با عوارض عمل پروستات آشنا شوید

امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود. عوارض عمل پروستات چیست؟

عمل پروستات

غده پروستات به اندازه یک گردو کوچک مثل شکل زیرکاملاً دورادور گردن مثانه و قسمت خروجی آن را احاطه کرده است. وقتی غده پروستات بزرگ می شود قسمت خروجی مثانه را تنگ کرده و باعث علائم زیر می شود.

عکس بزرگی پروستات

1- کاهش جریان ادراری

2- قطع و وصل شدن ادرار

3- قطره قطره آمدن ادرار

4- تکرر ادراری

5- سوزش شدید و باریک آمدن ادرار

6- عدم تخلیه خوب مثانه و ادرار باقیمانده بالا در داخل مثانه

7- بیدار شدن های مکرر بیمار از خواب در شب ها جهت دستشوئی

50درصد مردان بالای 50 سال به درجاتی به نشانه های ذکر شده مبتلا می شوند که باید درمان شوند.

عوارض عمل پروستات

اصولاً عمل جراحی پروستات مثل عمل های دیگر عوارضی دارد که به ذکر آنها می پردازیم:

1- عوارض حین عمل پروستات

بعد از عمل به علت جراحی خونریزی قابل کنترلی ایجاد می شود که ممکن است باعث نگرانی بیمار شود ولی کاملاً طبیعی است و با گذاشتن سوند به مدت 24-48 ساعت و ایجاد شستشو کاملاً رفع خواهند شد.

2- بی اختیاری ادراری

عموماً در جراحی سرطان پروستات دیده می شود نه در عمل بزرگی خوش خیم. در بزرگی خوش خیم پروستات بعد از عمل احتمال بی اختیاری نزدیک به صفر می باشد و اصلاً نگران نباشید. کسانی ممکن است بی اختیار شوند که مثانه آنها مشکل داشته باشد از قبیل مثانه های کم حجم و عصبی و سرکش. پس نگران بی اختیاری نباشید.

3- توانایی جنسی

در عمل جراحی سرطان پروستات توان جنسی مرد آسیب می بیند و یا از بین می رود ولی در عمل خوش خیم پروستات توان جنسی شما کاملاً برای بعد از عمل حفظ خواهد شد و به علت باز شدن حفره در غده پروستات بعد عمل مایع منی شما پس از انزال به داخل مثانه می ریزد و با ادرار دفع خواهد شد و این نگرانی قطع شدن مایع منی نیست و در این مورد اصلاً جای نگرانی نیست.

4- ادرار خونی، درد، سوزش و عدم روان آمدن ادرار

بعد از عمل برای 3-4 هفته کاملاً طبیعی است و با خوردن مایعات فراوان و مصرف مسکن کاملاً بهبودی پیدا خواهید کرد.

جلوگیری از بزرگی پروستات

بزرگی پروستات معمولاً به علت بالا رفتن سن است و در نتیجه هنوز هیچ راهی برای پیشگیری از بزرگی پروستات وجود ندارد.

اگر مبتلا به علائم پروستات شدید، باید به دکتر کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکترتان از شما سونوگرافی از کلیه و مثانه و پروستات و بررسی ادرار باقیمانده و تست PSA و آزمایش کامل خون و ادرار درخواست خواهد کرد و در صورت نیاز توسط پزشک معاینه مقعدی پروستات نیز انجام خواهد شد.

درمان پروستات

اول درمان داروئی پروستات است، خط اول درمان داروئی استفاده از داروهای شل کننده گردن مثانه می باشد. مانند پرازوسین، ترازوسین، تامسولوسین و امنیک. این داروها را قبل از خواب به بیماران توصیه می کنیم که استفاده نمایند.

اگر شدت تنگی مجرا به علت پروستات بالا باشد و به درمان داروئی جواب ندهند بهترین اقدام درمان جراحی پروستات می باشد.

1- عمل باز پروستات

امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود.

درمان طلائی پروستات برای کسانی که 1- حجم پروستات آن ها بالای 60-70 گرم می باشد 2- همزمان با بزرگی پروستات سنگ مثانه بزرگ دارند 3- سمت رشد بزرگی پروستات به داخل مثانه است، عمل جراحی باز می باشد. در این روش با برش کوچکی در بالای استخوان عانه و زیر ناف و با برش کوچک روی مثانه، قسمت هسته ای پروستات را که باعث انسداد مجرا شده است برداشته می شود.

بهترین درمان و درمان طلائی پروستات های زیر 50 گرم که باعث انسداد شدید خروجی مجرا می شوند عمل TURP یا تراش از داخل مجرا (همان لیزر عامیانه) می باشد. در این روش بدون برش جراحی پوستی با عبور دوربین به مجرا، قسمت هسته ای پروستات را با تراش و تکه تکه کردن آنها بر می داریم مثل شکل و آنها را خارج می کنیم.

پس چه در عمل جراحی پروستات باز و چه بسته همه پروستات برداشته نمی شود و فقط هسته انسدادی را بر می داریم.

2- عمل پروستات با لیزر

لیزر هولمیوم می تواند به روش های مختلف برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات مورد استفاده قرار گیرد. در روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم (HoLAP) مقدار اضافی بافت پروستات توسط لیزر از بین می رود.

این کار نتیجه ای همانند جراحی پروستات چه باز و چه بسته در پی دارد. مزایای عمده روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم کاهش از دست دادن خون، مدت زمان کمتر کاتتر (لوله) گذاری و کاهش مدت زمان بستری در بیمارستان می باشد. یک نوع روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم، برش پروستات به وسیله آن لیزر (HoLRP) است. در این فرایند برای برش بافت اضافی از یک لیزر هولمیوم استفاده می شود.

جراحی پروستات به وسیله لیزر هولمیوم از طریق مجاری ادرار نیز می تواند سبب ایجاد اختلالات نعوظ و انزال معکوس شود. اما از مزایای استفاده از لیزر این است که می توان بافت بیشتری برداشت. همچنین برای مردان با هر اندازه پروستات مناسب است همچنین برای مردان مبتلا به اختلالات خونریزی یا افرادی که دارو های رقیق کننده خون (مانند آسپرین، کلوپیدوگرل و وارفارین) مصرف می کنند؛ مناسب است.

3- درمان خانگی پروستات

برخی اقدامات احتیاطی می توانند به اجتناب از بدتر شدن علائم بزرگی پروستات و عوارض آن کمک کنند. فرد نباید در هنگام احساس نیاز شدید، دفع ادرار خود را به تاخیر اندازد. باید در هنگام احساس نیاز، هر چه زودتر ادرار دفع شده و مثانه به طور کامل تخلیه شود.

و اما توصیه های اینجانب

1- بهترین و قطعی ترین روش درمان بزرگی پروستات، درمان جراحی آن است. باز یا بسته

2- بزرگی پروستات درمان داروئی ندارد و داروها پروستات را فقط کوتاه مدت شل می کنند و لذا درمان تسکینی هستند.

3- علیرغم پیشرفت تکنولوژی جراحی در حال حاضر بهترین درمان برای پروستات های بزرگ جراحی باز و پروستات تهای زیر 50 گرم عمل بسته TURP یا لیزری می باشد.

4- چکاب منظم PSA را در بالای 50 سال فراموش نکنید.

5- از عوارض عمل پروستات نترسید چرا که عارضه مهم ندارد و بدون بیهوشی و با یک شب بستری برای همیشه از شر بزرگی پروستات و اختلال در تخلیه ادرار و بدون مصرف قرص راحت می شوید.

6- عمل جراحی خوش خیم پروستات چه باز و چه بسته عود ندارد.

7- در صورت داشتن بزرگی پروستات و اختلالات تخلیه ادراری جهت نوبت دهی با شماره 22642744 تماس بگیرید.

8- جهت آگاهی بیشتر شما فیلم عمل های اینجانب در رابطه با عمل باز و بسته پروستات رانگاه کنید.

ویدیو جراحی پروستات به وسیله دکتر کرمی

سونوگرافی پروستات چیست؟

سونوگرافی پروستات از امواج صوتی استفاده میکند تا تصویری از غده پروستات مردان  تولید کند و برای کمک به تشخیص علائمی مانند مشکل در ادرار کردن یا بالا بودن نتایج آزمایش خون استفاده میشود. همچنین این آزمایش برای بررسی برآمدگی که هنگام معاینه مقعدی پیدا شده است، مشخص کردن اختلالات و بررسی این که آیا غده بزرگ شده است، استفاده میشود. سونوگرافی ایمن، بدون تهاجم بوده و از اشعه ی رادیواکتیو استفاده نمی کند.

این فرآیند نیاز به آمادگی خاصی ندارد. جواهرات خود را در خانه بگذارید و لباس راحت و گشاد بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود تا گان (نوعی لباس مخصوص) بپوشید و به پهلو بخوابید و زانوهایتان را در شکمتان جمع کنید. برای بدست آوردن تصویر هایی با کیفیت بالا، ترنسدیوسر سونوگرافی –یک استوانه پلاستیکی در حدود اندازه انگشت- به مقدار کمی در مقعد شما وارد خواهد شد.

اگر انجام نمونه برداری برنامه ریزی شده باشد، ممکن به شما بگویند از مصرف آسپرین و دیگر داروهای رقیق کننده خونی بین 7 تا 10 روز قبل از این فرآیند خودداری کنید. ممکن است از شما خواسته شود که تنقیه کنید تا روده هایتان پاکیزه گردند.

آیا می شود بدون عمل  و با دارو پروستات را درمان کرد. برای آشنایی بیشتر بر روی لینک درمان دارویی بزرگی پروستات کلیک کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  چند سالی هست که نعوظ بیش از حد دارم ( انزال مکرر)، حدود ده سال بیشتر، دو سال پیش درد در ناحیه ی مقعد و سوزش بعد از انزال رفتم پیش دکتر گفت التهاب پروستات داری که دارو نوشت خوب شدم ، دوباره این انزال مکرر بعد از چند ماه ادامه یافت تا یکسال پیش که علاوه بر درد ناحیه ی مقعد بیضه جمع و داغ شده بود بعد از چند روز درد به کشاله ی ران انتشار یافت که این درد را دو ماه به همراه داشتم
  چند روز پیش آزمایش دادم که پروستات و مثانه سالم بود ولی آزمایش سنوگرافی مطرح کننده ی واریکوسل بود
  الان هر موقع بخواهم نعوظ داشته باشم درد در ناحیه کشاله ی ران دارم آقای دکتر واقعا نمی دونم چکار کنم ، ولی برای کنترل درد یک بیضه بند طبی گرفتم بعد از پوشیدن و بالا کشیدن بیضه ، درد خیلی کم میشه واقعا نمی دونم مشکل از کجاست از عروق و اعصاب لگن یا مشکلات غدد جنسی؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   این پردها منشا عصبی دارند وبیخیال شوید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   دردها
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید .اقای دکتر من پسری 21 ساله هستم یه سونوگرافی کردم از پروستات و جوابش اینه :پروستات با حجم 12cc اکوژنیستیه هموژن دارد ..ایا مشکلی هست یا خیر
  1. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر جواب سوال من رو ندادید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)
   در سن شما بیماری پروستات نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سلام شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،48 سال دارم.سطح تسترون من پایینه.9 سال ازدواج کرده ام.آزو اسپرم هستم.4 سال پیش مدتی دارو درمانی کردم،متاسفانه توفیقی نبود.بیوپسی بیضه هم منفی بود.پزشک معالج در تفسیر MRI جمجمه گفت که هیپوفیزم کوچکه،خلاصه از همه جا نا امید شدم.حدود دو سال پیش بمدت چند ماه خون تو ادرارم میدیدم که از یکسال پیش تا چند روز پیش خوب بودم.چند روز پیش مجدد بمدت سه روز خون دیدم.الان خوبه.
  لطفا بفرمایید،
  1-هیچ امیدی برای باروری هست یا نه?
  2-چند ماهه که آمپول تستسترون نزده ام،آیا پیامدی داره?
  3- چند روزه که سر گیجه دارم.آرامش ندارم.بی حوصله ام.یکجا بند نمی شم.تمرکز ندارم.آیا مربوط به تسترون یا خون در ادرار میشه?
  با سپاس و تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر s جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر
  بنده ۲۳ سالمه و مدت ۱ سال دچار سوزش ادراری و گاهی ادرار چکه ای بودم و حس میکردم یه گردو لای پاهامه
  که با مراجعه به ارولوژیست بهم گفتن بزرگی پروستات داری و بهم امنیک و باکلوفن و پروستا باریج و انتی بیوتیک دادن
  که بهتر شد کمی حال هام بعد از مدتی بعد از انزال سوزش شدید پیدا کردم با انزال خشک که باعث شد کلا نتونم ادرار کنم که همون روز رفتم دکتر با ماساژ پروستات گفت خیلی التهاب داره و باز همون دارو هارو داد
  بعد تموم شدن ان باز مسکل خفیف تر اومد سراغم به دکتر دیگه ای رفتم شیاف ایندومتاسین دادن با تامسولوسین
  اما الان سوزش ندارم فقط موقع ادرار سر التم باد میکنه کمی و ادرار خیلی فشار کمی داره و اذیت میکنه توروخدا بگین چیکار کنم خیلی خسته شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)
   در این سن بیماری نداریم اب زیاد بخورید وپی گیر این مورد نباشید
 • تصویر کاربر Unknown شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۱ ساله هستم مدتیه بعضی اوقات موقع انزال در ناحیه آلت تناسلی و زیر شکم احساس سوزش و درد میکنم که بعد از چند بار ادرار از بین می‌ره روی پوست کلاهک تناسلی هم به شکل خطی، سمت چپ سوزش خفیف دارم که با نشتن تشدید و با راه رفتن یا شست و‌شو‌ با آب سرد از بین می‌ره. باید بگم که یکم شرایط روحی بدی دارم یه مدته زیاد خود ارضایی میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)
   همه اینها روحی است شما سالمید
 • تصویر کاربر 6349624408 جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر گرامیبنده 58 سال سن دارم که بزرگی پروستات دارم با حجم 64 سی سی و PSA 3 که با خوردن دارو تامسولوسین و ترازو سین و چند تا آمپول آمی کاسین همچنان درد زیر ناف دارم و تشخیص پزشکان شهر ما التهاب هستو برای 21 دی ماه نوبت گرفتم ازمطبتونبنظر شما به جراحی نیاز دارم؟لطفا راهنمایی بفرمایید که آزمایشی یا مطلب بخصوصی هست انجام بدم اینجا قبل از مراجعه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)
   اگر دفع ادرار با دارو مشکل دارد باید عمل کنید12122642744
 • تصویر کاربر موسوی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.بنده بتازگی بعدازمراجعه به پزشک متوجه پروسات شدم بعدازدیدن جواب سونو وازمایشات مربوطه فرمودند بایستی عمل بازانجام بگیرد حال باتوجه به تعویض دریچه آئورت بنده دردونوبت لطفاً بفرمائید چه بایدکرد.آیاامکان خطروجودداردیاخیر ؟درحال حاضرازقرص پرانول ۲۰و وارفارین استفاده میکنم لطفاً راهنمایی ودرصورت نیازبه ویزیت بنده را یاری کنید چون بعدازاستفاده ازقرص ترازوسین بمدت دوماه متاسفانه نتیجه مطلوبی نگرفته ام سپاس گذارم ضمنا دکتذجراح قلبم جناب دکتر کلانترمعتمدمیباشد وبعدازمشورت باایشان فرمودندبصلاح نمی بینم مورد بیهوشی قراربگیرید ممنونم لطف کنید حقیررااهنمایی نمائید.تندرست باشید ان شاءالله
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)
   فعلا عمل مقدور نیست با دارو جلو بروید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، ۵۱ سال سن دارم ، الان حدود ۱/۵ ساله که بزرگی پروستات دارم ازمایش دادم psa در چندین نوبت بین ۴/۵ تا ۵/۵ نوسان داشت چند نوبت انتی بیوتیک‌ و اندومتاسین مصرف کردم بعد از مصرف psa پایین میاد و‌ بعد از قطع دارو دوباره بالا میره ، تست mrs هم انجام دادم و گفتن نیازی به نمونه برداری نیست و هایپر پلازی خوش خیمه اخرین باری که ازمایش psa انجام دادم ۵/۵ شده بود ، لطفا اگر داروی خاصی باید مصرف کنم راهنمایی بفرمایید و این که میتونم فیناستراید ۵ مصرف کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)
   هر سه ماه تست را تکرار کنید اگر بالا نرود درمان نمیخواهد
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  اینجانب مجرد 32 ساله مشکل پروستیت بمدت یکسال دارم (تکرر ادرار نیم ساعت - شروع با تاخیر و زور زدن - سوزش و درد سر الت) و نوک التم رو 9 ماه پیش سوزوندم و الان از قسمت سوختگی ادرار نمیاد یا با قطر کم میاد و مدت یکسال خانه نشین شدم.

  شما فرمودید دو ساعت اب بخورم و توی ابگرم بشینم و ورزش کنم ولی خوب نشدم.

  ضمنا الان داروهای ذیل مصرف میکنم به همراه رعایت نکات شما
  اسپکتینو سایسین
  داکسی سایکلین کپسول
  یوریناسین 10 سولیفیناسین
  ایمی پرامین 25 م گ

  ماه قبل هم داروهای ذیل مصرف کردم به همراه رعایت نکات شما
  مترونیدازول 50 عدد 8 ساعت
  سلکوکسیب 30 عدد 12 ساعت
  داکسی کیم 50 عدد 12ساعت
  تاوانکس 35 عدد 24ساعت
  پروترال 30عدد 24ساعت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)
   برای سوختگی داخل نوک الت بوسیله سیر ایا
   پماد چشمی هیدروکورتیزون خوب است یا خیر
   به توصیه یکی از پزشکان
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر غلامرضا شنبه ۱۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام با عرض خسته نباشید از دکتر گرامی :
  بنده 66 ساله هستم اهواز ، سوال بنده :

  بدلیل عدم احساس تخلیه کامل ادرار به دکتر مراجعه کردم که در مرحله اول سونوگرافی و داروی (Omnic 0.4 mg) و پروستاتان مصرف کرده ام که متاسفانه تغیر چندانی حاصل نشد و مجدداً سونوگرافی انجام شد .
  نطر جنابعالی برای ادامه درمان چیست ، و نیاز به مراجعه حضوری شما را دارم..
  تشکر.


  جواب آخرین سونوگرافی :

  KIDNEY &BLADDER SONOGRAPHY Clinical history:control study Technique: study was performed using 3.5 MHZ convex probe. Both kidneys have size (Rt 11.52x1.40cm, Lt - 10.37x0.93cm )and show no stone no hydronephrosis. Echogenicity of both kidneys increased than normal range, respectfully doing functional kidney test and FBS and TG is suggested. Right kidney contain an echoic corticmedullar lesion with about (4.53cm)in the upper zone which canbe conformity with corticomedullar cyst change. Left kidney contain few (3-4) an echoic corticomedullar lesions which the bigger show about (5.07cm)in the middle zone which can be conformity with corticomedullar cyst change Urinary bladder has normal wall thickness and shows no stone no mass. Full bladder has volume about (382cc). Post void residue shows about (124cc). Prostate has bigger than normal size (volume -67cc) & Show no mass in transabdominal sonography.

  .Thank you for sharing in the core of demo patient with us sincerely yours
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)
   اینها کیستهای کلیه ساده هستند ونیاز به درمان ندارند
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر