با عوارض عمل پروستات آشنا شوید

امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود. عوارض عمل پروستات چیست؟

عمل پروستات

غده پروستات به اندازه یک گردو کوچک مثل شکل زیرکاملاً دورادور گردن مثانه و قسمت خروجی آن را احاطه کرده است. وقتی غده پروستات بزرگ می شود قسمت خروجی مثانه را تنگ کرده و باعث علائم زیر می شود.

عکس بزرگی پروستات

1- کاهش جریان ادراری

2- قطع و وصل شدن ادرار

3- قطره قطره آمدن ادرار

4- تکرر ادراری

5- سوزش شدید و باریک آمدن ادرار

6- عدم تخلیه خوب مثانه و ادرار باقیمانده بالا در داخل مثانه

7- بیدار شدن های مکرر بیمار از خواب در شب ها جهت دستشوئی

50درصد مردان بالای 50 سال به درجاتی به نشانه های ذکر شده مبتلا می شوند که باید درمان شوند.

عوارض عمل پروستات

اصولاً عمل جراحی پروستات مثل عمل های دیگر عوارضی دارد که به ذکر آنها می پردازیم:

1- عوارض حین عمل پروستات

بعد از عمل به علت جراحی خونریزی قابل کنترلی ایجاد می شود که ممکن است باعث نگرانی بیمار شود ولی کاملاً طبیعی است و با گذاشتن سوند به مدت 24-48 ساعت و ایجاد شستشو کاملاً رفع خواهند شد.

2- بی اختیاری ادراری

عموماً در جراحی سرطان پروستات دیده می شود نه در عمل بزرگی خوش خیم. در بزرگی خوش خیم پروستات بعد از عمل احتمال بی اختیاری نزدیک به صفر می باشد و اصلاً نگران نباشید. کسانی ممکن است بی اختیار شوند که مثانه آنها مشکل داشته باشد از قبیل مثانه های کم حجم و عصبی و سرکش. پس نگران بی اختیاری نباشید.

3- توانایی جنسی

در عمل جراحی سرطان پروستات توان جنسی مرد آسیب می بیند و یا از بین می رود ولی در عمل خوش خیم پروستات توان جنسی شما کاملاً برای بعد از عمل حفظ خواهد شد و به علت باز شدن حفره در غده پروستات بعد عمل مایع منی شما پس از انزال به داخل مثانه می ریزد و با ادرار دفع خواهد شد و این نگرانی قطع شدن مایع منی نیست و در این مورد اصلاً جای نگرانی نیست.

4- ادرار خونی، درد، سوزش و عدم روان آمدن ادرار

بعد از عمل برای 3-4 هفته کاملاً طبیعی است و با خوردن مایعات فراوان و مصرف مسکن کاملاً بهبودی پیدا خواهید کرد.

جلوگیری از بزرگی پروستات

بزرگی پروستات معمولاً به علت بالا رفتن سن است و در نتیجه هنوز هیچ راهی برای پیشگیری از بزرگی پروستات وجود ندارد.

اگر مبتلا به علائم پروستات شدید، باید به دکتر کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکترتان از شما سونوگرافی از کلیه و مثانه و پروستات و بررسی ادرار باقیمانده و تست PSA و آزمایش کامل خون و ادرار درخواست خواهد کرد و در صورت نیاز توسط پزشک معاینه مقعدی پروستات نیز انجام خواهد شد.

درمان پروستات

اول درمان داروئی پروستات است، خط اول درمان داروئی استفاده از داروهای شل کننده گردن مثانه می باشد. مانند پرازوسین، ترازوسین، تامسولوسین و امنیک. این داروها را قبل از خواب به بیماران توصیه می کنیم که استفاده نمایند.

اگر شدت تنگی مجرا به علت پروستات بالا باشد و به درمان داروئی جواب ندهند بهترین اقدام درمان جراحی پروستات می باشد.

1- عمل باز پروستات

امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود.

درمان طلائی پروستات برای کسانی که 1- حجم پروستات آن ها بالای 60-70 گرم می باشد 2- همزمان با بزرگی پروستات سنگ مثانه بزرگ دارند 3- سمت رشد بزرگی پروستات به داخل مثانه است، عمل جراحی باز می باشد. در این روش با برش کوچکی در بالای استخوان عانه و زیر ناف و با برش کوچک روی مثانه، قسمت هسته ای پروستات را که باعث انسداد مجرا شده است برداشته می شود.

بهترین درمان و درمان طلائی پروستات های زیر 50 گرم که باعث انسداد شدید خروجی مجرا می شوند عمل TURP یا تراش از داخل مجرا (همان لیزر عامیانه) می باشد. در این روش بدون برش جراحی پوستی با عبور دوربین به مجرا، قسمت هسته ای پروستات را با تراش و تکه تکه کردن آنها بر می داریم مثل شکل و آنها را خارج می کنیم.

پس چه در عمل جراحی پروستات باز و چه بسته همه پروستات برداشته نمی شود و فقط هسته انسدادی را بر می داریم.

2- عمل پروستات با لیزر

لیزر هولمیوم می تواند به روش های مختلف برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات مورد استفاده قرار گیرد. در روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم (HoLAP) مقدار اضافی بافت پروستات توسط لیزر از بین می رود.

این کار نتیجه ای همانند جراحی پروستات چه باز و چه بسته در پی دارد. مزایای عمده روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم کاهش از دست دادن خون، مدت زمان کمتر کاتتر (لوله) گذاری و کاهش مدت زمان بستری در بیمارستان می باشد. یک نوع روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم، برش پروستات به وسیله آن لیزر (HoLRP) است. در این فرایند برای برش بافت اضافی از یک لیزر هولمیوم استفاده می شود.

جراحی پروستات به وسیله لیزر هولمیوم از طریق مجاری ادرار نیز می تواند سبب ایجاد اختلالات نعوظ و انزال معکوس شود. اما از مزایای استفاده از لیزر این است که می توان بافت بیشتری برداشت. همچنین برای مردان با هر اندازه پروستات مناسب است همچنین برای مردان مبتلا به اختلالات خونریزی یا افرادی که دارو های رقیق کننده خون (مانند آسپرین، کلوپیدوگرل و وارفارین) مصرف می کنند؛ مناسب است.

3- درمان خانگی پروستات

برخی اقدامات احتیاطی می توانند به اجتناب از بدتر شدن علائم بزرگی پروستات و عوارض آن کمک کنند. فرد نباید در هنگام احساس نیاز شدید، دفع ادرار خود را به تاخیر اندازد. باید در هنگام احساس نیاز، هر چه زودتر ادرار دفع شده و مثانه به طور کامل تخلیه شود.

و اما توصیه های اینجانب

1- بهترین و قطعی ترین روش درمان بزرگی پروستات، درمان جراحی آن است. باز یا بسته

2- بزرگی پروستات درمان داروئی ندارد و داروها پروستات را فقط کوتاه مدت شل می کنند و لذا درمان تسکینی هستند.

3- علیرغم پیشرفت تکنولوژی جراحی در حال حاضر بهترین درمان برای پروستات های بزرگ جراحی باز و پروستات تهای زیر 50 گرم عمل بسته TURP یا لیزری می باشد.

4- چکاب منظم PSA را در بالای 50 سال فراموش نکنید.

5- از عوارض عمل پروستات نترسید چرا که عارضه مهم ندارد و بدون بیهوشی و با یک شب بستری برای همیشه از شر بزرگی پروستات و اختلال در تخلیه ادرار و بدون مصرف قرص راحت می شوید.

6- عمل جراحی خوش خیم پروستات چه باز و چه بسته عود ندارد.

7- در صورت داشتن بزرگی پروستات و اختلالات تخلیه ادراری جهت نوبت دهی با شماره 22642744 تماس بگیرید.

8- جهت آگاهی بیشتر شما فیلم عمل های اینجانب در رابطه با عمل باز و بسته پروستات رانگاه کنید.

ویدیو جراحی پروستات به وسیله دکتر کرمی

سونوگرافی پروستات چیست؟

سونوگرافی پروستات از امواج صوتی استفاده میکند تا تصویری از غده پروستات مردان  تولید کند و برای کمک به تشخیص علائمی مانند مشکل در ادرار کردن یا بالا بودن نتایج آزمایش خون استفاده میشود. همچنین این آزمایش برای بررسی برآمدگی که هنگام معاینه مقعدی پیدا شده است، مشخص کردن اختلالات و بررسی این که آیا غده بزرگ شده است، استفاده میشود. سونوگرافی ایمن، بدون تهاجم بوده و از اشعه ی رادیواکتیو استفاده نمی کند.

این فرآیند نیاز به آمادگی خاصی ندارد. جواهرات خود را در خانه بگذارید و لباس راحت و گشاد بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود تا گان (نوعی لباس مخصوص) بپوشید و به پهلو بخوابید و زانوهایتان را در شکمتان جمع کنید. برای بدست آوردن تصویر هایی با کیفیت بالا، ترنسدیوسر سونوگرافی –یک استوانه پلاستیکی در حدود اندازه انگشت- به مقدار کمی در مقعد شما وارد خواهد شد.

اگر انجام نمونه برداری برنامه ریزی شده باشد، ممکن به شما بگویند از مصرف آسپرین و دیگر داروهای رقیق کننده خونی بین 7 تا 10 روز قبل از این فرآیند خودداری کنید. ممکن است از شما خواسته شود که تنقیه کنید تا روده هایتان پاکیزه گردند.

آیا می شود بدون عمل  و با دارو پروستات را درمان کرد. برای آشنایی بیشتر بر روی لینک درمان دارویی بزرگی پروستات کلیک کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  دوماه پیش حدوددوهفته ماست و دوغ زیاد مصرف کردم بعد اون زیر دلم دردخفیف دارم که بعضی موقعها کمرم دردخفیف میگیره ادرارممم کم فشار هستش و دیر شروع میشه عضلات باسنمم گرفته دکتر رفتم سونوگرافی درازمایش ادرار چیزی نشون نداد فقط سنگ در کلیه راست داشتم سه میل لذا خواهشمند است راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش)
   مشکل ارولوژی ندارید اگر ازمایش ادرار و سونو نرمال بوده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش)
   برای ادرارتون شبی یک عدد تامسولوسین مصرف کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عسل شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترشبتون بخیر پدرم ۸۴ ساله عمل پروستات انجام دادند.خونریزی شدید داشتند چه قبل از عمل و چه بعد از عمل. به طوری که ۵ واحد خون تزریق کردند.الانم رنگشون،پریده ودچار کم خونی هستند. چه غذاهایی میتونن بخورند قرص‌ آهن وجگر چطور؟با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر عسل دوشنبه ۴ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش)
   باسلام
   آقای دکتر چرا جوابگو نیستن،بیمار ما الان نیاز به کمک داره.؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  2. تصویر کاربر عسل چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلاااااام. چقدر کار زشتي، که جوابگو نیستین،پول جواب هم که واریز شده.واقعا که...... الهی کسی به هیچ دکتری نیاز نداشته باشه.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش)
   اگر خونریزی دارند الان به اورژانس مراجعه کنید تا بررسی شوند ، با غذا بهتر نمیشه !!!
  4. تصویر کاربر عسل شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش)
   زحمت کشیدین. بعد از هفففففت رووووز..........
   مورد اورژانسی رو این همه‌ مدت باید طول داد تا جواب بدین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اینه تعهد پزشکی شما.......؟؟؟؟؟؟؟؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش)
   موارد اورژانسی رو کامنت نمیدن ، به اورژانس مراجعه میکنن
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  بزرگی پروستات
  سلام دکتر جان
  من 3ماه پیش ازتون یه نسخه گرفتم بابت پروستاتیتم
  شما افوکسیر 200ملوکسیکام 05 و تامسولوسین 04 بهم دادین.نزدیک به 3 ماه هست که مصرف میکنم ولی بهبودی خاصی حاصل نشده
  تو این مدت قرص آسنترا 50 هم مصرف میکردم
  لطفا اگه میشه نسخه جدیدی بهم بدین چون خسته شدم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   پروستاتیت گاهی به درمان جواب خوب نمیده ، توصیه های غذایی را رعایت کنید
 • تصویر کاربر اصغر پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکتر بزرگوار
  من حدود دوهفته ای می شود ازشما پرسش کردم
  ۳۳سال سن دارم دچار درد پهلو و کلیه شده بودم ادرارم‌ بعضی وقتها قطره قطره می شد و دچار احتباس ادراری می شدم آزمایش خون وکشت ادرار سونوگرافی از مجاری ادرار وکلیه هاومثانه وپروستات همه طبیعی بودند ادرار با زور دادن و قطع وصل شدن دفع می شد کمی سوزش در نوک آلت داشتم شما به من تولترودین وتامسولوسین تجویز کردین ومن استفاده کردم الان درد کلیه ندارم تکررم خوب شده فشار ادرارم تا ۶۰٪ خوب شده ولی هنوز به حالت نرمال برنگشته به نظر شما الان نیاز به چیز خاصی هست سوالم طولانی شد ممنونم از زحمات پروفسور بزرگوار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   اگر با همه ی اینها بعد از یک ماه بهتر نشه باید سیستوسکوپی انجام شه
 • تصویر کاربر baha سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  اقاي دكتر
  بنده ٨٢ سال سن دارم
  مشكل پروستات دارم ولي خيلي شديد نبود، و يك روز در ميان ترازوسين كنترل شده بود، و البته مدام هم استخر ميرفتم، ولي در سال ٩٩ ك استخر نرفتم تكرر م شديد شده و غير از تكرر امسال ٤ بار هم احتباس داشتم و مجبور شددم سند بزنم، و البته ترازوسين رو هم روزي ٢ تا مصرف ميكنم، اما بازهم مشكل دارم، و اخرين سونو گرافي بازگشتي ادرارم ١١٧ سي سي است.
  الان پزشكان گفتن بايد عمل كنم، ولي چون تنگي كانال عصبي شديد دارم. هم در كمر و هم گردن
  نگرانم ك با عمل پروستات دچار بي اختياري ادرار شوم، ايا همچين امكان يا خطري هست ؟؟؟
  خييلي خيلي ممنون ميشم زودتر جواب سوالم رو بدين ، چون باز هم احتباس دارم و مجبورم زودتر عمل كنم ، اما از نتيجه نگرانم، psa زير ٢ دارم و گفتن كه تراش ميدن.
  اخرين سونو، و ازمايش و
  نتيجه ام آر اي كمر رو براتون پيوست كردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   ممکنه کمی بی اختیاری پیدا کنین ، ولی در کل نیاز به عمل هست چون با دارو دچار احتباس ادراری شدین
 • تصویر کاربر رضابایرامی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  اقای دکتر التهاب پروستاتم خوب نمیشه چیکار کنم خوب نمیشم خسته شدم بخدا تا حالا 20 بار رفتم دکتر ارولوژی ولی نتیجه نگرفتن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
  2. تصویر کاربر رضابایرامی یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   به مدت ۱۰ روز قرص سیپروفلوکساسین۵۰۰ مصرف کردم ولی تاثیری نداشت پس من این قرص هایی که شما فرمودین رو مصرف میکنم. درضمن آزمایشات وسونو رو که براتون فرستادم آیا مشکلی داشت؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   همین ها کافیه ، عکس باز نمیشه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمودزاده شنبه ۴ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دانشمند بزرگوار جناب اقای دکترکرمی، آیا امکان دارد بعد از عمل رادیکال پروستاکتومی باز در مریضی که درجه بدخیمی کمی داشته و کنسر فقط محدود به پروستات بوده ، توصیه هایی بفرمائید که احتمال عود کنسر و میکرومتاستاز کنسر پروستات را کمتر کند؟ آیا استفاده از لیکوپن، داروهایی مثل پروستاویتال، عصاره ساوپالمتو..مکملهای سلنیوم می تواند موثر باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   باید هر ۳ ماه psa چک شود تا از نظر عود بررسی شود
 • تصویر کاربر عباس جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با سلام و خدا قوت به استاد کرمی عزیز پدر اینجانب ۸۵ سال سن دارای احتباس ادرای و چند وقت اخیر تخلیه با سونداژ انجام دادن دوسالی بود تامسولوسین مصرف می کردن شبی یک عدد و مشکلی نداشتن ولی یک ماه گذشته احتباس ادرار و با مراجعه به اورولوژ دوز تامسولوسین را دو برابر کردن جواب آزمایش و سونو گرافی پیوست می باشد . ممنون میشم از راهنمایتون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر با مصرف تامسولوسین دچار احتباس ادراری شدند نیاز به عمل هست
 • تصویر کاربر شهریار سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده 21سالمه قبلا سابقه خودارضایی داشتم مدتیه که در دفع ادرار مشکل پیداکردم: تکرر ادرار ، تاخیر در ادرار(با فشار کم) قط و وصل شدن و خالی نشدن کامل ادرار و همچنین احساس خارش و سوزش در ناحیه پروستات(چپ و راست) دارم.
  آزمایش psaو سونگرافی دادم که که جواب به شرح زیر است(البته عکس مربوط به ازمایش ها را هم فرستادم):
  PSA : 0.87
  TSH : 2.00
  پروستات بزرگتر از طبیعی 23سی سی.
  ادرار باقیمانده پس از تخلیه 80سی سی
  دکتر سه قرص:پروستاتان،سفیکسیم400 و افلوکینول 200رو تجویز کردن و من دوماه اینارو مصرف کردم داروها تاثیر داشتن روی تکرر ادرار،تاخیر و قط و وصل شدن ولی روی (خارش و سوزش پروستات اثری نداشتن) الان که داروهام تموم شده احساس میکنم دارم به روزای قبل برمیگردم (احساس سوزش و خارش فقط در جایی که پروستات هست اذیتم میکنه دقیقا زیر مثانه وباید دائمن اون محل رو بخارانم وگرنه در هنگام ادرار سوزشی ندارم)لطفا بفرمائید چکار کنم و چه دارویی رو مصرف کنم ؟!
  (عکس ازمایش ها رو هم فرستادم).
  1. تصویر کاربر شهریار پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   دکتر لطفا جواب بدید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   علایم شما به التهاب پروستات شباهت دارد ، از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
  3. تصویر کاربر شهریار جمعه ۱۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   دکتر جان یه سوال یادم رفت بپرسم تا وقتی که انزال نداشته باشم ادرارم تا حدودی نرماله اما بعد از انزال نمیتونم اداری انجام بدم و باید صبر کنم تا نیم ساعت بگذره و بعد اقدام کنم همچنین قبل انزال خارش و سوزشی تو ناحیه پروستاتم ندارم اما بعد انزال احساس سوزش و خارش تو خود غده پروستات دارم
   به نظر شما به جز داروهایی که برام تجویز کردید دارویی دیگر برای این مشکل لازمه تجویز کنید یا نه همونارو مصرف کنم.باتشکر
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   همین ها کافی است
  5. تصویر کاربر شهریار یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام مجدد دکتر رفتم تامسولوسین بگیرم؛ پروترال ۰۴(تامسولین پیوسته رهش)بهم دادن درسته؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر 15 ماه پیش عمل رادیکال پروستاتکتومی را انجام داده اند ما بعد از عمل هر سه ماه آزمایش psa انجام دادیم تا سه دور آخر که به ترتیب 0/26 _0/30_0/48 مورخ 99/09/22 انجام شد دکتر ایشون گفتند برید pet scan انجام بدید ما این کاررانجام دادیم ولی در pet هیچ موردی را نشان نداد و دکترشون گفتند مشکلی نیست .
  میخواستم بدونم دکتر پس چرا psa بالا رفته با تشکر از حضرت عالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   Psa بعد از عمل باید کمتر از ۰.۲ باشد. حتما با دکتر رادیو انکولوژی مشورت کنید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر