی بی اشتها شدن و هیچ غذایی نمیتونن بخورن و خیلی هم بی حال هستن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   به دکتر خودتون مراجعه کنید بررسی کنن ، ازمایش خون باید بدن
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۳ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده پنجم ماه جاری نمونه برداری از پروستات انجام دادم نتیجشو براتون میفرستم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   گزارش ناقص هست
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدرم ۶۰ساله میباشد که مشکل پروستات دارد برای جراحی بستری کردیم که دکتر پس از ازمایشن و اقدامات پزشکی اعلام کرده که امکان عمل وجود ندارد و مادر زادی می باشد و فقط دارو تجویز نموده. الان ادرار برایش سخت میباشد . ایا راه درمانی هست میشود با عمل باز یا بسته درمان شود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   مراجعه کنید بررسی کنم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  باسلام جناب استاد اقای دکتر:متولد۱۳۳۴هستم در۱۳۹۸/8/8عمل پروستات بسته وفتق راست انجام دادم.بسیارراصی بودم اکنون حدود۶ماه هست که یکباره فاقد میل جنسی ونغوظ شده ام.لطفا بفرمایید.چه بایدبکنم.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   ابتدا ازمایشات کامل قند و تیرویید و چربی امجام شود
 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من اگه پروستاتم رو لیزر کنم بعدها عوارضی برام نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   سونوگرافی و آزمایش psa انجام شود
  2. تصویر کاربر هادی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   سلام دکترجان سونوگرافی را ک امروز انجام داده بودم را برای شما ارسال کردمازمایش Psa را نیز تازه انجام داده بودم ک براتون ارسال کردم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   هیچ کدام نیامده
  4. تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر صبح بخیر تو واتساپ نیر برای شما ارسال کرده ام لطفا ملاحضه فرمائید
  5. تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   هزینه عمل پرستات جقدره اقای دکتر
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   همینجا بفرستید
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر کرمی پدر بنده سرطان پروستات داره تقریبا سه ماه پیش عمل پروستات انجام داده و بیضه ها ش برداشتن و اسکن هسته ای قبل از عمل انجام شده و PSA قبل از عمل صد بود بعد از 3 ماه شده ۳۶ ٬ در ضمن امپول سه ماهه زولادکس رو میزنه ولی مشکل اینجاست که هر روز پاهاش دردشون بیشتر و بی حس تر میشن حالا مشکل راه رفتن داره ٬ مشکل از آمپول هست یا کم خونیش اگه میشه راهنمایی کنید . اسکن هسته ای قبل از عمل انجام شده آزمایش خون چند هفته پیش هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   سرطان پروستات به استخوان هاشون متاستاز داده ، باید تحت نظر دکتر رادیوانکولوژی باشین
 • تصویر کاربر منصور پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مردی 51 ساله هستم پی اس آ 9 داشتم که طبق مشورت با شما یک ماه تاوانکس استفاده کردم پی اس آم تغییری نکرد طبق فرمایش شما ام آر آی پروستات انجام دادم پاسخش خدمتتون به پیوست ارسال می کنم لطف کنید من رو برای پیگیری راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

هیدرونفروز، یک بیماری است که بار کلیوی را افزایش داده و می تواند به آن آسیب برساند….
قرص سیپروفکت جهت درمان عفونت های باکتریایی برای بیماران تجویز می شود. این دارو برای درمان عفونت…
ادرار می تواند ویژگی هایی همچون بوی بد، تند یا شیرین داشته باشد. رایج ترین عوامل بوی…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

کلیه

+54 مطلب

مثانه

+54 مطلب

بیضه

+54 مطلب

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر