با عوارض عمل پروستات آشنا شوید

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود. عوارض عمل پروستات چیست؟

عمل پروستات

غده پروستات به اندازه یک گردو کوچک مثل شکل زیرکاملاً دورادور گردن مثانه و قسمت خروجی آن را احاطه کرده است. وقتی غده پروستات بزرگ می شود قسمت خروجی مثانه را تنگ کرده و باعث علائم زیر می شود.

عکس بزرگی پروستات

 • کاهش جریان ادراری
 • قطع و وصل شدن ادرار
 • قطره قطره آمدن ادرار
 • تکرر ادراری
 • سوزش شدید و باریک آمدن ادرار
 • عدم تخلیه خوب مثانه و ادرار باقیمانده بالا در داخل مثانه
 • بیدار شدن های مکرر بیمار از خواب در شب ها جهت دستشوئی

50درصد مردان بالای 50 سال به درجاتی به نشانه های ذکر شده مبتلا می شوند که باید درمان شوند.

عوارض عمل پروستات

آیا عمل پروستات خطرناک است؟ اصولاً عمل جراحی پروستات مثل عمل های دیگر عوارضی دارد که به ذکر آنها می پردازیم:

1- عوارض حین عمل پروستات

بعد از عمل به علت جراحی خونریزی قابل کنترلی ایجاد می شود که ممکن است باعث نگرانی بیمار شود ولی کاملاً طبیعی است و با گذاشتن سوند به مدت 24-48 ساعت و ایجاد شستشو کاملاً رفع خواهند شد.

2- بی اختیاری ادراری

عموماً در جراحی سرطان پروستات دیده می شود نه در عمل بزرگی خوش خیم. در بزرگی خوش خیم پروستات بعد از عمل احتمال بی اختیاری نزدیک به صفر می باشد و اصلاً نگران نباشید. کسانی ممکن است بی اختیار شوند که مثانه آنها مشکل داشته باشد از قبیل مثانه های کم حجم و عصبی و سرکش. پس نگران بی اختیاری نباشید.

علت بیضه ی نهفته

3- توانایی جنسی

سوالی که معمولا پرسیده می شود این است که ایا عمل پروستات باعث عقیم شدن میشود؟ در جواب باید گفت که در عمل جراحی سرطان پروستات، توان جنسی مرد آسیب می بیند و یا از بین می رود ولی در عمل خوش خیم پروستات توان جنسی شما کاملاً برای بعد از عمل حفظ خواهد شد و به علت باز شدن حفره در غده پروستات بعد عمل مایع منی شما پس از انزال به داخل مثانه می ریزد و با ادرار دفع خواهد شد و این نگرانی قطع شدن مایع منی نیست و در این مورد اصلاً جای نگرانی نیست.

4- ادرار خونی، درد، سوزش و عدم روان آمدن ادرار

بعد از عمل برای 3-4 هفته کاملاً طبیعی است و با خوردن مایعات فراوان و مصرف مسکن کاملاً بهبودی پیدا خواهید کرد.

جلوگیری از بزرگی پروستات

بزرگی پروستات معمولاً به علت بالا رفتن سن است و در نتیجه هنوز هیچ راهی برای پیشگیری از بزرگی پروستات وجود ندارد.

اگر مبتلا به علائم پروستات شدید، باید به دکتر کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکترتان از شما سونوگرافی از کلیه و مثانه و پروستات و بررسی ادرار باقیمانده و تست PSA و آزمایش کامل خون و ادرار درخواست خواهد کرد و در صورت نیاز توسط پزشک معاینه مقعدی پروستات نیز انجام خواهد شد.

درمان پروستات

اول درمان داروئی پروستات است، خط اول درمان داروئی استفاده از داروهای شل کننده گردن مثانه می باشد. مانند پرازوسین، ترازوسین، تامسولوسین و امنیک. این داروها را قبل از خواب به بیماران توصیه می کنیم که استفاده نمایند. اگر شدت تنگی مجرا به علت پروستات بالا باشد و به درمان داروئی جواب ندهند بهترین اقدام درمان جراحی پروستات می باشد.

عمل باز پروستات

امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود. درمان طلائی پروستات برای کسانی که 1- حجم پروستات آن ها بالای 60-70 گرم می باشد 2- همزمان با بزرگی پروستات سنگ مثانه بزرگ دارند 3- سمت رشد بزرگی پروستات به داخل مثانه است، عمل جراحی باز می باشد. در این روش با برش کوچکی در بالای استخوان عانه و زیر ناف و با برش کوچک روی مثانه، قسمت هسته ای پروستات را که باعث انسداد مجرا شده است برداشته می شود.

عمل باز پروستات

بهترین درمان و درمان طلائی پروستات های زیر 50 گرم که باعث انسداد شدید خروجی مجرا می شوند عمل TURP یا تراش از داخل مجرا (همان لیزر عامیانه) می باشد. در این روش بدون برش جراحی پوستی با عبور دوربین به مجرا، قسمت هسته ای پروستات را با تراش و تکه تکه کردن آنها بر می داریم مثل شکل و آنها را خارج می کنیم. پس چه در عمل جراحی پروستات باز و چه بسته همه پروستات برداشته نمی شود و فقط هسته انسدادی را بر می داریم.

عمل پروستات با لیزر

لیزر هولمیوم می تواند به روش های مختلف برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات مورد استفاده قرار گیرد. در روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم (HoLAP) مقدار اضافی بافت پروستات توسط لیزر از بین می رود. این کار نتیجه ای همانند جراحی پروستات چه باز و چه بسته در پی دارد. مزایای عمده روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم کاهش از دست دادن خون، مدت زمان کمتر کاتتر (لوله) گذاری و کاهش مدت زمان بستری در بیمارستان می باشد. یک نوع روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم، برش پروستات به وسیله آن لیزر (HoLRP) است. در این فرایند برای برش بافت اضافی از یک لیزر هولمیوم استفاده می شود.

جراحی پروستات به وسیله لیزر هولمیوم از طریق مجاری ادرار نیز می تواند سبب ایجاد اختلالات نعوظ و انزال معکوس شود. اما از مزایای استفاده از لیزر این است که می توان بافت بیشتری برداشت. همچنین برای مردان با هر اندازه پروستات مناسب است همچنین برای مردان مبتلا به اختلالات خونریزی یا افرادی که دارو های رقیق کننده خون (مانند آسپرین، کلوپیدوگرل و وارفارین) مصرف می کنند؛ مناسب است.

درمان خانگی پروستات

برخی اقدامات احتیاطی می توانند به اجتناب از بدتر شدن علائم بزرگی پروستات و عوارض آن کمک کنند. فرد نباید در هنگام احساس نیاز شدید، دفع ادرار خود را به تاخیر اندازد. باید در هنگام احساس نیاز، هر چه زودتر ادرار دفع شده و مثانه به طور کامل تخلیه شود.

و اما توصیه های اینجانب

 • بهترین و قطعی ترین روش درمان بزرگی پروستات، درمان جراحی آن است. باز یا بسته
 • بزرگی پروستات درمان داروئی ندارد و داروها پروستات را فقط کوتاه مدت شل می کنند و لذا درمان تسکینی هستند.
 • علیرغم پیشرفت تکنولوژی جراحی در حال حاضر بهترین درمان برای پروستات های بزرگ جراحی باز و پروستات تهای زیر 50 گرم عمل بسته TURP یا لیزری می باشد.
 • چکاب منظم PSA را در بالای 50 سال فراموش نکنید.
فیموزیس
 • از عوارض عمل پروستات نترسید چرا که عارضه مهم ندارد و بدون بیهوشی و با یک شب بستری برای همیشه از شر بزرگی پروستات و اختلال در تخلیه ادرار و بدون مصرف قرص راحت می شوید.
 • عمل جراحی خوش خیم پروستات چه باز و چه بسته عود ندارد.
 • در صورت داشتن بزرگی پروستات و اختلالات تخلیه ادراری جهت نوبت دهی با شماره 22642744 تماس بگیرید.
 • جهت آگاهی بیشتر شما فیلم عمل های اینجانب در رابطه با عمل باز و بسته پروستات رانگاه کنید.

ویدیو جراحی پروستات به وسیله دکتر کرمی:

سونوگرافی پروستات چیست؟

سونوگرافی پروستات از امواج صوتی استفاده میکند تا تصویری از غده پروستات مردان  تولید کند و برای کمک به تشخیص علائمی مانند مشکل در ادرار کردن یا بالا بودن نتایج آزمایش خون استفاده میشود. همچنین این آزمایش برای بررسی برآمدگی که هنگام معاینه مقعدی پیدا شده است، مشخص کردن اختلالات و بررسی این که آیا غده بزرگ شده است، استفاده میشود. سونوگرافی ایمن، بدون تهاجم بوده و از اشعه ی رادیواکتیو استفاده نمی کند.

این فرآیند نیاز به آمادگی خاصی ندارد. جواهرات خود را در خانه بگذارید و لباس راحت و گشاد بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود تا گان (نوعی لباس مخصوص) بپوشید و به پهلو بخوابید و زانوهایتان را در شکمتان جمع کنید. برای بدست آوردن تصویر هایی با کیفیت بالا، ترنسدیوسر سونوگرافی –یک استوانه پلاستیکی در حدود اندازه انگشت- به مقدار کمی در مقعد شما وارد خواهد شد. اگر انجام نمونه برداری برنامه ریزی شده باشد، ممکن به شما بگویند از مصرف آسپرین و دیگر داروهای رقیق کننده خونی بین 7 تا 10 روز قبل از این فرآیند خودداری کنید. ممکن است از شما خواسته شود که تنقیه کنید تا روده هایتان پاکیزه گردند.

آیا می شود بدون عمل  و با دارو پروستات را درمان کرد. برای آشنایی بیشتر بر روی لینک درمان دارویی بزرگی پروستات کلیک کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4/5 - (133 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱ بهمن ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام.
  از سال ۱۳۹۳ که ۳۸ سال داشتم به دلیل مشکل تخلیه کامل ادرار به پزشک ارولوژی مراجعه کردم. سایز پروستات بعد از انجام سونوگرافی ۷۲سی سی بود. آزمایش PSA حدود ۴ بود.
  با تجویز پزشک به صورت محدود با دارو تحت نظر بودم. و هر سال برای چک آپ سونو و PSA رو انجام میدادم.
  تنها علائم ام باریک بودن ادرار در زمان تخلیه( که با قرص گیاهی پروستاتان این مشکل کمتر شد) بود. اخیرا با دستور پزشک ام ار آی پروستات انجام دادم. حجم پروستات ام ۵۹ و آخرین نتیجه PSA ۴/۲ می باشد. تشخیص پزشک ام ار آی نمونه برداری است.
  می خواستم نظر شما رو بدونم. در حال حاضر ۴۶ سال سن دارم.
  مشکل خاصی نظیر بی اختیاری ادرار، تعداد زیاد دستشویی رفتن در طول روز یا شب تا صبح و ... ندارم.
  آیا میتونم نمونه برداری رو عقب بندازم. یا انجام ندم.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ بهمن ۱( 1 هفته پیش)
   سلام وقت بخیر حتما حتما نمونه برداری را انجام دهید طبق MRI احتمال سرطان پروستات مطرح است اما حتما باید با نمونه برداری تایید و یا رد شود
 • تصویر کاربر علی جمعه ۳۰ دی ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر بنده ۶۵سال سن دارم یک سال قبل عمل لیزری پروستات کردم ولی پس رفع عوارض پس ازعمل هنوز هنگام ادرار برای تخلیه کامل باید فشار بیاورم.سونو گرفتم دکتدگفته عمل خوب بوده آزمایش خون هم خوبه عکس گرفتم عکس تنگی مجرای ادرار را نشان میدهد.حالا گفتند با یک عمل سرپایی این مشکل رفع می شود.دکتر می گفت این تنگی یکی از عوارض شایع است.آیا این موضوع درست است.سپاسگ ارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ دی ۱( 1 هفته پیش)
   سلام پس از عمل ممکنه تنگی مجرا اتفاق بیفته که با یک عمل ساده قابل برطرف کردن هست
 • تصویر کاربر شیدا چهارشنبه ۲۱ دی ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید آقای دکتر پدرم54سال سن دارم تکرر ادرار داشتن شبی بیش از 5بار تخلیه ادرار داشتن الان قرص هارو مصرف میکنن خیلی بهتر شدن شبی یه بار سونو گرفتن حجم پروستات 64بود آزمایش PSAدادن 5.2بود بعد یه هفته دوباره تکرار کردنpsA8.9بود freepsA.3.2 بود
  F psA/T psA0.36بود دوباره بعد دو هفته تکرار کردنpsA5.47بودfreepsA1.4 بود FpsA/TpsA0.26بود نظرتون چیه آقای دکتر چکار کنیم مشکل جدی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ دی ۱( 2 هفته پیش)
   سلام علایمشان که با قرص خوب است پس عمل نمیخواهد اما بحث psa با توجه به اینکه چند نوبت بالا بوده حتما یک mp-MRI انجام دهند که مشخص شود ضایعه مشکوکی هست یا خیر
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۷ دی ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام، پدرم ۳ روز قبل سیستوکوپی مجاری ادرار انجام داد که دلیلش بررسی پروستات بود ، الان بیش از ۲ روز به شدت تب لرز داره و درد میکشه لطفا بفرمایید برای بهبود حالش چه پیشنهادی دارید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ دی ۱( 3 هفته پیش)
   سلام کجا براشون انجام شده ؟ اگر تب را با تب سنج گرفتین و واضح است که حتما تحت درمان انتی بیوتیکی باشند
  2. تصویر کاربر محمد شنبه ۱۷ دی ۱( 3 هفته پیش)
   سلام کرمان مطب دکتر عبادزاده انجام دادن،تب الان پایین آمده ،اما درد مجاری ادرار از ناحیه که سیستوکوپی انجام شده دارد تا قبل از سیستوکوپی نهایتا ۲ مرتبه در شب بیرون میرفت الان حداقل ۳ بار در شب بیرون میرود، بعد از سیستوکوپی چه داروهایی مصرف میشود ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ دی ۱( 3 هفته پیش)
   سیپروفلوکساسین و مسکن اگر تب داشت به بیمارستدن مراجعه کنند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر S_B پنجشنبه ۱۰ آذر ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دکتر پرستاد خوش خیم ۵۱ سی سی دارم آیا میتوانم جراحی لیزر انجام دهم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ آذر ۱( 2 ماه پیش)
   سلام بستگی به علایمتان دارد اگر علیرغم مصرف داروی پروستات علایمی از قبیل بیدار شدن های مکرر از خواب جهت ادرار کردن و تند تند دستشویی رفتن و باریک شدن ادرار را دارید میتوان به عمل فکر کرد
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز من ۲۷ سالمه مدت زیادیه خودارضایی میکنم نزدیکی نداشتم پنج ماه سوزش ادرار دارم دوبار دکتر اورولوژی رفتم دوتا آزمایش سونو و یک کشت ادرار دادم گفتن التهاب پروستات داری چیزی نیست بار اول ناپروکسن ۲۵۰ افلوکساسین بهم دادن یک ماه خوردم خوب نشدم بار دوم ناپروکسن ۵۰۰ افلوکساسین و پروترال ۰.۴ باز خوب نشدم سوزش همش باهامه تکرر ندارم اما حس ادرار داشتن دارم، فشار ادرار خوبه اما بعد از ادرار کردن تا چند دقیقه سوزشم بیشتر میشه و بعضی اوقات آخر ادرار کمی درد از نوک آلت حس میکنم دکتر بخدا کلافه شدم نمیتونم در کارم تمرکز کنم ممنون میشم اگر داروی بهتری هست بهم بگید بگیرم دکتر اورولوژی تو منطقه ی ما نیست باید یه شهر دیگه رفت بدون وسیله واقعا سختو طاقت فرساست ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 2 ماه پیش)
   با سلام و احترام درمان پروستاتیت طولانی تر و حدود ۳-۶ ماه است ۱۲ هفته دارو بخورید
  2. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 2 ماه پیش)
   سپاس از پاسخ گوییتون پس دکتر جان همون ناپروکسن ۵۰۰ افلوکساسین ۲۰۰ و پروترال ۰.۴ بخورم تا ۱۲ هفته؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 2 ماه پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فخرالدین سه شنبه ۲۴ آبان ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  اگر پروستات به اندازه ای بزرگ شد که ادرار بند بیاید و تخلیه نشود با دارو مشکل حل میشود یا نیاز به عمل جراحی دارد شخصی که این مشکل را داراست 75ساله است و ادرار تخلیه نمیشود و با سوند قابل تخلیه شدن هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ آبان ۱( 2 ماه پیش)
   با سلام و احترام از کی دچار این مشکل شده اند ؟ سونوگرافی کلیه ها و مجاری ادراری بررسی حجم پروستات و باقیمانده ادرار
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۲ آبان ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  پدر بنده حدود ۹ سال پیش عمل جراحی پرستات انجام داده است تا چند روز پیش دچار مشکل دفع ادرارشده و بطوری که ادار کاملا خون و در زمان دفع همراه درد زیادی است با مراجع به بیمارستان و انجام تشخیص پزشک که پرستات اوت کردوسوند سوپرا توسط پزشک مقداری از خون آبه و عفونت دفع اما متاسفانه سوند مسدود شده و دفع انجام نمی شود لطفا راهنمایی بفرمایید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ آبان ۱( 2 ماه پیش)
   با سلام و احترام باز عمل کرده بودید یا لیزری ؟ سریعا به پزشک خود مراجعه و سوند را بررسی کنند
 • تصویر کاربر آرش شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سن ۶۷ وزن ۹۴ اندازه پروستات psa = 3/45 freepsaa=1/35 هرشب قرص تامسولسین و پروستاباریج میخورم تکرر ادرار و سوزش ادرار ندارم شب بعضی مواقع یک بار برای ادرار کردن بلند میشم هیچ مشکلی احساس نمیکنم آیا نیاز به عمل پروستات دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش)
   اگر با دارو علامت ها کنترل میشه نیاز به جراحی نیست
 • تصویر کاربر قسیمی یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  پدرم ۶۵ سال دارد و دیابتی و پای چپ از زانو آمپوته و دو مرحله عمل لیزر پروستات کرده که بار اول به دلیل جراحی بد دکتر قبلی و برنداشتن برخی ضایعات دچار عفونت و خونریزی شدید شدند که پس از جراحی دوم سه ماه خونریزی قطع شده بود ولی دوباره یک روز درمیان خونریزی و لخته در ادرار دارند. ضمنا هیچگونه دردی ندارند قرص فیناد و آلوپورینول و پروترال مصرف میکنند و روزانه ۳٠ واحد انسولین تزریق. نظر شما برای بهبود ایشان چیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   باید سیستوسکوپی بشن
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

آلت تناسلی پرده دار به حالتی گفته می شود که در آن پوست بیضه تا قسمت وسط…
بیوپسی از پروستات یا نمونه برداری، قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات می باشد. امروزه سرطان پروستات…
 مثانه یکی از بخش های سیستم ادراری است که ممکن است در آن سنگ تشکیل شود. این…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر