با عوارض عمل پروستات آشنا شوید

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود. عوارض عمل پروستات چیست؟

عمل پروستات

غده پروستات به اندازه یک گردو کوچک مثل شکل زیرکاملاً دورادور گردن مثانه و قسمت خروجی آن را احاطه کرده است. وقتی غده پروستات بزرگ می شود قسمت خروجی مثانه را تنگ کرده و باعث علائم زیر می شود.

عکس بزرگی پروستات

 • کاهش جریان ادراری
 • قطع و وصل شدن ادرار
 • قطره قطره آمدن ادرار
 • تکرر ادراری
 • سوزش شدید و باریک آمدن ادرار
 • عدم تخلیه خوب مثانه و ادرار باقیمانده بالا در داخل مثانه
 • بیدار شدن های مکرر بیمار از خواب در شب ها جهت دستشوئی

50درصد مردان بالای 50 سال به درجاتی به نشانه های ذکر شده مبتلا می شوند که باید درمان شوند.

عوارض عمل پروستات

آیا عمل پروستات خطرناک است؟ اصولاً عمل جراحی پروستات مثل عمل های دیگر عوارضی دارد که به ذکر آنها می پردازیم:

1- عوارض حین عمل پروستات

بعد از عمل به علت جراحی خونریزی قابل کنترلی ایجاد می شود که ممکن است باعث نگرانی بیمار شود ولی کاملاً طبیعی است و با گذاشتن سوند به مدت 24-48 ساعت و ایجاد شستشو کاملاً رفع خواهند شد.

2- بی اختیاری ادراری

عموماً در جراحی سرطان پروستات دیده می شود نه در عمل بزرگی خوش خیم. در بزرگی خوش خیم پروستات بعد از عمل احتمال بی اختیاری نزدیک به صفر می باشد و اصلاً نگران نباشید. کسانی ممکن است بی اختیار شوند که مثانه آنها مشکل داشته باشد از قبیل مثانه های کم حجم و عصبی و سرکش. پس نگران بی اختیاری نباشید.

علت بیضه ی نهفته

3- توانایی جنسی

سوالی که معمولا پرسیده می شود این است که ایا عمل پروستات باعث عقیم شدن میشود؟ در جواب باید گفت که در عمل جراحی سرطان پروستات، توان جنسی مرد آسیب می بیند و یا از بین می رود ولی در عمل خوش خیم پروستات توان جنسی شما کاملاً برای بعد از عمل حفظ خواهد شد و به علت باز شدن حفره در غده پروستات بعد عمل مایع منی شما پس از انزال به داخل مثانه می ریزد و با ادرار دفع خواهد شد و این نگرانی قطع شدن مایع منی نیست و در این مورد اصلاً جای نگرانی نیست.

4- ادرار خونی، درد، سوزش و عدم روان آمدن ادرار

بعد از عمل برای 3-4 هفته کاملاً طبیعی است و با خوردن مایعات فراوان و مصرف مسکن کاملاً بهبودی پیدا خواهید کرد.

جلوگیری از بزرگی پروستات

بزرگی پروستات معمولاً به علت بالا رفتن سن است و در نتیجه هنوز هیچ راهی برای پیشگیری از بزرگی پروستات وجود ندارد.

اگر مبتلا به علائم پروستات شدید، باید به دکتر کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکترتان از شما سونوگرافی از کلیه و مثانه و پروستات و بررسی ادرار باقیمانده و تست PSA و آزمایش کامل خون و ادرار درخواست خواهد کرد و در صورت نیاز توسط پزشک معاینه مقعدی پروستات نیز انجام خواهد شد.

درمان پروستات

اول درمان داروئی پروستات است، خط اول درمان داروئی استفاده از داروهای شل کننده گردن مثانه می باشد. مانند پرازوسین، ترازوسین، تامسولوسین و امنیک. این داروها را قبل از خواب به بیماران توصیه می کنیم که استفاده نمایند. اگر شدت تنگی مجرا به علت پروستات بالا باشد و به درمان داروئی جواب ندهند بهترین اقدام درمان جراحی پروستات می باشد.

عمل باز پروستات

امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود. درمان طلائی پروستات برای کسانی که 1- حجم پروستات آن ها بالای 60-70 گرم می باشد 2- همزمان با بزرگی پروستات سنگ مثانه بزرگ دارند 3- سمت رشد بزرگی پروستات به داخل مثانه است، عمل جراحی باز می باشد. در این روش با برش کوچکی در بالای استخوان عانه و زیر ناف و با برش کوچک روی مثانه، قسمت هسته ای پروستات را که باعث انسداد مجرا شده است برداشته می شود.

عمل باز پروستات

بهترین درمان و درمان طلائی پروستات های زیر 50 گرم که باعث انسداد شدید خروجی مجرا می شوند عمل TURP یا تراش از داخل مجرا (همان لیزر عامیانه) می باشد. در این روش بدون برش جراحی پوستی با عبور دوربین به مجرا، قسمت هسته ای پروستات را با تراش و تکه تکه کردن آنها بر می داریم مثل شکل و آنها را خارج می کنیم. پس چه در عمل جراحی پروستات باز و چه بسته همه پروستات برداشته نمی شود و فقط هسته انسدادی را بر می داریم.

عمل پروستات با لیزر

لیزر هولمیوم می تواند به روش های مختلف برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات مورد استفاده قرار گیرد. در روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم (HoLAP) مقدار اضافی بافت پروستات توسط لیزر از بین می رود. این کار نتیجه ای همانند جراحی پروستات چه باز و چه بسته در پی دارد. مزایای عمده روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم کاهش از دست دادن خون، مدت زمان کمتر کاتتر (لوله) گذاری و کاهش مدت زمان بستری در بیمارستان می باشد. یک نوع روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم، برش پروستات به وسیله آن لیزر (HoLRP) است. در این فرایند برای برش بافت اضافی از یک لیزر هولمیوم استفاده می شود.

جراحی پروستات به وسیله لیزر هولمیوم از طریق مجاری ادرار نیز می تواند سبب ایجاد اختلالات نعوظ و انزال معکوس شود. اما از مزایای استفاده از لیزر این است که می توان بافت بیشتری برداشت. همچنین برای مردان با هر اندازه پروستات مناسب است همچنین برای مردان مبتلا به اختلالات خونریزی یا افرادی که دارو های رقیق کننده خون (مانند آسپرین، کلوپیدوگرل و وارفارین) مصرف می کنند؛ مناسب است.

درمان خانگی پروستات

برخی اقدامات احتیاطی می توانند به اجتناب از بدتر شدن علائم بزرگی پروستات و عوارض آن کمک کنند. فرد نباید در هنگام احساس نیاز شدید، دفع ادرار خود را به تاخیر اندازد. باید در هنگام احساس نیاز، هر چه زودتر ادرار دفع شده و مثانه به طور کامل تخلیه شود.

و اما توصیه های اینجانب

 • بهترین و قطعی ترین روش درمان بزرگی پروستات، درمان جراحی آن است. باز یا بسته
 • بزرگی پروستات درمان داروئی ندارد و داروها پروستات را فقط کوتاه مدت شل می کنند و لذا درمان تسکینی هستند.
 • علیرغم پیشرفت تکنولوژی جراحی در حال حاضر بهترین درمان برای پروستات های بزرگ جراحی باز و پروستات تهای زیر 50 گرم عمل بسته TURP یا لیزری می باشد.
 • چکاب منظم PSA را در بالای 50 سال فراموش نکنید.
فیموزیس
 • از عوارض عمل پروستات نترسید چرا که عارضه مهم ندارد و بدون بیهوشی و با یک شب بستری برای همیشه از شر بزرگی پروستات و اختلال در تخلیه ادرار و بدون مصرف قرص راحت می شوید.
 • عمل جراحی خوش خیم پروستات چه باز و چه بسته عود ندارد.
 • در صورت داشتن بزرگی پروستات و اختلالات تخلیه ادراری جهت نوبت دهی با شماره 22642744 تماس بگیرید.
 • جهت آگاهی بیشتر شما فیلم عمل های اینجانب در رابطه با عمل باز و بسته پروستات رانگاه کنید.

ویدیو جراحی پروستات به وسیله دکتر کرمی:

سونوگرافی پروستات چیست؟

سونوگرافی پروستات از امواج صوتی استفاده میکند تا تصویری از غده پروستات مردان  تولید کند و برای کمک به تشخیص علائمی مانند مشکل در ادرار کردن یا بالا بودن نتایج آزمایش خون استفاده میشود. همچنین این آزمایش برای بررسی برآمدگی که هنگام معاینه مقعدی پیدا شده است، مشخص کردن اختلالات و بررسی این که آیا غده بزرگ شده است، استفاده میشود. سونوگرافی ایمن، بدون تهاجم بوده و از اشعه ی رادیواکتیو استفاده نمی کند.

این فرآیند نیاز به آمادگی خاصی ندارد. جواهرات خود را در خانه بگذارید و لباس راحت و گشاد بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود تا گان (نوعی لباس مخصوص) بپوشید و به پهلو بخوابید و زانوهایتان را در شکمتان جمع کنید. برای بدست آوردن تصویر هایی با کیفیت بالا، ترنسدیوسر سونوگرافی –یک استوانه پلاستیکی در حدود اندازه انگشت- به مقدار کمی در مقعد شما وارد خواهد شد. اگر انجام نمونه برداری برنامه ریزی شده باشد، ممکن به شما بگویند از مصرف آسپرین و دیگر داروهای رقیق کننده خونی بین 7 تا 10 روز قبل از این فرآیند خودداری کنید. ممکن است از شما خواسته شود که تنقیه کنید تا روده هایتان پاکیزه گردند.

آیا می شود بدون عمل  و با دارو پروستات را درمان کرد. برای آشنایی بیشتر بر روی لینک درمان دارویی بزرگی پروستات کلیک کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.1/5 - (151 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سبحان دوشنبه ۱ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  مثانه سلام خدمت اقای دکتر خسته نباشید
  خدا خیرتون بده بابات راهنمایی بسیار با ارزشتون از طریق پرسش و پاسخ هاتون
  اقای دکتر بنده 25 سالمه از حدود 4 سال پیش ی رابطه ی مقعدی داشتم ک باعث سوزش شدید ادرارم میشد ک شروع ب مصرف انتی بیوتیک کردم و قطع شد
  اما درد زیر دلم قطع نشد
  و ازمایشات من شروع شد چ از ازمایش ادرار چ ازمایش سونوگرافی ولی هیچ مشکلی نبود
  تا اینک مجبور ب سیستوسکوپی شدم ک دکتر گفت باید عمل تنگی مجرا را انجام بدی
  ولی بعد از مدتی باز درد امد ب سراغم
  درده من دوره ای ی مدت هست ی مدت نیست بعد از رابطه و ارضا شدن دردم بیشتر میشه
  باز دوباره سیستوسکوپی شدم ولی گفت هیج مشکلی نداری
  دردهای من شامل:درد زیر دل ،درد بیضه الت تناسلی،و درد بین مقعد و بیضه
  و زمانی ک استرس میگیرم این درد ها بیشتر میشود
  بدن ب شدت استرسی دارم
  ممنون میشم اگ کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ خرداد ۲( 1 هفته پیش)
   سلام تکرر ادرار دارید ؟ تامسولوسین شبی یک عدد ملوکسیکام ۷/۵ هر ۱۲ ساعت شبی نیم ساعت در لگن اب گرم بنشینید
  2. تصویر کاربر سبحان یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش)
   اقای دکتر مشکل من الهاب پروستاته؟
   بعضی موقعه ها تکرر ادرار دارم
   بعضی موقعه ها ام ب سختی ادرار خارج میشه
   ببخشید اقای دکتر من زخم معده دارم مشکلی نداره قرص ملوکسیکام مصرف کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ خرداد ۲( 1 هفته پیش)
   ملوکسیکام رو نخورید
  4. تصویر کاربر سبحان یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش)
   اقای دکتر مشکل من التهاب پروستاته؟
   جایگزین ملوکسیکام چی بخورم؟
   تا چ مدتی تامسولین مصرف کنم؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ خرداد ۲( 1 هفته پیش)
   بله التهاب پروستات هست . با توجه به مشکل معده هیچی نمیشه مصرف کنید . تامسولوسین تا ۱ ماه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر اینجانب ۳۵ ساله و با سابقه سرطان پروستات خانواده درجه یک خدمتتون چند سوال داشتم: جواب نمونه های psa من به ترتیب تاریخ به شرح ذیل میباشد:
  ۱۴۰۱/۷/۲۵ psa 2.9
  ۱۴۰۱/۱۱/۱۹ psa 3.5 freepsa 1.3
  ۱۴۰۲/۲/۲۴ psa 5.1 ‌ freepsa 1
  طبق نظر پزشک خودم من بهمن پارسال در بیمارستان خاتم النبیا تهران آزمایش (ام آر ای پروستات سه تسلا)انجام دادم و جواب رو با عکس فایل پیوست کرده ام که موردی خاصی نبود با این حال دکتر بنده چون دیدن psa دوباره درحال افزایش است معتقد هستند که باید بیوپسی انجام بدم که خودم اصلا مایل به انجام این کار نیستم و اینکه لطفا من رو راهنمایی بفرمایید بیوپسی را انجام بدهم یا نه؟ چون فکرم رو بدجوری درگیر کرده است.
  (در ضمن من حدودا ده ساله که درگیر بیماری التهاب روده هستم و قرص مصرف میکنم که البته کنترل شده است)
  تشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش)
   سلام با توجه به نرمال بودن ام ار ای میشه صبر کرد فعلا تحت نظر بود
 • تصویر کاربر مجيد یکشنبه ۶ فروردین ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام
  5 ماه پيش جراحي TURP انجام دادم . مشكل نعوذ خيلي ندارم هرچند ضعيف تر شده اما مشكل اصلي ام از بين رفتن احساس انزال و عدم خروج مني در نزديك است. آيا دارو و يا راه درماني ديگري دارد؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ فروردین ۲( 2 ماه پیش)
   سلام پس از عمل turp ممکنه به علت برگشت برگشت منی به داخل مثانه انزال صورت نگیرد . خیر دارویی ندارد . اگر تامسولوسین و دارویی از این قبیل مصرف میکنید این مشکل را تشدید میکند
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۸ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  پدرم 2ماه قبل دچار تب و لرز شدن که اوایل تشخیص آنفولانزا دادن، ولی 3هفته بعد بعلت تکرر ادرار بهشون سوند وصل کردن و آزمایش خون دادن psa20 بود، قرص فیناستراید و امنیتی دادن، بعد از 2 هفته psaشد 11، الان مشکل ادرار ندارن ولی هر چند روز یکبار تب و لرز دارن، سونوگرافی پروستات حجم 118 رو نشون میده، دوباره دکتر رفتن معاینه کردن گفتن بنظر پروستات نرم هست و توده نیست ولی دوباره ام آر آی نوشتن، ولی 1ماه دیگه وقت دادن.. پدرم تب و ارز داره و بیحاله....
  چه کار میشه کرد آقای دکتر؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   حتما سوند داشته باشند ازمایش کراتینین بدن یا mri یا نمونه برداری باید حتما انجام بشه Mri خیلی از مراکز امروز هم انجام میدن
  2. تصویر کاربر حمید یکشنبه ۷ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   آقای دکتر فعلا تکرر ادرار و مشکل ادراری ندارن، فقط بی‌حال هستن و هرزگاهی تب و لرز شدید دارن. از چی میتونه باشه،؟ این نوع ام آر ای فقط در تبریز در یک محل انجام میشه که اونم 1 ماه دیگه وقت داده.. آیا نیاز هست عمل بشه یا با داروهای خاص دیگه ای میشه کنترل کرد؟ و اینکه چرا بجای نمونه برداری آم ار آی نوشتن؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   فرقی نمیکنه هم میشه نمونه برداری کرد هم ام ار ای که دومی دقیق تر هست به هر حال قبل از هر اقدامی باید یکی از این دو انجام بشه
  4. تصویر کاربر حمید یکشنبه ۷ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   عذر میخوام آقای دکتر تا 1ماه دیگه که وقت ام آر ای بشه، دارویی هست که بشه تب و لرز رو کنترل کرد؟ فقط امونتیک و فیناستراید روزی یک عدد میخورن و اینکه با این حجم پروستات حتما نیاز به جراحی هست؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   احتمالا عفونت ادراری هم دارن ازمیش کشت ادرار هم بدن براساس اون انتی بیوتیک بخورن
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۳۰ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام 60ساله هستم و تحت نظر جراح ارولوژیست، حجم پروستات 85 و PSA یک است و آزمایشات خوب است، فقط شبها اگر نوشیدنی مصرف کنم، تکرر خواهم داشت 2 یا 3 بار،مثانه کامل تخلیه نمی‌شود،فشار با مثانه پر خوب است،نسبت به قبل زودتر نیاز به تخلیه دارم، کپسول پرترال میخورم روزی یکعدد،، سوالم اینست آیا جراحی لیزر جواب می‌دهد یا جراحی باز یا با دارو کوچک میشود،سپاسگرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   سلام اگر با مصرف دارو از ادرار کردن خود راضی هستید اهمیت ندارد حجمش چقدر هست شما دارو را تا زمانی که اختلال ایجاد نکرده ادامه دهید پروستات ۸۵ سی سی رو معمولا اگر لازم باشه باز عمل میکنیم
 • تصویر کاربر سید چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  دجار عوارض مصرف کپسول فوق شده ام ،(عدم انزال) برای حل مشکل راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   سلام اگر منظورتان تامسولوسین هست که جز عوارض ان رتروگرید اجاکولیشن هست یعنی منی میریزه توی مثانه و خارج نمیشه میشه از برندهای دیگه مثل پروترال اپاس استفاده کنید که ممکنه کمی این عارضه بهتر بشه
 • تصویر کاربر خلیل جمعه ۱۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام و احترام، پدرم با سن ۷۶ سال بعد از تشخیص متخصص ارولوژی نیاز به عمل جراحی پروستات پیدا کرده و در حال حاضر تخلیه مثانه بکمک سوند انجام میگیره در چک آپ و آمادگی قبل از عمل، متخصص قلب بعد از اکو و نوار قلب متوجه شد که مدتی قبل سکته داشته و الان وضعیت قلب مساعد نیست از طرفی دکتر کلیه و مجاری عمل جراحی پروستات را لازم و ضروری دانسته، ظاهرا پروستات ۸۱ بوده مستندها و گزارشها و اکو را پیوست میکنم خدمتتون، سوال من اینه آیا عمل جراحی پروستات با این شرایط high risk و احتمالا خطرناک، منطقی و صحیح هست یا باید دست نگه داشت؟ ایا بجز عمل جراحی که نیاز به بیهوشی داره درمان دیگری نیست؟:ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   سلام زمانی که جهت تخلیه ادرار به سوند احتیاج هست نیاز به عمل دارید . با توجه به وضعیت قلب پزشک بیهوشی تصمیم میگیره که عمل انجام بشه یا نه و در اتاق عمل مشخص میشه
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱ بهمن ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام.
  از سال ۱۳۹۳ که ۳۸ سال داشتم به دلیل مشکل تخلیه کامل ادرار به پزشک ارولوژی مراجعه کردم. سایز پروستات بعد از انجام سونوگرافی ۷۲سی سی بود. آزمایش PSA حدود ۴ بود.
  با تجویز پزشک به صورت محدود با دارو تحت نظر بودم. و هر سال برای چک آپ سونو و PSA رو انجام میدادم.
  تنها علائم ام باریک بودن ادرار در زمان تخلیه( که با قرص گیاهی پروستاتان این مشکل کمتر شد) بود. اخیرا با دستور پزشک ام ار آی پروستات انجام دادم. حجم پروستات ام ۵۹ و آخرین نتیجه PSA ۴/۲ می باشد. تشخیص پزشک ام ار آی نمونه برداری است.
  می خواستم نظر شما رو بدونم. در حال حاضر ۴۶ سال سن دارم.
  مشکل خاصی نظیر بی اختیاری ادرار، تعداد زیاد دستشویی رفتن در طول روز یا شب تا صبح و ... ندارم.
  آیا میتونم نمونه برداری رو عقب بندازم. یا انجام ندم.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ بهمن ۱( 4 ماه پیش)
   سلام وقت بخیر حتما حتما نمونه برداری را انجام دهید طبق MRI احتمال سرطان پروستات مطرح است اما حتما باید با نمونه برداری تایید و یا رد شود
 • تصویر کاربر علی جمعه ۳۰ دی ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر بنده ۶۵سال سن دارم یک سال قبل عمل لیزری پروستات کردم ولی پس رفع عوارض پس ازعمل هنوز هنگام ادرار برای تخلیه کامل باید فشار بیاورم.سونو گرفتم دکتدگفته عمل خوب بوده آزمایش خون هم خوبه عکس گرفتم عکس تنگی مجرای ادرار را نشان میدهد.حالا گفتند با یک عمل سرپایی این مشکل رفع می شود.دکتر می گفت این تنگی یکی از عوارض شایع است.آیا این موضوع درست است.سپاسگ ارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ دی ۱( 4 ماه پیش)
   سلام پس از عمل ممکنه تنگی مجرا اتفاق بیفته که با یک عمل ساده قابل برطرف کردن هست
 • تصویر کاربر شیدا چهارشنبه ۲۱ دی ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید آقای دکتر پدرم54سال سن دارم تکرر ادرار داشتن شبی بیش از 5بار تخلیه ادرار داشتن الان قرص هارو مصرف میکنن خیلی بهتر شدن شبی یه بار سونو گرفتن حجم پروستات 64بود آزمایش PSAدادن 5.2بود بعد یه هفته دوباره تکرار کردنpsA8.9بود freepsA.3.2 بود
  F psA/T psA0.36بود دوباره بعد دو هفته تکرار کردنpsA5.47بودfreepsA1.4 بود FpsA/TpsA0.26بود نظرتون چیه آقای دکتر چکار کنیم مشکل جدی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ دی ۱( 4 ماه پیش)
   سلام علایمشان که با قرص خوب است پس عمل نمیخواهد اما بحث psa با توجه به اینکه چند نوبت بالا بوده حتما یک mp-MRI انجام دهند که مشخص شود ضایعه مشکوکی هست یا خیر
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر