جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

درمان بیماری مثانه بیش فعال ( تکرر ادراری) چیست؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بیش فعالی مثانه چیست؟ آیا درمان قطعی مثانه بیش فعال امکانپذیر است؟ بیش فعالی مثانه عبارت است از میل شدید ناگهانی (ارجنسی) برای خالی کردن مثانه است که ممکن است با بی اختیاری ادرار همراه باشد. به طور معمول تکرر ادرار و ادرار شبانه نیز از علائم دیگر این بیماری هستند. مجموعه این علائم به علائم ادراری تحتانی تحریکی یا Storage LUTS معروف هستند. اثر عمده این بیماری کاهش کیفیت زندگی بیماران و مغایرت آن با زندگی اجتماعی معمولی می باشد.

برگشت ادراری
برگشت ادراری

میزان ابتلا به بیماری چقدر است؟

این بیماری در عالم از علل عمده صرف هزینه درمانی برای بیمار و سیستم بهداشتی درمانی است. مطالعه ارزیابی بیش فعالی مثانه در سطح ملی در مقیاس وسیع و در افراد اجتماع آمریکا به اندازه گیری شیوع و اثر بیش فعالی مثانه در ایالات متحده اجرا شده است.

در اروپا حدود 49 ملیون و در آمریکا نزدیک به 33 ملیون نفر به علائم بیش فعالی مثانه مبتلا هستند. این نسبت بالاتر از شیوع بیماری فشار خون، آسم و دیابت می باشد! شیوع بیش فعالی مثانه با بالارفتن سن افزایش می یابد و البته این بیماری یک فرآیند طبیعی در نتیجه بالارفتن سن نمی باشد. به نظر می رسد در ایران تعداد این بیماران زیاد است اما تاکنون مطالعه ای در این مورد انجام نشده است.

وضعیت درمانی مبتلایان چگونه است؟

به دلیل ناشناخته ماندن این بیماری و نسبت دادن علائم بیماری به سایر بیماریها، تنها عده معدودی از درمان مناسب بهره می برند.

در تعدادی از این بیماران میزان علائم در حد غیر قابل تحمل بوده و باعث صرف هزینه قابل توجه از جانب بیمار و دستگاه های بهداشتی برای درمان می شود. به علاوه به دلیل وحشت اکثر مردم از بیماریهای کلیه و نسبت دادن علائم ادراری ناشی از بیش فعالی مثانه به احتمال خرابی کلیه، کیفیت زندگی مبتلایان به مقدار بیشتر از معمول صدمه خواهد دید.

در ویدئوی زیر دکتر کرمی زمان مناسب برای تخلیه ی ادرار را بیان می کند.

تشخیص بیماری بیش فعالی مثانه چگونه است؟

شرح حال، معاینه و استفاده از پرسشنامه های تدین شده مناسب اولین قدم در تشخیص بیماری است.

رد عفونت های ادراری و سایر بیماریهای دارای علامت مشابه با آزمایش های مناسب یا بررسی های تصویربرداری مختلف ابتلا به ساکن لازم است. برای تشخیص خود بیماری از تست اورودینامیکی استفاده می شود.

درمان بیش فعالی مثانه چگونه است؟

درمان شامل یک یا چند مورد از موارد زیر است:

 • تغییر در شیوه رفتار شامل اجتناب از مصرف نوشابه و چای و سایر مایعات در مواقع خاص تجویز داروهای آرام کننده عضله و مخاط مثانه.
 • تجویز دارو به داخل مثانه
 • درمان با امواج الکتریکی متعادل کننده ندرتاً استفاده از اعمال جراحی

نتایج درمان چگونه است؟

شناسایی و درمان بیش فعالی مثانه در اوایل بیماری، در مراقبت بیماران نقشی بهتر و در کاهش هزینه ها نیز مؤثرتر خواهد بود. اما در عمل تأخیر زیاد در شناسایی و در تداوم پیگیری درمانی وجود دارد. شناساندن بیماری به افراد جامعه از پدیده “شرم از اعتراف به بیماری” و تسلیم شدن در مقابل این طرز فکر که بی اختیاری بخشی از بالا بردن اعتماد به نفس و کیفیت زندگی مبتلایان کمک خواهد کرد.

آیا بیماری پیش فعالی مثانه ارثی است؟

درمان خانگی مثانه بیش فعال

1- مصرف غذا ها و نوشیدنی هایی را که موجب تحریک مثانه می شوند، کاهش دهید. غذا ها و نوشیدنی های خاصی وجود دارند که مثانه را تحریک می کنند. شما می توانید درمان مثانه بیش فعال را با پرهیز از نوشیدنی های ادرارآور شروع کنید. این نوشیدنی ها حاوی الکل و کافئین هستند که بدن شما را تشویق به تولید ادرار بیشتر می کنند. شما همچنین می توانید چندین غذا را از برنامه غذایی خود حذف کنید، سپس آنها را یکی یکی اضافه کنید.

این کار به شما نشان می دهد که کدام غذاها علائم شما را تشدید می کنند، بنابراین می توانید از مصرف آنها خودداری کنید. شما می توانید برای بهبود هضم غذا، فیبرها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. غلات و بلغور جو دو سر بسیار مفید هستند. میوه های تازه و خشک شده، سبزیجات و حبوبات نیز می توانند به شما کمک کنند. بسیاری از افراد، وقتی که روش خوردن و نوشیدن خود را تغییر می دهند، احساس بهتری پیدا می کنند.

برخی از غذاها و نوشیدنی ها که ممکن است مثانه شما را تحت تأثیر قرار دهند:

تاثیر غذاهای تند بر مثانه

2- تعداد دفعات ادرار کردن خود را یادداشت کنید. به مدت چند روز، تعداد دفعات دستشویی رفتن خود را ثبت کنید. این کار به شما کمک می کند که درک بهتری از بدن خود داشته باشید. این یادداشت ها ممکن است به شما نشان دهند که علائم شما بدتر شده است. برای مثال، آیا علائم شما پس از نوشیدن یا خوردن غذاهای خاصی تشدید می شوند؟ وقتی که مایعات کافی نمی نوشید، علائم شما بدتر می شوند؟

3- ادرار کردن مجدد. در این حالت شما دوبار مثانه خود را تخلیه می کنید. این راهکار می تواند برای کسانی که در تخلیه کامل مثانه خود مشکل دارند، مفید باشد. پس از این که به دستشویی می روید، می توانید چند ثانیه منتظر بمانید، سپس دوباره تلاش کنید.

4- به تأخیر انداختن ادرار. قبل از رفتن به دستشویی صبر کنید، حتی اگر نیاز فوری به ادرار کردن دارید. در ابتدا فقط چند دقیقه باید صبر کنید. به تدریج ممکن است قادر باشید دو تا سه ساعت دستشویی رفتن خود را به تأخیر بیندازید. این کار را فقط در صورت توصیه پزشک انجام دهید. برخی از افراد وقتی که بیش از حد برای دستشویی رفتن منتظر می مانند، احساس می کنند که شرایط آنها بدتر شده یا دچار نشت ادرار شده اند.

5- زمان بندی ادرار. این روش به این معناست که برنامه ی دستشویی روزانه داشته باشید. به جای دستشویی رفتن در صورت نیاز، شما باید در طول روز در زمان های مشخصی به دستشویی بروید. شما و پزشکتان یک برنامه ی منطقی تنظیم خواهید کرد و شما باید سعی کنید هر دو تا چهار ساعت یکبار به دستشویی بروید، چه احساس نیاز داشته باشید، چه نداشته باشید. هدف این است که از نیاز مبرم و فوری به ادرار جلوگیری کنید و کنترل آن را دوباره به دست آورید.

مثانه تحریک پذیر

6- تمریناتی برای تقویت عضله ی مثانه.

◾ تمرینات کگل: سفت کردن و محکم نگه داشتن عضلات لگن برای تقویت کف لگن

◾ انقباض های سریع: در این تمرین باید عضلات کف لگن خود را بارها و بارها فشرده و رها کنید. بنابراین، وقتی که نیاز فوری به دستشویی رفتن دارید، چند انقباض سریع می تواند نیاز مبرم به دستشویی رفتن را کنترل کند. پزشک یا فیزیوتراپیست به شما نحوه انجام این حرکات را آموزش می دهد.

تمرینات ذهن آگاهی و بازخورد زیستی نیز به شما در شناخت مثانه کمک می کنند. این روش از صدا ها و نمودارهای کامپیوتری برای بررسی حرکات عضلات استفاده می کند. این تمرینات به شما آموزش می دهند که عضلات لگن چگونه حرکت می کنند و چقدر قوی هستند.

قرص های مناسب برای درمان مثانه بیش فعال

داروهای آنتی کولینرژیک: این داروها می توانند مثانه بیش فعال را درمان کنند و برای بی اختیاری ادراری مفید باشند. اُکسی بوتینین (دیتروپان)، تولترودین (دترول)، داریفناسین (انابلکس)، فسوترودین (توویاز)، سولیفناسین (وزیکر) و کلرید تروسپیوم، نمونه هایی از داروهای آنتی کولینرژیک هستند.

تزریق بوتاکس برای درمان مثانه

یک اورولوژیست یا متخصص زنان می تواند این کار را انجام دهد. آنها ممکن است خدمات بوتاکس مثانه را ارائه دهند. بوتاکس با شل کردن عضله ی دیواره مثانه، بی اختیاری ادرار و نیاز فوری به ادرار را کاهش می دهد. بوتاکس همچنین، از فشار بیش از حد به مثانه جلوگیری می کند. پزشک برای تزریق سم بوتولونیوم به مثانه، از یک سیتوسکوپ برای مشاهده درون مثانه استفاده می کند و سپس مقدار کمی از ماده را به عضله ی مثانه تزریق می کند.

این رویکرد در مطب پزشک با بیحسی موضعی انجام می شود. تأثیر بوتاکس تا 6 ماه دوام دارد. وقتی که علائم مثانه بیش فعال برمی گردد، تکرار درمان ضروری خواهد بود. پس از آن، پزشک شرایط شما را بررسی می کند تا ببیند درمان بوتاکس برای شما تأثیر مثبتی داشته است یا خیر.

او شرایط شما را بررسی می کند تا متوجه شود که مشکل شما رفع شده است یا هنوز هم نمی توانید حجم ادرار زیادی را در خود نگه دارید. اگر ادرار شما به خوبی آزاد نمی شود، ممکن است لازم باشد به طور موقت از یک سوند استفاده کنید.

تزریق بوتاکس برای درمان مثانه

تحریک عصب

درمان دیگر برای افرادی که نیاز به کمک دارند، تحریک عصب می باشد که درمان نورومدولاسیون نیز نامیده می شود. این نوع درمان، پالس های الکتریکی را به عصب هایی می فرستد که مسیر مشترکی به مثانه دارند.

در مشکل مثانه بیش فعال، سیگنال های عصبی بین مثانه و مغز ارتباط درستی ندارند. این پالس های الکتریکی به مغز و عصب ها کمک می کنند تا ارتباط بهتری با مثانه داشته باشند، به طوری که مثانه بتواند عملکرد درستی داشته باشد و علائم بیش فعالی مثانه بهبود پیدا کند.

دو نوع روش تحریک عصب وجود دارد:

تحریک عصب تیبیال از طریق پوست (PTNS): PTNS روشی است که عصب های مثانه را ترمیم می کند و با قرار دادن یک الکترود کوچک در نزدیکی قوزک پا انجام می شود. در این روش، پالس هایی به عصب تیبیال ارسال می شود. عصب تیبیال در امتداد زانو به عصب های پایین کمر می رسد. پالس ها به کنترل سیگنال هایی کمک می کنند که عملکرد درستی ندارند. اغلب اوقات، بیماران بسته به تأثیر درمان، به 12 جلسه درمانی نیاز خواهند داشت.

نورومدلاسیون ساکرال (SNS): این روش نحوه عملکرد عصب ساکرال را تغییر می دهد. این عصب، سیگنال هایی را بین نخاع و مثانه جابه جا می کند. عملکرد این روش، کمک به نگهداری و آزادسازی ادرار می باشد. در بیماری مثانه بیش فعال، این سیگنال های عصبی، وظیفه خود را به درستی انجام نمی دهند. در این روش، از یک ضربان ساز مثانه برای کنترل این سیگنال ها استفاده می شود.

اولین قدم، کاشت یک سیم الکتریکی در زیر پوست پایین کمر می باشد. این سیم در ابتدا به ضربان ساز دستی متصل می شود تا پالس هایی را به عصب ساکرال بفرستد. شما و پزشکتان باید بررسی کنید که آیا این ضربان ساز می تواند به شما کمک کند یا خیر. در صورتی که این روش مؤثر باشد، دومین مرحله، کاشت یک ضربان ساز دائمی است که می تواند ریتم عصب را تنظیم کند.


دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

3.7/5 - (12 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۲۱ اردیبهشت ۳( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  ۵۸ ساله در سونو.پروستاتmm=42cc ۴۶*۴۷*۳۷
  پس از تخلیه ادرار میزان۳۵cc باقی میماند
  ازمایش psa. 0.83 در چهار ازمایش قبلیpsa
  0.45ت0.90 در ازمایش ادرار عفونتی مشاهده نشده
  با توجه به سوزش خفیف وحس پری مثانه راهنمایی فرمایید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ اردیبهشت ۳( 1 هفته پیش)
   کپسول تامسولوسین هر شب یک عدد مصرف کنید
 • تصویر کاربر خلیل جمعه ۱۴ اردیبهشت ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام ووعرض ادب
  من ۶۷ سالمه و به خاطر احتباس ادراری که داشتم به دکتر مراجعه کردم و طبق تشخیص دکتر ۲ بار پروستات عمل کردم.بعد از اون تونستم ادرار کنم ولی باز کامل مثانه ی من خالی نمیشه.بعضی دکتر ها گفتن فلج مثانه شدی و کاری نمیشه کرد.خواستم شما راهنمایی کنید چه کنم.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 2 هفته پیش)
   نوار مثانه انجام دادین؟
  2. تصویر کاربر خلیل پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 2 هفته پیش)
   بله.براتون ارسال کردم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 2 هفته پیش)
   سونوگرافی تعیین باقیمانده ادراری د انجام بدین
  4. تصویر کاربر خلیل پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 2 هفته پیش)
   انجام دادم.۴۵۰ مجموع و ۴۰۰ باقیمانده بود
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 2 هفته پیش)
   باید خودتون سوند بزنید روزانه چندین نوبت
  6. تصویر کاربر خلیل پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 2 هفته پیش)
   دکتر جراح گفتن سوند نمیرسه به خاطر عملی که انجام دادن.لطفا میشه بگین درمانی برای مثانه هست یا دیکه کلا کاری نمیتونم انجام بدم
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۴ اردیبهشت ۳( 2 هفته پیش)
   به جراح معالج خود مراجعه کنید تا اگر تنگی در مجرا به دنبال عمل ایجاد شده برطرف بشه
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر یاسمین پنجشنبه ۱۲ بهمن ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  پسر ده ساله دارم هنگام برادرای سونا گرافی دادم به من گفتند جنین سالمه تا هنگام تولد بچه خیلی گریه میکرد شب ها اصلا نمی خوابیدد روزها هم خیلی گریه میکرد می بروم دکتر اطفال دکتر می گفت مشگلی نداره تو بیمارستان تامین اجتماعی ختنه شد تا دوتیم سالگی بچه به حالت مردن افتاد نمی تونست تخلیه ادار داشته باشه رسوندم بیمارستان طبی اطفال اونجا بهش سوند زدند یا یک ماه باسوند بستری شد. دکتر عطایی پزشگ معالجش شد دکتر کفت تنگی مجرا با نارسایی شدید کلیه داره حرفی از سی ای سی نزد فقط دارو بهش میداد بعد مرخصی موقعه مرخصی کلیه هاش چهل درصد کار میکرد پنج سالش شد حالش شدید بهم خورد رسوندم بینارستان امام خمینی گفتن باید دیالیز بشه من متوسل شده بودم به اهل بیت اون زمان پدرش تازه فوت شد بدلیل سرطان بعد یک هفته بستری کراتین از شیش اومد دونیم دکتر عطایی آن زمان باز نشسته شد بود دکتر داریوش فهمیمی دکتر معالجش شد اونجا بود دکتر فهیمی گفت باید بچه سی ای سی بشه وگرنه میره دیالیز به دکتر گفتم در توان من نیست دکتر می گفت از پایین نافش وکوزوستمی بشه من موندم چه خاکی تو سرم بریزم از دکتر نامید شدم دکتر فهیمی دکتر خیلی خوبی بود اما با طب سنتی طب های دیگه مثل دکتر عط،ایی مخالف بود , اگه دکترای طب سنتی با دکتر طب نوین هماهنگ بودند این همه بدبختی نمی کشیدم به امید پرفسور دکتر کرمی رفتم بیمارستان نیکان دکتر گفت بچه است قبولش نمی کنم .نامید از همه جا پسرم پایین نافش جراحی باز شد تا ادرار برنگرده به کلیه ها الان کراتینش رفته بالا کلیه راستش از کار رفته کلیه چپش در خطر دیالیز دکتر میگه پیوند مثانه بشه خودش به خودش سوند بزنه بعد از گردن دیالیز بشه تابره لیست پیوند کلیه بچه چه جوری هر سه ساعت بخودش سوند بزنه بچه زنده نمی مونه به دکترش میگم ببرید پیوند کلیه مرحله دیالیز حفظ بشه تا شانس زنده موندنش بالا بره این بچه شرایط خیلی خاصی داره دکتر میگه از گردن دیالیز بشه بجه های از گردن دیالیز میشن زنده نموندن به چشم خودم تو بیمارستان دیدم آقای دکتر چه خاکی تو سرم بریزم آقای دکتر بچه با مثانه نروژنیک پی یو وی با نارسایی شدید کلیه نباید مرحله دیالیز از درمانش به امید زنده ماندن حفظ بشه  ..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ بهمن ۲( 3 ماه پیش)
   با سلام واسه بیمارتون پیشنهاد آپاندیکووزیکوستومی دادن؟ الان سوند شکمی داره؟حتما دیالیز هارو انجام بدین و مقاومت نکنید جلوی دیالیز دیالیز دلیل مرگ نیست بلکه اون بیماری زمینه ای دلیل فوت شدن اون آدمایی بوده که تو بیمارستان دیدید
 • تصویر کاربر sadeghi دوشنبه ۲ بهمن ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جناب آقای دکتر
  خانمی 39 ساله هستم با سابقه سندرم شوگرن و تحت نظر پزشک روماتولوژی
  3 هفته پیش دچار دل درد و تکرر ادرارهی شدید شدم و با مراجعه به پزشک و انجام سونو گرافی کیست تخمدان تقریبا 10 سانتی داشتم که مو قع سونو ترکید و چند روز، تحت نظر بودم و جراحی نشدم و کم کم دردهام کم شو وومایع کیست هم تقریبا جذب شد ولی متاسفانه همچنان تکرر ادرار دارم و عفونت ادرار هم نداشتم
  روزهای اول تا روزی 20 مرتبه هم دستشویی میرفتم الان کمتر شده ولی احساس پری مثانه و اینکه با سرفه و عطسه کنترل خودم رو از، دست میدم، ممنون میشم راهنمایی کنید
  چند روزی هست ورزش های کگل رو انجام میدم یه روز خوبم یه روز شدید میشه و گاه گاهی زیر دلم درد میکنه هنوز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ بهمن ۲( 3 ماه پیش)
   با سلام خدمت شما همراه گرامی باید نوار مثانه انجام بدین
 • تصویر کاربر مرادیان جمعه ۸ دی ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من مادرم رو که مشکل تکرر ادار دارند و۷۴ سالشون هست ۱۳ آذر خدمت شما آوردم نوار مثانه گرفته شد وشما فرمودین نیاز به عمل ندارند ودوقرص DETROLIT ,DOLOXIN تجویز کردین
  DDETROLIT در داروخانه ها موجود نیست وبما گفتن این همون تولترودین هست
  با مصرف این داروها مادرم بشدت درگیر عوارض این داروها شدند خستگی ،خواب آلودگی شدید ،تهوع سرگیجه و....
  که مجبور به قطع دارو شدیم ولی هنوز بشدت دچار عوارض داروها هستند
  الان ما چیکار باید بکنیم ؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ دی ۲( 4 ماه پیش)
   چند وقته داروها قطع شدن؟
  2. تصویر کاربر مرادیان پنجشنبه ۷ دی ۲( 4 ماه پیش)
   یکهفته است که مصرف دارو قطع شده
   آیا DETLOLITهمون تولترودین ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ دی ۲( 4 ماه پیش)
   بله تولترودینه تا ۱ ماه زمان میبره
  4. تصویر کاربر مرادیان پنجشنبه ۷ دی ۲( 4 ماه پیش)
   یعنی کلا دارو رو بزاریم کنار ؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ دی ۲( 4 ماه پیش)
   اگه دچار عارضه شده بله
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امید جمعه ۱ دی ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خواهشا راهنمایی بفرمایید از شهرستان مزاحم شما میشم
  من برای اولین بار در حین نزدیکی کردن متوجه لکه خون در منی شدم ‌رنگ منی هم قهوه ای بود حالا هر موقع دستشویی میرم آخر ادرارم خیلی کم لکه خون ‌و منی قهوه ای دارم و دکتر جان من سابقه سنگ کلیه هم دارم و همین الانم سنگ و درد داخل مثانه بعضی مواقع دارم
  خواهشا اقای دکتر بخاطر رضای خدا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ دی ۲( 4 ماه پیش)
   با سلام و احترام سونوگرافی کلیه ها و مجاری ادراری انجام دهید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ دی ۲( 4 ماه پیش)
   آزمایش آنالیز و کشت ادرار هم انجام شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ماه یکشنبه ۵ آذر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر. مادر بنده 75 سال سن دارند و از 40 سالگی مشکل سنگ کلیه داشتن و 5-6 باری عمل های مختلف لیزر و سنگ شکن انجام دادن. دو سال پیش هم پاراتیروئیدشون رو عمل کردن و سمت چپ رو برداشتن. در حال حاضر سنگی در کلیه خودشون ندارن اما بیش از دو سال هستش که مشکل عفونت مثانه دارن. (ضمن اینکه اوره و کراتنین و فشارخون بالا هم دارن) در طی این دو سال بیش از 10 بار به پزشک های مختلفی از زنان و زایمان بگیر تا اورولوژی و نفرولوژی و حتی عفونی بردیم. قرص های مختلفی بهش تجویز کردن شامل نیتروفورانتوئین، سیپروفلوکساسین و حتی چند باری امپول های سفتریاکسون هم زدن اما بعد از یکی دو ماه دوباره عفونت برمیگرده تو بدنشون و طوری که گاهی وقتا یهو لرزشون میگیره و اینکه باعث میشه نتونن ادرارشون رو کنترل کنن..
  اخرین باری که بردیمشون دکتر عفونی بهمون گفتن مثانشون چین چین شده (عکس سونوگرافی پیوست شده که اینو نشون میده).. و گفتن همین چین چین شدن مثانه باعث شده که ادرارشون کامل تخلیه نمیشه و همین باعث میشه که بعد از مدتی دوباره عفونت برگرده ..
  از طرف دیگه گفتن بدنشون به علت مصرف زیاد قرص های انتی بیوتیک نسبت به این قرص ها مقاوم شده و دیگه این داروهای معمولی روشون تاثیری نداره..

  من عکس های اخرین کشت ادرارشون و همچنین سونوگرافی مثانه و کلیه شون رو گذاشتم. لطفا بفرمایید چیکار باید کنیم چه دکتری باید ببریم کجا ببرم؟ اگر پیش خودتون بیاریمش میتونید کامل این مشکل چین چین شدن مثانه و عفونتش رو به طور کامل رفع کنید؟ لطفا راهنمایی کنید. با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ آذر ۲( 5 ماه پیش)
   تحت نظر متخصص عفونی باید بستری بشه و آنتی بیوتیک وریدی بگیره
  2. تصویر کاربر ماه یکشنبه ۵ آذر ۲( 5 ماه پیش)
   سلام مجدد. مشکل چین چین بودن مثانشون (ترابکوبله شدن مثانه) رو پیش کدوم متخصص باید درمان کنیم؟
   ایا در مازندران متخصص عفونی خوب سراغ دارین معرفی کنید؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ آذر ۲( 5 ماه پیش)
   ترابکولیشن مثانه قابل درمان نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شادی پنجشنبه ۱۸ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام وقت عالی بخیر ،جناب دکتر من ۴۹ سالمه عفونت ادراری تکرار شونده داشتم و همچنین موقع سرفه و عطسه بی اختیاری شدید ، به دستور پزشک اورولوژم سیستوسکوپی کردم الان حدود یک هفتس ،موقع دفع ادرار بسیار سوزش دارم ولی در حالت عادی ندارم پزشکم به بنده نه دارو داد نه پماد ، فقط گفتن افتادگی مثانه داری ،برای رفع سوزش شدید راهنمایی میفرمایید ؟ چون فعلا به پزشکم دسترسی ندارم ممنون میشم 🙏🌹
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   قرص فنازوپیریدین هر ۱۲ ساعت
 • تصویر کاربر M پنجشنبه ۱۱ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام پدرم ۷۸ ساله .سونو تشخیص بزرگی پروستات ۴۰×۴۵×۴۰دادن با حجم ۳۸ سی سی . و باقیمانده ادرار بعد تخلیه ۳۰ سی سی . دکترشون میفرمایند مثانه ضعیفه باید سوند بزاره . آیا واقعا تشخیص شما همینه یا خیر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   نوار مثانه انجام شده؟ آزمایش psa?
  2. تصویر کاربر M پنجشنبه ۱۱ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   سلام مجدد خیر انجام ندادن . حجم پروستات قبلا ۴۴ بود الان بعد یک ماه و نیم شده ۳۸ . اگر واجبه انجام بدیم ؟ ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   آزمایش psa حتما انجام بدین جوابشو اطلاع بدین جهت هماهنگی های لازم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهربان دوشنبه ۲۴ مهر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  باسلام و خداقوت استاد عزیز؛
  بنده حدود 6 ساله در شروع ادرار خیلی زمان میبره و تاخیر و اینکه پرش و مقدار خیلی ضعیف. آزمایش و سونو انجام میدم اما جواب میگن خوبه فقط یک مرتبه جواب سونو پروستاتیت بود که آنتی بیوتیک در سرم 10 روز انجام دادم یا کپسول استفاده کردم اما زیاد نتیجه ای ندیم که الان حدود دوهفته هس قرص و کپسول پروستاتان و دم نوش گزنه و خارخاسک و دم گیلاس مصرف میکنم باز در شروع تخلیه ادرار مشکل دارم خسته شدم خسته. رابطه هم داشتم که بعد ببینم بهتر میشه اما نتیجه نداشت الان چیکار کنم؟
  در ضمن اکثر مواقع خودم متوجه میشم که مثانه پر و حالت ادرار دارم وقتی میرم دسشویی برمیگرده و تخلیه میشه چون مثانه خالی میشه بدون ادرار کردن دیگه نمیدونم کجا میره (کلیه - شکم) نمیدونم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   سلام باید نوار مثانه انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل تناسلی و ازدواج چه ارتباطی با یکدیگر داند؟ایا کسی که زگیل تناسلی دارد میتواند ازدواج کند؟بله…
در این مقاله ما به بررسی ويروس اچ پی وی ۵۶ میپردازیم . همانطور که می دانید،…
در این مقاله سعی داریم غذاهای مناسب و مواد غذایی که برای پایین آوردن اوره و کراتین…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر