علل و درمان ناتوانی جنسی مردان

زمانی که کاهش یا از بین رفتن میل جنسی در مرد دیده می شود و یا علیرغم تحریک ذهنی قدرت رسیدن به نعوظ یا سفتی کامل آلت جهت برقراری یک رابطه جنسی موفقیت آمیز وجود ندارد، فرد مبتلا به ناتوانی جنسی می باشد .

طبیعی است که با گذر زمان تغییراتی در میل جنسی و توان همه مردان ایجاد می شود که اغلب در جهت ناتوانی جنسی می باشد. ناتوانی جنسی مردان امروزه به عنوان یکی از شکایت های شایع مراجعه کننده به درمانگاه ها و مطب های ارولوژی می باشد.

در این بحث بنده با یک نگاه جامع می خواهم علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و راه های تشخیصی و درمانی آن را برای شما بیننده سایت توضیح دهم.

علل ایجاد کننده ناتوانی و یا کم توانی جنسی کدامند؟

علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و یا کم توانی جنسی به دو گروه تقسیم می شوند:

مشاوره برای درمان روانی ناتوانی جنسی

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

توانائی جنسی مردان ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با شرایط و حالت روحی فرد دارد. به عنوان مثال وارد شدن استرس های حاد زندگی از قبیل تالمات روحی مثلاً از دست دادن عزیزان یا شوک ناشی از شکست در کار و فعالیت های شغلی، خواب کمتر، استرس های زیاد روزمره، داشتن خلق عصبی و پرخاشگر، استراحت جسمی کمتر باعث کاهش شدید میل جنسی و از طرفی ناتوانی جنسی می شوند و از طرفی هر چه خواب خوب، آرامش ذهنی و جسمی بیشتر باشد و تغذیه مناسب و استراحت کافی باعث افزایش میل و توان جنسی خواهد شد.

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء جسمی

توان جنسی یک مرد ارتباط مستقیمی با شرایط سلامت جسمی او دارد به هر علتی سلامت کلی بدن تضعیف گردد توان و میل جنسی نیز رو به افول خواهد رفت.

شایعترین عللی که باعث ناتوانی جنسی مردان با منشاء جسمی می شوند عبارتند از:

1- بیماری دیابت کنترل نشده

 امروزه دیابت یا مرض قند یکی از شایعترین بیماری ها در تمام دنیا است و اغلب زمانی تشخیص داده می شود که حداقل چند سال فرد قند کنترل نشده دارد و زمانی تشخیص داده می شودکه باعث آسیب های عصبی و عروقی در فرد شده است. بیماری دیابت با دو مکانیسم نروپاتی یا آسیب به عصب ها و و گرفتاری عروقی و تنگ شدن جداره عروق بدن از جمله آلت تناسیلی مرد باعث از بین رفتن تدریجی توان جنسی مرد می گردد و لذا توصیه می کنم با توجه به بی علامت بودن بیماری قند در شروع بیماری و از طرفی جهت جلوگیری از آسیب های عروقی و عصبی با چکاب منظم خون آن را به موقع تشخیص داده و دقیقاً تحت نظر بگیرید تا کمتر دچار ناتوانی جنسی گردید.

2- بیماری فشارخون

 داروهای پایین آورنده فشار خون اغلب با مکانیسم مرکزی باعث اختلال در نعوظ و ناتوانی جنسی می گردند که باید توسط متخصص قلب و عروق تنظیم گردد.

3- جراحی های وسیع لگنی

 در دو بیماری سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ و رکتوم که تحت عمل جراحی لگنی قرار می گیرند به علت آسیب به عروق و عصب آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

4- اختلالات هورمونی

یکی از عواملی که با عث ناتوانی جنسی می شود تغییرات هورمونی بدن می باشند به عنوان مثال در صورت بالارفتن هورمون پرولاکین که اغلب به علت تومور هیپوفیز قدامی ایجاد می شود باعث ناتوانی و کم توانی جنسی می گردد. مثال های دیگر تغییر در هورمون تیروئید و استروژن بدن را نیز می توان به عنوان عوامل بر هم زننده توان جنسی نام برد.

از علل دیگر ناتوانی جنسی می توان اعتیاد به الکل و مصرف زیاد سیگار و مصرف داروهای روان گردان و ضدافسردگی اشاره کرد.

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم و نشانه های ناتوانی جنسی کدامند؟

در هر مرد جوان که از کاهش در میل جنسی و یا اختلال در رسیدن به نعوظ و سفتی کامل آلت تناسلی در هنگام مقاربت و یا انزال خیلی سریع قبل از مقاربت جنسی، رنج می برد باید به عنوان نشانه های ناتوانی جنسی یاد کرد.

تابلوهایی که بیماران مراجعه می کنند عبارتند از:

1- مرد جوانی که اظهار می دارد که در هنگام تحریک جنسی آلتش سفت نمی شود.

2- مرد دیگری اظهار می دارد که بلافاصله بعد از نعوظ و در حین مقاربت سفتی آلت از بین می رود.

3- مردی اظهار می دارد که علیرغم میل جنسی بالا ولی آلتش سفتی واضح جهت دخول را ندارد و آلت حالت ژله مانندی پیدا می کند.

4- مرد جوان اظهار می دارد بلافاصله بعد از نعوظ مبتلا به انزال زودرس می باشد.

تشخیص ناتوانی جنسی

امروزه روش های مختلفی برای تشخیص ناتوانی جنسی وجود دارد که به اختصار توضیح می دهم:

1- ریجی اسکن

 ریجی اسکن وسیله ای است که جهت تشخیص نعوظ شبانه و همچنین جهت افتراق علل روحی ناتوانی جنسی از علل جسمی، بسیار کمک کننده می باشد. در این تست بیمار شب در بیمارستان بستری می گردد و یک وسیله ای به آلت تناسلی وصل می شود که نعوظ شبانه فرد را ثبت و اندازه گیری می کند. اگر در یک مرد جوان که از ناتوانی جنسی شاکی است نعوظ های شبانه قوی در خواب توسط ریجی اسکن ثبت شود نشان می دهد که منشاء ناتوانی جنسی روحی و روانی است.

2- تست نعوظ

هر فردی که تست ریجی اسکن آن منفی باشد، دومین اقدام بررسی صحت عملکرد عروق آلت می باشد که توسط سونوگرافی رنگی و با تزریق پاپاورین و یا فنتولامین به داخل آلت و توسط سوزن انسولین و در یک مرکز درمانی و توسط پزشک انجام می گردد و پس از تزریق شدت و قدرت نعوظ را اندازه گیری می کنیم.

از مزایای این تست دقت بالای آن در تشخیص سالم بودن عملکرد عروق آلت تناسلی می باشد. اگر بیمار نشت وریدی و نارسائی عروقی داشته باشد در این تست کاملا مشخص می گردد.

(پاپاورین و فنتولامین باعث گشادی عروق آلت و ایجاد نعوظ بسیار قوی می کنند)

3- بررسی بیماری های دیگر

سومین وسیله تشخیصی علت ناتوانی جنسی اندازه گیری قند خون، هورمون های جنسی و تیروئید و پرولاکتین خون می باشد که حتماً در هر مرد با شکایت ناتوانی جنسی باید انجام گردد.

درمان ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی جنسی مردان بر اساس علت ناتوانی جنسی می باشد به عنوان مثال:

1- بررسی داروهای مصرفی

اگر علت ناتوانی جنسی منشاء داروئی دارد مثلاً داروهای افسردگی، فشارخون و داروهای قلبی و عروقی و غیره باید در جهت تبدیل آنها به داروهائی که حداقل عوارض جنسی را دارند با مشورت پزشک متخصص مربوطه اقدام شود.

2- روان درمانی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی باید از نظر روان کاوی و روان درمانی از یک روانکار برجسته استمداد کرد و فرد باید کاملا یک دروه روان درمانی را طی کند.

3- مشاوره عروقی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء عروقی که دو عامل شایع آن نشت وریدی و تنگی شریان آلت هستند باید مشاوره عروقی انجام شود و در صورت امکان اگر خون رسانی به آلت به علت تنگی شریان مختل شده باید محل تنگی رفع گردد. متأسفانه درمان داروئی برای موارد بامنشاء نشت وریدی وجود ندارد و در موارد شدید آن باید عمل جراحی و تعبیه پروتز به عنوان درمان نهائی است.

درمان دارویی اختلال نعوظ

4- درمان داروئی

امروزه ویاگرا و تادلافیل و وردنافیل داروهای رایج در بازار هستند که جهت اصلاح نعوظ توسط بیماران استفاده می گردد این داروها که مهارکننده آنزیم فسفودی استراز هستند باعث گشادی رگ های آلت و خون رسانی بیشتر و باعث سفتی آلت و نعوظ قوی می شوند.

از عوارض این دارو ها می توان به گرگرفتگی، داغ شدن بدن، سردرد و اختلال در دید و دردهای عضلانی اشاره کرد.

مصرف این داروها باید حتماً تحت نظر متخصص انجام شود و در صورت داشتن بیماری های قلبی و فشار خون پایین و مصرف داروهای گشادکننده قلبی از قبیل نیتروگلیسیرین از مصرف این داروها شدیداً اجتناب نمائید جزء با نظر پزشک متخصص قلب و عروق

5- استفاده از واکیوم

واکیوم وسیله ای است که قبل از مقاربت آلت تناسلی را داخل آن قرار داده می شود و باعث مکش خون به داخل آلت می گردد که به خاطر عوارض پوستی و غیره و عدم روش درمانی مؤثر اینجانب توصیه نمی نمایم.

6- کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی

کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی امروزه به عنوان آخرین روش درمانی در ناتوانی های جنسی که به مصرف دارو جواب نداده است توصیه می شود. در این روش پروتز های قابل اتساع با پمپ و یا پلاستیکی انعطاف پذیر در داخل اجسام کاونروزا آلت کاشته می شوند و فرد موقع مقاربت و با ایجاد نعوظ مصنوعی کار خود را انجام می دهد.

از عوارض پروتز به عنوان جسم خارجی ایجاد عفونت و درد والتهاب محل مخصوصاً در بیماران دیابتی را می توان ذکر کرد.

و اما توصیه های اینجانب:

مثل مشهوری می گوید: use it or lose it . یعنی اگر استفاده نکنی آن را از دست می دهی. جهت داشتن توانایی جنسی خوب:

1- از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک اجتناب کنید.

2- چکاب منظم را نجام دهید.

3- ورزش روزمره در حفظ توانایی جنسی فوق العاده کمک کننده است.

4- استرس روزمره زندگی را کم کنید.

5- خواب خوب و آرامش ذهنی و استراحت جسمی از ملزومات داشتن توانائی جنسی است.

6- در صورت داشتن دیابت شدیداً آن را تحت نظر پزشک غدد کنترل نمائید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهرداد دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من منی ازم خارج نمیشه فقط یکی دو قطره قبلا خیلی بیشتر بود رفتم سونو کامل گرفتم براتون میفرستم اگر لطف کنید بگید من چه مشکلی دارم و درمانم چیه؟ سوال قبلیم هم که شما گفتید باید سونو بگیرید با کد پیگیری x60ib9152005
  رو هم یه نگاه بندازین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   جهت تایید عمل واریکوسل بیایید معاینه
  2. تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   اقای دکتر میدونم واریکوسل دارم ولی شما علت عدم خروج منی رو واریکوسل میدونید؟ چون من واریکوسل اولویتم نیست، اولویتم منی هست.
   ایا واریکوسل باعث این مشکل شده؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  3 سال پیش 6 عدد ضایعه شبیه جوش زیرپوستی خیلی ریز در آلت پدیدار شد و اندازش و تعدادش همینطوری باقی مانده..میخوام بدونم این زیگیله یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهیا سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام . آقای دکتر ما ۴ساله که ازداج کردیم و من ۵ بار سقط جنین داشتم در ماه اول بوده سقط هام، بعد از کلی آزمایش گفتن هیچ مشکلی ندارم. همسرم هم آزمایش های زیادی داده و بازم مشکلی نداشته. جدیدا دکتر براش آزمایش dfa نوشته که بار اول عددش ۳۰ بود و بهش دارو داد ماه بعد آزمایشو تکرار کرد و ۲۸ شد. اما بازم دکتر گفته باید پایینتر بیاد تا اجازه iua به شما بدهم. ۱ماه بعد باز دارو مصرف کرد و ازمایش داد باز عددش ۲۸ شد. نمیدونیم چرا کمتر نشده؟ و الان باید چکار کنیم ؟ و نظر شما برای باردار شدن من از چه راهی میباشد؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. ببخشید. همه ما وقتی صحبت میکنیم شکم ما سفت میشود. اما من وقتی صحبت میکنم احساس می کنم زیر شکم و آلتم نیز تحت تاثیر قرار میگیرد و تمرکزم را بهم میریزد. اول اینکه میخواستم بپرسم آیا عصب های کلامی با عصب آلت در ارتباطند؟ و دوم اینکه به علت نزدیکی شکم و زیر شکم آلت هم تحت تاثیر قرار میگیرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر م جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید من بعد از آخرین رابطه جنسیم متوجه شدم روی ختنه گاه از کنار سمت راست تا روس ختنه گاه نزدیک به کنار سمت چپ تورمی ایجاد شده که به شکل یک رگ عصبی لمس میشه و با نعوض به شکلی نگران کننده ای باد میکنه جدری که با لبه کلاهک هم سطح میشه درد ندارم ولی با لمس کردنش آلت از حالت نعوض خارج میشه و اینقدر تحت فشار هست که فکر میکنم اگه بهش فشار بیارم اسیب بیشتری میبینه و کلا جلوی ارتباط جنسی رو گرفته . خیلی نگران هستم اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید .
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر م چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   ارسال شد
  3. تصویر کاربر م چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   ارسال شد
  4. تصویر کاربر م چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   ارسال شد
  5. تصویر کاربر م چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   ا
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   این مهم نیست
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر مهسا چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید🙏🏿
  آقای دکتر من حدود 5،6 ماه پیش بعد از اینکه عفونت قارچی گرفتم متوحه ضایعات پرز مانندی روی دهانه ی واژنم شدم. به 3 متخصص مختلف مراجعه کردم تو فواصل مختلف گفتن بافت طبیعی بدنته. بعد چندبار رابطه احساس کردم تکه تکه تر شدن و 3 بار دیگه که آخریش یه ماه پیش بود به دکتر خودم مراجعه کردم گفت هنوزم میگم بافت طبیعی بدنته.امروز ولی چک کردم به نظرم بلند تر و بیشتر شده ضایعات و باز هم نگران شدم. وقتی همع گفتن بافت طبیعیه منظر بودم بگن vestibular papiloma هست ولی هیچکدوم نگفتن! نظر شما چیه آقای دکتر؟ به نظر شما hpv هست؟
  عکس رو میفرستم خدمتتون. ضایعات گاهی شفاف و گاهی مثل عکس این رنگین. در ضمن با دست صاف هم میشن و دیگه به این حالت ایستاده نیستن!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درود دکتر.وقت شما بخیر
  من جوانی 22ساله هستم.متاسفانه آلت تناسلی بنده بی حس شده و دیگه به مرحله نعوظ نمیرسه‌.یعنی اون رگ تحتانی دیگه حس نداره‌.در مدت2ماه پیش تقریبا به یک سری دلایلی تقریبار10روز یک مرتبه خودارضایی داشتم.میخواستم بدونم دلیلش چیه؟ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   این بیشتر عصبی است در سن شما بیماری نداریم
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 46 سالمه و هیچ گونه رابطه مشکوکی نداشته ام ولی یک هفته گذشته کنار آلتم چند لکه قرمز مشاهده کردم که شبیه جوش بود و ذهن منو مشغول کرده میتوانم عکسشو بفرستم تا نظرتان را بدید. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر سینا چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. آلت بنده دچار یک لکه های تیره پوست پوست شده شد. چندین خال زیر پوستی هم روی بیضه و آلتم ایجاد شد. همچنین یه ضایعه گوشتی ریز هم زیر آلتم ظاهر شد. ابتدا رفتم دکتر اورولوژی که ایشون گفتن چیزی نیست و فقط یه پماد آ د دادن. پماد رو یک هفته استفاده کردم سوزش خفیف، لکه های پوست پوست شده و تکرر ادرارم خوب شد. آلت رو بعد یک هفته تحریک کردم که دچاره سوزش خفیف و مقداری قرمزی شد. قرمزی برطرف شد، اما همچنان سوزش خیف در نقاط مختلف آلت دارم.

  به دکتر پوست مراجعه کردم و ایشون گفتن اون ضایعه گوشتی زگیل تناسلی هست و باید فریز کنم. اما من عجله نکردم و برای روز های آینده پیش چند متخصص پوست دیگر نوبت گرفتم.

  البته یه نکته رو اشاره کنم که من چند ماه قبل زیر بیضه یه تیکه اندازه سکه قرمز میشد و خارش میگرفت، بعد از چند وقت اون قرمزی یخورده بی رنگ و سفید شد. چند وقت بعدش هم کشاله رانم هر هفته شبیه عرق سوز میشد. که رفتم دکتر دارو داد و اوکی شد. تمام این علائم ممکنه به هم ربط داشته باشه؟
  1. تصویر کاربر سینا یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   اینها اگر زگیل تناسلی باشند. چند ماه بعد اگر ازدواج کنم و همسرم واکسن بزند مبتلا نمیشود؟ همچنین اگر 6 ماه تا 1 سال رابطه ای نداشته باشم با همسرم و زگیل های دیگر ظاهر نشوند، به معنی پاک شدن ویروس است و دیگر مشکلی برای رابطه با همسرم ندارم؟
  2. تصویر کاربر سینا دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   آقای دکتر چندتا عکس جدید فرستادم که واضح تر است
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   از نظر من مهم نیست
  4. تصویر کاربر سینا دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   بعد استفاده از ژیلت نواحی مختلفی دچار خارش های خفیف شد. ممکنه عفونت یا التهاب دیگه ای باشد؟

   همچنین دکتری اورلوژی کاملا مطمئن بود چیزی نیست. اما دکتر پوست نظر قطعی داده بود که زگیل هست. حتی گفت برای این زائده خیلی کوچک 3 جلسه باید فریز کنم!

   یعنی خیالم راحت باشه آقای دکتر؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   عکسش را بفرستید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر بردیا جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر مدتی هست که روی آلتم یه دایره کوچیک زیر پوست از رو چیزی نیست از زیر مثله یه تیکه کوچیک سنگ (منظور اندازه سنگ کوچیک اما نرم هستش )که زیر پوست آلتم هست میخواستم ببینم این چیه اصلا بد جوری نگرانم کرده سکسی هم نداشتم که بگم از اون منتقل شده عکس رو هم فرستادم ببنید ممنون دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   این چیز مهمی نیست
  2. تصویر کاربر بردیا چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   اقای دکتر این چیه پس الان یه مدت طولانیه که هست ؟
  3. تصویر کاربر بردیا چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام دکتر عزیز این مدت طولانی و موقع نعوظقشنگ معلوم میشه و برجستگی داره
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   حساس نشوید وبیخیال
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر