با عوارض عمل جراحی پروستات آشنا شوید

امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود. عوراض جراحی پروستات مانند دیگر جراحی ها می باشد که در ادامه به آنها اشاره میکنم.

غده پروستات به اندازه یک گردو کوچک مثل شکل زیرکاملاً دورادور گردن مثانه و قسمت خروجی آن را احاطه کرده است. وقتی غده پروستات بزرگ می شود قسمت خروجی مثانه را تنگ کرده و باعث علائم زیر می شود.

عکس بزرگی پروستات

۱- کاهش جریان ادراری

۲- قطع و وصل شدن ادرار

۳- قطره قطره آمدن ادرار

۴- تکرر ادراری

۵- سوزش شدید و باریک آمدن ادرار

۶- عدم تخلیه خوب مثانه و ادرار باقیمانده بالا در داخل مثانه

۷- بیدار شدن های مکرر بیمار از خواب در شب ها جهت دستشوئی

۵۰درصد مردان بالای ۵۰ سال به درجاتی به نشانه های ذکر شده مبتلا می شوند که باید درمان شوند.

راهی برای جلوگیری از بزرگی پروستات وجود دارد؟

بزرگی پروستات معمولاً به علت بالا رفتن سن است و در نتیجه هنوز هیچ راهی برای پیشگیری از بزرگی پروستات وجود ندارد.

اگر مبتلا به علائم پروستات شدیم چه کار باید بکنیم؟

باید به دکتر کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکترتان از شما سونوگرافی از کلیه و مثانه و پروستات و بررسی ادرار باقیمانده و تست PSA و آزمایش کامل خون و ادرار درخواست خواهد کرد و در صورت نیاز توسط پزشک معاینه مقعدی پروستات نیز انجام خواهد شد.

اگر مبتلا به علائم بزرگی پروستات هستیم درمان آن کدامند؟

اول درمان داروئی است، خط اول درمان داروئی استفاده از داروهای شل کننده گردن مثانه می باشد. مانند پرازوسین، ترازوسین، تامسولوسین و امنیک. این داروها را قبل از خواب به بیماران توصیه می کنیم که استفاده نمایند.

تکلیف بیمارانی که به دارو جواب نمی دهند چیست؟

اگر شدت تنگی مجرا به علت پروستات بالا باشد و به درمان داروئی جواب ندهند بهترین اقدام درمان جراحی پروستات می باشد.

عمل جراحی باز پروستات یا بسته و لیزر کدام بهترند؟

امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود.

درمان طلائی پروستات برای کسانی که ۱- حجم پروستات آن ها بالای ۶۰-۷۰ گرم می باشد ۲- همزمان با بزرگی پروستات سنگ مثانه بزرگ دارند ۳- سمت رشد بزرگی پروستات به داخل مثانه است، عمل جراحی باز می باشد. در این روش با برش کوچکی در بالای استخوان عانه و زیر ناف و با برش کوچک روی مثانه، قسمت هسته ای پروستات را که باعث انسداد مجرا شده است برداشته می شود.

بهترین درمان و درمان طلائی پروستات های زیر ۵۰ گرم که باعث انسداد شدید خروجی مجرا می شوند عمل TURP یا تراش از داخل مجرا (همان لیزر عامیانه) می باشد. در این روش بدون برش جراحی پوستی با عبور دوربین به مجرا، قسمت هسته ای پروستات را با تراش و تکه تکه کردن آنها بر می داریم مثل شکل و آنها را خارج می کنیم.

پس چه در عمل جراحی باز و چه بسته عمه پروستات برداشته نمی شود و فقط هسته انسدادی را بر می داریم.

آیا برداشتن قسمت هسته ای پروستات عوارض خاصی را نیز دارد؟

اصولاً عمل جراحی پروستات مثل عمل های دیگر عوارضی دارند که به ذکر آنها می پردازیم:

۱- عوارض حین عمل

بعد از عمل به علت جراحی خونریزی قابل کنترلی ایجاد می شود که ممکن است باعث نگرانی بیمار شود ولی کاملاً طبیعی است و با گذاشتن سوند به مدت ۲۴-۴۸ ساعت و ایجاد شستشو کاملاً رفع خواهند شد.

۲- بی اختیاری ادراری

عموماً در جراحی سرطان پروستات دیده می شود نه در عمل بزرگی خوش خیم. در بزرگی خوش خیم پروستات بعد از عمل احتمال بی اختیاری نزدیک به صفر می باشد و اصلاً نگران نباشید. کسانی ممکن است بی اختیار شوند که مثانه آنها مشکل داشته باشد از قبیل مثانه های کم حجم و عصبی و سرکش. پس نگران بی اختیاری نباشید.

۳- توانایی جنسی

در عمل جراحی سرطان پروستات توان جنسی مرد آسیب می بیندو یا از بین می رود ولی در عمل خوش خیم پروستات توان جنسی شما کاملاً برای بعد از عمل حفظ خواهد شدو به علت باز شدن حفره در غده پروستات بعد عمل مایع منی شما پس از انزال به داخل مثانه می ریزد و با ادرار دفع خواهد شد و این نگرانی قطع شدن مایع منی نیست و در این مورد اصلاً جای نگرانی نیست.

۴- ادرار خونی، درد، سوزش و عدم روان آمدن ادرار

بعد از عمل برای ۳-۴ هفته کاملاً طبیعی است و با خوردن مایعات فراوان و مصرف مسکن کاملاً بهبودی پیدا خواهید کرد.

و اما توصیه های اینجانب

۱- بهترین و قطعی ترین روش درمان بزرگی پروستات، درمان جراحی ان است. باز یا بسته

۲- بزرگی پروستات درمان داروئی ندارد و داروها پروستات را فقط کوتاه مدت شل می کنند و لذا درمان تسکینی هستند.

۳- علیرغم پیشرفت تکنولوژی جراحی در حال حاضر بهترین درمان برای پروستات های بزرگ جراحی باز و پروستات تهای زیر ۵۰ گرم عمل بسته TURP یا لیزری می باشد.

۴- چکاب منظم PSA را در بالای ۵۰ سال فراموش نکنید.

۵- از عوارض عمل پروستات نترسید چرا که عارضه مهم ندارد و بدون بیهوشی و با یک شب بستری برای همیشه از شر بزرگی پروستات و اختلال در تخلیه ادرار و بدون مصرف قرص راحت می شوید.

۶- عمل جراحی خوش خیم پروستات چه باز و چه بسته عود ندارد.

۷- در صورت داشتن بزرگی پروستات و اختلالات تخلیه ادراری جهت نوبت دهی با شماره ۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس بگیرید.

۸- جهت آگاهی بیشتر شما فیلم عمل های اینجانب در رابطه با عمل باز و بسته پروستات رانگاه کنید.

 

ویدیو جراحی پروستات به وسیله دکتر کرمی

 

آیا می شود بدون عمل  و با دارو پروستات را درمان کرد. برای آشنایی بیشتر بر روی لینک درمان دارویی بزرگی پروستات کلیک کنید.

با تشکر و احترام
دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپیسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
r

بسم الله الرحمن الرحیم .سلام علیکم،دکتر جان 62 ساله هستم و مشکل پروستات و تکرر ادرار دارم psa من 2/4 است البته در آزمایشهای قبلی زیر 2 بوده است. در سونو نوشته:dimensions=52x58x44mm&volom=69ml.
Buhgof prostate glandinto bladder base is evident.
pre-micturition volom=410ml
pvr:250ml وضعیت من چگونه است و چکار باید انجام بدم؟چون دور از مرکز هستم(دزفول) آیا لطف میکنید زودتز مرا معاینه کنید؟ممنونم
مشاهده پاسخ دکتر
2
پروستاتیت مزمن

34 ساله و مجرد هستم پروستاتیت مزمن از سال 90 دارم و کلیه ی داروهای ضد التهاب و چرک خشک کن رو هم مصرف کردم
درد شدید و تکرر ادرار دارم می خاستم ببینم با توجه به بیوپسی که بی پی اچ گزارش کرده است و دوبار هم آزمایش شده است شما به صورت رادیکال جراحی می کنید؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
اعلام نظر درمورد پروستات

سلام آقای دکتر خسته نباشین، ممنون از زحمات شما
من ی آقا تقریبا 28 ساله هستم که تقریبا دو هفته پیش احساس کردم جریان ادرارم ضعیف شده و درد تو ناحیه کمر و کنار ران داشتم، دکتر مراجعه کردم، برام آزمایش نوشت که عکس جواب آزمایش براتون ارسال می کنم لطفا نظرتون بدین ممنون از زحمات شما
مشاهده پاسخ دکتر
4
درمورد پروستاتیت و ادامه درمان سوال داشتم

سلام 28 سالمه با عدم تخلیه کامل و درد زیر ناف..نفخ همراهش ویبوستم دارشتم ..فوق تخصص غدد رفتم سنوگرافی روی شکمی پروستات دادم ...سونو پرستاتیت بود..دکتر کپسول سیپروفلوکساسین 500 دادن و گفتن اگه خوب نشدین به اورولوژی مراجعه کنید..الان این درد زیر شکم و همچنین یبوست بیشتر زمان نشستن باقی مانده ولی علایم دیگه رفع شده ..میخواستم بدون مشکلم چیه ..ایا درمان بیشتر لازمه؟ وزمایش psa رو بدم یا نیازی نیست؟ممنون از شما مشاهده پاسخ دکتر
5
پروستات و تكرر إدرار

سلام اقاي دكتر
مشكل تكرر إدرار داشتم
روزي بالاي ٨ بار
از سايت شما كمك گرفتم
دكتر تكرر ادار دارم
و يكي أر علايم پروستات از سايت شما خوندم تكرر إدرار هست
من اين مشكل شايد نزديك ب ١٠ سال است ك تكرر إدرار دارم
شايد بعد از نوشيدن هر مايعات نيز سريعا إدرار ميگيرم
خوشبختانه مشكل عفونت و يا سوزش ادار نداشتم
ولي تكرر إدرار و خالي شدن دير إدرار با فشار كم در زمان زياد
مشاهده پاسخ دکتر
6
بزرگی خوشخیم پروستات و زردی منی

سلام آقای دکتر، من 29 سالمه و در 22 سالگی دچار درد شدید در آلت تناسلی و دفع ادرار بریده بریده و زردی منی شدم. در آن زمان با مراجعه به پزشک متخصص و انجام سونوگرافی داروهایی برای رفع عفونت و توانبخشی پروستات به نام پروستافیت داده شد ولی پس از اتمام دوره ی مصرف دوباره همچنان تا کنون دچار زردی و غیر طبیعی بودن منی خروجیمی باشم و هنگام نزدیکی و جلوگیری ازخروج زودهنگام منی فشاری را در پهلوهایم حس می کنم و پس ار انزال در هر شرایطی با مشکل دفع قضای حاجت رو برو می شوم که انگار پروستات بزرگ شده و جلوی دفع را می گیرد. ضمنا بنده دارایbmi 31 می باشم و تحرک چندانی نیز ندارم و ورزش را هم گاها انجام می دهم. می خواستم بپرسم که این زردی بلند مدت منی و مشکلات ی که برایتان توضیح دادم مشکلی را برای باروری بنده ایجاد می کند و آیا نیاز به درمان دارویی بوده یا با ورزش و تغییر سبک زندگی حل خواهد شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
7
لطفا راهنمایی بفرمایید

با سلام در دو کلیه هر کدام سه تا چهار سنگ 2 تا 3 میلی متری وجود دارد اندازه پروستان 37 حجم ادرار مانده در مثانه در سونوگرافی 110 سی سی اما در نوار مثانه 70 سی سی نشان داده شد تکرر ادرار زیاد ندارم شب بیداری بعلت ادرار ندارم سوزش ادرار ندارم اما زمان ادرار 2 تا 3 ثانیه طول میکشه ادرار جریان پیدا کنه ادرار دو شاخه نیست اما احساس میکنم کمی غیر روان و باریک شده ( کمی ) و گاها ادرار طی دو تا سه نوبت و بعضی وقتها در یک نوبت تخلیه میشه ( قطع و وصل ) کمی در نعوظ کامل مشکل دارم اما جریان و حجم منی خوبه میل جنسی خوبه طبق تجویز پزشک باکلوفن 10 سیپروفلوکساسین 500 و پروترال 4 دهم مصرف میکنم مهدی جراح زاده 49 ساله وزن 91 کیلو قد 180 مشاهده پاسخ دکتر
8
پروستاتیت

سلام ..بنده پسر26 ساله و مجردم..بااحساس عدم تخلیه کامل ادرار ...درد زیر شکم ..یبوست به پزشک مراجعه کردم ..مراجعه کردم سونو پروستات انجام دادم ...ابعاد43×29×45با حجم 30ccبزرگ تر از حد عادی با اکوی هیروژن و بعد تخلیه مثانه با ادرار119 cc..که پروستاتیت تشخیص داده شد.دکتر واسم سیپروفلوکساسین500 نوشتن ..اون علایم عدم تخلیه ادرار از بین رفته و مقداری یبوست و درد زیر ناف بالای الت دارم ..ایا نیازی به پیگیری درمان دارم یا خیر؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
9
پروستات

سلام .حدود 28 روز قبل در بیمارستان خاتم بیوپسی پروستات انجام دادم .تشخیص پروستاتیت بود و داروی
فینو پروست هرشب یک عدد و کوتریموکسازول 400هر12ساعت 1عدد به مدت 2ماه. باتوجه به اینکه بعد از هر اجابت مزاج اول ادرارم مایع قهوه ای رنگ خونابه میآید بعد از آن ادرار طبیعیست . و اخیرا دچار بیحالی و افت فشار میشم.باتوجه به اینکه علاقه وافری به دویدن و کوهنوردی دارم کی میتوانم اینکارو انجام بدم . وآیا می توانم با همسرم نزدیکی داشته باشم . ممنون میشم اگر پاسخ دهید. نتیجه ام آر آی و بیوپسی به پیوست ارسال می گردد.
مشاهده پاسخ دکتر
10
درد کشاله ران

دکتر جان سلام
واقعا خیلی ناراحتم
دکتر رفتم میگه فتق کشاله ران دارید باید عمل کنم نگرانم
آیا این عمل خطرناک هست ؟؟
ممنونم
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 204 بعدی »

نظرات بسته شده است.